Rusko má nyní v okupovaných částech Ukrajiny už přes půl milionu vojáků

Přenos skončil
Rusko má nyní na okupovaných ukrajinských územích 513 tisíc vojáků, uvedl velitel pozemních sil ukrajinské armády Oleksandr Pavljuk.
Ruští vojáci při slavnostní přehlídce v květnu 2023. Výročí konce druhé světové války slavilo Rusko ve chvíli, kdy jeho armáda pokračuje v agresi na Ukrajině.
Ruští vojáci při slavnostní přehlídce v květnu 2023. Výročí konce druhé světové války slavilo Rusko ve chvíli, kdy jeho armáda pokračuje v agresi na Ukrajině. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek na Ukrajinu, pokud by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev požádal o pomoc.
 • Rusko v dubnu použilo proti Ukrajině přes 3200 naváděných leteckých bomb, více než 300 střel různého typu a téměř 300 útočných bezpilotních letounů Šáhed, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Spojené státy uvalily nové sankce na stovky osob a subjektů v souvislosti s Ruskem. Sankce se vztahují i na více než desítku firem se sídlem v Číně a v Hongkongu.
14:21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k dění na Ukrajině končí. Události sledujeme dál zde.

13:37

Ruské kybernetické útoky proti politickým stranám, vládním institucím a firmám s kritickou infrastrukturou ohrožují německou demokracii, bezpečnost země a svobodnou společnost. V prohlášení po kybernetických útocích to uvedla vláda kancléře Olafa Scholze. "Německo je odhodláno společně se svými evropskými a mezinárodními partnery takovým kybernetickým útokům čelit," zdůraznila vláda. Dodala, že za útoky stála skupina APT28, kterou řídí ruská vojenská tajná služba GRU.

11:58 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že ruská armáda od začátku letošního roku dobyla na Ukrajině území o velikosti 547 čtverečních kilometrů.

9:55 Vlajka Maďarska

Maďarsko zvýší výdaje na obranu, pokud válka na Ukrajině bude pokračovat i příští rok. Ve státním rozhlasu Kossuth Rádió to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Loni Maďarsko vydalo na obranu přes 2,4 procenta, tedy více než dvě procenta stanovená dohodou států NATO.

9:36

Rusko má nyní na okupovaných ukrajinských územích 513 tisíc vojáků, uvedl velitel pozemních sil ukrajinské armády Oleksandr Pavljuk.

9:08

Ukrajinská vojenská rozvědka HUR očekává, že se Rusové pokusí ještě během května a června zaútočit na Sumskou a Charkovskou oblast na severovýchodě země. V rozhovoru pro britský týdeník Economist to řekl zástupce šéfa rozvědky Vadym Skybickij. Podle něj se Rusové ještě pokusí využít situace, kdy Ukrajina nemá dost dělostřelecké munice, než dorazí na frontu nové zásoby díky mezinárodní pomoci.

20:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko se nehodlá zúčastnit mírového summitu o Ukrajině, uvedla podle TASS ruská diplomacie. Švýcarská vláda dříve sdělila, že zatím Rusko nepozvala.

19:34 Vlajka Ruské federace.

Rusko posílá rafinovanou ropu Severní Koreji v množství, které zřejmě přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Dnes to řekl mluvčí Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti John Kirby. Agentura Reuters píše, že Kirby s tímto oznámením přišel den poté, co byla v důsledku ruského veta rozpuštěna expertní komise OSN, která monitorovala dodržování sankcí zavedených proti KLDR. "Moskva vetovala pokračování mandátu komise a zároveň z přístavu Vostočnyj dodává rafinovanou ropu Severní Koreji," řekl Kirby.

19:26

Při ruském bombovém útoku v ukrajinské Charkovské oblasti dnes utrpělo zranění osm lidí, z toho sedm dětí. Informoval o tom šéf regionu Oleh Syněhubov na svém telegramovém kanálu. Rusové podle něho řízenými leteckými bombami KAB útočili na civilní infrastrukturu ve městě Derhači ležící na severozápad od Charkova, jedna z nich dopadla u sportovního klubu.

17:00

Ukrajina se snaží omezit pořizování satelitních snímků svého území, aby zabránila únikům informací, které by mohlo využít Rusko. Podle serveru The Kyiv Independent o tom informovalo ukrajinské ministerstvo obrany.

16:51

Tři měsíce poté, co Oleksandr Syrskyj převzal vrchní velení ukrajinské armády, bojují jeho vojáci stále proti ruské přesile. Jednotky agresora přitom ale silně krvácejí. To je možná plán, naznačuje analýza serveru Kyiv Post.

16:27

Při ruském raketovém útoku v ukrajinské Charkovské oblasti dnes utrpělo zranění sedm lidí, z toho šest dětí. Informoval o tom šéf regionu Oleh Syněhubov na svém telegramovém kanálu. Rusové podle něho řízenými leteckými bombami KAB útočili na civilní infrastrukturu ve městě Derhači ležící na severozápad od Charkova.

16:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Rusko v dubnu použilo proti Ukrajině přes 3200 naváděných leteckých bomb, více než 300 střel různého typu a téměř 300 útočných bezpilotních letounů Šáhed, napsal dnes na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Před měsícem v podobné bilanci uvedl, že Rusové v březnu vyslali na Ukrajinu přes 3000 naváděných leteckých pum, více než 400 střel různých typů a přes 600 dronů Šáhed.

"Naše města a hromady od Sumské po Oděskou oblast, Dněpropetrovská, Charkovská, Doněcká oblast, Mykolajiv, Cherson trpí každý den i noc tímto úmyslným a podlým terorem," napsal dnes Zelenskyj. Termín hromada je ukrajinské označení pro správní jednotky zahrnující například město a přilehlé vesnice. Kolik střel nebo dronů se ukrajinské protivzdušné podařilo zlikvidovat, než udeřily, není z vyjádření hlavy státu zřejmé.

14:08

Ukrajinská armáda se zmocnila ostrova Nestryha na Dněpru, zhruba šestnáct kilometrů od města Cherson.

12:56

Vývoz pšenice a kukuřice z Ukrajiny v nadcházející sezoně kvůli slabé úrodě klesne skoro o čtvrtinu, řekl náměstek ukrajinského ministra zemědělství.

12:46

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek na Ukrajinu, pokud by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev požádal o pomoc.

11:04

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků členských zemí EU jsou válečné kabinety, řekl slovenský premiér Robert Fico. Na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU ministerský předseda Slovenska rovněž kritizoval zahraniční politiku unie a odmítl její nový migrační pakt.

10:47 Vlajka Ruské federace.

Švýcarská vláda dnes potvrdila, že zatím nepozvala Rusko na mírový summit o Ukrajině, který se uskuteční v červnu.

10:46

Na Slovensku je přesvědčení o vině Ruska za válku nižší než v Polsku nebo Česku.

08:20

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské oblasti, uvedl na Telegramu tamní gubernátor Andrej Klyčkov.
 • Nejméně 13 zraněných si ve středu v Oděse na jihu Ukrajiny vyžádal ruský útok podniknutý balistickou raketou.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU Illju Vitjuka.
07:27 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské oblasti, uvedl na Telegramu tamní gubernátor Andrej Klyčkov. Útok bezpilotních letounů z Ukrajiny, která se od února 2022 brání ruské invazi, na energetické zařízení dnes oznámil i šéf nedaleké Smolenské oblasti Vasilij Anochin. Kyjev jejich prohlášení nekomentoval.

Škody v Orlovské oblasti způsobily trosky sestřelených dronů, které zachytila ruská protivzdušná obrana, uvedl Klyčkov. Poškození infrastruktury podle něj vedlo k částečnému přerušení dodávek elektřiny do některých domácností. Možné oběti nezmínil.

07:25

Nejméně 13 zraněných si ve středu v Oděse na jihu Ukrajiny vyžádal ruský útok podniknutý balistickou raketou. Úder také na místě vyvolal rozsáhlý požár, uvedla agentura Reuters s odkazem na šéfa správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Jeden z mediálních kanálů uvedl, že byl zasažen sklad velké poštovní a kurýrní společnosti, a zveřejnil video ukazující okamžik nárazu.

Agentura Reuters nemohla tyto zprávy nezávisle ověřit. Kurýrní společnost pozdě večer oznámila, že její třídicí sklad v Oděse zasáhla raketa, ale nikdo ze zaměstnanců podle ní nebyl zraněn.

22:01 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU Illju Vitjuka, Ukrajinská média minulý měsíc uvedla, že Vitjukova manželka loni koupila luxusní byt v centru Kyjeva.

20:06

Spojené státy uvalily nové sankce na stovky osob a subjektů v souvislosti s Ruskem. Sankce se vztahují i na více než desítku firem se sídlem v Číně a v Hongkongu. Sankce jsou namířeny například proti společnostem spojeným s ruským projektem na těžbu zemního plynu a výrobu zkapalněného zemního plynu LNG 2 v Arktidě. Uvaleny byly také na ruskou leteckou společnost Pobeda, což je nízkonákladová divize Aeroflotu.

17:08 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil moskevskou výstavu za "skvělý nápad". "Výstava trofejní techniky vyvolá velký zájem Moskvanů, návštěvníků našeho města i všech obyvatel země," uvedl Peskov. "My všichni bychom měli vidět otřískanou techniku nepřítele," dodal.
V březnu začala v Bruselu podobně laděná výstava ruské vojenské techniky, kterou naopak za více než dva roky trvání rozsáhlé ruské invaze ukořistila či zničila ukrajinská armáda. V plánu byl její přesun i do dalších evropských měst.

Moskevská výstava ukořistěné vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda. K vidění jsou třeba americký tank M1 Abrams, německý Leopard či české BVP.
Moskevská výstava ukořistěné vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda. K vidění jsou třeba americký tank M1 Abrams, německý Leopard či české BVP. | Foto: Reuters
17:07 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě dnes začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a kterou ukořistila ruská vojska během bojů na Ukrajině.
Je na ní k vidění více než 30 kusů těžké techniky západní výroby, včetně amerického tanku M1 Abrams a obrněného vozidla pěchoty Bradley, německého tanku Leopard 2 či českého BVP.
Výstava přichází v době, kdy se ruským silám daří zabírat nová území na východě Ukrajiny a využít zpoždění americké vojenské pomoci k tlaku na ukrajinskou armádu, které podle řady svědectví chybí dostatek výzbroje, munice i vojáků.
Výstava potrvá do konce května.

Moskevská výstava ukořistěné vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda. K vidění jsou třeba americký tank M1 Abrams, německý Leopard či české BVP.
Moskevská výstava ukořistěné vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda. K vidění jsou třeba americký tank M1 Abrams, německý Leopard či české BVP. | Foto: Reuters
12:46

Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova ruské řízené letecké bomby KAB zasáhly osobní auto a dům v obci Zoločiv v Bohoduchivském okrese na severozápad od Charkova. O životy přišli muž a žena ve věku 64 a 38 let, kteří byli v autě v místě úderu bomby.

Dva senioři jsou ve vážném stavu v nemocnici. Mezi dalšími čtyřmi zraněnými je 11leté dítě. Zničeny byly administrativní stavby, budova banky, jeden soukromý dům a 20 aut, uvedl později Syněhubov. Zoločiv se nachází několik desítek kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice.

09:59 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil zrychlit dodávky zbraní pro vojska účastnící se invaze na Ukrajinu. Na frontu také má podle něho zamířit více bojové techniky. Šojgu podle resortu obrany jednal s vojenskými veliteli, přičemž mu zprávu o situaci na bojišti podal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, který je za operaci na Ukrajině odpovědný.

"K udržení požadovaného tempa ofenzivy (…) je nutné zvýšit množství a kvalitu zbraní a vojenské techniky dodávané vojskům," řekl Šojgu podle telegramového kanálu ministerstva obrany. Při jednání s veliteli se mluvilo také o "zefektivnění práce armádních opravárenských jednotek" na frontě i mimo ni.

08:53 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana podle Moskvy sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony. V Rjazaňské oblasti drony útočily na rafinerii, vypukl tam požár.

07:24

Tři lidé zahynuli a další tři utrpěli zranění při ruském vzdušném útoku na jihoukrajinské město Oděsa. Na platformě Telegram to v noci na dnešek uvedl šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Invazní armáda podle něj zaútočila na přístavní město balistickými střelami a poškodila civilní infrastrukturu. Další podrobnosti nesdělil.

07:01 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Setkal jsem se dnes s předsedou (ukrajinské) vlády Denysem Šmyhalem, abychom jednali o podrobnostech o dodávkách zbraní a munice a také o naší relevantní práci s partnery. Premiér mě informoval o stavu jednání a plnění rozhodnutí," napsal ukrajinský prezident na sociální síti. "Jsem vděčný zejména české vládě a předsedovi vlády Petrovi Fialovi za urychlení iniciativy týkající se dělostřelecké munice," dodal.

07:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X poděkoval české vládě a jejímu předsedovi Petrovi Fialovi za urychlení české iniciativy, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu. V poslední době přicházely zprávy, že ukrajinským vojákům dochází munice.

21:47

Evropa podle předsedkyně Evropské komise posílila Česko a Česko naopak posílilo Evropu, pro niž byl podle ní inspirací boj za svobodu. "Chci poděkovat českému národu za váš příspěvek při formování naší současné unie," řekla.

"Vy jste se stali jedním z nejspolehlivějších ukrajinských spojenců nikoli proto, že to bylo jednoduché, ale protože to bylo správné. Vy jste vedli iniciativu pro získání munice nikoli proto, že to bylo snadné, ale protože to bylo správné. Vy jste přijali nejvíc uprchlíků z Ukrajiny na obyvatele ne proto, že to slibuje nějaký úspěch, ale protože je to správné. A za českého předsednictví se nám podařilo osvobodit se ze jha ruského vydírání energiemi, zase protože to bylo správné," řekla von der Leyenová.

20:37

Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová ocenila českou pomoc Ukrajině. Česko se podle ní podílí na vytváření budoucnosti Evropské unie.

20:33

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc zařadila na národní sankční seznam, dostal na Slovensku dočasnou ochranu, napsal dnes Deník N. Praha přitom počítala s tím, že Marčevskému v dohledné době dočasnou ochranu, kterou v Česku získal po ruské agresi na Ukrajinu, odebere. Tím by přišel o povolení k pobytu na celém území EU. Nyní ale bude záležet na postoji slovenských úřadů.

17:21

Na pět vzrostl počet obětí pondělního ruského útoku na jihoukrajinský přístav Oděsa, jeden ze 32 zraněných zemřel v nemocnici. Na telegramu to dnes oznámil šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

16:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se domnívá, že Ukrajina bude přijata do Severoatlantické aliance až poté, co vyhraje válku. Uvedl to při setkání důstojníky, kteří podstupují výcvik podle aliančních standardů. Setkání se zúčastnil také generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Napsal to dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na video ze schůzky, které prezident zveřejnil na sociální síti.

16:10 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud vzal do vazby čtyři mladíky a dívku, obviněné ze zapálení vrtulníku Ka-32 na moskevském letišti Ostafjevo v noci na 26. dubna. O zničení vrtulníku v Moskvě minulý pátek informovala na Telegramu ukrajinská vojenská rozvědka, která také zveřejnila záběry ze zapálení stroje, aniž by se k zodpovědnosti za akci přímo přihlásila.

16:05

Město Hradec Králové dá 300 tisíc korun na pomoc partnerskému městu Černihiv na Ukrajině, které 17. dubna zasáhl ruský raketový útok. Zemřelo při něm 18 lidí, dalších 78 lidí bylo zraněno. Vznikly značné materiální škody. Peníze město převede na transparentní účet pomoci Černihivu, který zřídilo již krátce po napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022. Rozhodli o tom dnes jednomyslně zastupitelé Hradce Králové. Vlastními penězi již na účet v minulých dnech přispěli tři členové vedení města.

15:55

Kyjevská radnice oznámila, že začala odstraňovat pomník ze sovětské éry, který upomíná na přátelství s Ruskem. 

"Komunální služby města začaly odstraňovat památník na počest perejaslavské dohody," uvedla radnice. Zmíněná dohoda z roku 1654 přinesla spojení východní - a posléze celé - Ukrajiny s Ruskem. Radnice upozornila, že odstranění památníku může trvat několik dnů, protože jde o dosti masivní dílo, které se skládá z asi dvou desítek prvků o celkové váze šesti až sedmi tun. Pomník bude převezen do kyjevského muzea.

Nad památníkem se klene oblouk, odhalený na 60. výročí založení Sovětského svazu v roce 1982. Původně se nazýval Oblouk přátelství národů, ale loni jej přejmenovali v rámci "dekomunizace" na Oblouk svobody ukrajinského národa.

14:18 Vlajka Ruské federace.

Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily šest raket ATACMS americké výroby, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Na ruské území je podle něj za uplynulý den odpálila Ukrajina, tvrdí agentura TASS. Ministerstvo neuveřejnilo, nad jakým územím obrana rakety sestřelila. Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit, ukrajinské úřady věc nekomentovaly.

14:17

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Pondělní útok Rusů na Oděsu má již pět obětí. 
 • Asi 30 ukrajinských mužů zemřelo od začátku války při pokusu o nelegální překročení ukrajinských hranic ve snaze vyhnout se bojům. Uvedl to mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří tomu, že se sen o vstupu do Evropské unie stane brzy skutečností pro Ukrajinu i balkánské státy, Moldavsko či Gruzii.
14:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří tomu, že se sen o vstupu do Evropské unie stane brzy skutečností pro Ukrajinu i balkánské státy, Moldavsko či Gruzii. Řekl to dnes ve videozdravici na konferenci na Pražském hradě věnované 20 letům Česka v EU. Svým protějškům Petru Pavlovi a německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi poděkoval za pomoc napadené zemi při překonávání ruské agrese.

Být součástí EU je podle něj ctí a snem pro každý národ. "Jsem si jist, že se brzy stane realitou i pro Ukrajinu a pro balkánské národy, Moldavsko, Gruzii. A že nastane den, kdy si Bělorusko bude moci zvolit cestu do Evropy," podotkl. Doufá v to, že už v červnu by mohly začít přístupové rozhovory s Ukrajinou.

13:55

Mnoho Rusů vnímá válku na Ukrajině jako seriál nebo fotbalový zápas, tedy jako něco, co se jich moc netýká. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká Ivan Šukšin, ruský IT expert a bývalý člen organizace Golos, která monitorovala březnové prezidentské volby v Rusku a upozorňovala na podvody s hlasovacími lístky.

13:00

Osmadevadesátiletá Ukrajinka urazila pod palbou deset kilometrů, když přes frontovou linii utíkala z Ruskem kontrolovaných částí Očeretyne v ukrajinské Doněcké oblasti na území v držení Kyjeva. Na svém webu to uvedla ukrajinská policie, podle které šla žena, podpíraná holemi, celý den bez jídla a vody.

12:57 Vlajka Ruské federace.

Rusové při pondělním útoku na Oděsu zasáhli i Palác studentů, přezdívaný Zámek Harryho Pottera. Na fotografiích zveřejněných ukrajinskými úřady bylo v pondělí vidět, jak hoří. Střecha zdobené budovy, která podle agentury Reuters slouží jako soukromá právnická akademie, je po útoku téměř celá zničená.

Palác studentů, přezdívaný Zámek Harryho Pottera, v plamenech
Palác studentů, přezdívaný Zámek Harryho Pottera, v plamenech | Foto: Reuters
12:51 Vlajka Ruské federace.

V Tambovské oblasti ve středním Rusku lidé přivezli do výkupu železa průzkumný dron Orlan-10, informoval telegramový kanál Baza. Drony se po zimě našly také v Moskevské oblasti. Zaměstnanci sběrných surovin v Pervomajském okrese kvůli příjmu neobvyklého zboží zavolali policii a pyrotechniky. Úřady se snaží zjistit, jak se dron k těmto lidem dostal. Po vyšetřování ho pošlou do Moskvy.

11:44

Záběry, které kolují po sociálních sítích, natočil ruský voják na okupovaném území Ukrajiny. Podařilo se mu, a zdá se, že omylem, zaznamenat výbuch vlastní samohybné houfnice 2S5 Hyacint-S.

10:39

Jeden člověk zemřel a sedm dalších utrpělo zranění při dnešním ruském útoku na Charkov. Úřady ve druhém největším ukrajinském městě informovaly, že zasaženy byly civilní cíle.

10:35

Přibližně 30 ukrajinských mužů zemřelo od února 2022 při pokusu o nelegální překročení ukrajinských hranic ve snaze vyhnout se bojům ve válce s Ruskem. Podle agentury Reuters to sdělil mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko tiskové agentuře Ukrinform.

10:00

Na pět vzrostl počet obětí pondělního ruského útoku na jihoukrajinský přístav Oděsa, jeden ze 32 zraněných zemřel v nemocnici. Na Telegramu to dnes oznámil šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

09:40

Reportér Aktuálně.cz vyrazil na Ukrajinu, aby tam společně s dalšími lidmi dovezl polní sanitky pro armádu. Přečtěte si jeho reportáž z cesty.

07:10

Manželka britského prince Edwarda, vévody z Edinburghu, Sophie navštívila Ukrajinu, kde se setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským i s jeho manželkou Olenou. S odkazem na Buckinghamský palác o tom v pondělí informovala agentura Reuters, podle které se jedná o první návštěvu britské královské rodiny od začátku ruské invaze.

20:26

"Bohužel v důsledku ruského útoku zahynuli dva lidé a pes. Různě závažná zranění utrpělo osm lidí, mezi kterými je i dvanáctiletý chlapec. Lékaři poskytují raněným veškerou potřebnou pomoc," napsal později Kiper a vyjádřil soustrast pozůstalým.

20:16

Při výbuchu ruské rakety v Oděse na jihu Ukrajiny utrpělo zranění osm lidí, uvedla dnes média s odvoláním na místní úřady. Terčem ruských bomb se stalo druhé největší ukrajinské město, Charkov na východě země, kde zranění utrpěla jedna žena, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov na sociální síti Telegram. "Nepřítel podnikl raketový útok na Oděsu. Podle předběžných informací bylo zraněno osm lidí. Poškozeny jsou obytné domy a civilní infrastruktura. Na místě pracují záchranné složky," uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper podle agentury Interfax-Ukrajina.

17:32

Čtyřiapadesátiletý důstojník německé armády se dnes u soudu přiznal, že Rusku coby špion poskytoval vojenské informace. Přiměl ho k tomu prý strach z jaderné eskalace ve válce na Ukrajině, řekl podle agentury DPA v první den svého procesu před vrchním zemským soudem v Düsseldorfu.

17:31

Pavel po jednání vyzdvihl německou iniciativu na posílení protivzdušné obrany pro Ukrajinu, má podle něj zásadní význam, protože právě protivzdušná obrana a dělostřelecká munice jsou pro Ukrajinu klíčové. Steinmeier připomněl, že Německo je po USA druhým největším podporovatelem Ukrajiny. Pomoc se podle něj týká především právě protiletecké obrany, kde Německo přispělo nejnovější technikou k tomu, že se Ukrajina dokáže ubránit útokům. Ocenil také českou iniciativu na nákup munice, na které se Německo podílí.

17:31

Útok Ruska na Ukrajinu podle Steinmeiera více přiblížil země v Evropské unii a v NATO. "Svoji měrou musíme přispět k tomu, abychom takové hrozby odvrátili tím, že budeme plnit naše závazky a povinnosti a NATO bude mít vojenské síly a schopnosti, které potřebuje," řekl německý prezident. "Jsme ještě více přesvědčeni, že naše podpora Ukrajiny právě teď nesmí polevit," dodal.

17:31

Česko s Německem sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině či bezpečnostní situaci v Izraeli a Pásmu Gazy, řekl po jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem prezident Petr Pavel.

17:30

Šéf NATO Jens Stoltenberg, který je na návštěvě Ukrajiny potřetí po začátku ruské invaze na Ukrajinu, připustil, že Rusko mělo nad Ukrajinou v posledních měsících převahu co do dostupnosti zbraní. Ukrajina podle něj však stále může zvítězit. Ujistil však, že další pomoc je "na cestě". "Vyvíjíme veškeré úsilí, abychom uspokojili okamžité potřeby Ukrajiny. Dal jsem jasně najevo, že pokud země NATO budou mít na výběr mezi splněním cílů NATO, anebo podporou Ukrajiny, měly by podpořit Ukrajinu," řekl.

17:24 Vlajka Ruské federace.

Ministerstvo zahraničí Tádžikistánu si dnes předvolalo ruského velvyslance, aby mu předalo protestní nótu kvůli nespravedlivému zacházení s občany středoasijské země na území Ruska a kvůli "běžnému porušování práv a svod" Tádžiků v Rusku. Protest označila agentura Reuters za vzácnou roztržku mezi postsovětskými spojenci. Tádžikové podle médií čelí v Rusku nepříjemnostem zejména od březnového útoku v koncertní síni na okraji Moskvy, který si podle úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých a stovky zraněných. Většina z následně zadržených jsou Tádžikové, včetně předpokládaných pachatelů. K útoku se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ruské úřady se incident snaží spojovat s Ukrajinou, kde Rusko už déle než dva roky vede agresivní válku.

17:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Podle Zelenského začaly v malém množství na Ukrajinu proudit životně důležité americké zbraně, ale dodávky musí být rychlejší, protože postupující ruské jednotky se snaží využít nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně. "Včasná podpora pro naši armádu. Dnes v této věci ještě nevidím nic pozitivního. Dodávky jsou, pomalu začaly, ale proces je třeba urychlit," řekl Zelenskyj. Opět zdůraznil, že na rychlosti západní vojenské pomoci závisí stabilizace situace na frontě ve chvíli, kdy Rusové připravují další ofenzívu. Za nejnaléhavější označil dodávky dělostřeleckých nábojů ráže 155 milimetrů a protileteckých zbraní, jako je systém Patriot.

15:10 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes ohlásilo dobytí vesnice Semenivka, která se nachází nedaleko města Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že jeho jednotky obsadily výhodnější pozice na některých místech frontové linie. Informovaly o tom agentury Reuters, ruský TASS nebo stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj ale o víkendu řekl, že operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se zhoršuje. Připustil také, že Rusku se místy daří postupovat.

14:39

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva, při níž mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za podporu, jakou aliance poskytuje Ukrajině. Zelenskyj zároveň zdůraznil, že situace na bojišti závisí na rychlosti dodávek munice.
 • Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit leteckou katastrofu, napsal britský list Financial Times.
 • Polští zemědělci ukončili blokádu hraničních přechodů s Ukrajinou, oznámil v pondělí mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko. 
14:38

Ani v čase války není ukrajinské politické vedení jednotné, je přesvědčen kyjevský starosta Vitalij Kličko. Řekl to v rozhovoru s deníky německé skupiny Funke i v narážce na svůj komplikovaný vztah s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vládě své země také vyčetl nedostatečný boj s korupcí.

"Bohužel jsem neměl možnost Zelenského osobně potkat. Nejspíš má jiné věci na práci," poznamenal Kličko v rozhovoru. S hlavou státu se podle svých slov od začátku války ještě nesešel, i když o to mnohokrát usiloval.

14:33

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který je na návštěvě Ukrajiny potřetí po začátku plnohodnotné ruské invaze, připustil, že Rusko mělo nad napadenou zemí v posledních měsících převahu co do dostupnosti zbraní.

Ujistil však, že další pomoc je "na cestě". Americký prezident Joe Biden minulý týden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na pomoc určenou Ukrajině.

14:32

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva, při níž mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za podporu, jakou aliance poskytuje Ukrajině. Zelenskyj na tiskové konferenci se šéfem NATO zdůraznil, že situace na bojišti závisí na rychlosti dodávek munice.

Podle Zelenského začaly v malém množství na Ukrajinu proudit životně důležité americké zbraně. Proces ale podle něj musí být rychlejší, protože postupující ruské jednotky se nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně snaží využít. "Včasná podpora pro naši armádu. Dnes v této věci ještě nevidím nic pozitivního. Dodávky jsou, pomalu začaly, ale proces je třeba urychlit," řekl Zelenskyj.

13:59

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit leteckou katastrofu. Napsal to britský list Financial Times. Ministři zahraničí Estonska, Litvy a Lotyšska podle něj o víkendu odděleně varovali před riziky spojenými s rušením satelitního navigačního systému v oblasti Baltského moře, když se musely vrátit dva letouny mířící z Finska do Estonska.

13:58

Ukrajinci se upínají k nadcházejícím týdnům, kdy by měli od Západu získat další zbraně a munici. Klíčový problémem jsou pro zemi bránící se ruské agresi ale i samotní lidé. 

13:18

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě vede proti Česku hybridní válku. Výsledky vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku ukazují, že zahraniční politika je správná a hájí zájmy českých občanů, uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

12:10

Komunikační platforma Telegram na čas zablokovala chatboty ukrajinské vojenské rozvědky HUR, tajné služby SBU a ministerstva pro digitální transformaci. Podle serveru The Kyiv Independent zmínění chatovací roboti slouží mimo jiné ke komunikaci s lidmi na Ruskem okupovaných ukrajinských územích či ke shromažďování informací o okupační armádě. Mluvčí Telegramu podle agentury Reuters uvedl, že chatboti byli dočasně deaktivováni kvůli tomu, co nazval "falešně pozitivní" nález, podrobnosti ale neposkytl.

11:47

Polští zemědělci ukončili blokádu hraničních přechodů s Ukrajinou, oznámil dnes mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko. Rolníci tímto způsobem v uplynulých měsících protestovali proti dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny i proti klimatické politice Evropské unie.

Demčenko informoval, že zemědělci uvolnili provoz na přechodu Hrebenne - Rava Ruska. Šlo o jediný přechod, který ještě dnes ráno pro cesty nákladních aut blokovali. Přes tento přechod ale nebudou smět jezdit kamiony převážející obilí.

10:08

Dva Ukrajinci, kteří zemřeli v sobotu po útoku nožem v nákupním centru v Bavorsku, byli členy ukrajinské armády. V Německu si léčili zranění, jež utrpěli v boji. Podle portálu Ukrajinska pravda to uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podezřelý z vraždy je 57letý Rus, policie ho zadržela ve městě Murnau am Staffelsee. Bavorská policie dnes podle agentury DPA informovala, že zatím nemá důkazy o tom, že by čin souvisel s ruskou invazí na Ukrajinu.

09:45

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes zahájí dvoudenní návštěvu Česka. Na Pražském hradě ho přijme prezident Petr Pavel, s nímž by měl hovořit mimo jiné o situaci na Ukrajině.

09:40

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. Rusku přiznal "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.
 • Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného, uvedl americký deník The Wall Street Journal.
 • Sobotní vzdušný útok ruských sil na energetickou infrastrukturu Ukrajiny cílil na plynárenská zařízení, která jsou důležitá pro dodávky do Evropské unie. Podle agentury Reuters to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
07:53

Teď budeme mít stejné možnosti jako Putin, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz major ukrajinské armády Oleksij Hetmaň. Popisuje, v jak kritické situaci Ukrajinci byli, i to, že ji americká vojenská pomoc zlepší. I tak to podle něj není dobré a v nejbližších dnech a týdnech očekává velkou ruskou ofenzivu.

19:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina a Spojené státy vedou jednání o dvoustranné bezpečnostní dohodě, řekl dnes ve svém pravidelném večerním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem podle něj je, aby šlo o "nejsilnější" z dohod, které Kyjev v posledních měsících uzavřel se svými spojenci. Informovala o tom dnes agentura DPA.

"Již pracujeme na konkrétním textu," řekl Zelenskyj. "Pracujeme také na vymezení konkrétní výše podpory pro letošní rok a pro příštích deset let," dodal s tím, že jde o vojenskou, finanční a politickou podporu a rovněž podporu společné výroby zbraní.

Zelenskyj neupřesnil, kdy by mohla být dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem podepsána. Řekl však, že má být "příkladná" a bude "odrážet sílu amerického vedení".

Jako první podobnou bilaterální dohodu s Ukrajinou podepsala v lednu Británie, později se k ní přidalo Německo, Francie, Dánsko, Kanada, Itálie, Nizozemsko, Finsko a Lotyšsko. Zelenskyj dříve uvedl, že probíhají jednání i dalšími zeměmi. Podle českého prezidenta Petra Pavla by podobnou bilaterální dohodu mohlo s Ukrajinou uzavřít také Česko, a to v květnu nebo červnu.

17:41

Syrskyj dále upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

"V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami," uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

15:51

Rusové podle Syrského útočí také na frontovém sektoru u města Kupjansk v Charkovské oblasti - u obcí Stemachivka a Berestove měli částečný úspěch, postup se však podařilo zastavit. Napjatá je situace je také u města Časiv Jar a Kliščijivky poblíž Bachmutu.

Syrskyj již v sobotu uvedl, že situace na frontě má pro ukrajinské obránce sklon se zhoršovat, o čemž podle svých slov informoval západní spojence Ukrajiny. Poukázal také na velký počet ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země z posledních týdnů. Ukrajina také podle něj naléhavě potřebuje další rakety, munici, vojenské vybavení a bojovou techniku.

15:50

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

"Situace na frontě se vyostřila," uvedl Syrskyj v příspěvku na komunikační platformě Telegram. "Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek," dodal.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

"Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (…) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu," uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:23

Velitel ukrajinské armády Syrskyj zopakoval, že situace na frontě se zhoršuje. Rusku přiznal taktické úspěchy v nejméně třech sektorech.

Foto: Reuters
14:35

Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská strana se zatím k ruskému tvrzení nevyjádřila, napsal server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

Novobachmjutivka leží severozápadně od města Avdijivka, odkud ruské invazní síly vytlačily ukrajinské obránce po měsících bojů letos v únoru. Poblíž je také obec Očeretyne, kterou ruská vojska podle médií nečekaně ovládla před několika dny.

Místo se stalo ohniskem bojů v posledních dnech. Případný průlom by podle analytiků mohl ohrozit další ukrajinské pozice v Doněcké oblasti. Ruské ministerstvo také tvrdí, že ruská vojska odrazila řadu ukrajinských protiútoků u města Časiv Jar, které je také pokládáno za další klíčovou pozici, kde se obě strany opakovaně střetly, dodala agentura Reuters.

14:24

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

07:47

Ruský dronový útok v noci na neděli těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou.

20:15

Dnešní vzdušný útok ruských sil na energetickou infrastrukturu Ukrajiny cílil na plynárenská zařízení, která jsou důležitá pro dodávky do Evropské unie. Podle agentury Reuters to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle dřívějšího prohlášení ministra energetiky Hermana Haluščenka dnes Rusko útočilo na energetické cíle v Dněpropetrovské, Ivano-Frankivské a Lvovské oblasti. Ukrajinské síly podle Kyjeva sestřelily 21 z 34 ruských raket a střel s plochou dráhou letu.

17:33

Operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se má sklon zhoršovat. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj to dnes uvedl s tím, že o této skutečnosti informoval také západní spojence na virtuálním zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Ruská armáda mezitím oznámila, že dobyla dvě vesnice v Doněcké oblasti a že dosáhla průlomu v ukrajinské obraně.

Syrskyj poukázal na velký počet ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země z posledních týdnů. Ukrajina také podle něj naléhavě potřebuje další rakety, munici, vojenské vybavení a bojovou techniku.

16:04

Rusko bude hledat cesty, jak překonat případné sankce, které by Evropská unie mohla uvalit na jeho aktivity v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG). Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který takové sankce označuje za nezákonné. Varoval zároveň, že takové sankce by měly negativní dopady na evropský průmysl.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Kreml jakýkoliv podíl státu na smrti Navalného popřel. V březnu Putin označil Navalného smrt za smutnou událost a prohlásil, že byl připraven vězněného politika předat Západu v rámci výměny vězňů za předpokladu, že se Navalnyj nikdy nevrátí do Ruska. Navalného spolupracovníci uvedli, že se taková jednání skutečně odehrávala.

16:02

Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to dnes americký deník The Wall Street Journal. Navalnyj v Rusku patřil k nejostřejším Putinovým kritikům. Jeho spolupracovníci Putina viní, že nechal Navalného zavraždit, a uvedli, že na podporu svého tvrzení předloží důkazy, připomněla agentura Reuters.

11:54 Vlajka Ruské federace.

Momentálně neexistují žádné předpoklady pro mírová jednání s Kyjevem, uvedl mluvčí Kremlu. Kyjev zakázal vyjednávání, dokud Rusko povede Putin.

08:58

Kanada poskytne další peníze na ukrajinskou výrobu dronů a na českou iniciativu, jejímž cílem je obstarat dělostřeleckou munici pro Ukrajinu, která se už déle než dva roky brání ruské vojenské agresi. S odvoláním na sdělení kanadského ministra obrany Billa Blaira při pátečním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu to na svém webu napsal list Ukrajinska pravda. Příspěvek Kanady k české iniciativě by měl činit asi 13 milionů kanadských dolarů (asi 224 milionů Kč).

08:06 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila nad Krasnodarským krajem 66 ukrajinských dronů a další dva zničila nad anektovaným Krymem. Podle agentury Interfax to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev dříve informoval o zničení deseti dronů, které podle něj mířily na ropné rafinerie a různá zařízení infrastruktury.

07:57

"Na Charkov se útočí. Nepřítel útočí na město. Je už několik výbuchů," oznámil starosta. Jedna z ruských raket málem zasáhla nemocnici s 900 pacienty a 250 zaměstnanci, dodal později starosta podle agentury Unian. Lehké zranění tak utrpěl pouze jeden člověk. Rakety poškodily i několik domů, elektrické vedení a vodovod.

07:56

Rusové útočili na čtyři tepelné elektrárny společnosti DTEK, které vážně poškodili, dodal server s odvoláním na prohlášení společnosti. Energetici pracují na odstranění škod. Od začátku války to byl podle tvrzení Ukrajinců už 170. útok na elektrárny DTEK.

07:55

Ruské rakety mířily na energetické objekty v Dněpropetrovské, Ivano-Frankivské a Lvovské oblasti, uvedl s odkazem na ministra server RBK-Ukrajina. "Je poškozeno zařízení. Na jednom z objektů byl zraněn náčelník směny," řekl ministr.

07:51

Rusové v noci na dnešek zaútočili na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, poškodili zařízení a přinejmenším jeden pracovník byl zraněn. Podle médií to dnes oznámil ministr energetiky Herman Haluščenko. Terčem ruských raket se znovu stal Charkov, kde zaznělo několik výbuchů, uvedl starosta tohoto druhého největšího města na Ukrajině Ihor Terechov.

07:49 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda sestřelila v noci na dnešek na různých místech Krasnodarského kraje více než deset dronů ukrajinských ozbrojených sil. Podle ruskojazyčné služby stanice BBC to dnes uvedl gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev. Drony podle něj mířily na ropné rafinérie a různá zařízení infrastruktury.

07:46

Každodenní ruské útoky u obyvatel druhého největšího ukrajinského města Charkova stupňují obavy, ale život ve městě se nezastavil, napsal deník The New York Times.

19:26

Belgie se bude snažit dodat stíhačky F-16 na Ukrajinu už letos, řekla belgická ministryně obrany. Původně to Brusel plánoval až příští rok.

19:24

Britská diplomacie si předvolala ruského velvyslance kvůli údajné spolupráci dvou Britů s ruskou rozvědkou, cílem byla místa související s Ukrajinou.

19:15

Spojené státy americké ohlásily dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině, uvádí americká média. Podle ministra obrany Lloyda Austina nakoupí USA vybavení za šest miliard dolarů.

18:51

Česko dál hledá v zemích Evropské unie podporu pro návrh na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenu. Ještě nenastala situace, aby se dalo říct, že bude přijat, řekl dnes novinářům při návštěvě Budapešti český ministr zahraničí Jan Lipavský. O věci jednal i s maďarským protějškem Péterem Szijjártóem.

18:06

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se Evropská unie naučila hodně o vzorcích chování Kremlu i ruského prezidenta Vladimira Putina a stala se tak ostražitější. V rozhovoru ke 20. výročí dosud největšího rozšíření Evropské unie to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

17:45 Vlajka Ruské federace.

Na moskevském letišti Ostafjevo se v noci na dnešek podařilo zničit víceúčelový ruský vrtulník Ka-32, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Zveřejnila také videozáznam, který podle ní operaci zachycuje. K zodpovědnosti za operaci se přímo nepřihlásila, ukrajinské zapojení ale naznačila heslem "Sláva Ukrajině!" na konci oznámení. Podobná prohlášení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

17:39

Kyjevská správa oznámila urgentní evakuaci dvou nemocnic v metropoli kvůli obavám z možných ruských úderů na tato zdravotnická zařízení. Informovala o tom dnes ukrajinská média. Jedno z evakuovaných zařízení je podle úřadu dětská nemocnice. "Město urychleně zahajuje evakuaci dvou nemocnic. V internetových médiích se masově šíří video, kde se v podstatě oznamuje útok nepřítele na tyto zdravotnické instituce," uvedla správa Kyjeva na platformě Telegram, podle níž se na videu rovněž tvrdí, že se údajně v těchto zařízeních nachází vojáci.

17:39

Německý kancléř Olaf Scholz dnes vyzval evropské spojence, aby znovu zvážili, zda nemohou více podpořit protivzdušnou obranu Ukrajiny, která se přes dva roky brání ruské agresi. Scholz na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem připomněl, že Německo se rozhodlo Ukrajině předat v pořadí třetí systém protivzdušné obrany Patriot. Podle Stoltenberga by německý příklad měli následovat také ostatní členové NATO.

17:38

Britské úřady vznesly obvinění z podnikání "nepřátelských aktivit" proti 20letému muži z centrální Anglie podezřelému z vazeb na ruské rozvědky. Podle obžaloby plánoval útoky na podniky napojené na Ukrajinu, policie jej zadržela v souvislosti s březnovým požárem skladu na východě Londýna. Informují o tom dnes britská média.

17:37 Vlajka Ruské federace.

Rusko se připravuje na novou ofenzivu a útoky na ukrajinskou železniční síť se snaží paralyzovat vojenské dodávky včetně západní pomoci. Agentuře AFP to dnes řekl nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský představitel den poté, co Rusko zasáhlo železniční infrastrukturu ve třech ukrajinských regionech. Útoky v Doněcké a Charkovské oblasti dnes potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

17:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina potřebuje od svých spojenců další prostředky protivzdušné obrany, zdůraznil dnes na virtuálním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AP řekl, že Ukrajina potřebuje k ochraně svých měst alespoň sedm amerických komplexů Patriot a příslušné střely.

15:54

Proč zkrachovala mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem? Protože Moskvě šlo spíš o ukrajinskou kapitulaci než o mírovou dohodu.

15:53

Německý kancléř Olaf Scholz vyzval evropské spojence, aby znovu zvážili, zda nemohou více podpořit protivzdušnou obranu napadené Ukrajiny.

15:13

Je naivní se domnívat, že pokud by Rusko zvítězilo na Ukrajině, jeho tanky se zastaví na našich hranicích, řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský na univerzitě v Budapešti. Lipavský je na své první pracovní návštěvě Maďarska.

15:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina potřebuje další prostředky protivzdušné obrany, aby mohla sestřelovat ruské letouny, řekl prezident Voloydymyr Zelenskyj.

15:06

Reportér Aktuálně.cz Jan Hejl je tento týden na Ukrajině. Poslechněte si jeho postřehy.

15:06

Rusko se připravuje na novou ofenzivu a útoky na ukrajinskou železniční síť se snaží paralyzovat vojenské dodávky, řekl AFP představitel ukrajinské armády. Ve čtvrtek Rusové ostřelovali nádraží v Balakliji nedaleko Charkova.

14:04

"Je tu velmi různorodá skupina lidí, ať už dobrovolníků nebo zaměstnanců Paměti národa. Její součástí je právník, automechanici, stavbyvedoucí, biochemik, ale i dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Dominik Hašek," popisuje přímo ze Lvova novinář Aktuálně.cz Jan Hejl skupinu, která z Prahy až do Kyjeva dovezla polní sanitky. 

13:59

Pro Rusko by bylo obtížnější pokračovat v invazi na Ukrajinu bez podpory Číny. Podle agentury AFP to dnes prohlásil šéf americké diplomacie Antony Blinken po jednání s nejvýše postavenými čínskými představiteli, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga. Předtím Blinken dlouze jednal s čínským ministrem zahraničí Wang Iem. Blinken uvedl, že jim své obavy ohledně podpory ruské válečné mašinerie sdělil.

11:41 Vlajka Ruské federace.

Ruská policie zatkla novináře ruské mutace časopisu Forbes Sergeje Mingazova. Je obviněn z šíření pomluv ruské armády.

11:36

Český ministr zahraničí Jan Lipavský je na své první pracovní návštěvě Maďarska. Země, která zastává vůči Ukrajině politiku, výrazně odlišnou od české. Lipavský v Budapešti prohlásil, že politika appeasementu nefunguje.

9:53

Španělsko dodá Ukrajině střely do protivzdušných systémů Patriot, píše list El País.

9:29

Řecko nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany, které Kyjev žádá kvůli ruským útokům, oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle něj je země potřebuje k vlastní obraně.

8:55

Ukrajinský soud poslal do vyšetřovací vazby ministra zemědělství Mykolu Solského. Je podezřelý z nezákonného nákupu státních pozemků. Ukrajinský protikorupční úřad tento týden informoval, že Solského podezírá z machinací se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích úřad uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů korun).

08:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při nasazení dronů, napsala agentura AP s odvoláním na představitele americké armády.

07:51

V prvních dvou měsících letošního roku evropské země vyčlenily na pomoc Ukrajině napadené ruskou armádou celkem asi šest miliard eur (přes 150 miliard korun), téměř celá suma se týká vojenského vybavení. Uvedl to výzkumný Kielský institut pro světové hospodářství, jenž sleduje podporu Kyjevu. Evropská pomoc přitom v posledních měsících podle něj zdaleka nestačila na to, aby zaplnila mezeru, která vznikla kvůli výpadku americké podpory.

07:38

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Náčelník běloruské tajné služby KGB ve čtvrtek prohlásil, že Bělorusko zmařilo útok dronů vypuštěných z Litvy na běloruské hlavní město Minsk a okolí. Litva to označila za nesmysl.
 • Ruští navrátilci z bojů na Ukrajině mají v Rusku na svědomí životy nejméně 107 lidí, uvedl ruský investigativní portál Vjorstka.
 • Evropský parlament ve čtvrtek vyzval lídry EU a členské státy, aby důrazně čelili pokusům o ruské vměšování. Takovéto ruské snahy musí mít následky, stojí v rezoluci.
05:41 Vlajka Ruské federace.

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku vězení. Devatenáctiletý Alexandr Sněžkov dostal šest let. Oba byli odsouzeni za nápis "Smrt režimu", který namalovali na periferii sibiřského města Čita, uvedl na svém ruskojazyčném webu server BBC News s odvoláním na ochránce lidských práv, kteří proces sledovali.

05:38 Vlajka Ruské federace.

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se přiznali, že ve dvou vesnicích, zavraždili tři lidi, včetně starostky obce Abrykosivka, napsal ve čtvrtek na svém webu ruský list Kommersant. Jeden z předpokládaných pachatelů je recidivista ze Sibiře, který byl v Rusku dříve odsouzen i za vraždu. Nyní mu hrozí doživotí, dodal deník.

20:23 Vlajka Ruské federace.

Ruští navrátilci z bojů na Ukrajině mají v Rusku na svědomí životy nejméně 107 lidí. Zhruba další stovce způsobili újmu na zdraví, uvedl ruský investigativní portál Vjorstka. Vražd, napadení a dalších trestných činů vedoucích k úmrtí nebo zmrzačení lidí se podle jeho informací dopustilo 175 ruských vojáků, včetně 91 bývalých vězňů, které omilostnil ruský prezident Vladimir Putin.

V letech 2022 až 2023 zavraždili navrátilci z války 76 lidí. Dalším 18 lidem způsobili těžkou újmu na zdraví, která vedla k úmrtí. Při dopravních nehodách, které zavinili, zemřelo dalších 11 lidí. Ve dvou případech pak bývalí vojáci zmanipulovali nezletilé k užívání drog, což vedlo ke smrti dvou dětí, vypočítal investigativní portál. Nejvíce vražd mezi navrátilci mají na svědomí bývalí vězni, kteří usmrtili 44 lidí.

Smrtelné nebezpečí často hrozí příbuzným bývalých vojáků, podotkl portál. Mnoho vražd mělo podle něj také souvislost s alkoholem. "Veteráni" často napadali a vraždili své známé, s nimiž popíjeli.

18:44

Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj podezřelý z machinací se státními pozemky předal ukrajinskému parlamentu rezignační dopis. Podle serveru RBK-Ukrajina to oznámil předseda parlamentu Ruslan Stefančuk.

18:39

Přes různé pohledy na ruskou hrozbu je důležité o tom s partnery upřímně mluvit. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) to řekl novinářům před dnešním odletem do Budapešti, kde se mimo jiné v pátek setká se svým protějškem Péterem Szijjártóem. Budeme se bavit o česko-maďarských vztazích, ale také bezpečnosti, ruské agresi proti Ukrajině a celkově o situaci v Evropě," řekl Lipavský. "Pohledy na ruskou hrozbu se liší, přesto si myslím, že je potřeba se státy, jako je Maďarsko, velmi pečlivě a upřímně o ruské hrozbě hovořit," poznamenal. Celá Evropa podle něj čelí ruské hybridní válce.

18:38 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění dvou lotyšských diplomatů. Jde podle něj o reciproční krok za dřívější vykázání dvou pracovníků ruské ambasády z pobaltské země. Ruská státní agentura TASS dříve v souvislosti s dnešním předvoláním lotyšské chargé d'affaires na ministerstvo uvedla, že Riga na konci března prohlásila za personu non grata jednoho ruského diplomata.

18:36

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věkuoznámil dnes podle serveru Delfi litevský ministr obrany Laurynas Kasčiúnas. Ve středu s podobným prohlášením přišlo Polsko. "Nikdo je samozřejmě nebude svolávat a odvážet na Ukrajinu, to se nestane. Ale (tyto osoby je možné) omezit z hlediska sociálních dávek, pracovního povolení, dokladů. To jsou varianty, které slyším z polské strany," sdělil Kasčiúnas. Dodal, že zhodnotit, kolik Ukrajinců v branném věku pobývá v Litvě, je zatím těžké.

16:50

Evropský parlament vyzval lídry Evropské unie a členské státy, aby důrazně čelili pokusům o ruské vměšování. Takovéto ruské snahy musí mít následky, stojí v dnes schválené rezoluci. Dokument výslovně zmiňuje server Voice of Europe, který česká vláda koncem března zařadila na sankční seznam, protože ho podle českých zpravodajců provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby.

16:24

Náčelník běloruské tajné služby KGB dnes prohlásil, že Bělorusko zmařilo útok dronů vypuštěných z Litvy na běloruské hlavní město Minsk a okolí. Pobaltská země, která je členem Severoatlantické aliance, tvrzení Minsku popřela a označila ho za nesmysl. Informovala o tom dnes agentura Reuters a také AP, která upozornila, že běloruská KGB pro svá tvrzení neposkytla důkazy ani nesdělila detaily.

16:20

Rusové ostřelovali vlakové nádraží v ukrajinském městě Balaklija.

16:18

Rusko vyhostilo dva lotyšské diplomaty. Oznámilo to ministerstvo zahraničí poté, co si předvolalo lotyšského charge d´affaires v Moskvě.

14:59

Kritické slovo proti prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo jeho politice, které někdo utrousí na ulici či v kavárně, nesouhlasný nápis na volebním lístku nebo krátký status na sociální síti může v Rusku vést - a často vede - k tvrdým trestům.

14:56

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami.

EU se od předloňského začátku ruské invaze na Ukrajinu snaží navýšit výrobu zbraní a munice, která však stále nestačí k rychlému zásobování Kyjeva a současnému doplňování vlastních obranných zásob unijních zemí. Macron patří v rámci EU k hlavním zastáncům nákupů od evropských výrobců, což zopakoval i v dnešním projevu.

"Musíme vyrábět více, musíme vyrábět rychleji a musíme vyrábět jako Evropané," řekl. Navrhl také vytvoření evropské obranné akademie nebo koordinaci boje proti kybernetickým hrozbám.

14:54 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a herečce Anastasiji Ivlejevové, která loni zorganizovala provokativní večírek s tématem nahoty. Pokuta ovšem podle agentury AP souvisí s příspěvky na Instagramu, ve kterých Ivlejevová první dny ruské invaze na Ukrajinu vyzývala k míru.

10:42 Stará vlajka Běloruska

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko oznámil, že přesouvá vojáky k hranici s Ukrajinou. "Ukrajinci mají podél hranice 120 tisíc vojáků," tvrdí Lukašenko. Dodal ale, že mezi Ruskem a Ukrajinou nastala patová situace, a jsou proto příhodné podmínky pro zahájení mírových rozhovorů.

10:25 Stará vlajka Běloruska

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko v projevu řekl, že hrozí apokalypsa, pokud Rusko odpoví na kroky Západu jadernými zbraněmi. V minulosti prohlásil, že nemá problém s tím, aby Rusko tyto zbraně rozmístilo na běloruském území.

09:20

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Prezident USA Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na vojenskou podporu Ukrajiny.
 • Ukrajinské drony v noci na středu poškodily významnou ocelárnu v Lipecké oblasti na jihozápadě Ruska, tvrdí zdroj agentury Reuters z ukrajinské rozvědky.
 • Německý kancléř Olaf Scholz znovu odmítl dodávku raket Taurus s doletem přes 500 kilometrů Ukrajině. 
07:35

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na ukrajinskou Čerkaskou oblast, kde poškodilo klíčovou infrastrukturu. Zranění utrpělo šest osob. "Ráno nepřítel zaútočil na naši Čerkaskou oblast. Proti vzdušnému cíli byla nasazena komplexní protivzdušná obrana," uvedl v prohlášení šéf čerkaské oblastní vojenské správy. Útok si podle předběžných informací nevyžádal žádné oběti na životech, lékařskou pomoc zatím vyhledalo šest osob.

07:32

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Řekl to ve středu v televizi ARD.

Podle německého ministra se dá vysledovat, že v Rusku se stoupajícími výdaji na zbrojení a zavedením válečné ekonomiky "velká část nebo část toho, co se nově vyrobí, rozhodně nemíří na frontu, ale končí ve skladech". Pistorius zároveň varoval před dalšími vojenskými ambicemi ruského prezidenta Vladimira Putina.

07:30 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve středu v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci proti závodům ve zbrojení ve vesmíru, kterou předložily Spojené státy a Japonsko. Návrh rezoluce podpořilo 13 z 15 členů rady, Čína se zdržela.

Rezoluce vyzývala všechny státy, "aby aktivně přispěly k mírovému využití vesmíru a k předcházení závodům ve zbrojení ve vesmíru".

07:28

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Kyjev dále zpřísnil pravidla mobilizace. Už v úterý ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo pozastavení konzulárních služeb pro muže v branném věku, kteří pobývají v zahraničí, a to do 18. května, kdy vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi.

21:20

Ukrajinské drony v noci na dnešek poškodily významnou ocelárnu v Lipecké oblasti na jihozápadě Ruska, tvrdí zdroj agentury Reuters z ukrajinské rozvědky.

20:01

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přivítal další vojenskou a ekonomickou pomoc Spojených států Kyjevu, jenž se brání ruské agresi.

"Uděláme vše pro to, abychom vykompenzovali půl roku, který uplynul během debat a pochybností," uvedl dnes na platformě Telegram Zelenskyj. 

"Bez ohledu na to, co kdo říká, dostáváme podporu, kterou potřebujeme… abychom i nadále chránili životy před ruskými údery," uvedl Zelenskyj. Sdělil, že ukrajinští činitelé v posledních dnech "maximálně aktivně" spolupracovali se svými americkými protějšky, aby balík pomoci obsahoval zbraně, které Ukrajinci potřebují.

19:45

Také podle ředitele britského institutu RUSI Matthewa Savilla umožní americká podpora "patrně pouze stabilizovat ukrajinské pozice v tomto roce a začít přípravy na ukrajinské operace v roce 2025".

19:40

Právě schválený balík americké pomoci může odvrátit porážku Ukrajiny, vítězství jí ale zatím nezajistí, uvedla agentura AP. Ekonomická a vojenská podpora v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) podle ní umožní Ukrajině zpomalit postup ruských vojsk a poskytne jí čas na vypracování strategie, jak vytlačit Rusko z ovládnutých území.

"Ukrajině to dává perspektivu, že bude s to tento rok pokračovat ve válce," míní Michael Clarke, který vyučuje válečná studia na londýnské King’s College. "Někdy je to ve válce tak, že se v ní prostě musíte dokázat udržet. Musíte předejít tomu, abyste byli převálcováni," uvedl Clarke.

17:44

V projevu po podpisu zákona Biden prohlásil, že tento krok posiluje bezpečnost USA, ale i celého světa. "Teď musíme jednat rychle," řekl v souvislosti s americkými dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, které byly kvůli nedostatku financí od konce loňského roku zablokované.

17:26

Americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu. Souběžně uzákonil další výdaje ve výši přes 30 miliard dolarů na podporu Izraele, asijských partnerů či na humanitární pomoc ve světě a potvrdil přijetí opatření, které by teoreticky mohlo příští rok vést k zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech.

14:54

Na nádraží v okupovaném Simferopolu na Krymu se vzňaly vagóny s palivem, informují svědci na sociální síti Telegram.

14:51

Řecko Ukrajině předá dvě baterie systémů protivzdušné obrany Patriot ve verzi PAC-3, napsal řecký server Pronews s odvoláním na vládní zdroje, podle kterého mají Atény na oplátku obdržet blíže neupřesněné americké záruky vůči turecké hrozbě a finanční kompenzaci.

14:28

"Co se týká tohoto zbraňového systému, moje rozhodnutí se nemění," řekl Scholz na dotaz, zda Německo nyní poskytne Ukrajině Taurusy. Scholz v této souvislosti připomněl, že Německo poskytuje Ukrajině po USA druhou největší zbrojní pomoc včetně protileteckých systémů Patriot či Iris-T. Zároveň vyzval další státy, které by systémy Patriot mohly Ukrajině dodat, aby tak učinily.

14:09

Německý kancléř Olaf Scholz znovu odmítl dodávku raket Taurus s doletem přes 500 kilometrů Ukrajině. Uvedl to po schůzce s britským premiérem Rishim Sunakem. 

12:38 Vlajka Ruské federace.

Německý módní dům Hugo Boss prodá své podnikání v Rusku velkoobchodnímu partnerovi Stockmann. Dohoda ukončí působení firmy Hugo Boss v zemi.

10:38

Ukrajinské drony v noci zaútočily na zásobníky s palivem na západě Ruska ve Smolenské oblasti. Zásobníky patří ruské státní společnosti Rosněfť. Oznámila to ukrajinská zpravodajská a bezpečnostní služba SBU.

9:58

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v této zemi vznikly stovky firem vyrábějících zbraně a vojenskou techniku. Mnohé z nich ale mají problémy s financováním produkce a obávají se, že se mohou stát terčem zesilujících ruských raketových útoků, napsala agentura Reuters. Jejich majitelé říkají, že do podniků investují vlastní peníze, aby přežily, a na vlastní náklady přesouvají výrobu, aby je nevypátrali Rusové.

9:23 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud uvalil vazbu na náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova, zatčeného kvůli podezření z braní úplatků. Podle prokuratury vzal úplatek ve výši milionu rublů.

Náměstek ruského ministra obrany Timur Ivanov.
Náměstek ruského ministra obrany Timur Ivanov. | Foto: Reuters
08:24

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy a zraněni dva lidé, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu.

04:52

Součástí balíku schválené americké pomoci jsou čtyři zákony, jež se týkají pomoci Ukrajině, Izraeli, americkým spojencům v Asii a také nové regulace sociální sítě TikTok. Podle agentury Reuters balík uvolní pomoc Ukrajině v celkové hodnotě 61 miliard dolarů. Dalších 26 miliard dolarů zákon vyčleňuje na vojenskou pomoc Izraeli a na humanitární činnosti v oblasti včetně pomoci Palestincům v Pásmu Gazy. Zákon však podle agentury Reuters zakazuje poskytování financí úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA. Zhruba osm miliard dolarů má pak jít na "omezení vlivu komunistické Číny" v Asii a na pomoc americkým spojencům v oblasti. Balík počítá s dvěma miliardami dolarů vojenské pomoci pro Tchaj-wan.

Součástí balíku je také zákon, kterým chtějí američtí zákonodárci donutit čínského vlastníka k odprodeji sociální sítě TikTok. V opačném případě by platforma čelila zákazu provozu v USA, píše agentura AP.

04:51

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun). Píší to zahraniční agentury. Zákon ještě musí podepsat americký prezident Joe Biden, který oznámil, že tak učiní během dnešního dne. Americkému Senátu za schválení významné pomoci poděkoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

04:47

Ruské invazní síly dosáhly významného postupu v úzkém koridoru na východě Ukrajiny. Napsal to v úterý list The Guardian, podle něhož Rusové za deset dní postoupili přibližně o pět kilometrů severozápadně od Avdijivky a údajně v neděli vstoupili do obce Očeretyne. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že Rusové nedávno dosáhli potvrzených zisků v této obci v Doněcké oblasti.

04:45 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady v úterý informovaly o zadržení náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova kvůli podezření z braní úplatků. Ivanov patří k důležitým úředníkům ministerstva, uvedl portál Meduza. Na starosti měl záležitosti spojené s výstavbou.

Ivanov zodpovídal například za projekt takzvané obnovy okupovaného ukrajinského Mariupolu, výstavbu hlavního chrámu ruských ozbrojených sil nebo kosmodromu Vostočnyj, píší média. Náměstkem ministra obrany Sergeje Šojgua byl od roku 2016.

22:09

Balík přijatý o víkendu Sněmovnou reprezentantů by vyčlenil 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na pokračování americké pomoci Kyjevu, která byla od začátku roku zablokovaná. Vláda podle médií připravila dodávku vojenského vybavení za miliardu dolarů, kterou chce odeslat po završení legislativního procesu.

21:16

Balík s pomocí Ukrajině překonal v Senátu USA klíčovou procedurální překážku, hlasování o finálním schválení se čeká do konce dne, případně ve středu.

21:14

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z Ukrajiny obvolávali z falešných čísel české občany a vylákali z nich v přepočtu přes tři miliony korun. Informovala o tom ukrajinská policie, na jejíž sdělení upozornil server Novinky.cz.

Podvod zorganizoval čtyřicetiletý Ukrajinec, pro něhož pracovali z ukrajinské Oděsy dva ukrajinští občané a šest Čechů. Ti byli mezinárodně hledaní kvůli podvodům.

19:02

Severoatlantická aliance neplánuje rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích, řekl dnes při návštěvě Varšavy šéf NATO Jens Stoltenberg. Polský prezident Andrzej Duda v pondělí v rozhovoru pro deník Fakt prohlásil, že Polsko by bylo ochotné umožnit aliančním spojencům, aby na jeho území jaderné zbraně umístili.

"NATO nemá v plánu nově rozmístit své jaderné síly," uvedl Stoltenberg.

18:45

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou příliš ochotné vzdát se ve prospěch Ukrajiny svých nejmodernějších prostředků protivzdušné obrany, tvrdí francouzský deník Le Monde. Některé členské země Evropské unie se nechtějí zříci svých systémů Patriot, Francie pak váhá ohledně dodávky dalšího systému SAMP-T, napsal francouzský list.

Summit EU se sice minulý týden shodl, že je potřeba poskytnout Ukrajině prostředky protivzdušné obrany, šéfové vlád jednotlivých zemí si ale dávali dobrý pozor, aby v tomto ohledu neučinili žádný konkrétní slib, napsal Le Monde.

18:35

Americká zbrojovka Lockheed Martin v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila tržby o téměř 14 procent na 17,2 miliardy dolarů (přes 400 miliard Kč). Firma to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Lockheed Martin těží z geopolitického napětí, v jehož důsledku se zvyšují výdaje na zbrojení.

Výsledky podniku jsou považovány za ukazatel vývoje v celém zbrojním průmyslu, napsala agentura Reuters.

17:02

Charkovská televizní věž, kterou v pondělí těžce poškodil ruský útok, se bude patrně obnovovat až po skončení války, sdělil dnes šéf Charkovské oblastní správy Oleh Syněhubov. Informovala o tom agentura Unian.

V současné době se podle něj likvidují následky pondělního útoku a situaci bude možné plně zhodnotit až po odstranění všech sutin a po analýze stavu zařízení.

16:18

Reportér Aktuálně.cz Jan Hejl je v Kyjevě.

16:16

Britský premiér Rishi Sunak ve Varšavě řekl, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu. Do roku 2030 Británie bude vydávat na obranu 2,5 procenta HDP.

16:05

Část zbraní a munice, která je součástí nové americké pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů, je už připravená k transportu v Polsku a Německu. Uvedla to televize CNN.

13:48

Ruské armádě se nepodaří dobýt Charkov. Kdyby to zkusila, potrvá jí to roky, řekl novinářům velitel ukrajinské Národní gardy Oleksandr Pivněnko. "Mohou to zkusit, ale nevyjde jim to," uvedl velitel. Národní garda zahrnuje vojáky, policisty i pohraničníky, je podřízená ministerstvu vnitra.

13:03

Europoslanci ve Štrasburku schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou. Budou ale platit omezení, která mají podpořit unijní farmáře.

11:44

Británie poskytne Ukrajině dosud největší balík vojenské pomoci včetně 1600 střel, 400 vozů a čtyř milionů kusů munice, oznámila vláda premiéra Rishiho Sunaka.

9:46

Rusko je jidáš, říkal Karel Havlíček Borovský. A liší se Andrej Babiš od Roberta Fica? Poslechněte si nový podcast Aktuálně.cz E40.

07:33

Vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun) schválí do konce tohoto týdne americký Senát a podepíše prezident Joe Biden. Na bojišti se změna hned neprojeví, naopak se v nejbližších dnech očekává zintenzivnění ruských útoků.

07:20 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor Kaliningradské oblasti, nejzápadnější výspy Ruska na březích Baltu mezi Polskem a Litvou, označil německého filozofa Immanuela Kanta, který se před 300 lety narodil ve městě známém nyní jako Kaliningrad, za "naši ruskou kořist". 

Po druhé světové válce Sovětský svaz připojil někdejší východní Prusko včetně Kantova rodiště k ruskému území. Server Meduza připomněl, že letos v únoru gubernátor Anton Alichanov hovořil o Kantovi jako o "jednom z duchovních otců Západu" s "téměř přímým vztahem ke globálnímu chaosu", jakož i "přímým vztahem k válečnému konfliktu na Ukrajině".

07:20

Americký Senát dnes přeruší týdenní přestávku v zasedání, aby začal projednávat sadu návrhů zahrnující mimo jiné desítky miliard dolarů na naléhavě potřebnou vojenskou pomoc Ukrajině. Čekají se první procedurální hlasování, čas definitivního rozhodnutí ale není jasný. Balík přijatý o víkendu ve Sněmovně reprezentantů obsahuje také peníze na podporu Izraele a partnerů Washingtonu v jihovýchodní Asii.

07:19

Ruské síly v noci na dnešek opět zaútočily na Ukrajinu za pomoci dronů Šáhed íránské konstrukce, uvedla ukrajinská média s odvoláním na úřady a velitelství letectva. V Oděse bezpilotní letouny poškodily 14 bytů a zranily sedm lidí, včetně dvou dětí, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady a velitelství jižního uskupení ukrajinských sil. Podrobnosti o následcích náletů na Kyjevskou a Čerkaskou oblast ještě nejsou známy.

07:17

Běloruský soud odsoudil Ukrajince, který v březnu doplul do Běloruska na nafukovací matraci. Přeplul přitom řeku Dněpr. Šlo o jeden z nejvíce neobvyklých způsobů úniku z Ukrajiny, jejíž úřady zakázaly mužům do 60 let překračovat hranice, napsal server BBC News na svém ruskojazyčném webu. Připomněl, že množství Ukrajinců se vyhnulo povolání do války s Ruskem tím, že přeplavali řeku Tisu, a tak utekli z vlasti do Rumunska.

07:16

Ruskem kontrolovaná Mezinárodní investiční banka (MIB) přemístila své ústředí z Budapešti do Moskvy. S odvoláním na prohlášení finanční instituce o tom dnes informovala ruská státní agentura TASS. Spojené státy loni v dubnu uvalily sankce na banku i její představitele a Maďarsko se následně rozhodlo z této instituce odejít.

19:29

USA rychle pošlou Kyjevu vojenskou pomoc včetně protivzdušné obrany, jakmile Kongres vyčlení peníze, řekl podle Bílého domu Biden Zelenskému.

19:29

Francie nadále požaduje okamžité a trvalé příměří v Pásmu Gazy, zasazuje se o snížení napětí na Blízkém východě a podporuje posílení unijních sankcí vůči Íránu. V telefonátu s premiérem Izraele Benjaminem Netanjahuem to dnes podle Elysejského paláce uvedl prezident Emmanuel Macron, informovala agentura AFP. Netanjahuova kancelář se k telefonátu zatím nevyjádřila.

19:01 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud uložil 38letému muži z Moskvy obecně prospěšné práce v délce pěti let za to, že se v pouliční anketě stanice Rádia Svobodná Evropa vyjádřil kriticky o válce na Ukrajině. Obžaloba pro něj žádala trest odnětí svobody v délce pět a půl let. Rádio Svobodná Evropa o tom dnes informovalo na svém webu.

18:54

Do Kyjeva po schválení pomoci Ukrajině ve Sněmovně reprezentantů dorazila skupina kongresmanů z řad demokratů i republikánů. Na místě je náš zpravodaj.

17:29

Ruské síly zničily v Charkově televizní věž. Na místě jsou problémy s digitálním signálem, oběti si útok nevyžádal, sdělil šéf Charkovské oblasti.

14:45

Česko na jednání ministrů zahraničí EU v Lucemburku prosazuje omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu. Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je po dvou letech ruské agrese načase.

13:20

Španělsko a Řecko čelí tlaku spojenců, aby předaly Ukrajině své systémy protivzdušné obrany Patriot či S-300. Píše to deník Financial Times. Podle spojenců v EU a NATO nejsou tyto jihoevropské země přímo ohroženy, a tak by se mohly vzdát některých zařízení ve prospěch napadené země.

12:58

Ruští vojáci dobyli ukrajinskou vesnici Novomychajlivka ležící jihozápadně od Doněcku, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina to nekomentovala.

11:51

Polsko by podle prezidenta Andrzeje Dudy bylo ochotné nechat spojence rozmístit na svém území jaderné zbraně. "Pokud by se naši spojenci rozhodli, že v rámci programu sdílení jaderných zbraní je rozmístí i na našem území, aby se posílila bezpečnost východního křídla NATO, jsme k tomu připraveni," řekl Duda.

11:20 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Vladimir Putin očekával, že americká Sněmovna reprezentantů schválí pomoc pro Ukrajinu. Novinářům to v Kremlu řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

9:59 Vlajka Ruské federace.

V ruské Voroněži hoří továrna na elektrické spotřebiče, úřady hlásí nejméně dva mrtvé. Zřejmě jde o útok ukrajinských dronů.

Požár v ruské továrně na elektrické spotřebiče ve Voroněži.
Požár v ruské továrně na elektrické spotřebiče ve Voroněži. | Foto: Reuters
9:54 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na Valném shromáždění OSN v září 2022

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Spojené státy a NATO z "posedlosti strategickou porážkou Ruska." Reagoval tak na schválení pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkou Sněmovnou reprezentantů. 

9:46

Země Evropské unie by měly poskytnout Ukrajině další protivzdušné systémy a rakety, které naléhavě potřebuje k obraně proti stupňující se ruské agresi. Před zasedáním unijních ministrů zahraničí a obrany to v pondělí řekl koordinátor zahraniční a obranné politiky EU Josep Borrell.

08:15

Zelenskyj udělal hodně chyb. Je obklopen lidmi, o nichž nikdo nic neví, říká ukrajinistka Lenka Víchová ke klesající podpoře současné hlavy státu Ukrajiny. Proč jsou lidé, kterými se obklopuje, problém? Jak se země vyrovnává s klesající podporou Západu? A jak klíčové pro ni je, kdo bude prezidentem USA?

08:13

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila pět ze sedmi útočných dronů, které nad její území vyslalo Rusko. Dnes o tom podle ruskojazyčného servisu BBC informoval velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ukrajinci podle něho sestřelili také jeden ruský průzkumný bezpilotní letoun.

Oleščuk také řekl, že ruská armáda z okupované části Doněcké oblasti v noci na dnešek vystřelila tři rakety ze systému S 300/400.

18:10

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Senátem by podle agentury Reuters měl projít v příštím týdnu. Zelenskyj dnes v rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

"Je to samozřejmě podpora od amerického lidu. Politická rozhodnutí závisí veřejném mínění. Tahle pomoc posílí ukrajinskou armádu a vyšle jasný signál Kremlu," řekl prezident napadené země.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímku z Kyjeva z 28. března 2024
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímku z Kyjeva z 28. března 2024 | Foto: Reuters
13:30 Vlajka Ruské federace.

Malá vesnice Bohdanivka, která měla před válkou necelou stovku obyvatel, se nachází v oblasti, kde ruští a ukrajinští vojáci svádějí v posledních měsících jedny z nejtěžších bojů. Bohdanivka leží západně od Bachmutu směrem na město Časiv Jar, které je po dobytí Bachmutu loni na jaře cílem ruské ofenzivy v této části fronty.

"Jednotky jižního uskupení (ruských) vojsk zcela osvobodily obec Bogdanovka v Doněcké lidové republice… Kromě toho odrazily dva protiútoky ukrajinských ozbrojených sil v oblasti města Časov Jar a západně od obce Krasnoje," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany, které ve vyjádření použilo ruské místní názvy.

12:51 Vlajka Ruské federace.

Rusko v neděli znovu obvinilo Spojené státy, že proti němu vedou na Ukrajině hybridní válku. Jejich stále hlubší zapojení do konfliktu však skončí pro USA ponižujícím fiaskem jako války ve Vietnamu a Afghánistánu, prohlásila podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Ruská vláda rozhořčeně reaguje na sobotní schválení balíku vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun) v americké Sněmovně reprezentantů. Ukrajina se už přes dva roky se silnou západní podporou brání ruské agresi, bez další americké pomoci by však podle svých partnerů nemusela odrazit očekávanou letní ruskou ofenzivu.

10:18

Sevastopolským zálivem, který se nachází u Ruskem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym, otřásly dnes výbuchy. Informoval o tom list Ukrajinska pravda.

Ruské úřady podle agentury TASS uvedly, že ruské síly v neděli brzy ráno v přístavu Sevastopol na Krymu odrazily raketový útok proti jedné ze svých lodí.

"Padající úlomky způsobily malý požár, který byl rychle uhašen," uvedl Moskvou dosazený gubernátor Michail Razvožajev, kterého citovala agentura TASS.

10:01 Vlajka Ruské federace.

Rusko by v nadcházejících týdnech mohlo vystupňovat útočné operace a raketové a dronové údery na Ukrajinu, aby využilo období, než do země dorazí nová americká vojenská pomoc. Podle listu Ukrajinska pravda to ve své pravidelné analýze uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

V sobotu americká Sněmovna reprezentantů po měsících vnitropolitických sporů přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun). Než bude pomoc dodána, musí návrh zákona ještě schválit americký Senát a podepsat prezident Joe Biden.

Vzhledem k tomu a k logistickým krokům spojeným s vysláním pomoci na ukrajinskou frontu se nová podpora na ukrajinském bojišti podle deníku neprojeví ještě několik týdnů.

"Situace na frontě se proto v té době bude pravděpodobně nadále zhoršovat, zvlášť pokud ruské jednotky zesílí útoky, aby využily omezené doby před příchodem nové americké pomoci," píše se ve zprávě ISW.

21:00

USA a Evropa stojí na straně svobody, reagovala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na schválení podpory USA Kyjevu. 

20:35

Šéf české diplomacie: Byl nejvyšší čas.

20:28

Prezident Joe Biden vyzval americký Senát k rychlému přijetí souboru zákonů o podpoře Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu, aby je mohl rychle podepsat.

20:21

Reakce z Ukrajiny.

20:18

Většina republikánů hlasovala ve Sněmovně reprezentantů proti pomoci Ukrajině. 112 bylo proti, 101 pro. Demokraté hlasovali všichni pro pomoc.

20:16

Reakce českého premiéra.

20:14

USA jsou největším podporovatelem Ukrajiny, ale Kongres od prosince 2022 neschválil žádný větší balíček pro svého spojence, především kvůli stranickým sporům. Do dnešního schválení další pomoci ve výši necelých 61 miliard dolarů dosud odsouhlasily Spojené státy od zahájení ruské invaze v únoru 2022 pro Ukrajinu již více než 110 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Po dnešku tedy dosáhnou celkové investice USA na 170 miliard dolarů (přes čtyři biliony korun).

20:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Reakce ukrajinského prezidenta.

19:59

Pomoc v posledních měsících vázla kvůli vnitropolitickým sporům v Kongresu a stále více západních partnerů Ukrajiny, včetně Česka, upozorňovalo, že Ukrajina by bez americké podpory nemusela v příštích měsících ustát očekávanou ruskou ofenzívu.

19:58

Nyní návrh poputuje do Senátu, kterým by měl podle očekávání projít. Prezident Joe Biden jej podle předchozích prohlášení poté urychleně podepíše.

19:56

Pro pomoc Ukrajině hlasovalo 310 členů Sněmovny reprezentantů, 112 bylo proti.

19:48

Sněmovna reprezentantů USA většinou hlasů schválila vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 60,8 miliard dolarů (1,44 bilionu korun). Pomoc Ukrajina potřebuje, aby zastavil postup ruské armády a aby bránila svá města systémy protivzdušné obrany. Pomoc musí ještě podepsat prezident Joe Biden. Sněmovna zároveň schválila zákon, který umožňuje využití zmražených ruských aktiv k podpoře Ukrajiny, jež se brání ruské invazi.

15:14

Americká Sněmovna reprezentantů začala projednávat sérii zákonů, které zahrnují pomoc Ukrajině, Izraeli, Tchaj-wanu a možný zákaz TikToku v USA.

14:35

Český poslanec Evropského parlamentu Martin Hlaváček (za ANO) se snaží mezi kolegy v Evropském získat podporu pro zpřísnění režimu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Informoval o tom server Politico s odvoláním na své zdroje. Evropský parlament má v úterý hlasovat o prodloužení pozastavení cel a kvót na zemědělský dovoz z Ukrajiny. Server Politico napsal, že pokud Hlaváček získá dostatečnou podporu, může celý proces zkomplikovat, respektive zastavit. "Pokud by změny prošly, nebude žádná dohoda o liberalizaci obchodu s Ukrajinou do konce mandátu (tohoto europarlamentu) a budou zavedeny opět předválečné tarify," napsala serveru Politico švédská europoslankyně Karin Karlsbrová z frakce Renew Europe, jejíž součástí je i Hlaváček a další europoslanci zvolení za hnutí ANO.

