Přerovští Montekové a Kapuleti se usmířili. Do sporu romských klanů vstoupil i král

ČTK ČTK
20. 7. 2020 14:10
Znepřátelené rodiny olašských Romů v Přerově, jejichž spory zaměstnaly v uplynulých dnech kvůli několika incidentům policisty, se v pondělí shodly na smíru. Deklarovaly ho při jednotlivých schůzkách se zástupci města na přerovské radnici. Za spory rodin stojí osobní vztahy. Do sporu se vložil i olašský král Robert Beneš z Brna, který apeloval, aby konflikt skončil.
Snímek ze rvačky romských klanů v přerovské cukrárně.
Snímek ze rvačky romských klanů v přerovské cukrárně. | Foto: MP Přerov

Zástupce rodin si v pondělí vedení města pozvalo k jednání odděleně, aby se spolu na radnici nepotkali. Obě strany daly ústní slib, že v konfliktech už pokračovat nebudou. "Do měsíce bude vše vyřešeno, už se napadat nebudeme," řekl v pondělí zástupce jedné z rodin. "Obě rodiny deklarovaly vůli v daném konfliktu nepokračovat a situaci zklidnit," řekl primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).

Podle Měřínského jde o osobní spor, nazval jej sporem Monteků a Kapuletů. "Rodiny olašských Romů, které se nestýkaly, mají dva mladé lidi, kteří v sobě nalezli zalíbení a vyústilo to společným potomkem. Z toho vznikl konflikt mezi rodinami," řekl v pondělí primátor. Doplnil, že policejní opatření v podobě posílených hlídek zůstávají až do odvolání.

Vedení radnice na středu zároveň svolává veřejné slyšení v Městském domě, hlavním tématem je bezpečnost ve městě. Incidenty rodin na veřejnosti, při kterých zasahovaly desítky policistů, totiž vzbudily ve městě velké emoce. "Chceme zklidnit situaci v Přerově a vyslechnout si názory občanů," doplnil primátor.

Rvačka v cukrárně na náměstí

Potyčky se odehrály ve městě minulý týden. V Bratrské ulici jedna část účastníků konfliktu házela v noci po druhé předměty z oken. Nikdo nebyl zraněn, poškozeno však bylo několik aut.

Další střet řešily o den dřív desítky policistů v jedné z cukráren na Masarykově náměstí. Útočníci podle policie napadli sedmačtyřicetiletého muže. Šestačtyřicetiletý útočník a jeho čtyřiadvacetiletý syn při zákroku policistů kladli odpor, policie tak musela použít donucovací prostředky. Strážníci použili slzný plyn.

Incidenty vyvolaly v Přerově bouřlivé emoce, videa ze střetů i zásahu policistů sdíleli Přerované na sociálních sítích. Nechyběly ani nenávistné komentáře, kterými se podle přerovské policejní mluvčí Miluše Zajícové již zabývá policie.

Ombudsman Křeček: Romové by se o svá práva měli starat sami

Novým veřejným ochráncem práv bude Stanislav Křeček. Kandidát prezidenta Miloše Zemana dostal hlas 91 poslanců ze 175. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy