Profesor Urbánek: Varuji před vlnou rakovin a žloutenek. Lidé se bojí chodit k lékaři

Lidé by neměli zanedbávat testování i na jiné viry, než je pouze SARS-CoV-2. Například u žloutenky typu C zvyšuje její včasné odhalení šanci na vyléčení. Problém je nyní v tom, že se lidé bojí navštívit lékaře. Tento strach musí nepochybně vést k poklesu koloskopií, což je zákrok k prevenci vzniku rakoviny konečníku a tlustého střeva, říká pro Aktuálně.cz hepatogastroenterolog Petr Urbánek.
Život v pandemii: Druhá vlna - profesor Petr Urbánek | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

"Hepatitida C je takový tichý zabiják," uvádí profesor Urbánek z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice. "Největší zrada je v tom, že je to onemocnění, které probíhá celou řadu let, možná i desetiletí zcela bezpříznakově anebo jsou ty příznaky tak nevýrazné, nespecifické, pomalu se vyvíjející a nízké intenzity, že uniknou pozornosti pacienta," dodává hepatogastroenterolog.

Strach lidí navštívit v současnosti jakékoliv zdravotnické zařízení podle něj vede k poklesu preventivních prohlídek. "Pacienti, kteří mají při hepatitidě C jaterní cirhózu a byli vyléčeni z této infekce, mají určité riziko vzniku primární rakoviny jater. Zase je na to určitý systém, jakým způsobem tyto pacienty hlídat a zvát je na preventivní vyšetřování. A z vlastní zkušenosti vidím, že takoví pacienti se k nám v daném intervalu nedostavují," dodává Urbánek.

Podívejte se na celý díl pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy