Profesor Urbánek: Varuji před vlnou rakovin a žloutenek. Lidé se bojí chodit k lékaři

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
23. 11. 2020 7:00
Lidé by neměli zanedbávat testování i na jiné viry, než je pouze SARS-CoV-2. Například u žloutenky typu C zvyšuje její včasné odhalení šanci na vyléčení. Problém je nyní v tom, že se lidé bojí navštívit lékaře. Tento strach musí nepochybně vést k poklesu koloskopií, což je zákrok k prevenci vzniku rakoviny konečníku a tlustého střeva, říká pro Aktuálně.cz hepatogastroenterolog Petr Urbánek.
Život v pandemii: Druhá vlna - profesor Petr Urbánek | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

"Hepatitida C je takový tichý zabiják," uvádí profesor Urbánek z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice. "Největší zrada je v tom, že je to onemocnění, které probíhá celou řadu let, možná i desetiletí zcela bezpříznakově anebo jsou ty příznaky tak nevýrazné, nespecifické, pomalu se vyvíjející a nízké intenzity, že uniknou pozornosti pacienta," dodává hepatogastroenterolog.

Strach lidí navštívit v současnosti jakékoliv zdravotnické zařízení podle něj vede k poklesu preventivních prohlídek. "Pacienti, kteří mají při hepatitidě C jaterní cirhózu a byli vyléčeni z této infekce, mají určité riziko vzniku primární rakoviny jater. Zase je na to určitý systém, jakým způsobem tyto pacienty hlídat a zvát je na preventivní vyšetřování. A z vlastní zkušenosti vidím, že takoví pacienti se k nám v daném intervalu nedostavují," dodává Urbánek.

Podívejte se na celý díl pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy