Na začátku měsíce testy v Česku odhalily první případy nákazy. Vláda o necelé dva týdny později vyhlásila nouzový stav, zavřela divadla, restaurace, stadiony... Uzavřely se hranice. Platí omezení volného pohybu. Povinné jsou roušky. Na konci měsíce je celkem 3314 potvrzených případů...
Vláda prodloužila nouzový stav. Zavedená omezení platí. Nejvyšší měsíční počet potvrzených případů covid-19 je něco přes 300. Jinak se zpravidla drží pod stovkou. Hranice se postupně zase otevřely alespoň do některých států. Na konci měsíce je celkem 7695 potvrzených případů od začátku pandemie...
Ve druhém týdnu se otevřela nákupní centra a zahrádky restaurací. V polovině měsíce skončil nouzový stav. Ke konci měsíce otevřely i restaurace a k začátku června už není povinné nosit roušky. Na konci měsíce je celkem 9285 potvrzených případů od začátku pandemie...
Premiér Andrej Babiš ujišťuje, že na druhou vlnu je Česko připraveno. Zároveň slibuje, že plošná opatření už zavádět nebude. Tehdejší vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v televizi tvrdí, že druhá vlna nejspíše nepřijde. Na konci měsíce je celkem 11 972 potvrzených případů od začátku pandemie...
Vládní koalice torpéduje snahu části opozice vládu donutit představit strategii boje s pandemií na další měsíce. Premiér Andrej Babiš (ANO) se staví do čela Rady pro zdravotní rizika, která má s virem bojovat. Na konci měsíce je celkem 16 560 potvrzených případů od začátku pandemie...
Ústav zdravotnických informací v údajích pro vládu odhaduje reprodukční číslo viru v hodnotě 1,26. To značí nebezpečný nárůst počtu nakažených v následujících měsících. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nařizuje nošení roušek ve vnitřních prostorech. Premiér Andrej Babiš opatření vzápětí ruší a přebírá za to politickou zodpovědnost. Na konci měsíce je celkem 24 614 potvrzených případů od začátku pandemie...
Hroutí se systém trasování nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že je to klíčový nástroj boje proti viru. Dohledat všechny rizikové kontakty je pro hygieniky už nemožné. Premiér Andrej Babiš (ANO) opozici v jedné z debat ve sněmovně vybízí, aby místo covidu řešila zahrádkářský zákon. Vláda odmítá zavést výraznější opatření. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 překročil 600 a poprvé bylo kvůli covidu-19 v nemocnicích přes tisíc lidí. Na konci měsíce je celkem 70 758 potvrzených případů od začátku pandemie...
Skončily krajské volby. Po vyhlášení nouzového stavu vláda zavádí restrikce, které předtím označovala za nepotřebné. Andrej Babiš odmítá, že by cokoliv udělal špatně. O Česku točí reportáž CNN jako o zemi, která má na milion lidí nejvíc nových případů na světě. “Roušky udělaly z Česka premianta Evropy. Teď to zbabrali,“ zní titulek.
V listopadu v souvislosti s koronavirem umírá rekordní počet lidí. V první polovině měsíce v Česku zemřelo 2912 osob, což je dohromady více úmrtí než za celý říjen. Ministr zdravotnictví Jan Blatný představuje nový protiepidemický systém (PES). Vláda ho ale bez vědomí expertních autorů mění a rozhoduje na základě toho o rozvolnění opatření. Odborníci to kritizují jako nezodpovědné, obchodníci jsou rádi.
Vláda na začátku prosince odmítla i přes silně se zhoršující čísla nakažených výrazněji zpřísnit opatření, která přes varování expertů před Vánocemi uvolnila. Po 14 dnech ale opět zavřela restaurace. Nedaří se odstartovat kampaň za očkování. Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že zmocněnce pro očkování nepotřebuje. Stane se jím sám. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) trvá na tom, že stát je na aplikaci milionů dávek vakcín připraven.
Na začátku měsíce Česko zaznamenává dosud nejvyšší počet zachycených případů koronaviru za den – je jich téměř 18 tisíc. Vláda do poloviny února prodlužuje nouzový stav, čelí ale tlaku kvůli několika aférám, zejména ohledně předbíhání v pořadníku vakcíny na Státním zdravotním ústavu, účasti poslance ANO Milana Hniličky na nelegální oslavě nebo neúspěšnému startu systému na registraci k očkování.
Opatření proti covidu přestávají fungovat, prohlásil na začátku února ministr zdravotnictví Jan Blatný. I přes řadu přísných pravidel, jako je uzavření služeb nebo omezení pohybu, opět stoupá počet nakažených. A to zejména v okresech Trutnov, Sokolov a Cheb, které nechává vláda 12. února uzavřít. Sněmovna odmítá prodloužit nouzový stav, vláda ale vyhlašuje nový a začínají práce na pandemickém zákoně. Premiér Andrej Babiš ukončuje spolupráci se svým poradcem a exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou kvůli jeho účasti na fotbalovém zápase.
V březnu se epidemická situace výrazně zhoršila. Počty nakažených se sice postupně ustálily, nemocnice však zažily dosud největší nápor pacientů s covidem. V době největšího zatížení v nich leželo přes 9 tisíc pacientů, z toho až 2 tisíce v těžkém stavu. Vláda se tak rozhodla prodloužit nouzový stav a tvrdá opatření přes velikonoční svátky, kdy hrozil větší kontakt mezi lidmi, který by nemocnice mohl dovést na pokraj kolapsu.
Během dubna se epidemická situace v Česku postupně zlepšovala a vláda mohla přistoupit k rozvolnění ve školství, obchodu a službách. Skončil nouzový stav, nemocnice se začaly vracet k normálnímu režimu a k neakutní péči. Pokračovalo očkování, vznikala další a další očkovací centra a mobilní očkovací týmy. Změna nastala ve vedení ministerstva zdravotnictví, Jana Blatného vystřídal Petr Arenberger (oba za ANO). Vláda nakonec nekoupila neschválenou ruskou vakcínu Sputnik V. Objevily se první případy závažnější indické mutace koronaviru, později označované jako mutace delta.
Registrace na očkování se postupně otevírá pro další skupiny, na konci měsíce se mohou hlásit lidé starší 30 let. Očkování u praktiků stále vázne, slibovaných vakcín se stále nedočkali. Místo toho se otevírají větší očkovací centra. Pražský hrad si připomíná oběti covidu svíčkami v plastových kelímcích. Kvůli nejasným majetkovým poměrům končí ministr zdravotnictví Petr Arenberger, na post se vrací Adam Vojtěch. Jde o čtvrtou změnu ministra během osmi měsíců.
Epidemie dál slábne, vláda rozhodla o zrušení testování v zaměstnání, omezení nošení roušek, navýšení kapacity akcí a zmírnění pravidel pro cestování. Od 4. června se mohou k očkování registrovat všichni lidé starší 16 let.
Počet případů znovu roste. Vláda ruší uznávání první dávky očkování k prokázání tzv. bezinfekčnosti. Na dvou místech v Praze začíná očkování bez registrace.
Vláda zmírňuje některá další opatření, navyšuje maximální kapacitu na akcích či koupalištích, v klubech povoluje tanec. Na některých místech je však nutné se prokázat potvrzením o očkování, prodělání nemoci nebo testem. Školy dostaly manuál ke školnímu roku, počítá se s plošným testováním na začátku září.
Lidé se vracejí po dovolených do zaměstnání, děti do škol. A covid se po měsících znovu začíná pozvolna šířit. Někteří odborníci upozorňují, že by vláda měla podchytit především situaci na školách pravidelným testováním, pokud možno přesnějšími PCR testy. Jenže vláda rozhoduje jen o třech kolech testování na začátku školního roku, navíc méně spolehlivými antigenními testy. I kdyby chtěla použít PCR testy, tak nemůže, protože jich nenakoupila dostatečné množství. Nevoli vzbuzuje i rozhodnutí, že každý žák, který přijde do kontaktu s nakaženým, musí jít do karantény na celých 14 dnů.
Počátkem října žije Česko hlavně volbami, politiky zcela pohltila předvolební kampaň, ve které se ale o připravenosti země na možnou další vlnu covidu mluví jen minimálně. Tématu se nevěnují ani končící poslanci. Do voleb nepřichází vláda Andreje Babiše s žádnými výraznými opatřeními. Až po nich ohlásí několik opatření, která však šíření viru nezpomalují. Naopak nemocnice zažívají opětovný nárůst pacientů s covidem.
Po zářijovém a říjnovém váhání přichází v listopadu smršť vládních schůzí. Ministři jednají velmi často, avšak šíření covidu se už opět vymklo kontrole. Počty nakažených překonávají nejhorší čísla z minulosti. Lékaři a sestry z přetížených nemocnic volají o pomoc, znovu se zapojuje i armáda.
Začátkem prosince jsou nemocnice kvůli covidu silně vytížené, ruší plánované operace. Na pomoc zdravotníkům přichází hasiči i armáda. Zároveň se potýkají s projevy nenávisti a agrese ze strany některých odpůrců očkování a protiepidemických opatření. V druhé polovině prosince nově nakažených ubývá, ale očekává se znovu nárůst v souvislosti s přicházející variantou omikron. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) i jeho nástupce Vlastimil Válek (TOP 09) varují před vánočními večírky a velkými rodinnými návštěvami o svátcích.
V lednu se masivně šíří nová varianta omikron, která je sice nakažlivější, ale mnohem méně nebezpečná než předchozí. V druhé půlce měsíce jsou denní přírůstky nakažených na nejvyšších hodnotách od začátku epidemie. Vláda ruší vyhlášku o povinném očkování pro lidi starší 60 let a některé profese. Schvaluje také novelu pandemického zákona.
Epidemie koronaviru v Česku začíná slábnout. Jedná se o novele pandemického zákona. Její přijetí provází obstrukce a prostesty. Vláda ruší další opatření.
Na začátku měsíce testy v Česku odhalily první případy nákazy. Vláda o necelé dva týdny později vyhlásila nouzový stav, zavřela divadla, restaurace, stadiony... Uzavřely se hranice. Platí omezení volného pohybu. Povinné jsou roušky. Na konci měsíce je celkem 3314 potvrzených případů...
Testy v Česku odhalily první tři případy nákazy, všichni nakažení přicestovali z Itálie.
Počet nakažených překročil stovku, vláda vyhlašuje nouzový stav, zakazují se kulturní, sportovní, společenské či náboženské akce nad 30 lidí.
Zavírají se některé obchody a restaurace.
Uzavírají se hranice Česka, začíná platit omezení volného pohybu, výjimku mají cesty za rodinou, do práce a na nákup.
Vyhlášený zákaz vycházení bez ochrany obličeje.
Zákaz pobývat na veřejnosti ve více než dvou lidech.
Počet případů překročil tisícovku.
V Česku zemřel první člověk nakažený koronavirem, 95letý muž trpěl řadou zdravotních problémů.
Vláda prodloužila nouzový stav. Zavedená omezení platí. Nejvyšší měsíční počet potvrzených případů covid-19 je něco přes 300. Jinak se zpravidla drží pod stovkou. Hranice se postupně zase otevřely alespoň do některých států. Na konci měsíce je celkem 7695 potvrzených případů od začátku pandemie...
Počet případů nákazy překročil 5000, vláda prodlužuje nouzový stav.
Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo 422, což byl jarní rekord, počet zemřelých, u nichž se prokázal koronavirus, přesáhl 100.
Počet zotavených přesáhl hranici 1000.
Počet zemřelých, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, přesáhl hranici 200.
Je možné znovu cestovat do zahraničí.
Nouzový stav opět prodloužen.
Ve druhém týdnu se otevřela nákupní centra a zahrádky restaurací. V polovině měsíce skončil nouzový stav. Ke konci měsíce otevřely i restaurace a k začátku června už není povinné nosit roušky. Na konci měsíce je celkem 9285 potvrzených případů od začátku pandemie...
počet vyléčených překročil 5000.
otevírají se nákupní centra a zahrádky restaurací.
končí nouzový stav.
počet lidí, kteří zemřeli s nákazou covidem-19, přesáhl hranici 300.
otevírají se restaurace.
poslední den, kdy je povinné nosit roušky.
Premiér Andrej Babiš ujišťuje, že na druhou vlnu je Česko připraveno. Zároveň slibuje, že plošná opatření už zavádět nebude. Tehdejší vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v televizi tvrdí, že druhá vlna nejspíše nepřijde. Na konci měsíce je celkem 11 972 potvrzených případů od začátku pandemie...
Po jednání vlády premiér Andrej Babiš ujišťuje, že je Česká republika připravena na případný opětovný nárůst případů nemocných s covidem-19.
„Neměli bychom se strašit s druhou vlnou, jsme na ni připraveni. Vůbec nechápu, jaký plán po nás opozice chce. Když budeme mít pocit, že je nějaký zvýšený výskyt, tak samozřejmě budeme reagovat velice rychle, ale už to nikdy nebude plošné opatření.“
Premiér Andrej Babiš (ANO) oznamuje, že se chce zaměřit na boj s rakovinou. Pro Aktuálně.cz uvedl, že ho k tomu přiměl projev senátora za vládní ČSSD a onkologa Jana Žaloudíka. Ten v Senátu uprostřed jarní vlny pandemie koronaviru v Česku upozorňoval na to, že tu podle něj jsou mnohem nebezpečnější zabijáci než covid-19.
Žaloudíkovo zlehčování nemoci covid-19 v mnoha podobách koluje po sociálních sítích. Jeho příspěvky, které prohlašují koronavirus za zbytečné strašení, sdílejí tisíce lidí.
Nebojme se covidu, ale rakoviny. Babiše k boji s nemocí přesvědčil výstup senátoraDruhá vlna šíření nákazy covidem-19 nejspíše přijde, zásadní je, jestli se potom podaří udržet denní přírůstek počtu nakažených v řádu stovek, nebo bude ještě hůře. V Interview ČT24 to řekl tehdejší vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.
Zkušenost z Izraele přitom ukazuje, že nástup druhé vlny může být velmi rychlý – do deseti dnů. Je podle něj proto důležité, aby stále zůstalo v pohotovosti vše, co bylo vytvořeno ve snaze spoutat původní březnovou vlnu.
Druhá vlna je pravděpodobná, nástup může být velmi rychlý, očekává PrymulaPodobně už měsíc předtím v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil i tehdejší koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.
„Jestli se při zhoršování situace jeden či dva týdny se zavedením relevantních protiepidemických opatření zaváhá, může se spustit spirála, která epidemiologickou situaci dramaticky zhorší. Vyhráno nemáme, rozhodně bych si nedovolil tvrdit, že nás nový koronavirus už neohrožuje,“ varoval Maďar.
Máme čas se nadechnout. Na podzim přijde další vlna omezení, říká epidemiolog MaďarVládní koalice torpéduje snahu části opozice vládu donutit představit strategii boje s pandemií na další měsíce. Premiér Andrej Babiš (ANO) se staví do čela Rady pro zdravotní rizika, která má s virem bojovat. Na konci měsíce je celkem 16 560 potvrzených případů od začátku pandemie...
Zasedá Poslanecká sněmovna a věnuje se důkladně vyhodnocení toho, jak země zvládla první vlnu a jak je připravena na případnou druhou. Hned několik poslanců upozorňuje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na to, že země není připravena, a opakovaně ho vyzývají, aby situaci nepodcenil.
Pokusili se i prosadit návrh, podle kterého by Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby nejpozději do konce července představila svou další strategii a zajistila dostatečnou kapacitu odběrných míst a testovacích laboratoří k vyšetření nákazy až na 30 tisíc testů. Návrh ale neprošel. Ze 145 poslanců bylo pro 68, což nestačilo pro schválení. Chyběly hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM.
Samotný ministr Vojtěch v dlouhé debatě uznal, že ne všechno funguje, jak by mělo, ale podle něj jde spíše o výjimky.
„To, že někdo čeká na výsledky testů několik dní, je samozřejmě špatně. Na druhou stranu, když jsem to prověřoval nějak systémově, tak toto skutečně nebylo pravidlem. To byly nějaké mediální případy, ty třešničky, které se takto vyjmou a ukážou v novinách, ale jinak skutečně toto pravidlem není. Takže v tomto směru skutečně ten systém funguje, určitě ne zcela ideálně, určitě je na čem ještě pracovat, bezesporu,“
Podle něho se ale země v přípravách „obrovsky posunula“ oproti březnu či dubnu. „V tomto směru se skutečně nemůže hovořit o tom, že by něco zásadně nefungovalo. Ano, jsou tam problémy, jsou problémy z hlediska organizace vyšetřování v některých krajích. Není to ale plošné a týká se to laboratoří a odběrných míst, budeme to řešit. Ale určitě se nedá říct en bloc, že by ten systém nefungoval,“ ujišťoval poslance.
Na party v pražském klubu Techtle Mechtle se covidem nakazilo téměř 200 lidí. Hygienici jednotlivé případy stopují dalších 14 dnů. Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová účastníky původně kritizovala s tím, že měli mít roušky. Pak se ale opravila. Na bary se povinnost nevztahovala.
Vláda ze dne na den zavádí plošná opatření v celém Moravskoslezském kraji, který je v té době regionem nejhůře zasaženým koronavirem v Česku. Lidé tak musí v celém kraji nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Akcí se může účastnit nejvíc 100 lidí. Bary a restaurace jsou v noci zavřené. Ohnisko covidu-19 původně vzniklo v dolech na Karvinsku společnosti OKD, kterou vlastní stát. Odtud se rozšířilo. Na konci května se důl Darkov sice uzavřel, ale šíření nemoci to nezmírnilo.
Ministr Adam Vojtěch (ANO) ještě několik dnů předtím tvrdil, že situace se zlepšuje a k zásadním opatřením není důvod.
V Ostravě v reakci na opatření protestují na dva tisíce lidí. Je to jedna z největších demonstrací ve městě od roku 1989. Vláda a jí podřízené orgány podle organizátorů demonstrace při řešení koronavirové situace reagují zmatečně, chaoticky a opožděně informují občany. "Chceme kompetentní komunikaci od kompetentních lidí, a ne tu blamáž, která se tady děje," řekl občanský aktivista Luděk Bajgar. "V tuto chvíli požadujeme demisi ministra zdravotnictví," dodal.
Vojtěch odstoupit odmítl. Po těžké kritice opozice i kolegů z hnutí ANO - hejtmana Ivo Vondráka a ostravského primátora Tomáše Macury - ministr zdravotnictví připustil, že lidem měl stát dát čas, aby se na změny připravili.
Náhlé zavedení opatření v Moravskoslezském kraji v důsledku rozhodnutí místních hygieniků mě velmi mrzí. Opatření jsou jednoznačně správná, ale měl být před účinností dán nějaký čas na to, aby se místní občané, provozovatelé restaurací a organizátoři akcí na změny připravili.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 18, 2020
Podle ministra za to může šéfka moravskoslezské hygieny Pavla Svrčinová a měla by zvážit svou funkci. Na tu obratem ukázal i premiér Andrej Babiš (ANO). Svrčinová ale skončit odmítla. „Ať mě odvolá, když se mu nelíbím,“ uvedla s tím, že co nejrychlejší zavedení opatření po ní chtěl právě ministr Vojtěch.
Experti už 3. července v textu pro Aktuálně.cz varovali, že pokud se nebude dařit nemocné rychle a přesně trasovat, koleduje si Česko o druhou vlnu epidemie.
Tam v Karviné. Zprávy ze Slezska připomínají, že si koledujeme o druhou vlnu epidemieStarostové na Karvinsku si ovšem stěžují, že chytrá karanténa absolutně nefunguje.
Použití slova "chytrá" u karantény by mělo být trestné, zlobí se starosta z KarvinskaHygienu za to kritizují i samotní horníci:
Horníkovi o nemoci včas neřekli, šel s rodinou na pizzu. Nákazu odhalily až píchačkyPremiér Andrej Babiš po jednání vlády slíbil problémy řešit a prohlašoval, že se nesmí stát, aby Česko mělo 2 tisíce nakažených za den.
„Nelíbí se mi, jak se to teď vyvíjí. Budeme muset konat rychle. Nesmíme se dostat do situace jako v Izraeli, kde mají 2 tisíce nakažených denně,“ prohlásil Babiš a mluvil o tom, jak je důležité, aby stát budoval vlastní kapacity laboratoří i vlastní kapacity odběrových míst. „Aby skutečně tu chytrou karanténu realizoval, abychom vlastně i vychytali ty problémy, které jsou dnes na stole,“ řekl.
Senát navrhuje prezidentovi Miloši Zemanovi genetičku Soňu Pekovou na státní vyznamenání za boj proti koronaviru. O měsíc dříve Peková v rozhovoru pro Právo tvrdila, že druhá vlna koronaviru v Česku vůbec nebude a virus po celém světě do Vánoc vymizí. Ještě dříve vykládala, že covid-19 byl uměle vytvořen v laboratoři a nejde na něj vyvinout vakcína. Za nepodložená tvrzení ji kvůli tomu kritizovali experti a naopak citovaly dezinformační weby.
„Myslím si, že jsme z toho venku. A za pár měsíců bude i celý svět. U nás je to pryč. My tady jsme to vyčistili. Přímo okolo nás, například ve středních Čechách a jižních, je to už čisté,“ uvedla Peková pro Právo 3. června.
Peková: Druhá vlna nebude, za půl roku covid zmizíV srpnu Pekovou státní zástupce obžaloval za podvody v krevní laboratoři Chambon. Pětice lidí, mezi kterými je i lobbista Roman Janoušek, dle policie neoprávněně lákala peníze z pojišťoven.
Další kauza Romana Janouška. Státní zástupce ho obžaloval kvůli podvodům jeho firmyPremiér Andrej Babiš na první náznaky nedobrého trendu reagoval tím, že vytvořil Radu vlády pro zdravotní riziko, do jejíhož čela se postavil. Velkou odpovědnost převzali také dva členové vlády, místopředsedy rady se stal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Hlásím se ke své odpovědnosti, prohlásil Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády, na kterém rada vznikla. Avizoval přitom, že tato rada bude mít na starosti vše, co se týká vládní připravenosti na boj proti epidemii koronaviru.
„Všechno,“ odpověděl Babiš na dotaz, co všechno bude mít tento poradní orgán vlády na starosti. „Všechno, co se týká chytré karantény. Odběrná místa, laboratoře, technologie, teď jsem o tom mluvil, ano. To znamená propojování, výměna informací. Takže všechno budeme řešit,“ pokračoval.
Žádná větší opatření ale přijatá nebyla, byť už Vojtěch upozorňoval, že by například ve vnitřních prostorách byly roušky dobré.
„Dokážu si představit, že v některých veřejných prostorách, kde je zejména uvnitř větší počet lidí, tak tam potenciál pro rozšíření povinnosti roušek existuje. Rouška je úplně základ nějaké ochrany před komunitním šířením. Lidé by neměli podceňovat to, že virus je stále velmi infekční. To vidíme ostatně na číslech,“ uvedl Vojtěch a odkázal na známý případ nočního klubu Techtle Mechtle, kde jedna dívka nakazila více jak sto hostů.
Senátor za vládní ČSSD a onkolog Jan Žaloudík se v rozhovoru pro DVTV označuje za rouškofoba. „Koronavirus je třeba zlehčovat, už se sebepoškozujeme,“ říká. Pandemii koronaviru z pozice lékaře opakovaně zlehčoval v příspěvcích hojně sdílených na sociálních sítích i v předchozích měsících.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uspořádal velkou tiskovou konferenci, na které představil národní strategii testování na nemoc covid-19. Vystupoval velmi optimisticky a odmítal většinu kritických připomínek a informací.
„Česká republika má jasnou strategii, jak bude přistupovat k testování, jak budou rozloženy a řízeny testovací kapacity, jak by měl fungovat proces od odběru vzorku po sdělení výsledku, koho budeme testovat,“ řekl mimo jiné a ujišťoval, že celý systém bude fungovat čím dál lépe.
„Už se nesmí stát, že ve chvíli, kdy krajská hygienická stanice vytrasuje velký počet kontaktů, kteří jsou indikovaní k testu, nebudou připraveny odběrové kapacity. Bude jasně stanovená síť odběrových míst, která budou fungovat každý den a občané budou jasně vědět, kam jít,“ avizoval Vojtěch a sliboval, že počet testovaných se bude výrazně zvyšovat.
Ústav zdravotnických informací v údajích pro vládu odhaduje reprodukční číslo viru v hodnotě 1,26. To značí nebezpečný nárůst počtu nakažených v následujících měsících. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nařizuje nošení roušek ve vnitřních prostorech. Premiér Andrej Babiš opatření vzápětí ruší a přebírá za to politickou zodpovědnost. Na konci měsíce je celkem 24 614 potvrzených případů od začátku pandemie...
Premiér Andrej Babiš na sociálních sítích oznamuje, že odjíždí na dovolenou do Řecka. Podle něj mu „kolegové říkají, že už je nesnesitelný a má vypadnout“.
Čau lidi. Koukám do křišťálové koule a vidím, že musím na dovolenou. Všichni kolegové říkají, že už jsem nesnesitelný a mám vypadnout. Nevím, jak na to přišli. Tak jedu 😜 Tady poslední hlášení. A ta koule je z Moseru 👍 https://t.co/AYezLUQWNp
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 1, 2020
Některým opozičním politikům se odpočinek předsedy vlády nelíbil a argumentují tím, že by měl raději pracovat.
Počet nakažených koronavirem roste v Česku rychleji, než v okolních zemích. Premiér, který se postavil do čela supervize nad “chytrou karanténou” by v takové situaci ze země odjíždět neměl. Dovolenou přeji každému, ale tohle by měla být samozřejmá reakce odpovědného politika.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 30, 2020
Vicepremiér Jan Hamáček v rozhovoru pro Právo není ze znovu rostoucích čísel až tak zneklidněný.
„V březnu bylo šíření plošné, teď zatím plošné šíření nemáme,“ uvádí. „Dokud se neobjeví vakcína, žijeme s tygrem v kleci. Podzim nemusí být jednoduchý,“ varuje ovšem.
Hamáček varuje před podzimem: Bez vakcíny žijeme s tygrem v kleciPražská městská policie na svém webu zveřejňuje příběh strážníka. Popsal hledání pomoci pro syna, který měl podezření, že se nakazil covidem. U lékařů ani hygieny se ovšem pomoci nedočkal. Když si nakonec sám zajistil komerční testy, zjistil, že část jeho rodiny je již nakažená. Ministerstvo i hygiena to ale označily za dílčí pochybení, nikoliv systémové selhání.
Koronavirus v rodině pražského strážníka špatně zhodnotili lékaři, píše ministerstvoV prezentaci Ústavu zdravotnických informací určené vládě je uvedeno reprodukční číslo viru v hodnotě 1,26. To značí nebezpečný nárůst počtu nakažených.
PrezentaceMinisterstvo zdravotnictví až po tlaku obcí začíná poprvé od začátku pandemie poskytovat obcím informace o tom, kolik mají nakažených. V minulých měsících to tajilo s odkazem na to, že by to mohlo způsobit paniku. Starostové si ale stěžovali na nedostatek informací, na základě kterých by mohli dělat opatření.
„Musíme posilovat naše schopnosti zvládat efektivně pandemickou situaci. Proto jsme v posledních týdnech připravovali způsob předávání informací obcím, aby měly silnější pozici v řešení zhoršené epidemiologické situace na svém území,“ uvedl k tomu tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Kolik sousedů má koronavirus? Města se poprvé od začátku pandemie dostanou k datům o nakaženýchMinisterstvo zdravotnictví ale i pak data odmítalo zveřejnit. Problémem by podle úředníků bylo „nekontrolovatelné šíření těchto informací“, například na sociálních sítích. V odpovědi na žádost o informace serveru iRozhlas.cz ministerstvo dále vysvětlovalo, že uvedená čísla jsou osobními údaji a jejich zveřejnění by mohlo vést k identifikaci nakažených. Právníci to ale označili za nesmysl.
Ministerstvo tají informace o počtu nakažených v obcích. ‚Musíme uklidňovat situaci,‘ tvrdí Ministerstvo nakonec data začalo zveřejňovat až v polovině října.Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) po jednání Rady pro zdravotní rizika, které předsedá premiér, avizuje, že od 1. září zavede povinné nošení roušek v MHD a vnitřních prostorách. Opatření má bránit šíření viru po zahájení školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi i cestování.
„Rozhodli jsme se, že od 1. 9. 2020 zavádíme povinnost plošného nošení roušek ve všech prostředcích veřejné dopravy v České republice, včetně meziměstských spojů,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Stejně tak bude povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra, pošty, úřady. A na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Taktéž to bude platit pro společné vnitřní prostory škol, nikoli v rámci jednotlivých tříd,“ dodal s tím, že pro kanceláře, restaurace či provozovny se zaměstnanci to platit nebude.
Přes všechna ujištění premiéra a ministra zdravotnictví, jak jsou hygienické stanice připraveny, popisuje skutečný stav jedna z pracovnic, Alena Olexová.
„Pracujeme už měsíce v šíleném nasazení, všechno to trvá už strašně dlouho, samozřejmě děláme přesčasy, ale už nechceme peníze za přesčasy. Nechceme ty přesčasy dělat, už nemůžeme,“ svěřila se deníku Právo a popsala, jak ženy doma od svých manželů slyší, že jim naposledy uvařily před dvěma měsíci. Zároveň popisovala, jak je jich málo a jak lidé po nich chtějí doporučení na testování, přestože by toto měli vydávat praktičtí lékaři.
Hygienička: Lidé se někdy zlobí, ale my jedeme nadorazMinistr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznamuje, že od 1. září pod hrozbou až třímilionové pokuty nařizuje nosit roušky ve všech vnitřních prostorách v Česku.
„Budou to všechny prodejny, obchodní centra, úřady, restaurace, pošty, kadeřnictví, pedikúra a manikúra. Také kostely, divadla, kina a MHD včetně taxislužby,“ oznámil Vojtěch. „Povinnost nošení roušek je naprostým standardem v zahraničí, Česká republika je v tomto směru anomálií,“ dodává Vojtěch. A přidává varování: „Podzim pravděpodobně nebude snadný. Nemoc se bude šířit kvůli sociální interakci mezi lidmi, riziko přenosu bude mnohem vyšší než přes léto,“ varoval ministr.
Premiér Andrej Babiš ve stejný den oznamuje, že o tom nevěděl a povinnost nosit roušky uvnitř se mu nelíbí.
„Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval pana ministra a celý tým, který o tom rozhoduje,“ říká mimo jiné. S tím, že za správné považuje, aby roušky byly povinné ve veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskové konferenci oznamuje, že v restauracích, nákupních centrech či školách se roušky nakonec nosit nebudou. Činí tak po schůzce s premiérem.
„Vyjímáme komerční prostory a školská zařízení. Vnímáme veřejnou debatu, podněty občanů, nejsme hluší a slepí,“ odvolává avizovaná opatření následně ministr.
Předseda opoziční ODS Petr Fiala označuje opatření zavádějící nošení roušek za zbytečná a kritizuje vládu za matení lidí.
„Ta opatření týkající se plošného nošení roušek jsou nelogická a nedá se v podstatě rozumět tomu, koho to má chránit a koho ne. Objevuje se nová věc, která v první vlně koronaviru úplně neplatila – vládní opatření se zdají jako úplně zbytečná. Ozývají se odborníci, ozývají se epidemiologové, kteří nechápou, proč se znovu plošně zavádí nošení roušek,“ tvrdí Fiala v rozhovoru pro server Forum24
Petr Fiala: To, co předvádí vláda, je matení lidí. Opatření jsou nesmyslná a zbytečnáPoprvé se stalo, že počet nakažených překročil za jeden den hranici 500 lidí. Dosavadní vrchol byl 27. března, kdy to bylo 377 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale tvrdí, že vir zeslábl.
„Situace je dnes jiná, než byla za první vlny na jaře. Tehdy jsme měli, myslím, asi 400 lidí v nemocnicích, dnes jich máme 110. Vir byl agresivnější a nikdo pořádně neví proč,“ komentuje to Babiš. Zároveň odmítá, že by nefungovala chytrá karanténa. „Není to pravda. Neříkejte to. Chytrá karanténa funguje. Trasuje se. Funguje a neustále se vylepšuje,“ tvrdí.
Premiér Babiš označil rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha znovu zavádějící nošení roušek v rozhovoru pro Právo za zbytečné. Za případné následky přijal osobní odpovědnost.
„V minulosti jsme do toho epidemiologům zásadním způsobem nemluvili. Ale jsme ve fázi, kdy musíme ochránit lidi a současně udělat maximum pro návrat do normální situace. Nechceme paralyzovat společenský, kulturní, sportovní a ekonomický život,“ uvedl.
Babiš: Žádný chaos není. Lidé jsou už z roušek otráveníV rozhovoru pro Mladou frontu Dnes ze svého svěřenského fondu Andrej Babiš zároveň prohlašuje, že virus slábne a opatření jsou více podřízena ekonomickému pohledu, a ne jen názorům epidemiologů.
„V porovnání s ostatními zeměmi jsme nejvíce svobodní, co se roušek týče. Naší prioritou je ochránit zdraví lidí, ale zároveň totálně nezničit společenský, kulturní i sportovní život. Musíme vnímat i realitu, že vir se mění a dnes je slabší, než byl na jaře. Takže opatření, která byla učiněna, jsou dostatečná a dobrá. Už to není jako na jaře, kdy jsme udělali vše, co epidemiologové řekli. Při rozvolňování jsme si pak dovolili mít jiné názory, koukat na to víc z ekonomického pohledu a tak je to i dneska,“ uvedl Babiš.
V Česku je podle týmu chytré karantény 106 ohnisek covidu-19. Lidé se nejčastěji nakazí v rodině, nákazu si přinesou například z dětského tábora, večírku, ale i chmelové brigády. V poslední době souvisí případy také s fotbalovými kluby nebo svatbami. Stále se vyskytují také ve zdravotnických zařízeních nebo zařízeních sociálních služeb.
„Pokud se mladí lidé jdou bavit, měli by myslet na to, že oni sice nákazu pravděpodobně zvládnou jen s mírnými příznaky, mohou mít ale v okolí někoho, kdo třeba pracuje ve zdravotnickém zařízení nebo jako policista či voják,“ dodala hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Mluvil o podpásových útocích ze strany vlády.
„V médiích se objevilo, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám,“ uvedl Maďar. „Bral jsem to dosud jako službu lidem, za kterou jsem nechtěl ani korunu. Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí,“ dodal.
Čelit podpásovým útokům nemám zapotřebí. Moje angažmá byla oběť, říká k odchodu MaďarTehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ale cokoliv takového popíral. „Nejsem si vědom žádného podpásového útoku. Docent Maďar do dubna odvedl velký kus práce. Problém byla ne úplně dobrá komunikace v rámci celého týmu, což neříkám, že je jeho vina,“ uvedl ministr.
K odchodu Maďara podle ministra přispělo také to, že přesunul fungování všech pracovních skupin pod Centrální řídící tým vedený hlavní hygieničkou. „Bouchnul jsem do stolu, že není možné, aby fungovaly paralelní pracovní skupiny, ale musí spadat pod Centrální řídící tým,“ dodal. Problémy podle něj plodilo, když měly pracovní skupiny odlišné názory.
Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) Ladislava Duška se Česko dostalo do bodu, kdy by mělo začít koronavirus vnímat jen jako běžnou respirační chorobu a nevěnovat mu zbytečně mnoho pozornosti. Řekl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
"Chování české společnosti teď už není normální," tvrdil Dušek. Tvrdí, že před černým americkým scénářem nás mimo jiné zachránil český systém zdravotního pojištění.
Koronavirus si show už nezaslouží, citelně zeslábl. Snad mu to vydrží, říká DušekZdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygieny, přiznává, že Praha nedokáže asi u 25 či 30 procent nakažených určit zdroj nákazy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to potvrzuje. Zároveň v Praze i jinde odmítá zavedení razantnějších opatření.
„Já pevně věřím tomu, že nikdo nechce, abychom tady museli dělat nějaká razantnější opatření, uzavírání podniků, uzavírání klubů, a že budou lidé alespoň takto bazálně zodpovědní. Jinak tady neomezujeme jakkoliv život, ani v Praze, ani v ČR,“ uvedl Vojtěch s tím, že vše je na individuální zodpovědnosti lidí.
Premiér Andrej Babiš se při debatě na Bledském strategickém fóru ve Slovinsku chlubí, že je Česko “best in covid”. Tedy že republika nejlépe zvládla epidemii koronaviru. Odvrací tak otázky moderátora a bývalého zahraničního zpravodaje BBC Nika Gowinga na stav demokracie v Česku.
“Nepřišel jsem sem diskutovat o V4 a právním státu. Nevím, kdo jste, ale vím, že vaše otázky jsou založené na fake news z Guardianu a Spiegelu.” Andrej Babiš k @NikGowing na #bsf2020https://t.co/nJFX0sZcci pic.twitter.com/ETNxVm4P2U
— Michal Kubal (@MichalKubal) August 31, 2020
Hroutí se systém trasování nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že je to klíčový nástroj boje proti viru. Dohledat všechny rizikové kontakty je pro hygieniky už nemožné. Premiér Andrej Babiš (ANO) opozici v jedné z debat ve sněmovně vybízí, aby místo covidu řešila zahrádkářský zákon. Vláda odmítá zavést výraznější opatření. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 překročil 600 a poprvé bylo kvůli covidu-19 v nemocnicích přes tisíc lidí. Na konci měsíce je celkem 70 758 potvrzených případů od začátku pandemie...
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) společně s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou novinářům představuje druhou verzi aplikace eRouška. První verze, která měla podle politiků zásadně pomoci v boji proti koronaviru, se ukázala jako málo účinná. Rážová se následně účastní dvouhodinového jednání s premiérem Babišem i ministrem Vojtěchem.
„Paní hlavní hygienička Rážová – seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny, celý tým i ministr zdravotnictví tady byl. Není to tak, jak to bylo interpretováno,“ odmítal Babiš ve 20 minutách Radiožurnálu pochybnosti, zda je stát připraven na možné další zhoršení situace.
Změny vládních nařízení nesouvisí s připraveností státu, ale s různými názory epidemiologů, vysvětluje Andrej BabišHlavní hygieničce Jarmile Rážové testy odhalily koronavirus. Ministr Vojtěch i další zaměstnanci ministerstva zdravotnictví míří do karantény. Premiér Babiš izolaci odmítl.
„Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,“ uvedl premiér. Dále uvedl, že je v místnosti až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Úřadu vlády a ostatní. „Na základě toho paní Jágrová (ředitelka pražské hygienické stanice – pozn. red.) říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,“ dodal Babiš s tím, že svůj program nemění.
14 dnů před krajskými volbami vrcholí horká fáze volební kampaně.
Vojtěch jde do karantény, Babiš to odmítl. Seděl jsem dál a větralo se, tvrdí premiérVládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula prohlašuje, že situace je pod kontrolou.
„Zatím nejsou nárůsty exponenciální a dají se odhadovat, jsou téměř lineární. Denní procento nárůstu je někde kolem 1,8 procenta. Situace je pod kontrolou a logicky stále musíme kritické případy trasovat, aby nedošlo k tomu, že se ten vývoj zvedne do exponenciální křivky,“ uvedl Prymula v Lidových novinách.
Odmítl také prohlášení hlavní hygieničky Jarmily Rážové, že systém trasování nemocných je nastaven maximálně na 400 případů.
„To se podle mě týkalo původní koncepce. V tuhle chvíli se ale školí medici a systém bude výrazně a průběžně posilován. Nicméně samotný systém je dobře nastaven, ale dochází tam k určitým problémům.“ A za chybu označil to, že právě chybí lidé a roli hraje „faktor lidské lenosti“. Upozorňoval na šíření viru na školách.
Prymula: Koronavirus je v Česku zatím pod kontrolou, musíme se ale obávat šíření viru ve školáchPražská hlavní hygienička Zdeňka Jágrová přiznává, že její podřízení nejsou schopni trasovat mnoho lidí, s nimiž se nakažení setkali.
„My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat,“ řekla Jágrová s tím, že na jednoho nakaženého je i třicet kontaktů. Její podřízení prý tak musí obvolávat desítky tisíc lidí. „Mají vyčerpané všechny přesčasové hodiny, všechno, co šlo. Bohužel světlo na konci tunelu není velké,“ posteskla si epidemioložka.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) tvrdí, že se na zlepšení pracuje. S hygienami, které nestíhají, je prý ministerstvo v kontaktu.
„Děláme maximum pro personální i technické posílení kapacit hygienických stanic. Krajské hygienické stanice posilujeme novými zaměstnanci i externími zdroji. Hygienikům pomáhají medici lékařských fakult, armádní medici a budou také další posily z řad nelékařských zdravotnických pracovníků. Nyní jsme spustili linku 1221, která hygienikům uleví od obecných dotazů,“ uvedl ministr.
Situace je opravdu tristní, trasování nakažených nestíháme, přiznala JágrováSvětová zdravotnická organizace (WHO) varuje před situací v Česku. Podle Babiše jsme na tom velmi dobře.
„Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,“ uvedla WHO.
Zároveň varovala, že kvalitně fungující trasování nakažených je zásadní součástí boje proti viru. „Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci. Toto je důvodem, proč je tak důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat/identifikovat, izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud ji potřebují. Tato opatření přerušují řetězce přenosu covidu-19 a jsou jediným nástrojem, který máme, abychom se vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, jaké jsme zažili letos na jaře. Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi,“ varovali experti.
Babiš se proti kritice tvrdě ohrazuje. „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl Andrej Babiš.
Čtu, co teď vydala @WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře. pic.twitter.com/ygcoY6nEfe
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 8, 2020
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nabízí k trasování dát k dispozici policisty. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ale odmítá. Podle něj hygienici svou roli zvládají.
K aktuální debatě o trasování - pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby, nabízíme po dohodě s @jan_svejdar příslušníky @PolicieCZ
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 8, 2020
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se ale s premiérem Babišem shodli, že to není třeba. „Já jsem poděkoval panu vicepremiérovi Hamáčkovi za nabídku, v tuto chvíli jsme se rozhodli, že tu situaci budeme řešit skrze kapacity studentů zdravotnických oborů,“ řekl Vojtěch.
Premiér odmítá zřízení krizového štábu. Podle něj to není třeba.
„Prosím vás, debata o krizovém štábu nebyla a není ani důvodná. Krizový štáb byl rozpuštěn a není důvod, aby byl aktivován. My máme Radu pro zdravotní hrozby, tam je jak pan Hamáček, tak pan Vojtěch i pan Metnar. Takže tam není důvod a ani to nebylo na stole,‟ řekl.
Andrej Babiš v ČT zdůrazňuje, že nechystá žádná opatření, která by měla dopad na ekonomiku ‒ například zavírání obchodů či restaurací, jako tomu bylo na jaře. „My si to nemůžeme dovolit,‟ říká Babiš.
Situace se dál zhoršuje. Přibývá nakažených, stejně jako vážně nemocných – ze všeho nejvíce ale stát nestíhá vyhledávat nakažené. Experti pro Aktuálně.cz upozorňují, že stát situaci nezvládá.
Sliby Vojtěcha neplatí, počty nakažených rostou. Vláda léto podcenila, říkají expertiZačíná platit nařízení, že ve všech vnitřních prostorech je nutné nosit roušky.
„Situace se zhoršuje, to je jasný fakt. Zavedení roušek ve vnitřních prostorech je to nejmenší, co teď můžeme udělat z hlediska prevence a šíření viru,‟ prohlásil Adam Vojtěch.
Počet nakažených za jeden den překročil tisícovku, raketově přibývá škol, ve kterých se vir objevil. Začaly se tvořit fronty, protože lidí, kteří mají zájem se nechat otestovat, je stále větší množství.
Ředitel jedné z největší českých nemocnic Motol Miloslav Ludvík tvrdí, že osobně je proti rouškám a situaci v nemocnicích nepovažuje za vážnou. Ludvík zároveň kandiduje do Senátu s podporou ČSSD a ANO.
„Hospitalizovaných v Praze není ani šest desítek lidí, zátěž zdravotnického systému je minimální… Nechci zpochybňovat vládní politiku, ale já se přiznám, že nejsem příznivec nošení rouček,‟ řekl Ludvík 12. září Právu.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v Událostech komentářích přiznal, že tak masivní nárůst nakažených nečekal.
„To, že jsme očekávali, že může dojít k nárůstu po prázdninách, je pravda. Ale faktem je, že jsme asi úplně nikdo nečekal, že to bude takto rychle a že ten nárůst bude během 14 dnů takto masivní," řekl v den, kdy bylo 305 hospitalizovaných a přes 70 v těžkém stavu
Na tiskové konferenci po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika premiér mluví o nutnosti snížit počet nakažených. Kapacity nemocnic podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) mají velkou rezervu.
„Kapacity v nemocnicích v tuto chvíli mají stále velkou rezervu, jsou dostačující pro aktuální vývoj nákazy nemocí covid-19 v České republice a nemocnice jsou připraveny zvládnout násobně vyšší počty hospitalizovaných pacientů i s těžkým průběhem, než je ten aktuální počet,‟ prohlašuje Vojtěch a věří, že se počet nakažených začne snižovat. „Doufejme, že opatření, která zavádíme, zejména povinnost nošení roušek, případně uzavírání nočních barů a podobně, povedou, řekněme, k oploštění té epidemiologické křivky tak, aby nedocházelo k nějaké zásadní eskalaci,‟ doufal.
Senátor za vládní ČSSD a onkolog Jan Žaloudík se s poslancem Juliem Špičákem z ANO shodují, že nošení roušek se přeceňuje. Řekli to v debatě Českého rozhlasu. Žaloudík vysoká čísla prokázaných nakažených dává za vinu tomu, že se moc testuje.
„Kdo víc testuje, víc natestuje. Kdo často chodí na houby, najde houby. Takže se trošku protestováváme k mezinárodnímu průšvihu. Není totiž uvedeno, kolik testů by se ve zdravé populaci mělo dělat, aby to bylo srovnatelné,“ řekl mimo jiné. Podle místopředsedy výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu „máme tisíc jiných starostí“ a „není třeba se upínat ke covidímu bohu“. Dle něj Česko druhou vlnu epidemie zvládá a jde hlavně o „druhou vlnu strašení“.
„Stále se za pochodu učíme. Pohledy na roušky nejsou jednotné a celá věc je neobyčejně komplikovaná. Ale neříkal bych, že došlo k chybě, opatření se teď budou upravovat,“ řekl místopředseda sněmovního zdravotního výboru Špičák.
Žaloudík: Kdo moc testuje, najde moc nakažených. Protestováváme se k mezinárodnímu průšvihuOpoziční poslanci neprosadili ve sněmovně kritiku Babiše a Vojtěcha za jejich přístup k opatřením na zamezení šíření koronaviru ani apel, aby vláda zřídila Ústřední krizový štáb. Andrej Babiš na zasedání nebyl. Ministr Vojtěch však přiznal vážnost situace.
„Situace není určitě dobrá, to je nesporný fakt, není třeba to zakrývat, počet pozitivních je velmi výrazný a bude narůstat,‟ prohlásil.
Kritice poslanců se bránil a tvrdil, že on a jeho spolupracovníci udělali v minulých měsících mnoho práce.
„Nemůžu souhlasit s tím, že bychom nic nedělali, že bychom se skutečně dívali do zdi a čekali, co přijde. Naopak my jsme se od začátku léta velmi připravovali na aktuální situaci,‟ řekl. „Funguje chytrá karanténa. Není pravda, že nefunguje, dnes jsme schopni i v rámci jednotlivých krajských hygienických stanic vypomoci těm hygienickým stanicím, které mají problémy. Věřím, že se situace zlepší,‟ byla jeho poslední slova při vystoupení.
Aniž to kdokoliv tušil, byla to jeho vůbec poslední slova v parlamentu ve funkci ministra. V tento den bylo v nemocnicích 413 lidí s covidem v lehčím stavu a 91 v těžkém.
Andrej Babiš (ANO) dorazil na interpelace do sněmovny. Premiér opozici doporučuje, aby neřešila epidemii covidu-19, ale raději schválila zahrádkářský zákon
„Já bych doporučil velice jednoduchou věc. Víte, my důchodci, kdysi jsme chodili do zahrad, ne do řetězců. Tak zkuste už tady konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19. Už jste na tom strávili asi 15 hodin,“ doporučil Babiš v reakci na interpelaci Moniky Jarošové (SPD), které vadily vysoké ceny v obchodech.
Asociace krajů vyzvala ve čtvrtek na jednání se zástupci vlády k obnovení Ústředního krizového štábu kvůli koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to ale není na stole. ČSSD na tom, že ministr vnitra Hamáček na jaře krizový štáb „v červeném svetru‟ vedl, postavila kampaň do říjnových krajských voleb. Babiš ale odmítá, že by to jeho zamítavé stanovisko ovlivňovalo.
Stát zpřísnil opatření, všichni učitelé a studenti druhého stupně škol přes střední školy a vysoké musí mít během výuky na ústech roušky. Hospody a kluby musely zavřít nejpozději o půlnoci a otevřít nejdříve v šest ráno.
V pořadu Otázky Václava Moravce zveřejňuje ČT volební průzkum. Podle agentury Kantar CZ klesla podpora hnutí ANO premiéra Andreje Babiše oproti červnu o 4,5 procentního bodu. PR tým hnutí řeší, co s tím.
Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy přišlo hnutí ANO od června o voliče pocházející zejména ze střední generace a spíš s vyšším a středním vzděláním. Jako důvody změny názoru na hnutí ANO uvádějí buď obecnou ztrátu důvěry v něj, příliš velké zadlužení, ke kterému přistoupila vláda pod vedením hnutí, nebo příliš častá a chaotická opatření v boji proti koronaviru
Kantar pro ČT: Podpora ANO klesla, komunisté ani lidovci by do sněmovny neprošliMinistr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) překvapivě rezignoval. O několik hodin později jej nahrazuje dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.
Vojtěch v rezignačním projevu řekl, že chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru. „Na ministerstvo zdravotnictví jsem přišel s tím, abych prosadil určité koncepční změny. Nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje dokončit. Pro zdravotnictví jsem pracoval na maximum. Snažil jsem se udělat vše pro to, aby se zdravotnictví posunulo dopředu. Funkci ministra zdravotnictví jsem dělal srdcem a ze všech sil,“ prohlásil Vojtěch.
Premiér Andrej Babiš mu poděkoval na Twitteru. Podle něj Vojtěch odešel, protože byl znechucený politikou a médii.
Udělal na ministerstvu víc práce než většina jeho předchůdců. A boj s první vlnou viru zvládnul neuvěřitelně. Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 21, 2020
Andrej Babiš souhlasí se vznikem Ústředního krizového štábu, přestože dříve ho několikrát rezolutně odmítl. Požadovali ho sociální demokraté, hejtmani i část opozice. V jeho čele stane ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předtím boj proti epidemii koordinovala jen ústřední zdravotnická komise vedená Babišem.
„Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu,“ řekl Babiš serveru Denik.cz.
Dnes jsme se s premiérem @AndrejBabis dohodli na obnovení činnosti ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 18, 2020
Server Hlídač státu začal zveřejňovat, kolik je ve kterých nemocnicích k dispozici lůžek pro pacienty nakažené covidem-19. Data stát do této chvíle tajil.
„Stát ta data tají. Na nás se obrátily desítky lékařů s tím, že vysedávají hodiny u telefonu a složitě zjišťují, jestli a kam mohou převézt pacienty ve vážném stavu a s covidem. Informace o volných lůžkách na jipkách nemají ani všichni záchranáři. Přístup k nim má jen ředitel ÚZIS pan Dušek, ministerstvo a několik vybraných lidí, ale ne všichni doktoři nebo dispečinky záchranek. Proto jsme se rozhodli je zveřejnit. Velmi to usnadní práci doktorům a také to přispěje k větší transparentnosti. Pomůže to zabránit tomu, aby politici lhali o naší připravenosti na covid tak jako dosud,“ řekl HN zakladatel a ředitel Hlídače státu Michal Bláha.
Zodpovědný Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a jeho ředitele Ladislava Duška už na jaře kritizovali odborníci na informatiku nebo někteří politici, že neposkytuje například odborné veřejnosti dost informací. Sám ředitel informatiků Dušek několikrát připustil určitou neochotu publikovat všechna data, aby podle něj nedocházelo k šíření „poplašných zpráv“ neodbornou veřejností.
ÚZIS nesouhlasí s tím, že by data přímo „tajil“. Jsou podle úřadu příliš detailní a velmi proměnlivá. „Jde o systém, který obsahuje data až na úroveň jednotlivých nemocnic a krajů – na této úrovni jde v reálném čase o data velmi proměnlivá, do nemocnic je každodenně přijímáno mnoho pacientů, nejen s covidem. Konkrétní hodnoty nad celým krajem nebo jednotlivou nemocnicí jsou tak silně závislé i na hodině, kdy jsou data pořízena, a v čase se tedy mění. Proto takto detailní data nemá smysl zveřejňovat. Což ovšem neznamená, že jsou tato data tajná,“ uvedla mluvčí ÚZIS Lenka Svobodová.
Kolik je v nemocnicích volných "covid lůžek"? Hlídač státu zveřejnil data, která stát neposkytoval ani všem zdravotníkům Odkaz na aplikaci Hlídače státu Kapacita nemocnicAndrej Babiš pronáší projev. „Po hezkém létě začíná podzim a my se opět nacházíme ve velmi složité situaci. Čísla nákazy závratně rostou,“ řekl v televizi. Přiznal, že polevit přes léto v opatřeních byla chyba. Všechny vyzval k soudržnosti a dodržování pravidel.
Evoluční biolog Jaroslav Flegr a zubař Roman Šmucler se střetli v debatě na CNN Prima News. Flegr varoval, že pokud nebudou opatření dostatečná, budou v Česku desetitisíce mrtvých. Šmucler, který opakovaně popírá závažnost krize i nutnost větších opatření, po několika minutách duel opustil.
Je potřeba šlápnout na brzdu. Hrozí tisíce až desetitisíce mrtvých,“ uvedl biolog Jaroslav Flegr. Vyzýval ke včasnému zásahu. „Když to necháme rozjet, ekonomické dopady budou ještě horší a budeme se z toho vylízávat ještě deset let,“ řekl.
„Zavřít děti doma u mobilů a říkat tomu boj proti nemoci? Desetitisíce mrtvých? Strašit penzisty, aby je trefil šlak? Takovou diskusi prostě lékař připustit nemůže. O. K., dělejte si show, ale beze mě,“ komentoval svůj odchod z vysílání Šmucler.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na neveřejném zasedání zdravotnického výboru upozorňuje, že kdyby přibývalo nových případů covidu-19 několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Ventilátory CoroVent, které na jaře narychlo vyvinuli čeští vědci a na jejichž výrobu se složilo na 8 tisíc Čechů, zůstávají ve skladu. Ministerstvo o ně zájem nejeví.
Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula přidává první zprávu na sociální síť Twitter. Apeluje na lidi, aby o prodlouženém víkendu zůstali doma.
Po čtyřech dnech ve funkci píše svou první zprávu na Twitter, který se stává jeho hlavním komunikačním kanálem s veřejností. „Chci požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu,“ napsal ve své vůbec první zprávě na Twitteru.
V dalších dnech mnohokrát apeluje v podobném duchu na veřejnost a často si stěžuje, že to nestačí. „Myslel jsem, že začneme mírnějšími opatřeními a pak, pokud to bude situace vyžadovat, přidáme opatření tvrdší. Musím se za to omluvit, protože situace, která nastala v těchto dnech, je natolik alarmující, že jsem tuto strategii byl nucen změnit,“ přiznal.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády. Novináři se ho tak nemohli ptát na postup vlády.
Ještě 1. září bylo v Česku covidem-19 nakaženo pouze 27 lékařů. O devatenáct dnů později už 259. Čísla dál rostou. Podobně dramatický vzestup statistici evidují u sester a dalšího zdravotnického personálu. Tento měsíc s nemocí covid-19 zemřel i první lékař. Česká lékařská komora varuje, že větší rozšíření může zásadně oslabit schopnost nemocnic léčit další nakažené.
Nakažených lékařů přibývá. Nejde udělat víc než jim dát respirátor, tvrdí nemocniceVláda rozhodla o vyhlášení druhého nouzového stavu na 30 dnů. Omezila výuku na středních školách a učitelům poslala respirátory. Premiér Andrej Babiš (ANO) opět nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády.
„Já jsem požádal o vyhlášení nouzového stavu z řady důvodů. Současná epidemiologická situace se nevyvíjí úplně dobře. Česká republika patří v podstatě mezi země, kde ten vývoj v poslední době zaznamenal nejprudších nárůst,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Babiš ve sněmovně prohlásil, že nechce znovu vše uzavřít. Podle něj se křivku nárůstu nakažených podaří zploštit bez toho.
„My samozřejmě nechceme dělat opatření jak v březnu, s obrovským dopadem do naší ekonomiky, do podnikání, do života našich občanů, ale v těchto chvílích samozřejmě potřebujeme hlavně spolupráci všech. To znamená kraje, obce, vláda a doufejme, že i opozice, nám pomůžou přesvědčit lidi, aby ta opatření dodržovali, protože to je v zájmu nás všech. Jsem přesvědčen, že tuto krizi společně zvládneme, že se nám podaří zploštit tu křivku nárůstu epidemie bez toho, abychom dělali ta opatření jako během jara,“ uvedl premiér Babiš.
Podle průzkumu CVVM v Česku výrazně ubylo lidí, kteří věří v účinnost opatření proti koronaviru. Ještě v červnu byla účinná podle 86 procent lidí, v červenci podle 61 procent, v září už důvěra v účinnost opatření klesla pod polovinu na 48 procent.
„V hodnocení (ne)srozumitelnosti zavádění opatření byla veřejnost rozdělena téměř půl na půl. Jen o několik málo procent převažuje názor, že opatření jsou srozumitelná,“ uvedlo CVVM. Srozumitelná jsou opatření podle 52 procent lidí, nesrozumitelná podle 46 procent.
Skončily krajské volby. Po vyhlášení nouzového stavu vláda zavádí restrikce, které předtím označovala za nepotřebné. Andrej Babiš odmítá, že by cokoliv udělal špatně. O Česku točí reportáž CNN jako o zemi, která má na milion lidí nejvíc nových případů na světě. “Roušky udělaly z Česka premianta Evropy. Teď to zbabrali,“ zní titulek.
Začínají krajské a senátní volby. Koaliční ANO i ČSSD v generálce na parlamentní volby za rok mají ambici uspět. Vládní politici mluví o tom, jak věří ve zlepšení situace a výrazné omezení pohybu lidí nebo činnost podniků a firem nepovažují za nutné. Premiér Andrej Babiš (ANO) poprvé kritizoval dřívější činnost ministerstva zdravotnictví.
„Od 10. září jsem velmi obezřetný, pokud jde o informace, data a předpovědi ministerstva zdravotnictví, protože v minulosti jsem s nimi neměl vždy dobré zkušenosti,“ řekl Babiš Právu 2. října. Prymulovi prý kladl na srdce, aby se nenechal uchlácholit informacemi od různých koordinátorů. Nevysvětlil ale, co přesně myslí.
„Pražská hygiena je poddimenzovaná, ale byl jsem ubezpečen, že se skluzy snižují. Začalo fungovat i sebereportování, takže doufám, že se během několika málo dní situace zlepší,“ uvedl Andrej Babiš.
Optimistický byl také Roman Prymula. „Musíme přijmout opatření na dva týdny a pokusit se srazit vysoká čísla nakažených co nejníž. Poté by se přijala už pouze podstatně mírnější, udržovací opatření,“ řekl Prymula.
Jen ne Švédsko na divoko. Za čekání na volby by se vir premiérovi krutě pomstilMinistr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznamuje, že policisté pomohou hygienickým stanicím. Jeho stejnou předchozí nabídku premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl 9. září s tím, že hygienici trasování nakažených zvládají.
Skončily krajské a senátní volby. V krajských volbách dali voliči nejvíce hlasů hnutí ANO Andreje Babiše, to ale doteď získalo jen 3 hejtmany. V mnohých krajích se ostatní strany spojují proti Babišovi. Hnutí propadlo i v senátních volbách. Získalo jediného senátora.
Přehledně: V Karlovarském kraji hraje klíčovou roli hnutí s pouhými čtyřmi mandáty Analýza: Starostové dominovali, vládní strany propadly. ODS chce dál post šéfa SenátuZubař Roman Šmucler, kardiochirurg Jan Pirk nebo psychiatr Radkin Honzák v otevřeném dopise apelují na vládu, aby nedělala drastická opatření proti šíření viru. Dle nich ohrožují lidi více než nemoc samotná. Experti – epidemiologové, virologové či pracovníci jednotek intenzivní péče – se od jejich apelu distancují a dávají najevo zděšení.
Názor přesto na sociálních sítí šíří desítky tisíc lidí, kteří ho používají jako argument proti dodržování opatření.
"Nezodpovědný, odborně neobhajitelný." Ptali jsme se lékařů na dopis Pirka a ŠmucleraPremiér Andrej Babiš (ANO) nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády. Stejně jako předtím 25. září a 30. září. Novináři ho tak nemohou konfrontovat s dotazy ohledně postupu vlády.
Až do odvolání začínají platit mimořádná opatření, která ale výrazněji nemění ta už dříve vyhlášená.Lékaři a sestry, kteří se přímo starají o pacienty nakažené koronavirem, zveřejnili otevřený dopis, v němž mimo jiné apelují na vládu, aby se nerozhodovala podle marketingových poradců.
Itálie zařadila Českou republiku mezi rizikové země. Je tam možné cestovat pouze s negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Stalo se tak půl roku potom, co Babiš oznámil, že za všechno mohou právě Italové.
„Itálie zkrátka tenhle problém nezvládla a šíří tuto nákazu v Evropě,“ pravil premiér pro televizi Nova 1. března, když média plnily obrazy lidí umírajících na chodbách tamních nemocnic. 7. října je Česko v kumulativním počtu nakažených na sto tisíc obyvatel za 14 dnů nejhorší v Evropě. Předstihlo i Španělsko.
Vláda na mimořádném jednání schválila restriktivní opatření, která před volbami označovala za nepotřebná. Ve dvou vlnách, od 9. a od 12. října, omezila a úplně zakázala mimo jiné sportovní, kulturní a další volnočasové akce, omezila činnost úřadů, škol i otevírací dobu restaurací. Premiér Andrej Babiš (ANO) nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády. Stejně jako předtím 25. září, 30. září a 5. října. Novináři ho tak nemohou konfrontovat s dotazy ohledně postupu vlády.
Vláda kvůli šíření epidemie covid-19 omezí sportovní, kulturní a společenské akce, činnost úřadů i škol, rodičům prodlouží ošetřovnéMinistr zdravotnictví Roman Prymula se omlouvá s tím, že zvolil po nástupu do funkce chybnou strategii mírnějších opatření, od kterých si mylně sliboval zlepšení.
„Myslel jsem, že začneme mírnějšími opatřeními a pak, pokud to bude situace vyžadovat, přidáme opatření tvrdší. Musím se za to omluvit, protože situace, která nastala v těchto dnech, je natolik alarmující, že jsem tuto strategii byl nucen změnit,“ přiznal tento čtvrtek Prymula, když ohlašoval zatím nejpřísnější opatření od jarní vlny pandemie. „Situace, která nastala v těchto dnech, je alarmující,“ připustil.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) oznamuje, že chce udělat plošné testování alespoň 6 milionů lidí za pomoci rychlotestů, které testují přítomnost protilátek proti viru covid-19 v krvi. Aktuálně.cz informovalo, že už v březnu Prymula, tehdy ještě jako náměstek ministra, zabránil tomu, aby soukromá firma miliony těchto testů dodala do lékáren a internetových obchodů, kde by si je mohl každý koupit. Tehdy argumentoval jejich nízkou spolehlivostí.
„Pokud se projekt podaří, tak si dovedu představit, že by to s nějakým odstupem 14 dnů bylo možné,“ dodal ministr zdravotnictví. Testování by mohlo přijít až na 3,5 miliardy korun.
Češi přišli o možnost koupit milion rychlotestů v lékárně. Úředníkům trvá schváleníProti návrhu se ohradili lékaři, kteří by měli testy provádět, epidemiologové i statistici. Návrh označili za nereálný i riskantní.
Potom, co Andrej Babiš 25. září, 30. září, 5. října ani 8. října nedorazil na tiskovou konferenci po jednání vlády a novináři se ho tak nemohli ptát na postup vlády, svolává premiér narychlo tiskovou konferenci. Vyzval, aby lidé nosili roušky a chodili na testy. Zároveň nevyloučil lockdown.
Aktuálně.cz informuje, že ministr zdravotnictví Roman Prymula sice slavnostně převzal 50 plicních ventilátorů CoroVent od finanční skupiny PPF Petra Kellnera. 182 zařízení shodného typu, která nemocným pomáhají dýchat, ale už měsíce leží ve skladu. Na jejich výrobu se ve sbírce složily tisíce Čechů během jednoho dne. Ventilátory si ale ministerstvo dosud nepřevzalo. CoroVent totiž nemá nezbytné povolení k provozu. Ministerstvo zdravotnictví na dotazy nereaguje.
Dvě stovky ventilátorů, na něž se složili Češi, leží měsíce ve skladu. Stát je nechceNarůstá počet krajů, ve kterých se nedaří trasovat možné nakažené. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo třetí stupeň pohotovosti, který znamená komunitní přenos, ve Středočeském, Jihomoravském, Zlínském a Královéhradeckém kraji. Už dříve platil tento stupeň pro Prahu. Vystupuje Roman Prymula a naléhá mimo jiné na firmy, aby v maximální možné míře nechaly zaměstnance pracovat z domova.
„Epidemiologická situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstu, který má i exponenciální charakter. Žádám všechny občany, aby respektovali opatření, která jsme zavedli nebo zavádět budeme. Oproti minulému týdnu došlo k rozšíření krajů, které se nově řádí do červeného stupně pohotovosti. Zároveň apelujeme na všechny ve státní i soukromé sféře, aby v maximální míře využívali home office,“ řekl Prymula.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na Twitteru oznamuje, že dvě stovky ventilátorů, na které se složili Češi, stát využije. Stalo se tak potom, co dva dny ministerstvo ani Prymula nereagovali na dotazy Aktuálně.cz a redakce o problému vydala text.
S rektorem @CVUTPraha prof. Vojtěchem Petráčkem řešíme využití ventilátorů Corovent vyvinutých prof. Karlem Roubíkem. Jejich použití se řídí výjimkou ze Zákona o zdravotnických prostředcích, ta bude udělena všem zdravotnickým zařízením s nedostatkem standardních ventilátorů.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 10, 2020
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes tvrdí, že ruku nyní natahují i podnikatelé, kteří by zkrachovali i bez koronaviru. Také se nechal slyšet, že „umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví“. Dosavadní příznivec Zemana zpěvák Daniel Hůlka v reakci na to oznamuje, že prezidentovi vrátí vyznamenání.
„Nechci být cynik, ale někdy natahují ruku i podniky, které by za normálních okolností zkrachovaly, i kdyby tady žádný koronavirus nebyl. Čili jsem zastáncem toho, čemu se říká Covid III. To znamená dlouhodobé, státem garantované úvěry s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A když podnikatelé nedokážou tento úvěr využít a zkrachují, nu, tak se pročistí trh. Protože jejich firma, když tuto pomoc nedokázala využít, je zřejmě neschopná, nebo jsou přesněji řečeno neschopní ti podnikatelé,“ prohlásil český prezident.
Rozhovor prezidenta republiky pro MF DnesPremiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po zasedání vlády v reakci na dotaz reportéra Aktuálně.cz nepřipouští, že by v posledních měsících něco udělal špatně.
Proč se naše země opět ocitla v nouzovém stavu? Vyčerpávající vysvětlení Andreje Babiše.Proč je Česko na pokraji karantény? Kde se staly chyby? Včerejší odpovědi premiéra Andreje Babiše na otázky redaktora Aktuálně.cz Radek Bartoníček byly doslova vyčerpávající...
Uverejnil používateľ Aktuálně.cz Utorok 13. októbra 2020
Když se náš redaktor @R_Bartonicek ptá a Andrej Babiš odpovídá. Respektive se o to snaží... pic.twitter.com/AUWfbdp8rb
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) October 13, 2020
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na stejné tiskové konferenci varuje, že situace je vůbec nejvážnější, jaká kdy byla. „Kdybychom neudělali nic, tak nám hrozí nekontrolovatelné šíření viru a velmi rychlé dosažení kritických čísel pro naše zdravotnictví. Teď jde o život a o zdraví.“
Podobně varuje ministr zdravotnictví Roman Prymula: „My tato opatření musíme udělat, protože už nemáme další šanci. Jsme nuceni přijmout taková opatření, která by během dvou, maximálně tří týdnů obrátila ten trend, který tady máme, jinak by logicky došlo k přetečení kapacity nemocnic.“
Lékaři se děsí uzavření prvních stupňů základních škol. Pokud vláda rozhodne uzavřít i první stupně základních škol kvůli koronaviru, bude to podle vedoucího lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN v Praze Martina Balíka znamenat, že nemocnice přijde o třicet procent kvalifikovaných zaměstnanců.
„My jsme s něčím takovým nepočítali, vnímáme to jako kudlu do zad,“ řekl v rozhovoru pro ČT.
Vláda ten den jednala dlouho do večera. Vyhlašuje přísná omezení. Uzavírají se základní školy i restaurace. Vysokoškolští studenti dle vlády musejí do středečního večera opustit koleje.
Firmy ale mohou pracovat dál, stejně jako jsou otevřeny například obchody, fungují služby. Mimo jiné nebude možné, aby se na jednom místě, venku či uvnitř, setkalo více než šest osob. Školy jsou uzavřeny, do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné obsloužit je přes výdejní okénko, ale jen do osmi večer. Uzavřeny musí být všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Pro děti zdravotníků či pracovníků bezpečnostních složek chce vláda zřídit speciální zařízení, aby mohli jejich rodiče do práce.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystupuje mimořádně v televizním projevu a kromě jiného se omlouvá za svoje chyby.
„Ano, možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ řekl.
V České republice přibylo podruhé přes 8 tisíc prokázaných případů nemoci covid-19. Konkrétně 8325 případů, nemocných je 68 740 lidí. V nemocnici jich leží s koronavirem přes 2500.
Projev Romana PrymulyZÁZNAM: Mimořádný projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly
Uverejnil používateľ Aktuálně.cz Utorok 13. októbra 2020
Po panice vysokoškolských studentů vláda koriguje nařízení, že musejí všichni opustit koleje do středečního večera. Ministr školství Robert Plaga (ANO) po několika hodinách od vyhlášení opatření na Twitteru oznámil, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, smějí na kolejích setrvat.
S MZd se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojeni. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 13, 2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle opoziční ODS ztratil schopnost řídit vládu a stát. Předsednictvo občanských demokratů proto v úterý vyzvalo menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, aby po skončení nouzového stavu požádal o důvěru. Jinak bude frakce ODS ve sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě.
„Je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav a zjevně neví, jak z něj naši zemi vyvést,“ prohlásil Fiala.
Vláda a premiér jsou podle ODS zodpovědní za „fatální nepřipravenost“ na druhou vlnu epidemie koronaviru, promrhali čas a prostředky, k tomu opakovaně lhali a nemají dostatek dat, usneslo se předsednictvo.
ODS chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Babiš ztratil schopnost řídit stát, říká FialaKomentátoři za to Fialu kritizují. Sám v minulosti nařízení o nošení roušek zpochybňoval.
Vytáhnout teď hlasování o důvěře vládě? Fiala zklamal, ODS jen zhoršuje situaciPremiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jedou do Lán prezidentu Miloši Zemanovi rozmluvit předávání vyznamenání 28. října na Hradě. Ostatní akce jsou kvůli koronaviru zakázané. Ale neuspěli.
„My (s premiérem Andrejem Babišem, pozn. red.) dnes jedeme k panu prezidentovi do Lán a budeme s ním o tom hovořit. Podle mého názoru by se to konat nemělo,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček serveru iDnes.
Na prezidenta Miloše Zemana se vládní omezení týkající se hromadných akcí nevztahuje. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl vrchní protokolář Pražského hradu Vladimír Kruliš. Hájil tak chystaný ceremoniál k předání vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října. „Toto je přesně akce ústavního orgánu,“ poukázal na výjimku, která umožňuje zasedat například vládě či parlamentu.
Například expředseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa vyzývá k bojkotu akce. Hrad kontruje, že se akce odehraje jen v omezeném formátu.
Soudnost nemá ten člověk, který si vymyslí situaci, která není. A pak neexistující situaci kritizuje. Státní svátek bude připomenut komorně. Ale ta touha za každou cenu si kopnout je silná, že, pane dr. Baxo? https://t.co/Wp5nHofbj1
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 14, 2020
Mobilní operátoři druhý den rozesílají v SMS milionům svých zákazníků výzvu k instalaci mobilní aplikace eRouška. Podepsaná je Jarmila Rážová, hlavní hygienička České republiky. Aplikaci Rážová ovšem představila už před měsícem a půl. Do této chvíle byl počet jejích uživatelů nízký. Z tohoto důvodu ji pracovníci hygienických stanic v některých případech ignorovali.
SMS kódy do aplikace eRouška začínají pozitivně testovaným chodit automaticky„Sdeleni MZCR: Prosime nainstalujte si na vas chytry telefon aplikaci eRouska ZDE: (link) Aplikace nezna Vasi identitu ani polohu ale může upozornit na setkani s COVID nakazenym. Dekuji. Jarmila Razova, hlavni hygienicka CR.“
Ke konci léta mělo aplikaci staženou jen asi 250 tisíc lidí. Aby systém fungoval dobře, tvrdil už dříve ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO), že by si ji do telefonu mělo nainstalovat šest milionů uživatelů.
Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček oznamuje, že je naprosto nezbytné navýšit počet lůžek na 10 tisíc.
„Současně musíme mít dostatek personálu, který se bude o pacienty starat,“ avizuje.
Aktuálně.cz přináší neveřejnou předpověď Ústavu zdravotnických informací a statistik o nejbližším vývoji situace. Kapacity nemocnic v Česku budou na konci října vyčerpány i v případě, že se vyplní nejoptimističtější scénář vývoje epidemie koronaviru.
„Počet hospitalizovaných bude vysoký ještě nejméně tři týdny, i kdyby se epidemiologický vývoj zásadně zlepšil,“ stojí ve zprávě.
Kapacita nemocnic dojde na konci října, říká ÚZIS. Denně může umírat přes 100 lidíPremiér Andrej Babiš (ANO) označuje situaci za katastrofální. Nařizuje stavbu polní nemocnice pro 500 lidí v pražských Letňanech a chce nakoupit tisíce lůžek.
„Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,“ konstatoval Babiš.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) potvrdil, že v případě nouze je Německo dle dohody připravené nabídnout svá lůžka českým pacientům s koronavirem.
Záložní plán. Němci v případě nouze převezmou pacienty, potvrdil PetříčekHasiči požádali o mezinárodní pomoc prostřednictvím mezinárodního systému. Podobnou žádost o zdravotnický personál tehdy těžce zasažené Itálie před sedmi měsíci vláda Andreje Babiše (ANO) zamítla.
Právě jsme přes naše operační středisko generálního ředitelství HZS ČR cestou CECIS odeslali žádost ČR o poskytnutí materiální humanitárni pomoci v souvislosti s vyskytem nemoci COVID-19. Jedná se o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí. pic.twitter.com/aX9hBXZfZj
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) October 18, 2020
Prezident Miloš Zeman pronáší projev. Tentokrát je výrazně smířlivější než v týden starém rozhovoru pro MF Dnes. Vyzývá k nošení roušek.
Video: Máme pouze jednu zbraň, roušku. Prezident Zeman promluvil o koronaviruOd komentátorů se Zeman dočkal pochvaly. „Byl to projev, který splňoval parametry projevu hlavy státu v této chvíli,“ řekl k vystoupení Miloše Zemana například novinář Jindřich Šídlo. Projev hodnotil jako státnický a uměřený.
Ani měsíc od schůzky mezi předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (ANO) není jasné, kdy v Česku začne fungovat pět linek, které jsou schopny vyrábět miliony roušek a respirátorů. Česko je jako dar dostalo při návštěvě Vystrčila na Tchaj-wanu. Politici se ovšem doteď dohadují, kdo a jak je převezme a bude provozovat. Na jaře muselo Česko stejné pomůcky nakupovat za miliardy z Číny.
Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti proti vládním opatřením. Policie zadržela 16 lidí, kteří na akci mířili ozbrojení. Dorazili také fotbaloví chuligáni. Organizátoři akci po třetí hodině oficiálně ukončili a krátce nato ultras zaútočili na policisty. Asi po půlhodině se těžkooděncům podařilo agresivní fanoušky vytlačit z náměstí. Na místě byli ranění.
Zazněla zdravice senátora za vládní ČSSD Jana Žaloudíka, který opakovaně protestuje proti vládním opatřením a nošení roušek.
Protest odpíračů roušek se změnil v bitvu hooligans s policií. Ta zadržela sto lidíAmerická CNN zveřejňuje reportáž o České republice. Dlouhé hodiny visí jako jedna z hlavních zpráv na titulní straně webu, který pokrývá celý svět. „Roušky udělaly z Česka premianta Evropy. Teď to zbabrali,“ zní titulek.
„Česká republika má na milion obyvatel víc nových případů než kterákoliv jiná země na planetě,“ praví reportáž. Dále novináři, mezi kterými je i Čech Tomáš Etzler, upozorňují, že za prvních 17 dní října v Česku zemřelo více lidí než za předchozích osm měsíců dohromady.
Masks made Czech Republic the envy of Europe. Now they've blown itAktuálně.cz informuje, že vláda podle expertů neprohrává jenom boj s pandemií koronaviru, ale také se lžemi o něm. Tisíce Čechů je šíří na sociálních sítích. Odborníci varují, že nepravdy snižují důvěru lidí v přijímaná opatření a tím i ochotu je dodržovat. Nečinnost přitom může stát lidské životy.
Množící se dezinformace o viru má vyvracet ministerstvo zdravotnictví, to s tím ale doteď nezačalo.
Kvůli lžím o koronaviru mohou umírat lidé, vláda zcela selhává, upozorňují expertiO sedm dní později v reakci na text Aktuálně.cz ministři schválili kampaň za 50 milionů korun, která má navrátit důvěru lidí ve vládu Andreje Babiše (ANO). Redakce materiál získala. Po osmi měsících od startu epidemie koronaviru v něm přiznává závažné nedostatky komunikace vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
„Od začátku druhé vlny epidemie se komunikace ze strany státu k občanům potýká s výraznými problémy, které mohou mít vliv na ochotu občanů dodržovat doporučení nebo omezení, a v konečném důsledku tak oslabují důvěru v rozhodnutí vládních orgánů i samotnou účinnost těchto omezení na zvrácení doposud nepříznivého vývoje epidemie,“ přiznává ministerstvo s tím, že to může mít zásadní dopad na celkové počty nemocných, hospitalizovaných i zemřelých během epidemie covidu-19.
Jak vláda za 50 milionů nakoupí důvěru lidí? Televize, přebaly novin i billboardyMinistr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dle deníku Blesk porušil svá vlastní protiepidemická opatření. Zatímco denně apeloval na Čechy, aby nevycházeli a zůstali doma, ve středu v noci 21. října se vydal do dle jeho vlastního nařízení uzavřené restaurace na pražském Vyšehradě.
Fotograf Prymulu zachytil, když z podniku zrovna vycházel bez roušky. V podniku byl na schůzce s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Co na místě řešili a proč se nesešli například v nepříliš vzdálené budově ministerstva zdravotnictví, není zcela jasné dodnes. Stejně jako další účastníci schůzky.
Právě on vyhlašuje nejpřísnější opatření: Pod rouškou tmy si Prymula bez roušky vyrazil do restaurace!Prymula v ranním rozhovoru pro týdeník Respekt připouští, že rezignuje, pokud si to budou lidé přát.
„Dojel jsem na jednání, které tedy bylo v restauraci, v salonku restaurace. Já jsem tam nejel za účelem stravování, ale jednání,“ uvedl mimo jiné Prymula.
Premiér Andrej Babiš (ANO) krátce po tom oznámil, že jej požádal o rezignaci, a pokud tak neučiní, navrhne jeho odvolání.
„Musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit. Je mi úplně jedno, co tam pan ministr Prymula s panem Faltýnkem dělali, koho tam zvali a proč. Nemůžeme kázat vodu a pít víno. Myslím, že právě ministr zdravotnictví by měl jít příkladem,“ uvedl premiér Andrej Babiš.
Odpoledne ale ministr Prymula otáčí. Na tiskové konferenci oznamuje, že rezignovat nehodlá, protože nic neporušil.
„Na Vyšehradě jsem vystoupil v roušce a šel přes restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Tam proběhlo jednání. V tomto slova smyslu nebylo nic porušeno, nejedná se o restauraci,“ řekl Prymula.
Probošt vyšehradské kapituly Aleš Opatrný ovšem popírá, že by v budově, kterou spravuje, byl nějaký prostor k jednání mimo zavřenou restauraci.
„To je velmi jednoduché a názorné: celý dům patří vyšehradské kapitule a celý objekt je pronajatý na restauraci. Jestli je ve sklepě nějaký prostor, kam si chodí někdo s někým povídat, to nevím,“ řekl Opatrný pro iRozhlas.cz.
Probošt z vyšehradské kapituly: Celý objekt je pronajatý jako restaurace, je to zlomyslně posunutéPrymula: “Nic strašného jsem neprovedl, byl jsem na úřední schůzce”. Úřední schůzky probíhají v kancelářích, oba pánové je mají k dispozici 24 hodin denně. Byli si dát do nosu a puberťácké výmluvy nedůvěru jenom zvyšují. Papaláši, kteří si myslí, že pro ně pravidla neplatí... https://t.co/LFVWSmRRdW
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 23, 2020
Česko má nový vrchol v denním nárůstu počtu nakažených. Podle údajů ministerstva zdravotnictví za den přibylo 15 238 nově potvrzených případů. Počet hospitalizovaných přesáhl 5000. V pražských Letňanech probíhá stavba polní nemocnice s kapacitou pěti set lůžek. Za pronájem Letňan stát zaplatí 26 milionů korun.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula uznává svou chybu. V otázkách Václava Moravce řekl, že cítí politickou odpovědnost a je připraven rezignovat, jakmile bude mít svého nástupce.
„Abych pravdu řekl, já do té pozice nešel jako politik. Opravdu jsem nepřemýšlel nad schůzkami se šéfem poslaneckého klubu hnutí, které mě nominovalo,“ uvedl Prymula ke schůzce s Jaroslavem Faltýnkem (ANO).
Později Faltýnek i Prymula dostanou od pražské hygieny za své provinění pokutu tři tisíce korun.
Sám Faltýnek, který ministra na schůzku pozval, skončil na postu prvního místopředsedy ANO. Že ho nebude v roce 2021 obhajovat, ale slíbil už po podezřeních, že byl zapojen do brněnské korupční kauzy Stoka. Klíčové křeslo šéfa poslaneckého klubu hnutí mu zůstalo a s ním i veškerý politický vliv.
"Patnáctka pro Faltýnka?" Poslechněte si odposlechy obžalovaného expolitika ANOVláda ve snaze zlepšit špatnou koronavirovou situaci na svém zasedání rozhodla, že zavede zákaz vycházení – od 28. 10. musí lidé zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Ven v noci smí jen kvůli neodkladným cestám. Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00 ráno.
„Jsme v situaci, kdy musíme přijmout opatření, která jsou schopna zabezpečit pokles křivky,“ zdůvodnil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nová opatření po jednání vlády.
Noční zákaz vycházení je asi přijatý pro členy ANO, kteří se schází tajně po zavřených restauracích. Ostatní občané sedí doma, protože stejně nemají kam jít.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 26, 2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula již zná svého nástupce. Novým ministrem se stane dosavadní náměstek FN Brno Jan Blatný. Během doby, kdy se vláda pokouší zkrotit pandemii koronaviru, bude třetím šéfem resortu.
Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný, Zeman ho jmenuje ve čtvrtekAféra vyšehradské schůzky s Jaroslavem Faltýnkem, po níž Prymula rezignoval, ještě doznívá. Šéf vládního poslaneckého klubu ANO Faltýnek zároveň odlétá na dovolenou do španělské Malagy. Ve chvíli, kdy vláda Čechy vyzývá, aby co nejvíce zůstávali doma. Faltýnek se tak ani neúčastní jednání sněmovny.
„Neznám detaily, ale není to dobrý příklad. Po tom, co došlo k té kontroverzní schůzce, to určitě není dobrý signál ze strany pana Faltýnka. A mně se to nelíbí,“ kritizuje Faltýnkovu cestu o dva dny později premiér Andrej Babiš (ANO).
„Jsem zločinec a je potřeba mě opravdu zastřelit, vyhodit,“ reaguje Faltýnek na dotazy reportérů na pražském letišti, kam se ve stejný den, kdy ho šéf hnutí ANO kritizoval, vrátil.
Navzdory předchozím slibům ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že děti se do lavic vrátí nejpozději 2. listopadu, školy zůstanou zavřené. Rodiče se to jako první dozvídají z Twitteru ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Až později to schvaluje vláda.
Hamáček na sociální síti reagoval na poznámku poslance ODS Martina Baxy.
Vláda zakazuje chodit v noci ven, ale zda a kdy budou děti chodit do škol, to se odbyde, že snad rozhodne na konci týdne. Takhle to proste nemůže být. Ať vláda jasně řekne: situace je špatná, školy budou třeba ještě x týdnů zavřené. Lepší říkat i nepříjemnou pravdu, než mlžit.
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) October 26, 2020
Hamáček také na Twitteru vysvětlil, proč vláda navzdory rostoucím číslům nakažených nepřistoupí k lockdownu. „Protože pro to není ve vládě shoda,“ uvedl Hamáček.
Výsledkem nedělních protestů proti vládním opatřením proti šíření koronaviru na pražském Staroměstském náměstí je více než 100 zadržených demonstrantů a 20 zraněných policistů. Organizátoři akci po třetí hodině oficiálně ukončili a krátce nato fotbaloví ultras, kteří se akce také zúčastnili, zaútočili na policisty.
Policisté na Staroměstském náměstí provádí ztotožnění útočníků a předvádí je na policejní služebny k provedení dalších úkonů.#policiepha
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 18, 2020
Miloš Zeman jmenoval do funkce nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Novináři ho zaskočili otázkou, zdali podepsal petici spolku Milion chvilek pro demokracii, která požaduje odstoupení premiéra Andreje Babiše. Blatný informaci nechtěl potvrdit. Den nato ale novinářům po jednání vlády svůj podpis přiznal. Komentátoři to označují za nešťastný začátek ministra, který potřebuje důvěru Čechů.
„Otázka mě zaskočila a reagoval jsem, jak jsem reagoval,“ uvedl Blatný. Podle něj podpis s jeho vstupem do Babišovy vlády nekoliduje. Přichází jako odborník.
To samé tvrdí i sám Babiš. „Pana Blatného vnímám jako odborníka ve zdravotnictví. Do vlády se snažím vybírat vždy odborníky a nevybírám je podle sympatií vůči mně. Teď je důležité, abychom společně zvládli tuhle zdravotnickou krizi, která trápí celou Evropu. A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. Na politikaření v této době skutečně není čas,“ uvedl Babiš.
„Je třeba změna nálady ve společnosti. Pojďme změnit pocit strachu v respekt. Musíme všichni táhnout za jeden provaz. A jestli to máme udělat, musíme vědět proč,“ byla vůbec první slova nového ministra, když stál po boku Babiše při prvním veřejném vystoupení. Za hlavní úkol si dával změnit náladu ve společnosti.
„Strach nás paralyzuje, a co je ještě horší, rozděluje. Nemluvím jen o strachu z koronaviru, mluvím také o strachu mnohých z nás o živobytí, budoucnost, o výchovu dětí. Každý z těch strachů je stejně závažný,“ tvrdil Blatný.
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Blatnému pogratuloval.
Přeji novému ministru @ZdravkoOnline Janu Blatnému hodně síly. Může se spolehnout, že mu jako epidemiolog pomůžu se vším, co bude potřeba. Chtěl bych poděkovat všem šikovným lidem z ministerstva, se kterými jsem v uplynulých 5 letech navázal spolupráci, a těším se na další.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 30, 2020
Premiér Andrej Babiš opět nebyl společně s dalšími členy vlády na jednání o prodloužení nouzového stavu. Opozici se to nelíbí. Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu.
Ti, co měli přijít, nepřišli. Miroslava Kalouska rozlítila nepřítomnost Andreje Babiše a dalších členů vlády na jednání o prodloužení nouzového stavu 👉 https://t.co/Ks3rvOWFcu. pic.twitter.com/mNrCiFCs0W
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) October 30, 2020
V listopadu v souvislosti s koronavirem umírá rekordní počet lidí. V první polovině měsíce v Česku zemřelo 2912 osob, což je dohromady více úmrtí než za celý říjen. Ministr zdravotnictví Jan Blatný představuje nový protiepidemický systém (PES). Vláda ho ale bez vědomí expertních autorů mění a rozhoduje na základě toho o rozvolnění opatření. Odborníci to kritizují jako nezodpovědné, obchodníci jsou rádi.
V Česku byl zaznamenán nejvyšší počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za den od začátku epidemie, zemřelo 220 lidí. Nejvyšší za celou dobu epidemie je také počet hospitalizovaných, kterých je zhruba 8300, z toho 1244 ve vážném stavu.
Bývalý místopředseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek, který opakovaně kritizoval exministra zdravotnictví Romana Prymulu za to, že v uzavřené restauraci schůzkoval s Jaroslavem Faltýnkem (ANO), je sám přistižen v jiném podniku. Reportérům Radiožurnálu přiznal, že si tam dal pivo. Pití alkoholu na veřejnosti je také zapovězené.
Kalousek tvrdil, že uvnitř restaurace, která ale měla výdejní okénko, čekal na jídlo. „Potřeboval jsem si dojít na toaletu. A než jsem se stačil vyčůrat, tak jsem stačil vypít jedno pivo. Pak jsem si odnesl to jídlo. Udejte mě na hygienu, prosím,“ tvrdil poslanec, který na sociálních sítích na lidi apeloval, aby dodržovali opatření.
„Paní redaktorko, prosím, abyste mě citovala, že na to jídlo jsem nečekal v restauraci, že na to jídlo jsem čekal v kapitule a očekávám, že budu ohodnocen Řádem bílého lva,“ uvedl také Kalousek v reakci na předchozí obranu Prymuly.
Kalousek si dal pivo v zavřené restauraci. ‚Nesrovnávejte mě s Prymulou, já jsem nepařil,‘ brání seNakonec se ale Kalousek veřejně omluvil.
Mé prohlášení ke včerejšímu dni:
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) November 4, 2020
Nebyl jsem na žádném mejdanu po zavírací hodině.
Majitel restaurace je můj dlouholetý přítel, vypil jsem s ním uvnitř restaurace jedno pivo a zase jsem odešel. Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil.
Přesto připouštím, že jsem do restaurace vůbec
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) představil nový systém PES, který má zajistit předvídatelnost protiepidemických opatření, jež vláda zavádí. Rozlišuje pět stupňů pohotovosti na základě skóre od nuly do sta. Ke každému stupni jsou v tabulce přiřazena odpovídající opatření. Česko se v tu chvíli nachází ve druhém nejvyšším stupni PES.
„Hlavním cílem nového hodnocení PES je především zvýšit čitelnost a predikovatelnost aktuální epidemiologické situace. Chceme, aby veřejnost měla představu, jaká je situace v jejich kraji a zda se mají připravit na rozvolňování, nebo zpřísňování zavedených opatření. Do skóre budou zabudovány pouze parametry, které si může každý občan vyhodnotit a spočítat z dostupných dat,“ popisuje nový systém hodnocení ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Blatný představil plán rozvolňování. První opatření mohou padnout za dva týdnyMinistr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznamuje, že se od 18. listopadu vrátí do škol prvňáci a druháci.
„Epidemiologické ukazatele a údaje z posledních dvou týdnů nám signalizují, že Česká republika je pravděpodobně za bodem zlomu epidemie. Rozhodli jsme se proto, že by bylo namístě, aby se žáci 1. a 2. ročníků vrátili 18. listopadu do škol,“ uvedl Blatný.
Soud zrušil opatření o mimořádném nošení roušek na některých místech, které ministerstvo zdravotnictví zavedlo 19. října. Opatření podle něj postrádalo smysl a nebylo dostatečně podložené.
„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu,“ řekla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci
Městský soud v Praze dnes zrušil mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví z 19.10., kterým se zakazuje pohyb bez roušek uvnitř budov a venku v obcích. Opatření se ruší až od 21.11. Do té doby může ministerstvo přijmout nové opatření, bez vad. M.Puci pic.twitter.com/R5zwYM2h8y
— Tisková mluvčí Městský soud v Praze (@MluvciV) November 13, 2020
Soud dává vládě čas do 22. listopadu, aby vady opatření napravila.
Bývalý prezident Václav Klaus, stejně jako jiní politici, přišel vzpomenout 17. listopad 1989 na Národní třídu. Jediný měl celou dobu roušku pod bradou. Nenasadil si ji ani při rozhovoru s novináři.
Exprezident nošení roušek, které dle vědeckých studií dramaticky snižují riziko šíření nákazy, odmítá dlouhodobě. „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak zaprvé to nepovažuje za chybu a zadruhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal, co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat,“ řekl ještě předtím v rozhovoru pro ČTK. Příznivce roušek označil za vítače migrantů.
Později za nedodržení vládou nařízených opatření na Národní třídě dostal pokutu 3 tisíce korun od hygieny.
Vláda bez konzultace s autory systému PES mění metodiku jeho výpočtu. Do skóre se nyní začínají započítávat i výsledky antigenních testů, které ale nejsou tak spolehlivé. Autoři systému s tím nesouhlasí a upozorňují, že to zkreslí jeho výsledky – PES může ukazovat lepší stav, než ve skutečnosti je.
V Česku se od začátku epidemie prokázala nákaza covidem-19 už u půl milionu lidí, přičemž nejvíce z nich se nakazilo během podzimu, kdy počty infikovaných skokově přibývaly. Podle virologa Pavla Plevky je sice imunita proti druhému nakažení nejistá, většina těchto lidí má ale šanci alespoň na lehčí průběh onemocnění.
Skutečné číslo nakažených ale dle expertů stoupá spíše k milionu. Dá se totiž předpokládat, že mnoho lidí se koronavirem nakazilo, ale ve statistikách uvedení nejsou, protože nebyli vůbec otestováni. Svědčí o tom zejména vysoký podíl pozitivních testů, který stále přesahuje dvacet procent. Na základě toho lze podle odborníků usuzovat, že řadu pozitivních lidí se nepodaří odhalit, což nakonec přiznává i samo ministerstvo zdravotnictví.
Koronavirus mělo už půl milionu Čechů. Na jak dlouho mohli získat imunitu, není jasnéI když musí být restaurace, kluby a podobná zařízení zavřené, policie musí z pátku na sobotu ukončit nelegální party v klubu v Anenské ulici v centru Prahy, na které bylo více než sto lidí. Protože byl vstup na heslo a na výzvu policie nikdo nereagoval, policisté vstoupili násilím.
Jan Blatný: Shodli jsme se, že na základě aktuální epidemické situace dojde k dalšímu rozvolnění od čtvrtka. Země se přesune do 3. stupně pohotovosti systému PES. Otevřou se obchody, restaurace i hotely, možný bude i nedělní prodej.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) November 29, 2020
Vláda Andreje Babiše (ANO) jednomyslně rozhodla o tom, že se Česko před Vánoci přesune do třetího stupně PES. Vyslyšela tak přání obchodníků, nedbala varování některých expertů. Mohou se otevřít restaurace i prodejny zboží. Dva dny před tím v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) varoval, že Vánoce jsou rizikem a epidemická čísla podle něj nejsou natolik příznivá, jak před časem očekával.
„Rádi bychom oznámili, že na dnešním mimořádném jednání vláda jednohlasně, jednomyslně rozhodla o tom, že Česká republika přejde ze stupně 4 do stupně 3,“ oznamoval ministr Blatný. Proč takový postup doporučoval, není zcela jasné. Vláda tak učinila přesto, že statistiky nedávaly takový důvod k optimismu. Hned šest krajů nesplňovalo kritéria pro stupeň číslo 3. „Domníváme se, že v průběhu příštího týdne dojde k dalšímu výraznému zlepšení situace,“ hájil sebe a další členy vlády Blatný.
Na vládě ale proběhla ostrá debata, někteří ministři byli pro případné otevření až o týden později podle toho, jak se čísla budou vyvíjet. Nastal kompromis: rozvolňování nezačne v pondělí 30. listopadu, ale až ve čtvrtek 3. prosince.
Mimo jiné s argumentem, že lidi je potřeba pustit nakoupit vánoční dárky. Nepřímo to potvrdil také ministr Blatný, když 29. listopadu dostal od Aktuálně.cz dotaz, jestli se vláda neřídí při rozvolňování spíše veřejným míněním a tím, že lidé chtějí před Vánocemi nakupovat. „Selský rozum říká vyjít vstříc lidem, protože když máte čtvrtek, pátek, sobotu, neděli, tak vlastně přidáte velkou část toho týdne,“ vysvětloval snahu vlády otevřít lidem obchody
Proč zrovna čtvrtek? Aby si lidé nakoupili, říká Blatný. Zatím ale není situace dobráVláda k rozvolnění přistoupila i přes varování autorů PES, kteří upozorňovali, že vláda systém bez jejich vědomí změnila tak, že bude ukazovat mírnější stav, než ve skutečnosti je. A nejistotu předtím dával najevo i samotný Blatný.
„Změnu se mnou ani většinou dalších spoluautorů nikdo předem nekonzultoval. Myslím, že je nevhodné jakékoliv změny metodiky dělat tímto způsobem. Bylo by absurdní na tomto základě překotně rozvolňovat. Pro zdraví ekonomiky, lidí i klidné Vánoce je potřeba počkat na jasnější pokles,“ varoval na Facebooku 24. listopadu Jan Kulveit, jeden z autorů PES.
„Pravda je, že v řadě krajů se situace nezlepšuje, ale spíše stagnuje, nebo se některé parametry dokonce zhoršují. Takže se nedá vyloučit ani to, že očekávané přepnutí do stupně tři nebude v pondělí možné. Ačkoliv stále věřím, že to možné bude,“ uvedl 27. listopadu Blatný.
Blatný: Čekali jsme, že bude líp. Další rozvolňování není jisté, Vánoce jsou rizikemZapočalo vyplácení jednorázového příspěvku ve výši 5000 korun důchodcům. Vláda tento příspěvek, takzvané rouškovné, schválila jako pomoc v době zdražování kvůli pandemii. Opozice i část seniorů to označují za předvolební úplatek.
"Ve svých peněženkách to pociťují obzvláště tíživě ti, kteří s příjmy sotva vyjdou i za normálních okolností. Jsou to nejen senioři, ale také invalidé, vdovy, vdovci a sirotci. Letos jim navíc přibyly mimořádné výdaje spojené s nákupem roušek, dezinfekce a dalších prostředků na ochranu vlastního zdraví. Proto jsem prosadila mimořádný příspěvek," uvedla Maláčová.
"Babišovné" 5000 korun už plní peněženky seniorů. Správa postupně rozesílá 15 miliardPodle ekonomů bude tento štědrý příspěvek stát státní rozpočet přibližně 14,5 miliardy korun a Česko bude muset tento dluh splatit.
Část seniorů v anketě Aktuálně.cz příspěvek tvrdě kritizuje. Pro jiné je to vítaný předvánoční dárek. „Je to úplatek a zvedá se mi z toho žaludek. Radši bych jedla suché brambory,“ odpověděla například paní Milena z Nového Boru. „Jsem moc ráda, protože mi moc peněz nezůstává, a navíc platím hodně za léky,“ reagovala opačně třeba paní Irma ze Sloupu v Čechách.
Úplatek i fajn dárek. Co pěti tisícům od vlády říká padesátka seniorů?Vláda na začátku prosince odmítla i přes silně se zhoršující čísla nakažených výrazněji zpřísnit opatření, která přes varování expertů před Vánocemi uvolnila. Po 14 dnech ale opět zavřela restaurace. Nedaří se odstartovat kampaň za očkování. Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že zmocněnce pro očkování nepotřebuje. Stane se jím sám. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) trvá na tom, že stát je na aplikaci milionů dávek vakcín připraven.
Marián Hajdúch, který je národním koordinátorem testování na covid-19 a vedoucím laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví, rezignoval. Na protest proti tomu, že vláda podle něj mnohem více přihlíží k politickým hlediskům než odborným.
„Nechci poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými vnitřně nesouhlasím,“ vysvětlil jeden z hlavních důvodů Hajdúch Deníku N.
Navíc dal za pravdu kritikům, že vláda nezvládá testování. „Podle mého názoru má na stávající epidemiologickou situaci vliv to, že se málo testuje. Jsme pátá až šestá nejméně testující země v EU, přitom kapacita u nás existuje,“ stěžoval si.
„Nechci krýt politická rozhodnutí, s nimiž nesouhlasím.“ Národní koordinátor testování Hajdúch končíSpolečně s ním končí i další člen laboratorní skupiny Omar Šerý.
Jarmila Rážová usoudila, že Šerý pro Laboratorní skupinu COVID19 je nepotřebný, protože kritizuje PSA a antigenní testování a nedávno ukončila mé členství ve skupině. S Doc. Hajdúchem končím také já. V dubnu
— O Šerý (@omarsery1) December 19, 2020
jsem byl jmenován na žádost prof. Prymuly ministrem Vojtěchem.
Podle Českého statistického úřadu zemřelo v letošním roce nejvíce lidí za posledních 10 let. Ze srovnání dat za posledních deset let vyplývá, že úmrtí stoupla především u seniorů nad 65 let. Počet mrtvých za jednotlivé týdny oproti průměru začal skokově narůstat během října. Podle posledních zaznamenaných dat činí rozdíl oproti průměru již více než čtyři tisíce úmrtí.
V prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku 4135 lidí, více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem pro 45. kalendářní týden z let 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku 104 481 lidí, o devět procent více, než je průměr.
V Česku zemřelo nejvíce lidí za posledních deset let, počty dál strmě stoupajíZemě sice byla podle interpretace vlády ve stupni tři, jenže pokud by se vláda skutečně držela systému PES, musela by být země ve stupni čtyři, a v některých krajích dokonce ve stupni pět. Vláda přesto zpřísnění opatření v době, kdy lidé nakupují na Vánoce, odmítla.
Blatný tvrdil, že skóre PES není až tak zlé, čísla prý stagnují a jsou na hranici mezi stupněm tři a čtyři. Vláda sice podle svého písemného usnesení lehce zpřísnila některá opatření, rozhodla se požádat poslance o prodloužení nouzového stavu o celých 30 dnů, ale v zásadě pohyb lidí moc neomezila. Což se brzy projevilo i přes hygienická opatření na zaplněných náměstích či v hospodách a restauracích.
Vláda ale dala přednost ekonomice. „Já jsem chtěl především poděkovat za velmi korektní a vstřícné jednání dnes na vládě, a to zejména i ministru zdravotnictví. Ta jednání samozřejmě nejsou jednoduchá a je třeba si uvědomit, že i když jsme nechali stupeň tři a jsme rádi, že byly přijaty argumenty, tak je zřejmé, že musíme být i nadále nesmírně obezřetní,“ děkoval Blatnému ministr obchodu Karel Havlíček (za ANO) v den, kdy hlavní hygienička Jarmila Rážová řekla, že ona osobně by opatření neuvolňovala a návrat ke stupni čtyři je podle ní velmi reálný.
Vláda zároveň schvaluje, že restaurace budou muset zavírat už ve 20 hodin místo dosavadních 22 hodin. Je to podle ní reakce na dosavadní nedodržování opatření. Takové nové omezení v předvánoční době je podle některých provozovatelů stejné jako zavřít úplně.
„Omezení otevírací doby provozoven stravovacích služeb vychází především z aktuální epidemické situace. V posledních dnech jsme často registrovali porušování opatření, která souvisela například s prodejem z okének během nočních hodin, s přeplněnými bary nebo s konzumací alkoholu na veřejnosti,“ zdůvodňuje krok vlády mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Policie v noci zasahovala v otevřených barech. "Chcete zase 4. stupeň?" ptá se BlatnýNěkteří hospodští ale nové sešněrování otevírací doby označují za likvidační. „Tato vláda je dlouhodobě neschopná řešit danou situaci, proto si, jako komunisti ve 48. roce, vybrala obětního beránka,“ tvrdí například Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek z Jinců.
Pohlreich: Jaký je rozdíl mezi gastrem a železářstvím? Podniky chystají neposlušnostVláda také omylem svým usnesením zakázala restauracím prodej piva čepovaného do džbánku nebo lahve s sebou. Při snaze to opravit o tři dny později zakázala omylem restauracím nápoje prodávat úplně. Vysvětlovala to tiskovou chybou. V další opravě zakázala prodej kávy či čaje s sebou. To už je ale prý záměr.
„Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zdůvodnil to tím, že restaurace takto prodávaly nápoje, které by se jinak prodávaly ve stáncích například na vánočních trzích. Konzumace občerstvení na trzích je ale zakázána. Opatření se podle ministra nevztahuje na prodej přes okénko do auta.
Ministr obchodu Karel Havlíček (za ANO) Radiožurnálu řekl, že není zakázáno prodávat kávu nebo čaj z okénka, není ale možné si to vzít a vypít na místě. „Definitivně je to tak, pokud si někdo koupí něco v okénku, a je úplně jedno, jestli třeba pivo v pet lahvi nebo kávu v kelímku, a vezme si to do auta nebo domů do tašky, bez problému si to může koupit. Jediné, co není možné, je to, aby si to koupil a začal to okamžitě konzumovat,“ řekl Havlíček.
Kavárny kávu s sebou balí do pytlíků či na kelímky lepí upozornění, že není určena k okamžité konzumaci.
Sporný bod v usneseních vlády a jeho původní znění ze 7. prosince: „Zakazuje se prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko).“
Nové znění z 10. prosince: „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci.“
Opravené znění z 10. prosince: „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko).“
Studenti středních, vyšších odborných škol a konzervatoří se vrací do školy. Bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech. Výjimkou z vysokých škol jsou také studenti prvních ročníků, kteří se s omezeními do škol také podívají. Toto uvolňování je v rámci přechodu Česka do třetího stupně systému PES.
V reakci na to ale pedagogická komora zveřejnila alternativní návrh ke školnímu systému PES. Podle ní je lepší, aby se celé stupně vracely najednou, avšak postupně. Nelíbí se jí rotační výuka.
Detailní rozpis najdete zde ➡️ https://t.co/dbTnl5K4W2 pic.twitter.com/OXhSdjJvZr
— MŠMT (@msmtcr) November 29, 2020
Expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 připravil vlastní verzi protiepidemického systému PES. Pro opatření v mírnějších stupních by nebyl třeba nouzový stav. Takzvaný anticovid tým chce svůj návrh předložit ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO).
Opozice představila protiepidemický systém. Nižší stupně nepotřebují nouzový stavVláda rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 23. prosince. Zároveň vláda v tento den probírá i zpřísnění do stupně čtyři podle systému opatření PES. Ale opět k němu přes nepříznivý vývoj nepřistoupila. Přednost dostala ekonomika.
„V případě, že se tato situace i nadále bude vyvíjet negativně, a znovu říkám, netýká se to jenom vlastního skóre, které zatím je na stejné hodnotě, ale zejména vývoje v nemocnicích, tak je možné, že v pondělí bude rozhodnuto o změně. V tom případě by se jednalo o stupeň číslo čtyři,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Bude to lepší, dám na odborníky, sliboval Blatný. Jenže velí Babiš a situace se horšíZačíná antigenní testování zdarma. Až do 15. ledna se mohou lidé nechat otestovat na koronavirus, testy platí zdravotní pojišťovny. Výsledek testu je do 15–20 minut. Jedinou podmínkou je, aby se lidé registrovali on-line. Web na špatně zapamatovatelné adrese crs.uzis.cz ovšem po svém spuštění kolabuje. Výpadky má i později.
Je to 24 hodin, co jsme začali monitorovat dostupnost Centrálního rezervačního systému odběrových míst COVID-19.
— Hlídač Státu (@HlidacStatu) December 13, 2020
Aktuální statistika:
✅ 66,7 % času
🤷♂️ pomalá 2,1 %
❌ nefunkční 31,2 % času, tj. celkem 7,3 hodin). Nejdelší výpadek trval 4,8 hodin.https://t.co/117zf6Vplf pic.twitter.com/tHievDf2jH
„Je snaha postupně navyšovat kapacity tak, abychom se koncem týdne dostali na požadovanou kapacitu, tj. 60 000 antigenních testů denně. Volných míst by mělo přibývat, ale nelze očekávat, že je během několika dnů/týdnů možné otestovat celou populaci. Kapacita 60 000 testů denně je limitem,“ vysvětluje Jan Hamáček, vicepremiér a ministr vnitra.
V následujících dnech kapacity kvůli velkému zájmu lidí na mnoha místech nestačí. Tvoří se fronty.
Česko je na úrovni pátého stupně. Antigenní testování nás nezachrání, říká virologNěmecko dokončuje rozsáhlou síť více než 400 vakcinačních center, která jsou připravena na dodání vakcíny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ale prohlašuje, že Česko nic takového nepotřebuje a distribuci a aplikaci milionů dávek vakcín zvládne.
„Žádný strach. Česká republika je na očkování připravena,“ uvedl Blatný.
Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích. Jako první by měli být očkováni senioři, mladší, vážně chronicky nemocní lidé a zdravotníci na rizikových pracovištích. V další vlně pak ostatní zdravotníci, zaměstnanci v sociálních službách nebo kritické státní infrastruktuře.
Česko má přes Evropskou unii objednané vakcíny pro 6,9 milionu lidí. Očkování se bude platit ze zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Vakcína zatím čeká na schválení evropskými úřady. Podle vládní strategie by nejdřív měla být dostupná nejspíš koncem roku asi pro 400 tisíc lidí, pro milion dalších pak v prvním čtvrtletí, ve druhém pro 2,6 milionu, ve třetím pro 2,42 milionu a v posledním pro 382 tisíc osob. Další dávky budou v roce 2022.
V Česku zemřelo od začátku epidemie už více než 10 tisíc lidí. „Průměrně člověk kvůli nemoci covid ztratil 9,5 roku života, jsou to zbytečná úmrtí, kterým se dalo zabránit, naše země epidemii nezvládá, nejsme sice jediní, ale jsme jedni z nejhorších, situace nebude příznivá, třetí vlna nás nemine, říká demografka Dagmar Dzúrová z PřF UK.
Česko se dle rozhodnutí vlády opět vrací do čtvrtého stupně PES. Rozvolnění vydrželo pouhé dva týdny a jeden den. Zavírají restaurace, od 23. hodiny platí zákaz nočního vycházení. Vláda ovšem opatření oproti tabulce, která měla zajistit předvídatelnost, upravila. Obchody před Vánoci zůstávají otevřené.
Premiér Andrej Babiš (ANO) slibuje, že provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci nákladů. Samotná restriktivní opatření nechal oznámit ministra Blatného.
Babiš: Znovu zavřené provozy obdrží stoprocentní kompenzaci nákladůNa protest proti vládním opatřením se postavily stovky restaurací, hospod a kaváren, které by dle nového opatření měly opět mít otevřená jen okénka. Řada z nich chce nechat podnik otevřený i přes zákaz. Majitelé nakoupili po rozvolnění zásoby, které nemají jak udat.
Také šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který sám v Praze spoluvlastní podniky jako Café Imperial, Divinis a Next Door by Imperial, má pro iniciativu „lidské pochopení“, sám by se k ní ale podle svých slov nepřidal. „Jestli to něco může změnit, těžko říct. Myslím, že to je jenom následek toho, jak se s celou tou věcí (jak vláda přistupovala k zavření/znovuotevření hospody, úpravě zavírací doby atd. – pozn. red.) pracovalo,“ říká pro on-line deník Aktuálně.cz.
„Já tyhle hurá akce nemám rád, ne že bych se v tom chtěl angažovat. Nemůžu ale říct, že bych těm lidem lidsky nerozuměl. Ve svém podnikání mají celoživotní úspory, živí rodiny atd. Zkrátka to čtu tak, že už toho lidé mají plné zuby,“ dodává šéfkuchař.
Na seznamu rebelů přibývají stovky hospod. Chápu je, ale nepřidám se, říká PohlreichPro bojkot opatření ze strany podniků vyjádřil pochopení také majitel proslulé brněnské restaurace Koishi Janko Martinkovič. Ten se rozhodl po 12 letech provozu zavřít, důvodem jsou podle něj existenční problémy spojené právě s vládními nařízeními. Propustil přitom všech svých 19 zaměstnanců. „Udělali v té době to nejlepší, co mohli. Já už jsem prostě dál nemohl,“ řekl o protestujících v rozhovoru pro DVTV.
Protiepidemické skóre PES začalo v pátek ukazovat hodnotu, která odpovídá pátému stupni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný si slibuje, že nárůst pozitivních případů by mohlo zbrzdit plošné antigenní testování, které stát zdarma spustil před Vánoci. Virolog Pavel Plevka v rozhovoru pro Aktuálně.cz však upozorňuje, že se ho účastní příliš malý počet lidí na to, aby to mělo nějaký vliv na zastavení epidemie.
Česko je na úrovni pátého stupně. Antigenní testování nás nezachrání, říká virologPo kritice expertů i premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstvo zdravotnictví na Twitteru oznamuje, že ruší připravovanou komunikační kampaň za 50 milionů, která měla mimo jiné vyvracet nebezpečné bludy o koronaviru a informovat o výhodách očkování. Ministerstvo argumentuje „změnou celkové strategie“ a tím, že bude spolupracovat s profesními sdruženími. S těmi se však nikdo nedohodl.
Rozhodli jsme se zakázku na kampaň ke covid-19 zrušit z důvodu změny celkové strategie. Na obsahu jsme začali spolupracovat se @strakovka, která naváže spolupráci se skupinou předních komunikačních agentur sdružených pod AKA, @APRA_Prague a dalšími.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 18, 2020
Kampaň se tak dále zpozdí. „V polovině ledna startovat nemůže, to není možné,“ komentuje to ředitel Asociace komunikačních agentur Marek Hlavica a dodává, že nejbližší termín spuštění by mohl být konec ledna, řekl serveru iRozhlas.
Mediální agentury, na které sází Blatný: jednu nikdo nekontaktoval, druhá označila požadavky za nereálnéVyšel tak zatím pouze inzerát v novinách, který měl lidi přimět, aby se nechali očkovat. Kritizují ho experti na marketingovou komunikaci s tím, že může mít spíše opačný efekt.
@ZdravkoOnline Určitě jste to mysleli dobře. Proč je to tedy špatně? pic.twitter.com/VpUDceGdL9
— Denisa Hejlova (@DenisaHejlova) December 10, 2020
A přidal se i premiér Babiš, který slíbil novou kampaň. „Doufejme, že bude vypadat jinak než ten inzerát, který jsem viděl. Byl úplně katastrofální,“ poznamenal. Dodal, že volal Blatnému, aby si našel pořádné marketéry. „Abychom se za to nemuseli stydět,“ řekl.
Z průzkumu agentury STEM, který si nechalo udělat ministerstvo zdravotnictví, plyne, že očkovat proti koronaviru se chce nechat 40 procent lidí, což k vybudování kolektivní imunity zdaleka nestačí.
Andrej Babiš oznámil, že zmocněncem pro očkování se stane on sám. Stalo se tak v neděli na Babišově návštěvě nemocnic, kam Úřad vlády pozval jen vybraná média. Pokračuje tak kumulace pravomocí souvisejících s pandemií do jeho rukou.
Ještě v pondělí Babiš přitom uváděl, že navrhne vládě zřízení funkce vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19 a nabídne ji bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi (za ANO). Ten ale nabídku odmítl. Babiš následně oznámil, že zmocněnce nechce a jeho roli převezme on sám.
„Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já,“ zdůvodnil v neděli změnu svého rozhodnutí. Popřel, že by souvisela s Prymulovým odmítnutím.
Zmocněncem pro očkování se stanu já, prohlásil Babiš. S Prymulou to prý nesouvisíBabiš už od jara zodpovídá dle rozhodnutí vlády za protiepidemická opatření a od léta je i šéfem Rady vlády pro zdravotní rizika, takže řídí i samotný boj proti covidu-19 a chytrou karanténu.
Jak si rozdělí úkoly s koordinátorem, který bude mít očkování proti covidu-19 na starosti na ministerstvu zdravotnictví, není jasné. Ministr Jan Blatný (za ANO) na post vybral bývalého ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahutu.
Evropská komise schválila použití vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech. Už v neděli 27. prosince by tak v Česku mohli lékaři naočkovat prvního člověka. Do konce roku by první várku vakcíny mohly dostat nižší desítky tisíc lidí. Odborníci i opozice však vládu kritizují, že Česku stále chybí detailnější plán, jak bude očkování probíhat. A čekají na něj také nemocnice.
Jako první se mají vakcíny dočkat nejohroženější. Kdo všechno bude patřit mezi prioritní skupiny, určuje národní očkovací strategie, kterou před časem schválila vláda. Dle expertů je definice příliš široká.
Podle odhadu Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) do těchto skupin spadají zhruba tři miliony Čechů. Ministerstvo však očekává, že v prvním čtvrtletí obdrží vakcínu pouze pro zhruba milion lidí.
"Není jasné, proč je definice prioritních skupin pro očkování v Česku mnohem širší než v jiných zemích. Každopádně je ale třeba ji co nejdříve zpřesnit, kvantifikovat a poté komunikovat těm, kteří budou očkování provádět. Nemůžeme chtít po jednotlivých vakcinačních centrech, aby o prioritách rozhodovala sama," kritizuje BISOP ve své zprávě.
Zatímco Německo s předstihem zřídilo na čtyři stovky očkovacích center, v Česku vláda počítá s tím, že očkovat budou nemocnice. Ty ale doteď nemají žádný očkovací plán.
První Čech má dostat vakcínu v neděli. Nemocnice ale stále čekají na plán očkováníV Česku začíná platit pátý, nejpřísnější stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Vláda jeho zavedením reaguje na prudký nárůst případů během vánočních svátků.
Tentokrát platí v ještě přísnější verzi – v regálech supermarketů už mohou být jen životně důležité potřeby. Hračky, oblečení nebo elektronika musí být zakryté plachtou. Zákaz vycházení oproti předchozím 23:00 začíná už v devět hodin večer. Na začátku zimní sezony zavírají také všechna lyžařská střediska.
První lidé v Česku dostávají očkování proti covidu. Dávky vakcíny firem Pfizer a BioNTech jako první obdrželi v pražské Ústřední vojenské nemocnici premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emilie Řepíková.
„Šel jsem příkladem, abych přesvědčil lidi a taky abych vyvrátil nepravdy o vakcíně,“
Ráno jsem se nechal očkovat. Šel jsem příkladem, abych přesvědčil lidi a taky abych vyvrátil nepravdy o vakcíně. Jaké to bylo? Sledujte poslední Čau lidi v tomhle roce 🇨🇿
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 27, 2020
https://t.co/kK9EjOHHyB
Premiér Babiš a ministr Blatný také připomněli očkovací plán, podle kterého by měli vakcínu nejdříve dostat senioři a zdravotníci. Širokou veřejnost plánují zapojit v březnu.
„Vážení a milí spoluobčané, myslím si, že není náhodou, že do Evropské unie i do České republiky přichází vakcína v době Vánoc. Vánoce jsou dobou spojenou s nadějí a se zvěstováním dobrých zpráv. Možnost očkování je pro nás pro všechny jednoznačně dobrou zprávou,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Předposlední den roku přinesl do té doby nejvyšší počet odhalených případů – přibylo jich přes 17 tisíc.
Pozitivních bylo rekordních 52 procent testů. Index PES stoupl na také rekordních 90 bodů ze 100.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, kterým zakázalo nemocnicím od 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Uložilo jim také navyšovat kapacity pro covidové pacienty.
Téměř 17 tisíc nakažených. V Česku opět padl rekord, riziko je na nejvyšším stupniNa začátku měsíce Česko zaznamenává dosud nejvyšší počet zachycených případů koronaviru za den – je jich téměř 18 tisíc. Vláda do poloviny února prodlužuje nouzový stav, čelí ale tlaku kvůli několika aférám, zejména ohledně předbíhání v pořadníku vakcíny na Státním zdravotním ústavu, účasti poslance ANO Milana Hniličky na nelegální oslavě nebo neúspěšnému startu systému na registraci k očkování.
Česko zaznamenává rekordní počet nových případů covidu-19 od březnového vypuknutí epidemie – přibylo 17 668 nakažených.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že uvolnění opatření nelze v nadcházejících dnech očekávat.
Některá krematoria hlásí přetížení. Například Krematoriu Ostrava jako jedinému zařízení svého druhu v Moravskoslezském kraji nestačí kapacita na zpopelnění zesnulých, jejichž počet výrazně zvýšila pandemie. Asi 50 těl tak muselo být převezeno do jihomoravských Hustopečí.
Ostravské krematorium nestačí zpopelnit všechny zemřelé, kraj žádá o pomocVláda v reakci na to zakázala do konce nouzového stavu dovážet do Česka těla zemřelých ke zpopelnění. Krematoriím také odpadla povinnost řídit se emisními limity.
Vláda chce hlídat vytížení krematorií. 50 těl z Ostravy čeká přesun na jižní MoravuPo odhalení aféry s předbíháním při očkování ve Státním zdravotním ústavu rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Server Seznam Zprávy přinesl informaci, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní.
Babiš a Blatný neočkují potřebné. Vakcínu dali svým úředníkůmAndrej Babiš označil chování úřadu za absolutně nepřijatelné. Březovský přiznal chybu, bránil se ale tím, že na něj premiér tlačil, aby vyčerpali vakcíny co nejrychleji.
Ředitel SZÚ Březovský rezignoval kvůli kauze očkování, říká BlatnýPodle zprávy serveru rozdělil ústav vakcíny mezi asi tisícovku svých zaměstnanců, z nichž většina nepatřila mezi prioritní skupiny. Kromě Březovského na svou funkci rezignovala také náměstkyně ministra Blatného Alena Šteflová, která se na SZÚ nechala přednostně naočkovat společně s manželem.
To, co se stalo ve Státním zdravotním ústavu, je absolutně nepřijatelné. Takovéto excesy se nemůžou a nesmí opakovat. Jsem rád, že pan ministr Blatný to okamžitě s panem ředitelem řešil a ten po jejich rozhovoru dnes rezignoval.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 14, 2021
Vláda spouští systém pro registraci lidí starších 80 let k očkování. Ten ovšem okamžitě vykazuje problémy se zasíláním SMS s kódy. Nedalo se dovolat ani na zvláštní linku 1221, která měla seniorům s registrací a rezervací termínu pomáhat.
Neúspěšný start systému kritizovali odborníci i opozice, systém označili za nefunkční a komplikovaný. Ještě ten den se ukazuje, že systém trpí řadou technických i bezpečnostních chyb.
Předseda ODS Petr Fiala označuje spuštění registrace za skandál a odpovědnost přičítá premiéru Andreji Babišovi.
Systém očkování nemá žádná pravidla, dochází k protekci, není jasné kdo, kdy a kde má být očkován, nefunguje registrace, není žádná kampaň na jeho podporu. Jedním slovem skandál. Za tento stav je odpovědný premiér, který sám sebe ustanovil koordinátorem očkováni.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 15, 2021
Ke kritice vlády se připojili také operátoři, kteří se podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda dozvěděli o posílání ověřujících SMS zpráv pro zájemce o očkování až po spuštění systému, a nemohli se tak na nápor dostatečně připravit.
Zahlcení očkovacího systému bylo jisté, říká stát. Zabránit tomu nešlo, míní expertiV Česku byla prokázána takzvaná britská mutace koronaviru, která je nakažlivější než dosud rozšířená varianta, uvedl Státní zdravotní ústav. Ministr Blatný řekl, že mutace není nebezpečnější pro zdraví člověka, ale šíří se asi o 40 procent rychleji. Ministr dodal, že vakcíny dostupné v Česku fungují i proti britské mutaci.
„Je teď několik měsíců, kdy musíme naplno zabrat, abychom situaci zvládli dříve, než ta rychleji se šířící varianta nad tou starší převáží,“ řekl Blatný.
Britská mutace je v Česku, šíří se výrazně rychleji a může mít vliv na další opatřeníPrezident Miloš Zeman dostává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti koronaviru. Lékaři mu podali látku firem Pfizer a BioNTech. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček později oznamuje, že se očkování odehrálo standardně a bez komplikací.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman byl v Ústřední vojenské nemocnici v Praze očkován první dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech proti onemocnění COVID-19.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 20, 2021
V následujících dvou dnech prezident republiky podstoupí v ÚVN plánovanou komplexní preventivní lékařskou prohlídku.
Prezident k očkování vyzval s tím, že jej považuje za jedinou možnost, jak covid porazit.
Politici vítají Zemanovu výzvu k očkování, vadí jim útoky na média i chválení vládyVláda prodlužuje nouzový stav do 14. února. O den dříve to schválila sněmovna hlasy vládních stran a KSČM. Premiér Andrej Babiš prohlašuje, že by si přál, aby nouzový stav už nemusel být znovu prodlužován a skončil 14. února. Vyjádřil ale obavu, že to nebude stačit.
Ministr zdravotnictví Blatný zároveň oznamuje, že stát v nadcházejících týdnech dostane asi o pětinu méně vakcín firem Pfizer a BioNTech, než se očekávalo. Kraje mezitím upozorňují na zmatky v přerozdělování dávek.
Zmatky v rozvozu vakcín do krajů. Dostáváme méně než Praha a Brno, kritizují hejtmaniŠéf Národní sportovní agentury a poslanec ANO Milan Hnilička, bývalý premiér Jiří Paroubek, šéf liberecké krajské policie Vladislav Husák nebo místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr se účastnili nelegální oslavy narozenin podnikatele a někdejšího politika ČSSD Petra Bendy v Teplicích.
Deník Blesk je zachytil spolu s dalšími hosty na oslavě v hotelu, a to přesto, že se při vnitřních i venkovních akcích nesmí kvůli pandemii setkat více než dva lidé. Někteří účastníci navíc neměli roušky, další v hotelu dokonce přenocovali, ačkoli se podle platných opatření mohou ubytovávat pouze lidé na služebních cestách.
Na oslavě v Teplicích byl i policejní ředitel Husák, Hnilička se vzdá postu poslancePremiér Andrej Babiš jejich chování označil za "nepřijatelné papalášství". Hnilička se omluvil a vzdal se funkce poslance, lukrativnější post šéfa Národní sportovní agentury si ale ponechal. Babiš nejprve žádal jeho odchod z čela agentury, později ale otočil s odůvodněním, že prý nechce agenturu destabilizovat. Husáka z funkce ředitele Policie Libereckého kraje odvolal policejní prezident Jan Švejdar.
Je to nepřijatelné papalášství a hlavně porušení vládních nařízení. Pánové si z nich udělali trhací kalendář. Všichni zúčastnění, včetně hotelu, ve kterém se ta akce konala, za to musí nést následky. https://t.co/Wha7Y2DqDk
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 25, 2021
„Jeho odvolání považuji za kontraproduktivní, je to slušný člověk, který odpracoval na přípravě a vytvoření agentury spoustu času, omluvil se.“
Úřad vlády si zřizuje účet na TikToku, čínské sociální síti pro děti. V rámci kampaně na podporu očkování na něm chce do poloviny února zveřejnit videa, která mají vyvracet dezinformace šířené o očkování proti covidu-19.
Série videí, která vytvořili influenceři Anna Šulcová a Jakub Gulab, a související smlouva na propagaci v hodnotě půl milionu korun se ale staly předmětem kritiky i výsměchu politiků, odborníků i veřejnosti.
„Strašně bych zase chtěl žít v době, kdy budeme mít na to, vyhodit půl milionu za propagaci vlády na čínské sociální síti pro teenagery. Tahle doba tu ale ještě není,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.
Premiér Babiš i ministr Blatný kritiku odmítli, podle nich influenceři práci na videích odvedli zadarmo a peníze měly jít pouze na propagaci. Šulcová a Gulab po kritice oznámili, že se půlmilionového příspěvku od vlády vzdali.
Influenceři po kritice odmítli půl milionu na kampaň proti dezinformacím o očkování Šulcová: Na vládě byli z našeho nápadu nadšení, odvedli jsme nejlepší práci a zdarmaVláda také zakazuje cizincům přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů, bez ohledu na tzv. cestovatelský semafor. Výjimku určila například těm, kteří jedou na svatbu či pohřeb nebo zde pracují či studují.
Opatření proti covidu přestávají fungovat, prohlásil na začátku února ministr zdravotnictví Jan Blatný. I přes řadu přísných pravidel, jako je uzavření služeb nebo omezení pohybu, opět stoupá počet nakažených. A to zejména v okresech Trutnov, Sokolov a Cheb, které nechává vláda 12. února uzavřít. Sněmovna odmítá prodloužit nouzový stav, vláda ale vyhlašuje nový a začínají práce na pandemickém zákoně. Premiér Andrej Babiš ukončuje spolupráci se svým poradcem a exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou kvůli jeho účasti na fotbalovém zápase.
I přes přísná omezení v Česku stoupají počty nakažených. Opatření přestala fungovat, prohlašuje ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Podle něj je Češi přestali dodržovat. Důležitou roli ale hraje také šířící se britská mutace.
"Je faktem, že epidemická situace u nás se nelepší. Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že je přítomná britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji. Dokazuje to jednoduchý fakt. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat," řekl ministr Blatný.
Sněmovna odmítla prodloužení nouzového stavu. Vláda Andreje Babiše žádala o dalších 30 dnů, komunisté, kteří menšinový kabinet podporují, se ale tentokrát rozhodli návrh nepodpořit. Po sedmihodinové debatě a dvouhodinovém jednání mezi lídry vlády a opozice se pro prodloužení vyjádřilo 48 poslanců, potřeba jich bylo 54.
Tři schůzky bez výsledku. Jak premiér Babiš nenašel společnou řeč s lídry opoziceVláda sněmovnu varovala, že na nouzový stav je vázána velká část opatření proti šíření koronaviru a jeho neprodloužení může zásadně zhoršit epidemickou situaci v Česku. Stejně tak na poslance apelovala většina hejtmanů, ač mnoho z nich zastupuje opoziční strany. Sněmovní opozice ovšem prodloužení nouzového stavu odmítla s tím, že pro vyhlášení opatření lze najít i jiné prostředky než nouzový stav - například pandemický zákon, který vláda slibuje od loňského jara.
„Tato země nouzový stav potřebuje, ale ne v rukou šílence,“ řekl poslanec Pirátů Jakub Michálek.
Vláda uzavřela okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji kvůli rychlému šíření covidu-19. Zhruba 300 tisíc lidí, kteří v těchto okresech žijí, je až na stanovené výjimky nemůže opustit, ostatní lidé naopak nemohou na území těchto okresů vstoupit.
Povoleny jsou ve třech uzavřených okresech cesty do práce, do školy, za lékařem či na úřad. Obyvatelé také musí místo obyčejných roušek nosit respirátory nebo chirurgické roušky, zaměstnavatelé musí zajistit co nejmenší šíření nákazy na pracovištích.
Ještě 10. ledna přitom ministr vnitra Jan Hamáček prohlásil, že „uzavření žádné části Česka se nechystá“.
Omezení přichází v době, kdy byla v okresech asi třikrát až čtyřikrát horší situace než jinde v republice. Nemocnice jsou naplněné, pacienty musí převážet jinam.
„Itálii tu máme, Itálie tu už je. Rozhodně v Chebu a rozhodně v Sokolově. Italské scénáře ve smyslu záběrů, které jsme odtamtud vídali, tu už jsou. Opravdu je tady spousta pacientů s covidem a spousta jich umírá. Čísla jsou obrovská. Itálii tu máme. Nechci lhát,“ řekl primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka.
Italský scénář už tu máme. Musíme vybírat, které pacienty dáme na jipku, říká primář Prožili jsme si peklo, bouchne to všude. Bojujeme o padesátníky, říká primář StrakaVláda na žádost hejtmanů vyhlašuje na 14 dní další nouzový stav. Od půlnoci navázal na ten dosavadní, který ve stejnou dobu skončil, protože ho sněmovna odmítla prodloužit. Opatření zůstala stejná jako doposud.
Vláda opět vyhlásí nouzový stav. Děkuju hejtmanům, řekl BabišPodle ústavních právníků vláda jedná protiústavně, když vyhlásila nový nouzový stav na základě stejných argumentů jako předchozí, který sněmovna odmítla prodloužit. Premiér Babiš tvrdí, že se jeho kabinet proti ničemu neprovinil, protože žádostí hejtmanů vznikla nová situace.
Zaslal jsem @AndrejBabis dopis. Upozorňuji na možné protiústavní chování @strakovka. Pilíře naší demokratické společnosti, nelze obcházet. Je povinností vlády a opozice v se domluvit na ústavním postupu. Je to v zájmu všech a @senat musí tento zájem hájit. https://t.co/HD5V40mAo3
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) February 14, 2021
Hejtmani se na žádosti o vyhlášení nového nouzového stavu shodli, proti byl jen primátor Prahy Zdeněk Hřib, který se ale nakonec k iniciativě také připojil.
Babiš nepřišel, že něco potřebuje, po jednání ani nepoděkoval, říká hejtman GrolichZačínají jednání mezi vládou a opozicí o takzvaný pandemický zákon, který by umožnil zavádět a vymáhat opatření i bez nutnosti nouzového stavu.
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek vyzval k jednání o pomoci Německa nemocnicím v regionu.
Karlovarský kraj chce jednat o pomoci Německa. Jsem připraven to řešit, říká BabišPremiér Babiš uvedl, že je připraven situaci řešit, jakmile ho k tomu vyzve krajská covidová koordinátorka.
„Se saským premiérem jednám opakovaně. Pokud nás Karlovarský kraj požádá, tak okamžitě kontaktuji konzulku v Mnichově a saského premiéra a budu to řešit,“ řekl Babiš.
Vláda ovšem jednání s Němci dlouhodobě nebyla nakloněna. Například náměstek ministra Blatného Vladimír Černý tvrdil, že Německo nabízí přijetí nejvýše deseti pacientů. Jak ale upozornil týdeník Respekt, Němci nikdy nic takového neuvedli a týdeníku řekli, že mají ve svých nemocnicích místo i pro stovku českých pacientů s covidem.
Pokračování kauzy Cheb: Pomoc z Německa zazdili sami ČešiPoradce premiéra a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se ve VIP lóži účastnil fotbalového utkání Evropské ligy mezi Slavií Praha a Leicesterem City. A to přesto, že v ten samý den žádal vyhlášení tvrdé uzávěry Česka. Přítomní byli i další politici a osobnosti.
Prymula chce zavřít celé Česko, sám šel na fotbal. Babiš s ním ukončil spolupráciPremiér Andrej Babiš následně oznámil, že s Prymulou ukončuje spolupráci. Prymulu, který se proti opatřením provinil už na podzim při návštěvě zavřené restaurace na Vyšehradě, označil za člověka bez sociální inteligence.
„Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné. Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma,“ uvedl premiér Andrej Babiš.
„Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma,“ řekl Prymula.
Nechci polarizovat společnost, mého třetího návratu se nedočkáte, řekl PrymulaZápas z tribuny sledovali také kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář, ředitel České televize Petr Dvořák nebo politici ODS Alexandr Vondra, Jan Skopeček a Pavel Novotný.
Je to morální selhání. Letos jsem neměl dovolenou. Omluvy i výmluvy VIP hostů SlavieV Česku leží ve skladech nevyužito na 120 tisíc vakcín. Andrej Babiš, který se v prosinci označil za koordinátora očkování, prohlašuje, že to není jeho starost.
„Odpovědnost je na krajích, nikoliv na mně. Já jsem premiér české vlády. Já dělám všechno pro to, aby se lidi očkovali, ale nemůžu koordinovat 174 míst, to snad uznáte. Nebo máte pocit, že bych to měl koordinovat?“
Loni v prosinci ovšem mluvil jinak. Sám se za koordinátora očkování prohlásil.
„Celou akci řídím já a řídí to ministerstvo zdravotnictví. Dohlížím na to. Já jsem premiér, který je za to zodpovědný, a vždy jsem se hlásil k té odpovědnosti.“
V Česku leží ladem 120 tisíc vakcín. „Odpovědnost je na krajích, ne na mně. Nemůžu to koordinovat,“ říká BabišNedostatečné využití dodaných vakcín členové vlády svádějí i na to, že je část seniorů odmítá. Vláda ale stále nebyla schopna spustit informační kampaň, která by vyvrátila lži o očkování šířené po sociálních sítích. EU před tím varovala už loni v létě.
"Radši zemřu na covid než na vakcínu." Roste nechuť k očkování, kampaň přijde pozděPomoc s distribucí v dopise premiéru Babišovi nabízí skupina Mladých praktiků. Podle nich kvůli pomalému postupu zemře až 15 lidí denně. Na jejich nabídku nikdo nereaguje.
„Jestliže stát pod vaším vedením není schopen vakcíny dostat k lidem, kteří je potřebují, nabízíme, že si je rozvezeme sami.“
Mladí praktici chtějí od státu nevyužité vakcíny, aby zabránili zbytečným úmrtím. Rozvoz jim nabízí i pivovarV těžkém stavu leží v nemocnicích s covidem-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Některé nemocnice jsou na pokraji kolapsu. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý na tiskové konferenci prohlašuje, že to není ničí vina.
„Současná situace není nikoho vina, ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra a je nutné tuto situaci vnímat jako jakoukoliv jinou katastrofu nebo pandemii, která v minulosti lidstvo postihovala nebo postihla.“
Vláda po bouřlivém jednání nezrušila zakázku na dodání rychlotestů do škol za čtvrt miliardy korun. Komise vedená ministerstvem vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vybrala firmu založenou v daňových rájích lidmi spojovanými s praním peněz. Premiér Babiš neúspěšně prosazoval nejlevnějšího účastníka - firmu napojenou na lobbistu Tomáše Horáčka, který je stíhaný za manipulace zakázek.
BIS varovala vnitro před firmami z daňových rájů. To zakázku dalo firmě tam založené Dodavatel testů do škol, kterého prosazuje premiér, je napojený na stíhaného lobbistuOdborníci varují, že čínské rychlotesty, které vláda vybrala na testování dětí ve školách, jsou pro záměr nevhodné. Podle nich kvůli nízké schopnosti rozpoznat pozitivního bezpříznakového žáka může jejich nasazení naopak urychlit šíření koronaviru.
Otevřít školy s čínskými testy je riziko, říkají experti. Je nutné použít PCR testyStudent pražského gymnázia uspěl s žalobou proti zavření své školy. Městský soud v Praze konstatoval, že vláda nouzový stav platný od 15. února vyhlásila protiústavně, a tak nemůže platit ani na něj vázané nařízení o zavření škol. Dle právníků je to důležitý precedent pro další podobné spory. Soud argumentoval stejně jako předtím odborníci a ústavní právníci, kteří před protiústavností vládu varovali.
„Soud dospěl k závěru, že v případě nouzového stavu vyhlášeného usnesením vlády (…) se nejedná o nový nouzový stav, ale o faktické pokračování nouzového stavu vyhlášeného usnesením vlády (…), a to proti vůli Poslanecké sněmovny, která s pokračováním tohoto nouzového stavu nevyslovila souhlas," zní klíčová pasáž rozhodnutí senátu soudce Taubera. Verdikt je pravomocný.
Nouzový stav je protiústavní, řekl po žalobě studenta soud. Zákazy lze napadnoutPremiér Andrej Babiš oznamuje, že vláda vzhledem k rostoucímu nárůstu nakažených koronavirem požádá o další prodloužení nouzového stavu.
"Je nutné to udělat, v opačném případě by nastala v nemocnicích totální katastrofa. Takovou situaci jsme tady ještě neměli," uvedl Andrej Babiš.
Babiš zároveň dodal, že oproti plánům není možné, aby se od 1. března vrátili do škol maturanti.
Koronavirus se masivně šíří mezi žáky v otevřených školách a školkáchV Česku se objevuje první případ takzvané jihoafrické mutace, která je nejen nakažlivější, ale také odolnější vůči očkování.
Jak zabránit šíření jihoafrické mutace? Testujme na konci karantény, vyzývá vědecVláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní. Na tři týdny výrazně omezí pohyb osob.
Pro cesty do zaměstnání nebo za lékařem mimo okres bude potřeba potvrzení. Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm nejsou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb. Vycházky a běh budou dále možné jen na území obce. Vláda také asi na polovinu zredukovala výjimky pro maloobchod a služby, otevřít mohou pouze potraviny, drogerie, lékárny nebo výdejny zboží.
"Ze všech analýz vychází, že pokud chceme snížit mezilidské kontakty, musíme snížit mobilitu, pohyb obyvatel. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že omezení nastavíme tak, že zakážeme lidem opouštět území okresu. Budeme přesvědčovat občany, aby zůstali na území svého okresu tři týdny a pokud možno jej neopouštěli," řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.
Nová opatření: Vyberte si jedno místo, kde příští tři týdny zůstanete, žádá vláda1. brezna také musí zavřít všechny dosud otevřené školy a školky.
Vzhledem k vážné epidemické situaci se kromě stávajících opatření ve školství od příštího týdne uzavřou i mateřské školy, 1. a 2. ročníky základních škol vč. přípravných stupňů, speciální školy (školy dle par. 16, odst. 9 školského zákona) a praktické školy jednoleté a dvouleté.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) February 26, 2021
V březnu se epidemická situace výrazně zhoršila. Počty nakažených se sice postupně ustálily, nemocnice však zažily dosud největší nápor pacientů s covidem. V době největšího zatížení v nich leželo přes 9 tisíc pacientů, z toho až 2 tisíce v těžkém stavu. Vláda se tak rozhodla prodloužit nouzový stav a tvrdá opatření přes velikonoční svátky, kdy hrozil větší kontakt mezi lidmi, který by nemocnice mohl dovést na pokraj kolapsu.
Uplynul přesně rok ode dne, kdy testy potvrdily první tři případy nového koronaviru v Česku. Nákazu od té doby prokazatelně prodělalo více než 1,23 milionu lidí.
Roušky, prázdná Praha i protesty. Český rok s covidem očima fotoreportérů Aktuálně.czZačal platit zákaz cestování mimo okres s výjimkami cest do zaměstnání, k lékaři nebo na úřad. Dodržování kontrolují na mnoha hranicích okresů policisté.
Foto: Policie začala kontrolovat cestování mezi okresy i z Prahy. Zatím jen domlouváK očkování se mohou začít registrovat lidé starší 70 let. Během prvního dne se navzdory technickým obtížím s rozesíláním PIN kódů přihlásilo přes 200 tisíc lidí.
Začalo platit povinné testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci.
V českých nemocnicích je s nemocí covid-19 přes 8400 lidí, což je dosavadní rekord. Toto číslo v následujících dnech ještě poroste. Nemocnice v Karlovarském kraji vyčerpaly kvůli lidem nakaženým covidem-19 všechny kapacity. Vláda dojednala 19 míst pro české pacienty v Německu, nabídku k převozu pacientů do zahraničí přitom měla delší dobu a odborníci kritizovali, že ji nevyužila dříve.
Ačkoli se otevřela možnost nechat se očkovat u praktického lékaře, mnozí z nich vakcíny vůbec nemají.
"Odchýlili jsme se od původní očkovací strategie, kdy bylo jasně řečeno, že až přijde AstraZeneca, všechnu dostanou praktici, a to v tuto chvíli neplatí," kritizoval předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nedostatek vakcín pro praktiky.
Praktici nemají čím očkovat. Slibovali nám všechnu AstraZenecu, nemáme nic, naříkajíMinisterstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Podle premiéra Andreje Babiše nebyla nabídka seriózní.
Šíření koronaviru v Česku začalo zpomalovat, zátěž pro nemocnice ale zůstává vysoká, je v nich přes 9 tisíc pacientů.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný odvolal hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, ve funkci ji nahradila Petra Svrčinová. K jejímu odvolání vyzval i prezident Miloš Zeman, ten si však přeje i rezignaci Blatného kvůli negativnímu postoji k ruské vakcíně Sputnik.
V Česku převládla takzvaná britská mutace koronaviru. V posledních týdnech je v nemocnicích přibližně každý desátý pacient v těžkém stavu s covidem-19 mladší 50 let.
Nejde "jen" o nakažlivost. Situace v Česku potvrzuje obavy vědců o britské mutaciČeský statistický úřad zveřejnil statistiky úmrtnosti. Počet lednových úmrtí v Česku zlomil historické rekordy. Zemřelo 15 900 obyvatel, což je proti pětiletému průměru o polovinu víc.
Pandemie a s ní spojená opatření si vybraly daň u řady živnostníků, skončila každá čtvrtá hospoda.
Každá čtvrtá hospoda skončí, šance se chytly kavárny. Co ukázala data z gastro tržebV Česku dosud zdravotníci aplikovali více než milion dávek vakcíny proti covidu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný vyzval, aby se použilo co nejvíce vakcín a neschovávaly se pro druhou dávku.
Bývalý prezident Václav Klaus po vyhlášení uzávěry okresu Trutnov strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Hygienici to zjistili při trasování.
Klaus strávil před odhalením nákazy víkend v uzavřeném Trutnovsku, zjistila hygienaPoslanci Lubomír Volný a Marian Bojko odmítají ve sněmovně dodržovat opatření, kolem jejich míst je nainstalováno plexisklo.
Počet pacientů s covidem ve vážném stavu je dosud nejvyšší od začátku epidemie. Stále častěji jsou mezi nimi i mladí lidé.
"Mladí nebo mladší lidé si často myslí, že jich se to netýká. Jednoznačně dochází ke snižování věkového průměru přijímaných i těžce nemocných," upozorňuje ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr Blatný oznámil, že bude potřeba prodloužit nouzový stav. Zároveň nedoporučil uvolnění opatření během blížících se velikonočních svátků.
"Situace se vyvíjí ani ne úplně kriticky, ale ani ne tím úplně nejoptimističtějším scénářem," tvrdí ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Epidemie v Česku brzdí. Přísná opatření se navíc do čísel teprve promítnou, míní ÚZISVláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o dalších 30 dnů, avizuje předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. TOP 09 a STAN oznámily, že prodloužení nepodpoří.
Uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s covidem. V celé zemi se v poledne rozezněly kostelní zvony na památku 25 tisíc obětí nemoci. Symbolicky je připomněly i tisíce bílých křížů namalovaných na dlažbě pražského Staroměstského náměstí.
Když kříže na Staroměstském náměstí dostanou jména. Lidé spontánně uctívají zemřeléNejvyšší kontrolní úřad konstatuje, že vládní nákupy ochranných pomůcek na počátku epidemie provázel chaos a velké rozdíly v ceně i kvalitě. Ministerstvo zdravotnictví kupovalo respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus. Vnitro kupovalo účinnější respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Úřad také kritizuje, že vláda od roku 2011 neaktualizovala pandemický plán a nezajistila dostatečné zásoby ochranných pomůcek.
Stát podcenil přípravu na pandemii, tvrdí NKÚ. Resorty nespolupracovaly, vznikl chaos"Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se," konstatuje prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
"Pokud přišla pandemie, kterou nikdo neočekával a všechny státy světa začaly nakupovat ochranné prostředky, tak logicky nikdo na to nemohl být připravený," reaguje na kritiku premiér Babiš.
Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, tedy i přes velikonoční svátky. Jedinou výjimku ze zákazu vycházení po 21. hodině stanovila pro účast na bohoslužbách ve večerních hodinách. Pro hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Poslanci ostatních stran byli proti nebo se hlasování zdrželi.
"Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown," řekl premiér Andrej Babiš.
"Nouzový stav je něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit," řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala.
Epidemie koronaviru v celostátním měřítku i v jednotlivých krajích slábne, zpomalilo ale tempo očkování a Česko stále patří mezi země, kde se nemoc šíří nejvíce.
Kvůli pandemické situaci se plánované sčítání lidu uskutečnilo on-line. Hned po spuštění formuláře však systém spadl. Termín k sečtení byl poté prodloužen.
Sčítání lidu odstartovalo, záhy jej ale přerušilo přetížení systémuMinisterstvo školství představilo první fázi plánu návratu žáků a studentů na jednotlivé stupně škol. Jako první se vrátí do lavic děti z prvního stupně v rotačním modelu a předškolní děti. Obnovena je také praktická výuka na středních a vysokých školách a konzervatořích. Součástí plánu je také antigenní testování ve školách.
Ministerstvo představilo plán otevření škol, nejdříve se vrátí rotačně první stupeňK přednostnímu očkování proti nemoci covid-19 se přihlásilo více než 213 tisíc pracovníků ve školství z celkových cca 300 tisíc.
Soud zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem z rizikových zemí do vlasti negativní test na covid-19. Nebyla podle něj dostatečně odůvodněná.
Soud zrušil opatření, které žádalo negativní test na covid před návratem do ČeskaNových případů covidu ubývá asi o 2 tisíce týdně, pomaleji klesá počet hospitalizovaných. Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je situace rozporuplná.
"Pokud se lidé o Velikonocích 'utrhnou ze řetězu' a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden," pohrozil ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Opozice vyzvala vládu k přípravě systému pro bezpečný provoz služeb, který by umožnil lidem prokázat se, že jsou otestovaní, očkovaní či mají protilátky.
Během dubna se epidemická situace v Česku postupně zlepšovala a vláda mohla přistoupit k rozvolnění ve školství, obchodu a službách. Skončil nouzový stav, nemocnice se začaly vracet k normálnímu režimu a k neakutní péči. Pokračovalo očkování, vznikala další a další očkovací centra a mobilní očkovací týmy. Změna nastala ve vedení ministerstva zdravotnictví, Jana Blatného vystřídal Petr Arenberger (oba za ANO). Vláda nakonec nekoupila neschválenou ruskou vakcínu Sputnik V. Objevily se první případy závažnější indické mutace koronaviru, později označované jako mutace delta.
Česko promarnilo možnost získat větší množství vakcín z dodatečné desetimilionové dodávky pro státy EU. Šanci mělo na 70 tisíc dávek. Padla poté, co premiér Andrej Babiš společně se svým rakouským a slovinským protějškem odmítl způsob přerozdělení. To mělo být vstřícnější k pěti státům, ve kterých byla v tu dobu epidemická situace nejhorší. Podle Babiše byl tento přístup nespravedlivý.
"Je to skandál, co si dovolili." Podle Babiše je dělení vakcín pro země EU nevyváženéJenže nerovnováhu způsobily Česko a několik dalších zemí tím, že si objednaly méně vakcín, než kolik mohly.
Babiš a spol. chtějí po EU spravedlivější dodávky vakcín. Problém ale sami způsobiliVláda si za tento krok vysloužila kritiku nejen od opozice, ale také například od ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Ten Babiše vyzval, aby se omluvil všem, kdo budou muset na vakcínu čekat déle, než bylo nutné.
"Nyní se ukázal jako neschopný vyjednávač. A dokonce české občany připravil o 140 tisíc vakcín, které mohl získat navíc. Může za to Babiš sám, i kdyby vinu házel na kohokoli, z toho se nevymluví," komentovala neúspěch předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Česku v následujících dnech přislíbily "solidární dávky" Rakousko, Slovinsko a Maďarsko.
Premiér Andrej Babiš je nespokojený s prací ministra Jana Blatného a posílá mu už čtvrtý vytýkací dopis. Tentokrát mu vadí příliš přísné podmínky pro podávání experimentálního léku na covid bamlanivimabu. Blatný premiérovy výtky odmítá s tím, že podávání léků je věc lékařská, nikoliv politická.
Babiš poslal Blatnému další vytýkací dopis, kritizuje ho kvůli bamlanivimabuPoužívání léků je lékařské, ne politické téma.https://t.co/xntwywv23d
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) April 3, 2021
Vláda rozhodla o rozvolnění ve školství i ve službách. Při rotační výuce, kdy se třídy střídají doma a ve škole, a testování se mohou do škol od 12. dubna vrátit žáci prvního stupně, do školek mohou předškoláci. V okrese Zlín je návrat kvůli pomalejšímu odeznívání epidemie o týden zpožděný. Od 19. dubna by se měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol.
"Uvědomujeme si, že rotační výuka není ideální. Ale je to dnes jediná cesta, jak žáky bezpečně dostat do lavic," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Ta otázka opravdu stojí buď rotační výuka, nebo žádná prezenční výuka," dodal.
Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se budou moci znovu otevřít od 12. dubna, schválila vláda. Ve stejný den budou moci obnovit provoz také venkovní prostory zoologických zahrad.
První rozvolnění: Od pondělí 12. dubna otevřou některé obchody, služby a trhyMinisterstvo zdravotnictví také upravilo mimořádné opatření, kterým nemocnicím od 30. prosince přikazovalo zcela omezovat plánovanou péči. Od 7. dubna se tento zákaz změnil na doporučení.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci popřeli, že by je v blízké době měl premiér odvolat.
"Jsou to pouze spekulace a s panem premiérem jsme o tom nemluvili," poznamenal ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Novou ředitelkou Státního zdravotního ústavu se stala Barbora Macková, která úřad vedla od lednové rezignace tehdejšího ředitele, informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Novou ředitelkou Státního zdravotního ústavu se stala Barbora Macková, která byla pověřena řízením ústavu po lednové rezignace jeho tehdejšího ředitele: https://t.co/UDjDT2UC1Y
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) April 6, 2021
Premiér Andrej Babiš odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ve funkci ho vystřídal Petr Arenberger (oba za ANO), který do té doby působil jako ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Babiš uvedl jako hlavní důvod Blatného odvolání rozdílný názor na směřování zdravotnictví a jeho špatnou komunikaci. Blatný se vrátil jako lékař do brněnské fakultní nemocnice.
"Jako důvod vidím politické rozhodnutí, na které má pan premiér právo. Dá se to interpretovat tak, že i premiér myslí, že už jsme z nejhoršího venku," uvedl Blatný s odkazem na dlouhodobý tlak prezidenta Miloše Zemana na to, aby ve funkci skončil.
"Chci zdůraznit, že nejde o Sputnik. Mluvil o tom prezident, jsou o tom různé teorie. Sputnik je předmětem rozhodování EMA a budeme čekat na jeho rozhodnutí," komentoval Blatného odvolání premiér Babiš.
Prezident Miloš Zeman při jmenování Arenbergera zmínil jako důvod odchodu Blatného právě jeho snahu blokovat očkování neschválenými ruskými vakcínami. Blatný je tak podle Zemana spoluodpovědný za zemřelé na covid, protože dodávky Sputniku V neumožnil.
"Každý ministr by měl usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce funkčních vakcín. Obrátil jsem se na izraelského, ruského a čínského prezidenta s dotazy na dodávky vakcín. Odpovědi byly pozitivní, ovšem váš předchůdce ten proces blokoval. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto směrem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost," řekl po jmenování Arenbergera prezident Zeman.
Blatný blokoval vakcíny z Ruska a Číny, řekl Zeman. Výměna za Sputnik, říká opoziceZačíná registrace k očkování proti covidu pro zaměstnance pracující v sociálních službách. Po zdravotnících, učitelích a vybraných zaměstnancích kritické infrastruktury jsou další profesní skupinou, která dostane v očkování přednost.
Někteří "ologové" by měli mlčet, míní primář, který léčil prvního pacienta s covidemMinistr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl, že Česko s přijetím ruské vakcíny Sputnik V nebude napodobovat Slovensko. Nezačne látku dovážet dříve, než bude mít v pořádku "papíry". Zároveň informoval, že se ministerstvo při rozvolňování rozhodlo postupovat jinak než podle dosavadního protiepidemického systému PES.
"Určitě nechceme jít slovenskou cestou, že bychom tady najednou vítali letadlo se zmrazenými látkami, ale chceme mít nejdřív papíry v pořádku," řekl Arenberger.
O půlnoci skončil v Česku po 254 dnech nouzový stav. Končí zákaz cestování mezi okresy i zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 5:00. Většina opatření proti šíření koronaviru ale zůstává v platnosti, nově se má řídit pandemickým zákonem. Dál tak platí například zákaz setkávání více než dvou osob. Proti takovému použití zákona ministerstvem zdravotnictví se ale vymezují právní experti. Většinu opatření později soudy zpětně označí za nezákonná.
Větší shromažďování lidí ještě ne. Ministr zdravotnictví ho chce v pondělí omezit Nezákonný, extrémní, rozleptávající důvěru. Experti hodnotí restrikci nového ministraDo lavic se vrátili žáci prvního stupně základních škol. Prezenční výuku obnovily také speciální školy a otevřely se i školky, zatím ale jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky je pravidelné testování. Zavřené zůstávají školy kvůli špatné epidemické situaci na Děčínsku, kde se termín odsunul o týden kvůli brazilské mutaci koronaviru.
Jsi pozitivní, jdi domů. Ředitelé se obávají, jak žáci testování psychicky zvládnouZačíná kampaň na podporu očkování proti covidu nazvaná Udělejme tečku, startuje prvními televizními spoty. Cílem je, aby se k očkování přihlásilo 70 procent populace.
Video: Udělejme za koronavirem tečku. Česko zahájilo novou kampaň za očkováníVicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) oznamuje, že v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách vakcíny Sputnik V po jejím výhledovém schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Hamáček také avizuje, že chce od Dánska odkoupit všechny vakcíny AstraZeneca. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin.
Dle ruské propagandy pomohl politik Sputniku na Slovensko. Hamáček ho bere do MoskvyDánsko oznámilo, že pozastavuje očkování vakcínou AstraZeneca. Pověřil jsem velvyslance ČR v Kodani, aby okamžitě kontaktoval dánské úřady a oznámil zájem ČR odkoupit od Dánska všechny vakcíny AstraZeneca.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 14, 2021
Země Evropské unie se shodly na zavedení takzvaných covidových pasů. Potvrzení, které získají lidé po očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu, umožní obyvatelům EU jednodušší cestování mezi členskými zeměmi. Spuštění se chystá od léta 2021.
Nejasnosti dál provázejí omezení setkávání osob. Podle právních expertů nemohlo ministerstvo zdravotnictví toto opatření bez nouzového stavu zavést.
1/2 V otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má @PolicieCZ jasno. Mimořádné opatření MZdr váže omezení pouze k “hromadným akcím”. Pohyb osob “na ulici”, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt.
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 13, 2021
K očkování proti covidu se mohou začít registrovat lidé, kterým je mezi 65 a 69 lety.
Premiér Andrej Babiš potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček nepoletí do Ruska, kde měl jednat o vakcíně Sputnik V. Hamáček později uvedl, že se rozhodl cestu zrušit, protože byla nutná jeho účast na jednání vlády.
Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil BabišMinistr zdravotnictví Petr Arenberger hodnotil stav epidemie pozitivně. Velikonoce se podle něj do statistik nepromítly a nezhoršily epidemickou situaci. Upozornil ale, že je potřeba setrvalá obezřetnost, protože virus nezmizel.
"Denní průměr nakažených klesá ve všech věkových kategoriích. Čísla ale stále nejsou ideální, i proto by mělo být rozvolňování postupné a hlavně uvážlivé. Vlna epidemie se může rychle vrátit," sdělil ministr zdravotnictví Arenberger.
Vláda představila plán dalšího rozvolňování. Vybrané služby spojené s péčí o tělo, jako kadeřnictví, pedikúra nebo masáže, budou moci obnovit provoz od 3. května. Zákazník se bude muset prokázat negativním testem na covid.
"Profesionálně provedené PCR testy budou mít platnost sedm dnů, profesionálně odebrané antigenní tři dny. Neprofesionálním zatím ministerstvo nenastavilo hranici," uvedl ministr Arenberger k platnosti testů při rozvolňování.
Rozvolňovací balíček? Nejásal bych, ale vzniká kolektivní imunita, říká epidemiologVláda během patnáctiminutového on-line zasedání schválila novou verzi opatření o omezení obchodu a služeb. Reagovala tak na zrušení opatření Nejvyšším správním soudem. V oblasti maloobchodu a služeb se v nové verzi opatření dosavadní pravidla nezměnila. Nové opatření po výtkách soudu neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na sto lidí.
K očkování proti covidu se mohou registrovat lidé ve věku 60 až 64 let.
V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka.
Co se zatím ví o nové mutaci z Indie: Pro vědce je záhadou, její rozšíření nejasnéVláda premiéra Andreje Babiše schválila další rozvolnění opatření. Od pondělí 3. května se mohou do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve stejných krajích budou moci děti do školek. Zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základních škol se budou testovat na covid jen jednou týdně. Žáci druhého stupně dvakrát.
Arenberger: Testy PCR by pro žáky v části škol mohly být nejdřív v červnu Většina škol je bez pozitivních žáků. Testy jsou nepřesné, odběry děti nezvládajíVšechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka budou smět otevřít definitivně od 10. května. Zahrádky restaurací otevřou nejdříve 17. května.
Všechny maloobchodní prodejny se otevírají definitivně 10.5.2021. Právě rozhodla vláda.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) April 29, 2021
Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování před čtyřmi měsíci přes tři miliony dávek vakcíny proti covidu.
Vše o očkování: Objednáno je 23 milionů dávek, velké dodávky dorazí během květnaStátní ústav pro kontrolu léčiv prostudoval materiály k ruské vakcíně Sputnik V a s připomínkami je předal Úřadu vlády. K posouzení vakcíny ale dokumenty podle ředitelky ústavu Ireny Storové nestačily. Dokumentace měla desítky stran, u podobných přípravků jich bývají i desítky tisíc.
"Žádný oficiální proces pořád nezačal, neobdrželi jsme žádnou žádost o provedení klinické studie," informuje Storová.
Registrace na očkování se postupně otevírá pro další skupiny, na konci měsíce se mohou hlásit lidé starší 30 let. Očkování u praktiků stále vázne, slibovaných vakcín se stále nedočkali. Místo toho se otevírají větší očkovací centra. Pražský hrad si připomíná oběti covidu svíčkami v plastových kelímcích. Kvůli nejasným majetkovým poměrům končí ministr zdravotnictví Petr Arenberger, na post se vrací Adam Vojtěch. Jde o čtvrtou změnu ministra během osmi měsíců.
Česko očkuje proti covidu téměř půl roku. Velkokapacitní očkovací centra zřízená ve sportovních halách či na výstavištích nejsou ale kvůli chybějícím vakcínám plně vytížená. Mnohá fungují na poloviční kapacitu.
Ve skladech Správy státních hmotných rezerv zůstávají všechny stříkačky dovezené z Číny. Žádný z lékařů je dosud k ředění vakcín nepotřeboval. Stát přitom za expresní dodání v lednu zaplatil tři miliony korun.
Epidemiolog Roman Prymula upozorňuje, že není dost očkovaných v nejstarších skupinách obyvatel. Vinu dává složitému systému registrací.
Už dva měsíce mohou praktičtí lékaři očkovat své pacienty proti koronaviru. Někteří z nich se ale pořád nedočkali vakcín. Stěžují si, že s nimi nikdo nespolupracuje, očkování spousta z nich vzdává, protože nemá čím.
Zdravotníci si stěžují na vyplácení odměn. Spousta z nich na ně nedosáhne, hlavně ambulantní lékaři mimo nemocnice. Týká se to také lékařů, kteří se ještě vzdělávají, nebo zařízení bez smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi si v dopise stěžoval šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Pražský hrad si připomíná oběti koronaviru. Na nádvořích rozsvítil 29 711 svíček, první z nich zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Akci lidé kritizovali, komentovali ji jako neekologickou a nevkusnou. Tisíce svíčky hořely v plastových kelímcích, které se žárem deformovaly a do ovzduší tak uvolňovaly škodliviny.
Foto: Plastová pieta. Hrad zapálil třicet tisíc svíček v kelímcích za oběti pandemieV uplynulých dnech poutaly pozornost nevyjasněné majetkové poměry ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Vinohradské nemocnici, kterou vedl, například pronajímal vlastní budovu. Přišel si tím na miliony. Opoziční politici ho vyzývají k rezignaci.
"Vzhledem k tomu, že jsem řadu věcí objasnil, nemyslím si, že jsem udělal něco špatného, aby to bylo důvodem k odstoupení," reagoval ministr Arenberger.
Ministerstvo zdravotnictví ukončuje spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES), která mu radila v boji s koronavirem. Šéf skupiny, epidemiolog Petr Smejkal, důvody náhlého ukončení nezná. Ministerstvo jako důvody uvádí změnu situace a zrychlující se očkování. Skupina hodlá ve své práci pokračovat.
"Řekli nám, že nám děkují. Prý došlo k restrukturalizaci odborných skupin na ministerstvu. Rozhodnutím vedení ministerstva s námi prý ukončují spolupráci. Řekli nám, že volají, abychom se to dozvěděli od nich, ne z médií," popsala serveru iRozhlas.cz viroložka Ruth Tachezy.
#MESES byl před hodinou jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly.
— Martin Buchtík (@martinbuchtik) May 18, 2021
Premiér Babiš si žádá podrobné materiály týkající se Arenbergerova majetku. Situaci hodnotí jako nepříjemnou záležitost.
Počet nakažených nadále klesá, v Česku se otevře registrace na očkování proti covidu pro lidi mezi 35 a 39 lety. Následovat budou lidé od 30 do 34 let.
Počet úmrtí na koronavirus v Česku překračuje 30 tisíc.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger končí ve své funkci. Oznámil to premiér Andrej Babiš, podle kterého byl ministr pod velkým tlakem. Arenbergera nahradí opět Adam Vojtěch, který byl ministrem do září 2020.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman podle čl. 68 odst. 5 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, jmenoval Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha, MHA ministrem a pověřil jej řízením Ministerstva zdravotnictví České republiky. pic.twitter.com/ZROgMp5SfX
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 26, 2021
Ministr Vojtěch oznámil zmírnění podmínek pro omezení restaurací a služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Otevřou se tak restaurace, bary, herny a kasina nebo vnitřní bazény. Soud opakovaně upozornil, že podle pandemického zákona nelze vyhlašovat plošná omezení. Server Seznam Zprávy ten den upozornil, že úředníci ministerstva při vydávání opatření věděli, že jsou nezákonná.
Věděli, že zastavují život v Česku nezákonnou kličkou. Tady je důkazEpidemie dál slábne, vláda rozhodla o zrušení testování v zaměstnání, omezení nošení roušek, navýšení kapacity akcí a zmírnění pravidel pro cestování. Od 4. června se mohou k očkování registrovat všichni lidé starší 16 let.
Nejvyšší správní soud opět vyhodnotil opatření vlády jako nezákonná. Konkrétně ta, která platila na přelomu dubna a května a byly kvůli nim zavřené restaurace.
Přibylo nejméně případů koronaviru za všední den od konce loňského srpna.
Na Jablonecku zemřel na koronavirus očkovaný člověk, celý domov pro seniory se tak musel uzavřít. Vyvolává to debatu o případném přeočkování třetí dávkou pro seniory.
Praktičtí lékaři stále řeší problémy s očkováním. Někteří nemají vakcíny, jiní je vylévají. Ministerstvo zdravotnictví doporučilo, aby se látky AstraZeneca a Johnson & Johnson nepodávaly lidem mladším 60 let. Právě tyto vakcíny ale většina praktiků dostala do svých ordinací. Nově mají očkovat vakcínou Pfizer.
Počet případů znovu roste. Vláda ruší uznávání první dávky očkování k prokázání tzv. bezinfekčnosti. Na dvou místech v Praze začíná očkování bez registrace.
Vláda reaguje na pozvolný nárůst nakažených. Reprodukční číslo dál stouplo a dosáhlo hodnoty 1,2, nejvíc od konce února. Kabinet kvůli vývoji epidemie a obavám z nakažlivější mutace delta na mimořádném jednání rozhoduje o nových opatřeních platných od 9. července. Znamenají mírné zpřísnění. Nově budou za bezinfekční považováni jen lidé, kterým uběhlo 14 dní od druhé dávky očkování, první dávka už stačit nebude. Při příjezdu ze zahraničí budou lidé potřebovat test.
"Epidemická situace v Česku začala stagnovat, v Praze se zhoršuje. Pohybujeme se kolem 30- až 40procentního nárůstu případů," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
K očkování proti koronaviru se mohou v Česku od července hlásit už i děti ve věku od 12 do 15 let.
Česko je v počtu nových případů koronaviru nejhorší ve střední Evropě.
Zpřísňují se pravidla k prokázání bezinfekčnosti, nestačí už jedna dávka očkování. Neočkovaní nebo lidé, kteří neprodělali covid, se musí po návratu ze zahraničí v práci prokázat negativním testem.
Premiér Andrej Babiš požádal Maďarsko o půjčení dalších 200 tisíc vakcín proti covidu. Již dříve si Česko od Maďarska půjčilo asi 140 tisíc dávek vakcíny Pfizer.
Někteří odborníci předpovídají, že se blíží další vlna covidu. Například biochemik Jan Trnka pro web iRozhlas.cz mluví o tom, že je Česko na počátku další vlny.
"Za několik týdnů můžeme čekat podstatně vyšší nárůsty nakažených než dnes. Jsme na začátku další vlny a je jen otázkou času, kdy se křivka přehoupne do té části, kdy ji uvidíme jako exponenciálu. Co je nejisté, je, kdy dojde k tomu velkému nárůstu, zvýšení hospitalizací. Zatím se dá těžko odhadnout, jestli to bude v srpnu, v září, nebo později na podzim," říká Trnka.
Vláda schválila, že od 1. září skončí proplácení preventivních testů na covid z veřejného zdravotního pojištění. Chce tím motivovat lidi k očkování. Koncem srpna však couvla a rozhodla, že testy budou dál zdarma pro všechny pojištěnce.
V Česku byla nově zachycena covidová mutace označovaná jako delta plus. Až z 80 procent v tomto období převládá mutace delta.
"Dlouhodobě se ukazuje, že delta je velmi agresivní a postupně dominuje. Ráno jsme měli debatu na radě pro zdravotní rizika. Nemám informace o tom, že by vláda nějak měnila nařízení. Ale bude na to potřeba nějak reagovat," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.
Přestože je covid v Česku už přes rok a vyžádal si více než 30 tisíc mrtvých, v předvolební kampani většiny politických stran téma koronaviru chybí. Upozorňují na to komentátoři i političtí marketéři.
"Poučení z krizového vývoje nepřišlo. Volební kampaň ukazuje, že politici chtějí na koronavirus zapomenout," říká pro Český rozhlas Apolena Rychlíková z webu A2larm.
Vláda rozhoduje o benefitech pro očkované státní zaměstnance, s veřejností ale celý den komunikuje zmatečně.
"Všichni státní zaměstnanci, kteří se naočkovali od 1. ledna 2021, mají nárok na dva dny volna. Mohou je čerpat až do konce roku 2021," oznámil na tiskové konferenci Andrej Babiš. Vzápětí o tom informují média. Agentura ČTK publikuje výčet státních zaměstnanců, kterých se má opatření týkat, má jít o pracovníky ve školství nebo o příslušníky ozbrojených složek. Kolem poledne uvádí ministerstvo školství, že učitelů se benefit netýká. Později se ukazuje, že nárok nemají ani záchranáři, hasiči či policisté. Nakonec se dva dny volna, které mají motivovat k očkování, týkají pouze úředníků. Za dva dny dochází k upřesnění a podle náměstka ministra vnitra se benefit týká zaměstnanců státní správy, úředníků správních úřadů, policistů, hasičů či armády.
Vláda zmírňuje některá další opatření, navyšuje maximální kapacitu na akcích či koupalištích, v klubech povoluje tanec. Na některých místech je však nutné se prokázat potvrzením o očkování, prodělání nemoci nebo testem. Školy dostaly manuál ke školnímu roku, počítá se s plošným testováním na začátku září.
Vláda uvolňuje některá opatření, týkají se nošení respirátorů i kapacit diskoték či koupališť. Respirátor nemusí mit uvnitř lidé, kterým to způsobuje vážné zdravotní problémy. Bázeny či sauny mohou od srpna fungovat s plnou kapacitou. Po doložení bezinfekčnosti mohou lidé na diskotéky.
Odborníci debatují, zda rozvolnit plošná proticovidová opatření. Viroložka Ruth Tachezy například nabádá, aby se s rozvolněním nespěchalo a počkalo se až do naočkování rizikových skupin. Obě dávky vakcíny má v této době 45 procent lidí.
Do očkování se mohou zapojit od tohoto data i dětští praktici, pro děti od 12 let mohou objednávat vakcínu od Moderny. Stěžují si ale, že možnost očkovat měli dostat dříve, smlouvu s distributorem vakcíny však ministerstvo zdravotnictví podepsalo teprve 6. srpna.
Ministerstvo zdravotnictví zasílá školám necelé dva týdny před začátkem školního roku manuál, podle jakých opatření mají fungovat. Informuje například o třech vlnách testování žáků začátkem září.
MŠMT dnes poslalo školám manuál z dílny @ZdravkoOnline. Kromě doporučení pro školy obsahuje i preventivní testování v prvních dvou týdnech po začátku školního roku. Hlavním cílem je odhalit virovou nálož mezi žáky po prázdninách. Pravidla jsme dnes představili s @RobertPlaga. pic.twitter.com/wRCmE97pT3
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) August 17, 2021
Přestože podle původního rozhodnutí vlády měla od září skončit úhrada preventivních testů na covid z veřejného zdravotního pojištění, kabinet svůj plán změnil. Rozhodl, že testy budou dál zdarma pro všechny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to odůvodil očekávaným růstem nákazy na podzim.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek pro server iRozhlas uvedl, že na podzim lze čekat rizikový scénář koronavirové epidemie. V říjnu a listopadu podle něj porostou pozitivní případy.
"Systém se kapacitně chystá na nejhorší možnou variantu," uvedl Ladislav Dušek.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mluví o tom, že ve vývoji epidemie nepozoruje znepokojující trend.
"Musíme být ve střehu, ale zatím nevidíme znepokojující trend," řekl k vývoji nákazy ministr Vojtěch v rozhovoru pro Radiožurnál.
Lidé se vracejí po dovolených do zaměstnání, děti do škol. A covid se po měsících znovu začíná pozvolna šířit. Někteří odborníci upozorňují, že by vláda měla podchytit především situaci na školách pravidelným testováním, pokud možno přesnějšími PCR testy. Jenže vláda rozhoduje jen o třech kolech testování na začátku školního roku, navíc méně spolehlivými antigenními testy. I kdyby chtěla použít PCR testy, tak nemůže, protože jich nenakoupila dostatečné množství. Nevoli vzbuzuje i rozhodnutí, že každý žák, který přijde do kontaktu s nakaženým, musí jít do karantény na celých 14 dnů.
Situace se začíná mírně zhoršovat. Přibylo nejvíce potvrzených případů od května, reprodukční číslo stouplo na 1,26.
Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček v televizi CNN Prima upozorňuje, že situace se může velmi rychle zhoršit.
„Pokud se reprodukční číslo udrží, budeme mít do měsíce čtyři tisíce nakažených denně. Nemoc se sune do Česka ze západu a nemůžeme si myslet, že zůstaneme nějakým ostrovem. Musíme být připraveni,“ prohlašuje Jan Hamáček.
Jedním z těch, kdo varovali, že se Česko může dostat do velkých problémů, byl biochemik Libor Grubhoffer.
„Skutečnost, že máme tak vysokou míru seniorů nechráněných očkováním, velmi výrazným způsobem zvyšuje pravděpodobnost posílení případné nové vlny pandemie. Očkování je pro seniorní skupiny skutečně otázka života a smrti. Že jsme nedokázali zařídit, aby se proočkovanost blížila hranici všech naočkovaných seniorů, je skutečně selhání - naprosté selhání koordinace očkovací kampaně,“ říká.
Premiér Andrej Babiš uznává, že počty nakažených se zvyšují, ale nepovažuje to za nebezpečné. V Česku přibylo nejvíce případů od začátku června, roste i počet hospitalizovaných.
„V tuto chvíli neplánujeme žádná celoplošná opatření. Situace v nemocnicích je úplně jiná než minulý rok. Celkově to sice stoupá, ale není tam takové nebezpečí, jaké jsme zažili v březnu nebo říjnu. Očekával jsem, že se situace může po prázdninách zhoršit,“ říká Andrej Babiš.
Je uzavřena Základní škola Chmelnice v Praze, je v ní nakažených 44 žáků a 13 pedagogů.
„Každou hodinu přibývají žáci PCR pozitivní a k tomu odpadávají další kolegové,“ informuje ředitel školy Václav Havelka.
Místopředseda Senátu a bývalý ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za STAN a TOP 09) kritizuje vládu za to, že používá na školách málo spolehlivé antigenní testy.
„Ve školách by se měla místo antigenních testů používat PCR metoda. Výsledky antigenního testování jsou iluzí. Těch skutečně pozitivních může být víc, může jich být také méně. Všichní víme, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé, jejich výpovědní hodnota na jaře i teď není mimořádně vysoká. My tak skutečně nevíme, kolik těch pozitivních je,“ upozorňuje Jiří Růžička.
Ministerstvo zdravotnictví oznamuje, že se už ve školách nebude testovat.
„Výsledky by nepřinesly nové údaje,“ tvrdí mluvčí ministerstva Daniel Köppl.
V nemocnicích je s covidem nejvíce lidí od poloviny června. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové připadá 70 až 80 ohnisek nákazy na školská zařízení. Rizikem jsou podle ní také firmy s větším počtem neočkovaných pracovníků. Vláda odmítá zavést pravidelné testování jak na školách, tak ve firmách. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch veřejnost uklidňuje.
„Není důvod k panice. Nákaza se šíří výrazně méně a je výrazně méně hospitalizovaných než před rokem,“ říká Adam Vojtěch.
Viroložka Ruth Tachezy z katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy kritizuje přístup ministerstva zdravotnictví. Přimlouvá se za to, aby pokračovalo testování na školách.
„Jsem nepříjemně překvapena, že ministerstvo nejedná, ačkoliv v řadě okresů už přesáhla sedmidenní incidence 100 případů na 100 tisíc obyvatel,“ uvádí v Českém rozhlase Ruth Tachezy, která je i členkou Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), bývalého poradního orgánu ministerstva zdravotnictví.
Tachezy nesouhlasí s tím, že vládní politici posuzují situaci podle počtu lidí v nemocnicích. Varuje, že toto kritérium může skutečný rozsah epidemie zkreslovat.
„V žádném případě by pro nás neměla být ukazatelem obsazenost nemocnic, protože tento ukazatel znamená, že jsme trochu zaspali. Tam je určité zpoždění a v té době už těch případů bude výrazně více. Nárůst bude exponenciální a my budeme těžko pandemii regulovat,“ varuje Ruth Tachezy.
Ve stejný den zasedá vláda, která schvaluje navýšení rozpočtu na Chytrou karanténu o 176 milionů korun. Peníze mají jít zejména na externí call centra, aby byl stát schopný trasovat nakažené. Zároveň vláda schvaluje 125 milionů korun na odměny pro hygieniky v krajích v souvislosti s covidem.
Probíhají poslední interpelace před volbami, poslanci mají možnost položit otázky premiéru Andreji Babišovi a dalším členům vlády. Otázky na to, jak je země připravena na další vlnu covidu, ale nezazní. Většinu času vystupují poslanci ANO, kteří využívají prostor k předvolební kampani. Pokládají předsedovi svého hnutí takové otázky, na které může snadno odpovědět. Na covid se ptají jen dva kritici očkování, Lubomír Volný a Karla Maříková.
Ve sněmovně vystupuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který vidí situaci nadále optimisticky.
„Doufejme, že situace se celkově v populaci nebude zhoršovat, že čísla zůstanou v těchto hladinách, jak je vidíme teď, nebudou eskalovat jako minulý rok a nebude potřeba nějaké masivní testování. Ale samozřejmě to záleží na vývoji epidemické situace,“ prohlašuje Adam Vojtěch.
Hospodářské noviny upozorňují, že hygienikům se nedaří trasovat řadu lidí ani za situace, kdy je počet nakažených relativně nízký.
Po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odpovídá na dotaz, jestli vláda zvažuje nákup nových testů pro případné využití ve školách. Naznačuje, že k tomu zatím nevidí důvod, protože epidemická situace se příliš nezhoršuje.
„Zatím se epidemická situace nějak dramaticky zásadně nezhoršuje. Ta čísla jsou plus minus obdobná, v rámci jednotlivých týdnů, nedochází k nějaké velké eskalaci ani v posledních dnech,“ říká Adam Vojtěch.
Spíše optimisty jsou také epidemiologové nebo ředitelé nemocnic.
„Očekával bych spíš vlnky, ne dramatickou vlnu covidu. Protože jednak máme vysoké procento proočkovaných a vedle toho je nepochybně významné procento lidí, kteří covid prodělali,“ soudí ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.
Premiér Babiš, ministr zdravotnictví Vojtěch i řada odborníků věří, že Česko není v nijak vážném stavu. Statistiky už ale naznačují možné zhoršování. Laboratoře odhalují přes 700 případů za den, což je nejvíce od 19. května. Během jednoho týdne se denní nárůst počtu nakažených zvedl o více než dvě stě. Stoupá také počet hospitalizovaných, v nemocnicích je 237 lidí s covidem, nejvíce od 9. června.
Počátkem října žije Česko hlavně volbami, politiky zcela pohltila předvolební kampaň, ve které se ale o připravenosti země na možnou další vlnu covidu mluví jen minimálně. Tématu se nevěnují ani končící poslanci. Do voleb nepřichází vláda Andreje Babiše s žádnými výraznými opatřeními. Až po nich ohlásí několik opatření, která však šíření viru nezpomalují. Naopak nemocnice zažívají opětovný nárůst pacientů s covidem.
Ještě před volbami hlavní hygienička Pavla Svrčinová v České televizi avizuje, že ministerstvo zdravotnictví posoudí zavedení nových protiepidemických opatření, která by zbrzdila růst nových případů covidu. Žádná opatření ale vláda nakonec až do voleb nezavede.
„Příští týden vyhodnotíme čísla a rozhodneme se, co dál. Plošná opatření ale nebudou typu uzavírání provozoven. Budou to režimová opatření,“ avizuje Pavla Svrčinová.
Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické, kteří sledují výskyt koronaviru v odpadních vodách v Praze, přicházejí s upozorněním, že skutečný rozsah epidemie je podstatně větší, než uvádějí statistiky nebo jak jej popisují politici.
„Odhady jsou samozřejmě zatížené určitou chybou, nicméně podle našich dat je v Praze nakažených osob s covidem minimálně tři až pět tisíc. Ze získaných výsledků usuzujeme, že prudce stoupá počet nakažených, kteří vylučují virus do odpadních vod. Nesoulad s oficiálními počty nakažených může vyplývat z toho, že se v Praze vyskytuje velké množství lidí s méně závažným průběhem nemoci, kteří se nenechávají testovat,“ říká Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.
Počet nově nakažených překračuje v týdnu dvakrát tisícovku za jeden den. Premiér Andrej Babiš v poslední velké předvolební debatě v Českém rozhlase oznamuje, že není důvod ke zpřísňování opatření. Zároveň 7. října avizoval, že Adam Vojtěch už nebude po volbách ministrem zdravotnictví, protože se k 1. listopadu stane velvyslancem ve Finsku.
"Ano, vracíme se do normálu," odpovídá na dotaz moderátora, zda skutečně ve svém pořadu Čau lidi v září tvrdil, že covid v Česku končí. "Covid má jiné kritérium než minulý rok. Není to o počtu pozitivních, ale o počtu hospitalizovaných. A ten počet je řádově nižší než minulý rok. Není důvod na nějaké obavy. Není důvod, že budeme dělat nějaká opatření. Žádný lockdown nebude. A není problém. Ale musíme očkovat," prohlašuje.
Epidemiolog Petr Smejkal upozorňuje, že v Česku není naočkovaných tolik lidí, kolik by bylo třeba pro to, aby se zemi vyhnuly větší problémy. Zároveň ale doufá, že promořenost společnosti zabrání většímu nárůstu případů.
"Nemysleme si, že jsme se na jaře nějak masivně promořili, aby ta čísla vůbec neporostla. Do určité míry se tak stalo, ale tu proměnnou nedovedeme kvantifikovat. Je to velká neznámá, takže musíme počítat s tou proměnnou, kterou známe, což je proočkovanost. Ta bohužel není taková, v jakou jsme doufali. Promořenost sice vyčíslit nedokážeme, ale předpokládáme, že díky ní nebude nějaký razantní nárůst," říká Smejkal v České televizi.
Je po volbách, které Andrej Babiš se svým hnutím ANO prohrává. Koalice Spolu a Piráti se starosty získávají v nové sněmovně většinu a potvrzují zájem o budoucí vládní spolupráci.
Zasedá dosluhující vláda, ale žádné rozhodnutí ke covidu nepřijímá. Babiš však mění názor ohledně ministra zdravotnictví a oznamuje, že Adam Vojtěch povede resort až do konce působení této vlády. Počty nakažených mezitím dál rostou už přibližně dva měsíce, v nemocnicích je s covidem nejvíce lidí od začátku června.
Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, který je považovaný za možného příštího ministra zdravotnictví, uvedl, že s postupem vlády s drobnými výhradami souhlasí.
„Současná vládní opatření proti šíření koronaviru jsou dobrá, přidal bych pečlivější monitorování jednotek intenzivní péče či ‚door to door‘. Je dobře, že pan ministr (zdravotnictví Adam Vojtěch) upustil od další vlny plošných testování (ve školách), je dobře, že je svolána skupina, která bude debatovat o opatřeních,“ říká Vlastimil Válek.
Premiér Babiš svolává mimořádné jednání vlády. Ministr zdravotnictví Vojtěch poté informuje o několika změnách. Od 25. října budou muset nosit respirátor lidé v práci mimo své místo, pokud nebudou moci dodržet odstup 1,5 metru od ostatních. Vláda také rozhodla, že od 1. listopadu musí provozovatelé restaurací, klubů, diskoték a podobných zařízení kontrolovat u hostů certifikát o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění. Pokud jde testování ve školách či nošení roušek ve třídách, nic se nemění, protože ministr zdravotnictví se s ministrem školství Robertem Plagou na řešení neshodli.
Obrací se trend v zájmu o očkování, lidé na něj znovu stojí fronty. Očkovací centra prodlužují otvírací hodiny. Přesto zůstává mnoho lidí, kteří očkování z různých důvodů odmítají. Kromě velkého množství mladých lidí je to i přes 300 tisíc seniorů nad 65 let, kteří jsou nejohroženější skupinou.
Po dalším jednání vlády premiér Babiš uvádí, že se snaží obracet především na praktické lékaře, aby pomohli s očkováním seniorů. Nutnost očkování zmiňuje Babiš opakovaně, o jiných věcech v souvislosti s další vlnou covidu téměř nemluví. Kromě toho opakovaně útočí na politiky, kteří ho mají u vlády vystřídat.
Vláda rozhoduje o testování ve školách. Proběhnout má 1. a 8. listopadu, avšak jen v několika zasažených okresech. Konkrétně v Českých Budějovicích, Ostravě, Prostějově, Prachaticích, Brně-venkov, Přerově, Opavě a Karviné. Vláda také schvaluje, že od listopadu musí mít neočkovaní pedagogové při výuce respirátor.
„My i na základě dat, která máme z trasování, v rámci epidemiologického šetření krajských hygienických stanic, vidíme, že často klastry ve školách vznikají právě od neočkovaných pedagogů. Je to poměrně častý případ, takže v tomto směru se domníváme, že je namístě toto opatření zavést,“ vysvětluje ministr zdravotnitví Adam Vojtěch.
Po zářijovém a říjnovém váhání přichází v listopadu smršť vládních schůzí. Ministři jednají velmi často, avšak šíření covidu se už opět vymklo kontrole. Počty nakažených překonávají nejhorší čísla z minulosti. Lékaři a sestry z přetížených nemocnic volají o pomoc, znovu se zapojuje i armáda.
Vláda rozhodla, že na kulturních a sportovních akcích s účastí nad tisíc osob musí mít lidé potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu, případně negativní test provedený spolehlivější metodou PCR. Opatření má ale začít platit až od 22. listopadu.
Jedna z novinářek se na tiskové konferenci podivuje, že opatření jsou mírná vzhledem k tomu, jaké zpřísnění ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval při větším nárůstu počtu případů. Vojtěch však říká, že k dalším omezením nevidí důvod.
Pokud by se situace nelepšila, tak bychom museli přistoupit k dalšímu zpřísnění režimových opatření. Ale nemyslím si, že v tuto chvíli je namístě vršit další a další a další opatření," říká Adam Vojtěch.
Na námitku další novinářky, zda vláda neměla s opatřeními přijít minimálně o 14 dnů dříve, a na dotaz, podle čeho se vláda řídí při zavádění opatření, Vojtěch jen poznamenává, že důležité slovo má hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
"Pokud paní hlavní hygienička přijde s návrhy opatření, tak já vůbec nejsem ten, kdo by tomu jakkoli bránil. Takže je to v její kompetenci, ona s tím přichází na centrální řídicí tým," uvádí Adam Vojtěch.
Premiér Andrej Babiš oznamuje, že vláda přijde s "brutální kampaní". Má podle něj pomoci k tomu, aby se šli očkovat i lidé, kteří to dosud odmítají.
"Viděl jsem ty obrázky, přichází brutální kampaň. Brutální kampaň, která se inspirovala z obrázků z cigaretových balíčků. Protože my jsme samozřejmě dělali různé pozitivní kampaně, ale zkrátka lidi musí vědět, že covid je ohrožení života, ohrožení zdraví. Jsou tam skutečně fotky, které snad ještě víc budou motivovat lidi, aby se očkovali," avizuje Andrej Babiš.
"Neustále vakcínu odkládala." Vláda v nové očkovací kampani využívá i fotky zemřelýchProbíhá druhé kolo testování ve školách. U žáků a studentů bylo zachyceno 3423 pozitivních případů. Na základních školách to bylo 2716 případů, nejvíc v okresech Šumperk a Strakonice, nejméně v Praze a Českých Budějovicích. Na středních školách a vyšších odborných školách bylo 707 nakažených, nejvyšší podíl byl v okresech Vyškov, Přerov a Český Krumlov, nejméně v Praze-západ a Rokycanech.
Další jednání vlády, po kterém premiér Andrej Babiš několikrát opakuje, že situace s covidem není dobrá. Jeho hodnocení situace je tak zcela odlišné než v říjnu, kdy už přicházela další vlna.
"Ta situace není dobrá. Znovu apelujeme na všechny občany, aby se očkovali. Včera bylo přijato do nemocnic 322 pacientů, průměrný věk nově přijatých je 65 let. Průměrný věk všech hospitalizovaných je 68 let," oznamuje Andrej Babiš.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznamuje, že od 15. listopadu bude jednou týdně povinně testován každý zaměstnanec v lůžkové péči, který není očkovaný. Vláda také rozšiřuje povinné nošení roušek a respirátorů na vysoké školy, vyšší odborné školy, základní a střední školy v místnostech, kde je alespoň 50 studentů na jednom místě. Stejně tak vláda odsouhlasila, že cizincům, kteří legálně a dlouhodobě pobývají na území Česka, bude ze státního rozpočtu hradit očkování.
Vojtěch opět dostává otázku, proč vláda nepřijala razantnější opatření, jestliže počty nakažených a hospitalizovaných rychle rostou a řada nemocnic už omezuje neakutní péči. Ministr se odpovědi vyhýbá slovy, že jakékoliv uzávěry podle něj nejsou možné bez vyhlášení nouzového stavu. A nic kromě očkování podle něj situaci neřeší.
"Je pravdou, že ta situace samozřejmě dobrá není. Na druhou stranu, my stále říkáme jednu věc: To, co je jediné řešení té situace dlouhodobě, je očkování. My tady můžeme dělat opatření, samozřejmě, na brždění epidemie. Ale to neřeší situaci," odpovídá Adam Vojtěch.
Další jednání vlády, po kterém ale kabinet nepřichází s novými opatřeními. Podle premiéra Andreje Babiše na nich zatím pracuje. Když ho jeden z novinářů vyzývá, jestli by mohl alespoň naznačit, s čím vláda přijde, když jen za předchozí den přibylo 13,5 tisíce nakažených, premiér odmítá. "Já to přece nebudu říkat předtím, než rozhodne vláda. A já nevím, jak rozhodne vláda. My stále opakujeme, že lidi se mají očkovat," říká. Oznamuje také, že vláda schválila svou demisi.
Po dalším jednání vlády, nyní už v demisi, Andrej Babiš oznamuje, že kabinet tři hodiny diskutoval o dalších opatřeních, ale nakonec se neshodl. Na otázku, jestli by vláda neměla přijmout rychleji rozhodnutí, protože nemocnice jsou stále více zahlcené a některé žádají o pomoc armádu, odpověděl premiér větou: "Jaké, pane redaktore, zkuste nám říct jaké." Dodává, že vláda opatření dělá a obsazenost nemocnic je podstatně nižší než během minulých vln covidu.
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch se uklidňuje faktem, že není v nemocnicích až tolik vážných případů vzhledem k počtu nakažených.
"Samozřejmě, situace se zhoršuje, to je nesporný fakt. Faktem ale je, že nám nerostou, naštěstí, zatím těžké případy tak exponenciálně, jako nám roste počet pozitivních. Ale otázka samozřejmě je, jak se situace bude vyvíjet v následujících týdnech. To asi nikdo není schopen úplně přesně říci na sto procent," přiznává Adam Vojtěch.
Armáda začíná pomáhat v nemocnicích. Vojáci jsou v Olomouckém kraji v nemocnicích v Prostějově, Šternberku a Přerově a v domově pro seniory Komárov u Šternberka. Ve Zlínském kraji pomáhají v nemocnicích ve Valašském Meziříčí a Vsetíně. Celkem do nich bylo vysláno 33 vojáků.
Ještě nikdy nepřibylo v Česku za den tolik nakažených jako nyní - 22 479 případů je nový rekord. Počet hospitalizovaných s covidem se od začátku listopadu zdvojnásobil a je nyní nejvyšší od poloviny dubna. Volná je už jen pětina nemocničních lůžek s kyslíkem či umělou plicní ventilací v zemi. Třetina nemocnic kvůli tomu musela omezit odkladnou péči. Více než polovina zemřelých s covidem a tři pětiny hospitalizovaných za listopad nebyly podle údajů ministerstva zdravotnictví očkovány.
Někteří zástupci krajů kritizují vládu, že nerozhodla o dalších opatřeních proti covidu. Například hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
"Situace se dramaticky zhoršuje a je potřeba na to reagovat hned. Potřebujeme taková opatření, která nemocnice zachrání před kolapsem. Kde vláda vezme inspiraci, je na ní, ale nesmí stát na místě a čekat," stěžuje si hejtman Jan Grolich.
Armáda oznamuje, že za dva dny pošle vojáky na pomoc dalším osmi nemocnicím. Budou pracovat ve Slaném, Břeclavi, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Kyjově, Trutnově, Zlíně a v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Zatím jsou v nemocnicích a sociálních zařízeních asi tři desítky vojáků, od 22. listopadu jich bude zhruba šedesát.
Česko zažívá uprostřed další vlny covidu oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. Na Staroměstském náměstí v Praze demonstruje kolem 10 tisíc lidí proti vládním opatřením. Téměř nikdo z přítomných nemá roušku. Policisté oznámili, že rozpustit shromáždění bylo v kompetenci pracovníka magistrátu, který byl na místě. „V tomto konkrétním případě tento pracovník neshledal důvod k rozpuštění shromáždění,“ uvedla policie.
Premiér v demisi Andrej Babiš oznamuje, že jeho vláda od noci na pondělí 22. listopadu zavede takzvaný bavorský model, který mimo jiné ruší uznávání testu jako covidového certifikátu. „Od tohoto času budou, co se týče služeb a hromadných akcí, uznáváni jenom očkovaní a lidé, kteří překonali covid. Ruší se úplně samotesty, nejdeme na model s PCR testy,“ říká v České televizi.
Premiér v demisi Andrej Babiš po jednání vlády informuje, že vláda zavede plošné testování neočkovaných pracovníků ve firmách. Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy v demisi Karla Havlíčka (ANO) se bude muset zřejmě od 22. listopadu každý zaměstnanec prokázat potvrzením o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testu. Zároveň bude stejně jako na jaře možnost otestovat se antigenním samotestem na místě.
Adam Vojtěch oznamuje, že každé pondělí bude probíhat testování žáků ve školách a jednou týdně testování zaměstnanců. „Ukládá se povinnost všem zaměstnavatelům zajistit testování svých zaměstnanců alespoň jedenkrát týdně, a to buď samotesty, anebo antigenními testy u poskytovatele zdravotních služeb. Zaměstnanec má povinnost se testování podrobit, ledaže prokáže, že je očkovaný, po prodělání onemocnění nebo nejdéle před sedmi dny absolvoval jiný test,“ popisuje ministr zdravotnictví v demisi.
Babiš odpovídá na dotaz, zda Česko nebude následovat příklad Rakouska, které právě vyhlásilo celostátní lockdown a povinné očkování. "Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě," prohlašuje.
V nemocnicích je na konci víkendu 4885 lidí s covidem, z toho 715 v těžkém stavu.
Ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) sděluje, že stát nakoupí téměř 14 milionů antigenních testů na covid pro použití ve školách, využije k tomu peníze z Fondu solidarity EU. Vláda zároveň uvolňuje 192 milionů korun na přesnější PCR testování ve školách. Po testování PCR testy volají už dlouho někteří odborníci.
Během jednání kabinetu Andrej Babiš oznámil, že vláda nevyhlásí nouzový stav. Jeho znovuzavedení zvažovalo ministerstvo zdravotnictví, obhajovalo to možností nařídit pracovní povinnost medikům. Důvodem byla situace v nemocnicích hlavně na Moravě, které čelí náporu pacientů s covidem. Nouzový stav v Česku platil loni od března do května, následně ho vláda vyhlásila v říjnu a opakovaně byl prodlužován, skončil až letos 11. dubna.
Padl nový rekord v počtu nakažených koronavirem v Česku. Testy odhalily téměř 26 tisíc nových případů nákazy, což bylo nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Rekordní byla i týdenní incidence.
Zástupci budoucí vlády pětikoalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů se STAN představili svůj plán pro boj s covidem, který následně zkritizovala část odborníků. Základem má být očkování, důsledné vymáhání vládních opatření, ale také důraz na osobní zodpovědnost každého člověka. Za hlavní indikátor řešení epidemie považuje koalice obsazenost nemocnic včetně jednotek intenzivní péče. Právě třeba poslední bod se stává terčem kritiky. Například sociolog Daniel Prokop píše, že obsazenost JIP reflektuje epidemii týdny dozadu, proto není vhodná jako ukazatel pro její řešení. Budoucí vláda chce také znovu zavést uznávaní PCR testů jako covidových certifikátů.
Řídit epidemii dle aktuální obsazenosti JIP připomíná člověka, co se obléká podle toho, zda zmokl, a na navigaci kouká, když přijede do zácpy. Obsazenost JIP reflektuje epidemii týdny dozadu. Bude vysoká, a to bude >200 lidí denně umírat a JIP uvolňovathttps://t.co/wBVLhRci9e pic.twitter.com/oVEFGyIPdW
— Daniel Prokop (@dan_prokop) November 24, 2021
Nastupující premiér Petr Fiala na tiskové konferenci sděluje, že aktuální vlnu epidemie již nelze zastavit, lze podle něj jen omezit dopady.
Prezident Miloš Zeman je po více než měsíci a půl propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl hospitalizován. V Lánech se však dlouho nezdržel, po pár hodinách je znovu odvezen zpět do nemocnice. Nakazil se totiž koronavirem od pracovnice prezidentské kanceláře. Zdravotní stav prezidenta tak zdržuje předání moci po volbách. Zeman měl totiž v pátek 26. listopadu jmenovat Petra Fialu premiérem. Nakonec se po ujišťování lékařů, že netrpí žádnými příznaky, prezident z nemocnice vrací v sobotu a v neděli 28. listopadu může dojít ke jmenování nového premiéra. Avšak předchází mu ještě zmatky ohledně toho, jak akt proběhne v situaci, kdy je prezident Zeman pozitivní na covid a podle platných nařízení má zůstat dva týdny v izolaci. K tomu, že by ke jemnování nového předsedy vlády mělo dojít osobně, má výhrady i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Schůzka nakonec osobně opravdu proběhne, ale kvůli zabránění nákaze, je při ní prezident od Petra Fialy oddělen malou místností vytvořenou z plexiskla.
Vláda v demisi schválila 25. listopadu jako odpověď na zhoršující se epidemiologickou situaci nouzový stav. Platit začal následující den, 26. listopadu. Nová opatření zkrátila otevírací dobu restaurací a barů, omezila hromadné akce na maximální počet 1000 účastníků a zakázala vánoční trhy.
Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) v reakci na vyhlášení nouzového stavu říká, že hodlá respektovat opatření shválená kabinetem v demisi. AntiCovid tým koalic Spolu a Pirátů se STAN však namítá, že k přijetí nových opatření dochází ve zmatku a nečekaně.
Kvůli šíření nové varianty koronaviru v Jihoafrické republice Česko zpřísňuje vstup do země cestovatelům z osmi afrických zemí.
Nová varianta covidu nazvaná omikron se objevila i v Česku, na 90 procent ji prokázala sekvenace v Liberci. Nakazit se jí měla žena, která se vrátila z africké Namibie.
Národní referenční laboratoř definitivně potvrdila první výskyt nové varianty koronaviru omikron v Česku.
Prezident Miloš Zeman podporuje povinné očkování proti nemoci covidu-19. Zmiňuje, že jde o jedinou cestu, jak se dostat z epidemie.
Od tohoto dne také vláda zpřísňuje opatření pro očkované. Nově musí jít pátý až sedmý den po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, na PCR test.
Začátkem prosince jsou nemocnice kvůli covidu silně vytížené, ruší plánované operace. Na pomoc zdravotníkům přichází hasiči i armáda. Zároveň se potýkají s projevy nenávisti a agrese ze strany některých odpůrců očkování a protiepidemických opatření. V druhé polovině prosince nově nakažených ubývá, ale očekává se znovu nárůst v souvislosti s přicházející variantou omikron. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) i jeho nástupce Vlastimil Válek (TOP 09) varují před vánočními večírky a velkými rodinnými návštěvami o svátcích.
Nemocnice jsou pod náporem pacientů a dál omezují plánovanou péči. Například Městská nemocnice Ostrava kvůli covidu zcela zastavila plánované operace, bude provádět pouze akutní a onkologické operace. Vsetínská nemocnice hlásí, že je na hranici svých kapacit. Počet pacientů s covidem je v ní pětkrát vyšší než před měsícem, je jich přes sto.
Ztráty restaurací se s dalšími koronavirovými opatřeními prohlubují. Klesají průměrné tržby i počet zákazníků.
Nové restrikce vzaly restauracím čtvrtinu tržeb. Zákazníků ubyla pětina, ukazují dataPostoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent Čechů nezměnil. Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, naopak 12 procent negativněji. Důvodem ke zlepšení názoru byly u lidí zejména informace od odborníků a zkušenost s onemocněním někoho z rodiny nebo známých. Naopak k horšímu měnili lidé názor kvůli negativní zkušenosti s očkováním v jejich okolí a narůstajícím omezením pro neočkované. Vyplynulo to z listopadového průzkumu projektu National Pandemic Alarm.
Česko má v porovnání se sousedními zeměmi nejvíce případů covidu na obyvatele. Za uplynulé dva týdny přibylo 2373 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Takřka stejně je na tom Slovensko, kde evidují 2189 nových případů na 100 tisíc obyvatel.
"Už dávno tu nebylo tak smutno." Život v Kyjově utichl, neočkovaní zahltili nemocniciZdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyzývá, aby lidé nesváděli vinu za pandemii na její pracovníky.
Naše posádky i operátoři ZOS jsou opravdu velmi vytížení a unavení. Rádi bychom upozornili na to, že oni za epidemii nemohou a že je pro ně epidemie náročná nejen v práci, ale i v jejich soukromých životech.
— Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje (@ZZS_SCK) December 2, 2021
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch požádal všechny organizace a firmy, které plánují vánoční večírky, aby je zrušily nebo odložily. Jsou to podle něj rizikové akce.
"V tuto chvíli se ani já, ani pan ministr školství Plaga nekloníme k prodloužení vánočních prázdnin," řekl ministr Vojtěch. Nemocnice by tak podle něj mohly přijít o další zdravotníky, kteří by museli se svými dětmi zůstat doma.
Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování více než 14 milionů dávek vakcíny proti covidu. Předchozí den jich podali přes 90 tisíc.
Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily slibné výsledky prvních testů své vakcíny proti nové variantě omikron. Výsledky podle nich naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění.
Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Končící vláda a vedení resortu tak rozhodly i přesto, že nastupující kabinet s povinným očkováním na základě věku nesouhlasí.
"Vyhláška o povinném očkování vzešlá od dosavadní vlády bude diskutována s legislativci naší nové vlády. Jistě dojde k její úpravě, nepovažuji povinné plošné očkování jednotlivých kategorií za správné," řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
Aktuálně.cz upozorňuje na případy, kdy odpůrci očkování či opatření proti covidu pronásledují zdravotníky u jejich domovů či zaměstnání a nadávají jim. Jejich cílem je například šéf České lékařské komory Milan Kubek nebo imunolog Václav Hořejší. Někteří se při tom natáčejí, videa umisťují na sociální sítě a od sledujících za to žádají peníze. Jedním takovým je Patrik Tušl, 29letý invalidní důchodce, na kterého je uvaleno 15 exekucí a který neplatí výživné na své dítě.
Pronásleduje lékaře a natáčí se u toho. Muž s patnácti exekucemi za to žádá daryPolicie v reakci článek uvádí, že se zabývá už desítkami případů vyhrožování nebo šíření poplašných zpráv, včetně tohoto.
Policisté se zabývají desítkami případů vyhrožování nebo šíření poplašných zpráv, touto záležitostí nevyjímaje. Trestní řízení jsou v různých stádiích, včetně trestního stíhání několika osob. Jakmile to okolnosti těchto řízení dovolí, budeme veřejnost informovat konkrétněji. https://t.co/0ZtEEkugDy
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 14, 2021
V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici začali jako první v Česku očkovat proti covidu děti starší pěti let.
Lidé na Facebooku šíří bludy o covidu a očkování. Nechali jsme je okomentovat experty"Včera večer jsem podepsal zkrácení lhůty pro aplikaci posilujících dávek, abychom dosáhli větší proočkovanosti. Posilující dávky jsou zásadní pro boj s variantou omikron, která bude dominantní pro následující týdny," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na poslední tiskové konferenci Babišovy vlády.
Novým ministrem zdravotnictví se stal Vlastimil Válek (TOP 09). Prezident Miloš Zeman ho jmenoval do funkce spolu s celým kabinetem premiéra Petra Fialy (ODS). Mezi první rozhodnutí nové vlády patřilo neprodloužení nouzového stavu.
"Vláda se rozhodla o prodloužení nouzového stavu nežádat. Situaci sledujeme, a pokud se bude zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit," uvedl Fiala.
Počet zemřelých s covidem v Česku přesáhl 35 tisíc.
Do Česka dorazila první zásilka 14 400 balení léku molnupiravir. Lék označovaný jako "první tableta proti covidu" je určený pro starší a nemocné lidi, kterým při nákaze hrozí komplikace, pobyt v nemocnici nebo úmrtí.
Vláda upravuje opatření na dny kolem Nového roku, od 29. prosince do 2. ledna. Veřejných a soukromých akcí se nebude moci účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. V restauracích budou moci sedět u stolu nejvýše čtyři lidé namísto šesti. Před a po tomto období může být na akcích nejvýše 1000 sedících, v ostatních případech pak 100 lidí. Po vánočních prázdninách se budou muset všichni zaměstnanci i žáci škol testovat na covid dvakrát týdně.
"Vláda nemění svoji strategii, důvěřujeme občanům, budeme na ně opakovaně apelovat, aby se chovali zodpovědně," řekl premiér Fiala.
"Dnešním rozhodnutím jsme zrušili radu vlády pro zdravotní rizika," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vznik a působení tohoto orgánu bylo podle něj pro fungování Ústředního krizového štábu spíše komplikací, radu totiž řídil tehdejší premiér Andrej Babiš.
V Česku končí nouzový stav. Vláda Petra Fialy už o jeho prodloužení nepožádala s tím, že dále bude postupovat jen podle pandemického zákona. Restaurace a bary tak už nemusí zavírat ve 22 hodin, přestal platit také zákaz pití alkoholu na veřejnosti a některá další opatření.
Za rok probíhajícího očkování v Česku podali zdravotníci 15,2 milionu dávek vakcín, ukončené očkování má 6,6 milionu lidí.
Prezident Miloš Zeman se znovu vyslovil pro povinné očkování proti covidu. Považuje to za nejjednodušší cestu, jak potlačit pandemii, uvedl ve vánočním poselství.
Nebyl to dobrý rok, řekl Zeman. Kritizoval "zelené náboženství" a podpořil očkováníSkupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku o povinném očkování, které se bývalá vláda Andreje Babiše rozhodla zavést od března 2022 pro lidi nad 60 let a vybrané profese.
Se skupinou senátorů podáváme stížnost proti povinnému očkování k ÚS. Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost,nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná. Upozorňuji, že skoro všichni přitom očkování jsme... https://t.co/MZXqsVgjON
— Jiří Růžička (@ruzickavsenatu) December 27, 2021
"I když se zdá, že se situace s covidem zlepšuje, protože čísla klesají, tak je to klid před bouří, protože omikron se šíří Evropou. Omikron je v České republice. Omikron v některých krajích už je v komunitním šíření a my se na to pečlivě připravujeme," řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Účastníci říjnové schůzky prezidenta Miloše Zemana a tehdejšího předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, při níž neměli nasazené respirátory, dostali pokutu 10 tisíc korun. O jejím udělení rozhodlo ministerstvo obrany.
Skončil druhý rok, který v Česku i celém světě zásadně poznamenala epidemie covidu. Testy v Česku potvrdily za rok 2021 více než 1,74 milionu případů koronaviru, zemřelo přes 24 tisíc lidí.
V lednu se masivně šíří nová varianta omikron, která je sice nakažlivější, ale mnohem méně nebezpečná než předchozí. V druhé půlce měsíce jsou denní přírůstky nakažených na nejvyšších hodnotách od začátku epidemie. Vláda ruší vyhlášku o povinném očkování pro lidi starší 60 let a některé profese. Schvaluje také novelu pandemického zákona.
První kolo testování ve školách po Vánocích ukázalo u antigenních testů pozitivní výsledek u 0,33 procenta testovaných. Šlo o asi 1236 žáků a 177 pedagogů z celkového počtu 1,45 milionu testovaných.
Začíná očkování posilovací dávkou pro všechny nad 18 let.
Vláda představuje Národní institut pro zvládání pandemie, který vede epidemiolog Roman Chlíbek. Úkolem institutu je vytvářet odborná doporučení a stanoviska pro ministerstvo zdravotnictví.
"V České republice dosud chyběla všeobecně respektovaná autorita, která by reprezentovala odborná stanoviska příslušných výborů lékařských společností a byla nezávislou oporou ministerstva zdravotnictví," vysvětluje důvod vzniku institutu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Podle Státního zdravotního ústavu v Česku převažuje varianta omikron, tvoří více než polovinu nových případů.
Karanténa se zkracuje na pět dní a na jejím konci není potřeba negativní test. Pokud má nakažený po pěti dnech příznaky, zůstává v karanténě minimálně další dva dny.
Vláda Petra Fialy (ODS) získává po rekordně dlouhém zasedání důvěru Poslanecké sněmovny. Jednání prodlužovalo vystoupení poslanců opozičních hnutí ANO a SPD, nakonec trvalo 22 hodin.
Denní počty nově nakažených strmě stoupají, 13 228 případů je nejvyšší číslo za uplynulý měsíc. Navzdory zrychlování šíření epidemie klesá počet hospitalizovaných, 1848 je nejméně od října. V těžkém stavu je 344 lidí.
Hygienici kvůli sílícímu počtu nově nakažených a svým nedostatečným kapacitám přednostně trasují lidi do 18 let a nad 65 let. Ostatním posílají SMS zprávy se žádostí o vyplnění sebetrasovacího formuláře.
"Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny," popsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Ve firmách začíná povinné testování, které musí probíhat dvakrát týdně. Ve školách se nově místo dvou testů za týden provádí už jen jeden. Povinnost se vztahuje také na očkované nebo lidi, kteří nákazu prodělali v posledních šesti měsících.
Zaměstnancům ve zdravotnictví a sociálních službách začíná možnost pracovní karantény. Po pozitivním testu smí za zpřísněných hygienických opatření i nadále pracovat.
Od začátku roku zdravotníci aplikovali milion dávek očkování proti koronaviru.
Od začátku roku 2022 se nám podařilo aplikovat přes milion dávek očkování. Do tohoto součtu se počítají jak nová očkování, tak posilovací dávky.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) January 17, 2022
Vakcína je nejlepší zbraní, kterou proti nemoci máme. Prosím, jděte se očkovat!
Registrujte se na https://t.co/doUGCBgXq5 https://t.co/wTvLx3YTxS
Za jediný den přibylo 28 469 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Podle předpovědí Ústavu zdravotnických informací a statistiky může na vrcholu vlny nakažlivější varianty omikronu dosáhnout počet nově infikovaných za jeden den i 50 tisíc.
"Do deseti dnů budeme vědět, jestli omikron zahltí nemocnice, nebo ne," řekl ředitel ústavu Ladislav Dušek.
Výpadek systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, způsobil problémy lékařům i při zadávání výsledků testování nebo zápisu očkování proti koronaviru.
Vláda Petra Fialy oznámila zrušení povinného očkování pro seniory nad 60 let a pro vybrané profese.
"Povinné očkování proti covidu jsem od počátku považoval za nesmysl," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Vláda schválila návrh novely pandemického zákona, kterému by na konci února vypršela účinnost.
"Rozšiřuje se také možnost vydávat opatření i pro ministerstvo obrany a ministerstvo vnitra tak, aby to korespondovalo se zákonem na ochranu veřejného zdraví. Zákon přináší také nový způsob vyhlašování karantén a izolací," řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Padl další rekord v počtu nových případů, v neděli 23. ledna přibylo 12 902 nových případů koronaviru, což je nejvyšší číslo za neděli od začátku epidemie.
Začíná očkování dětí nad 12 let posilující dávkou. Přeočkování je možné po pěti měsících od dokončeného očkování. Touto dobou je v Česku očkováno nebo aspoň registrováno k očkování 50 procent dětí.
Šesté kolo testování na školách ukázalo zatím nejvyšší nárůst pozitivních žáků i pedagogů, oproti předchozím kolům testování takřka dvojnásobný. Pozitivních bylo 15 178 žáků a 1449 učitelů.
TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH. Šesté kolo testů ze 24. ledna prokázalo významný nárůst virové zátěže. Bylo odhaleno celkem 15 178 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR u žáků a 1449 u pedagogů a zaměstnanců škol. Další info najdete v tiskové zprávě níže. https://t.co/yhlSGKBMb6
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) January 28, 2022
Na protestech inciativy Chcípl PES proti novele pandemického zákona před Poslaneckou sněmovnou se objevila šibenice s výhružkou poslancům: "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici," stálo na ceduli.
Poslanecká sněmovna měla novelu pandemického zákona projednávat, nakonec se tak nestalo. Hnutí SPD odmítlo návrh, aby se bod dostal na program řádné schůze.
Demonstranti postavili před sněmovnou šibenici, poslanci požádají vnitro o prošetřeníNově potvrzených případů je 54 685. Nejvíce od začátku epidemie v Česku a také poprvé, kdy počet případů přesáhl 50 tisíc za den.
Od začátku epidemie se nakazily více než tři miliony Čechů, nemoci podlehlo 37 209 lidí.
Lidé se po pozitivním PCR testu na covid nově nemusí 30 dnů testovat v práci, škole, ani jít do karantény po rizikovém kontaktu. Vláda toto opatření zavedla, protože zaměstnanci po pozitivním PCR testu a pěti dnech izolace měli pozitivní antigenní test v práci, který znamenal dalších pět dnů karantény.
V Česku zcela dominuje varianta omikron. Podle dat Státního zdravotního ústavu byla ke konci ledna přítomná v 95 procentech pozitivních vzorků.
Epidemie koronaviru v Česku začíná slábnout. Jedná se o novele pandemického zákona. Její přijetí provází obstrukce a prostesty. Vláda ruší další opatření.
Spouští se registrace pro zájemce o očkování vakcínou proti covidu od společnosti Novavax, která nese název Nuvaxovid. Do Česka má dorazit na konci února.
Poslanci začínají projednávat novelu pandemického zákona. Jednání provází obstrukce opoziční SPD. Sněmovna hlasy koalice po deseti hodinách debaty rozhodla, že bude novelu schvalovat v legislativní nouzi.
Na demonstraci proti schválení novely pandemického zákona se na Malostranském náměstí v Praze před budovou sněmovny schází asi 1500 lidí. Demonstranti s sebou opět nesou šibenice.
Malostranské náměstí právě teď.
— Lukas Biba (@bibalukas) February 1, 2022
Foto pro @hospodarky @Aktualnecz pic.twitter.com/TMypE8zoF3
"Komunikoval jsem s mnoha lidmi z vedení policie. Sledují, zda se na šibenicích, které tam jsou, neobjevují konkrétní jména, skupiny lidí a podobně, zda ta nenávist není adresována na nějakou konkrétní osobu, a to tak není. Na šibenicích je napsáno 'pandemický zákon'. Pokud je možné používat svobodu slova jiným způsobem než přes šibenice, tak bych to ocenil," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat se dokladem o očkování nebo prodělané nemoci v restauracích, klubech či hernách a při ubytování. Opatření označuje za protizákonné, jeho platnost má skončit za sedm dnů.
Vláda v reakci na verdikt oznamuje, že k 9. únoru zruší povinnost prokazovat se covidovým certifikátem také pro využívání služeb, pro vstup na kulturní a další akce. "Rozhodnutí soudu to pouze urychlilo," uvedl premiér Fiala.
Sněmovna schvaluje novelu pandemického zákona.
Česko je s počtem 57 195 nových případů nákazy koronavirem za den osmou nejzasaženější zemí v přepočtu na počet obyvatel.
Testování ve školách skončí 18. února, uvedl ve sněmovně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po jednání vlády. Ke stejnému datu skončí i obdobná povinnost pro zaměstnance. Výjimkou bude testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách.
Dál stoupá počet lidí s covidem v nemocnicích, kterých je zhruba tři tisíce, o 800 víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu ale zatím nepřibývá a zůstává kolem dvou stovek. Počty nakažených v posledních dnech rekordně rostou v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron, která ale zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh covidu než předchozí varianty.
Úspory na ministerstvu zdravotnictví se mají údajně dotknout i krajských hygienických stanic. Podle serveru Seznam Zprávy jim ministerstvo v dopise oznámilo, kolik pracovníků mají propustit. Ministerstvo tuto informaci vyvrátilo. "Ministr zdravotnictví ani vláda nedali žádný pokyn ani nevydali žádné rozhodnutí, které by znamenalo propuštění zaměstnanců hygienických stanic, jak dnes publikovala některá média," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Testy odhalily 23 964 nových případů koronaviru, což je nejvyšší víkendové číslo za celou dobu epidemie.
Prezident Miloš Zeman uvedl, že podepíše novelu pandemického zákona. Ocenil sněmovní úpravy, které se týkaly omezení platnosti zákona do konce listopadu, snížení horní hranice pokut a nařizování karantény nebo izolace. Odsoudil počínání účastníků protestů, kteří na ně přinesli makety šibenic.
Ředitelé škol nyní mohou vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo distanční výuku, pokud kvůli chybějícím učitelům v důsledku covidu nemohou zajistit vzdělávání ve škole.
Varianta koronaviru omikron tvoří v posledním týdnu 95 procent všech případů nákazy, informuje Státní zdravotní ústav.
Lidé se už nemusí při využívání služeb a při vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu.
Senát zamítl novelu pandemického zákona, předlohu znovu projedná sněmovna. Místopředseda vlády Vít Rakušan považuje pandemický zákon za potřebný. "Je mi líto, že se nám o tomtéž nepodařilo přesvědčit také Senát," uvedl. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek připustil, že on i vláda projednávání v Senátu podcenili.
Nechci se podílet na bezpráví, říká senátor. Podle Válka je pandemický zákon nutnýPandemie dál zpomaluje. Stále výrazně převládá varianta koronaviru omikron, která v Česku převážila na začátku ledna. Klesá také zájem o očkování, naočkováno je nyní zhruba 65 procent dospělých.
Od 19. února se izolace po nákaze koronavirem prodlouží z pěti na sedm dní. Po rizikovém kontaktu nebude povinná žádná karanténa. Podle ministerstva zdravotnictví jde o další krok ve zmírňování opatření, který souvisí s ukončením plošného testování ve školách a na pracovištích.
Sněmovna projednává novelu pandemického zákona, kterou dříve vetoval Senát. Hnutí SPD zahájilo při úpravách programu schůze další vlnu obstrukcí. Jednat se bude i přes noc. Premiér Petr Fiala napsal, že vládní koalice se nenechá vydírat a chce pokračovat v jednání.
Demokracie je diskuse. Ale diskusí není bezobsažný monolog.
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 15, 2022
Zvlášť, když je jeho cílem jen zablokování demokratického rozhodování. Extremisté nás stojí spoustu peněz a blokují parlament.
Vydírat se nenecháme.
Sněmovna na návrh vládní koalice schválila, že bude moci kvůli obstrukcím SPD o novele pandemického zákona jednat znovu přes noc. Jednání o novele pandemického zákona bylo přeloženo na 18. února.
Pokračuji ve zpravodajství ze sněmovny- jen velmi stručně... V 8.00 skončilo noční jednání, v 9.00 začalo jednání další. Stále řeční hlavně poslanci SPD, teď začal poslanec SPD Vladimír Zlínský. Na řečnický pult si postavil termosku s pitím a čte s obtížemi text.
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 16, 2022
Iniciativa Chcípl PES zveřejnila adresy 70 poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemického zákona. A vyzvala své podporovatele, aby pokud se nemohou zúčastnit demonstrace na Malostranském náměstí, šli protestovat před domovy poslanců. Iniciativa následně po kritice zveřejněné adresy smazala.
"Tohle není útok na jednotlivé poslance a poslankyně. Tohle je útok na naše blízké. Vyzývám všechny z vás, ať jste z kterékoli části politického spektra, abyste odmítli i na vašich sociálních sítích zveřejnění adres poslankyň a poslanců, kteří hlasovali pro pandemický zákon," řekl ministr vnitra Vít Rakušan.
Naše rodiny do politického boje nepatří. Vyzývám tímto všechny své kolegyně a kolegy, ať už jsou z jakékoliv strany, ať toto jednání jasně odsoudí.https://t.co/lw9ddZLum3
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) February 16, 2022
Sněmovna přehlasovala senátní veto novely pandemického zákona hlasy 104 poslanců koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti bylo 82 poslanců z opozičních hnutí ANO a SPD. K přehlasování senátního veta bylo nutných nejméně 101 hlasů.
Tady vám @Aktualnecz přináší první vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka po schválení novely pandemického zákona. Mluví také o tom, kdy začneme žít jako před covidem. “Ale prosím, očkujte se, nadále umírají lidé na covid, kteří nejsou ockovani, řekl. pic.twitter.com/xgs00MqeOG
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 18, 2022
Končí povinné testování ve školách a firmách.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce, aby nejpozději 1. dubna skončila téměř všechna protikoronavirová opatření.
Hygienici už neposílají do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým. Naopak déle si doma pobudou ti, kteří mají pozitivní test. Izolace je z pěti dnů prodloužena na sedm.
Na hromadných akcích může být ode dneška nově až 500 lidí místo stovky. U sedících se kapacita zvýšila z dosavadního tisíce na tisíc plus polovina míst do využití maximální kapacity prostoru, kde se akce koná.
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Předloha také uzákoní zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou.
Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že očkování proti covidu vakcínou Novavax začne na začátku března. Čeká se na dodávku od výrobce, první bude obsahovat asi 130 tisíc dávek. Nová proteinová vakcína může podle ministerstva oslovit i ty zájemce o očkování, kteří měli obavy z moderních mRNA technologií očkovacích látek.
Zájem o očkování dál klesá, některá očkovací centra omezují provoz nebo se zcela zavírají.
Od března budou mít všichni občané nárok na jeden PCR test hrazený ze zdravotního pojištění, aniž by museli použít žádanku od lékaře či hygieny. Zruší se také omezení počtu lidí na hromadných akcích. Ke 13. březnu by mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Po zasedání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Ministr zdravotnictví oznámil, že zruší protiepidemická opatření související se vstupem ukrajinských uprchlíků do Česka.
Dnes jsem po dohodě s MV a MZV podepsal zvláštní ochranné opatření, které ruší zákaz vstupu a všechny povinnosti související s pravidly proti šíření onemocnění covid-19 stanovené pro osoby, které na území ČR vstupují z Ukrajiny, kterou opustily kvůli invazi Ruska na Ukrajinu.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) February 24, 2022
Epidemie v Česku dál ustupuje, testy odhalily 10 tisíc nových případů koronaviru. Je to nejnižší denní nárůst v pracovní den za posledních šest týdnů.
Uplynuly dva roky od potvrzení prvního případu nákazy v Česku. Od té doby se prokazatelně nakazilo přes 3,58 milionu lidí, zemřelo 38 685. Dokončené očkování má 6,85 milionu lidí, posilující dávku dostaly čtyři miliony z nich.
Hromadných akcí se nově může zúčastnit neomezený počet lidí. Většina protiepidemických opatření má podle ministra zdravotnictví skončit k 13. březnu. Lidé mají v březnu nárok na jeden preventivní test zdarma, dosud měli očkovaní a děti nárok na pět testů měsíčně.
V Česku zcela převládá varianta omikron, tvoří 99 procent případů, z toho 17 procent je její subvarianta BA.2, uvádí Státní zdravotní ústav. Ústav také doporučuje posílat k sekvenaci vzorky od covid pozitivních uprchlíků z Ukrajiny, kteří přicházejí do země.
Do Česka dorazilo 130 tisíc dávek vakcíny od společnosti Novavax. Předem přihlášení zájemci dostanou SMS, ministerstvo zatím eviduje 8252 zájemců. Celkově je objednáno 375 tisíc dávek pro očkování 187 500 lidí.