Česko si v covidových žebříčcích polepšilo. V Evropě je nejhorší Balkán

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
2. 12. 2020 5:30
Neuplynuly ani dva měsíce od chvíle, kdy se Česko zařadilo na první místo nelichotivého žebříčku zemí Evropské unie s nejhorším vývojem koronavirové pandemie. To už teď neplatí. V přepočtu nově nakažených za poslední dva týdny na 100 tisíc obyvatel je v současnosti v popředí Lucembursko před Chorvatskem. Česko se přesunulo do druhé desítky. Na světě je na tom nejhůř Gruzie.
Pracovník ostrahy hlídá před vstupem do hypermarketu v Ústí nad Labem.
Pracovník ostrahy hlídá před vstupem do hypermarketu v Ústí nad Labem. | Foto: ČTK/ Ondřej Hájek

Začátkem října se Česko dostalo do titulků světových médií, když s přírůstkem 346 nakažených na 100 tisíc obyvatel vystřídalo Španělsko na pozici země s vůbec nejhorším vývojem pandemie v Evropské unii. Tehdy se však druhá vlna epidemie teprve rozjížděla, protože to, co následovalo, posunulo statistiky do úplně jiných dimenzí. V této roli Čechy sice po pár říjnových dnech předskočili Belgičané, číslo ale dále razantně stoupalo. Pátého listopadu se dostalo na hodnotu 1594 a patřilo k nejhorším na planetě.

Foto: Aktuálně.cz

V posledních týdnech, během kterých Česko přistoupilo k razantním opatřením, naštěstí hrozivé statistiky začaly klesat. Současná hodnota 567 je sice stále výrazně vyšší, než byla začátkem října, oproti začátku listopadu jde ale o výrazné zlepšení.

To se podepsalo i na mezinárodních statistikách. V žebříčku zemí Evropské unie a Evropského hospodářského společenství seřazeném podle přírůstku nakažených na 100 tisíc obyvatel za dobu 14 dnů nalezneme Česko na 14. místě.

První je dnes Lucembursko s 1210 nově odhalenými nakaženými na 100 tisíc obyvatel za stejné období. Následuje Chorvatsko, jehož číslo už několik měsíců stabilně stoupá, podobně jako v případě čtvrté Litvy. V první pětce nalezneme ještě třetí Slovinsko a páté Rakousko, jehož skóre v této statistice dosahuje čísla 858, v posledních dnech ale klesá.

V celosvětovém žebříčku zemí s nejvyšším přírůstkem nakažených za poslední dva týdny v přepočtu na 100 tisíc lidí Česko kleslo na 25. místo. Vůbec nejhorší je se skóre 1318 Gruzie. Úřady ani ne čtyřmilionové země na Kavkaze v druhé polovině listopadu pravidelně hlásily kolem čtyř tisíc nakažených denně a číslo dále stoupá. Jen nepatrně se situace zlepšuje v druhé Černé Hoře, mírně klesající počty nakažených zaznamenává také třetí Andorra.

Celkem se v České republice od vypuknutí koronavirové epidemie v březnu nakazilo podle údajů ministerstva zdravotnictví 523 298 lidí. Téměř 90 procentům z toho hygienici odhalili nákazu covidem v říjnu a v listopadu.

Video: Opatření fungují, ale vyhráno nemáme, říká Hamáček

Může se přistoupit k uvolnění některých opatření? Sledujte tiskovou konferenci ministra vnitra po jednání Ústředního krizového štábu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy