Opilý vodák při sjíždění Moravy vypadl z kanoe, pátrají po něm policisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2020 16:15
Při splouvání řeky Moravy nedaleko Moravičan na Šumpersku vypadl z nafukovací kanoe šestadvacetiletý vodák, strhl jej proud. Neštěstí se stalo v neděli vpodvečer, svou roli podle policie zřejmě hrál také alkohol. Po mladíkovi začali v neděli pátrat policisté i hasiči, dosud jej však nenašli. V regionu během dne vytrvale pršelo a zvýšila se i hladina řeky Moravy.
Řeka Morava.
Řeka Morava. | Foto: Štěpán Plaček

Neštěstí se stalo v neděli kolem 17:30. "Podle prvotních informací sjížděla čtveřice mladých lidí řeku na nafukovací kanoi, a jak se ukázalo, nevyhnuli se při tom popíjení alkoholu. Nedaleko vodáckého tábořiště v Moravičanech pak jeden z vodáků, šestadvacetiletý muž, z kanoe vypadl a zmizel pod hladinou. Ani přes veškerou snahu přítomných osob mu nedokázal nikdo pomoci," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Mladého muže začali okamžitě hledat přítomní lidé, policisté a několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pátrání pokračovalo i v pondělí, ale neúspěšně.

"Policisté prošli dostupná místa podél břehů toku a za součinnosti pracovníků provedli kontrolu česel v nedaleké elektrárně Nové Mlýny. Bohužel, kvůli špatným klimatickým podmínkám a neustávajícímu dešti stoupla hladina řeky a výrazně se zvýšil i její průtok. Stávající podmínky tak neumožňují bezpečné prohledání toku a nasazení plavidel," doplnila v pondělí odpoledne policejní mluvčí.

Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka šlo o velmi náročný zásah, situace byla nepřehledná a dramatická. Loď se podle něj nedaleko Moravičan v silném proudu řeky Moravy převrátila se čtyřčlennou posádkou. "Hasiči z vody do bezpečí dostali dvě osoby, třetí dohledali v obci, při snaze přivolat pomoc. S využitím několika záchranných člunů poté dále pátrali ve spolupráci s policií po čtvrté osobě," sdělil mluvčí hasičů. Situaci podle něj velmi komplikovaly silné bouřky i zvýšená hladina řeky. 

Policisté v regionu mají za sebou i jinou rozsáhlou pátrací akci, kdy v uplynulých téměř třech týdnech pátrali po seniorce z Oskavy na Šumpersku, pohřešované v souvislosti s bleskovými záplavami na začátku června. Tělo našli až ve středu minulý týden. Jde o druhou oběť záplav v Olomouckém kraji. První byla sedmačtyřicetiletá žena z Břevence, místní části Šumvaldu v okrese Olomouc. V celé zemi si červnové záplavy vyžádaly nejméně devět lidských životů.

Záběry z letošních povodní na Rychnovsku:

Povodně na Rychnovsku | Video: Twitter / HZS Královéhradeckého kraje
 

Právě se děje

Další zprávy