Profesor Urbánek: Varuji před vlnou rakovin a žloutenek. Lidé se bojí chodit k lékaři

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
23. 11. 2020 7:00
Lidé by neměli zanedbávat testování i na jiné viry, než je pouze SARS-CoV-2. Například u žloutenky typu C zvyšuje její včasné odhalení šanci na vyléčení. Problém je nyní v tom, že se lidé bojí navštívit lékaře. Tento strach musí nepochybně vést k poklesu koloskopií, což je zákrok k prevenci vzniku rakoviny konečníku a tlustého střeva, říká pro Aktuálně.cz hepatogastroenterolog Petr Urbánek.
Život v pandemii: Druhá vlna - profesor Petr Urbánek | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

"Hepatitida C je takový tichý zabiják," uvádí profesor Urbánek z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice. "Největší zrada je v tom, že je to onemocnění, které probíhá celou řadu let, možná i desetiletí zcela bezpříznakově anebo jsou ty příznaky tak nevýrazné, nespecifické, pomalu se vyvíjející a nízké intenzity, že uniknou pozornosti pacienta," dodává hepatogastroenterolog.

Strach lidí navštívit v současnosti jakékoliv zdravotnické zařízení podle něj vede k poklesu preventivních prohlídek. "Pacienti, kteří mají při hepatitidě C jaterní cirhózu a byli vyléčeni z této infekce, mají určité riziko vzniku primární rakoviny jater. Zase je na to určitý systém, jakým způsobem tyto pacienty hlídat a zvát je na preventivní vyšetřování. A z vlastní zkušenosti vidím, že takoví pacienti se k nám v daném intervalu nedostavují," dodává Urbánek.

Podívejte se na celý díl pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy