Tipy na výlety po Olomouckém kraji: Hrady jako z pohádky i nejhlubší jeskyně světa

Tipy na výlety po Olomouckém kraji: Hrady jako z pohádky i nejhlubší jeskyně světa
Vrcholné dílo evropského baroka, které je zároveň jedinou památkou Olomouckého kraje na seznamu světového dědictví UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice postavili lidé na Horním náměstí v Olomouci v 18. století jako oslavu katolické víry po konci epidemie moru a dodnes je se svými 35 metry nejvyšším sousoším Česka a symbolem Olomouce. Jeho součástí je i malá kaple.
Bouzov je hrad jako z pohádky. A to doslova - vidět jste ho mohli například v klasice O princezně Jasněnce a létajícím ševci, seriálu Arabela, předloňské štědrovečerní pohádce Princezna a půl království a spoustě dalších filmů. Populární je zejména pro svůj dojem výjimečně zachovaného středověkého hradu. Jeho současnou podobu ovšem určila až romantická přestavba z přelomu 19. a 20. století.
Na západ od Pradědu nalezneme místo několikrát označené za jeden z divů Česka - přečerpávací vodní elektřinu Dlouhé stráně, nejvýkonnější stavbu tohoto typu v republice. Ta se nachází ve výšce 1354 metrů nad mořem na vrcholu stejnojmenné hory, na který vede mimo jiné lanovka.
Mezi významné české lázně patří také ty v Teplicích nad Bečvou nedaleko Hranic na Moravě. Ty ovšem nelákají pouze na léčebné procedury, oplatky a procházky po kolonádě. V areálu lázní najdete také Zbrašovské aragonitové jeskyně, krasové území evropského významu. Veřejnosti je přístupno 375 metrů z 1322 metrů známých chodeb unikátně vyzdobených minerálem aragonitem.
Foto: Olomoucký kraj
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 8. 7. 2022 15:00
Olomoucký kraj, to není jen historické centrum metropole regionu symbolizované sloupem Nejsvětější trojice, zapsaném na seznamu památek UNESCO. K vidění je toho mnohem víc: drsná krajina Jeseníků, hrady známé z filmových pohádek nebo nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně na světě. Podívejte se na tipy Aktuálně.cz, kam v Olomouckém kraji vyrazit na výlet.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy