Tipy na výlety po Olomouckém kraji: Hrady jako z pohádky i nejhlubší jeskyně světa

Tipy na výlety po Olomouckém kraji: Hrady jako z pohádky i nejhlubší jeskyně světa
Vrcholné dílo evropského baroka, které je zároveň jedinou památkou Olomouckého kraje na seznamu světového dědictví UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice postavili lidé na Horním náměstí v Olomouci v 18. století jako oslavu katolické víry po konci epidemie moru a dodnes je se svými 35 metry nejvyšším sousoším Česka a symbolem Olomouce. Jeho součástí je i malá kaple.
Bouzov je hrad jako z pohádky. A to doslova - vidět jste ho mohli například v klasice O princezně Jasněnce a létajícím ševci, seriálu Arabela, předloňské štědrovečerní pohádce Princezna a půl království a spoustě dalších filmů. Populární je zejména pro svůj dojem výjimečně zachovaného středověkého hradu. Jeho současnou podobu ovšem určila až romantická přestavba z přelomu 19. a 20. století.
Na západ od Pradědu nalezneme místo několikrát označené za jeden z divů Česka - přečerpávací vodní elektřinu Dlouhé stráně, nejvýkonnější stavbu tohoto typu v republice. Ta se nachází ve výšce 1354 metrů nad mořem na vrcholu stejnojmenné hory, na který vede mimo jiné lanovka.
Mezi významné české lázně patří také ty v Teplicích nad Bečvou nedaleko Hranic na Moravě. Ty ovšem nelákají pouze na léčebné procedury, oplatky a procházky po kolonádě. V areálu lázní najdete také Zbrašovské aragonitové jeskyně, krasové území evropského významu. Veřejnosti je přístupno 375 metrů z 1322 metrů známých chodeb unikátně vyzdobených minerálem aragonitem.
Foto: Olomoucký kraj
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 18. 7. 2021 11:00
Olomoucký kraj, to není jen historické centrum metropole regionu symbolizované sloupem Nejsvětější trojice, zapsaném na seznamu památek UNESCO. K vidění je toho mnohem víc: drsná krajina Jeseníků, hrady známé z filmových pohádek nebo nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně na světě. Podívejte se na tipy Aktuálně.cz, kam v Olomouckém kraji vyrazit na výlet.

Seriál Aktuálně.cz s tipy na výlety v jednotlivých krajích

Středočeský kraj - připravujeme
Jihočeský kraj-  Zámky v Hluboké a Krumlově nebo vodácká Vltava
Plzeňský kraj - Šumavské trojhradí, Otava nebo exkurze do pivovaru
Karlovarský kraj - připravujeme
Ústecký kraj - připravujeme
Liberecký kraj - připravujeme
Královéhradecký kraj - připravujeme
Pardubický kraj - připravujeme
Kraj Vysočina - připravujeme
Jihomoravský kraj - Města s královskou historií i kus Itálie
Olomoucký kraj Hrady jako z pohádky i nejhlubší jeskyně světa
Moravskoslezský kraj - připravujeme
Zlínský kraj - připravujeme

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy