Třetina všech dezinformací je o vakcíně na covid. Blatný před fake news varoval

Přenos skončil
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci varoval před falešnými zprávami o vakcínách na koronavirus. Podle něj nyní fake news o očkování tvoří třetinu všech dezinformací. Ministr apeloval na občany, aby informacím o neúčinnosti vakcín nevěřili a aby si informace ověřovali z relevantních zdrojů. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock
Přenos skončil
07:19

Další dění týkající se vývoje koronaviru u nás i ve světě najdete tady. 

22:27

104letý americký válečný veterán se vyléčil z covidu. Major Wooten těsně před životním jubileem onemocněl a několik dní musel strávit v nemocnici. Z nemoci se mu ale podle všeho podařilo dostat a nakonec mohl narozeniny oslavit doma. O příběhu informovala agentura AFP poté, co jej na Facebooku vylíčila Wootenova vnučka. Její video, které pak odvysílala řada amerických médií, ukazuje, jak válečný veterán na vozíčku opouští nemocnici obklopen příbuznými, lékaři a sestrami, od nichž přijímá narozeninové gratulace. 

Rodák z Alabamy byl za druhé světové války vojínem v americké armádě. Loni byl jedním z veteránů, kteří se v Normandii účastnili vzpomínkových akcí při příležitosti 75. výročí spojeneckého vylodění, píše AFP. Ve válce bojovali i tři z jeho bratrů, jeden z nich už se domů nevrátil.

21:40

Bulharsko představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane vakcínu k dispozici nemocniční personál, zubaři a lékárníci, celkem asi 250 000 lidí. Očkování má být dobrovolné a zdarma pro všechny, uvedl podle agentury DPA ministr zdravotnictví Kostadin Angelov. Očkovací akce začne v Bulharsku teprve poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky schválí vakcínu vyvinutou firmami Pfizer a BioNTech.

20:54 Vlajka Ruské federace.

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová podle agentury Interfax uvedla, že obě dvě ruské statistiky, které uvádějí výrazně jiný počet úmrtí spojených s covidem-19, jsou podle objektivních kritérií správné. Operativní štáb, jehož údaje denně zveřejňují ruské agentury, započítává pouze osoby, u nichž byl koronavirus dříve potvrzen testy, zatímco statistický úřad Rosstat k nim přidává i případy, u nichž onemocnění covidem-19 prokázala následná pitva, vysvětlila vicepremiérka.

19:23

Epidemie covidu-19 ve Spojených státech po týdnech nepříznivého vývoje nejeví známky zpomalování a vytíženost nemocnic prakticky den co den dosahuje nového maxima. Mnohé americké státy nicméně nezavedly plošné uzavírky podniků a skoro žádný nenařídil obyvatelům omezit pohyb na veřejnosti. Šéfové nemocnic a lékaři v posledních dnech na guvernéry apelují, aby jim v boji proti koronaviru pomohli vyhlášením karanténních opatření.

19:23

V provozu je po čtvrtečním uvolnění opatření podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá asi čtvrtina českých gastrozařízení, na 69 procent stravovacích zařízení. Ve středu v režimu výdejních oken fungovalo 41 procent provozoven. Tržby jim proti středě vzrostly o třetinu, uvedla dnes Dotykačka v tiskové zprávě. Provoz ve čtvrtek obnovila také třetina diskoték a nočních klubů.

19:13

Zájem učitelů o antigenní test na covid-19 byl dnes na odběrových místech v Praze malý. Odběrových míst jsou v hlavním městě více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí.

18:51

V Británii za posledních 24 hodin přibylo 16 298 nakažených koronavirem, je to nejvíce za téměř týden. Ve čtvrtek hlásily zdravotnické úřady 14 879 nově infikovaných, uvedla agentura Reuters. Celkový počet případů nákazy dosáhl v zemi 67 miliony obyvatel 1 690 432.

18:44

V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než za stejnou dobu minulý pátek. Druhý den po sobě tak průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil. Ve čtvrtek byla pozitivní více než čtvrtina ze všech provedených testů, což je nejvyšší podíl od 14. listopadu. Přibližně o 100 ale klesl počet hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich je 4439. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

18:38

Počet nakažených stoupá také v Itálii, kde přibylo 24 099 nových případů a 814 obětí; ve čtvrtek země zaznamenala 23 225 nově nakažených a rekordní počet 993 mrtvých. Itálie představila přísná nová opatření pro nadcházející Vánoce, aby zbrzdila rostoucí počet nakažených a obětí. Od 21. prosince do 6. ledna se budou moci lidé pohybovat mezi 20 italskými regiony jen kvůli práci, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých případech.

18:37

Rekordních 32 736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za stejné období přibylo 193 obětí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí oznámil nové zpřísnění opatření včetně omezení vycházení ve všední dny a víkendového zákazu vycház

17:41

Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které už nyní mají schopnost přenosu na lidi, varovala přední čínská odbornice, doktorka Š' Čeng-li z Virologického ústavu ve Wu-chanu. Podle jejích slov je pravděpodobné, že tyto viry, včetně blízkých příbuzných viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, už kolují v přírodě i mimo Čínu, napsal zpravodajský server The Guardian.

17:40

Povolení provozu lyžařských středisek v České republice od 18. prosince je rozumný kompromis, sdělil ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Určení konkrétního termínu zahájení sezony podle něj uklidní provozovatele všech služeb na horách i lyžaře. Některá střediska jsou připravena otevřít už nyní, ale vzhledem k aktuální situaci v tuzemsku i v zahraničí je třeba se chovat odpovědně, dodal.

17:37 Vlajka Ruské federace.

V Rusku má sice v nejbližších dnech započít hromadné očkování proti covidu-19, věc má ale podle zpravodajského portálu Meduza jeden háček - vakcína ruské výroby Sputnik V se podává ve dvou dávkách a farmaceutické společnosti zatím stíhají vyrábět pouze tu první. Zdroj z farmaceutického průmyslu serveru sdělil, že nyní je k dispozici pouze 500 000 očkovacích sad obsahujících oba komponenty.

16:30

Lyžařské areály v Česku otevřou v pátek 18. prosince, tedy o šest dní dříve, než se původně zvažovalo. Důvodem je podle něj to, aby lidé na hory mohli vyrazit s předstihem před vánočními svátky. O tom, jaká opatření bude nutné v areálech dodržovat, rozhodne v pondělí vláda.

16:24

"Chování lidí bude mít zásadní vliv na to, jak se bude celá situace vyvíjet," uvedl Blatný. Podle něj bude nadále omezena otevírací doba restaurací především proto, aby se snížila doba, po kterou je možné uvnitř požívat alkohol "Všichni víme, že alkohol zábrany nezpevňuje," upozornil.

16:13

Podle ministra Jana Blatného nyní existuje více než tisíc míst, kde je možné provést odběr v rámci plošného testování. "Na test bychom měli jít proto, abychom udrželi otevřené obchody a restaurace, abychom udrželi společenský život a obnovili zdravotní péči v plném rozsahu," apeloval na občany Blatný.

16:04

"Navrhujeme, aby k příštímu pondělí byla ukončena pracovní povinnost mediků," řekl Blatný. Tam, kde bude stále nedostatek zdravotníků, by měla pomoci armáda.

16:01

"Jsme svědky dezinformační kampaně proti vakcínám. Tato kampaň tvoří 30 procent celkového dezinformačního obsahu.

Není pravda, že vakcína nebude účiná, protože byla vyvinuta za příliš krátkou dobu. Důvodem rychlosti vývoje vakcíny je to, že covid-19 patří k virům, které byly již dříve zkoumány. Výzkumné týmy se nyní navíc předhání v tom, kdo vakcínu vytvoří první, jsou tedy ochotné do výzkumu investvovat mnohem větší finance. Evropská léková agentura má pro vakcínu dokonce přísnější kritéria, než pro ostatní, musí jimi před uvedením na trh projít. Mohu garantovat, že se k českým občanům dostanou jen registrované vakcíny.

Není pravda, že vakcína způsobí nemoc samotnou. Žádná z těchto vakcín neobsahuje celý virus, který by se mohl dále šířit organismem, jen jeho části. Není také možné, aby očkovací látka změnila genetikcký kód človeka. Nemůže se dostat do našeho genomu.

Není pravda, že vakcína je nebezpečná, a proto ji stát distribuuje všem zdarma. Je to dezinformace, jedná se o šíření strachu a nejistoty mezi občany. Zdůrazňuji, že vakcína je jedním z kroků, které mohou zastavit šíření nemoci ve světě. Bylo tomu tak konečně i u dalších nemocí v minulosti," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

15:45

"Pro testování bude fungovat Centrální rezervační systém, aby byl zajištěn hladký průběh testování," řekl Šnejdárek. Na test se tedy bude nutné objednat.

15:44

"Testování antigenními testy by mělo pomoci v indikování většího počtu bezpříznakových případů. Testování bude probíhat v síti odběrových center. Možné bude i testování u praktických lékařů a ambulantních specialistů. U symptomatických osob s pozitivním antigenním testem bude nutná karanténa, pokud je negativní, dostane poučení, jak se má chovat a nahlásí se lékaři. Pokud je asymptomatická osoba pozitivní, jde na další potvrzující test," řekl plukovník Petr Šnejdárek, spoluautor chytré karantény. Antigenní testy budou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

15:38

Optimisticky se vyvíjí situace v nemocnicích, postupně klesá počet hospitalizovaných, aktuálně jich je 4439, i počet lidí na jednotce intenzivní péče, těch je kolem sedmi set. Snižuje se i počet nakažených zdravotníků, covid-19 má nyní 2350 sester a 860 lékařů.

15:34

"Osm regionů míří k nižším hodnotám, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký, Zlínský kraj a Vysočina mají hodnoty horší. Situace se posunula celkově k lepšímu. Žádyný z krajů již dnes neovlivňuje významně špatně celou republiku," řekl Dušek.

15:31

Podle Duška se nyní Česko v celoevropském srovnání zařadilo do středu v počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

15:30

"Pozitivita testů klesá. Nyní se pohybuje kolem 20 procent, což je ale stále vysoké číslo," řekl Dušek. V běžných dnech je podle něj vyhodnocováno 20 až 22 tisíc testů. Na pozitivitě se podle něj projeví v budoucnu i nástup antigenních testů, který by měl snížit populační zátěž.

15:28

"Situace vypadá relativně stabilizovaně, ale je třeba číst ji v jednotlivých regionech, kde se začíná velmi lišit," řekl Dušek.

15:27

Klesá populační zátěž, reprodukční číslo se pohybuje kolem hodnoty 0,9.

15:26

"Celkové počty nakažených seniorů v mezitýdenním srovnání klesají, za minulý týden o 20 procent. Stále se ale jedná o velké počty nakažených v kategorii 65+, což může představovat riziko," řekl Dušek.

15:24

Aktuální epidemiologická situace se nijak dramaticky neliší od té z minulého týdne. "Aktuální situace je v jakémsi vybalancovaném stavu. Lze o ní hovořit optimisticky, ale lze zároveň zvednout prst a říci, že jsou zde stále skrytá rizika, která musí být denně sledována," řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

14:58

Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s koronavirem se nadále nebude vztahovat například na řidiče a posádky v nákladní, autobusové, letecké, lodní či železniční dopravě, dále na osoby při tranzitu přes Slovensko či na diplomaty. Naopak pendleři, tedy lidé mířící za prací, či studenti budou muset mít od pondělí negativní výsledek testu na koronavirus, aby se po příjezdu na Slovensko vyhnuli karanténě. Vyplývá to z nového nařízení hlavního hygienika Slovenska.

15:23

"Počet nově nakažených klesl z říjnových přibližně 264 tisíc na listopadových přibližně 188 tisíc. Absolutní počet nakažených v seniorním věku ale meziměsíčně stagnuje," řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek

14:36

Od pondělí budou nově potřeba testy na koronavirus při návratu z Kypru, povinné budou i pro přijíždějící cizince. Na cestovatelském semaforu bude země červená. Naopak u Malty povinnost skončí, neboť se přesune do oranžové barvy upozorňující na střední míru rizika, při níž musí při cestování do ČR předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví.

13:49

Zájemce, kteří nechtějí riskovat nákazu, může trojice nadpřirozených bytostí navštívit on-line: 

13:48

Ve věznicích by za chybějící dozorce mohli v době krize nově zaskakovat policisté na dobu nezbytně nutnou. Dosavadní zákony to neumožňují. Změnit to má novela zákonů o Vězeňské službě, kterou v pátek zrychleně schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) poslancům řekla, že aktuálně chybí kvůli nákaze koronavirem zhruba 400 příslušníků Vězeňské služby.

"Není možné nehlídat vězně," zdůvodnila potřebnost novely Benešová. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček upozornil na to, že u republikové policie je neobsazeno 3500 míst a 1500 policistů je v karanténě kvůli koronaviru. Za chybějící policisty by podle něj mohli nastoupit vojáci.

13:39

Britský vojenský zdravotnický tým v pátek ukončil svou činnost v České republice. Tři týdny pomáhal v brněnské vojenské nemocnici s péčí o lidi s onemocněním covid-19. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Britská armáda do Česka poslala šest vojenských zdravotnic a zdravotníků. Za pomoc jim v pátek osobně poděkoval také náměstek ministra Jan Havránek.

13:35

Někteří studenti medicíny zřejmě budou moci zastávat při práci v nemocnici pozici praktické sestry. Umožní to vládní novela, kterou v pátek  schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Nyní mohou medici působit jen jako sanitáři nebo ošetřovatelé.

V pozici praktické sestry budou moci podle předlohy pracovat studenti medicíny, kteří mají za sebou osm semestrů studia a zkoušky z ošetřovatelství či péče o nemocné. Návrh nyní poputuje k posouzení do Senátu. Piráti do něho prosadili dodatek, podle kterého budou moci studenti po absolvování čtyř semestrů programu zubního lékařství a po zkoušce z preklinického zubního lékařství pracovat jako zubní instrumentáři. Praktické sestry mohou vykonávat méně kvalifikované činnosti než takzvané všeobecné sestry, které získaly vzdělání na vysoké nebo vyšší odborné škole.

12:53

Za uplynulý týden prokázaly testy covid-19 u 1693 lidí z Vysočiny. O týden dřív bylo pozitivně testovaných 2109. Díky vyššímu počtu uzdravených výrazně klesl počet nemocných. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Vysočina 62 bodů.

12:38

Přestože v Ústeckém kraji od minulého pátku přibylo 1958 potvrzených nákaz koronavirem, tedy o 330 méně než předešlý týden, situace se podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové v posledních dnech mírně zhoršuje. Jednotlivé nákazy se vyskytují ve školkách, na pracovištích či v domovech pro seniory, řekla v pátek Šimůnková.

12:32

Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to v pátek zrychleně schválila v novele, která také zakotví základní pravidla pro nákup a distribuci vakcín. Vakcíny zakoupí stát na základě objednávky Evropské unie. Očkování u lékaře bude dobrovolné. Cílem je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) očkovat 60 až 70 procent obyvatel. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Očkování všech obyvatel vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud by byly třeba dvě dávky, vyplývá z důvodové zprávy. Kdyby zákon nebyl schválen, nebylo by možné očkování a očkovací látky pojištěncům bezplatně poskytovat. Blatný míní, že v takovém případě by byl zájem o očkování proti koronaviru mnohem nižší.

12:28

V Karlovarském kraji za uplynulý týden přibylo 571 nových případů covidu-19. Je to o 124 méně než za týden předchozí, kdy přibylo 695 případů, ještě o týden dřív to bylo 638. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Karlovarský kraj 59 bodů, o dva body více než Česká republika jako celek. V systému zůstává země i Karlovarský kraj na třetím z pěti stupňů, jimiž se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

11:57

Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji za poslední týden klesl ze 72 na 62. Kraj tak spadá do čtvrtého stupně rizika z pětibodové škály. Index je nad republikovou hodnotou 57 bodů, což znamená třetí stupeň rizika. Za týden stoupl v kraji počet zjištěných nákaz o 1377 na 29 042, o týden dříve činil sedmidenní nárůst 1736 a před tím 1821. Vyplynulo to z dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové zveřejňovaných k 09:00 a ministerstva zdravotnictví.

11:55

Koronavirus se od počátku pandemie celosvětově prokázal u více než 65 milionů lidí, přes 1,5 milionu z toho zemřelo. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 globálně monitoruje. V absolutních číslech je nejhůře zasaženým regionem Evropa, kde jen za minulý týden přibylo 1,7 milionu nových případů, píše agentura AFP.

11:56

Divadla a pořadatelé divadelních festivalů začali prodávat vstupenky na příští rok, či dokonce na příští léto. Věří, že si je lidé budou kupovat jako vánoční dárky. Kdy se v Česku nyní zavřená divadla otevřou, není zřejmé, částečně by se mohly zpřístupnit při přechodu do druhého stupně protiepidemického systému. Podle ministra zdravotnictví Ivana Blatného to ale zřejmě nebude ani do konce roku.

11:28

Zájem učitelů o antigenní test na covid-19 je na pražských odběrových místech dnes zatím malý, i na páteční den jsou ještě volné termíny. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí.

11:13

V Maďarsku za poslední den přibylo 189 úmrtí pacientů s koronavirem, vyplývá ze statistiky, kterou dnes zveřejnila maďarská vláda. To je nejvíce od začátku nynější pandemie covidu-19. Rekord byl v této zemi překonán druhý den v řadě, ve čtvrtek úřady informovaly o 182 zemřelých.

11:13 Vlajka Ruské federace.

V Rusku a na Ukrajině jsou denní přírůstky nově potvrzených případů nákazy koronavirem nadále vysoké. Rusko za uplynulých 24 hodin oznámilo 27 403 infikovaných, méně než o den dříve, kdy byl přírůstek nejvyšší od počátku pandemie. Ukrajina 15 131, což je o několik stovek více než o den dříve.

10:47

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 1265 nově zjištěných nákaz koronavirem, o 16 procent méně než v předchozím týdnu, kdy přibylo 1503 případů. Zemřelo 27 lidí, shodně jako o týden dříve. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Plzeňský kraj za týden polepšil z 57 na dnešních 51, což je na 100bodové stupnici z pěti stupňů třetí mírnější stupeň pohotovosti.

10:18

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 3341 případů nákazy koronavirem. Ve srovnání s předchozím týdnem jde o mírný pokles. Rizikové skóre PES zůstalo po celý týden na 57 bodech ze sta. V regionu je nyní 7949 aktivních případů nákazy, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:00

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 1622 nových případů covidu-19, počet je srovnatelný s předchozím týdnem. Tehdy jich bylo o sedm více. Ministerstvo zdravotnictví eviduje od počátku pandemie v kraji 33 414 případů, za posledních 24 hodin jich přibylo 239. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je v Olomouckém kraji nyní 64, což je na 100bodové stupnici čtvrtý z pěti stupňů.

09:58

Nejvýrazněji vzrostly ve třetím čtvrtletí mzdy ve zdravotnictví a sociální péči: 

09:38

"Česká republika má v současnosti objednány očkovací látky za 1,7 miliardy korun. Tato hodnota se bude zvyšovat v závislosti na dokoupení dalších vakcín," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný ve sněmovně. Vládní návrh, který představil, počítá s proplacením nákladů na vakcíny zdravotními pojišťovnami. Sněmovna by o něm měla v pátek hlasovat.

09:27

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odpoledne oznámí přesné datum, kdy otevřou lyžařské areály v Česku. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl Rádiu Z. Předseda vlády ve čtvrtek mluvil ve sněmovně o tom, že by se sjezdovky za určitých podmínek mohly otevřít k 24. prosinci. Ráno však uvedl, že zprovoznění areálů nakonec nastane dřív a bude to některý pátek.

09:26

Ve Středočeském kraji je 64 ohnisek covidu-19, situace se podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) zlepšila. V krajských nemocnicích leží 431 nakažených, z toho 55 má těžký průběh nemoci a 159 středně těžký, uvedla Pecková na páteční  videokonferenci po jednání krajského krizového štábu. Před dvěma týdny bylo v regionu kolem 90 ohnisek koronaviru.

Ohniska jsou ve 30 středočeských školských zařízeních, návrat prvňáků a druháků do škol se ale podle hejtmanky výrazně neprojevil. Případy koronaviru se vyskytly hlavně v mateřských školách, které byly otevřeny po celou dobu.

09:21

Nových případů nákazy novým koronavirem ve Zlínském kraji ubývá. V uplynulém týdnu jich bylo 1695, v předchozím týdnu přibylo 2042 případů, o týden dříve 2289. Snižují se také denní přírůstky, nových případů je méně než ve stejný den před týdnem. Nestalo se tak pouze minulý týden v úterý a ve středu. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je v kraji k dnešku 62, před týdnem bylo 69, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

09:05

Poslanci by v pátek měli jednat o práci studentů medicíny v nemocnicích, o hrazení očkování proti covidu-19 z pojištění a o možné pomoci policistů ve věznicích.

08:36

Index koronavirového rizika v Jihočeském kraji za poslední týden výrazně klesl. Skóre protiepidemického systému (PES) se snížilo z 67 bodů na 52. Současný stav je nižší než průměr v ČR, který činí 57. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví.

08:30

Na větší nápor se majitelé obchodů připravují o nadcházejícím druhém adventním víkendu:

07:59

V Praze přibylo ve čtvrtek 503 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 200 více než předchozí čtvrtek. I ve středu byl přírůstek množství nakažených v hlavním městě vyšší než před týdnem. Také index rizika protiepidemického systému PES v Praze stoupá. V pátek se zvýšil ze čtvrtečních 43 bodů na 49 bodů ze sta.

07:49

Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky:

07:13

V Německu za poslední den přibylo 23 449 nově potvrzených případů infekce koronavirem. To je o 643 více než minulý pátek. Dosud nejvyšší denní přírůstek země ohlásila před dvěma týdny, kdy zaregistrovala 23 648 případů. Za 24 hodin rovněž eviduje dalších 432 úmrtí v souvislosti s koronavirem, což je třetí nejvyšší počet od vypuknutí pandemie. Dosud nejvíce zemřelých - 487 - Berlín oznámil ve středu.

06:30

Ve čtvrtek se přerušilo předchozí vytrvalé zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku. Přibylo 4624 nakažených, zhruba o 600 více než předchozí čtvrtek.  Denní nárůsty počtu lidí nakažených koronavirem postupně klesaly od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních čísel kolem 15 tisíc případů denně. Index rizika protiepidemického systému PES se ale dnes oproti předchozím dnům nezměnil, už 12 dní v řadě je na 57 bodech ze sta.

06:29

Nastupující prezident USA Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že v den své inaugurace 20. ledna požádá Američany, aby po dobu 100 dní nosili roušky a pomohli tak omezit šíření koronaviru. 

"První den, kdy budu inaugurován, požádám veřejnost o 100 dní v rouškách. Jen 100 dní v rouškách - nikoliv navždy, jen 100 dní. A myslím, že uvidíme významné snížení (v šíření viru)," prohlásil příští americký prezident.

Biden dále uvedl, že se rád nechá veřejně očkovat proti koronaviru, aby rozptýlil případné obavy Američanů ohledně bezpečnosti a účinnosti vakcíny. "Je důležité sdělit Američanům, že je to bezpečné," řekl nastupující americký prezident. Podle průzkumů si mnoho lidí v USA nechce nechat aplikovat nové vakcíny kvůli obavám z rychlosti jejich vývoje či kvůli obecné nedůvěře v reakci amerických úřadů na šíření koronaviru. Server stanice CNN ve čtvrtek napsal, že veřejně se očkovat jsou ochotni rovněž exprezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton, aby pomohli rozptýlit obavy veřejnosti ohledně bezpečnosti těchto látek. USA v současnosti zažívají zatím nejhorší vlnu pandemie od letošního jara.

06:26

Problémy v dodavatelském řetězci společnosti Pfizer byly jedním z důvodů, proč firma letos nabídne jen polovinu původně plánovaného množství vakcíny proti covidu-19. Pfizer v posledních týdnech vyjádřil předpoklad, že do konce roku dodá asi 50 milionů dávek vakcíny; původně ale bylo cílem 100 milionů dávek, napsal list The Wall Street Journal. V roce 2021 se však farmaceutická firma chystá dodat 1,3 miliardy dávek.

"Navýšení kapacity dodavatelského řetězce se surovinami zabralo více času, než jsme očekávali," uvedla mluvčí amerického Pfizeru, který vyvíjí vakcínu společně s německou firmou BioNTech. "Je také důležité zdůraznit, že výsledek klinických testů přišel později, než co předpokládala původní projekce," dodala.

Za normálních okolností by farmaceutické společnosti nechaly nákup komponentů potřebných pro výrobu vakcíny, zajišťování výrobních linek a distribuce až po schválení vyvíjeného produktu. "U této (vakcíny) se to však dělo všechno najednou," sdělil deníku WSJ zdroj obeznámený s výrobním procesem. "Dodavatelský řetězec jsme začali nastavovat v březnu, když byla vakcína stále vyvíjená, což je zcela nebývalé," uvedl.

06:24

Pedagogové se mohou ode dneška do 18. prosince nechat zdarma otestovat na covid-19. Na odběrových místech v nemocnicích a zdravotnických zařízeních jsou pro ně připravené antigenní testy, které se poslední dobou používají také v domovech seniorů. Zájem se mezi pedagogy zřejmě bude lišit v jednotlivých školách a regionech. Pokud by se testovali všichni, šlo by podle ministerstva školství asi o 170 tisíc lidí. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by na testy mohla přijít asi třetina učitelů.

22:05

Smutné prvenství připadá Spojeným státům, kde evidují asi 274 650 úmrtí pacientů s koronavirem, druhý nejvyšší počet (174 515) jich má Brazílie a třetí Indie (přibližně 138 650). V relativních počtech připadá nejvíce mrtvých na Belgii (146 na 100 000 obyvatel), dále pak na Peru, Španělsko a Itálii.

21:40

Na celém světě zemřelo od začátku současné pandemie covidu-19 přes 1,5 milionu lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

20:14

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle agentur to ve čtvrtek při prezentaci národní očkovací strategie uvedl premiér Jean Castex. Průzkumy naznačují, že o vakcínu proti covidu-19 je mezi lidmi poměrně malý zájem.

19:52

V Praze 11 je druhé odběrové místo, kde budou zájemcům provádět PCR testy na covid-19. U Polikliniky Šustova funguje od čtvrtka, řekl na zasedání zastupitelstva městské části radní Petr Jirava (ANO). Podle mluvčí Prahy 11 Anny Kočicové odběrové místo zřídila radnice ve spolupráci s EUC Klinika Praha.

19:09

Švédsko se bez nošení roušek dosud obešlo. Jejich účinnost v boji proti koronavirové nákaze není dostatečně průkazná a mnohem důležitější je dodržování rozestupů, tvrdí tamní zdravotnický úřad a jeho šéf, hlavní epidemiolog skandinávské země Anders Tegnell. Ve Švédsku dnes počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 překročil hranici 7000 a premiér Stefan Löfven oznámil, že střední školy od pondělí do konce pololetí, tedy do 6. ledna, přejdou na distanční výuku.

19:08

Chorvatsko oslavuje stařenku, která ve svých 99 letech přežila koronavirus. "Babička Margareta" se nakazila v domově důchodců ve městě Karlovac, netrpěla však žádnými příznaky a tři týdny v nemocnici strávila z preventivních důvodů.

18:46

Očkování na covid-19 by měli podle odborníků podpořit celebrity a politici. Postrádají informační kampaň zaměřenou na rozptýlení obav veřejnosti. V online semináři o vakcíně na covid-19 to dnes uvedl Ladislav Machala z Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce a Karolína Hájková ze spolku Medici pro očkování. Vakcína zatím není v EU povolená, podle úterního vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) by měla být v Česku dostupná na přelomu ledna a února.

18:25

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19. Opatření má zasáhnout nepravdivá tvrzení, která byla vyvrácena zdravotnickými experty, a také konspirační teorie kolem očkovacích látek. Jde o další z řady kroků učiněných s cílem potlačit záplavu dezinformací na sociálních sítích.

18:11

Počet zemřelých s covidem-19 v Británii ve čtvrtek podle oficiálních statistik přesáhl 60 000. Za poslední den přibylo 414 úmrtí, čímž celková bilance vzrostla na 60 113, informovala agentura Reuters.

18:07

Británie začne používat vakcínu proti covidu-19 jako první na světě, protože je lepší než Francie, Belgie a Spojené státy. Tvrdí to britský ministr školství Gavin Williamson. Léková agentura MHRA ve středu schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech.

17:26

Koronavirem se v podzimní vlně epidemie nakazilo dosud 12 000 klientů domovů pro seniory a další potřebné. Nejvíc z nich se s covidem léčilo v polovině listopadu, a to 5100. Teď nemoc prodělává přes 3500 lidí. Celkem 1794 nakažených klientů zemřelo. Jsou to skoro tři procenta obyvatel zařízení. Vyplývá to z údajů, které ČTK získala od Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS).

17:06

Pražské hotely v souvislosti s dnešním uvolněním vládních opatření zaznamenaly jen mírné nebo vůbec žádné nárůsty rezervací. Řekl to prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek a potvrdili zástupci oslovených hotelů. Podle Stárka zůstává v důsledku výpadku zejména zahraničního turismu daného pandemií koronaviru v metropoli více než polovina hotelů uzavřených. Ubytovací zařízení musela být pro rekreační účely uzavřena od 22. října.

16:56

Učitelé, kteří se na Vysočině budou chtít nechat bezplatně testovat antigenními testy na koronavirus, se musejí předem registrovat přes krajskou aplikaci. Registraci otevřel kraj ve čtvrtek v 16:00. Testování začne v pátek a potrvá do 18. prosince. Po dnešním jednání krizového štábu to v tiskové zprávě uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

16:55

O antigenní testování projevila zájem zhruba třetina z bezmála 9000 pedagogických pracovníků v Libereckém kraji. Testování by měly už v pátek zahájit nemocnice v Liberci a Jilemnici, v pondělí se přidají i odběrová místa v Jablonci nad Nisou a České Lípě, v dalších dnech zdravotní ústav ve Vratislavicích. Vedle toho bude odběry pro testy zajišťovat i jeden mobilní odběrný tým hasičů a dva mobilní týmy liberecké nemocnice. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.

16:19

Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl při dnešních sněmovních interpelacích premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet návrh neprojednal, nyní je ve zkráceném připomínkovém řízení. Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví kritizovali někteří odborníci i opozice.

15:57

Pacientů s koronavirem v nemocnicích Zlínského kraje ubývá. Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně v pátek zruší další covidovou stanici s 25 lůžky, již dříve zrušila dvě stanice z osmi. KNTB má k dnešku volných 68 lůžek na šesti covidových stanicích pro standardní péči, řekl ve čtvrtek mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

14:40

Pokračovat ve vývoji české vakcíny proti covidu-19 není podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) důvod, protože brzy bude k dispozici vakcína komerční. Projekt považuje na úspěch, řekl na dnešní tiskové konferenci. Vývoj vakcíny, kterou někteří odborníci kritizovali, v první fázi stál podle něj 4,3 milionu korun, při zahájení ministerstvo mluvilo o desítkách milionů korun. Pro EU zatím není komerční vakcína schválená, očekává se v lednu.

12:55

Ve středu přibylo ve Středočeském kraji 483 případů nákazy koronavirem. Jde zhruba o 350 případů méně než za úterý a zhruba o 150 případů méně, než kolik přibylo za minulou středu. Rizikové skóre PES zůstává na hodnotě 57, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

12:26

Zájem o testování učitelů na covid-19 se mezi pedagogy v jednotlivých školách bude asi dost lišit. Zatímco někde by se podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka chtěl nechat otestovat téměř celý pedagogický sbor, jinde se k tomu nechystá skoro nikdo. Rozdíly podle něj budou zřejmě i mezi regiony podle míry rozšíření nákazy. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého hodlá jít nyní na testy kolem třetiny pedagogů. Další zatím váhají nebo to odmítají. Ukázala to anketa, kterou šéf asociace udělal mezi jejími členy.

12:22

Írán se stal další zemí s více než milionem prokázaných případů koronaviru. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo jeho ministerstvo zdravotnictví. Ve svém regionu je Írán nejpostiženější zemí, s covidem-19 tam zemřelo téměř 50 tisíc nemocných.

11:12

V Moravskoslezském kraji přibylo za středu 674 lidí nakažených koronavirem, je to téměř totožný počet jako o den dříve, kdy přírůstek představoval 680 pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle něj je zřejmé, že z pohledu šíření epidemie se za poslední dva týdny zásadně nic nezměnilo. S ohledem na dnešní rozvolňování protiepidemických opatření vyzval k opatrnosti.

11:09

V Královéhradeckém kraji tempo epidemie koronaviru zpomaluje zvolna. Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Královéhradecký kraj bylo k dnešku 62 jako ve středu a v úterý. V pondělí bylo 69 bodů a před týdnem 26. listopadu činilo 72 bodů ze sta. Kraj tak spadá do čtvrtého stupně rizika z pětibodové škály. Index je nad republikovou hodnotou 57 bodů, což znamená třetí stupeň rizika. V ČR dnes poprvé začala platit opatření pro třetí stupeň, vyplynulo z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

10:41

Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je nejvyšší jednodenní nárůst od začátku pandemie. Počet lidí s koronavirem v nemocnicích rovněž poprvé přesáhl hranici 100 tisíc, nově infikovaných bylo teprve podruhé přes 200 tisíc za den. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse a iniciativy The COVID Tracking Project.

Americké zdravotnické úřady varují, že USA čeká nejtěžší zima z hlediska veřejného zdraví v jejich historii.

10:42

Pražský hrad se dnes návštěvníkům neotevřel. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář rozhodnutí zdůvodnil obavou z přeplněných nádvoří a front. V prosinci ale bude v Jízdárně Pražského hradu zpřístupněna výstava J. A. Komenský a 24. prosince se otevře pro tradiční půlnoční mši katedrála svatého Víta. V tiskové zprávě to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Česko dnes přešlo na mírnější stupeň opatření proti šíření nového koronaviru, což mimo jiné umožňuje otevřít památky či muzea.

10:38

Davy na otevření pražských obchodních center dnes ráno nečekaly. Lidé, kteří po zahájení provozu přišli, mířili hlavně do salonů krásy, pro vánoční dekorace nebo do kaváren. Přestože v nákupních centrech musejí nadále zůstat zavřené dětské koutky, mezi prvními do vybraných center dorazili rodiče s malými dětmi, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

V pražské Galerii Butovice začal provoz velmi klidně, v obchodech téměř žádní zákazníci nebyli. Prodejci, kteří se evidentně těšili znovu do práce, je s úsměvem vyhlíželi před prodejnami.

10:26

V Maďarsku během středy zemřelo dalších 182 pacientů s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem SARS-CoV-2. To je v této zemi doposud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Testy provedené ve středu potvrdily infekci u dalších 6635 lidí, což potvrzuje, že tempo šíření nákazy je v zemi nadále vysoké. 

10:25 Vlajka Ruské federace.

V Rusku přibylo za uplynulých 24 hodin dalších 28 145 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je v zemi nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. V Rusku se infekce už delší dobu šíří vysokým tempem a prezident Vladimir Putin se ve středu vyslovil pro zahájení hromadného očkování proti koronaviru.

08:36

Pouze jednoho covid pozitivního zaměstnance v současnosti evidují pražští hasiči. Na konci října přitom bylo pozitivních 45 z nich a mimo službu bylo kvůli karanténě 107 lidí. O vývoji ve čtvrtek informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Martin Kavka. V Praze je přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru. Nejvíc zaměstnanců s potvrzenou nákazou novým koronavirem měli pražští hasiči ve druhé polovině října a na začátku listopadu.

07:58

Ministerstvo zdravotnictví bude tento čtvrtek informovat o ukončení vývoje české vakcíny proti onemocnění covid-19. Má zhodnotit dosavadní činnost výzkumného týmu pod vedením poslankyně ANO lékařky Věry Adámkové a předložit výsledky první fáze výzkumu. Na vývoji vakcíny pracují po celém světě přední farmaceutické firmy a vědecká pracoviště. Český projekt měl od počátku řadu kritiků, měl stát desítky milionů korun.

07:33

Trojice bývalých amerických prezidentů, George W. Bush, Bill Clinton a Barack Obama, se nechají veřejně očkovat vakcínou proti koronaviru poté, co ji schválí regulátor FDA. Chtějí tak podpořit důvěru obyvatel v očkování. Informoval o tom server CNN.

07:19

Situace ohledně koronavirové nákazy se v jednotlivých krajích Česka různí. V Praze je rizikový index protiepidemického systému PES nejnižší se 47 body. Nejvyšší je naopak se 67 body hned v několika krajích - na Vysočině a v Olomouckém a Zlínském kraji.

Z jednotlivých okresů České republiky se v posledních dnech nejvíce šíří koronavirus na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno v přepočtu na 100 000 obyvatel asi 531 případů covidu-19.

07:02

Interní dokumenty čínského úřadu z provincie Chu-pej, které někdo vynesl na veřejnost, poskytují bližší pohled na počátek pandemie v Číně.

06:52

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22 046 případů nákazy koronavirem, tedy o téměř 4800 více než předchozí den, ale o zhruba 200 méně než před týdnem. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 479 na 17 602. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

06:37

V Praze ve středu přibylo 401 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 30 více než předchozí středu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikový index protiepidemického systému PES je v Praze stále nejnižší v Česku. Mírně se ale zvýšil, a to ze středečních 42 bodů ze sta na čtvrtečních 47 bodů. Vývoj denních přírůstků počtu nakažených koronavirem v Praze v posledních dnech kolísá.

06:31

Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu stále pokračovalo. Přibylo 4563 potvrzených případů nákazy, o zhruba čtyři stovky méně než předchozí středu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve srovnání s minulým týdnem ale ubývá i testů. V úterý tak podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu testů výrazně stoupl z pondělních 16,4 procenta na 23,6 procenta. Údaje o testování za středu zveřejní ministerstvo až ve čtvrtek večer. 

06:12

Podívejte se, která opatření se od tohoto čtvrtka ruší a která naopak zůstavají v platnosti.

06:08

Od tohoto čtvrtka se v Česku uvolňuje část opatření proti šíření nemoci covid-19. Po přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES mohou například znovu otevřít všechny obchody, provozovny služeb či restaurace. Zcela skončí noční zákaz vycházení. Dál ale platí třeba povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejně přístupných místech.

20:42

Španělská vláda a autonomní oblasti se ve středu dohodly na některých pravidlech, jež budou platit o vánočních a novoročních svátcích. Ke společnému stolu bude moci zasednout ve Španělsku o Vánocích, na Silvestra a Nový rok maximálně deset lidí, píše agentura Reuters. Shoda byla také nalezena na posunutí zákazu nočního vycházení na 1:30 ráno. Od 23. prosince do 6. ledna včetně budou zakázány přesuny mezi jednotlivými autonomními oblastmi. Výjimku budou mít jen cesty za rodinou a kvůli závažným důvodům.

20:34

Světová zdravotnická organizace (WHO) nevěří, že v příštích třech až šesti měsících bude dostatečné množství vakcín k tomu, aby zabránily prudkému nárůstu covidových infekcí. Řekl to ve středu podle agentury Reuters krizový expert organizace Michael Ryan.

"Po dobu tří až šesti měsíců nebudeme dostatečně očkovat na to, abychom zabránili prudkému nárůstu případů," řekl Ryan a vyzval, aby lidé nadále omezovali setkávání s druhými a dodržovali další opatření, která mají bránit šíření covidu-19.

20:18

Opozice strhala návrh vládní novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Co je důležitější - zdraví, nebo právo?

19:41

Spojené státy zažívají pravděpodobně nejhorší fázi epidemie covidu-19 a mnozí činitelé na začátku svátečního období vybízejí Američany, aby minimalizovali společenské aktivity. Bílý dům má nicméně před sebou nabitý harmonogram vánočních akcí. Informuje o tom tento týden americký tisk, který píše o nejméně 20 nadcházejících večírcích. Jak velká na nich bude účast, není zcela jasné.

Podle deníku The Washington Post (WP) zástupci Bílého domu uvedli, že prezident Donald Trump a jeho manželka Melania jsou odhodláni navzdory pandemii i letos v sídle hlavy státu uspořádat sváteční sezonu. List hovoří dokonce o 25 večírcích naplánovaných na tento měsíc.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters
19:36

Ve Dvoře Králové vyrábějí skleněné ozdoby ve tvaru prasátek s rouškou. Sklárna Ozdoba CZ ručně vyrábí vánoční ozdoby více než sto let, letos se do jejich designu promítne světová pandemie covidu-19.

Koronavirus letos ovlivňuje i design českých vánočních ozdob.
Koronavirus letos ovlivňuje i design českých vánočních ozdob. | Foto: Reuters
19:03

Lehký vzestup na téměř 32 000 nových případů zaznamenalo Turecko, kde v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 193 lidí, nejvíce za jeden den od začátku epidemie. Turecko hlásí rekord úmrtí již desátým dnem za sebou, informuje agentura Reuters.

19:02

Itálie ve středu zaznamenala nárůst nových případů nákazy koronavirem, kterých přibylo za poslední den téměř 21 000. Počet úmrtí ale klesl na 684.

19:00

Ministerstvo práce doporučuje domovům seniorů, aby si zakoupily testy pro testování návštěv. Dodatečně jim je pak chce proplatit z dotací, ale jen za dobu nouzového stavu. Úřad naopak neradí používat u návštěvníků testovací sady, které zařízení dostala na vyšetření klientů a personálu. Musela by je pak uhradit Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). I na to by ale dostala dotace. Vyplývá to z pokynů pro domovy, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce.

18:27

Do 18:00 přibylo 2404 potvrzených případů covidu, to je o 320 méně než za stejnou dobu v úterý a asi o 270 méně než minulou středu do večera.

17:26

Cena testů na covid-19 pro samoplátce klesne od ledna příštího zhruba o 200 korun, uvedl server Seznam Zprávy. V současné době stojí maximálně 1756 korun. Lidem, kteří mají příznaky nebo měli rizikový kontakt, je test hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní, kteří ho potřebují například pro cestu do zahraničí, si ho platí sami. Celkem už stály testy obou skupin více než čtyři miliardy korun.

17:23

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) postrádá uspokojivou odpověď na otázku, jaký efekt bude mít bezplatné antigenní testování na koronavirus. Přesto je podle něho testování na Vysočině připravené. Kromě současných odběrových míst je předjednaná i spolupráce s dvěma soukromými subjekty a hasiči. Široké testování všech zájemců připravuje vláda, bude mu předcházet testování učitelů od 4. prosince.

Podle Schreka ale testování vytváří řadu problémů. Jedním je financování, hrazená hodnota testu stanovená na 350 korun nemusí pokrýt veškeré náklady. Testování také bude časově náročné pro zdravotnický personál, kterého se na Vysočině nedostává. Ve dvou z pěti krajských nemocnic stále pomáhá armáda, v nemocnicích pracují i studenti.

17:18

Vedení školy bude muset umožnit učiteli absolvovat chystané testování pedagogů na koronavirus, pokud tím nevznikne problém se zajištěním výuky. Na žádost pak škola vyučujícímu pro vyšetření vydá potvrzení o tom, že pracuje jako pedagog. Vyplývá to z informací, které ve středu ministerstvo školství poslalo do škol společně s formuláři pro potvrzení o zaměstnání učitele a o absolvování antigenního testu. Školy také dostaly informace potvrzující návrat dalších žáků do škol od 7. prosince. Uvedla to mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

17:17

Rozhodnutí Rakouska umožnit provoz lyžařských středisek od 24. prosince je podle ředitele Asociace horských středisek ČR (AHS) Libora Knota v jejich aktuální situaci pochopitelný. Je podle něj třeba upozornit, že Rakousko je v boji proti koronaviru proti Česku několik týdnů pozadu. Česká republika by tak v uvolnění opatření pro skiareály měla prosazovat samostatnou racionální cestu a dodržovat pravidla protiepidemického systému (PES). Knot to dnes řekl ČTK.

16:48

Pravomoci, které má v připravované novele zákona získat hlavní hygienik řídící novou Státní hygienickou službu, už podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) krajské hygienické stanice v současné době mají. Jen nemohou stejná opatření vydávat plošně, řekl dnes novinářům ve Sněmovně. Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která státní hygienickou službu zavádí, kritizovali někteří odborníci i opoziční politické strany. I jim ho chce ministr vysvětlovat, dodal.

16:42

Prodejci obuvi se těší na čtvrteční otevření obchodů po zhruba šestitýdenní nucené odmlce, přestože letos kvůli pandemii a restrikcím vlády ztratili obě hlavní sezony. Nachystaní na obnovení provozu byli už v pondělí. Jsou připraveni na všechna opatření nařízená vládou, tedy především na kontrolu počtu lidí v obchodech a řízení fronty. Někde budou při případném vzniku řady čekajícím nabízet čaj. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

16:26

První z vakcín bude v Británii dostupná už od příštího týdne:

16:08

Dvě třetiny lidí, kteří byli podle výzkumu Život během pandemie za poslední měsíc v osobním kontaktu s nakaženým covidem-19 nebo měli typické příznaky nemoci, nebyly na testu. Z dotazovaných mělo kontakt či příznaky 14 procent lidí, jen pět procentních bodů bylo testováno, uvedl na twitteru sociolog Daniel Prokop, jehož výzkumná agentura PAQ Research se na výzkumu podílí. V průzkumu odpovídá do března každé dva až tři týdny stejná skupina více než 2200 respondentů.

15:46

Dopravní podnik Ostrava (DPO) postupně ruší některá omezení zavedená ve snaze omezit šíření koronaviru. Od čtvrtka budou cestující v autobusech a trolejbusech moci nastupovat i předními dveřmi a přibude několik spojů. ČTK to dnes oznámila mluvčí DPO Karolína Hřivnáč Rycková.

"V souvislosti s vládními opatřeními a plánem postupného uvolňování se také DPO postupně vrací k běžnému provozu. Od čtvrtka bude možné nastupovat do autobusů i trolejbusů předními dveřmi, protože za kabinou řidiče již nebudou bezpečnostní pásky," uvedla Rycková. Cestující si rovněž opět budou sami otevírat dveře tlačítkem.

15:19

Polsko dosud objednalo 45 milionů dávek vakcín proti koronaviru. Očkování bude dobrovolné a zdarma, uvedl na tiskové konferenci premiér země Mateusz Morawiecki. Doufá, že první dávky budou pro obyvatele k dispozici v únoru. Polsko dnes překročilo hranici jednoho milionu nakažených od začátku pandemie.

15:07

Pražská kadeřnictví kvůli enormnímu zájmu po nuceném uzavření plánují prodloužit pracovní týden o víkendy. Někde plánují provoz posílit také o brigádníky. Na obnovu fungování jsou připravena, počítala s ním už od pondělí. Řekli to zástupci vybraných kadeřnických salonů v hlavním městě.

21. října 2020, den před začátkem karantény.
21. října 2020, den před začátkem karantény. | Foto: Lukáš Bíba
15:05

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů, které z vibrací těla pacienta s covidem zjistí, jaký u něj bude vývoj nemoci. Systém je navržený jako bezkontaktní se senzory uloženými pod matrací, na které pacient leží. Metodu vědci zatím testují v nemocnicích v Chrudimi a v Trutnově. ČTK to ve středu řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Soustava senzorů v podložce pod matrací bude u pacientů měřit mikrovibrace lidského těla, které jsou způsobené tepem a dechem. Právě zhoršené dýchaní, které je jedním z typických příznaků covidu-19, chtějí vědci za pomoci senzorů zanalyzovat, klasifikovat a vytvořit jakousi databázi stavů. K vyhodnocování těchto stavů jim pak poslouží speciálně navržené algoritmy.

15:03

Poskytovatelé úvěrů zatím zaznamenali letos meziroční pokles zájmu o půjčky na vánoční dárky o desítky procent. Vyplývá to z ankety. Důvodem je pandemie koronaviru. Za poklesem stojí podle nich částečná karanténa, se kterou souvisí jak pokles příjmů řady obyvatel, tak zavřené provozovny a obchody, které se budou otevírat až ve čtvrtek. Poskytovatelé úvěrů zatím zaznamenali letos meziroční pokles zájmu o půjčky na vánoční dárky o desítky procent. Vyplývá to z ankety ČTK. Důvodem je pandemie koronaviru. Za poklesem stojí podle nich částečná karanténa, se kterou souvisí jak pokles příjmů řady obyvatel, tak zavřené provozovny a obchody, které se budou otevírat až ve čtvrtek.

14:31

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom pokračovat i po jejím skončení. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB).

Pandemie urychlila odklon od využívání hotovosti a zvýšila zájem o bezkontaktní způsoby placení pomocí karet, telefonů či chytrých hodinek, poznamenala agentura Reuters.

14:26

Turistům se od čtvrtka po zmírnění vládních opatření proti šíření koronaviru otevřou i jinak běžně zpřístupněné jeskyně, a to podle otevírací doby. Omezený ale bude počet lidí ve skupině. V tiskové zprávě to v úterý uvedl Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní ČR. Jeskyně se pro návštěvníky uzavřely od 12. října.

14:23

Pirátům se nápad vlády prodloužit nouzový stav nelíbí.

14:24

Řada krytých bazénů ve středních Čechách, například v Kladně, v Příbrami či v Mladé Boleslavi, ve čtvrtek otevře. Kapacitu budou mít omezenou podle vládního nařízení. Zavřeno zatím zůstane ve Slaném či Mělníku, kde jsou bazény vypuštěné. V Rakovníku otevře akvapark příští týden.

14:17

Rozvážkové firmy nepředpokládají přílišný pokles zájmu o dovoz jídla na adresu po otevření restaurací. V tomto ročním období si podle nich jídlo lidé objednávají častěji než v jiných částech roku. U některých zákazníků se dá očekávat i nadále opatrnost v souvislosti s pandemií koronaviru a dovoz jídla pro ně zůstane první volbou. Vyplývá to z ankety mezi rozvážkovými společnostmi.

14:12

Obchodní centra (OC) jsou připravena na čtvrteční obnovení provozu. Posílila počet pracovníků bezpečnostní služby, ostraha bude pracovat i se systémem vzdáleného dohledu. OC pro zákazníky u vstupů i pasážích připravila informace o aktuálních zdravotních opatřeních. Většina jich bude fungovat ve standardní otevírací době, déle v provozu budou například obchodní domy IKEA. Vyplývá to ze zjištění a ankety ČTK mezi správci center.

14:02

ČSSD chce směřovat peníze určené pro neziskové organizace na podporu zdravotní péče a skupin ohrožených pandemií covidu-19. Novinářům to v úterý v Poslanecké sněmovně řekl první místopředseda strany Roman Onderka. Sociální demokraté chtějí po schválení rozpočtu prosadit usnesení, aby "postradatelné peníze" směřovaly výhradně na "podporu zdravotní, sociální a ekonomické péče o oběti pandemie" a k ohroženým cílovým skupinám.

Onderka ve sněmovně uvedl, že pandemie znamenala bezprecedentní zásah do chodu státu. "Za této situace je nutné soustředit všechny dostupné prostředky na zmíněné cíle," uvedl. Dodal, že dotace nestátním neziskovým organizacím jsou neopomenutelnou části státního rozpočtu a kabinet podle zářijového usnesení plánuje v roce 2021 směřovat peníze především do 18 oblastí.

13:49

Děti z vyškovských mateřských školek poděkují zaměstnancům, kteří se podílejí na zvládnutí epidemie. Dostanou od nich vánoční videopřání. Nahrávka poputuje i seniorům. Na webu Vyškova to uvedla místostarostka města Karin Šulcová (ANO).

13:36

Od pondělí až do 10. ledna budou muset lidé přijíždějící do Rakouska z rizikových oblastí do desetidenní karantény. Cílem je omezit cestovní ruch.

13:28

Rakousko od 24. prosince umožní provozování zimních sportů včetně lyžování, uvedl kancléř Sebastian Kurz. Některé země Evropské unie, včetně Itálie nebo Německa, žádaly uzavření lyžařských středisek.

13:25

Češi si v potravinářských řetězcích oblíbili bezkontaktní nákupy pomocí skenerů, mobilních telefonů nebo samoobslužných pokladen. Sítě proto tato řešení zlepšují a zavádějí je na další prodejny. Ve vybraných velkoobchodech Makro je k dispozici systém automatické kontroly nákupu, který umožňuje odbavení za 60 vteřin. Od začátku roku tuto možnost k nákupu volí trojnásobný počet zákazníků. ČTK to řekli zástupci řetězců a společnosti Bizerba, která vyvinula systém Supersmart využívaný v Makru.

13:23

Univerzita Hradec Králové prezenční výuku pro první ročníky od 7. prosince nezahájí. Výuku v zimním semestru tak všichni studenti dokončí on-line. Obnovovat výuku pouze na dva týdny do vánočních svátků univerzita nepokládá za účelné. S přechodem do třetího protiepidemického stupně se na vysoké školy v Česku mohou od pondělí vrátit studenti prvních ročníků.

13:11

Domovy seniorů v Libereckém kraji se připravují po bezmála třech měsících obnovit návštěvy. Chystají se na testování návštěvníků, i když netají obavy ze zvýšeného rizika nákazy. Třeba v Domově Důchodců Velké Hamry na Jablonecku, kde žije 133 seniorů, ale návštěvy možné byly. Zřídili tu speciální návštěvní místnost rozdělenou plexisklovou stěnou. Senioři se tak mohli s rodinou vidět a popovídat si, nemohli se ale třeba obejmout, to bude možné až od soboty, řekl ředitel krajského zařízení Čestmír Skrbek.

13:02

Většina jihočeských hotelů otevře ve čtvrtek či o víkendu poté, co vláda zmírnila koronavirová opatření. Některé hotely na Šumavě mají již teď hodně rezervací, i na pobyty před Vánoci. Jsou ale i takové, v Českém Krumlově či Českých Budějovicích, jež zůstanou zavřené. Mnohé hotely také stále čekají na vládní podporu po jarní koronakrizi. ČTK to řekli zástupci hotelů a ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

12:54

V Plzeňském kraji přibylo v úterý 239 nových případů nákazy koronaviru, to je nejvíc za posledních šest dní. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Plzeňský kraj drží hodnotu 54 ve třetím stupni pohotovosti, což je po Praze, Karlovarském a Jihočeském kraji čtvrté nejnižší skóre mezi kraji. V jednotlivých okresech kraje se hodnota PES pohybuje od 41 na severním Plzeňsku do 68 na Rokycansku, uvádí ministerstvo zdravotnictví.

12:37 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Česko má žádosti o materiální pomoc kvůli zvládání epidemie covidu-19 z Ukrajiny, Běloruska, Kosova, Černé Hory či Severní Makedonie. Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) vyhodnotí, s kterými žádostmi je Česko schopné pomoci, řekl novinářům po úterním zasedání štábu jeho šéf Jan Hamáček. Konečné rozhodnutí na zaslání pomoci bude pak náležet vládě.

oustředit se chce na evropské země, protože tam lze materiál dostat nejsnadněji i nejrychleji. "Na základě doporučení ministerstva zahraničních věcí vyhodnotíme schopnosti ČR pomoci těm zemím na seznamu, které jsou z Evropy," uvedl Hamáček.

12:36

Organizace zaměstnavatelů a odbory vyzvaly sněmovnu, aby se urychleně dohodla na kurzarbeitu a schválila ho. Pokud by se zákon do konce roku nestihl přijmout, žádají podnikatelé a odboráři vládu o prodloužení programu Antivirus. Na tiskové konferenci to v úterý řekli šéfové Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Českomoravské konfederace odborových svazů, Hospodářské komory a Asociace malých a středních podniků. Kurzarbeit upravuje novela o zaměstnanosti. Sněmovna ji začala projednávat začátkem října. 

12:31 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) považuje za pravděpodobné, že do Vánoc zůstane v Česku skóre protiepidemického systému PES na třetím stupni. Hamáček po středečním jednání štábu novinářům řekl, že proto pokládá za logické, aby vláda požádala Sněmovnu o co nejdelší prodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že kabinet požádá o prodloužení o maximálních 30 dní, aktuálně nouzový stav platí do 12. prosince.

12:29

V Moravskoslezském kraji přibylo za úterý 680 nakažených koronavirem. Proti pondělí je to nárůst o 212 případů. Přesto se skóre protiepidemického systému (PES) v regionu snížilo o dva body, a to z hodnoty 59 zpět na 57, což je shodné s republikovým průměrem. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO), a z dat ministerstva zdravotnictví.

12:26

Systém testování zdarma jednoduššími a levnějšími antigenními testy bude podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) nastaven k 18. prosinci, využije kapacity krajských nemocnic a stávajících odběrových míst. Pomáhat bude při testování 32 týmů hasičů, nyní jich PCR testy provádí 17. Součástí organizace testování bude předběžné objednávání, aby testovací místa nebyla zahlcena. Hamáček to uvedl po středečním zasedání štábu.

12:19

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje ubylo pacientů s koronavirem, je jich 231, v úterý 247, o den dříve 264, v neděli 247. Na umělé plicní ventilaci je dnes 28 pacientů, o dva více než v úterý. Celkově je na lůžkách intenzivní péče 38 covid pozitivních pacientů, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

12:18

Zájem o cesty vlakem znovu roste, v současnosti je poptávka u Českých drah kolem 40 procent oproti normálu, růst cestujících hlásí i RegioJet. V listopadu přitom jezdila vlaky skoro pětina obvyklého počtu cestujících. Dopravci proto začnou před Vánocemi postupně posilovat dopravu. Velký zájem cestujících je zejména o vlaky z Prahy na Slovensko. Vyplývá to z informací dopravců. Od 13. prosince začne platit nový jízdní řád, kromě ještě platných koronavirových omezení ovšem velké změny v provozu nenabídne. České dráhy přidají spoj do Polska.

11:05

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) televizi Nova. S aktuálním vývojem koronavirové epidemie v Česku není spokojený, řešením podle něj bude vakcína. V souvislosti se čtvrtečním rozvolněním protiepidemických opatření vyzval lidi k opatrnosti. Nouzový stav v Česku v současnosti platí do 12. prosince.

10:26 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od počátku pandemie. Země hlásí nové denní maximum v počtu zemřelých druhý den po sobě, v úterý registrovala 569 mrtvých. Celkem s nemocí covid-19 v zemi zemřelo 41 053 osob. Ruský operativní štáb rovněž oznámil 25 345 nově potvrzených infekcí za 24 hodin.

09:48

V Jihomoravském kraji přibylo za úterý 556 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 168 více než o den dříve. Ubylo osm hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Celkem je jich v nemocnicích 513. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo devět úmrtí lidí s nákazou, kteří byli v průměrném věku skoro 87 let. Index rizika podle Protiepidemického systému ČR (PES) opět klesl ze čtvrtého na třetí stupeň pohotovosti.

09:38

Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích studenty lékařských oborů a nechat je vrátit se do škol. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci ve sněmovně řekl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

V prvním až třetím stupni protiepidemického systému PES podle tzv. anticovid týmu již není pomoc mediků nutná a studentům brání v přípravě na zkoušky, což by mohlo za rok poznamenat zdravotnictví v Česku.

08:45

Británie dnes jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být od příštího týdne. S odvoláním na britskou vládu o tom informovala agentura Reuters.

"Vláda dnes přijala doporučení lékové agentury MHRA ke schválení vakcíny proti covidu-19 od Pfizeru a BioNTechu k použití," uvedl kabinet.

08:37

Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Královéhradecký kraj bylo k dnešku 62, stejné jako v úterý, před týdnem činilo 67 bodů ze sta. Kraj tak spadá do čtvrtého stupně rizika z pětibodové škály. Index je nad republikovou hodnotou, která dnes byla 57 bodů, což znamená třetí stupeň rizika. V ČR ale stále platí opatření pro čtvrtý stupeň, vyplynulo z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

08:23

Počet případů nových onemocnění covidu-19 v Olomouckém kraji vzrostl téměř o 150. Za posledních 24 hodin jich tak bylo 362, minulé úterý 217. V porovnání s údaji před 14 dny je současný počet více než dvojnásobný. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. Index rizika Olomouckého kraje v protiepidemickém systému PES se zvýšil z úterních 59 na 74, což je na stobodové stupnici čtvrtý z pěti stupňů. Ve čtvrtém stupni byl kraj také v pondělí.

07:58

Neuplynuly ani dva měsíce od chvíle, kdy se Česko zařadilo na první místo nelichotivého žebříčku zemí Evropské unie s nejhorším vývojem koronavirové pandemie. To už teď neplatí. V přepočtu nově nakažených za poslední dva týdny na 100 tisíc obyvatel je v současnosti v popředí Lucembursko před Chorvatskem. Česko se přesunulo do druhé desítky. Na světě je na tom nejhůř Gruzie.

07:47

Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde o nové denní maximum. S odvoláním na Institut Roberta Kocha o tom dnes informovala agentura DPA.

V zemi s přibližně 83 miliony obyvatel se nákaza nově potvrdila u 17 270 lidí. Celkový počet nakažených od propuknutí epidemie tak překonal 1,08 milionu, z nichž se okolo 779 0000 lidí uzdravilo. Komplikacím spojeným s covidem-19 celkem v Německu podlehlo 17 123 pacientů

07:08

V Libereckém kraji za úterý přibylo 238 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 18 více než před týdnem a nejvíce od 20. listopadu, kdy bylo 282 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre protiepidemického systému PES stouplo v kraji dnes z úterních 57 na 62 bodů. Za dva dny se zhoršilo o deset bodů.

06:40

V úterý přibylo v Praze 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší z celého Česka.

V sobotu a neděli byly denní nárůsty počtu nakažených koronavirem v Praze vyšší než předešlý víkend. V pondělí ale nárůst případů ve srovnání s předchozím týdnem zpomalil a v úterý zpomalování pokračovalo.

06:07

Také nárůst množství zemřelých lidí s covidem-19 je pomalejší než před týdnem. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se už deset dní v řadě drží na 57 bodech, což odpovídá třetímu stupni pohotovosti z pěti. Vláda již dříve rozhodla, že opatření proti covidu-19 se ze čtvrtého stupně na třetí uvolní až ve čtvrtek.

06:00

V úterý bylo v Česku zaznamenáno 5176 nově potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba 700 méně než předchozí úterý. Pokračuje tak zpomalování nárůstu počtu nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:54

Malý severoitalský region Valle d'Aosta dnes oznámil, že během některého z nadcházejících víkendů plánuje otestovat nejméně dvě třetiny ze svých 125 000 obyvatel na koronavirus. Přesné datum zatím regionální vláda neoznámila, uvedla agentura ANSA. Koncem listopadu provedla plošné testy autonomní provincie Horní Adiže (Alto Adige), kde se nechalo dobrovoně otestovat bezmála 70 procent obyvatel. Z více než 340 000 provedených testů bylo pozitivních něco přes 3000.

20:49

V Madridu dnes otevřeli první část rozsáhlé nemocnice pro pacienty s covidem-19, která vznikla za pouhých 100 dní. Stavba zařízení určeného pro případy zdravotní nouze, jako je současná pandemie, stála 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč), tedy dvakrát tolik, než se původně předpokládalo. Opozice projekt kritizuje, podle ní je už nepotřebný a peníze se měly rozumněji investovat jinde, napsala agentura AP.

19:03

Nárůst nových případů covidu dnes opět ve srovnání s minulým týdnem zpomalil. Laboratoře do 18:00 odhalily 2724 nakažených, minulé úterý jich za stejnou dobu bylo zhruba o 400 méně. Vzrostl ale počet hospitalizovaných. V pondělí jich v nemocnicích bylo 4741, přibližně o 240 více než v neděli. Do statistik také přibylo dalších 93 úmrtí, s koronavirem dosud v ČR zemřelo 8388 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

19:00 Roman Prymula.

Dopad rozvolnění opatření podle Prymuly bude znát za 2-3 týdny. I v případě, že by se však epidemie začala  dalších týdnech znovu raketově šířit, omezení podle něj přijdou až po Vánocích, protože svátky jsou pro lidi citlivou věcí.

18:55 Roman Prymula.

Prymula uvedl, že občané by měli nastavit tzv. osobní lockdown a omezit sociální kontakty na co nejnižší míru. Podle něj to nyní dělá především starší populace, mladí lidé, kteří nevnímají tak velké riziko však podle něj neomezují kontakty natolik, kolik by bylo potřeba. 

18:52 Roman Prymula.

Bývalý ministr uvedl, že systém PES vyžaduje velkou opatrnost a nedostatečně reflektuje situaci, která může v jednotlivých regionech vyeskalovat. "Já bych ten režim posunul o týden," uvedl v ČT s tím, že by s rozvolněním počkal. Za problematické považuje především otevření restaurací, kde lidé sedí dlouhou dobu bez roušky. Rizikem jsou podle něj také otevřené školy, které v minulosti označil za tikající bombu.

18:50 Roman Prymula.

Prymula se domnívá, že by vláda měla jít příkladem a nechat se naočkovat mezi prvními, aby přesvědčila občany, že se není čeho obávat a že vakcíny jsou bezpečné.

18:46 Roman Prymula.

Pokud bude účinnost vakcíny přes 90 procent, jak výrobci uvádějí, stačilo by podle Prymuly proočkovat asi 60 procent populace, což je asi 5,5 milionu osob. Vakcína nebude určena dětem. 

18:44 Roman Prymula.

"Pokud se chceme vrátit do normálního života, je potřeba naočkovat minimálně část populace. Logisticky je to komplexní a nesmírně náročný problém," uvedl v Interview 24 bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj první vakcíny v počtu asi 400 tisíc dávek dorazí koncem roku a dostanou ji rizikoví občané či zdravotníci. Vakcína podle Prymuly vyžaduje skladování v -70 °C, nebude tak určena do ordinací praktických lékařů, ale do velkých zdravotnických středisek.

18:32

V Turecku zaznamenali úmrtí 190 lidí za 24 hodin, což je nejvíce od začátku epidemie covidu-19. Za den přibylo více než 30 tisíc nakažených. V Turecku v posledních týdnech počet nakažených i obětí setrvale roste, dnes země oznámila rekordní bilanci úmrtí už podeváté v řadě. Celkem podle oficiálních statistik zemřelo skoro 14 000 pacientů s covidem-19.  

V zemi s 83 miliony obyvatel se však nedá dopočítat celkový počet nakažených, protože Turecko po čtyři měsíce do statistik infikovaných koronavirem zahrnovalo pouze osoby s příznaky onemocnění. Minulý týden tento postup změnilo a nově počítá i takzvané asymptomatické případy.

18:29

I přesto však Itálie nyní zažívá mírné zklidnění epidemické situace, která byla nejvážnější v první půlce listopadu. Tehdy každý den přibývalo v nemocnicích kolem tisícovky pacientů ve vážném stavu, nyní obsazenost lůžek na odděleních i na jednotkách intenzivní péče pomalu klesá. V nemocnicích je aktuálně bezmála 33 000 pacientů, 3663 z nich na jednotkách intenzivní péče.

18:29

V Itálii za poslední den zemřelo 785 lidí nakažených koronavirem. Nových případů nákazy má Itálie přes 19 000, což je více než o den dříve, kdy bylo pozitivních testů něco přes 16 000. V 60milionové Itálii se od února nakazilo virem SARS-CoV-2 1,62 milionu lidí, 56 361 nakažených zemřelo. Co do počtu úmrtí je Itálie druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě po Británii.

18:28

Studenti středních a vysokých škol, kteří v pondělí 7. prosince nastoupí k prezenční výuce, se mohou vrátit na internáty a koleje už v neděli. Záležet bude na rozhodnutí jednotlivých ubytovacích zařízení. Pokud jim to umožní, nebude to podle ministerstva školství v rozporu s krizovým opatřením, uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

18:14

Statistiky ukazují, že v důsledku koronaviru zemřelo v Česku letos výrazně více osob než v posledních deseti letech.

17:36

Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid-19 u zaměstnanců škol, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Testování pomocí antigenních testů se má konat od 4. do 18. prosince.

17:35

Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu pozitivních zpráv ovšem sílí obavy z vlivu dezinformací o vyvíjených očkovacích látkách. Na internetu se i přes snahy platforem šíří konspirační teorie, podle kterých vakcíny lidem změní DNA nebo jsou navržené tak, aby způsobovaly zdravotní problémy. Dopady nepravdivých a zavádějících tvrzení o covidu-19 mezitím pociťují například zdravotní sestry ve Spojených státech, které popisují náročnou péči o koronavirové "skeptiky".

16:48

Ministerstvo průmyslu a obchodu dosud od živnostníků přijalo zhruba 16 000 žádostí o ošetřovné za říjen. K proplacení postoupilo zatím asi 8500 žádostí za 50 milionů korun, řekla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mají na podání žádosti čas do 9. prosince.

16:48

První dodávky vakcíny proti covidu-19 by mohly být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného v ČR dostupné na přelomu ledna a února. Řekl to dnes poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví. Evropská léková agentura (EMA) ji podle něj zřejmě schválí v první polovině ledna. Žádost o schválení používání svých očkovacích látek na evropském trhu podaly v pondělí americká farmaceutická společnost Pfizer spolu s německou firma BioNTech a také americká společnost Moderna.

16:47

Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve škole. V organizaci vzdělávání jim podle zástupců školských asociací pomůže, že již nebudou muset dodržovat podmínku, aby se nepotkávali žáci z různých tříd. Tento požadavek platí nyní ve všech školách, nově bude ve středních školách jen doporučením. Vytvořit nové rozvrhy je podle zástupců škol i tak náročné, řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a místopředseda Unie školských asociací CZESHA Jan Mareš.

16:46

O osud restaurací se nyní obává 75 procent Čechů, více než na jaře. Problémy u stravovacích zařízení při první vlně pandemie koronaviru připouštělo 35 procent lidí, v současné době je o nich přesvědčena více než polovina. Jen čtyři procenta Čechů si myslí, že restaurace se z krize dostanou bez obtíží. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Up Česká republika. Některé stravenkové firmy už oznámily podporu gastronomickým podnikům v souvislosti s jejich čtvrtečním otevřením.

16:03

V prosinci by se objem doručovaných balíků proti listopadu mohl dále zvýšit až o 25 procent. Důvodem jsou omezení u kamenných prodejen kvůli koronaviru. Přepravní firmy jsou ale na hranici svých kapacit a zavádí omezení pro příjem zásilek z e-shopů. Vyplývá to z informací firem.

16:02

Češi mají zájem o vánoční a silvestrovské pobyty v tuzemsku. Termíny si začali rezervovat hned po schválení uvolnění vládních restrikcí, které nastane od čtvrtka. Někteří prodejci očekávají výrazný nárůst poptávky v následujících dnech. Část ubytovacích zařízení teprve nyní dává vědět, že budou v provozu. Lidé chtějí prosinec trávit hlavně na horách. Městským hotelům zájem ubírá absence vánočních trhů i zrušené firemní vánoční večírky, sdělili zástupci rezervačních portálů a prodejci pobytů.

16:00

První PCR testy dnes zdravotníci provedli v mobilní laboratoři v upraveném sanitním voze, kterou ve spolupráci s pražským magistrátem provozuje GHC Genetics. Služby mobilní laboratoře jsou určené zvláště podnikatelům. Sanitka k testovaným po objednání přijede na libovolné místo v Praze. Vyhodnocení testu bude v některých případech k dispozici i do dvou hodin, řekl dnes novinářům náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN).

16:00

Zákaz užití lyžařských vleků do 12. prosince považuje Asociace horských středisek (AHS) za politické rozhodnutí. Je podle ní neodůvodněné a neadekvátní. Zároveň podle ní zásadně porušuje pravidla protiepidemického systému (PES). Zimní areály potřebují, aby byl v řádu dnů dokončen manuál pro jejich fungování a provoz byl umožněn. Otevření tuzemských středisek by se zároveň nemělo řídit ani tlakem některých evropských zemí na zákaz provozu skiareálů přes vánoční svátky

15:59

Některé nemocnice v Karlovarském kraji připravují obnovení plánovaných operací. Klesl jim totiž počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Zatím plánovanou operativu zahájila nemocnice v Ostrově, v sokolovské nemocnici operace spustí v závislosti na obsazenosti lůžek a dostatku personálu. Nemocnice v Karlových Varech a Chebu obnoví běžnou operativu až začátkem příštího roku.

15:54

V nemocnicích Královéhradeckého kraje se v posledních dnech významně snížil počet zdravotníků v karanténě kvůli covidu. Neznamená to ale, že by krajské nemocnice na tom byly nyní personálně podstatně lépe. Chybí v nich totiž zdravotníci, kteří jsou v pracovní neschopnosti kvůli jiným nemocem, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců kraje. V krajských nemocnicích k dnešku chybělo zhruba 312 zdravotníků z celkového počtu asi 2700. Před týdnem v pondělí 23. listopadu to bylo zhruba 320.

15:50

Zdravotní pojišťovny budou moci hradit antigenní testy na covid-19 určené například domovům pro seniory přímo distributorovi. Rozhodla o tom dnes sněmovna, která přehlasovala senátní veto vládní novely o veřejném zdravotním pojištění. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

15:24

Novým typem koronaviru se podle České lékařské komory nakazilo od začátku epidemie v Česku přes 35 000 zdravotníků. Bylo mezi nimi 16 000 sester a 5700 lékařů. Komora proto žádá, aby byli všichni zdravotníci, nejen vybrané skupiny, očkovaní přednostně, až bude vakcína dostupná. Stejně jako na jaře by všichni zdravotníci, nikoliv jenom pečující přímo o pacienty s covidem-19 v nemocnicích, měli podle ČLK dostat mimořádné odměny. Komora to napsala v otevřeném dopisu ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Její prezident Milan Kubek ho vyzval k jednání.

12:35

Doba, kterou tuzemští zaměstnanci v kancelářských profesích promrhají neproduktivní prací, se proti loňsku zvýšila až o hodinu na průměrných 162 minut za den. Nejčastějším plýtváním časem byly zbytečné úkony či komunikace nebo prostoje v důsledku chaotického plánování a zbytečné administrativy. Firmy to měsíčně stojí 11 566 korun na osobu a v ročním úhrnu 138 798 korun. Za nízkou produktivitu práce v kancelářských profesích může i pandemie covidu-19, která přinutila pracovat z domova značnou část zaměstnanců. Vyplývá to z analýzy produktivity práce od společnosti ApuTime mezi 267 českými společnostmi různých velikostí a zaměření.

12:32

Domovy důchodců v Pardubickém kraji si lámou hlavy s tím, jak se vypořádat s návštěvami, které v nich od soboty umožnila vláda. Musí však mít negativní test na koronavirus nebo si jej nechat udělat na místě. Na to však sociální zařízení nemají dostatek personálu ani antigenních testovacích souprav.

12:30

Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého odboje v parku na pražském Klárově k úřadu vlády, kde kritizovali její styl vládnutí a rozhodování. Akci svolaly Podnikatelské odbory. Před Strakovou akademií jednotliví podnikatelé přednesli své výtky vůči krokům kabinetu. Po neúspěšném pokusu o předání výzvy vládě se účastníci protestu za zpěvu hymny před polednem postupně rozcházeli.

12:29

V Jihomoravském kraji ubylo za den 54 hospitalizovaných v nemocnicích s covidem-19. Celkem je jich na lůžcích 521. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za posledních 24 hodin přibylo v kraji 388 potvrzených případů nemoci a 22 úmrtí lidí v průměrném věku přes 80 let. Index rizika podle Protiepidemického systému (PES) se v kraji zvýšil ze třetího na čtvrtý stupeň pohotovosti.

12:28

Ministerstvo průmyslu a obchodu u druhé výzvy programu COVID nájemné k dnešku eviduje 24 221 žádostí za 2,3 miliardy korun. Podnikatelé, kteří chtějí získat příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí, dokončili a podali 14 655 žádostí za 1,4 miliardy korun, z nich resort zatím více než polovinu schválil k proplacení, další žádosti hodnotí, sdělila mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Příjem žádostí byl spuštěn 21. října, skončí 21. ledna. Na program jsou vyčleněny tři miliardy korun.

11:50

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné vakcíny proti covidu-19 na trhu Evropské unie. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle které byla žádost podána již v pondělí. Ve stejný den žádost o povolení pro podmínečné uvedení vakcíny na unijní trh podala i americká společnost Moderna.

10:54

Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní údaj od 19. října. Podle úřadu nákaz přibývá s tím, jak země nedávno začala uvolňovat předchozí uzávěru. Nachman Aš, který koordinuje protiepidemická opatření, na schůzi na ministerstvu zdravotnictví označil za mylný názor řady lidí, že koronavirus už je na ústupu.

10:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 569 úmrtí v souvislosti s koronavirem za poslední den, což je dosud nejvíce. Od začátku pandemie země registruje 40 464 zemřelých s covidem-19. Ruský operativní štáb dále ohlásil 26 402 nově potvrzených případů infekce za 24 hodin. Ukrajina oznámila více než 12 tisíc nově potvrzených případů nákazy za den.

11:47

V Moravskoslezském kraji přibylo za pondělí 468 nakažených koronavirem, což je o 290 nakažených více než tomu bylo v neděli, kdy region zaznamenal nejnižší přírůstek od konce září. Skóre protiepidemického systému (PES) se v regionu zvýšilo o dva body z hodnoty 57 na 59, což je nad republikovým průměrem, jehož skóre je 57. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO), a z dat ministerstva zdravotnictví.

"Dnes trochu paradoxní situace. Některé ukazatele jako nově pozitivní a počty hospitalizovaných stouply, na druhou stranu kleslo procento pozitivních v testované množině," uvedl Vondrák. Data ukazují, že bylo provedeno 3611 testů, z nichž 594 bylo pozitivních, tedy 16,45 procenta. V regionu se ale netestují jen pacienti z kraje.

10:53

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho rodina byli údajně již očkováni proti koronaviru. Experimentální vakcínu jim poskytla Čína, uvedl dnes podle agentury Reuters americký analytik Harry Kazianis s odvoláním na zdroje z japonské rozvědky. Někteří experti nicméně vyjádřili pochybnosti, že by Kim experimentální vakcínu užil.

Kim Čong-un na návštěvě Vladivostoku, kde se sešel s Vladimirem Putinem.
Kim Čong-un na návštěvě Vladivostoku, kde se sešel s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters
09:57

Olomoucká charita vyhlásila Sbírku sv. Mikuláše. Důvodem je prudký nárůst počtu rodin, které se dostaly kvůli pandemii koronaviru do potíží. Podle zástupců charity těchto rodin přibývá od konce srpna, a to v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Sbírka bude těmto lidem pomáhat dlouhodobě, řekla mluvčí olomoucké charity Eva Štefková. Na Charitu se podle ní často obracejí lidé, kteří až do této doby žili zcela běžným životem. Obtížné situace řeší matky samoživitelky i celé rodiny.

09:25

Během pandemie koronaviru přibylo sexuálního násilí a problematického sexuálního chování v on-line prostředí, projekt týmu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) nabízí pomoc v projektu Parafilik. Ode dneška nabízí možnost telefonické a online krizové intervence i kontaktní terapeutické služby, řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Projekt nabízí včasnou odbornou bezplatnou a anonymní pomoc lidem, kterým neobvyklé nastavení sexuality působí duševní potíže. Odborníci by jim měli pomoci se zvládáním sexuálních tužeb v mezích zákona. Pomoci mohou využít i jejich blízcí.

07:38

V České republice se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo podle statistik 523 298 lidí, z toho přes 86 procent připadá na říjen a listopad. Za uplynulý měsíc dosáhl počet zjištěných nakažených novým typem koronaviru 188 193, asi o třetinu méně než v rekordním říjnu, kdy se nakazilo 264 333 lidí. Například v březnu, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, se nakazilo 3314 lidí. Nejmenší počet nakažených ČR evidovala v květnu (1596).

Přehled nových případů pozitivních testů na koronavirus v ČR po měsících od začátku epidemie:

MěsícCelkem nových případů
Březen3314
Duben4381
Květen1596
Červen2692
Červenec4590
Srpen8056
Září46.143
Říjen264.333
Listopad188.193
Celkem523.298

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz

06:55

Jako poděkování zdravotníkům potýkajícím se s pandemií nemoci covid-19 dnes bude barevně nasvícena petřínská rozhledna v Praze při akci Světlo lékařům. Pořádá ji organizace Asociace společenské odpovědnosti při celosvětové charitativní akci Giving Tuesday, tedy Dárcovské úterý.

06:45

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze v pondělí zpomalil. Přibylo 303 nakažených, tedy zhruba o dvě desítky méně než předchozí pondělí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Praha má také s 42 body stále nejnižší rizikové skóre v protiepidemickém systému PES ze všech regionů Česka.

06:11

Zpomaluje i nárůst množství úmrtí nakažených a ubývá hospitalizovaných. Index rizika protiepidemického systému PES zůstává i dnes na 57 bodech. Na této úrovni, odpovídající třetímu stupni pohotovosti z pěti se, drží od 23. listopadu. Vláda ale rozhodla, že opatření proti covidu-19 se ze čtvrtého stupně na třetí uvolní až ve čtvrtek.

06:00

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3572 nakažených, tedy asi o 800 méně než předchozí pondělí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

05:45

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 13 604 nakažených koronavirem. Na 388 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, což je čtvrtá nejvyšší bilance od začátku pandemie, uvedla agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo 1 067 473 milionu lidí, z nichž 16 636 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. Z onemocnění se zatím vyléčilo přibližně 758 800 lidí.

05:30

Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S odvoláním na zdroj v Bílém domě o tom informovaly agentury Reuters a AP. Atlas se během svého čtyřměsíčního kontroverzního působení v roli Trumpova poradce názorově střetával s dalšími členy krizového štábu v čele s epidemiologem Anthonym Faucim.

"Píšu, abych rezignoval na svou pozici zvláštního poradce prezidenta Spojených států," napsal Atlas prezidentovi v pondělím dopise, o němž jako první informovala stanice Fox News. Bílý dům dosud záležitost nekomentoval.

20:00

Turecko zavede od úterý víkendový zákaz vycházení, ve všední dny budou muset lidé zůstávat ve svých domovech v určitých hodinách. V pondělí to podle agentury Reuters oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecké zdravotnické úřady dnes ohlásily nových 188 úmrtí souvisejících s covidem-19 a 31.219 nově nakažených, což je v obou případech dosud nejhorší bilance. Počet úmrtí se navíc v posledních osmi dnech neustále zvyšoval.

18:44 Havlíček DVTV

O vzniku dotačního programu COVID veletrhy se bude ještě jednat. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) o něm v pondělí vláda nejednala, je v něm ještě mnoho nevyjasněných věcí. Stál by stovky milionů korun a je otázkou, zda ho v současné situaci uvádět v život v podobě, kterou ministerstvo a průmyslu připravilo (MPO). Havlíček to v pondělí řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

18:30

Zákonná pravidla pracovní pomoci ve zdravotnických zařízeních za koronavirové krize, jak je navrhli opoziční Piráti a Starostové, vláda odmítla. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Předloha předpokládá, že hlásit by se mohli jen bezúhonní lidé a pracovali by v obecném zájmu na základě dohod o pracovní pomoci. Dostávali by peněžitou náhradu, jejíž výši by určoval kabinet. Podle vlády ANO a ČSSD je úprava zbytečná, navíc s nejistým přínosem.

18:29

Návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který zavádí státní hygienickou službu, je podle ministra Jana Blatného (za ANO) potřebný. Po možnosti plošných opatření bez nutnosti nouzového stavu podle něj volala i Sněmovna, řekl dnes novinářům po jednání vlády. Kabinet v pondělí podle něj návrh odeslal do zkráceného meziresortního připomínkového řízení. Podle kritiků ale dává hlavnímu hygienikovi, který má hygienickou službu řídit, příliš mnoho pravomocí. Nelíbí se jim také možnost vyžádat si data o pohybu nakaženého od mobilního operátora.

18:29

Ministerstvo zdravotnictví chce umožnit medikům, aby mohli při práci v nemocnici zastávat pozici praktické sestry. Museli by ale mít za sebou čtyři roky studia a absolvovat zkoušky z předmětu ošetřovatelství či péče o nemocné. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nyní mohou medici pracovat jen jako sanitáři nebo ošetřovatelé. Někteří to v době epidemie nového typu koronaviru dělají dobrovolně, další povolaly kraje na základě pracovní povinnosti.

18:03

Návrh opozičních Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na poskytnutí úlev v sociálních odvodech drobným podnikatelům, které postihla omezení proti novému koronaviru, vláda v pondělí nepodpořila. Na webu o tom informoval její tiskový odbor. Kabinet ANO a ČSSD podle podkladů pro schůzi poukázal mimo jiné na to, že úprava by snížila budoucí důchody živnostníků.

18:03 Maláčová DVTV

Vláda se ani v pondělí nedohodla na navýšení přídavků na děti. Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ale ne na tom, kolik dětí by ji mělo dostávat. Po jednání kabinetu to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Nyní přídavek dostává asi 240 000 dětí z domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Ročně to stojí asi 2,3 miliardy korun. Podle projednávané novely o sociální podpoře by se částka měla zvednout o 26 procent a hranice příjmu posunout na 3,4 či 3,6násobku minima. Návrh počítal původně i s trojnásobkem minima.

17:57

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) bude na výplaty ošetřovného pro živnostníky za říjen a listopad mít 479,2 milionu korun. Původně bylo na program schváleno 250 milionů korun. Z předchozích výzev zbude asi 79,2 milionu korun. O program je velký zájem, vláda dnes schválila jeho dofinancování do požadované částky. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

17:39

Pražští strážníci zaznamenali od 14. října 2020 k dnešnímu dni 962 případů porušení zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích. V necelé polovině případů uložili pokuty. Od letošního září řešili rovněž 22 647 porušení povinnosti mít zakrytá ústa a nos. Většina případů se stala v MHD. Sdělila to mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. V Česku nyní stále platí čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES, který bude ve čtvrtek změněn na třetí.

17:39

Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na covid starým maximálně 48 hodin. Po jednání vlády to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že bude možné použít testy, které jsou k dispozici v sociálních zařízeních pro testování klientů a zaměstnanců.

16:40

Vietnam dnes potvrdil první případ přenosu nákazy koronavirem na svém území po 89 dnech. Nákaza byla potvrzena u muže, který dříve přišel do styku s nakaženým stevardem. Vietnamské ministerstvo zdravotnictví se chystá posílit systém kontroly a trasování, aby předešlo šíření nákazy v zemi. Poslední domácí ohnisko nákazy Vietnam zaznamenal v červenci.

16:20

Vánoční trhy v Kroměříži budou také letos. Jejich podobu ale ovlivní opatření proti epidemii nového koronaviru, jejichž zmírnění chystá vláda na čtvrtek. Lidé tak například nebudou moci ochutnat teplá jídla. Těšit se naopak mohou na novou světelnou výzdobu i na zhruba dvě desítky stánků s rozmanitým sortimentem, uvedl dnes v radniční tiskové zprávě starosta Jaroslav Němec (Nezávislí).

16:13

Členové zastupitelstev a rad krajů a obcí možná výslovně dostanou možnost účastnit se zasedání distanční formou. Ve změně zákona o obcích, krajích a hlavním městě to dnes na návrh ministerstva vnitra schválila vláda, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě. Novela reaguje na zkušenosti při letošní koronavirové epidemii. Obecní orgány dostanou možnost o distančních jednáních rozhodnout v rámci svých jednacích řádů.

16:06

Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud by byly třeba dvě dávky. Vakcínu zakoupí stát díky jednotlivé objednávce Evropské unie, aplikace u lékaře a spotřebovaný materiál budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu zákona, který má umožnit hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění. V pondělí o něm jedná vláda.

15:45

Odběrová místa v Libereckém kraji na antigenní testování pedagogů stačit nebudou. Plánované zahájení testování už v pátek 4. prosince považuje liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) za nereálné. O dobrovolném testování pedagogických pracovníků informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden. Předpokládá, že testovat se nechá nejméně 200 000 lidí a stát to bude do 70 milionů korun. Náklady mají hradit pojišťovny.

15:42

Nemocnice Pelhřimov obnoví tento týden středně náročné neakutní operace. Umožnil to pokles počtu lidí hospitalizovaných s covidem-19. Jihlavská nemocnice zatím zmenšuje takzvané červené zóny určené pro lidi s koronavirem. Nyní pečuje o 32 pacientů s covidem-19. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové je to číslo srovnatelné se situací před dvěma měsíci, mezitím byl počet hospitalizovaných i trojnásobný.

15:22

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobírá 2,88 milionu lidí. Víc než dvě třetiny z nich dostanou pětitisícový bonus na účet. Na všech kontech by měl být zhruba do konce příštího týdne. Zbytek lidí ho pak obdrží poštovní poukázku, a to nejpozději do 15. prosince. V pondělí to sdělilo ministerstvo práce.

15:07

Polsko dnes oznámilo 5733 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. To je nejmenší denní přírůstek od 13. října, píše agentura PAP s odvoláním na polské ministerstvo zdravotnictví. Maďarsko zaznamenalo za uplynulý den 5595 pozitivních testů na koronavirus.

15:04

Bez vernisáží budou nové výstavy Východočeské galerie a muzeí v Pardubickém kraji, které na základě rozhodnutí vlády od čtvrtka znovu otevřou v omezeném režimu. Jak v pondělí oznámilo pardubické hejtmanství, otevře galerii i svá čtyři muzea. Kulturní zařízení mohou mít návštěvnost v jednu chvíli na 25 procentech kapacity. Muzea v nouzovém režimu nepořádají doprovodné programy ani vánoční jarmarky.

15:03

Zástupci školských asociací souhlasí s tím, aby na čtyřletých maturitních oborech nebyla v aktuálním školním roce povinná jednotná přijímací zkouška a v případě špatné epidemické situace se změnil termín maturit. Jako dobré vnímají ponechání jednotné přijímací zkoušky na víceletých gymnáziích. Za zbytečné považují ponechání dvou pokusů na přijímací zkoušky, akceptují ale, že omezení na jediný termín by zejména rodiče vnímali negativně. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol, které oslovila ČTK.

14:56

Jen za druhou vlnu opatření proti šíření koronaviru přišla česká kina o 150 milionů korun jen ze vstupného. Týdenní propad tržeb kin je při plném zavřením jako nyní 25 milionů korun. Pokud zůstanou kina zavřená do ledna či do února, bude částka škod celkem až půl miliardy. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci audiovizuálních asociací. Znovu žádají vládu, aby mohla kina ve čtvrtek otevřít stejně jako některé jiné provozy či služby. Pokud se tak nestane, jsou připraveni žádat další odškodění a zvažují vůči státu i právní kroky.

14:41

Městská nemocnice Ostrava mohla díky klesajícímu počtu nakažených koronavirem snížit počet covidových jednotek. Zdravotnické zařízení se zvolna začíná vracet k běžnému režimu. Novinářům to sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

14:23

Brněnská fitness centra se v souvislosti s uvolňováním protiepidemických opatření, které bude platit od čtvrtka, chystají na otevření. Klienti ale musí mít podle vládního nařízení po celou dobu návštěvy posilovny roušky, a někteří z nich proto ruší rezervace lekcí. S nošením roušky při cvičení nesouhlasí ani provozovatelé. Řekli to oslovení vedoucí fitness center.

13:59

"Největší problém pro nás je ta homogenita skupin, to znamená, že veškeré předměty, kde jsou normálně třídy nějak spojené, tak se musí výuka konat tak, aby spojené nebyly," potvrdil i předseda Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý. Týká se to hlavně cizích jazyků a volitelných předmětů na druhém stupni. Školy podle něj tyto předměty buď budou učit dál distančně, nebo žáky z různých tříd střídavě, případně v několika učebnách najednou.

13:58

Po několika týdnech výuky na dálku se dnes vrátila do školních lavic většina žáků 2. stupně ZŠ i část studentů víceletých gymnázií v Praze. Studenti 6. až 8. tříd základních škol a žáci prim až kvart gymnázií se ve škole střídají, mají tzv. rotační výuku, kdy se kombinuje prezenční a dálkové vzdělávání. Za problém mnozí ředitelé označili zajištění podmínky, aby se děti při výuce nemíchaly. Samotný návrat žáků a studentů se však obešel bez kolizí. Žáci a studenti zavedená opatření dodržovali, uvedli ředitelé škol.

13:58

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů účinnost přes 94 procent, těžkým případům nemoci dokonce předešla stoprocentně. Studie přitom neukázaly žádné vážné vedlejší účinky. Firma se tak ještě dnes chystá požádat regulační úřady ve Spojených státech a Evropské unii o schválení mimořádného nasazení látky.

13:57

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dál klesá počet hospitalizovaných pacientů s covidem. Dnes dopoledne se jich tam léčilo zhruba 120, z nichž přibližně 35 vyžadovalo umístění na jednotce intenzivní péče (JIP). Nemocnice také začala s postupným obnovováním neakutních příjmů. V pátek 20. listopadu se tam léčilo zhruba 130 pacientů s covidem-19, z nichž téměř 40 bylo na JIP. O týden dříve bylo v hradecké FN okolo 140 pacientů s covidem a před tím zhruba 150.

13:57

Někteří rodiče v Ústí nad Labem se kvůli koronaviru obávají své děti poslat do školy, protože žijí v jedné domácnosti například s prarodiči. Ústecká základní škola Stříbrnická vyjde v tomto ohledu rodičům i žákům vstříc do konce prosince, řekl její ředitel Michal Ševcovic. Dnes se do školy vrátili žáci prvního stupně a závěrečných ročníků základních škol. Šesté až sedmé ročníky mají střídavě prezenční a distanční výuku.

12:52

V Plzeňském kraji přibylo o uplynulém víkendu 146 nových případů koronaviru. To je nejméně za poslední dva měsíce. Stejný víkendový přírůstek nových případů byl v kraji poslední zářijový víkend. V sobotu se do statistiky zapsalo 118 potvrzených případů a v neděli 28, uvádí statistika ministerstva zdravotnictví. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Plzeňský kraj polepšil z páteční hodnoty 57 na dnešní 54, což je v třetím stupni pohotovosti. V celé ČR je dnes hodnota 57.

12:47

Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Královéhradecký kraj k dnešku vzrostlo od neděle o dva body na 69, před týdnem činilo 62 bodů ze sta. Za 24 hodin přibylo i potvrzených případů covid-19 o 90 na 28 144, o den dříve byl nárůst 146, před týdnem 83. Kvůli koronaviru zemřelo v kraji 417 lidí, což je mezi nedělním a dnešním dopolednem nárůst o sedm. Vyplynulo to z údajů krajských hygieniků k dnešním 09:00 a z dat ministerstva zdravotnictví

12:27

Cílem návrhu změny zákona je podle materiálu reagovat na šířením covidu-19 a přijatá opatření. "Podstatou návrhu je - na pokyn pana předsedy vlády - provést centralizaci systému hygienické služby. Nově vzniklá Státní hygienická služba však bude, podobně jako stávající krajské hygienické stanice a jejich zaměstnanci, zařazena do režimu státní služby," uvádí dokument. Bude také jmenován ústřední ředitel Státní hygienické služby.

12:26

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví centralizuje krajské hygienické stanice pod Státní hygienickou službu. Bude moci například zavřít školy, obchody či zakázat akce podobně, jako jsou zakázané v současné době díky nouzovému stavu a nařízením vlády. Podléhat bude hlavnímu hygienikovi, který je náměstkem ministra zdravotnictví, vyplývá ze zveřejněné novely, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Norma by měla platit od července příštího roku. Krajské hygienické stanice měly dosud pravomoci formulované obecněji a vztahovaly se jen na jejich region.

12:19

Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření proti šíření covidu-19, z toho 42 se týkalo restaurací. Žádné ze správních řízení, která k tomu úřad zahájil, zatím nebylo ukončeno, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V jarní vlně epidemie podle něj magistrát řešil asi 500 oznámení, provozoven se jich týkalo asi deset. V posledních dnech policie řešila porušení zákazu otevření v restaurace v Šeberově a v klubu v centru.

12:04

V případě nepříznivého vývoje epidemie covidu-19 se může na jaře změnit termín maturit. Jejich redukce se ale kvůli epidemii neplánuje, uvedlo MŠMT. S ohledem na to, že se žáci letos na jaře i na podzim kvůli epidemii učili několik týdnů z domova, chce ministerstvo mimo jiné zpřístupnit větší počet maturitních testů z minulých let.

12:04

Talentové zkoušky na střední školy se kvůli covidu prodlouží. Na umělecké obory budou 4. až 31. ledna 2021, na sportovní gymnázia budou do 31. března.

12:03

Na víceletá gymnázia se podle MŠMT budou na jaře konat přijímací zkoušky jako obvykle včetně 2 termínů, které se podle vývoje epidemie mohou posunout.

12:03

Jednotné přijímací testy na čtyřleté SŠ nebudou na jaře kvůli covidu povinné. Školy budou moct mít jen vlastní zkoušky, či vůbec žádné, uvedlo MŠMT. Tato podoba přijímacího řízení v maturitních oborech by měla podle Plagy platit pouze v aktuálním školním roce. Změnu má podle něj umožnit mimořádné opatření ministra školství, které vydá v souvislosti s epidemií covidu-19 na základě školského zákona.

12:03

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner pozitivně testovaný na covid-19 byl kvůli zhoršenému zdravotního stavu hospitalizován. Je ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Převezen tam byl o víkendu, řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Pozitivní výsledek koronavirového testu se potvrdil také u pomocného biskupa a generálního vikáře Josefa Nuzíka, který zůstává v domácí karanténě.

11:42

V Rakousku klesl denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem opět pod hranici 3000. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera klesá počet případů "lehce" už několik dní, nově infikovaných je ale stále příliš mnoho.

11:25

Více než polovina Čechů předpokládá nižší útraty za Vánoce v důsledku omezení nákupů v kamenných prodejnách, stejný podíl omezí výdaje kvůli dopadu pandemie na jejich osobní finance. Tři čtvrtiny mají v listopadu koupený alespoň jeden vánoční dárek. Pro 40 procent lidí budou letošní Vánoce znamenat i omezení tradičního setkávání s rodinou a přáteli, vyplývá z průzkumu, který mezi 880 respondenty uskutečnila úvěrová společnost Fair Credit.

10:37

V Jihomoravském kraji ubylo 12 pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. Celkem jich v nemocnicích v kraji leží 575. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za poslední den přibylo 135 pozitivně testovaných, což je jeden z nejmenších přírůstků za poslední týdny, nejmenší přírůstek byl 132 před několika dny. Přibyla také tři úmrtí lidí s koronavirem.

10:27 Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo 26 338 nově prokázaných infekcí koronavirem, to je o něco méně než o den dříve, kdy operativní štáb ohlásil 26 683 nakažených. Ukrajina po víkendu hlásí 9946 nově potvrzených případů koronaviru. Je to poprvé za dva týdny, co je denní přírůstek nižší než 10 tisíc, píše server RBK-Ukrajina. 

09:38

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 114 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to nejnižší denní přírůstek v listopadu. Minulou neděli jich bylo 159. V sobotu laboratoře podle zrevidovaných údajů prokázaly 216 případů nemoci covid-19. V kraji se od začátku epidemie nakazilo koronavirem 36 019 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. S nákazou se v regionu nyní potýká 4166 lidí, v neděli ráno statistiky uváděly 4171 aktuálně nakažených. Index rizika Zlínského kraje v protiepidemickém systému PES je dnes stejně jako v neděli 67.

09:37

Pouze 16 pozitivních případů onemocnění covid-19 přibylo za neděli v Olomouckém kraji. V porovnání s předchozím týdnem je to necelá polovina. Pod dvě desítky případů se čísla v kraji naposledy dostala téměř před dvěma měsíci, a to 4. října. Index rizika Olomouckého kraje v protiepidemickém systému PES ale vzrostl z pátečních 57 na 62, což je na stobodové stupnici čtvrtý z pěti stupňů.

07:10

V Libereckém kraji za neděli přibylo 42 případů nemoci covid-19, což je o 13 méně než před týdnem. Je to zároveň poprvé za poslední dva měsíce, kdy bylo za den méně než 50 případů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES kleslo za celý kraj z 57 na 52 bodů.

07:00

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11 169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před týdnem. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 125 na 16 248. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

06:50

Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu lidí. Salcburská policie podle agentury APA informovala o několika případech, kdy se automobily řítily i více než dvojnásobnou rychlostí, než byla povolená. 

Patrně za rekordmana lze považovat 21letého řidiče, kterému v pátek v 07:30 naměřili 143 kilometrů za hodinu. Tvrdil, že se svým závodním speciálem spěchá, aby nepropásl pohled na východ slunce z vrcholu Gaisbergu - turisty oblíbené hory nedaleko Salcburku. Slunce v ten den vycházelo krátce po půl osmé a policisté provinilce zadrželi v úseku s rychlostním omezením 50 kilometrů. 

06:49

V Praze v neděli přibylo 137 případů nemoci covid-19, což je zhruba o 30 více než předchozí neděli. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je ale v Praze k dnešku s 42 body stále nejnižší v Česku. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V neděli zemřeli čtyři nakažení z Prahy, což je nejnižší počet úmrtí od 15. října.

06:41

Evropa se potýká s druhou vlnou pandemie koronaviru a vyhlíží s nadějí vakcíny, na kterých pracuje několik farmaceutických firem. Některé asijské země už ale mezitím procházejí vlnou třetí. Byť ve srovnání se starým kontinentem či Spojenými státy jsou tam čísla nakažených nízká.

06:38

V neděli přibylo v Česku 1074 případů nemoci covid-19, což je nejméně od 20. září a zhruba o 400 méně než předchozí neděli. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O víkendu je ale obvykle prováděno výrazně nižší množství testů než ve všední dny. 

06:30

Zkoumáme, do jaké míry může koronavirus poškozovat srdce, objevují se myokardy a krevní sraženiny, některé studie jsou alarmující, zajímají nás i mladí. Někdy se mluví o tom, že koronavirus způsobuje zánět cév, to vede u nich ke smrti, minimálně profesionální sportovci by měli jít na EKG před návratem po covidu, říká imunoložka Daniela Čiháková, která působí na Johns Hopkins University v USA.

06:29

Většina žáků základních škol se po několika týdnech výuky na dálku vrací do školních lavic. Školy se už dříve otevřely pro asi 216 tisíc prvňáků a druháků a 27 tisíc žáků speciálních škol. Ode dneška se k nim přidají deváťáci a zbytek prvního stupně. Šesté až osmé třídy se budou střídat v prezenční a distanční výuce, takže se ve škole sejde vždy přibližně polovina z nich. Dohromady tak bude do základních škol chodit asi 800 tisíc ze zhruba 950 tisíc školáků. Střídavá výuka na nižším stupni víceletých gymnáziích se bude týkat přibližně 40 tisíc dětí. 

06:27

Onemocnění covid-19 napadá v největší míře plíce. Lidé, kteří mají vážnější průběh nákazy, tak často potřebují pomoc dýchacích přístrojů. Poté co se jejich stav zlepší, ale někteří pacienti dostávají strach a rozvíjí se u nich až psychická závislost na lehce dostupném kyslíku. Některé nemocnice hlásí, že kvůli epidemii koronaviru takové stavy pozorují častěji než obvykle.

06:26

Změnu zákona, která umožní zastupitelstvům krajů a obcí jednat distanční formou, projedná na dnešním zasedáním vláda. Kabinet pravděpodobně projedná i návrh na podporu sportovní infrastruktury od Národní sportovní agentury a návrh podpůrného programu COVID veletrhy od ministerstva průmyslu a obchodu.

19:15

Za neděli do 18:00 přibylo v Česku 708 laboratorně potvrzených případů nemoci covid-19, o 190 méně než minulou neděli za stejnou dobu. Laboratoře ale také během víkendu provedly méně testů. V sobotu jich udělaly 11 700, o týden dřív přibližně 14 600. Pozitivních bylo 22,8 procenta vzorků.

19:10

Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo 5087. Mezidenní pokles o více než 520 případů je nejvýraznější za poslední týden. Méně než 5000 lidí s covidem leželo v českých nemocnicích naposledy před více než pěti týdny, 21. října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

19:03

Bodové skóre systému PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, se pro jednotlivé kraje značně liší. Nejlépe je na tom se 42 body Praha, která se drží při dolním okraji prostředního z pěti pohotovostních stupňů. Šest krajů má index PES 57 bodů, což odpovídá celostátní hodnotě. V Karlovarském kraji je index o dva body vyšší a Olomoucký a Pardubický kraj dosahují 62 bodů. Zbylé čtyři kraje mají 67 bodů.

18:58

Ministerstvo školství na Twitteru potvrdilo, že školy do třetího stupně protiepidemických opatření přejdou od pondělí 7. prosince. Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině.

18:54

"Zlepšení epidemiologické situace nebylo takové, abychom otevřeli v pondělí," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

18:24

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude na výplaty ošetřovného pro živnostníky za říjen a listopad potřebovat 479,2 milionu korun.

17:43

Nejvýše položená restaurace v Česku na Luční boudě na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek opět otevře. Lidé se na boudě ve výšce 1410 metrů nad mořem budou moci opět i ubytovat. Ztráty boudy z dosavadního uzavření jdou podle spolumajitelky Kláry Sovové do milionů korun.

Hotel a restaurace Luční bouda v Krkonoších
Hotel a restaurace Luční bouda v Krkonoších | Foto: ČTK
17:29

Opoziční politici vytýkají vládě, že o plánovaném rozvolňování protikoronavirových opatření lépe neinformovala.

Poslanec Pirátů Martin Jiránek například v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že podnikatelé v týdnu slyšeli od členů vlády, že se omezení uvolní od pondělka, že se možná neuvolní kvůli špatné situaci, že se uvolnění nedoporučuje či že se rozvolňovat asi bude. "Komunikace je ohromně chaotická a vyvolává očekávání u podnikatelů. Dnes si přečtou, že tedy ve čtvrtek," uvedl Jiránek. 

Také podle místopředsedy Starostů a nezávislých (STAN) Petra Gazdíka vláda u načasování trošku selhala, když se do poslední chvíle očekávalo otevření v pondělí. "Bylo by lépe, kdyby vláda lépe informovala… Škoda že nám to vláda neřekla alespoň ve čtvrtek nebo v pátek, že začnou opatření platit za týden," uvedl v České televizi Gazdík.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vládní opatření proti šíření viru dosud upřednostňovala velké subjekty před malými. "Od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby," napsala Pekarová Adamová na Twitteru.

14:34

V Pardubickém kraji stoupl v sobotu počet covidem nakažených lidí o 101. Šlo o nejnižší nárůst v tomto týdnu. Proti minulé sobotě byl nárůst o 41 případů nižší. Rizikové skóre PES pro Pardubický kraj se dnes proti pátku a sobotě nezměnilo a zůstalo na 62 bodech. Kraj je nadále ve čtvrtém stupni, tedy druhém nejhorším.

13:58

V Moravskoslezském kraji přibylo za sobotu 304 lidí s koronavirem, je to o 229 méně než v pátek. Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO), a dat ministerstva zdravotnictví.

13:39

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá dnešní rozhodnutí vlády o uvolnění podnikání od čtvrtka. Obchodníci se tak budou moci připravit na druhý adventní víkend a zbytek předvánočního období. Kroky vlády by podle něj měly být ale předvídatelné, postavené na fungujícím modelu protiepidemického systému (PES). Uvedl to prezident SOCR Tomáš Prouza.

Možnost obnovení provozu před druhým adventním víkendem může podle Prouzy pomoci smazat část ztrát z posledních měsíců. Platí to podle něj hlavně pro malé obchody, které byly nespravedlivě a bez rozumného zdůvodnění dlouho zavřené.

12:41

Také imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal v diskusním pořadu televize Prima Partie označili podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis. Podpořil to i imunolog Vojtěch Thon. 

"Já si myslím, že to je správně v zásadě, protože to respektuje ta pravidla, která se stanovila v systému PES," uvedl Hořejší. Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka, ale až ve čtvrtek. Vědec také uvedl, že je to dobrý kompromis mezi tím, co je třeba udělat.

12:41

Rozhodnutí vlády o uvolnění restrikcí od čtvrtka je podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) dobrý kompromis. Provozovatelé i hosté by však měli striktně dbát jednotlivých opatření, aby se zabránilo opětovnému nárůstu počtu případů koronaviru a případnému dalšímu uzavření podniků. Přes obnovení provozu hotelů a restaurací by stát neměl zapomenout na kompenzace pro tato odvětví. Uvedl to prezident AHR Václav Stárek.

12:40

V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru policie zadržela 20 osob, napsala agentura AFP s odvoláním na místní policii. Podle belgického tisku se pochodu zúčastnilo 400 až 500 lidí, čtyři policisté a tři demonstranti byli zraněni.

Ve Valonsku, jižní části Belgie, platí noční zákaz vycházení od 22 hodin do 6 hodin. V sobotu večer ve 22:15 začala podle AFP policie účastníky pochodu legitimovat, protože zákaz porušovali. Přibližně 350 osob své průkazy totožnosti policii ukázalo dobrovolně, dalších 50 musela policie odvést na služebnu a jejich totožnost ověřit, se všemi policie sepisuje protokoly, píše server RTBF.

12:28

Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček za vyvážený kompromis. V diskusním pořadu Partie televize Prima dnes řekl, že původně byl pro otevření obchodů a služeb až od pondělka za týden. Ke změně názoru ho přesvědčil argument, že lidé by měli před Vánoci málo času na nákupy a mohly by se tvořit fronty. O zmírnění opatření od čtvrtka příštího týdne dnes ministři rozhodli jednomyslně.

Tlaky na rozvolnění současných protiepidemických opatření byly podle Hamáčka obrovské, lidé si přejí návrat k normálu. Proti tomu ale hovoří stále relativně vysoké denní počty potvrzených případů covidu-19.

11:57

V Jihomoravském kraji po několika týdnech nezemřel za 24 hodin nikdo s covidem-19. Za posledních 24 hodin přibylo 234 potvrzených případů nemoci. Ubylo 13 hospitalizací, v nemocnicích je s nákazou 587 lidí. V tiskové zprávě to uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V epidemickém systému se kraj dostal ze čtvrtého na třetí stupeň pohotovosti.

11:45

Je nepravděpodobné, že by se Česko do konce roku dostalo do nižšího než třetího stupně protiepidemických opatření, míní Blatný. Školy do tohoto stupně opatření přejdou podle Blatného nejdříve od dalšího pondělí, tedy od 7. prosince.

"Je extrémně nepravděpodobné, že bychom se do konce roku dostali do stadia, které bude nižší než číslo tři," uvedl ministr. Predikce, které má ministerstvo zdravotnictví, neumí odhadnout, jaký vliv budou mít na vývoj epidemie rozvolnění, která nastanou ve čtvrtek. "Rozvolnění samo o sobě pravděpodobně zastaví další pokles, může dojít i k určitým vlnkám i lehce nahoru," řekl ministr. Podle Blatného bude na konci roku čas na to, aby se vyhodnotil současný protiepidemický systém PES a zda je potřeba v něm udělat nějaké změny.

11:41

Vláda podle ministra Blatného znovu požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Nyní platí do 12. prosince. Ministr počítá s tím, že v té době bude stále platit třetí rizikový stupeň protiepidemických opatření, do kterého země sestoupí ve čtvrtek 3. prosince. Bez nouzového stavu by podle Blatného nebyla opatření vymahatelná. Novinářům dnes po mimořádném jednání vlády řekl, že připravuje pro premiéra Andreje Babiše (ANO) podrobný materiál pro jednání s poslanci. Na žádost jsou nicméně ještě dva týdny čas, poznamenal.

11:25

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také, že kabinet, který dnes o rozvolnění od čtvrtka příštího týdne rozhodl, rozhodoval konsensuálně. Čtvrtkem podle předsedy občanských demokratů snad skončí diskriminace malých prodejců, ti totiž do nynějška museli mít zavřeno. Fiala to řekl v diskusi v televizi Prima.

"Jsem rád, že se posouváme, že se vracíme k normálnímu životu," uvedl Fiala v debatě s ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Je rád, že na přechodu do třetího stupně byla ve vládě shoda. Poukázal na to, že v předchozích dnech se výroky jednotlivých ministrů ohledně možného uvolnění přísných protikoronavirových opatření lišily.

11:13

Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích kolem pandemie koronaviru, uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Blatný. Komplexní komunikační kampaň k vysvětlování opatření proti šíření koronaviru podle něj totiž začne až v příštím roce, protože podle ministra nelze počítat s výsledkem výběrového řízení dříve než 1. ledna. Vláda na komunikační kampaň schválila 50 milionů korun na konci října.

"Od pondělí začne zatím náš tiskový odbor na internetových stránkách uvádět na pravou míru ty nejčastější dezinformace. Při tiskových konferencích v pátek pak vybereme vždy tu nejzásadnější a bude k ní komentář," uvedl Blatný.

11:12

V Ústeckém kraji v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 66 případů méně než minulý týden. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se druhý den drží na 57 bodech, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň.

11:05

Od čtvrtka se budou moci v Česku po šesti týdnech otevřít zčásti muzea a galerie z jedné čtvrtiny své kapacity. Velká muzea se na otevření připravovala už minulý týden, otevřít by mohla třeba Národní galerie Praha nebo Národní muzeum. Podle systému PES by se mohly také otevřít některé památky, musí je ale navštěvovat skupiny maximálně do deseti lidí.

Ve třetím stupni se také mohou otevřít knihovny, které zatím mohly fungovat pouze na principu výdejního okénka. Od čtvrtka budou moci být otevřené tak, aby podobně jako v jiných provozech platilo, že jedna osoba má k dispozici 15 metrů čtverečních plochy a zákazníci budou mezi sebou dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve stejném režimu by se měla otevřít i knihkupectví.

Pro divadla a kina se ale s přechodem na třetí stupeň protiepidemického systému nic nemění, tam by diváci mohli přijít do hlediště nebo do kinosálu až s přestupem země do druhého stupně.

11:03

Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes klesl na 67 bodů ze 72, na kterých byl v předchozích třech dnech. Kraj dál spadá do čtvrtého stupně rizika z pětibodové škály. V sobotu přibylo v kraji 154 případů covidu-19, zatímco v sobotu před týdnem nárůst činil 228 případů.

10:25

Ve všech obchodech a nákupních centrech bude dále platit omezení plochy na 15 m2 na zákazníka, zkoušené oděvy ale nebudou muset být v izolaci. Personál bude muset používat roušku či respirátor, vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje.

V nákupních centrech se budou moci otevřít stravovací zóny, restaurace v nich budou smět vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Zůstanou uzavřené dětské koutky.

10:21

Stravovací zařízení se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek od 06:00 do 22:00. Budou smět naplnit kapacitu na 50 procent.

Otevřou se také obchody i provozovny služeb, dále dojde ke zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Dojde rovněž ke zrušení zákazu prodeje v neděli.

Venku by se mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech by zůstala. Opatření budou dál platná pro celou zemi. Vyplývá to ze seznamu opatření pro jednotlivé stupně epidemické pohotovosti, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví.

10:16

Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření na stupeň číslo 3. S omezeními se budou moci od čtvrtka 3. prosince otevřít obchody, služby i restaurace, řekl ministr Blatný. Odklad o čtyři dny oproti původně plánovanému pondělí podle něj budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

09:39

Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 358 nových případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 80 případů méně než v pátek a zhruba stejně jako minulou sobotu. V nejlidnatějším kraji země je nyní téměř 9000 lidí s nákazou a od počátku března 57 533 vyléčených. S nemocí covid-19 v sobotu zemřelo pět lidí

09:19

V Olomouckém kraji v sobotu přibylo 196 potvrzených nákaz novým koronavirem, kterých bylo ve srovnání s minulou sobotou o čtyři více. V tomto týdnu se počet prokázaných případů covidu-19 v kraji zatím pohybuje v rozmezí od 192 do 374.

08:06

Testy prokázaly v Praze za sobotu 246 nových případů nemoci covid-19. Je to přibližně stejný počet jako o týden dřív, kdy v metropoli přibylo 241 nakažených. Průměrný denní přírůstek od začátku týdne je 342 případů. 

08:04

V sobotu přibylo v Libereckém kraji 155 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, o tři případy méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se k dnešnímu dni zvýšilo o pět na 57 bodů, což je na stobodové stupnici třetí stupeň z pěti, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:24

Index protiepidemického systému PES dnes zůstává sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta. Podle pravidel systému by tak vláda mohla na dnešním mimořádném zasedání rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti. Znamenalo by to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozovny služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách.

V sobotu testy potvrdily nákazu novým koronavirem u 2667 lidí, což je nejnižší hodnota za první víkendový den od 3. října.

07:12

Německo za sobotu zaregistrovalo 14 611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu-19 tam narostla o 158 mrtvých. S odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura Reuters. Počet nových infekcí je nižší než minulou sobotu, v případě nově nahlášených úmrtí je tomu naopak.

Průměrné přírůstky se tento měsíc u obou statistik dostaly na nejvyšší hodnoty od začátku pandemie. Ovšem zatímco křivka zachycující vývoj počtu nákaz v posledních dnech za pokračujících přísných restrikcí začala mírně klesat, úmrtí jsou stále na vzestupu.

07:10

Z porušení karanténních nařízení i dalších přečinů obvinila newyorská policie organizátory večírku, na kterém se v noci na sobotu v centru nejlidnatějšího amerického města sešly asi čtyři stovky lidí. Akci ukončil okolo třetí hodiny ráno zásah strážců zákona, informoval deník The New York Times (NYT). Provoz barů v nočních hodinách i větší shromáždění jsou v New Yorku kvůli šíření koronaviru zakázané.

Dějištěm páteční party, které policie popsala jako "nelegální klub", byl komerční objekt ve čtvrti Garment District na Manhattanu. Policie tam v návaznosti na stížnost zamířila přibližně v 02:45 místního času a uvnitř údajně našla nejméně 393 lidí.

Šerif Joseph Fucito v prohlášení uvedl, že účastníci večírku kromě porušování krizových opatření města a státu New York také nedodržovali zásady boje proti covidu-19. Na místě bylo údajně velké množství alkoholických nápojů, policie desítky lahví zabavila.

23:23

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž, která se zaměřuje na dění kolem koronavirové pandemie u nás i ve světě, končí. Pokračovat bude v neděli ráno. Děkujeme a dobrou noc.

22:49

Ve Francii se denní nárůst nově nakažených nemění a stejně jako v pátek i dnes úřady informovaly o zhruba 12.500 osob za předchozích 24 hodin. S covidem-19 tam za uplynulý den zemřelo 213 lidí, což je ve srovnání s pátečním údajem 396 mrtvých výrazně méně. Ve Francii od začátku epidemie s covidem-19 zemřelo 52.127 lidí, přičemž největší denní nárůst země zaznamenala 9. listopadu, kdy přibylo 551 mrtvých. Nákaza se prokázala u více než 2,2 milionu lidí. Pokračuje sestupný trend hospitalizací, avšak na jednotkách intenzivní péče je stále přes 3700 pacientů. Dnes mohly ve Francii po uzávěře znovu otevřít menší obchody a byla také uvolněna pravidla pro pohyb osob.

22:06

Svou dosud nejvyšší denní bilanci úmrtí s covidem-19 dnes oznámilo Řecko. Za minulých 24 hodin tam ve statistikách přibylo 121 lidí a nemocnice na severu země začínají mít problémy s kapacitou jednotek intenzivní péče. Nově je v Řecku 1747 infikovaných, takže celkový údaj o nákaze stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 103.034 případů. Mrtvých má nyní Řecko 2223. Řecko vyhlásilo až do 7. prosince celonárodní uzávěru. 

20:00

Mapa agentury AFP ukazuje počet úmrtí s covid-19 ve světě. 

19:06

Laboratoře v Česku udělaly v pátek 21.400 testů na nemoc covid-19, o zhruba 4400 méně než ve stejném dni o týden dříve. Při odečtení výsledků z opakovaných vyšetření bylo v pátek pozitivních 20,8 procenta vzorků. Je to významně nižší podíl než na začátku listopadu, kdy bývalo pozitivních i více než 30 procent vzorků. Od začátku epidemie se v ČR novým typem koronaviru nakazilo 517.692 lidí. Téměř 85 procent z nich se už z nemoci uzdravilo.

18:20

Dnes přibylo v Česku do 18. hodiny 1 710 nových případů koronaviru. Je to o 290 méně než minulou sobotu za stejnou dobu. Vyplývá to ze statistik  zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Hospitalizováno je aktuálně 5 087 pacientů. Zemřelo již 8 024 osob, za dnešní odpoledne 21 lidí.

18:01

Itálie v pátek informovala o 827 mrtvých a více než 28 000 nově infikovaných. Pomalu se zlepšující epidemická situace Itálii umožnila zmírnit opatření v pěti krajích včetně Lombardie, úřady několik dní hlásí úbytek hospitalizovaných pacientů. Mírnější opatření začnou platit v neděli. Itálie byla v Evropě první zemí zasaženou koronavirem. Od února, kdy ohlásila první případy, tam s covidem-19 zemřelo 54 363 lidí a nákaza se potvrdila u více než 1,5 milionu osob.

17:43

Podnik Šeberák v pražských Kunraticích není jedinou rebelující hospodou v České republice. V sobotu odpoledne na protest proti vládním opatřením otevřel také bar v Uherském Brodě, který podle majitele nyní slouží jako agitační centrum. Na místo dorazila policie a zjišťuje, zda majitel porušil nařízení. Uvedla to CNN Prima News.

17:24

Britský premiér Boris Johnson dnes jmenoval náměstka ministra obchodu Nadhima Zahawiho členem vlády zodpovědným za očkování proti covidu-19. Premiérův krok se chápe jako znamení, že britská vláda připravuje program hromadného očkování, které by mohlo začít v nejbližších dnech. V Londýně se dnes opět konala demonstrace proti koronavirovým opatřením.  

Protesty v Londýně
Protesty v Londýně | Foto: Reuters
16:58

Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík měl pozitivní test na nemoc covid-19. Byl hospitalizován na interním oddělení nemocnice, kterou vede. Uvedl to web Seznam Zprávy. "Spíše bych řekl, že mám zápal plic," řekl serveru sedmapadesátiletý Ludvík, který byl od listopadu 2014 do prosince 2017 ministrem zdravotnictví. Letos v říjnu neúspěšně kandidoval do Senátu v Praze 5.

Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík | Foto: DVTV
16:35

Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta Miloše Zemana předvídatelné a zodpovědné. Novinářům to po jednání prezidentova poradního týmu řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný a jeho předchůdce Roman Prymula. Kvůli možnému rozvolnění opatření, které by se týkalo například otevření obchodů, služeb či restaurací, se v neděli mimořádně sejde vláda. Bude rozhodovat na základě údajů, které bude mít za sedm dní. Skóre v protiepidemickém systému PES se už šest dní drží na stupni tři, současná opatření odpovídají čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. 

15:58

Ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici dnes odpoledne začala demonstrace proti koronavirovým omezením. Účastní se jí podle policie kolem 2000 lidí z celé země včetně hostů z Polska. Řečníci dávají pokyny k dodržování rozestupů v obou jazycích. Počty nakažených covidem-19 v Německu i v Polsku zůstávají vysoké. Demonstraci "za mír a svobodu" organizuje iniciativa Querdenken ze západoněmeckého Duisburgu.

15:23

"Když čísla nebudou dobrá, tak obchody otevřené nebudou. Nemůžeme si dovolit riskovat třetí vlnu," uvedl premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo. Doplnil, že funguje systém PES, se kterým všichni ministři souhlasili a že poslední slovo o rozvolňování má ministr zdravotnictví Blatný. "V neděli ministerstvo zdravotnictví řekne, jak to bude dál," řekl Babiš. 

15:12

Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku přes 8 tisíc lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem. Na dnešek připadá zatím 11 případů. Vyplývá to z dat, která mimořádně ve 13:30 aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví. Oproti údaji z dnešního rána úřad navýšil počet úmrtí o 36 na 8003. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo na 57 bodech. Mimořádnou aktualizaci statistických údajů zdůvodnilo ministerstvo neúplným nočním exportem dat ze zdrojové databáze. Nové údaje se výrazně liší také počtem vyléčených, který stoupl na 437 385, zatímco ráno jich bylo o 12 359 méně. V důsledku toho se změnil i údaj o počtu aktuálně nemocných, kterých je 71 516 namísto téměř 83 000 ráno. V pátek přibylo v Česku 4458 potvrzených případů nemoci covid-19, o 1350 méně než před týdnem.

14:36

Šéfkuchaři z Marseille na jihovýchodě Francie přizpůsobili své podnikání aktuálním omezením a začali prodávat jídlo přímo z dodávek, takzvaných foodtrucků. Držitel dvou michelinských hvězd, šéfkuchař Alexandre Mazzia, teď řídí svou dodávku a považuje se za "obchodníka s kulinářskými šperky", píše agentura AFP. 

14:13

Írán dnes oznámil nové údaje o koronaviru, které svědčí o zpomalení epidemie. Podle ministerstva zdravotnictví je už 89 ze 160 velkých měst mimo kategorii nejvyššího epidemického rizika. Přesto má země ve svém regionu nejvíce potvrzených nákaz - blíží se milionu.

14:08

Od začátku epidemie zemřelo v ČR přes 8000 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem. Na dnešek připadá 11 případů. Aktuálně nemocných je 71 516. Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, v posledních dnech přírůstky mírně poklesly, ale předtím to bylo téměř 200 lidí denně a několikrát už byla překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den (dosavadní rekord 257 mrtvých je ze 3. listopadu). Letos na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí).

13:37

Maďarsko zaznamenalo za předchozích 24 hodin rekordní denní přírůstek 152 úmrtí spojovaných s infekcí koronaviru SARS-CoV-2. Celkově se tak v zemi počet zemřelých pacientů zvýšil na 4516, informoval dnes vládní web Koronavirus.gov.hu, který denně zveřejňuje aktuální údaje.

13:06

V Ústeckém kraji za pátek přibylo 343 potvrzených případů nemoci covid-19, o 166 méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni pokleslo z 62 na 57 bodů, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

12:20

Premiér zároveň přiznal, že že v létě udělal chybu, když uvěřil v srpnu expertům na zdravotnictví, kteří říkali, že virus slábne, a on to bral jako hotovou věc. "Proto jsem teď velice opatrný," uvedl předseda vlády.

12:15

"Bohužel čísla neklesají tak rychle, což je dáno poměrně vysokou mobilitou, ochotou dodržovat opatření i tím, že lidé se nechtějí nechat testovat nebo jim to znemožňují zaměstnavatelé," řekl v rozhovoru pro server iDNES.cz premiér Andrej Babiš. S odvoláním na informace od Blatného řekl, že do Vánoc se dostaneme na stupeň 3 podle tabulky epidemiologických opatření PES, ale lepší to asi nebude.

11:56

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 525 potvrzených případů covidu-19. Nových je 26 úmrtí lidí v průměrném věku 83,8 let. O deset klesl počet hospitalizovaných. V kraji leží v nemocnicích 600 lidí s nákazou. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

11:40

Podle jedné z účastnic nelegálního večírku, který včera v noci rozehnala policie, se party v pražském klubu konaly opakovaně poslední dva týdny. Jejich účastníci byli většinou mladší 18 let a neměli na sobě roušky, věděli zároveň, že jde o nelegální akci. "Byl to nelegální večírek, tak proč bychom měli mít roušku? Já jsem covid už prodělala, takže se nebojím," uvedla pro Blesk mladá Francouzka.

11:34

V Pardubickém kraji stoupl počet covidem nakažených lidí za 24 hodin o 252 a snížil se třetí den po sobě. V předchozích dnech nárůsty činily 291, 354 a 382 případů. Rizikové skóre PES pro Pardubický kraj se dnes proti pátku nezměnilo a zůstalo na 62 bodech. Kraj je nadále ve čtvrtém stupni, tedy druhém nejhorším.

10:55

Vláda asi odmítne poslanecký návrh Pirátů a starostů, kteří chtějí zvláštním zákonem usnadnit dobrovolné zapojení lidí do pomoci v nemocnicích během epidemie koronaviru. Předlohu podle předkládací zprávy na vládním webu odmítla všechna ministerstva, která se jí zabývala.

10:40

Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 536 nových případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 80 případů méně než ve čtvrtek a o přibližně dvě stovky případů méně než minulý pátek. V nejlidnatějším kraji České republiky je nyní 10 456 lidí s nákazou a 55 711 vyléčených. S nemocí covid-19 v pátek zemřelo 11 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:39

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 316 potvrzených nákaz novým koronavirem, ve srovnání s minulým pátek jich je o 39 méně. V posledních třech dnech se počet nových případů v kraji pohybuje kolem tří stovek. Nejvíce jich bylo zaznamenáno v úterý, kdy v kraji přibylo 406 nákaz. Naopak nejméně případů bylo zaregistrováno v pondělí. Do krajských statistik tehdy bylo zapsáno 250 potvrzených nákaz, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:54

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 316 potvrzených nákaz novým koronavirem, ve srovnání s minulým pátek jich je o 39 méně. V posledních třech dnech se počet nových případů v kraji pohybuje kolem tří stovek. Nejvíce jich bylo zaznamenáno v úterý, kdy v kraji přibylo 406 nákaz. Naopak nejméně případů bylo zaregistrováno v pondělí. Do krajských statistik tehdy bylo zapsáno 250 potvrzených nákaz, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:44

Evropa podle výpočtů agentury AFP zaznamenala již 400 649 mrtvých s covidem-19. Celkem se na kontinentu nakazilo 17 606 370 osob. Nejvíce obětí hlásí Británie, Itálie, Francie, Španělsko a Rusko. Více než 36 000 osob s covidem-19 podle AFP v Evropě zemřelo za posledních sedm dní, jedná se o nejhorší bilanci od začátku epidemie.

09:29

V Libereckém kraji za pátek přibylo 219 potvrzených případů koronaviru, o 63 méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni pokleslo z 57 na 52 bodů, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň.

08:45

Podle ministra je hodně toho, co si myslel, že za první měsíc stihne, ale zatím se to nepovedlo. Jako příklad uvedl informační kampaň ke covidu-19, na kterou vláda resortu schválila 50 milionů korun. Má se týkat například očkování. "Jsou to věci, které jsou dané zákonem a nějakým procesem, který nemůžeme legálně urychlit. Tak to je třeba to, co mě osobně mrzí," uvedl Blatný.

08:43

Jak si Česko na covid-19 zvyká, sílí strach z toho, co způsobuje ve společnosti. Postupně se ale snad začíná dařit měnit strach v respekt, řekl v rozhovoru s ČTK ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který v neděli bude měsíc ve funkci. Za nejdůležitější, čeho se mu za měsíc podařilo dosáhnout, považuje zavedení protiepidemického systém PES. Podle něho dal boji s epidemií systém a řád.

08:04

Počet nakažených koronavirem na Ukrajině překročil 700 000. Za posledních 24 hodin do statistik přibylo rekordních 16 294 nových případů a 184 mrtvých s covidem-19. Dnes to uvedl ukrajinský ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

08:04

Policie v noci na dnešek zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz. V klubu se podle webu sešlo přes 100 mladých lidí, o akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, vstup byl na heslo, uvedl Blesk. Jelikož provozovatel nechtěl policii do klubu v Anenské ulici pustit, byla nucena použít beranidlo

08:00

Počet nově prokázaných případů nemoci covid-19 v Praze stoupl v pátek o 370. O týden dřív jich testy odhalily o 132 více. Rizikové skóre PES pro hlavní město zůstává druhým dnem na 42 bodech, tedy u spodní hranice třetího z pěti stupňů epidemické pohotovosti, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Celorepublikové skóre je 57 bodů ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:35

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100 000 obyvatel přibylo 623 nakažených. Naproti tomu v okrese Praha-západ to bylo 133 infikovaných na 100 000 obyvatel za poslední týden.

07:34

V pátek přibylo v Česku 4458 potvrzených případů nemoci covid-19, o 1350 méně než před týdnem. Nakažených novým typem koronavirus je aktuálně skoro 83 000 lidí a počet lidí, kteří s koronavirem zemřeli, se blíží 8000. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo pro dnešek na 57 bodech, šestý den se tak drží v prostředním z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:33

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 21 695 případů nákazy koronavirem, tedy o zhruba 1300 méně než před týdnem. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 379 na 15 965. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Německo se ve středu kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem rozhodlo prodloužit přísná restriktivní opatření do 20. prosince. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení tak zůstávají zavřená.

07:32

Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře právě v důsledku této nové infekce, uvedl lékař Viktor Kubricht, jeden ze zdejších koordinátorů péče o pacienty s nemocí covid-19. I když bezprostřední příčinou úmrtí nemusí být právě covid-19, nebýt této nemoci, nezemřeli by, dodal. Debaty o tom, jestli někdo zemřel "na covid" nebo "s covidem", tak podle něj příliš nedávají smysl.

07:31

Pandemie koronaviru zvedla v Česku vlnu solidarity. Jak ukázal průzkum banky ING, ovlivnila dobročinnost více než třetinu (35 procent) dotázaných. Desetina Čechů začala například pomáhat lidem ve svém okolí, třeba s nákupem, venčením psa nebo odvozem. Dvě procenta lidí začala nyní přispívat potřebným v souvislosti s pandemií. Listopadového průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů.

07:29

Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na Magnu Chartu z roku 1215 a domáhají se otevření svých podniků. Dle jejich názoru je k tomu jeden ze základních dokumentů moderní demokracie opravňuje. Policie argument nebere v potaz, Magna Charta podle policie neznala covid-19, píše AFP.

07:26

Prezident Miloš Zeman dnes bude opět jednat na zámku v Lánech se svým poradním týmem, tématem jednání bude zdravotnictví a situace kolem koronaviru. Jednání se zúčastní ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), jeho předchůdce Roman Prymula a bývalý hejtman Vysočiny a lékař Jiří Běhounek.

07:25

Ve Španělsku kvůli koronavirové krizi stoupl počet hotelů na prodej. Ve srovnání s březnem jich v říjnu bylo o 19 procent více, uvádí na svém webu realitní portál Idealista. Španělská ekonomika je na pohostinství silně závislá a protipandemická opatření ji tvrdě zasáhla, upozornila agentura Reuters

07:23

Belgie s 11,5 miliony obyvatel patří v Evropě k zemím, které nákaza koronavirem postihla v přepočtu na počet obyvatel nejcitelněji, i tady však v posledních týdnech počty infikovaných klesají. Celkem se virem SARS-CoV-2 nakazilo téměř 570 000 lidí a na 16 300 z nich zemřelo. Nových případů je ale nyní v průměru něco přes 2700 denně, přičemž ještě před měsícem to bylo pětkrát tolik. Klesají i počty pacientů v nemocnicích: nyní jich je zhruba 4400, na začátku měsíce to bylo skoro 7500.

07:22

Od 1. prosince se obchody otevřou také v Belgii, další opatření tam ale zůstanou v platnosti až do ledna. Další uvolňování si podle premiéra Belgie nemůže dovolit. "Třetí vlnu bychom nezvládli," řekl. I přes Vánoce tak budou platit přísná omezení týkající se kontaktů i noční zákaz vycházení, přinejmenším do ledna budou zavřené i restaurace, hospody či kadeřnictví.

07:21

Irsko příští týden uvolní valnou většinu restrikcí přijatých kvůli pandemii koronaviru a otevře obchody, restaurace, hotely, kadeřnictví či muzea. Oznámil to premiér Micheál Martin. Vláda podle něj od 18. prosince zruší i zákaz cestování mezi jednotlivými regiony, aby lidem umožnila prožít "jiné, ale mimořádné" Vánoce. 

07:20

Do karantény musel kvůli kontaktu s osobou nakaženou koronavirem v pondělí i španělský král Felipe VI., dnes bylo oznámeno, že král měl test negativní, ale v preventivní izolaci ještě několik dní zůstane.

07:15

Pomalé zlepšování epidemické situace je patrné také ve Španělsku, kde je podle deníku El País v posledních dvou týdnech patrný klesající trend nových nákaz koronavirem. Včera ministerstvo zdravotnictví oznámilo 10 853 nových případů a 294 dalších úmrtí s covidem-19. Tento týden denní počty nakažených nepřesáhly 12 500, zatímco začátkem listopadu se pohybovaly kolem 20 000. Počty úmrtí se dnes dostaly poprvé za týden pod 300.

Hlavní španělský epidemiolog Fernando Simón však varoval, že čísla jsou stále vysoká, a vyzval k opatrnosti ve zmírňování opatření. Ta přijímají ve Španělsku vedení regionů.

21:58

Většina Kanaďanů by mohla být očkována proti koronaviru do příštího září. Uvedl to dnes premiér země Justin Trudeau, který se přitom odvolal na názor kanadských lékařů.

Agentura AP v této souvislosti připomněla, že ministerský předseda byl dříve kritizován za vyjádření, že Kanaďané nebudou mezi prvními, ke kterým se vakcína dostane. Trudeau nedávno uvedl, že Kanada bude muset počkat, protože nejdříve očkování dostanou obyvatelé zemí, kde se preparáty budou vyrábět.

20:31

Ve Francii epidemie covidu-19 nadále zpomaluje a v zemi se od soboty otevřou obchody, uvolní se také pravidla pro pohyb osob. Francie za dnešní den eviduje 12 459 nových případů nákazy koronavirem, na začátku listopadu to přitom bylo kolem 60 000 denně. Již dva týdny také klesá počet lidí v nemocnicích, informovaly agentury.

19:47

Italské ministerstvo zdravotnictví vzhledem k pomalu se zlepšující epidemické situaci zmírnilo opatření v pěti krajích, včetně nejhůře postižené Lombardie. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Za poslední den se v Itálii potvrdilo 28 352 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je o zhruba 650 méně než o den dříve. Už několik dní v této zemi klesají počty hospitalizovaných pacientů.

19:14

Epidemie nemoci covid-19 v Česku dále zpomaluje. Dnes k 18:00 přibylo 2151 případů, zhruba o 800 méně než minulý pátek k večeru. Také aktuálně zveřejněný podíl případů na počtu provedených testů za čtvrtek je nižší oproti minulému čtvrtku i proti středě. Klesl ze středečních asi 22,3 procenta na 21,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek se snížil rovněž počet hospitalizovaných. Počet úmrtí nakažených byl podobný jako ve středu.

18:47

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že ve čtvrtek požádal policii a hygienu, aby konaly. Znevažování nastavených pravidel nepovažuje za hrdinství. "Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací," uvedl Blatný na Twitteru ministerstva zdravotnictví.

18:45

Restaurace Šeberák v pražských Kunraticích v pátek znovu otevřela navzdory platnému zákazu kvůli pandemii koronaviru. Majitel podniku tím chtěl vyjádřit nesouhlas s podle něj chybným postojem vlády vůči podnikatelům a otevřel znovu i přes to, že ve čtvrtek na místě policisté rozdali pokuty. Policisté na místě situaci celý den sledovali a poté jednání provozovatele podniku i přítomných hostů oznámili správnímu úřadu, řekl večer mluvčí policie Jan Daněk. Provozovatel podle něj odpoledne restauraci uzavřel.

18:23

Češi kupují lyžařské zájezdy především na hlavní zimní sezonu a jarní prázdniny. Vzhledem k pandemii i nejistotě ohledně spuštění provozu lyžařských středisek v Itálii přes Vánoce s rezervací prosincových termínů nadále vyčkávají. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi a agenturami.

18:22

Epidemie covidu-19 v Británii mírně slábne, reprodukční číslo, tedy údaj popisující rychlost šíření nákazy, kleslo podle odborníků pod hodnotu jedna. Každých deset nemocných tak nyní v průměru nakazí devět až deset dalších osob, píše agentura Reuters. Podle BBC je hodnota takto nízká poprvé od poloviny srpna a právě proto britská vláda rozhoduje o změnách platných omezení.

18:10

Přepracovanou verzi protiepidemického systému PES bez nutnosti nouzového stavu představí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve sněmovně. Nebyl by potřeba v nejmírnějším stupni a opatření by pak byla spíš regionální, řekl dnes novinářům. Bez dalšího souhlasu sněmovny skončí nouzový stav 12. prosince. Stávající PES, kterým se řídí zpřísňování, nebo uvolňování opatření proti šíření epidemie covidu-19, by byl podle dřívějšího ministrova vyjádření bez nouzového stavu jen souborem doporučení. Fungovat s nouzovým stavem by měl podle Blatného aspoň do konce roku.

17:01

Zájezdoví dopravci zažádali z kompenzačního programu Covid bus o více než 985 milionů korun. Žádosti, jejichž příjem v noci na čtvrtek skončil, podalo 1023 dopravců, což je o třetinu více, než stát původně předpokládal. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát na kompenzace vyhradil miliardu korun, dopravci se tak se žádostmi do vyčleněné částky vešli.

17:00

Rozdíl rizikového skóre v protiepidemickém systému PES mezi stavem epidemie covidu-19 v jednotlivých krajích je až 32 bodů. Praha je s 42 body blízko od druhého stupně, Karlovarský kraj byl ještě ve čtvrtek v pátém. Opatření ale musí být podle ministra Jana Blatného (za ANO) dál plošná, lidé by přejížděli do otevřených obchodů nebo restaurací, řekl na dnešní tiskové konferenci. Vláda na nedělním jednání, kde by se mělo rozhodnout o případném zmírnění protiepidemických opatření, bude brát ohled nejen na dosaženou celostátní hodnotu, ale také na vývoj v jednotlivých regionech.

16:34

Budovy víceletých gymnázií se od pondělí zaplní studenty zhruba z třetiny. Vrátí se do nich polovina žáků prim až kvart. Přidají se k maturantům, kteří do školy mohou chodit od této středy. Podmínka, aby se studenti různých tříd nepotkávali, není podle ředitelů škol na nižším stupni gymnázií tak problematická jako právě u maturantů. Připravit rozvrhy pro střídavou výuku nižších ročníků víceletých gymnázií proto nebylo tolik obtížné.

16:10

Odbory, které zastupují lékaře a pracovníky ve zdravotnictví, žádají vládu, aby nyní neuvolňovala opatření zavedená kvůli epidemii koronaviru. Uvedly to v otevřeném dopisu adresovaném vládě. Kabinet se má kvůli možnému uvolnění sejít v neděli. Pokud by jej schválil, mohly by s omezeními začít fungovat mimo jiné obchody a služby.

15:48

Při cestování na Slovensko budou muset mít lidé od 7. prosince podle tamního ministra zdravotnictví Marka Krajčího negativní výsledek testu na koronavirus. Už nyní platí při cestování do země pod Tatrami omezení, výjimku z povinnosti prokázat se testem však dosud mají například studenti a pendleři.

15:49

Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv:

15:49

Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv:

15:20

Testování učitelů, které by mělo začít 4. prosince, bude stát do 70 milionů korun. Náklady budou uhrazeny ze zdravotního pojištění. Na dotazy novinářů to po páteční tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

15:19

Epidemická čísla nejsou natolik dobrá, jak se ještě na začátku tohoto týdne zdálo: 

14:48

Přes 90 českých občanů, kteří vlastní nemovitost v bavorské obci Bayerisch Eisenstein, zaslalo otevřený dopis tamnímu starostovi a českým i bavorským institucím. Žádají, aby protiepidemická opatření neznemožňovala využívání jejich majetku v Německu. Chtějí, aby do svých domů mohli jezdit bez testů na covid. Starosta bavorské obce, která sousedí se Železnou Rudou na Klatovsku, už dopis předal zástupci bavorského parlamentu i zástupci Spolkového sněmu, řekl v pátek iniciátor dopisu Jiří Hofreitr.

14:31

Podnikatelé z programů Covid k 15. listopadu podle dnes zveřejněných dat České národní banky (ČNB) získali zhruba 34 miliard korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 39,3 miliardy korun. Ve srovnání s naposledy publikovanými údaji k 30. říjnu vzrostlo čerpání zhruba o 2,3 miliardy korun, objem schválených žádostí stoupl přibližně o dvě miliardy Kč. ČNB změnila frekvenci zveřejňování statistiky o záručních programech. Dříve uváděla informace v týdenním intervalu, nově bude data vydávat k 15. a poslednímu dni měsíce, uvedla banka na webu.

14:20

O pravidlech, která budou platit během vánočních svátků, chce italská vláda rozhodnout do konce tohoto týdne:

14:16

Od vypuknutí koronavirové pandemie v březnu stoupl do konce října o 31 procent počet drobných podnikatelů, kteří jsou v prodlení s placením svých závazků. Vyplývá to ze statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých finančních institucí, pojišťoven, dodavatelů energií a telekomunikací.

13:54

"Pracovní povinnost mediků zatím zůstává, i když fakulty je logicky chtějí uvolnit zpátky kvůli výuce. Budeme o tom dál diskutovat," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. 

13:48

"Informovali jsme ministerstvo zahraničí o tom, že v případě, že by některá z okolních zemí potřebovala pomoci, jsme schopni ji nabídnout. Jelikož musíme stále udržovat rezervní kapacity, jsme schopni pojmout desítky zahraničních pacientů, a to i v těžkém stavu a potřebou plicní ventilace," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:46

"Testování pedagogických pracovníků bude dobrovolné. Bude se týkat přibližne 200 tisíc lidí, včetně vychovatelů a dalších, kteří přicházejí do kontaktu s dětmi. Bude se jednat o antigenní testování. O testování se postará hlavně páteřní testovací síť, případně další dobrovolné organizace. Bude to sloužit jako pilotní projekt pro dobrovolné testování všech občanů, které by mělo proběhnout před Vánoci a během Vánoc," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:42

"Pravděpodobně, kdyby bylo prováděno ještě více testů a kdyby byly započítány testy antigenní, tak by procento pozitivity bylo nižší. Tento model, který používáme, je ale nakalibrován na PCR testy," řekl ministr Blatný.

13:40

Pilotní analýza příčin úmrtí ukazuje, že u přibližně 30 procent zemřelých pozitivních na covid-19 byl virus příčinou. U přibližně 60 procent se jednalo o kombinaci chorob. Zbylých přibližně 10 procent úmrtí nemělo s covidem-19 souvislost. Vyplývá to z informací, které uvedl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. 

13:37

"Obnovování 'normální péče' začalo všude v Česku. Rychlost se liší v různých nemocnicích i krajích. Není to otázka nejbližších dnů, spíše týdnů až jednotek měsíců," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Přispěje k tomu i snižující se počet nakažených lékařů.

13:35

"Cílem je co nejdřívější restart necovidové péče," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Stále trváme na tom, že opatření pro jednotlivé kraje bude možné rozlišovat nejdříve od třetího stupně rizika," dodal.

13:29

"Skóre táhnou dolů Praha a Moravskoslezský kraj, protože se jedná o velké kraje," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Praha je ve výjimečné pozici. Důvodem je velký počet provedených testů, často se jedná o samoplátce cizince, kteří mají často testy negativní. Spočítali jsme tedy rizikové skóre bez Prahy, vyšlo 62, což odpovídá stupni čtyři. Chci tím zdůraznit, že situace je nestabilní, ne, že bychom některé kraje ad hoc z hodnocení vyřazovali," dodal.

13:26

"Index rizika již pátý den stagnuje na hodnotě 57. Nesnižuje se kvůli rozdílné situaci v regionech. Mezi rizikovými jsou nyní Vysočina, Pardubice a Královéhradecký kraj. Je tam poměrně vysoká nálož, velký podíl seniorních nakažených. Pouze pět krajů se alespoň na jeden den dostalo do stupně tři. Jen Praha a Moravskoslezský kraj ho drží dlouhodoběji. O zařazení do rizikového stupně rozhodují odborníci, nikoli číslo," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. 

13:24

"Počty hospitalizovaných nekopírují krizové scénáře, je jich ale stále poměrně vysoký počet. Bude dobře, když se jejich počet ještě sníží, abychom mohli začít obnovovat klasickou péči," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Ještě optimističtěji klesá počet pacientů na jednotkách intenzivní péče," dodal. Je jich aktuálně 819. Hospitalizovaných celkem je dnes kolem 5000.

13:21

Od 4. 12. by mělo začít dobrovolné testování pedagogů a v období od 18. 12. dále bude probíhat dobrovolné testování občanů. Hygiena tak na obě fáze hromadného testování posílí kapacity trasovačů. "V záložní kapacitě je další více než 300 lidí, kteří posílí týmy trasovačů v době hromadného trasování," řekl ministr zdravotnictví Blatný.

13:19

"Problémem zůstává počet nakažených seniorů. Tvoří 34 procent všech zachycených nakažených. Dobrá zpráva je, že se jejich podíl nezvětšuje," řekl Dušek. 

13:18

"Pozitivita testů klesá, ale přáli bychom si, aby klesala rychleji. Blížíme se dvaceti procentům, což je ale stále riziková hodnota. Cílem je hodnota kolem 10 procent," řekl Dušek.

13:15

"Reporodukční číslo mírně vzrostlo na hodnotu 0,89. Nové počty diagnostikovaných klesají, ale menší rychlostí," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

13:14

"Situace není jednoznačná. Epidemie brzdí, ale jsou tu určité rizikové trendy. Situace se nyní velmi liší v regionech. Brždění je pomalejší, ale populační zátěž klesá. Klesá i zátěž nemocnic," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

13:10 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Pozitivita testů je nyní 22,9 %. Do 24 hodin se daří vytrasovat 84 % kontaktů. Zvýšila se také dovolatelnost rizikových kontaktů, což je dobrá zpráva. Od 4. 12 by mělo začít dobrovolné testování pedagogů. Uvedla to hlavní hygienička Jarmila Rážová.

13:07 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"Za poslední týden přibývá průměrně 4247 pozitivních případů denně. Za posledních 14 dní máme 606 případů na 100 tisíc obyvatel. Celkově se vyléčilo už 431 874 lidí," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Nejvíce lidí se nakazilo od 1. října až dosud v domech sociálních služeb (13 859 případů) a ve zdravotnictví (6419 případů). Mírně roste také počet nákaz ve školách, (nyní 1804 případů). Velká část lidí se nakazí také na svém pracovišti (1105 případů). Registrujeme také mírný nárůst nákazy ve věznicích (832 případů). Vyplývá to z informací prezentovaných hlavní hygieničkou.

12:55

Čeští internetoví obchodníci za dnešek, na který připadá slevová akce Black Friday, čekají rekordní obraty. Čísla podle nich překonají ta loňská, kdy byl tzv. černý pátek pro mnohé e-shopy nejsilnějším prodejním dnem celého roku. Většina prodejců slevy spustila před několika týdny a u zákazníků sleduje enormní zájem. Lidé akci často využívají k pořízení vánočních dárků uvedli zástupci vybraných e-shopů a poskytovatele on-line plateb.

12:47

Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji za poslední týden vzrostl ze 68 na dnešních 72 bodů. Kraj tak dál spadá do čtvrtého stupně rizika z pětibodové škály.

12:37

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 1503 nově zjištěných nákaz koronavirem, o pětinu méně než v předchozím týdnu, kdy přibylo 1885 případů. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Plzeňský kraj za týden polepšil z 69 na dnešních 57, což představuje přechod ze čtvrtého do třetího mírnějšího stupně pohotovosti.

12:29

Díky projektu Moravskoslezského kraje na podporu dobrovolnictví nastoupilo do nemocnic či sociálních zařízení v regionu zatím 135 dobrovolníků. Dvě třetiny z nich tvoří ženy ve věku od 30 do 50 let. Zapojili se ale například i budoucí maturanti. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:22

S rozvolňováním bych byl opatrný, říká hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek z ODS. Vysočina je nejhůře zasažený kraj.

12:16

V Pardubickém kraji za poslední týden přibylo 1948 potvrzených nákaz koronavirem. Počty nově nakažených klesají třetí týden. Od jara se covid-19 potvrdil u 22 249 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny, data jsou k dnešním 8:00. Minulý pátek rostl počet nákaz o 2377 za týden, předminulý pátek přibylo 3214 nakažených.

12:12

Školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví (PES), i kdyby vláda v neděli rozhodla o zmírnění opatření proti covidu-19 na třetí stupeň rizika nákazy. Řekla to mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Režim ve školách by se podle ní dál měnil tak, aby školy měly zhruba týden na to se na uvolnění opatření připravit.

12:00

V provozu ubytovacích služeb se v souvislosti s pandemií koronaviru stala důležitou práce s klienty ohledně dodržování hygienických a bezpečnostních opatření. Dobrovolně, bez připomenutí si ruce vydezinfikují jen tři hosté ze sta. Stát by měl více, a to denně, apelovat na dodržování tzv. 3R, tedy dezinfekce rukou, udržování rozestupů a nošení roušek. ČTK to řekl generální ředitel společnost EuroAgentur Hotels & Travel Josef Bára.

11:12

Fakultní nemocnice Hradec Králové začala postupně obnovovat příjmy neakutních pacientů, které kvůli sílící druhé vlně epidemie covidu-19 omezila po 21. říjnu. Výraznějšímu obnovení neakutní péče zatím brání vysoký počet pacientů s covidem-19 a také stále vysoký počet chybějících zdravotníků.

11:12

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů z takzvané chytré karantény 3626 lidí s covidem-19. Týdenní přírůstek se tak stejně jako minulý týden snížil, a to o 650 případů; minulý pátek týdenní nárůst představoval 4276 nově nakažených. Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57, stejně jako před týdnem. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO) a z dat ministerstva zdravotnictví.

11:10

Ministři budou v neděli rozhodovat o dalším uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Po pátečním jednání vládní rady pro zdravotní rizika to v tiskové zprávě potvrdil úřad vlády. V uplynulých dnech lídři vládní koalice poukazovali na stagnaci poklesu nově nemocných, premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že situace stále není dobrá a rozvolňovat se musí s rozmyslem.

11:04

V Karlovarském kraji za uplynulý týden přibylo 695 nových případů covidu-19. Je to o 57 víc než za týden předchozí, kdy přibylo 638 případů, ještě o týden dřív to bylo 1348 nemocných. V posledních dnech tak mírně roste počet nových případů. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Karlovarský kraj k dnešku 68 bodů, o 11 bodů víc než Česko jako celek. V systému zůstává země na čtvrtém z pěti stupňů, jimiž se řídí opatření proti nákaze. V kraji je nejhorší situace na Chebsku, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:53

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 503 lidí nakažených koronavirem. Je to o 127 případů méně než o den dříve, kdy bylo pozitivně testováno 630 lidí. Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO) a dat ministerstva zdravotnictví.

10:49

Většina, 87 procent restaurací a hostinců, otevře v den, kdy jim to umožní vládní rozhodnutí. Vyplývá to z průzkumu v 8200 zařízeních, který provedl Plzeňský Prazdroj. Zhruba 11 procent chce otevření odložit na období, kdy budou moci nabízet služby bez omezení, řekl v pátek mluvčí největšího českého pivovaru Zdeněk Kovář. Pouze dvě procenta hospod, podobně jako po jarní vlně covidu, už zůstanou zavřená.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba
10:26 Havlíček DVTV

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v ČT: O případném přechodu do 3. stupně protiepidemického systému bude rozhodovat vláda v neděli. V tuto chvíli nesplňuje řada krajů kritéria pro rozvolnění. Debata bude i o tom, jestli postupovat celostátně, nebo regionálně, nyní je rizikové skóre na hraně.

10:23

Na Vysočině prokázaly testy v posledním týdnu nákazu covidem-19 u 2109 obyvatel, o týden dřív bylo pozitivně testovaných 2857 osob. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Jinde v Česku se podle dat situace zlepšuje rychleji. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Vysočina k dnešku 75 bodů, nejvíc mezi kraji.

10:05

Pražské letiště propustí kvůli letošnímu obřímu poklesu provozu dalších 150 zaměstnanců. Mělo by jít zejména o provozní a administrativní pozice, uvedl dnes server zdopravy.cz. Letiště tak naváže na jarní vlnu propouštění, kdy podnik opustilo 450 zaměstnanců. Před krizí mělo letiště zhruba 2900 pracovníků.

Letiště se od jara potýká s velkým úbytkem odbavených cestujících. V říjnu přes něj cestovalo kolem 115 000 lidí, což je meziročně o 93 procent méně. To se odráží i na příjmech letiště, které tak musí snižovat stavy. Při současném vývoji navíc nelze očekávat velké zlepšení situace.

10:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko ohlásilo za uplynulých 24 hodin 27 543 nových případů koronaviru, čímž bylo překonáno dosavadní maximum z předchozího dne, kdy úřady oznámily 25 487 případů. Dalších téměř 500 lidí s covidem-19 zemřelo. Zatím nejvíce případů od začátku šíření koronaviru hlásí také Ukrajina, kde se za den nakazilo 16 218 lidí.

09:50

V Ústeckém kraji klesá počet nových případů koronaviru čtvrtým týdnem. Pokles za posledních sedm dní není už tak výrazný, přibylo 2288 pozitivních lidí, což je o 547 méně než v předchozím týdnu. Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Ústecký kraj je 62 bodů, pro celou ČR je to 57 bodů ze stobodové stupnice. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví.

09:49

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 2042 případů nákazy novým koronavirem. Nově nakažených ubývá, v minulém týdnu přibylo 2289 případů, o týden dříve 3840. Až na úterý a středu se v posledních dnech v porovnání s minulým týdnem snižovaly denní přírůstky, za čtvrtek přibylo 295 nakažených, minulý čtvrtek jich bylo 431. Aktuálně nakažených je 4277, před týdnem jich bylo 5612, statistiky se však zpětně upravují. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v kraji k dnešku stouplo na 69 bodů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

09:39

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 1629 potvrzených nákaz koronavirem. Případů je méně než předchozí týden, kdy jich přibylo 2009. V Olomouckém kraji je nyní od začátku pandemie evidováno 31 792 nákaz koronavirem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:25

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím čtyřměsíčním růstu. Opatření v souvislosti s druhou vlnou koronavirové krize negativně ovlivnila zejména postoje podnikatelů v sektoru služeb, který patří mezi nejvíce zasažená odvětví v době pandemie nemoci covid-19. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

09:02

Část opozičních poslanců prosazuje, aby drobní podnikatelé mohli čerpat vedle takzvaného kompenzačního bonusu 500 korun denně za omezení jejich podnikání kvůli koronavirové krizi také podpory z programu Antivirus. Zákon nyní umožňuje současné pobírání těchto příspěvků pouze společníkům malých společností s ručením omezeným, což je podle předkladatelů novel diskriminační.

07:55

Ruský fond přímých investic (RDIF) a indická farmaceutická společnost Hetero se dohodly na tom, že v Indii se bude ročně vyrábět více než 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Toto oznámení bylo zveřejněno na twitterovém účtu vakcíny Sputnik V.

07:50

Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto přijela policie, uvnitř našla 13 lidí. Policisté rozdali pokuty za 4000 korun. Na webu o tom informoval jejich mluvčí Jan Rybanský. Majitel restaurace serveru iDNES.cz řekl, že chce otevřít i v pátek.

Majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert informaci o tom, že otevře, vyvěsil na facebookové stránky. "Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že mí představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak," uvedl.

07:46

Koronavirus se v Jihočeském kraji v posledních dnech a týdnech nejvíce šíří v rodinách. Podle údajů hygieniků tento způsob nákazy tvoří až třetinu nových případů. Například ve čtvrtek evidovali 237 nových pacientů, z nichž 76 pocházelo z kontaktů v rodině. ČTK to řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Šíření nákazy v rodině je specifické v tom, že lze proti němu těžko bojovat nějakými opatřeními. Asi například nemůžeme očekávat, že doma budou blízcí nosit roušky. Spíš bychom měli být zodpovědní a pokud někdo začne mít příznaky, tak se podle toho řídit," uvedla Kotrbová. Dodala, že v takovou chvíli by se například měl případný nemocný člen rodiny více od ostatních distancovat.

Skóre protiepidemického systému (PES) je na jihu Čech nyní 67, v republice pak činí 57. Index v kraji však za poslední týden mírně klesl.

07:33

V Libereckém kraji třetí týden za sebou výrazně ubylo nových případů nemoci covidu-19. Za posledních sedm dnů mělo pozitivní test na koronavirus 1310 lidí, o týden dříve jich bylo 1816. Pokles je o 28 procent. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES kleslo od minulého pátku za kraj ze 70 na 57, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ).

07:18

V Praze přibylo ve čtvrtek 309 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 200 méně než minulý týden ve čtvrtek. Proti středě je nárůst nižší asi o 60. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku dál kleslo, dosáhlo 42 bodů, těsně tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. 

06:14

V Německu se od počátku epidemie už nákaza koronavirem prokázala u více než milionu lidí. S covidem-19 v zemi zemřelo 15 586 infikovaných, informoval dnes Institut Roberta Kocha. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se tak Německo stalo již dvanáctou zemí světa, která překonala hranici milionu nakažených virem SARS-CoV-2.

06:13

Nových případů koronaviru přibylo ve čtvrtek opět méně než před týdnem, laboratoře odhalily 4048 nakažených. To je asi o 2400 méně než minulý čtvrtek, proti středě je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Celkový počet zemřelých s covidem-19 stoupl na 7779, na čtvrtek zatím připadá 60 úmrtí. Rizikové skóre PES zůstává pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. 

21:37

Vyšší počty nově nakažených dnes oznámilo i Turecko, které za poslední den zaznamenalo 29.132 nakažených, o den dříve to bylo 28.351 případů. Ve středu ministerstvo zdravotnictví poprvé od července oznámilo všechny denní případy nákazy, včetně asymptomatických. Úmrtí s covidem-19 přibylo v Turecko za poslední den 174, což je dosud nejvíce; o den dříve to bylo 168. Celkem v této zemi s 83 miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 13.014 lidí, v dnešní tabulce uvedla také vláda 474.606 "nemocných" od počátku pandemie.

21:37

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo 1,6 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je šestý nejvyšší počet ve světě. V počtu úmrtí s covidem-19 (44.374) je Španělsko deváté ve světě a čtvrté v Evropě (po Británii, Itálii a Francii).

21:35

Nejvyšší soud Spojených států dal ve středu za pravdu křesťanským a židovským skupinám, jež napadly nejnovější restrikce v koronavirových ohniscích v New Yorku. Stát dočasně nesmí omezovat maximální účast ve svatostáncích, které se nacházejí v částech New Yorku těžce zasažených infekcí.

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo, který napadené omezení nařídil a již několikrát se kvůli přísným koronavirovým restrikcím dostal k soudu, dnes obvinil nejvyšší soud ze stranické zaujatosti. Rozhodnutí podle něj také nebude mít praktické dopady a bylo jen ukázkou nově zformované konzervativní většiny v tribunálu.

20:31

Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která zemi sužuje již ve třetí vlně od letošního jara. Tradiční slavnostní průvod v New Yorku pořadatelé omezili pouze na krátkou událost pro televizní kamery a řada rodin se namísto setkání nad pečeným krocanem a dýňovým koláčem sejde jen virtuálně. Mnoho Američanů však i tak nerespektuje prosby úřadů aby se vyhnuli cestování a návštěv svých blízkých a přispěli tak k pomalejšímu šíření nákazy.

19:12

V Česku za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 486 nižší počet než ve středu do podvečera a zároveň o přibližně 1500 méně než minulý čtvrtek do 18:00. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví ke covidu-19.

19:04

V Česku za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 486 nižší počet než ve středu do podvečera a zároveň o přibližně 1500 méně než minulý čtvrtek do 18:00. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví ke covidu-19.

19:02

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku dnes do 18:00 přibylo 2192 potvrzených případů covidu. Je to o 486 méně než ve středu ke stejné době a o více než 1500 méně než minulý čtvrtek. Počet hospitalizovaných s covidem ve středu klesl o 200 na 5210 případů.

Skóre PES zůstalo na 57 bodech, ve třetím z pěti stupňů pohotovosti je čtvrtý den. Reprodukční číslo, které skóre zahrnuje, ale stouplo na 0,96.

Čísla covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl. Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření od pondělí vidí ministr zdravotnictví Blatný padesát na padesát.

Srovnání antigenních testů na covid-19 s PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mohou virus šířit. Podle premiéra Babiše Česko připravuje dobrovolné testování vybraných skupin, v první fázi učitelů.

18:59

Na Vysočině potvrdilo testování v posledních čtyřiadvaceti hodinách nákazu covidem-19 u 292 lidí. V souvislosti s touto nemocí dnes v kraji zemřeli tři pacienti. Vyplývá to údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Nových případů nemoci bylo o 56 méně než ve středu. Jinde v Česku většinou šíření nákazy zpomaluje výrazněji. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Vysočina k dnešku 75 bodů, druhý nejvyšší počet po Karlovarském kraji.

18:44

Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu nadcházejícího roku, hromadná vakcinace v Africe nejspíše začne minimálně s šestiměsíčním zpožděním. Další problém by pro africké země mohlo představovat uskladnění vakcín, které si často vyžaduje velmi nízké teploty. Podle agentury Reuters na to dnes upozornilo africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zdravotní představitelé se v situaci, kdy bohatší státy podepsaly řadu bilaterálních dohod s farmaceutickými společnostmi o dodávkách očkovacího preparátu, obávají, že Afrika se ocitne na konci pomyslné fronty zájemců o vakcínu.

18:08

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) padesát na padesát. Řekl to dnes v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. Bude záležet na tom, jak bude vycházet rizikové skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES podle dat o vývoji nákazy. Od začátku týdne ukazují na třetí stupeň rizika, zmírnění by mohlo nastat od pondělí 30. listopadu. Znamenalo by to například otevření obchodů, služeb a restaurací, i když s omezeními.

"Kdybyste se mě zeptal v pondělí, tak by řekl, že je pravděpodobnost velká. Dnes už je menší," řekl ministr. "I když by ke zmírnění nedošlo, myslím, že je to bezpečnější a správnější varianta než rozvolnit, a za týden zase zpřísňovat," dodal.

17:42

V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29 003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 mrtvých v souvislosti s nákazou; oba údaje jsou vyšší než o den dříve. Přitom testů bylo provedeno zhruba stejně po oba dny. Informoval o tom dnes deník Corriere della Sera. Ve středu oznámilo italské ministerstvo zdravotnictví 25 853 potvrzených nakažených za předchozí den a dalších 722 úmrtí spojených s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje.

16:42

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl pozitivně testován na covid-19. Průběh jeho nemoci je zatím bez komplikací, arcibiskup zůstává v domácím ošetřování. Na stránkách olomouckého arcibiskupství www.ado.cz o tom dnes informoval mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

16:14

Při přípravě na pondělní návrat dalších dětí do lavic dělá základním školám největší potíže podmínka dodržení stejného složení tříd. Podobně jako ve středních školách, kam se od středy vrátily poslední ročníky a praktická výuka, to podle ředitelů zkomplikuje hlavně výuku volitelných předmětů a cizích jazyků. Obtížná podle nich bude i organizace ve školních jídelnách. Uvítali, že alespoň v družinách se budou moci spojit třídy z jednotlivých ročníků. Vyplývá to z vyjádření ředitelů.

15:53

Na základě návrhu nových pravidel pro sauny a wellness má smysl od třetího stupně pohotovosti podle protiepidemického systému (PES) tyto provozy znovu otevřít. Nová pravidla totiž kopírují opatření, která zástupci oboru sami navrhovali. Sauny, bazény a wellness mají běžně v tomto období hlavní sezonu, kvůli nucenému uzavření jejich ztráty dosahují desítek až stovek milionů korun. Sdělili dnes provozní ředitel saunových světů Saunia Jaroslav Zonyga a jednatel Sdružení wellness a saunových center Vlastislav Novotný.

15:47

V žádném ze 12 zařízení sociální péče, která patří Plzeňskému kraji, se po dvou vlnách plošného testování nevyskytlo ohnisko nakažených koronavirem, ani mezi seniory ani mezi zaměstnanci. Pokud někde byli nemocní, tak to byli jednotlivci, řekl dnes náměstek hejtmana pro sociální oblast Rudolf Špoták (Piráti). Ve všech zařízeních by mohlo jít dohromady o desítky lidí.

Kraj má ve 12 zařízeních se třemi typy služeb, tedy v domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem a domovech pro lidi se zdravotním postižením, asi 2200 klientů a zhruba 1200 zaměstnanců.

15:47

V Karlovarském kraji přibylo ve středu 188 potvrzených případů koronaviru. O den dříve jich přibylo 25, v pondělí 139. Počet nakažených v kraji tak v posledních dnech mírně roste. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Karlovarský kraj k dnešku 77 bodů, mezi kraji je to nejvíc z ČR. V systému zůstává celé Česko na čtvrtém z pěti stupňů, jimiž se řídí opatření proti nákaze. V kraji je nejhorší situace na Sokolovsku, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví.

15:46

Provozovatelé wellness center v Brně a okolí sčítají škody, které jsou jen za pár týdnů uzavření v řádu milionů. Vládní opatření proti šíření koronaviru je letos už podruhé zastihla v období sezony. Zaměstnance zatím nepropouští, někteří jsou ale bez peněz, vyplývá z odpovědí provozovatelů.

14:26

Kraje žádají od vlády informace ohledně systému antigenního testování na covid-19, které plánuje vláda na prosinec. A pokud chce stát s testováním pedagogů začít 4. prosince, měly by se již příští týden doladit veškeré podrobnosti, uvedl v tiskové zprávě po dnešním videokonferenčním jednání krajů liberecký hejtman Martin Půta, který je pověřený zastupováním Asociace krajů. Podle nynějších plánů se má antigenní testování provádět na standardních odběrových místech, což s sebou nese personální i další požadavky, řekl Půta.

14:16

Divadelníci z Husy na provázku se spojili s brněnskými neziskovými organizacemi a shromažďují nepoužívané notebooky pro děti ze sociálně ohrožených rodin. Na recepci divadla na Zelném trhu vzniklo sběrné místo. Dárci mohou usnadnit dětem distanční vzdělávání, a pomoci tak zmírnit dlouhodobé dopady současné krize, informovala mluvčí Husy na provázku Alžběta Nagyová.

Sbírka svým názvem #samispolu odkazuje k dobrovolnickým aktivitám divadelníků v první vlně koronavirové pandemie, kdy v Huse na provázku byla například dílna na šití roušek.

14:16

Premiér Andrej Babiš (ANO) stráví vánoční svátky kvůli epidemii koronaviru v Česku, po 17 letech nepojede na lyže. Uvedl to dnes v rozhovoru pro server Blesk.cz. Konec roku neprožije s rodinou na lyžích v Rakousku jako každý rok. Řekl, že se místo toho bude dívat doma na pohádky. V létě předseda vlády čelil kritice kvůli dovolené v zahraničí.

Podle opozice se Babiš v létě choval papalášsky, když občany vyzýval k trávení dovolené v Česku a sám odletěl v srpnu na řecký ostrov Kréta. "Hotel jsme měli už zaplacený, tak jedu. Peníze ale budu utrácet hlavně v Česku. Dvakrát v lázních Třeboň a jednou v Mariánských Lázních," řekl v létě Babiš Lidovým novinám.

13:55

Psychologové z České společnosti pro neurokognitivní rehabilitaci varují před možným nárůstem počtu odkladů povinné školní docházky kvůli současné epidemii covidu-19. Podle nich kvůli uzavírání škol nyní o odkladu uvažují i rodiče, kteří by své děti za normálních okolností do školy poslali. Společnost to uvedla ve své tiskové zprávě. Česko se podle odborníků už nyní řadí k zemím s největších počtem odkladů na světě.

13:32

Izrael v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 1068 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od poloviny října. Ministři ale přesto přistupují na otevření nákupních center a trhů.

13:24

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 630 lidí nakažených koronavirem. Je to o 74 případů méně než o den dříve, kdy bylo pozitivně testováno 704 lidí. Počet hospitalizovaných znovu mírně poklesl. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:20 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Českou poštu stálo zajištění služeb během epidemie koronaviru 750 milionů Kč navíc. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádá premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryni Alenu Schillerovou (za ANO) pro podnik o státní kompenzaci. Hamáček to řekl na dnešní tiskové konferenci.

Dodatečné náklady ve výši 470 milionů Kč vznikly podle generálního ředitele Romana Knapa na jaře, zbytek připadá na podzimní vlnu.

12:43

Českokrumlovská nemocnice povolila ode dneška vstup návštěvám. Kvůli koronaviru však mohou za jedním pacientem na lůžkové oddělení najednou maximálně dva lidé na 15 minut. V ostatních jihočeských nemocnicích stále platí zákaz návštěv.

12:42

V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření. Novináře o tom dnes informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který stojí za vznikem Gargtestu.

V současné době je dokončena certifikace testu a první výrobní šarže. "V tuto chvíli se řeší otázky distribučních kanálů, poptávka trhu je obrovská, k dispozici je Gargtest prakticky od příštího týdne," řekl Hajdúch.

12:31

Na trasování nových případů covidu-19 se podílí kromě zaměstnanců krajských hygienických stanic do 400 externích operátorů. Na začátku listopadu, kdy Česko dosáhlo maximálního počtu nových případů za den, jich byl podle Chytré karantény více než dvojnásobek. Podle odborníků na modelování epidemie z centra BISOP je trasování pro další pozitivní vývoj zásadní. Stát by se měl zaměřit také na to, zda lidé hlásí všechny své kontakty.

12:13

Mobilní tým Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina od jara odebral vzorky na koronavirus více než 2500 lidí, ujel kvůli tomu přes 40 000 kilometrů. K prvním pacientům vyjížděl 6. března. V terénu byl zpočátku denně, nyní vyjíždí třikrát v týdnu. Za den je schopen obsloužit asi 25 lidí. 

12:07

Švédský princ Carl Philip a jeho manželka Sofia se nakazili koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil švédský královský palác. Čtyřiasedmdesátiletý král Carl XVI. Gustaf podstoupí testy na virus SARS-CoV-2 v průběhu dne.

12:03

Asi třetině Čechů (32 procentům) se během podzimní koronavirové epidemie zhoršil zdravotní stav. Nejčastěji zmiňovali celkovou únavu, bolest hlavy, deprese a úzkosti, bolest zad a přibírání na váze. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal udělat výrobce léků Zentiva a jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkumu se v říjnu zúčastnilo 1000 respondentů, odpovídali online.

11:51

Podle expertního týmu opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 musí stát nabídnout dobrovolné a plně hrazené očkování. Do první vlny vakcinace by měli být zařazeni zdravotníci, rizikoví občané i učitelé. Zástupci takzvaného anticovid týmu to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) apeloval také na dobrovolné testování učitelů.

11:43

Počet potvrzených případů koronaviru prostřednictvím laboratorních PCR testů na pětimilionovém Slovensku překročil hranici 100 tisíc. Většina z 101 257 infikovaných se mezitím vyléčila, nyní má země 44 130 aktivních případů nákazy. Onemocnění covid-19 podlehlo v zemi pod Tatrami od propuknutí pandemie 749 lidí.

Další tisíce infikovaných odhalily na Slovensku méně přesné antigenní testy, které země dříve využila i při plošném otestování obyvatel.

11:24

Nemocnice Šumperk musela na podzim kvůli druhé vlně pandemie covid-19 odložit 900 plánovaných operací. Díky nynějšímu úbytku nákaz koronavirem lékaři šumperské nemocnice začnou postupně operovat. Sdělil to předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach, podle kterého už nemocnice začíná sestavovat nové operační programy a stanovovat termíny odložených operací.

10:57

Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. U takových dosahuje účinnosti až 90 procent. Mezi dostupnými typy testů se ale musí vybrat ty přesnější. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke studii srovnávající 1300 vzorků otestovaných laboratorní metodou PCR a rychlejšími antigenními testy, studii připravila Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě.

10:07 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25 487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23 675 nových případů a 507 úmrtí. Rekordní přírůstek 15 331 nově potvrzených případů nákazy dnes ohlásila rovněž Ukrajina.

09:57

Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci covid-19, která je v zemi spojována se smrtí více než 262 tisíc lidí. Bilance deníku Univerzity Johnse Hopkinse se dostaly nad tuto hranici po ohlášení dalších bezmála 2300 úmrtí připisovaných koronaviru. Nově odhalených nákaz je okolo 180 tisíc.

09:54

Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl ve čtvrtek novinářům. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl.

09:10

V Libereckém kraji za středu přibylo 181 potvrzených případů koronaviru, o 113 méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo druhý den v kraji na 62 bodech, což značí čtvrtý stupeň, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:47

V Praze přibylo ve středu 369 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 80 méně než v úterý a téměř stejně jako minulou středu. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli ke čtvrtku kleslo o tři body na 47 bodů. Nadále tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:42

V Česku ve středu přibylo 4931 potvrzených případů koronaviru, je to o 584 méně než ve středu minulý týden. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Aktivních případů je přes 82 tisíc. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ten se potýkal s technickými problémy, kvůli kterým resort poskytl aktualizovaná data k vývoji koronavirové nákazy se zpožděním. Údaje zveřejnil až krátce před 08:00, obvykle jsou aktualizována kolem 01:00 v noci. 

08:14

V Jihomoravském kraji po několika dnech poklesu přibylo sedm pacientů v nemocnicích s covidem-19. Celkem jich tam leží 659. Za posledních 24 hodin testy nově potvrdily nákazu u 378 lidí. Přibyla tři úmrtí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

08:02

Za poslední den přibylo v Jižní Koreji 583 nakažených. Podle agentury Reuters jde o nejvyšší přírůstek v zemi od března. Úřady minulý týden zavedly nové restrikce v metropoli Soulu a okolí, nařídily například zavřít bary a noční kluby nebo omezit provoz restaurací.

07:44

Podle virologa Pavla Plevky je sice imunita proti druhému nakažení nejistá, většina těchto lidí má ale šanci alespoň na lehčí průběh onemocnění.

07:24

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22 268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů více než za předchozí den. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Dosud nejvyšší denní přírůstek 83milionová země oznámila minulý pátek, kdy přibylo přes 23 000 infekcí.

07:16

Aktuální data ke covidu-19 v Česku nejsou zatím k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví na svém webu sdělilo, že důvodem jsou technické problémy, na jejich odstranění pracuje. Údaje za středu, které nyní server uvádí, tak nejsou kompletní. Data za předchozí den se zpravidla aktualizují kolem 01:00 v noci. 

Známé tak není ani skóre v protiepidemickém systému PES, které se ke středě drželo třetí den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. 

Poslední údaje o počtu nakažených pochází ze středečních 18:00, podle nich testy odhalily 2678 nově potvrzených případů nákazy. Oproti údajům za minulou středu k večeru je to asi o dvě stovky více.

06:56

Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v nových doporučeních Světová zdravotnická organizace (WHO). I v době koronavirových opatření je sportovní činnost důležitá, zdůrazňuje organizace k tělesným aktivitám.

06:41

Po nákaze koronavirem zemřel ve Spojených arabských emirátech (SAE) přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters. Čtyřiaosmdesátiletý Mahdí byl posledním demokraticky zvoleným premiérem této východoafrické země, svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jenž do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

22:11

Spojené státy čeká kvůli současné epidemické situaci těžká zima a Američané musí vystupňovat své úsilí a po téměř roce "války s virem" vydržet ještě několik měsíců boje. S takovým vzkazem vystoupil v předvečer Dne díkůvzdání nastupující americký prezident Joe Biden. Obyvatele znovu vyzval, aby dodržovali hygienická doporučení, a ujišťoval je, že "tohle nepotrvá věčně".

21:33

Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20. prosince. Po dnešním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to oznámil premiér spolkové země Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení zůstávají zavřená.

21:27 Havlíček DVTV

Pravidla pro lyžařská střediska budou připravena příští týden. Je to kategorie, která potřebuje vlastní scénář. V protiepidemickém systému (PES) se s ní nepočítalo. Pro povolení provozu se sleduje i postup okolních států, Rakouska či Slovenska, řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

20:47

Ministerstvo průmyslu a obchodu diskutuje o pomoci pro provozovatele bazénů. Konkrétní program ale prozatím nepřipravuje. ČTK to ve středu řekla náměstkyně ministra Silvana Jirotková. Podle České unie cestovního ruchu jsou bazény a bazénová centra letos zavřena víc než třetinu roku, od státu přitom získaly jen minimální podporu. Unie s dalšími podnikatelskými organizacemi proto navrhly vznik programu COVID bazény.

20:29

Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V článku to uvádí deník The Washington Post (WP), podle kterého v těchto dnech hlad trápí více Američanů než v kterékoli jiné fázi pandemie covidu-19. Závěry vycházejí z analýzy nových federálních statistik.

USA jakožto jedna ze zemí nejhůře zasažených koronavirem zažívá vedle zdravotnické krize i vážné ekonomické problémy a podle nedávno publikovaných studií se tam za poslední měsíce miliony lidí propadly pod hranici chudoby. Vyhlídky přitom nejsou příliš optimistické, neboť mnohé státy nyní zažívají nekontrolované šíření covidu-19, což znamená nové restrikce na ekonomické aktivity. Zároveň se ani po měsících patové situace v Kongresu nerýsuje dohoda na novém balíčku krizových opatření.

20:13

Francie hlásí za poslední den 16 282 nových případů a 384 mrtvých. Oproti přibližně stejně lidnaté Británii je nárůst menší. Celkem se tu nákaza virem SARS-CoV-2 letos prokázala již u 2,17 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 50 618 infikovaných.

20:10

V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. V zemi, která má téměř 67 milionů obyvatel, se od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala již u více než 1,55 milionu lidí. S covidem-19 jich 56 533 zemřelo. To je nejvyšší počet úmrtí v Evropě. Poslední denní přírůstek mrtvých je nejvyšší od 5. května.

20:05

Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál kurzarbeitový program Antivirus. Na dotaz ČTK to ve středu řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Program, z něhož se platí příspěvky na mzdy firmám postiženým epidemií, má skončit na konci roku. Navázat by na něj měl nový kurzarbeit. Ten se ale od ledna zavést zřejmě nestihne. O Antiviru jednala vláda naposledy v pondělí.

19:49

Ve Španělsku je patrné zpomalení nárůstu nových případů nákazy. Ve středu oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví 10 222 nových nákaz, v úterý hlásilo 12 228 nových případů. O týden dříve v úterý oznámilo 13 159 potvrzených nákaz.

Ministr zdravotnictví Salvador Illa ale dnes upozornil, že "čísla jsou stále znepokojující", a vyzval vedení regionů k opatrnosti při uvolňování opatření, zejména vzhledem k předvánočnímu období.

19:42 Havlíček DVTV

Pravidla pro lyžařská střediska budou připravená příští týden. Je to kategorie sama pro sebe, která potřebuje vlastní scénář. V protiepidemickém systému (PES) se s ní nepočítalo. Pro povolení provozu se sleduje i postup okolních států, Rakouska či Slovenska. Řekl to ve středu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Pro zimní areály vznikne balíček opatření, podobný mají podle Havlíčka Rakušané nebo Švýcaři. "Je to takový manuál, který se bude týkat režimu na lanovkách, ve frontách, půjčoven, včetně drobných občerstvení a hospůdek, které na sjezdovkách jsou," řekl.

19:37

Lucembursko od čtvrtka výrazně zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Návrh zákona, který nová omezení zavádí, schválil ve středu místní parlament, informovala agentura DPA. Až do poloviny prosince se uzavřou všechny restaurace, hospody a řada kulturních a volnočasových zařízení.

19:16

Celkový počet nakažených na světě podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 60 milionů. Posledních pět milionů potvrzených nákaz přibylo za osm dní, předtím to bylo dvakrát za devět dní, předtím za 11 dní.

19:15

Pokud se bude stav epidemie covidu-19 v některých okresech dál zhoršovat, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zpřísnění pro celou ČR. V některých okresech, zejména na Vysočině nebo Pardubickém kraji, totiž rizikové skóre stále dosahuje pátého stupně rizika, zatímco jinde je dlouhodobě ve třetím. Udržet přísnější opatření regionálně ale podle ministra není možné, systém ho dovolí až při nižších stupních rizika.

19:10

V úterý vzrostl v Česku podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů na 26,3 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. Ve středu také zatím k 18:00 přibylo více nakažených než minulou středu k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích je ale nyní nižší než před týdnem. K úterku bylo hospitalizováno 5413 lidí, z toho 815 ve vážném stavu, což bylo zhruba o 15 procent méně než předchozí úterý. Také denní nárůsty úmrtí nakažených v posledních dnech zpomalují.

19:04

Při dobrovolném testování učitelů a poté dalších zájemců z řad veřejnosti na covid-19 na konci tohoto a začátku příštího roku stát maximálně využije nynější odběrová místa nemocnic páteřní sítě. Nemocnice už dostaly pokyn, aby se antigenními testy zásobily, poté jim je proplatí zdravotní pojišťovny. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

18:44

V Itálii za poslední den přibylo 722 úmrtí spojených s nemocí covid-19, o den dříve to bylo 853 takových úmrtí. Nákaz koronavirem SARS-CoV-2 se za posledních 24 hodin v Itálii potvrdilo 25 853, což je asi o 2600 více, než ministerstvo zdravotnictví oznámilo předchozí den, kdy ale bylo provedeno méně testů. Informovala o tom agentura Reuters.

18:41

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) bude v příštím roce k dispozici na rozvojové projekty jen 0,5 procenta, oznámil ve středu ministr financí Rishi Sunak.

18:13

Názory ředitelů škol na to, že by se učitelé v první polovině prosince a v lednu mohli nechat otestovat na koronavirus, nejsou jednoznačné. Například Asociace ředitelů základních škol by to podle svého předsedy Michala Černého uvítala. Naopak podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by mělo smysl testovat spíš děti, které mají covid-19 často bez příznaků. Spokojená je s tím, že by testování učitelů nebylo povinné. Další ředitelky by proti testování nic neměly, rozhodnout by se podle nich měl ale každý učitel sám. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK.

18:11

Poslední metro nepojede od pondělí z konečných ve 22:00, ale ve 22:15. Zkrátí se také intervaly mezi soupravami. Uvedl to ve středu Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Jedná se o reakci na postupné rozvolňování protiepidemických opatření, v pondělí je očekáván přechod ze čtvrtého na třetí stupeň systému PES. Provoz tramvají, autobusů a vlaků zatím zůstane beze změn. Omezení denního provozu do 22:00 bylo zavedeno od 2. listopadu.

18:07

"Máme plán testování na prosinec a leden pomocí antigenních testů, které budou zdarma, abychom byli schopni vybrat z populace část lidí, kteří o sobě neví, že jsou nakažení. Učitelé se dostali do rizikové situace jako první a budou tedy první v pořadí," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

17:50

V prvním a druhém pololetí roku 2020 zemřelo 407 pozitivních na covid-19. Jako příčina úmrtí byl koronavirus u 27 procent z nich, u 10 procent byla příčina jiná. U zbytku případů (přibližně 64 procent) úmrtí se jednalo o kombinaci koronaviru a jiné závažné choroby.


Ve druhé polovině roku existují data zatím u 2682 úmrtí. Procentuelně jsou příčiny úmrtí podobné jako v prvním pololetí. Ve 36 procentech je koronavirus hlavní příčina úmrtí, u 57 procent zemřelých byla příčinou kombinace covidu-19 a vážné chronické nemoci, u 7 procent došlo k úmrtí bez souvislosti s koronavirem. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci.

17:44

Ministr zdravotnictví Blatný odhaduje, že do konce roku zemře celkem devět až deset tisíc lidí pozitivních na covid-19.

17:43

V posledních třech měsících letošního roku bude úmrtnost v Česku vyšší než v předchozích letech. Příčinou ale není jen epidemie covidu-19, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bylo v říjnu asi 1000 lidí, kteří zemřeli navíc proti průměru předchozích let a covid neměli.

"Je velmi pravděpodobné, že je to následek situace, že kvůli nadměrnému zatížení (zdravotnického) systému může docházet k tomu, že lidé umírají více i na to, co není koronavirus," řekl ministr k vyššímu celkovému počtu zemřelých v Česku.

17:41

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že počty zemřelých nemá smysl porovnávat v reáném čase. Je podle něj potřeba je hodnotit s odstupem. Mezinárodní srovnávání dat bezprostředně po jejich získání může vést k jejich zkreslení, uvedl.

17:12

Čeští pendleři, kteří dojíždějí za prací do Německa, hodnotí zrušení povinných testů na koronavirus neutrálně. Bavorský nejvyšší správní soud v úterý dočasně zrušil nařízení, že se lidé jezdící za prací či za studiem z ČR a Rakouska musí každý týden testovat. Spousta firem to má stále jako interní nařízení, řekl ve středu Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Průha se stále nechává testovat každou neděli na další týden.

16:38

Co dříve vypadalo jako zajímavá a možná trochu revoluční myšlenka, je dnes vnímáno jako nutnost:

16:35

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 procenta. Negativní dopad pandemie Covid-19 je tak větší, než tomu bylo v případě globální finanční krize z let 2008 a 2009. Řada zemí navíc nyní čelí druhé vlně pandemie, kvůli které se znovu zpřísňují karanténních opatření. Firmy proto budou i v roce 2021 čelit propadu poptávky a zhoršené platební morálce. Rychleji bude přibývat také insolvencí. Vyplývá to ze studie světové úvěrové pojišťovny Atradius.

16:19

Žákům a studentům se ve středu v omezené míře znovu otevřely střední a vysoké školy, které kvůli epidemii koronaviru přešly v první polovině října na distanční vzdělávání. Možnost návratu do škol se týká především závěrečných ročníků škol. Obnovena ale byla i individuální výuka v základních uměleckých školách a některých jazykových školách. Zástupci středoškoláků dnes v otevřeném dopise vyzvali ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby přehodnotil opatření týkající se prezenční výuky. Zejména kvůli podmínce homogenity tříd nejsou některé školy schopné zajistit prezenční výuku v plném rozsahu, varovala Česká středoškolská unie.

16:03

Plán vlády schválit další uvolnění opatření ze dne na den nehodnotí hoteliéři pozitivně. Nové rezervace se podle nich totiž dají očekávat až poté, kdy bude o otevření ubytovacích zařízení rozhodnuto definitivně. Navíc budou nadále limitováni například při poskytování konferenčních služeb či wellness. O vánoční či silvestrovské pobyty je sice zájem v regionech, v Praze se především kvůli trvajícímu výpadku zahraničních turistů s velkou poptávkou ale počítat nedá. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi hoteliéry.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock
15:50

Nemocnicím zatím chybí informace o tom, jak by mělo podle plánu ministerstva zdravotnictví vypadat testování učitelů a veřejnosti a jak bude stát testy nemocnicím hradit. Některé nemocnice na to nemají dostatek personálu, měly by pak zájem o pomoc armády. Naopak jiné nemocnice mají kapacity dost, protože už nyní ubylo lidí, které k nim na testy posílají hygienici a lékaři. Vyplývá to z vyjádření zástupců nemocnic.

15:43

Propad obratů a návštěvnosti obchodních center je podle letošních údajů realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield spojený s aktuálními opatřeními, nebude však dlouhodobý, protože ve chvíli, kdy to bude možné, se lidé do nákupních center vrátí. Přes omezení provozu jejich návštěvnost přitom narůstá už v posledních týdnech, pokles tržeb při podzimním uzavřením by tak měl být nižší než na jaře. Společnost Cushman & Wakefield to uvedla v tiskové zprávě.

15:42

Některým hejtmanům se nelíbí, že by se kraje měly před Vánoci masivně zapojit do širšího využití antigenních testů na covid. Nedovedou si takové řešení teď představit, zjistila ČTK. Výhrady mají například jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) nebo hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS). Problém v tom naopak nevidí hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). O zapojení krajů ve středu po jednání Ústředního krizového štábu mluvil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

15:26

Na některých vysokoškolských fakultách v Praze se dnes zatím prezenční praktická výuka neobnovila. Například na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy začne fungovat od pondělí a Fakulta tělesné výchovy a sportu bude mít praktickou sportovní výuku až v roce 2021. Studenti posledních ročníků se dnes naopak mohli k praktické výuce vrátit třeba na České zemědělské univerzitě a na Vysoké škole chemicko-technologické. Kolik studentů to bylo, ale zástupci škol nedokázali dnes zjistit. 

15:03

Evropská komise dnes schválila smlouvu na nákup vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Moderna. Již šestý kontrakt v rámci společných nákupů zajistí zemím Evropské unie až 160 milionů dávek očkovací látky. Americká firma minulý týden uvedla, že testování prokázalo u její očkovací látky úspěšnost 94,5 procenta.

15:21

Nemocnice zřizované Plzeňským krajem obnovují plánované operace, které v uplynulých týdnech kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením pozastavily. Akutní nemocnice ve Stodu, Klatovech, Domažlicích a Rokycanech kontaktují pacienty, kterým v říjnu a listopadu odložily zákrok, a nabízejí nové termíny. Jde o odložené operace více než 650 lidí.

14:59

Nový screeningový rychlotest na covid-19 vědců z olomoucké lékařské fakulty získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice. Rychlostest zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Informaci o certifikaci před časem přinesl server iRozhlas.cz, dnes ji potvrdili zástupci fakulty s tím, že certifikaci vydal Státní úřad pro kontrolu léčiv. Výzkumníci navíc dokončili studii porovnávající odběry z nosohltanu se samovýtěry z nosu. Jsou podle nich srovnatelné.

14:35

Mezi 12. a 18. říjnem v Česku zemřelo výrazně více lidí, než bývalo obvyklé v předchozích letech:

14:09

Mnohé nemocnice, které se starají o pacienty s covidem-19, se v poslední době potýkají s výrazným nárůstem infekčního odpadu. U některých se množství zvýšilo až o polovinu proti normálnímu provozu. Zařízení kvůli tomu musela pořídit další kontejnery nebo přístřešky, kam se odpad odkládá, a zajistit častější odvoz. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytly jednotlivé nemocnice. Problém mají i některé spalovny infekčních odpadů, podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se dostávají na únosnou mez svého zatížení.

14:04

Vsetínská nemocnice se k plánovaným operacím vrátí až po Novém roce. Nemocní zdravotníci se sice postupně vracejí do práce a situace v souvislosti s onemocněním covid-19 se zlepšuje, stále však chybí personál především v ošetřovatelských profesích, sdělil v tiskové zprávě mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Druhým důvodem pro odsunutí plánované operativy je modernizace centrálních operačních sálů.

13:19

V první vlně koronavirové epidemie ubylo ohlášených a objasněných případů domácího násilí, znásilnění a pronásledování. Přibylo naopak vražd, kde hrály roli osobní vztahy. Vyplývá to z policejních statistik. Údaje za první pololetí letoška a předchozích dvou let na středeční konferenci o násilí na ženách v době covidové pandemie představila Petra Kalenská z úřadu vlády ze sekretariátu vládní rady pro rovnost žen a mužů. Na dnešek připadá mezinárodní den boje násilí na ženách.

13:13

Hospodářská komora ČR požaduje, aby stát a zdravotní pojišťovny alespoň částečně kompenzovaly náklady firem v případě zákonné povinnosti testovat zaměstnance na koronavirus. Řekl to mluvčí komory Miroslav Diro. Stát by podle něj měl zajistit i dostatečnou kapacitu laboratoří, které velké množství testů v rozumném čase zpracují. Podle pátečního sdělení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by aktualizovaná strategie testování na covid-19 měla být hotová tento týden.

12:47

Nemocnice v Pardubickém kraji se chtějí postupně vrátit k plánovaným operacím. Kvůli pandemii koronaviru je zastavily po polovině října. Vše ale bude záviset na epidemické situaci, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

12:26

Obchody, které zatím musejí být z rozhodnutí vlády uzavřené, jsou na znovuotevření připravené. Chystají kontrolu počtu zákazníků na plochu, nadále budou dodržovat další přísná hygienická a bezpečnostní opatření. Prodejci čekají na schválení konečného termínu pro obnovení provozu, někteří napevno počítají s pondělím.

14:41

Nejvíc nakažených novým typem koronaviru mezi lékaři bylo ambulantních specialistů. Onemocnělo jich 748, téměř každý pátý. V tiskové zprávě o tom dnes s odkazem na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky informovalo Sdružení ambulantních specialistů. Naopak nejméně, pod jedno procento, bylo nakažených mezi zubními lékaři. V úterý to řekl na odborné konferenci Efektivní nemocnice prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

"Dle dat, která máme k dispozici, onemocnělo koronavirem od ledna celkem 748 ambulantních specialistů. Při celkovém počtu asi 4500 lékařů je to tedy téměř každý pátý z nich. Praktických lékařů přitom průměrně onemocnělo jen asi šest procent a nemocničních asi 16 procent," uvedl předseda sdružení Zorjan Jojko.

12:22

Podíl zaměstnanců tuzemských firem, kteří kvůli pandemii pracují z domova, se během druhé vlny proti té jarní zdvojnásobil na 17 procent. Naopak tři procenta lidí pracovala z domu na jaře a nyní nikoliv. Vyplývá to z listopadového průzkumu bezpečnostní firmy Eset, kterého se účastnilo více než 1000 respondentů.

12:21

Zástupci středoškoláků ve středu v otevřeném dopise vyzvali ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby přehodnotil opatření proti covidu-19, která se týkají prezenční výuky po dnešním návratu závěrečných ročníků do škol. Zejména kvůli podmínce zachování homogenity tříd nejsou některé školy schopné zajistit prezenční výuku v plném rozsahu. Podle studentů to může vzdělávání uškodit, a školy by proto měly mít možnost pokračovat v povinné distanční výuce všech předmětů. Informoval o tom předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke.

11:28

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru zpomaluje zvolna. Mezi úterním a dnešním dopolednem stoupl počet potvrzených případů covidu-19 o 295 na 27 141, v úterý dopoledne za 24 hodin přibylo 410 případů. Dne 18. listopadu činil nárůst zjištěných nákaz 233, v úterý byl ale státní svátek, a o týden dříve 733. Vyléčených bylo dnes v kraji 24.204, o 394 více než v úterý. Přibyla čtyři úmrtí, o den dříve tři a před týdnem dva, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.

11:25

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 15 362 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a rekordních 674 úmrtí souvisejících s nákazou za uplynulý den. Je to nejvíce mrtvých za jediný den od začátku epidemie.

11:23

Mezi profesionálními hasiči ve Zlínském kraji v mezitýdenním srovnání opět ubylo případů covidu-19. Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje evidoval k dnešku 16 nakažených. Další čtyři lidé jsou v karanténě, řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Minulou středu zlínští hasiči evidovali 18 nakažených a čtyři lidi v karanténě, před 14 dny 27 nakažených a deset lidí v karanténě, před třemi týdny to bylo 15 nakažených a 21 lidí v karanténě.

11:20 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Situace kolem šíření koronaviru nového typu není podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) natolik jednoznačná, aby bylo možné říct, že vláda rozhodne v neděli o dalším uvolnění od pondělí příštího týdne. Bude záležet na vývoji v dalších dnech, řekl dnes novinářům po zasedání štábu. Poznamenal, že skóre v systému PES neklesá tak rychle, jak by si všichni přáli. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví se v ČR skóre třetím dnem drží na 57 bodech.

10:58

Ministerstvo zdravotnictví připravuje podrobnější pravidla v protiepidemickém systému PES pro kulturu, sport a podnikání. Ministr Jan Blatný (za ANO) to dnes uvedl na Twitteru. Systém hodnocení vývoje epidemie, který má doporučovat zmírnění nebo zpřísnění opatření, představilo ministerstvo 13. listopadu. Opatření definuje poměrně obecně, podrobnější už připravilo spolu ministerstvem školství pro školy, kde se s uvolňováním začalo nejdříve.

10:41

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 632 potvrzených případů nemoci covid-19. Nových je 11 úmrtí lidí s nemocí v průměrném věku 79 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. O 35 klesl počet pacientů s koronavirem v nemocnicích, celkem je jich 652.

10:33

Policie ve Zlínském kraji zjistila od 5. října, kdy začal znovu platit nouzový stav, zatím 994 případů porušení nařízení proti šíření onemocnění covid-19. Nejčastěji jde o chybějící roušky. Policisté v kraji udělali od začátku nouzového stavu bezmála 22 000 kontrol zaměřených na dodržování vládních opatření.

10:32

Ve středních Čechách přibylo v úterý 743 nových případů nákazy koronavirem. Je to o zhruba 200 případů víc než za předchozí den. V úterý se vyléčilo 102 lidí, osm s covidem-19 zemřelo, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku pandemie se ve Středočeském kraji nakazilo covidem-19 65 241 lidí. Vyléčit se podařilo 54 651 lidí, 782 nakažených zemřelo. V současnosti je v nejlidnatějším kraji 9808 aktivních případů.

09:41

Domov u fontány v Přelouči na Pardubicku umožnil návštěvy klientů, zakázané byly kvůli epidemické situaci týdny. Místnost přepažil, rodinu od seniora odděluje sklo.

"Doba, po kterou se naši obyvatelé nemohli vidět se svými blízkými, je opět již velmi dlouhá, a i když se snažíme, co můžeme, kontakt s rodinou prostě nahradit nedokážeme," popsala ředitelka Danuše Fomiczewová.

09:39

Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 409 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to více než v pondělí, kdy bylo 249 nových případů, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 248 případů. Po delší době je nových případů víc než stejný den o týden dřív, i když jen o několik. Minulé úterý bylo 405 nových případů, po zpětné úpravě 407. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 34 752 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně nakažených je 4602 lidí, v úterý ráno jich bylo 4912.

09:30 Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo 23 675 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 507 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 24 326 případů a 491 úmrtí, což byl dosud rekordní počet. Podotkla, že je to od začátku pandemie vůbec poprvé, co kvůli koronaviru zemřelo více než 500 lidí za jediný den.

08:33

Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince a potom počátkem ledna. Antigenní testy pro ně by se měly zaplatit ze zdravotního pojištění. V rozhovorech pro server SeznamZprávy.cz a Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Schválit to ještě musí vláda. Test by si na své náklady podle ministra měli nechat udělat také lidé, kteří půjdou na návštěvu do domova seniorů.

"Už jsem mluvil o testování učitelů jako prioritně rizikové skupiny, protože se do kontaktu s ostatními dostali nejdřív. Uvažuji o tom, že toto testování by mělo proběhnout mezi 4. a 18. prosincem," řekl ministr serveru. Předběžně o tom jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl. "Nebude to povinné. Hrazeno to bude ze zdravotního pojištění, tedy bez nákladů pro učitele," dodal.

08:07

V Ústeckém kraji vzrostl za úterý počet nákaz koronavirem o 358. Vyplývá to z údajů hygieniků. Nárůst je obdobný jako za předchozí úterý, oproti údajům za pondělí je to o 88 více. Situace se lepší v sociálních zařízeních.

Zatímco na začátku listopadu se denní nárůsty infikovaných pohybovaly okolo tisícovky, od minulého týdne jich nebývá více než 500 denně. Od začátku epidemie se v kraji nakazilo 34 127 osob, z toho se jich 27 581 vyléčilo. Podle údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví k dnešními dni s koronavirem zemřelo v kraji 600 osob. Nejvíce případů onemocnění covid-19 je na Litoměřicku, Chomutovsku, Ústecku a Děčínsku. Nejméně na Lounsku a Mostecku.

07:47

Česko se začíná připravovat na chvíli, kdy bude mít k dispozici vakcínu proti covidu-19. Minimálně zprvu jí však nebude dostatek pro všechny, přednost tedy dostanou ohrožené skupiny či zdravotníci. Pokud chce stát dosáhnout toho, aby se nechalo očkovat aspoň 60 procent populace, bude vakcínu nabízet takřka ve všech zdravotnických zařízeních. V úvahu připadají i stany na ulicích.

07:39

Do německých statistik za poslední den přibylo 410 mrtvých s koronavirovou nákazou, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Počet infikovaných se zvýšil o 18 633, informoval dnes Institut Roberta Kocha.

Dosud nejvyšší denní bilancí zemřelých s nemocí covid-19 bylo 315 v polovině dubna. Celkový počet úmrtí vzrostl k dnešku na 14 771.

07:37

V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo přes 500 000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10 000 za den a byly i dny s více než 15 000 případy. V posledních dnech tempo zpomalilo, v úterý přibylo 5854 případů.

07:32

V Praze přibylo v úterý 453 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému úterý, kdy byl ale státní svátek, je nárůst vyšší o 104 případů. Ve srovnání s pondělím odhalily laboratoře o zhruba 130 nakažených více. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku stouplo o pět bodů na 50 bodů, nadále ale zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:32

Úzkost a stres v době pandemie covidu-19 způsobují, že lidé nakupují více věcí, než potřebují i než vlastně chtějí. Letos bude ještě obtížnější poslední pátek v listopadu, na Black Friday, navíc s Vánocemi za rohem a s tak intenzivní reklamou, nekoupit si nějaký výrobek, jehož koupě nakonec můžeme i litovat, napsal španělský deník ABC.

06:02

V úterý laboratoře odhalily 5854 pozitivních testů, což je asi o 1600 více než minulé úterý, kdy byl ale státní svátek a pravděpodobně také méně testů. Proti pondělí je denní nárůst vyšší zhruba o 1500 případů.

S nemocí se v současnosti potýká 78 203 lidí, zemřelých s covidem je 7499. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

05:56

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie překročil v Česku 500 000. 

05:50

Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím o původu koronaviru, které hovoří například o tom, že virus z laboratoří úmyslně rozšířila Čína, aby poškodila ostatní země. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila italská stanice La7. Skoro pětina zastánců konspiračních teorií podle tohoto průzkumu spojuje pandemii s působením mafie.

05:42

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzaci z programu COVID Bus za ztráty vzniklé během jarní koronavirové krize. Ministerstvo dopravy do poloviny minulého týdne obdrželo 957 žádostí o 947 milionů korun. Většinu z nich už mezi žadatele přerozdělilo. Celkem ministerstvo mezi dopravce rozdělí asi miliardu korun.

05:40

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

05:30

Střední a vysoké školy se dnes v omezené míře znovu otevírají pro žáky a studenty. Vrátit se do nich může zhruba 91 000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199 000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí.

Se stejným omezením se od dnešního dne může konat i praktická výuka pro studenty posledních ročníků vysokých škol.

23:05

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je po kontaktu s osobou s nemocí covid-19 v preventivní karanténě. Přizpůsobí tomu svůj program, pracovat bude on-line. ČTK to dnes oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

"Cítím se dobře, žádné příznaky nemám. V tuto chvíli se můj pracovní program pouze přesouvá do online prostředí," uvedl v tiskové zprávě Vystrčil. ČTK řekl, že v izolaci bude nyní ve svém pražském služebním bytě.

22:05

Italská vláda chce, aby lyžařská střediska v Alpách zůstala kvůli koronaviru přes Vánoce a Nový rok zavřená, a plánuje přesvědčit i další alpské země, aby alespoň do ledna na své sjezdovky lyžaře také nepouštěly. Italský premiér o tom dnes jednal s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Francie dnes oznámila, že lyžování přes Vánoce nejspíš také neumožní, Rakousko chce v případě uzavření středisek získat finanční kompenzace pro jejich provozovatele.

20:52

Ve Francii se od soboty nově otevřou malé obchody, v polovině prosince se přidají kina, divadla a muzea. Pokud se situace kolem pandemie covidu-19 nezhorší, restaurace, bary a tělocvičny budou v provozu po 20. lednu, oznámil v úterý večer v televizním projevu k národu prezident Emmanuel Macron.

20:09

Co na pozitivní vývoj říká člověk, který před měsícem předpovídal tisíc mrtvých denně? Sledujte DVTV s evolučním biologem Jaroslavem Flegrem.

20:04

Pendleři pracující v Bavorsku nově nemusí absolvovat každotýdenní testování, bavorský nejvyšší správní soud dočasně nařízení zrušil.

19:26

V Německu se majitelé restaurací snaží zvýšit povědomí o tom, jak pandemie dopadá na jejich podnikání. Majitel jedné z frankfurtských restaurací vytvořil ve své uzavřené provozovně instalaci "Panda mie" z plyšových medvídků panda a lahví piva Corona, které mají jeho jediní plyšoví zákazníci na stolech před sebou.

Instalace medvíků panda nese název "Panda mie".
Instalace medvíků panda nese název "Panda mie". | Foto: Reuters
19:20

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Hygienici potvrdili do 18:00 zatím 3151 případů covidu, o 500 víc než minulé sváteční úterý. Od začátku epidemie se v Česku nakazilo téměř půl milionu lidí.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19.
  • Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES) možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření.
  • Protiepidemický systém PES, podle kterého se v Česku řídí opatření proti koronaviru, čekají úpravy podle chystané tabulky. Připravují ji hlavní hygienička Jarmila Rážová ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a zohlední rozdíly mezi profesionálním a rekreačním sportem nebo upraví fungování posiloven nebo saun.
  • V pondělí dosažený třetí stupeň rizika protiepidemického systému PES, podle kterého se má řídit uvolňování a zpřísňování opatření, byl i s novou mírnější metodikou dosažen díky hraniční hodnotě pozitivity testů. Odborníci proto varují před rychlejším rozvolňováním.
19:17

Nepříznivě se v posledních týdnech vyvíjejí statistiky v Turecku, kde se celkový počet infikovaných blíží hranici půl milionu. Za poslední den zemřelo 161 lidí nakažených koronavirem, nejvíce od začátku epidemie, a obětí má tak 82milionová země už přes 12 600.

Nových případů nákazy přibylo za 24 hodin 7381, což je také nebývale vysoký počet vzhledem k tomu, že turecké úřady do statistik zahrnují pouze nakažené s příznaky covidu-19. Celkový počet pozitivních testů je tedy nejspíš několikanásobně vyšší.

19:09

Hygienici do večera potvrdili zatím 3151 případů covidu. Je to zhruba o 500 víc než za stejnou dobu minulé úterý, na kdy ale připadal státní svátek 17. listopadu. Za dobu trvání epidemie se v Česku nakazilo už téměř půl milionu lidí - laboratoře odhalily od začátku března 499 831 případů nákazy. Přes 80 procent pozitivně testovaných se už vyléčilo, aktuálně nakažených je v zemi přes 85 600, většina z nich má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

18:35

I v těch největších mrazech bude třeba třídy alespoň o přestávkách vyvětrat. Podle vědců právě toto vedle roušek pomůže omezit nákazu covidem ve školách:

18:03

Americký akciový index Dow Jones v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při vývoji vakcíny proti covidu-19 i zpráva, že americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil práce na předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.

18:02

V Itálii zemřelo za poslední den 853 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíc od konce března, kdy v zemi vrcholila jarní vlna pandemie covidu-19. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zdravotnictví. Nově odhalených případů infekce ale nyní přibývá o něco pomaleji: za 24 hodin bylo pozitivních testů přes 23 000, ještě před týdnem to bylo více než 32 000.

V šedesátimilionové zemi se zatím virem SARS-CoV-2 nakazilo 1,46 milionu lidí, aktuálně nakažených je podle statistik zhruba 800 000 osob.

17:53

Organizace ŽIVOT 90 a Gerontologický institut vyzývají k vytvoření společných bezpečných setkávacích prostor pro starší lidi a jejich blízké. Izolace a omezení pohybu mají podle nich velký vliv na psychiku i zdravotní stav seniorů i seniorek a patří k velmi závažným problémům, které momentálně starší populaci sužují. Organizace ŽIVOT 90 a Gerontologický institut proto žádají ředitele a ředitelky pečujících zařízení, aby vzniklou tíživou situaci řešili ve prospěch svých klientů a klientek. 

"V domovech pro seniory zůstali lidé 5 měsíců bez možnosti návštěv, někde nebylo umožněno ani rozloučení s lidmi umírajícími. Plošný zákaz vycházení nemusí být vhodným opatřením především, když zařízení nemá terasu ani zahradu, a klientkám a klientům tak nelze v dostatečné míře zajistit pobyt na čerstvém vzduchu," uvádí Jan Lorman, ředitel Gerontologického institutu.

17:48

Na budově Fakultní nemocnice Brno od úterních 17:00 do 21:00 svítí takzvané Světlo lékařům složené ze symbolů srdce a baterie. Akce u příležitosti světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday má vyjádřit vděk a podporu zdravotníkům, kteří se potýkají s koronavirovou pandemií. Srdce ztělesňuje dobro a energie představuje potřebnou energii, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Kantorová za Asociaci společenské odpovědnosti, která akci pořádá.

17:15

Brno si chce ponechat záložní nemocnici na výstavišti nejmíň do konce ledna, řeší ale financování nezbytných nákladů. Řekla to v úterý primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Týdenní náklady na elektřinu, vytápění a podobně jsou kolem 130 000 korun, město se o ně chce na třetiny podílet s krajem a Fakultní nemocnicí Brno. Záložní nemocnice s 300 lůžky je na výstavišti pro pacienty s koronavirem jako pojistka, kdyby nemocnice v kraji neměly dost lůžek. Zatím tam ale nikdo neleží.

17:02

Španělské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo plán, podle něhož chce začít od ledna očkovat proti covidu-19 nejprve klienty i personál domovů pro seniory, zdravotníky a hendikepované závislé na intenzivní péči. Podobné návrhy zaznívají i z jiných zemí. Španělský vědec Jorge Rodríguez ale míní, že kritériem pro očkování populace by měla být i četnost kontaktů, napsal  list El País.

16:52

České dráhy obnoví od příštího týdne část regionální dopravy. Plný provoz by měl začít v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, dopravu v Moravskoslezském kraji doplní tzv. školní vlaky. V ostatních krajích zůstává provoz nadále omezen, informovaly České dráhy. Obnovování dálkové dopravy zatím dráhy neoznámily.

16:52

V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba 3100 zaměstnanců. Dvě pětiny z nich jsou v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z údajů, které poskytlo generální ředitelství úřadu práce. Rušit místa se chystá od března i Česká pošta, výpověď by mělo dostat asi 1500 lidí.

V říjnu záměr propouštět oznámilo úřadům práce 20 zaměstnavatelů. Dotknout se to má 1844 pracovníků. Ve srovnání se stejným měsícem loni je firem o sedm víc, upřesnila mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Propouštěných zaměstnanců bylo před rokem ale o 506 méně. V září pak ohlásilo úřadu 21 podniků propouštění 1242 pracovníků.

16:44

Malé a střední pivovary na jihu Moravy doufají v ohlášený přesun České republiky na stupeň tři protiepidemického systému (PES). Tržby všech pivovarů se propadly, u některých firem až na pouhých deset procent obvyklého objemu piva prodaného v tomto období.

"Od začátku týdne u nás konečně zavládl mírný optimismus, po měsíci jsme znovu zapli varnu, kotel topí a pivo se vaří. Vyprodali jsme většinu piva, které jsme měli od září. Znovu máme všichni úsměv na tváři a doufáme ve třetí stupeň," poznamenal obchodní ředitel Slavkovského pivovaru Zdeněk Vlček.

16:30

V pondělí dosažený třetí stupeň rizika protiepidemického systému PES, podle kterého se má řídit uvolňování a zpřísňování opatření, byl i s novou mírnější metodikou dosažen díky hraniční hodnotě pozitivity testů. Na facebooku to napsal Jan Kulveit, který je jedním z hlavních tvůrců tohoto rizikového skóre. Další jeho spoluautoři potvrdili, že s nimi metodická změna, která nově započítává i PCR testy jako potvrzení antigenního testování, nebyla konzultována. Varují ale před rychlejším rozvolňováním v jejím důsledku.

16:16

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout dotčeným podnikům další finanční pomoc v objemu kolem 17 miliard eur (zhruba 446 miliard Kč). Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na zdroje z vládních kruhů.

Šéfové spolkových zemí se v pondělí večer dohodli, že stávající omezení zavedená proti šíření pandemie prodlouží do 20. prosince. Konečné rozhodnutí má padnout ve středu na jejich poradě s kancléřkou Angelou Merkelovou. Původně měly mít restaurace a volnočasová a kulturní zařízení zavřeno jen do konce listopadu.

16:10

Podniky se s druhou vlnou pandemie vypořádaly výrazně lépe než s první. Zatímco na jaře si 80 procent firem stěžovalo na znatelné až vysoké ztráty, nyní je to zhruba polovina (53 procent). Vyplývá to z listopadového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi stovkou firem.

16:03

V Polsku v nadcházející zimní sezoně budou moci při dodržování přísných hygienických předpisů fungovat lyžařské vleky a lanovky. Oznámil to vicepremiér Jaroslaw Gowin. Milovníci zimních sportů ale musejí počítat s tím, že až do půlky ledna se na horách nebudou moci ubytovat, penziony a hotely budou muset mít kvůli protikoronavirovým opatřením nadále zavřeno. Hotely a penziony musejí pro turisty zůstat zavřené do 17. ledna. 

15:40

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se jako v jediné ze čtyř krajských nemocnic tento týden začínají opět dělat i neakutní operace. Dosud byly pozastavené, lékaři se kvůli velkému množství pacientů s koronavirem soustředili jen na akutní operace. V tomto týdnu se začínají rozbíhat zejména urologické výkony, vedle akutních operací nebo onkologických výkonů se začínají provádět například i laparoskopické operace prostaty nebo jednoduché operace ledvin a močového měchýře.

15:30

Odvětví bazénů a bazénových center vládní restrikce omezí na nejdelší dobu. Letos jsou již uzavřena 118 dní, podle pětistupňového protiepidemického systému (PES) se s obnovením jejich provozu nedá ještě dlouho počítat. Bez pomoci státu sektor zanikne. Podnikatelské svazy navrhly ministerstvu průmyslu a obchodu vznik dotačního programu COVID bazény.

15:27

Občanští demokraté vyzvali ministerstvo školství k zajištění peněz na mimořádný příspěvek školám, které zajišťovaly péči o děti například zdravotníků, hasičů nebo policistů. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. Tato zařízení byla v provozu i v době, kdy většina škol byla kvůli koronavirové epidemii uzavřena. 

"Vyzýváme ministerstvo školství, aby poskytlo těmto školám zvláštní příspěvek, který by ocenil všechny učitele i nepedagogické pracovníky, kteří se v období koronavirové krize postavili všem výzvám čelem a zajistili hlídání dětí tak, aby mohli být pracovníci v první linii k dispozici těm, na které přímo či nepřímo dopadla nemoc covid-19," uvedl místopředseda ODS Martin Baxa.

15:13

Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do nich bude moci zhruba 91 000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199 000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka. V řadě škol budou mít ale studenti část výuky na dálku a další předměty ve škole. Důvodem je podmínka zachování stejného kolektivu žáků ve třídě, což se podle ředitelů zejména u volitelných předmětů maturantů dá stěží dodržet. Obnoví se rovněž individuální výuka v základních uměleckých školách, některých jazykových školách a praktická výuka posledních ročníků vysokých škol.

15:03

Filmoví producenti, distributoři a provozovatelé kin žádají ministra zdravotnictví, aby přeřadil kina do třetího stupně opatření v protiepidemickém systému PES. Kina jsou uvedená v rubrice kultura, a tam spadající zařízení by se měla otevírat pro omezený počet diváků až ve druhém stupni. Zástupci filmového průmyslu ale žádají, aby se kina mohla otevřít už ve třetím stupni jako restaurace. Uvedli to ve společné tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici.

14:58

Celoevropské filmové dny Lux Film Days se letos v ČR uskuteční od 26. do 30. listopadu. Odehrají se on-line a nabídnou zdarma virtuální návštěvu kin. Program uvede snímky nominované na Filmovou cenu LUX udělovanou každoročně Evropským parlamentem. V rámci LUX Film Days bude představena nová podoba ocenění s pozměněným názvem LUX - evropská filmová cena diváků.

14:57 Havlíček DVTV

V kompenzacích pro stavební firmy postižené jarními opatřeními proti šíření koronaviru vyplatila vláda necelých 700 milionů korun. Na podzim by měly být náhrady nižší, zhruba 200 až 300 milionů korun. Příspěvky navíc nebudou vypláceny plošně. Na on-line konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

"Na jaře byly kompenzace přesně po dobu nouzového stavu. Vynaložili jsme na to 650 až 700 milionů korun. Byl to jakýsi příplatek za to, že firmy fungovaly ve specifické době, kdy měly problémy s nedostatkem zaměstnanců, hlavně těch zahraničních. Proto jsme plošně zavedli tento motivační režim," uvedl Havlíček.

14:56

Na vysokých školách bude možné se učit a zkoušet na dálku kvůli epidemii koronaviru i v dalším roce. Školy budou moci také upravovat harmonogram studia a termíny přijímacích zkoušek. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou dnes prezident Miloš Zeman podepsal. 

13:58

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 219 nových případ koronaviru. Je to od začátku října nejmenší pondělní přírůstek. Od začátku pandemie se v kraji potvrdila nákaza v 27 353 případech a zemřelo 378 lidí, kteří onemocněli nemocí covid-19, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Z celkového počtu úmrtí jich připadá 202, tedy víc než polovina na listopad.

13:58

Bývalý vrcholný představitel české armády i NATO Petr Pavel v úterý jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o vyhodnocení reakce státu na druhou vlnu koronaviru. Pavel předsedovi vlády nabídl své zapojení do revize. Sejde se proto nyní s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), který od Babiše revizi kroků dostal za úkol.

13:38

Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES) možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření. Sdělil to v úterý Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Nyní celostátně platí stupeň pohotovosti čtyři.

14:51

Dva odběrové týmy jihomoravských hasičů provedly za měsíc působení kolem 500 stěrů na covid-19. Do terénu vyjíždí téměř každý den. Týmy hasičů ve druhé polovině října posílily odběrovou kapacitu v Jihomoravském kraji.

"Posádky vždy den předem od krajské hygieny dostanou rozpis, kam mají jet. Jezdí po celém kraji, ve všední dny, někdy i o víkendech," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

13:35

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Oznámila to předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž unijní exekutiva schválí smlouvu ve středu. Komise tak má v rámci společných nákupů unijních zemí již šestý kontrakt a jedná o sedmém.

Americká firma minulý týden uvedla, že testování prokázalo u její očkovací látky úspěšnost 94,5 procenta. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) již zkoumá žádost o podmíněnou registraci této vakcíny pro unijní trh. Podle von der Leyenové by ji agentura mohla stejně jako očkovací látky firem Pfizer a BioNTech, která má podobnou účinnost, schválit již v polovině prosince.

13:33

Více než 3000 studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati se bude moci v souvislosti s uvolňováním opatření kvůli epidemii koronaviru od středy vrátit k prezenční výuce. Na univerzitě letos studuje přes 10 000 studentů.

"Z posledních ročníků bakalářských programů se nám vrací zhruba 1500 studentů, u magisterských je to 1200 studentů. Doktorandů se může vrátit až 460," uvedl prorektor pro pedagogické záležitosti univerzity Lubomír Beníček.

13:23

Dvacítka sociálních zařízení, která zřizuje Kraj Vysočina, získala přes 21 milionů korun státní dotace na náklady spojené s koronavirem. Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) by částka měla pokrýt veškeré dosud odhadované zvýšené náklady a nižní výnosy zařízení, která se starají o seniory nebo o nemocné.

13:22

Návrat maturantů je nedomyšlený a nedává logiku. Myslí si to ředitel Matičního gymnázia v Ostravě Ladislav Vasevič. Vadí mu především nařízení, že se třídy nesmějí ve škole potkávat. Výrazně to podle něj komplikuje organizaci výuky. Některé semináře, které se běžně konají pro několik tříd, tak budou muset ve škole živě přenášet. 

"Z metodiky jsme zklamáni. Když už byli žáci nejvyšších tříd posláni do školy, mělo by být povoleno promíchávání tříd. Nemůžeme zabránit tomu, aby se děti potkávaly před školou či po vyučování. Navíc pedagogové mezi třídami přecházejí. Kontakt při prezenční výuce prostě nejde odbourat. Opatření nemá logiku, je nedomyšlené pro praxi. Je děláno někde od stolu," řekl Vasevič s tím, že metodická doporučení jsou nerealizovatelná. "Jako většina ředitelů hledáme alternativu, jak výuku zajistit," doplnil.

13:21

V Pardubickém kraji stoupl počet nakažených lidí za 48 hodin o 214. Nových případů v poslední době ubývá. Od jara se koronavirus prokázal u 21 222 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny. Data jsou k dnešním 8:00.

Kvůli covidu v kraji zemřelo 199 lidí, což je o 11 úmrtí víc než před dvěma dny. Z covidu-19 se dosud uzdravilo 11 456 lidí. První případ se v kraji prokázal u staršího muže 10. března.

13:20

Královéhradecký kraj má nejvyšší denní přírůstek potvrzených nákaz za více než týden. Mezi pondělním a dnešním dopolednem stoupl počet těchto případů o 410 na 26 846, před týdnem činil nárůst 314 a v úterý 10. listopadu 166. Aktuálně nemocných bylo k dnešku 2663, o 94 více než v pondělí, ale o 1231 méně než před týdnem, vyplývá ze sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00. Aktuálně nemocných dnes bylo zhruba půl procenta z celkového počtu obyvatel kraje.

11:37

V čínském městě Tan-tung, které leží u hranic se Severní Koreou, stojí řada továren vyrábějících obleky a pomůcky chránící proti koronaviru. Pláště odsud putují do Velké Británie i Německa. Jak však nyní zjistil britský deník The Guardian, v továrnách pracuje i mnoho Severokorejců, často žen.

 

11:19

Skupina Praha Vaccines napadla u soudu rozhodnutí, kterým vláda znemožnila, aby se v závodě firmy v Bohumili u Prahy vyráběla vakcína proti dětské obrně. V žalobě argumentuje také dopisem z května 2018 tehdejšího náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterým o možné výrobě vakcíny firmou Praha Vaccines informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz, podle kterého může věc dospět k arbitráži proti ČR. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že navrhlo zamítnutí žaloby.

11:08

Španělský král Felipe VI. odešel do izolace poté, co se v neděli dostal do blízkého kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. Izolace má trvat deset dní, král se nechá na koronavirus otestovat. Španělsko je po Francii druhou zemí Evropské unie v počtu nakažených od začátku epidemie, šíření nákazy v zemi ale zpomaluje.

Španělský král Felipe VI. pronáší projev k národu.
Španělský král Felipe VI. pronáší projev k národu. | Foto: Reuters
11:03

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Uvedl to při dnešním slavnostním zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu. Armádě při té příležitosti poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Očekává, že vláda vojáky při případném antigenním testování znovu osloví.

Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. "Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy," uvedl Babiš.

10:15

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 416 lidí nakažených koronavirem, je to o 123 případů více než v neděli. O víkendu ale bývá počet nově nakažených obvykle nižší. Snížil se však podíl pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Byť došlo k očekávanému nárůstu nově pozitivně testovaných, tak pozitivním signálem je snížení procenta záchytu v množině testovaných - 17 procent," uvedl Vondrák.

10:13

Ve středních Čechách přibylo za pondělí 569 nově nakažených koronavirem. Jde o srovnatelný údaj s minulým pondělím. V kraji je aktuálně 10 312 nakažených. Od začátku pandemie se v regionu nakazilo 64 496 lidí, vyléčilo se 53 414. S nemocí covid-19 zemřelo v nejlidnatějším kraji republiky 770 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:04

Jihomoravský kraj dává dnes otestovat na koronavirus 200 učitelů základních a středních škol v Kyjově a Strážnici na Hodonínsku. Testování je dobrovolné, řekl krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS). Testování se uskuteční před rozvolněním opatření, po kterém se ve středu a v pondělí vrátí část žáků do škol. Pokud by se objevilo více nakažených učitelů, bude podle Kasaly na ředitelích a hygienicích, jaký určí další postup.

10:04

O závěrečné zkoušky v autoškolách bez možnosti jízd je v Královéhradeckém kraji mizivý. Někteří zástupci autoškol označili povolení zkoušek za těchto podmínek, navíc po měsíčním uzávěře, za nesmysl. Autoškoly v hradeckém kraji jsou pod tlakem uchazečů, dobíhá totiž ještě první vlna koronaviru.

09:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 24 326 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 491 úmrtí za uplynulý den, což je vůbec nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. O den dříve to bylo rekordních 25 173 nově potvrzených případů nákazy a 361 úmrtí.

09:20

Návrhem senátorů na zrušení vládních omezení pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru se jako soudce zpravodaj bude zabývat Jaroslav Fenyk. Místopředseda Ústavního soudu návrh dostal na stůl podle rozvrhu práce. Rozhodovat o výsledku bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců a soudkyň. Na svém webu soud zveřejnil plné znění senátního návrhu.

09:11

Počet nově potvrzených případů covidu-19 v Olomouckém kraji nadále klesá. Za pondělí přibylo 267 případů, minulý týden v pondělí jich bylo 470. Pod hranicí 500 případů se statistiky drží od 12. listopadu, pokles v posledních dnech je ještě zřetelnější, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V souvislosti s touto nemocí je evidováno 473 případů úmrtí, za poslední týden se počet obětí drží po desítkou případů denně.

08:53

Argument o otevření prodejen střeliva kvůli africkému moru prasat je podle Jakuba Novotného z prodejny zbraní Beareka absurdní. Myslivci si mohli už před pondělním otevřením obchodů střelivo vyzvedávat po objednání v e-shopu. Většina z prodejců podle něj otevřela, výjimkou pro otevření ale přišly obchody o kompenzace, dodal. Prodeje střeliva jsou nadále ztížené, zákazníci mají propady v příjmech a jsou zavřené střelnice, dodal.

08:52

Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 249 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v neděli, kdy bylo 159 nových případů, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 158 případů. Minulé pondělí bylo 353 případů, po zpětné úpravě 351. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 34.344 lidí, aktuálně nakažených je 4912 lidí, v pondělí ráno jich bylo 5242, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:30

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 228 nových případů nákazy nových koronovirem, před týdnem jich bylo 286. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo v kraji i za celou zem na 57 bodech, druhý den je tak ve třetím z pěti stupňů. Opatření ale platí pro čtvrtý stupeň. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:12

V Ústeckém kraji za pondělí přibylo 201 případů nákazy koronavirem, o 66 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Krajská samospráva ukončí pracovní povinnost všem žákům maturitních ročníků.

08:06

V pondělí přibylo v Praze 322 potvrzených případů koronaviru. Je to více než oba víkendové dny, kdy se testuje méně, ale zároveň je to pokles zhruba o 50 případů proti předchozímu pondělí. Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstalo v metropoli na 45 bodech, nadále tak je ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:49

Hoteliéři v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn věří, že o tradiční vrchol sezony, kterým je silvestrovský týden, kvůli epidemii koronaviru nepřijdou. Obavy mají zejména z toho, že nepřijede zahraniční klientela. Zatím je obsazenost silvestrovských pobytů velmi slabá, řekl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Skiareál Špindlerův Mlýn
06:13

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 13.554 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než minulé úterý, uvedl dnes podle agentury DPA Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet nakažených covidem-19 začal v zemi razantně stoupat v říjnu a před dvěma týdny se ustálil na vysokých hodnotách. Trvalejší pokles po částečném uzavření ekonomiky zatím nenastal.

06:00

V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisícovku méně než před týdnem v pondělí. Oproti neděli je nových případů asi o 2900 více, o víkendu se ale méně testuje.

Nakažených je aktuálně přes 83 000 lidí, většina má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných bylo v neděli 5296 pacientů, o 125 méně než v sobotu. Počet úmrtí s covidem-19 stoupl na 7360. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.

05:40

Británie od poloviny prosince zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových zemí. Nově bude trvat jen pět namísto nyní platných 14 dnů. Po jejich uplynutí si jedinec na vlastní náklady nechá provést koronavirový test a pokud bude výsledek negativní, bude smět opustit byt. 

05:30

Z Prahy dnes ráno odletí do Arménie vojenský speciál s českou pomocí této zakavkazské zemi. Na palubě airbusu bude 100 000 jednorázových roušek a 43 000 ochranných rukavic. Arménie požádala o pomoc prostřednictvím Evropské unie kvůli zhoršení epidemie nemoci covid-19.

22:47

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 4452 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejnižší denní přírůstek od 28. září, informovala agentura Reuters. Podle ní se tak zdá, že přísná opatření zavedená 30. října zabírají.

Celkem se ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, virem SARS-CoV-2 nakazilo více než 2,1 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 49.232 nakažených, z toho 501 za posledních 24 hodin.

21:18

Australské aerolinky Qantas chtějí v budoucnu vyžadovat od pasažérů mezinárodních letů očkování proti koronaviru. Australskému televiznímu kanálu Channel 9 to řekl šéf aerolinií Alan Joyce. Ten se zároveň domnívá, že vakcína proti covidu-19 se stane pro mezinárodní cestování "nezbytností".

"Zvažujeme změnu podmínek pro řekněme mezinárodní cestovatele, budeme žádat lidi, aby měli očkování před tím, než nastoupí do letadla," řekl Joyce v televizním pořadu A Current Affair. Na to podle něj dojde ve chvíli, kdy budou vakcíny proti SARS-CoV-2 široce dostupné. Zda se to bude týkat i vnitrostátních letů, zatím nechtěl odhadovat.

20:51

V šesti arabských zemích oblasti Perského zálivu se prokázal koronavirus u více než milionu lidí. Nejvíce postižená je Saúdská Arábie, která dnes podle agentury Reuters oznámila, že vakcíny proti covidu-19 budou zdarma pro všechny její občany.

20:44

Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či provozovny služeb případně mohly otevřít od pondělí. České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nynější hodnota rizikového skóre v protiepidemickém systému (PES) odpovídá třetímu stupni opatření, zatímco Česko se dnes na základě rozhodnutí vlády přesunulo z nejvyššího pátého stupně rizika teprve do čtvrtého. S poklesem stupně PES je spojeno i uvolňování opatření.

20:23

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru, Bílý dům však i přesto plánuje na příští týdny recepce a sváteční večírky. Před nimi dnes přitom Američany odrazoval šéf zdravotnické služby Jerome Adams, který upozornil, že se varování expertů před shromažďováním ve vnitřních prostorech týká všech lidí včetně obyvatel prezidentské rezidence, píše agentura Reuters.

Podle statistik listu The New York Times zaznamenaly USA za poslední týden v průměru přes 170 000 pozitivních testů na koronavirus za den, což je o 54 procent více, než činil průměr v předchozích dvou týdnech. Za neděli země registruje 142 000 nových případů, na konci víkendu však v USA stejně jako v řadě jiných zemí úřady hlásí pravidelně nižší údaje kvůli omezené činnosti laboratoří. Čísla za poslední den jsou

19:14

V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé pondělí za stejnou dobu. Oproti neděli, kdy za celý den laboratoře evidovaly 1509 nakažených, je už nyní nárůst vyšší. O víkendu se ale obvykle testuje méně než ve všední den. Laboratoře v Česku provedly v neděli 6981 testů na koronavirus, zhruba o 2000 méně než ve stejný den před týdnem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

19:13

Na Vysočině dnes hygienici potvrdili 145 nových případů nákazy covidem-19, o polovinu méně než v neděli. V posledních čtyřiadvaceti hodinách zemřelo pět lidí, u nichž se tato nákaza potvrdila, v neděli nezemřel nikdo. V kraji teď má nemoc covid-19 v součtu 7879 lidí.

"Já bych řekl, že pokud by nízký stav, do 200 (nových případů v kraji) trval i v úterý a ve středu, tak už můžeme mluvit o tom, že je tu nějaký trend ke zlepšení, že už to není rovnováha," řekl Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice.

18:47

Se zprávami o pokroku ve vývoji vakcín roste naděje, že se podaří ukončit pandemii covidu-19. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň varoval, že by se kvůli velkému zájmu o očkovací látky nemuselo dostat na chudé země.

"Díky nejnovějším pozitivním datům z testování vakcín je světlo na konci tohoto dlouhého, temného tunelu jasnější," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nyní existuje "reálná naděje", že se díky vakcínám a "osvědčeným" hygienickým opatřením podaří pandemii covidu-19 ukončit.

18:47

Uvalení karantény na školku není ničím výjimečným, například ve Zlínském kraji se s tím setkalo už 41 procent z nich.

18:45

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Dnes zatím v ČR přibylo 1841 potvrzených případů covidu-19, o 163 méně než minulé pondělí do večera. Hospitalizovaných ubylo za den 125 na 5296.

Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu. Do té doby má trvat i zákaz návštěv v zařízeních.

Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednánu vakcínu proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. O dalších milionech dávek jedná s dalšími výrobci.

Vláda zrušila nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice už mohou dělat plánované operace, musí mít ale zachovány zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19.

 

18:16

Po skončení celostátní uzávěry 2. prosince se Británie vrátí ke třístupňovému systému, který bude přísnější než doposud jen v oblastech s vysokým výskytem koronaviru. V méně zasažených oblastech budou moci Britové opět chodit na sportovní zápasy, setkávat se venku, otevřou se obchody, tělocvičny a budou povolené volnočasové aktivity. Restauracím a barům se prodlouží otevírací doba do 23 hodin. Novinky dnes představil premiér Boris Johnson na tiskové konferenci.

18:12

Itálie eviduje už přes 50 000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii druhou zemí s takto vysokým počtem těchto úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters. V celkovém počtu úmrtí spojených s covidem-19 je Itálie podle americké Univerzity Johnse Hopkinse šestá na světě.

17:51

Italská vláda zvažuje, že kvůli pandemii covidu-19 nechá o Vánocích ještě zavřené sjezdovky. Tento plán ale dnes kritizovaly severoitalské alpské regiony. Také slavní lyžaři Alberto Tomba a Federica Brignoneová vyzvali vládu, aby sjezdovky v zemi na Vánoce byly otevřené. Informovala dnes agentura ANSA.

17:35

Výrazné snížení podílu pozitivních testů bylo výsledkem započtení antigenních testů s výsledkem potvrzeným testem PCR v posledním týdnu. Díky tomu kleslo i skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od dnešního dne je na základě rozhodnutí vlády Česko ve čtvrtém, druhém nejvyšším stupni rizika, protiepidemická opatření se mírně zmírnila. Dnešní hodnota 57 je poprvé na úrovni třetího stupně. Při setrvání na této úrovni po sedm dní bude navrženo další zmírnění opatření.

16:57

Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu. Do té doby má trvat i zákaz návštěv v zařízeních. Vyplývá to z nových nařízení ministerstva zdravotnictví a z usnesení vlády. Někteří experti ukončení testů i zákaz návštěv kritizují.

16:57

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová budou jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem o projednávání daňového balíčku v Senátu ve středu odpoledne. Babiš to řekl novinářům po dnešním jednání vlády. Chtějí, aby Senát předlohu vrátil do sněmovny a vypustil z ní pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje slevu na poplatníka.

Babiš: Ferjenčíkův návrh je neseriózní, chceme, aby ho Senát vypustil

Ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Premiér chce jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem o změně daňového balíčku. Česko v protiepidemickém systému PES přešlo do 4. stupně. | Video: DVTV
16:56

Nanomasky, nanorespirátory a nanoroušky české výroby mají podle testů plzeňské firmy WPA Nanotechnologies účinnost vyšší než 95 procent. Výrobce nanomasek provedl test těsnosti devíti druhů používaných ochranných pomůcek pomocí cigaretového kouře, který má shodnou velikost částic, jako jsou ty virové, uvedl dnes v tiskové zprávě.

Běžná textilní rouška, kterou si lidé vyrábí doma, je podle testů firmy nejméně dostatečnou ochranou, protože má účinnost jen 8,12 procenta. "Zejména nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, například onkologicky nemocní, senioři či lidé v první linii by tyto roušky neměli vůbec používat," uvedl mediální zástupce WPA Michal Štefl. Neuspokojivých výsledků podle WPA dosáhly také roušky rozeslané vládou seniorům (účinnost 76,26 pct), chirurgické roušky (85,60 pct) a respirátory FFP2 (91,89 pct). Naopak nanorouška české firmy Nano Medical má těsnost 96,50 procenta a účinnost nad 98 procent mají respirátor rozeslaný vládou seniorům, nanorespirátor české firmy Spurtex, FFP3 respirátor a nanomaska WPA.

16:35

Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednánu vakcínu proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. O dalších milionech dávek jedná s dalšími výrobci. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

16:15

"V budoucnu budeme schopni testovat občany, kteří jsou dnes samoplátci, zdarma antigenními testy," řekl dnes po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). "Ještě dnes o tom budeme s ministrem zdravotnictví Blatným jednat," dodal Babiš,.

16:13

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula bude poradcem premiéra Andreje Babiše na úřadu vlády. Bude mít smlouvu jako ostatní poradci, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér a potvrdil informaci, kterou přinesly Parlamentní listy. Prymula byl ministrem zdravotnictví do 21. října. Odejít musel poté, co deník Blesk přinesl fotografie, jak vychází z restaurace, která měla být z nařízení vlády zavřená.

"Pan Prymula by mně měl radit ve zdravotnictví. Založil jsem tady takový zdravotnický NERV," řekl Babiš. Zkratkou NERV se označuje Národní ekonomická rada vlády. Návrhy tohoto poradního orgánu nejsou pro vládu závazné. "Bude mít nějakou smlouvu s úřadem, úplně stejnou jako s každým poradcem," dodal Babiš.

16:05

Pivovary nebudou muset ani v příštím roce platit spotřební daň za vylité nebo jim vrácené pivo. Vláda dnes schválila novelu, která tuto možnost prodloužila a upravila, sdělilo dnes tiskové oddělení ministerstva financí. Dosud platí výjimka do konce letošního roku. Za likvidované pivo budou mít pivovary nárok na vratku daně.

16:04

Vláda zrušila nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice už mohou dělat plánované operace, musí mít ale zachovány zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Některé nemocnice už dnes uvedly, že s obnovením odkladné péče začaly.

15:51

Pražský magistrát odloží splátky nájemného podnikatelům postižených opatřeními proti šíření nemoci covid-19 a sídlících v městských prostorách. Město nebude rovněž účtovat úroky z prodlení platby nájemného. Po dnešním jednání pražské rady to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Opatření se týká obchodníků, kterým bylo znemožněno podnikat. Město podobné kroky učinilo již na jaře při první vlně pandemie koronaviru. Na všechna opatření proti covidu šly z městského rozpočtu dosud asi dvě miliardy.

15:41

Delší otevírací doba pro výdejní okna, která se ode dneška z 21:00 posunula na 23:00 vítají především řetězce rychlého občerstvení. Ostatním stravovacím provozům výrazně nepomůže, kvůli zavřeným divadlům, kinům a dalším zábavním zařízením se nedá očekávat zvýšený pohyb lidí v ulicích v pozdních večerních hodinách. Vyplývá to z ankety mezi gastronomickými podniky.

14:31

Nemocnice v hlavním městě začínají obnovovat plánované operace, které musely kvůli péči o pacienty s nemocí covid-19 zastavit. Vyplývá to z vyjádření, které  poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví v říjnu nařídilo nemocnicím omezit péči, kterou lze odložit. Záměrem bylo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý v pátek uvedl, že tento týden bude nařízení ukončeno. Nemocnice by ale podle něj měly být schopny kapacitu pro pacienty s koronavirem v případě nutnosti vyčlenit.

15:28

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně obnovuje část plánovaných operací, které před několika týdny zastavila kvůli šíření nemoci covid-19. Ortopedi začali například s dosud odkládanými artroskopickými operacemi, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Návrat k zastaveným plánovaným operacím chystá podle mluvčí Petry Veselé i znojemská nemocnice.

14:31

Radnice na Vysočině očekávají, že budou mít kvůli koronavirové epidemii podstatně nižší příjmy z vybraných daní i v příštím roce. V řadě měst budou zastupitelé schvalovat návrhy nového ročního rozpočtu na prosincových zasedáních. Podle pondělního průzkumu tyto návrhy většinou nezahrnují možné dopady daňového balíčku, který minulý týden schválila Sněmovna.

14:08

Pacienty někdy jen utěšujeme, jsou vyděšení, mediální masáž je obrovská. Děláme práci sanitářů, největší benefit je tak obyčejná starost a péče o pacienty. Na jaře jsme se báli, že nám kvůli covidu prodlouží školu, teď je to lepší, výuku se snaží fakulty zachovat, ale někdy to může být těžko zvládatelné, říká Nikol Mravcová, studentka 3. lékařské fakulty UK, která během krize pomáhá v nemocnici.

Medička: Pacienti jsou vyděšení, pracovní povinnost může být se školou nezvladatelná

12:47
Pacienty někdy jen utěšujeme, jsou vyděšení, mediální masáž je obrovská. Děláme práci sanitářů, největší benefit je obyčejná starost a péče o pacienty | Video: Daniela Drtinová, DVTV
14:07

V případě pravidel pro provoz lyžařských areálů a vleků se dnes zástupci ministerských expertních týmů a sektoru shodli na nutnosti nastavit funkční řízení front. Navrhne to Národní sportovní agentura s odborníky z odvětví. Konečné rozhodnutí bude na ministerstvu zdravotnictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu to dnes uvedlo na Twitteru.

14:00

Přibývá studentů Fakulty humanitních studií zlínské univerzity, kteří v epidemii koronaviru pomáhají s výukou ve školách vyčleněných pro děti zdravotníků a dalších profesí i v rodinách zdravotníků. Pracují také v dětských domovech. K dnešnímu dni požádalo o pomoc sedm dětských domovů ze Zlínského kraje, Univerzita Tomáše Bati vyhoví všem.

13:40

Pětina pacientů z obavy před nákazou covidem-19 stále odkládá plánované prohlídky v ambulancích. Na jaře jich byla více než polovina, v některých oborech i víc. Podle předsedy České gastroenterologické společnosti a primáře Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty Iscare Milana Lukáše na jaře první nebo pravidelné prohlídky odříkaly až dvě třetiny objednaných. Informoval o tom v tiskové zprávě.

Ordinace lékařů přitom na rozdíl od nemocnic žádné nařízené omezení péče neměly. Nemocnice musely odložitelnou péči omezit 29. října, ministerstvo připravuje mimořádné opatření, které jim umožní ji zase obnovit.

13:37

Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých se zvýšil na 16 tisíc. Jižní Korea oznámila 271 nových případů infekce. Přes 300 nových případů koronaviru dnes oznámilo také hlavní město Japonska Tokio. V celé zemi přibylo 1519 případů a sedm úmrtí.

Čína pokračuje s masivním testováním v některých velkých městech. V Tiencinu, kde žije přes 12 milionů obyvatel, byly otestovány dva miliony lidí poté, co se ve městě vyskytlo pět nových případů infekce. 

13:24

Nemocnice v Moravskoslezském kraji se středoškolským studentům, kteří ve zdravotnických zařízeních nyní pomáhají, většinou pokusí umožnit návrat do škol, případně hledají kompromisní řešení. Studenti jim ale mnohde budou chybět.

V nemocnicích i sociálních zařízeních v regionu pomáhají stovky studentů, ať už na základě pracovní povinnosti, v rámci odborné výuky nebo jako dobrovolníci. Studenti posledních ročníků středních a vyšších odborných škol by se měli do tříd vrátit ve středu 25. listopadu.

13:24

Adventní trhy v Parku Výstaviště v Mladé Boleslavi letos kvůli epidemii koronaviru nebudou. Zrušena je také hromadná oslava Mikuláše, Silvestr na Staroměstském náměstí a Zvonění do nového roku, informovala dnes mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

13:06

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji stále chybějí kvůli nemoci, karanténě či ošetřování člena rodiny (OČR) stovky zdravotníků. Další výpomoc studentů posledních ročníků středních a vyšších odborných škol, kteří by se ve středu měli vrátit do tříd, je proto nezbytná. Vyplynulo to z dnešního vyjádření zástupců nemocnic v kraji. O pacienty s covidem se v regionu starají krajské nemocnice a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

13:05

Ode dneška si mohou čtenáři Městské knihovny v Praze vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím výdejových oken. V Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v Praze 1 bude možné knihy rovněž půjčovat a vracet. Očekává se velký zájem.

"Dnes otvíráme na většině poboček výdejní okna, kam si čtenáři mohou přijít pro knihy, které si rezervovali a k nimž jim přišlo potvrzení, že je rezervace splněná a kniha je připravená k výdeji. Tato knihokna neslouží k půjčování nebo vracení knih," řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

13:04

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je dnes 304 pacientů s koronavirem. V posledních dnech se jejich počet o jednotky zvyšuje, v porovnání se situací před dvěma týdny, kdy se počet pacientů blížil k 500, je jich však výrazně méně. V neděli bylo v krajských nemocnicích 298 pacientů, v sobotu o tři méně, v pátek 294, ve čtvrtek jich bylo 324. Mírně však ubylo pacientů na umělé plicní ventilaci, je jich 36, v neděli jich bylo o čtyři více, v sobotu 42. Celkově je na lůžkách intenzivní péče 49 covid pozitivních pacientů.

13:03

Brno dnes vzhledem k chystanému návratu dalších ročníků do škol pokračuje v testování učitelů a družinářů na covid-19. Další termín je v plánu ve čtvrtek, následně další pondělky. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). S testováním učitelů v Brně začali minulé pondělí, tehdy se přišlo otestovat 53 lidí, všechny testy byly negativní.

13:03

Ve středních Čechách přibylo podle dat ministerstva zdravotnictví za víkend 500 nakažených covidem. Jde o srovnatelný nárůst jako o předchozím víkendu. Nyní je v regionu 10 759 aktivních případů nákazy. Od začátku pandemie se nakazilo 63 921, s nemocí zemřelo 750 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva.

13:03

Největší knihovny v Plzeňském kraji se připravují na otevření výdejových okének na knihy. Vydávat čtenářům objednané knihy u výdejového okénka jim ode dneška umožňuje rozvolnění protiepidemických opatření. Knihovny jsou zavřené od 22. října. Studijní a vědecká knihovna otevře okénka v úterý v poledne, Knihovna města Plzně na zprovoznění pracuje a také by chtěla okénka na svých pobočkách otevřít v úterý. Zájem lidí o půjčování knih je veliký, potvrdily mluvčí vědecké knihovny Marcela Košanová a ředitelka městské knihovny Helena Šlesingerová.

13:02

Žádosti evidované ministerstvem průmyslu a obchodu u druhé výzvy programu COVID nájemné přesáhly dvě miliardy korun. Podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem, kteří chtějí získat příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí, dosud dokončili a podali 11 170 žádostí za zhruba miliardu korun. K proplacení bylo zatím schváleno asi 5300 žádostí za 538,1 milionu korun. Příjem žádostí byl spuštěn 21. října, potrvá do 21. ledna. Na program jsou vyčleněny tři miliardy korun.

13:01

Někteří studenti středních a vyšších odborných škol v Ústeckém kraji, kteří pomáhají v sociálních zařízeních s péčí o pacienty, budou pomáhat i nadále.  Pracovní povinnost nařízená hejtmanem má podle ministerstva školství přednost před výukou, která studentům středních a vyšších odborných škol začne ve středu.

12:32

Jako naprostý nesmysl hodnotí majitelé autoškol v Olomouckém kraji povolení závěrečných zkoušek po měsíčním uzavření těchto škol. Studenti si podle nich po tak dlouhé pauze ke zkouškám netroufnou a dokoupit si budou muset cvičné jízdy. Ty však dosud podle nich povolené nejsou. Autoškoly přitom už kvůli první vlně koronaviru čelí velkému nátlaku uchazečů, některé z nich zastavily kvůli tomu i příjem žádostí. Situace je postihuje i finančně, nucené uzavření vyčíslují jejich majitelé na statisíce korun.

11:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že měl negativní test na koronavirus. V předchozích dnech se léčil spolu se šéfem své kanceláře ve vládní nemocnici z onemocnění covid-19.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chrání rouškou během summitu Evropské unie a Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chrání rouškou během summitu Evropské unie a Ukrajiny. | Foto: Reuters
11:31

Pacientů s koronavirem ve srovnání s minulými týdny v kladenské nemocnici neubývá, hospitalizováno je jich kolem 60. Nemocnici chybí osm desítek zdravotníků napříč všemi odděleními. "Na vybraných odděleních vypomáhají studenti ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kladno, studenti z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT Kladno, medici a armáda," sdělila mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

10:53

Okny v přízemí, ale i přes dveře vestibulu začaly od pondělí v Olomouckém kraji po více než měsíční pauze opět putovat knihy za svými čtenáři. Podle ředitelů knih je zájem veliký, na některých místech čtenáři hladoví po knížkách objednávkový systém doslova zavalili. Knihovny evidují objednávky i ve stovkách. Lidé si knihy půjčují přes on-line katalog, nachystány je mají většinou následující den.

10:26

Skupina 63 senátorů napadla u Ústavního soudu vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů. V ústavní stížnosti, kterou podali v sobotu 21. listopadu, poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Sdělila to tisková tajemnice Senátu Sue Nguyen. Na podání ústavní stížnosti upozornil Deník N.

10:22

V Ústeckém kraji přibylo za neděli 168 případů nákazy koronaviru, je to o 53 méně než za neděli o týden dřív. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Číslo je také nejnižší za uplynulý týden. O víkendech se ale obvykle méně testuje než ve všední dny. V kraji pokračuje testování v sociálních zařízeních, v domech s pečovatelskou službou.

09:55

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 159 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v sobotu, kdy bylo 256 nových případů, i v minulou neděli, kdy jich bylo 167, o týden dříve přibylo v neděli 365 nakažených. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 34.093 lidí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

08:12

Autoři už třetí protikoronavirové vakcíny zveřejnili údaje o její účinnosti na základě rozsáhlých testů: očkovací látka od vědců z britské Oxfordské univerzity poskytuje 70procentní ochranu, píše server BBC. Je to méně než u prvních dvou - vyvíjí je americké firmy Pfizer a Moderna - tato vakcína je ale mnohem levnější a praktičtější na skladování a přepravu. 

09:17

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se uzdravila z nemoci covid-19 a tento týden se vrátí do úřadu. V pondělí ještě čeká na výsledky krevních testů. Dostálová to řekla serveru Blesk.cz. Nákazu koronavirem u ní test odhalil na počátku listopadu.

07:51

Pandemie zneužívají podvodníci s koronavirovými osvědčeními, píše pondělní deník Mf Dnes. Prodávají falešná potvrzení o negativním výsledku testu na přítomnost viru a je obtížné je odhalit, varuje list. 

07:45

Strach lidí navštívit v současnosti jakékoliv zdravotnické zařízení vede podle hepatogastroenterologa Petra Urbánka k poklesu preventivních prohlídek. Nemoci jako například hepatitida C se přitom rozvíjí velmi nenápadně, varuje lékař. 

07:43

V Praze v neděli přibylo 108 případů koronaviru, nejméně od konce srpna. Proti minulé neděli klesl denní nárůst pozitivních testů zhruba o 30. Aktuálně je v hlavním městě 8226 nakažených, 694 lidí s covidem-19 dosud zemřelo. Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k dnešku na 45 bodů, zůstalo ve třetím stupni.

07:07

Oproti jaru zmizela jakákoliv vize, to nás uvádí do beznaděje, říká psycholog Radek Ptáček o druhé vlně koronaviru. 

07:05

I v těch největších mrazech bude třeba alespoň o přestávkách vyvětrat veškerý vzduch ze tříd. Podle vědců právě toto vedle roušek pomůže omezit nákazu covidem ve školách. Ředitelé tak doporučují rodičům děti pořádně obléct.

06:50

V Libereckém kraji přibylo za neděli 55 nových případů covidu-19. To je takřka o polovinu méně než minulou neděli a nejméně skoro za dva měsíce. Nižší počet pozitivně testovaných lidí za 24 hodin byl v kraji naposledy 28. září, kdy bylo 51 nových případů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:49

OPRAVA: Skóre v protiepidemickém systému PES, podle kterého se v Česku mění opatření proti onemocnění covid-19, kleslo k dnešku ze 62 na 57 bodů, dostalo se tak do třetího stupně.

 

06:48

Za neděli laboratoře v Česku prokázaly 1509 nových případů, nejméně od 28. září. Proti minulé neděli je to zhruba o 400 méně. Celkem se od března nakazilo přes 492 tisíc lidí, čtyři pětiny se vyléčily a 7196 pacientů s koronavirem zemřelo. Aktuálně se s nemocí potýká asi 87 tisíc lidí, většina má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

06:47

V Německu za poslední den přibylo 10 864 případů nákazy koronavirem. Údaj je o něco vyšší než minulé pondělí, kdy bylo hlášeno 10 824 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI). V pátek se nákaza potvrdila u 23 648 lidí, což byl zatím nejvyšší denní přírůstek. Víkendová bilance bývá nižší, protože se méně testuje a úřady také nedostávají údaje ze všech laboratoří.

21:03

Británie, Francie a Itálie oznámily další tisíce potvrzených případů koronaviru, dnešní bilance jsou však nižší než v sobotu. S odvoláním na úřady těchto zemí, které mají v absolutních číslech jedny z nejvyšších přírůstků infekcí v Evropě, o tom informovala agentura Reuters. Španělský premiér Pedro Sánchez ohlásil, že země začne od ledna s očkovacím programem.

19:17

Hygienici v neděli v Česku potvrdili zatím 895 případů koronaviru, asi o 150 méně než minulou neděli do večera. V mezitýdenním srovnání ale klesají také počty testovaných. Výrazně ubylo hospitalizovaných s nemocí covid-19, za den o 680 na 5421. Počet úmrtí s koronavirem se třetí den po sobě drží pod stovkou.

19:16

Spravedlivou distribuci finančně dostupných vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 chtějí zaručit představitelé největších ekonomik světa G20. Skupina se zároveň zavázala, že udělá vše pro to, aby pomohla ekonomikám tvrdě zasaženým pandemií covidu-19. "Vynaložíme veškeré úsilí na to, abychom zajistili spravedlivý přístup všem," uvedla G20 v prohlášení.

Nejsilnější ekonomiky se také zavázaly finančně podpořit mezinárodní projekt na distribuci vakcín COVAX, který musí do konce roku získat ještě šest miliard dolarů. Cílem projektu je distribuovat do konce roku 2021 po celém světě dvě miliardy vakcín.

18:04

"Hrozně zpomalujeme to, jak se zbavujeme druhé vlny, a zaděláváme si na problém po Vánocích, tedy na příchod třetí vlny. Dokud se nezmění motivace u pracující populace, tak se situace nedá skoro stabilizovat," uvedl sociolog Daniel Prokop v České televizi.

Je podle něj potřeba motivovat lidi, aby chodili na testy a nemuseli se obávat propadu příjmů, pokud skončí v karanténě. Zároveň by bylo třeba zavést na úrovni státu motivaci firem pro práci z domova.

Sociolog Daniel Prokop.
Sociolog Daniel Prokop. | Foto: Zbyněk Pecák
16:50

První Američané by mohli být očkováni proti koronaviru již 11. prosince. Podle zpravodajského serveru CNN to uvedl Moncef Slaoui, který bude odborným šéfem celé očkovací operace.

Slaoui řekl, že pokud bude vakcína schválena, mohla by se začít distribuovat hned následující den. "Náš plán je, abychom byli schopni poslat vakcíny na imunizační místa do 24 hodin od schválení," uvedl Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline.

15:55

Koronavirovou nákazu v chovu norků odhalila již také Francie. Virus SARS-CoV-2 byl zjištěn na farmě nacházející se jihozápadně od metropole Paříže. Infekce u těchto kožešinových zvířat se pečlivě sleduje kvůli mutaci koronaviru, která se objevila na dánských farmách a kterou se pak zpětně od těchto šelem nakazili lidé.

"Bylo nařízeno vybití všech 1000 norků na farmě a likvidace produktů z těchto zvířat," uvedla francouzská ministerstva v tiskovém prohlášení.

15:28

Prudký nárůst koronavirových infekcí v Pásmu Gazy by mohl již příští týden zahltit chatrné zdravotnictví palestinské enklávy.

Dvoumilionová hustě osídlená Gaza zatím registruje 14 000 případů koronaviru a 65 úmrtí. Většina nákaz tam přibyla od srpna. Ze 100 ventilátorů, které má Gaza k dispozici, jich již 79 používají pacienti nemocní covidem-19.

15:24

Demonstrace proti koronavirové politice německé vlády se konají v dalších německých m&