13:21

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby Bill Burnes tvrdí, že existuje velmi reálné riziko, že by Ukrajinci mohli na bojišti prohrát do konce letošního roku. "Případně se Putin dostane do pozice, z níž by mohl diktovat podmínky politického usmíření," uvedl.

09:34 Vlajka Ruské federace.

 Na jihovýchodní Ukrajině zahynul v pátek válečný reportér ruského listu Izvestija Semjon Jeremin. List o tom informoval na telegramu. Podle něj zemřel 42letý novinář na následky zranění, která utrpěl při útoku ukrajinského dronu. Ukrajina se podle agentury Reuters ke zprávě nevyjádřila.

08:05 Vlajka Ruské federace.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska by se měl v letošním roce zvýšit stejným tempem jako loni, kdy vzrostl o 3,6 procenta. Předpověděl to podle agentury Reuters ruský ministr financí Anton Siluanov. "Veřejný dluh zůstává na udržitelně nízké úrovni kolem 15 procent HDP, rozpočtový deficit činí zhruba jedno procento HDP a očekává se, že tempo hospodářského růstu bude na stejné úrovni jako v roce 2023, což je 3,6 procenta," uvedl Siluanov.

07:59

Při ukrajinském dronovém útoku v západoruské Bělgorodské oblasti zemřeli dva lidé. Informoval o tom dnes podle agentury AFP gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov. Gubernátor uvedl, že v důsledku útoku došlo k požáru obytného domu a zemřeli dva civilisté, a to muž a žena.

20:39

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče Sazky a za pokus o vraždu arménského podnikatele. Uvedla to dnes večer televize Nova, které to potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Nova uvedla, že Treťjakov by se mohl na Ukrajině zapojit do bojů při obraně proti ruské agresi. Kdy muž z Česka odjede, záleží podle televize na tom, kdy pro něj Ukrajina pošle eskortu.

20:36

Američan Russell Bentley, který bojoval na ruské straně proti Ukrajině, zahynul v Doněcku, oznámila šéfredaktorka ruské prokremelské televize RT Margarita Simonjanová na sociální síti. Neupřesnila, jak Američan zahynul. Doněck ovládají Rusové již deset let. O Američanově smrti informovali podle ruských médií také jeho někdejší spolubojovníci z Donbasu na východě Ukrajiny, podle kterých byl Američan zabit. Média se zmiňují i o verzi Američanovy manželky, podle které si neznámí ozbrojenci v uniformách jejího muže spletli se špionem.

20:32

Cena byla udělena posmrtně i jejímu muži. "Můj manžel byl úžasný v tom, že dokázal ze všech médií udělat média svobodná," řekla 48letá žena. Normální evropské budoucnosti a blahobytu stojí podle ní v Rusku v cestě jen prezident Putin. "Ale to nemusí trvat věčně, budeme přesvědčovat stále víc a víc lidí, že by Rusko mělo nastoupit evropskou cestu," řekla Navalná. V současnosti je podle ní v zemi mnoho lidí umlčováno, ale i malé změny mohou napomoct tomu, že jejich hlas začne být zase slyšet.

20:31

Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném, dnes dostala Cenu za svobodu médií. Převzala ji v Bavorsku na Summitu Ludwiga Erharda, vrcholném setkání německých politiků a zástupců hospodářství, které je pojmenované po bývalém německém spolkovém kancléři a ekonomovi. Navalná zdůraznila v děkovné řeči svůj úmysl nadále vytrvat v boji proti represím, kterými svírá režim prezidenta Vladimira Putina ruskou společnost i svobodu slova a médií, píše agentura DPA.

20:23

Ruské střely, které dnes zasáhly Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, poškodily přístavní infrastrukturu. Při útoku byl jeden člověk zraněn, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Kipera. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že ruské střely poškodily v přístavu Pivdennyj u Oděsy přístavní zařízení patřící Ukrajině a Singapuru.

17:45

Ukrajina potřebuje nejméně sedm protivzdušných systémů Patriot, řekl Zelenskyj zemím NATO. Kyjev už nemůže déle čekat, Rusko má převahu, dodal.

17:28

Americká Sněmovna reprezentantů dnes učinila zásadní procedurální krok, kterým se po měsících posunula o krok blíže ke schválení dlouho očekávané pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan ve výši 95 miliard dolarů (asi 2,25 bilionu Kč), píše agentura AP. List The New York Times v této souvislosti poznamenává, že ke schválení programu schůze pomohli demokratičtí zákonodárci, díky nimž hlasování prošlo navzdory disentním hlasům některých republikánů. Hlasování o pomoci se očekává o víkendu.

17:08

Země Severoatlantické aliance se shodly na poskytnutí dalších systémů protivzdušné obrany Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi. Po dnešní diskusi ministrů obrany ve formátu Rady NATO - Ukrajina to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Země, které zmíněnými systémy nedisponují, podle něho přislíbily finanční příspěvky na jejich nákup.

16:56

Ukrajincům se poprvé podařilo sestřelit ruský strategický bombardér dlouhého doletu TU-22M3. Zdroje serveru Kyiv Post potvrzují, že šlo o operaci naplánovanou a provedenou Hlavním ředitelstvím ukrajinské vojenské rozvědky.

16:33

Ve Varšavě byli 3. dubna zadrženi dva lidé podezřelí z útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičníka Alexeje Navalného, informovali dnes litevští vyšetřovatelé. Jde o polské občany, kteří podle vyšetřovatelů Volkova přepadli v březnu v blízkosti jeho bydliště ve Vilniusu. Podle litevských úřadů za tímto násilným činem zřejmě stojí Rusko. Polská policie uvedla, že dvojici zadržela na základě evropského zatykače a že případem se zabývá prokuratura ve varšavské čtvrti Praga.

14:43

Rusko zaměřuje své hybridní útoky na Finsko, na jehož hranice směřuje migranty ve snaze o destabilizaci severské země. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to v pátek uvedla během návštěvy Finska.

12:53
10:27

Ukrajinský generální štáb odvolal Nataliju Humeňukovou z funkce mluvčí jižního velitelství armády. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda. Na Humeňukovou si tento týden ve výzvě armádnímu vedení stěžovalo přes 150 ukrajinských a zahraničních novinářů. Novináři, kteří se připojili k výzvě za odvolání Humeňukové, uvedli, že brání v informování o ruských válečných zločinech nebo o ukrajinských vojácích bránících tuto část Ukrajiny. Nejvýrazněji se to podle nich projevilo při loňské destrukci Kachovské přehrady, kdy mluvčí nedostatečně objasňovala, co se stalo, což vedlo k tomu, že "světová média hledala informace o zničení hráze v nepřátelských zdrojích". Novináři také požadovali, aby získali přístup do Chersonské oblasti a sousedních regionů, ve kterém jim prý mluvčí bránila.

10:18

Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila video, které se týká sestřelení ruského strategického bombardéru.

9:53

Polská policie zadržela dva lidi podezřelé z útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičníka Navalného. Volkova napadli útočníci v litevském Vilniusu.

9:06

Rusové zasáhli při útoku na Dnipro centrum města.

9:01

Ukrajina se hlásí k sestřelení strategického bombardéru Tu-22M3 na jihozápadě Ruska. Ukrajinské letectvo ho řadí mezi zničené ruské objekty.

08:36

Bývalá reportérka nezávislého deníku Novaja Gazeta v debatě, která se konala v Praze o její knize Moje Rusko, uvedla, že režim prezidenta Vladimira Putina považuje za fašistický.

08:33

Rusko v noci na dnešek zaútočilo raketami na Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny a zabilo nejméně osm lidí, včetně dvou dětí, informoval šéf vojenské správy druhého největšího ukrajinského regionu Serhij Lysak. Dalších 25 lidí je podle něj zraněno. Ukrajinské dráhy informovaly, že zasažena byla železniční infrastruktura, nádraží v Dnipru přerušilo provoz. Dětem bylo podle úřadů šest a osm let.

Následky ruského pátečního útoku na Dnipro.
Následky ruského pátečního útoku na Dnipro. | Foto: Reuters
08:32

Ukrajina se hlásí k sestřelení strategického bombardéru Tu-22M3 na jihozápadě Ruska. Ukrajinské letectvo ho řadí mezi zničené ruské objekty. Akci podle svého velitele Mykoly Oleščuka podniklo ve spolupráci s vojenskou rozvědkou HUR. "Jednotky (ukrajinského) letectva ve spolupráci s vojenskou rozvědkou poprvé zničily strategický bombardér dlouhého doletu Tu-22M3, používaný jako nosič střel Ch-22, které ruští teroristé používají k útokům na ukrajinská města," uvedl Oleščuk.

08:09

Rusko při raketovém útoku na Dněpropetrovskou oblast zasáhlo železniční infrastrukturu, například nádraží v Dnipru, uvádí Kyjev a hlásí zraněné.

07:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3.
 • Rusko v noci na dnešek zaútočilo raketami na Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny a zabilo nejméně osm lidí, včetně dvou dětí, 29 lidí je zraněno.
 • Přežití Ukrajiny v současné válce proti Rusku je důležité jak pro Evropu, tak pro Spojené státy, uvedl ve čtvrtek bývalý americký prezident a republikánský kandidát do listopadových prezidentských voleb Donald Trump.
07:29

Rusko podniklo raketový útok na několik míst v Dněpropetrovské oblasti. V Dnipru je 15 zraněných, jinde zemřelo dítě. Zasažen byl i Kryvyj Rih.

07:20 Vlajka Ruské federace.

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se vracel na základnu po splnění bojového úkolu, informovalo dnes podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Za příčinu nehody podle předběžného vyšetřování označilo technickou závadu.

"Piloti se katapultovali. Tři členy posádky evakuoval pátrací a záchranný tým. Po jednom pilotovi se pátrá," uvedl resort obrany.

07:18 Vlajka Ruské federace.

Přinejmenším pět ruských regionů se rozhodlo neuspořádat vojenské přehlídky na Den vítězství, kterým si země 9. května připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem. Děje se tak kvůli hrozbě útoků z Ukrajiny, proti které Rusko vede už více než dva roky válku, upozornil server The Moscow Times.

07:16

Přežití Ukrajiny v současné válce proti Rusku je důležité jak pro Evropu, tak pro Spojené státy, uvedl ve čtvrtek bývalý americký prezident a republikánský kandidát do listopadových prezidentských voleb Donald Trump. V příspěvku na exprezidentově sociální síti Truth Social je podle agentury Reuters znatelný určitý posun v jeho dosavadním postoji, a to za situace, kdy má o víkendu americká Sněmovna reprezentantů hlasovat o miliardovém balíčku pomoci Ukrajině.

Exprezident Trump přijetí balíku americké pomoci Ukrajině dosud otevřeně nepodpořil a ve většině svých předchozích příspěvků na Truth Social naopak kritizoval evropské spojence, kteří podle něj Kyjevu neposkytují dostatek prostředků. V podobné linii se nesla i část jeho čtvrtečního příspěvku.

"Proč Evropa nemůže narovnat nebo dorovnat peníze poskytnuté USA, aby pomohla zoufalé zemi v nouzi?" napsal Trump."Jak se všichni shodují, ukrajinské přežití a síla by měly být pro Evropu mnohem důležitější než pro nás, ale je to důležité i pro nás! Pohni sebou, Evropo," uvedl exprezident.

07:15

Český prezident Petr Pavel ve čtvrtek Spojené státy vyzval, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu Christiane Amanpourové stanice CNN. Obrana Ukrajiny, která od února 2022 čelí plnohodnotné ruské invazi, je podle české hlavy státu důležitá i v celosvětovém kontextu.

18:52

Český premiér a jeho belgický protějšek Alexander De Croo v této souvislosti poslali dopis představitelům unijních institucí a lídrům členských států, v němž informovali o závěrech vyšetřování ruských pokusů vměšovat se do chodu Evropského parlamentu a do voleb. De Croo dopis sdílel na síti X. Mimo jiné se v něm píše, že pokusy o vměšování "zahrnovaly předání hotovosti, především v České republice".

18:52

"Vedli jsme debatu o tom, jestli je potřeba posílit pravomoci evropského žalobce nebo dalších institucí, které by mohly účinně bránit ruským pokusům o ovlivnění politiky," řekl Fiala novinářům. Státníci si podle něj vyměňovali názory, co by v tomto ohledu mohly jednotlivé státy dělat. "Je potřeba tomu aktivně čelit," dodal.

18:40 Vlajka Ruské federace.

Část hráze v ruském městě Kurgan je pod velkým tlakem řeky Tobol rozvodněné jarním táním a začíná prosakovat, oznámil dnes gubernátor Vadim Šumkov. Podle agentury TASS vyzval obyvatele z okolí k evakuaci. V Kurganu, který leží asi 2000 kilometrů na východ od Moskvy, nedaleko od hranic s Kazachstánem, žije více než 300 tisíc lidí. Záchranáři se snaží hráz zpevnit a utěsnit.

18:39

Šéfové států a vlád Evropské unie si uvědomují, že vliv Ruska v Evropské unii je prokazatelný a že je potřeba být na pozoru. Český premiér Petr Fiala to dnes uvedl po skončení summitu v Bruselu. Právě téma ruského vměšování do dění v EU bylo na programu jednání ve středu večer, hned po zahájení summitu.

18:34

Polská policie ve středu zadržela muže, který je podezřelý, že se ruské vojenské rozvědce GRU snažil pomoci s případným atentátem na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dnes o tom na svých internetových stránkách informovala polská prokuratura. Hrozí mu až osm let vězení. Podle vyšetřovatelů Pawel K. dal najevo, že je ochotný spolupracovat s GRU, a navazoval kontakty s ruskými občany, kteří jsou "bezprostředně zapojení do války na Ukrajině". Polská prokuratura uvedla, že mezi jeho úkoly patřilo sbírat informace o zabezpečení vojenského letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska a předávat je GRU. To prý mělo Rusům pomoci při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského.

16:55

Přes 150 ukrajinských a zahraničních novinářů působících v této východoevropské zemi se tento týden obrátilo na vedení armády, aby odvolalo mluvčí svého jižního velitelství Nataliju Humeňukovou. Podle nich brání v informování o ruských válečných zločinech páchaných na jihu Ukrajiny nebo o ukrajinských vojácích bránících tuto část Ukrajiny a obyvatelích těchto regionů.

16:30 Vlajka Ruské federace.

Na sedm let poslal ruský soud do vězení někdejšího generálního ředitele a hlavního konstruktéra Podniku pro výzkum a vývoj hypersonických systémů Alexandra Kuranova, kterého uznal vinným z vlastizrady. Informovala o tom dnes agentura Reuters a server The Moscow Times. Nyní šestasedmdesátiletý vědec čelil obvinění, že předal cizinci informace obsahující státní tajemství o vývoji hypersonických technologií.

16:27 Vlajka Ruské federace.

Pokud se k tomu Rusko rozhodne, mohlo by vojensky být připraveno zaútočit na země NATO za pět až osm let, řekl podle agentury Reuters generální inspektor německé armády Carsten Breuer. "Do té doby podle našich analýz Rusko obnoví své ozbrojené síly z dopadů války na Ukrajině do takového stupně, že útok na území NATO by mohl být možný," řekl Breuer během své návštěvy Varšavy. "Neříkám, že se to stane, ale že by to bylo možné," podotkl.

16:24

Ukrajinské zbrojovky tento měsíc poprvé vyrobí deset ukrajinských samohybných houfnic Bohdana a v následujících měsících toto množství ještě vzroste, uvedl dnes na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, citovaný médii. Houfnice Bohdana se podle dostupných informací montují na podvozky české automobilky Tatra.

15:41

Ukrajina původně považovala 161 dětí, které se podařilo nalézt na německém území, za unesené do Ruska, ale u většiny z nich se podařilo potvrdit, že přicestovaly do Německa dobrovolně jako uprchlíci se svými zákonnými zástupci. Dnes to uvedl investigativní portál Važnyje istorii, který se dotázal německé policie na upřesnění výroku šéfa ukrajinské policie Ivana Vyhivského. Ten ve středu sdělil, že díky ukrajinské spolupráci s německými orgány se podařilo nalézt 161 ukrajinských dětí, které byly hledány jako nuceně vysídlené.

15:20

Ukrajina ztrácí sílu bránit svá města před ruskými raketovými a dronovými útoky. Docházejí jí systémy protivzdušné obrany a počet obětí ruských náletů stoupá.

15:18 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že zlikvidovalo dvacek ukrajinských raket, dvě desítky bezpilotních letounů a pět menších balonů nad několika západoruskými oblastmi. Uvedla to dnes ruská tisková agentura TASS. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu upozornila, že Moskva začala ve svých hlášeních zmiňovat balony, které podle ní vypouštějí směrem do Ruska Ukrajinci, tento týden. Kyjev se nevyjádřil a agentura TASS podrobnosti o balonech neuvádí.

15:16

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Bilance mrtvých po ruském vzdušném útoku v Černihivu se podle ukrajinských úřadů zvýšila na 18, zranění utrpělo 78 lidí.
 • Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, ukrajinské nebe si zaslouží být stejně bezpečné, jako tomu bylo nedávno v Izraeli, řekl účastníkům summitu Evropské unie prostřednictvím videohovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Německá policie zatkla dva Rusy, kteří chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. 
14:03

Za necelé dva dny od spuštění veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu vybrali její organizátoři na Slovensku více než milion eur (25,2 milionu korun), což byl původní cíl kampaně. Oznámila to slovenská občanská iniciativa Mír pro Ukrajinu, která se na organizaci sbírky podílí. Akci pod názvem "Když ne vláda, posíláme my" její organizátoři zahájili v úterý. Zdůvodnili tím, že kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se do českého programu zapojit nehodlá.

14:02

V Rusku žijí protiváleční Rusové, někteří dávají odpor najevo, ale lze těžko čekat, že všichni vyjdou protestovat. Ne všichni jsou hrdinové. V rozhovoru s magazínem Time to řekla Julija Navalná.

10:15

V Černihivu na severu Ukrajiny skončily záchranné práce po středečním ruském raketovém útoku, uvedl šéf oblastní správy Vjačeslav Čaus. Bilance mrtvých se podle něj zvýšila na 18, zraněných je 78 lidí.

Ruské rakety zasáhly obytnou čtvrť v Černihivu.
Ruské rakety zasáhly obytnou čtvrť v Černihivu. | Foto: Reuters
9:50

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviče, která získala 61 křesel ve 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovičem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel. Obě strany rozděloval postoj k válce: zatímco vítězná HDZ podporuje Ukrajinu, SDP je proruská.

9:48

Rusové v noci na čtvrtek bombardovali město Ivano-Frankivsk a okolí na západě Ukrajiny. 

08:45

Německá policie zatkla dva Rusy, kteří chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže.

07:38

Americká ministryně financí Janet Yellenová ve středu zdůraznila závazek administrativy prezidenta Joea Bidena poskytnout Ukrajině potřebnou pomoc a zároveň označila republikánské průtahy při jejím schvalování za neomluvitelné. Yellenová se tak vyjádřila po setkání s ukrajinským premiérem Denisem Šmyhalem při konferenci o Ukrajině, která se konala na okraj zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

07:37

Summit EU se shodl, že Ukrajině je třeba urychleně poskytnout protivzdušnou obranu. Rovněž je podle představitelů unijních zemí důležité urychlit a zintenzivnit poskytování vojenské pomoci Kyjevu, včetně dodávek dělostřelecké munice a raket. Vyplývá to ze závěrů jednání, na kterých se šéfové států a vlád shodli.

21:58

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Nejméně 17 lidí zahynulo a dalších nejméně 60 osob včetně tří dětí bylo zraněno při ruském vzdušném úderu na severoukrajinské město Černihiv.
 • Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, ukrajinské nebe si zaslouží být stejně bezpečné, jako tomu bylo nedávno v Izraeli. Účastníkům summitu EU to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Americká Sněmovna reprezentantů by mohla o pomoci Ukrajině, Izraeli a indicko-tichomořskému regionu hlasovat nejdřív v sobotu. 
21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Dnešní ráno začalo na Ukrajině dalším ruským teroristickým útokem. Zasáhli město Černihiv. Řízené střely proti civilním budovám. Poškozeno bylo mnoho domů a nemocnice, zcela zničen byl hotel. Lidé zůstali pod troskami. Celkem bylo zraněno více než 60 lidí, včetně dětí. Bohužel 17 lidí bylo zabito… a to se děje každý den," zahájil svou řeč před šéfy států a vlád Zelenskyj.

21:50

Nejméně 17 lidí zahynulo a dalších nejméně 60 osob včetně tří dětí bylo zraněno při dnešním ruském vzdušném úderu na severoukrajinské město Černihiv. Na platformě Telegram to uvedla Státní služba pro mimořádné události.

Záchranná operace pokračuje a další lidé mohou být pod troskami. Šest lidí se pohřešuje, sdělila policie.

21:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Tady na Ukrajině, v naší části Evropy, bohužel, nemáme stejnou úroveň obrany, jakou jsme všichni před pár dny viděli na Blízkém východě, kdy se díky společnému úsilí spojenců podařilo sestřelit téměř všechny rakety a drony, které na Izrael zaútočily," uvedl Zelenskyj.

"Stále se snažíme přesvědčit o tom, že potřebujeme ochránit Evropu před balistickými střelami a Šáhedy, před řízenými střelami a bombami, jak se to stalo na nebi v Izraeli a v dalších zemích regionu. Naše ukrajinské nebe a obloha našich sousedů si zaslouží stejnou bezpečnost," dodal a poděkoval těm, kteří již Ukrajině pomáhají.

21:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, ukrajinské nebe si zaslouží být stejně bezpečné, jako tomu bylo nedávno v Izraeli. Účastníkům summitu Evropské unie to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se s nimi spojil prostřednictvím videokonference.

20:00

Americká Sněmovna reprezentantů by mohla o pomoci Ukrajině, Izraeli a indicko-tichomořskému regionu hlasovat nejdřív v sobotu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl republikánský předseda sněmovny Mike Johnson.

19:38

Na internetu se v posledních 45 dnech zvýšila aktivita účtů spojených s Ruskem, které se před nadcházejícími prezidentskými volbami ve Spojených státech snaží mezi americkým publikem šířit štvavý obsah. Oznámila to dnes americká technologická společnost Microsoft. Tématem online kampaní je podle ní zejména americká pomoc Ukrajině.

19:01

O další pomoci Kyjevu, zejména pokud jde o dodávky většího množství protivzdušné obrany, by měla v pátek jednat i Rada NATO-Ukrajina, oznámil dnes Stoltenberg, O konání této schůzky žádal v uplynulých dnech ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Stoltenberg prohlásil, že pokud se nyní členské státy NATO rozhodují, zda plnit alianční cíle, pokud jde o potřebné vojenské vybavení, nebo zda poskytnout více pomoci Ukrajině, je jeho vzkaz jasný: "Pošlete více pomoci Ukrajině."

15:49

První munici pořízenou v rámci české iniciativy by mohla Ukrajina získat již v červnu, uvedl po jednání v sídle NATO český premiér Petr Fiala.

13:18

Následky ruského vzdušného útoku na Černihiv.

Následky ruského vzdušného útoku na Černihiv
Následky ruského vzdušného útoku na Černihiv | Foto: Reuters
13:15

Ruský vzdušný úder na Černihiv má už nejméně 13 obětí, zraněno bylo více než 60 lidí. Na platformě Telegram to dnes kolem poledne oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

12:56 Vlajka Ruské federace.

Předsedkyní ruského nejvyššího soudu se stala spolužačka prezidenta Vladimira Putina, upozornil portál Meduza. Irinu Podnosovovou, která absolvovala právnickou fakultu v Leningradě ve stejném roce jako Putin, dnes zvolila do funkce horní komora ruského parlamentu.

12:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Nejméně třináct lidí zahynulo a více než 60 bylo zraněno při ruských vzdušných úderech na severoukrajinské město Černihiv. 
 • Rusové nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neodejdou z východoukrajinského Donbasu, řekl slovenský premiér Robert Fico. 
 • Díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500 tisíc kusů dělostřelecké munice a není důvod, proč by to do roka nemohl být další milion, řekl český premiér Petr Fiala.
11:55

Robert Fico opět navrhl zastavení vojenských operací na Ukrajině. Zmínil možnost, že vyjednavači by pak mohli navrhnout například zavedení speciálního postavení pro východoukrajinské oblasti ovládané Ruskem a že později by tam mohlo být referendum o jejich budoucnosti. "Můžete si malovat vzdušné zámky, ale Rusové odtud neodejdou, je to jejich," řekl.

11:53

První záběry z nočního ukrajinského úderu na ruskou základnu Džankoj na okupovaném Krymu.

11:50

Ruské rakety zasáhly obytnou čtvrť v Černihivu. Počet obětí vzrostl na třináct.

Ruské rakety zasáhly obytnou čtvrť v Černihivu.
Ruské rakety zasáhly obytnou čtvrť v Černihivu. | Foto: Reuters
11:48

Rusové na Ukrajině vojensky vyhrávají a Krym nikdy nevrátí. Prohlásil to slovenský premiér Robert Fico.

10:21

Počet obětí náletu na Černihiv vzrostl na deset. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu řekl, že zemi docházejí střely do systémů protivzdušné obrany.

10:17

Nejméně osm lidí zahynulo a 18 bylo zraněno při ruských vzdušných úderech na Černihiv, oznámil starosta města.

9:33

Český premiér Petr Fiala na závěr návštěvy Washingtonu prohlásil, že ohledně schválení pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů v americké Sněmovně reprezentantů je mírně optimistický.

9:32 Vlajka Ruské federace.

Svědci hlásí exploze z ruské letecké základny Džankoj na okupovaném Krymu.

9:27

Černihiv Rusové masivně bombardovali na jaře 2022 a drželi město v obklíčení tři měsíce. Pak se stáhli, ale nadále Černihiv ostřelují. Město leží mezi Kyjevem a běloruskou hranicí.

9:24

Při ruském útoku na Černihiv zemřeli nejméně čtyři lidé, uvedl starosta. Úřady informují o množství raněných a prosí obyvatele, aby darovali krev.

08:43

Po ruském vzdušném úderu na severoukrajinské město Černihiv jsou mrtví a zranění, uvedl šéf správy Černihivské oblasti Vjačeslav Čaus.

05:39

Sehnat v rámci české iniciativy do roka další milion kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, jak premiér Petr Fiala zmínil ve svém úterním projevu ve Spojených státech, je realistické. Fiala novinářům v úterý v závěru své dvoudenní cesty do USA řekl, že věří, že se podaří podporu ještě zvýšit.

22:39

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500 tisíc kusů dělostřelecké munice a není důvod, proč by to do roka nemohl být další milion, řekl český premiér Petr Fiala.
 • Na Ukrajině je v důsledku více než dva roky trvající ruské vojenské invaze pohřešováno okolo 37 tisíc lidí. Jde o vojáky i civilisty, dospělé i děti, oznámil ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.
21:10

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) loni v prosinci vyslýchali politika německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha kvůli jeho kontaktům na Rusko. Informovaly o tom dnes televize ZDF a magazín Der Spiegel.

20:30

Na Ukrajině je v důsledku více než dva roky trvající ruské vojenské invaze pohřešováno okolo 37 000 lidí. Jde o vojáky i civilisty, dospělé i děti, oznámil dnes ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Skutečný počet ale bude výrazně vyšší, protože Rusko okupuje okolo 20 procent ukrajinského území, podotkla agentura AFP.

Rusko také nezákonně zadržuje asi 1700 ukrajinských občanů, uvedl Lubinec.

18:28

Česká muniční iniciativa již zajistila 500 000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, do roka by to mohl být další milion, uvedl premiér Petr Fiala v USA.

18:28

Britský list Financial Times na konci února napsal, že nákup 800 tisíc kusů munice by měl stát 1,5 miliardy dolarů (asi 35 miliard korun). Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný dnes ale Českému rozhlasu Plus sdělil, že nákup vyjde na asi tři miliardy dolarů.

"Přesnou částku říkat nemohu, protože se zaprvé ty ceny hýbají, je to trh, ale víceméně je to asi dvojnásobek toho, co uvádí Financial Times, takže okolo tří miliard dolarů," řekl Kopečný.

18:21

"S odepřením pomoci válkou zmítanému sousedovi se odmítáme smířit. Pojďme ukázat, že o tom nerozhodují jen oni. Jsme přesvědčeni, že postoj vlády nereprezentuje většinu občanů. Jsme si jisti, že my, obyvatelé a obyvatelky Slovenska, pomoci chceme a dokážeme," napsali autoři výzvy, mezi kterými je několik občanských spolků včetně iniciativy Dárek pro Putina. Dodali, že do české iniciativy na nákup munice se zapojily více než dvě desítky zemí.

18:21

Finanční sbírku na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu zahájili dnes na Slovensku občanští aktivisté.

Akci pod názvem Když ne vláda, posíláme my zdůvodnili tím, že kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se do českého programu zapojit nehodlá.

16:23 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zadržela podezřelého z bombového útoku na přeběhlíka z ukrajinské tajné služby SBU, který z atentátu podle médií vyvázl se zraněním končetin. Útok podle FSB připravil nejmenovaný ruský občan, kterého zverbovala ukrajinská strana. Rusovi hrozí odsouzení na doživotí za teroristický útok a vlastizradu, napsala státní agentura TASS.

15:47

Prezident Petr Pavel ocenil, že česká iniciativa nákupu munice pro Ukrajinu nabrala takové tempo. K iniciativě se do dneška připojilo 20 zemí, řekl Pavel.

14:08

Český premiér Petr Fiala (ODS) se v úterý v rámci své cesty do Washingtonu setká s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem. Jeden z nejvlivnějších republikánů současnosti předsedá dolní komoře Kongresu od loňského podzimu a už několik měsíců blokuje pomoc Ukrajině.

14:04

Německý kancléř Olaf Scholz na dnešní schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem označil ruskou agresi vůči Ukrajině za hrozbu pro celosvětovou bezpečnost. Prezidenta Sia přitom podle agentury Reuters vyzval, aby se pokusil přimět Moskvu k ukončení konfliktu.

Německý kancléř Olaf Scholz přiletěl v neděli na návštěvu Číny.
Německý kancléř Olaf Scholz přiletěl v neděli na návštěvu Číny. | Foto: Reuters
13:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Zelenskyj v rozhovoru pro PBS dále upozornil, že ukrajinská armáda má k dispozici nepoměrně méně dělostřeleckých granátů než ruské síly. Nepoměr v počtu ukrajinských a ruských letadel je podle něj až jedna ku třiceti. Zelenskyj v této souvislosti znovu zdůraznil, že Ukrajina se neobejde bez další americké pomoci a jejím poskytnutím podmínil vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem. "Říkám vám upřímně, bez této pomoci nebudeme mít šanci na vítězství," uvedl.

13:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajina nedokázala ubránit Trypilskou tepelnou elektrárnu, která vyráběla proud pro Kyjev, poněvadž ukrajinské obraně došly rakety určené k ochraně zařízení. V rozhovoru s americkou stanicí PBS to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

13:31

Sto miliard eur na pět let je málo, říká profesor válečných studií na King's College v Londýně Michael Clarke  k balíčku pomoci Ukrajině, který chystá NATO.

12:07

Ukrajinským silám se podařilo zničit výkonnou radarovou stanici na západě Ruska, která monitorovala oblohu nad Ukrajinou a měla dosah 700 kilometrů do ukrajinského vnitrozemí, sdělila několika ukrajinským médiím anonymně tajná služba SBU. Podle nejmenovaného zdroje z rozvědky šlo o stanici Něbo-U, která stojí zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun). Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

11:50

Na soud v Argentině se obrátil Ukrajinec, který viní Rusy z jeho mučení během okupace ukrajinských území. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž muž využil takzvané univerzální jurisdikce, která umožňuje stíhat pachatele obzvlášť závažných zločinů bez ohledu na to, kdo a kde je spáchal. Argentina už v minulosti otevřela případy týkající se Španělska, Jemenu nebo Barmy.

10:57

Ukrajinská armáda buduje systém opevnění a obrany, který má tři linie a měl by zamezit ruským pokusům o zásadní průlom, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ukrajinský plukovník Vladislav Selezněv. 

10:53 Vlajka Ruské federace.

Ruskou divadelní režisérku Jevgeniji Berkovičovou a dramaturgyni Světlanu Petrijčukovou ruské úřady zapsaly na seznam teroristů a extremistů. Informoval o tom portál Nastojaščeje vremja. 

10:07

Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že chce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jednat o "spravedlivém míru" na Ukrajině. S prezidentem druhé největší ekonomiky světa se setká dnes.

Peking, který je nyní nejvýznamnějším ruským spojencem, kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit. Zároveň těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu.

09:51 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud nařídil vyplatit odškodné ve výši 3,8 milionu rublů (asi 943 tisíc korun) příbuzným mladého muže, který před sedmi lety spáchal sebevraždu poté, co jej mučili v policejní cele ve snaze donutit ho k falešnému doznání. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na skupinu ruských ochránců lidských práv.

09:37

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské schopnosti odrážet intenzivní ruské útočné operace na východě země se zhoršily a patrně se budou nadále v blízké budoucnosti zhoršovat, pokud budou trvat průtahy s americkou vojenskou pomocí. Upozornil na to americký Institut pro studium války.
 • Rusko by podle tohoto institutu mohlo nedostatek munice na straně Ukrajiny využít k ovládnutí města Časiv Jar v příštích týdnech.
 • Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Pro list Financial Times to uvedl český premiér Petr Fiala.
09:33

Ukrajinské problémy s nedostatkem munice jsou natolik závažné, že vojáci u Bachmutu a Avdijivky na východě země mohou vypálit maximálně pět dělostřeleckých granátů na každých deset granátů vystřelených ruskými silami a někdy i méně. V neděli to podle amerického Institutu pro studium války uvedl velitel ukrajinského uskupení Chortycja Nazar Vološyn. Ukrajinské dělostřelectvo je však přesnější, tvrdí Vološyn.

09:19

Ukrajinské schopnosti odrážet intenzivní ruské útočné operace na východě Ukrajiny se zhoršily a patrně se budou nadále v blízké budoucnosti zhoršovat, pokud budou trvat průtahy s americkou vojenskou pomocí. Ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Rusko by podle amerických analytiků mohlo dokázat využít materiálního nedostatku v ukrajinské armádě ve svůj prospěch a dosáhnout významnějších územních zisků, zejména západně od již dobytého města Bachmut.

07:35

"Evropská unie je velmi dobrá adresa v dobrém počasí, ale když počasí není úplně dobré, tak je to pomalý, těžkopádný spolek, který má hlasovací procedury neodpovídající potřebě reality," říká novinářka Kateřina Šafaříková, podle které jsme to viděli především v posledních dvou letech v případě Ukrajiny. Unie má ale podle ní ještě jednu slabinu a tou je závislost na mnohem větším světovém hráči.

20:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedll, že íránský útok na Izrael ukázal, že vytvořit účinnou protivzdušnou obranu vůči agresorovi je možné. Připomněl, že se tak stalo i přesto, že Izrael stejně jako Ukrajina není členem NATO. "K tomu není třeba aktivace článku 5, stačí politická vůle," napsal ukrajinský prezident s odkazem na pátý článek Severoatlantické smlouvy, na jehož základě je útok na jednoho člena aliance považován za útok na všechny.

20:48

Baletní představení, ve kterých měli v Jižní Koreji vystoupit přední tanečníci ruského Velkého divadla, byla zrušena den před premiérou. Informoval o tom organizátor vystoupení, kterého citovala agentura Reuters. Zrušení na poslední chvíli následuje měsíc poté, co bylo v březnu v Soulu zrušeno představení baletu, v němž měla vystoupit Světlana Zacharovová, ruská primabalerína narozená na Ukrajině, která patří mezi stoupence ruského prezidenta Vladimira Putina.

18:53

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, napsal český premiér Petr Fiala pro britský list Financial Times. Evropa podle něj musí více investovat do obrany.

18:14

Úspěšná obrana před masivním vzdušným útokem Íránu ze strany Izraele ukazuje, co nyní Ukrajina potřebuje. Podle agentury AP to dnes uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Nedávné ruské letecké útoky Ruska zaměřené na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a další cíle způsobily rozsáhlé škody, přičemž ukrajinští představitelé dlouhodobě naléhají na západní spojence, aby Kyjevu poskytli více systémů protivzdušné obrany.

16:00

Ukrajinští činitelé hlásí další civilní oběti ruského ostřelování země, lidé podle nich umírali dnes i v uplynulém dni. Dnes ve dvě hodiny odpoledne ruská vojska zasáhla řízenou leteckou bombou obec Lukjanci v Charkovské oblast, dva lidé zahynuli, počet zraněných se zjišťuje, uvedl na Telegramu šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. V neděli večer zaútočilo ruské raketové dělostřelectvo na město Siversk v Doněcké oblasti, což nepřežili čtyři muži ve věku od 36 do 86 let, uvedl dnes tamní oblastní šéf Vadym Filaškin. V Záporožské oblasti zahynula kvůli ruským úderům žena, oznámil šéf této oblasti Ivan Fedorov.

13:45 Vlajka Ruské federace.

Vojenský soud v ruském Jekatěrinburgu poslal na 14 let do vězení muže za spolupráci se zahraniční organizací a za ospravedlňování terorismu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Podle ruských vyšetřovatelů devětadvacetiletý Vladlen Meňšikov spolupracoval s proukrajinskou Legií Svoboda Rusku, která se staví proti šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi a hlásí se k výpadům z Ukrajiny na ruské území.

13:42

Ukrajinští činitelé hlásí další oběti ruského ostřelování země v uplynulém dni. V neděli večer zaútočilo ruské raketové dělostřelectvo na město Siversk v Doněcké oblasti, což nepřežili čtyři muži ve věku od 36 do 86 let, uvedl dnes na platformě Telegram oblastní šéf Vadym Filaškin. "V Záporožské oblasti zahynula kvůli ruským úderům žena," oznámil šéf této oblasti Ivan Fedorov na stejné sociální síti.

13:20

Ukrajinská agentura Unian dnes informuje o postupu Ruska za poslední den u dvou obcí - u Časiv Jaru a Novobachmutivky. Odkazuje se přitom na informace ukrajinského projektu DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě. Agentura zároveň podotkla, že je třeba počkat na oficiální zprávy o situaci z generálního štábu.

11:44

Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Mike Johnson avizoval na tento týden nové hlasování o podpoře pro Izrael ve světle víkendového íránského útoku. Neuvedl však, zda chce současně uvolnit dodatečné prostředky na pomoc Ukrajině, jak to před více než dvěma měsíci učinil americký Senát. Demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem dál trvají na schválení celého balíku.

10:04

"Evropa hraje pasivní hru, nemůžeme jen čekat, co udělá Rusko. Pokud chceme být velmocí, musíme být proaktivní," tvrdí analytik Petr Boháček v rozhovoru pro pořad Spotlight Aktuálně.cz.

08:18

Ruské armádní velení se podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války bude při dobývání Časiv Jaru v Doněcké oblasti snažit využít toho, že se Ukrajina potýká s kritickým nedostatkem munice. Díky tomu mohou Rusové postupovat rychleji než během operací u Bachmutu, který ovládli loni v květnu po mnoha měsících krvavých bojů, nebo u Avdijivky, jež padla do jejich rukou letos v únoru.

15:18

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

Časiv Jar je důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti, podotkl dnes server BBC News v ruskojazyčném vydání. Jeho případné obsazení by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, poznamenala dříve agentura AFP. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

13:08 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda dnes ráno sestřelila v Krasnodarském kraji deset bezpilotních letounů ukrajinských ozbrojených sil. Podle agentury RIA Novosti o tom informovalo ruské ministerstvo obrany, aniž by uvedlo, zda útok způsobil škody. Rusko také krátce předtím, kolem 06:30 moskevského času (05:30 SELČ), zlikvidovalo pět ukrajinských dronů nad Černým mořem. V noci na dnešek byly zničeny i dva drony nad Kurskou oblastí u hranic s Ukrajinou, píše agentura Interfax.

Počet obětí ostřelování města Tokmak, které leží na jihu Ukrajiny a je okupováno ruskými silami, stoupl na 16, uvedl představitel tamní Ruskem ustanovené správy Jevhen Balyckyj na platformě Telegram. Podle Balyckého během ukrajinského útoku zemřelo jedno dítě, 20 lidí je zraněných, z toho 12 je ve vážném stavu. Na místě stále pokračuje pátrání po přeživších a obětech v sutinách domů. Páteční útok na Tokmak podle ruské okupační správy zasáhl rezidenční oblast, sobotní zprávy hovořily o deseti obětech.

21:57

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila, uvedl vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
 • Ukrajině střely k Patriotům a Iris-T ještě nedošly, má jich ale nedostatek, uvedl poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. 
 • Německé ministerstvo obrany uvedlo, že z důvodu nárůstu ruských vzdušných úderů proti Ukrajině se německá vláda rozhodla dál posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu.
21:44

Tři lidé v sobotu zemřeli při ruských útocích na vesnice Netajlove a Novoselydivci v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ostřelování tam podle ní zasáhlo rodinné domy. Ve vesnici Očeretyne ve stejném regionu podle ní ostřelování poškodilo bytový dům natolik, že se zřítila celá jeho část nad prostředním vchodem, oznámil také úřad a zveřejnil fotografii poničeného domu.

Oběti jsou šedesátiletý pár a 66letá žena. Ve vesnici Očeretyne se záchranářům podařilo ze sutin poškozeného bytového domu vyprostit 43letou ženu. Zranění utrpěla na jiném místě vesnice ještě 90letá obyvatelka, sdělila také prokuratura. 

17:17 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že se ruským silám podařilo dobýt vesnici Pervomajske u již ovládnuté Avdijivky na východě Ukrajiny. Rusko v posledních měsících dobylo několik malých vsí v této oblasti. Únorové ovládnutí Avdijivky bylo jeho posledním velkým územním ziskem.

16:12

Ukrajině ještě střely k  Patriotům a Iris-T nedošly, je jich ale nedostatek. Uvedl to poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Rusko podle něj přešlo na novou taktiku, kdy na jednu ukrajinskou elektrárnu útočí deseti až dvanácti raketami najednou a že ukrajinská obrana nezvládá tyto nálety zcela vykrýt. "Systém je přetížen," uvedl.

16:07

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí označil za projev podpory v "klíčovém okamžiku".

Zpráva přichází poté, co ukrajinští představitelé v posledních dnech žádali spojence o další Patrioty. Systémy americké výroby jsou pro ukrajinskou protivzdušnou obranu zásadní, země napadená Ruskem jich však podle Zelenského nemá dost. Podle analytiků jí chybí také rakety do těchto systémů a v protivzdušné obraně jsou tak za neustálého ruského ostřelování značné mezery.

"Z důvodu nárůstu ruských vzdušných úderů proti Ukrajině se německá vláda rozhodla dál posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu," uvedlo ministerstvo obrany.

16:01

Německo posílí protivzdušnou obranu Ukrajiny dalším systémem Patriot, oznámila vláda. Podle DPA Berlín zatím poslal dva a třetí chce dodat okamžitě.

14:24 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské ostřelování města Tokmak, které leží na jihu Ukrajiny a je okupováno ruskými silami, si vyžádalo nejméně deset obětí na životě, tvrdí představitel tamní Ruskem ustanovené správy Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij). Páteční útok na Tokmak podle ruské okupační správy zasáhl rezidenční oblast. Podle Balyckého na místě stále pokračuje pátrání po přeživších a obětech v sutinách domů.

"Záchranáři ze sutin vyprostili těla dospělého a dítěte," napsal dnes kolem poledne Balyckyj na platformě Telegram. Bilance útoku tím podle něj stoupla na deset lidí.

Už v pátek Balyckyj uvedl, že mezi oběťmi je jedno dítě. Zraněných je podle něj 18. Jiný činitel okupační správy Volodymyr Rohov (Vladimir Rogov) zveřejnil fotografie, které podle něj zachycují zasažené domy v Tokmaku. Ukrajinský útok podle něj poškodil čtyři bytové domy a jeden rodinný dům.

12:45

Ukrajina za poslední den čelila 91 náletům a dvěma raketovým útokům, uvedlo dnes ráno velitelství ukrajinské armády. Letecké útoky směřovaly na obce Sumské, Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti. Ruská ofenziva míří zejména na Lyman a Bachmut, uvedla armáda. Kyjev se také přihlásil k leteckému útoku na 12 cílů, kde je soustředěn personál, zbraně a vojenské vybavení, a na čtyři nepřátelské protiletadlové raketové systémy.

Ukrajina už více než dva roky čelí rozsáhlé ruské invazi, kvůli které utrpěla značné lidské i ekonomické ztráty.

11:00

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

"Navzdory značným ztrátám nepřítel stupňuje své úsilí nasazováním nových obrněných jednotek, což vede k občasným taktickým úspěchům," napsal Syrskyj. Velitel slíbil posílit nejvíce ohrožené oblasti. Navzdory zprávám médií o nedostatku munice na ukrajinské straně Syrskyj napsal, že "byly doplněny zásoby bezpilotních letounů všech typů, protitankových raket a přesunuty další rezervy sil a techniky."

Syrskyj vystřídal Valerije Zalužného na pozici hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil letos v únoru. Předtím byl velitelem pozemních sil. Ve stejné době provedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několik dalších personálních změn. Kyjev později oznámil, že Zalužnyj bude velvyslancem v Británii.

20:45

Čína podle USA podporuje Rusko na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje mnoho strojů či mikroelektroniky, a Rusko tak může vyrábět více zbraní.

19:21

Přibližně milion mužů, kteří slouží v ukrajinské armádě, je omlácený a vyčerpaný. Mnozí vojáci jsou v bojové službě už dva roky. Desítky tisíc jich přišly o život nebo utrpěly vážná zranění. Zoufale jsou proto zapotřebí noví rekruti. Ukrajina však naráží na zásadní demografické omezení, ke kterému se schylovalo dlouho: má málo mladých mužů, píše list The New York Times.

18:08

Lvovské mobilizační úřady se rozhodly motivovat ukrajinské muže k nastoupení do zbraně pomocí videokampaně, která si pohrává s alternativní realitou a ukazuje, jak by se mohly změnit poměry pod ruskou nadvládou. Autoři kampaně se snaží ukázat, že různé osobní důvody, kvůli kterým se muži zdráhají narukovat, nebo i jejich výmluvy, by v případě naplnění černého scénáře působily absurdně.

17:44

Zájem Čechů o dění na Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské invazi, se v posledním roce a půl téměř nemění. O vývoj situace se nadále zajímají necelé dvě třetiny lidí. O několik procentních bodů ve srovnání s dotazováním loni v létě se snížilo vnímání války na Ukrajině jako bezpečnostní hrozby pro Evropu a Česko. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes agentura zveřejnila.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Na severu Moskvy vybuchl automobil Toyota Land Cruiser Prado, jeho majitel byl zraněn, oznámila ruská média s odvoláním na místní úřady. Za volantem vozu byl bývalý důstojník ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Prozorov, který přeběhl na ruskou stranu, napsala ruská státní agentura TASS. "Vybuchlo auto zrádce," napsal list Ukrajinska pravda. Dodal, že Prozorov byl vyhozen z SBU v roce 2018.

15:39

Vymyli mu mozek a natáčel proruská propagandistická videa. Nakonec ale Ukrajinec Denys z okupovaných území utekl a žije v Německu.

15:05

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to řekl belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a dalších unijních zemích.

14:30

Slováci nakonec na květnové mistrovství světa v Praze a Ostravě nevezmou hráče z Kontinentální hokejové ligy. Rozhodl o tom výkonný výbor slovenského hokejového svazu. "Vzhledem k tomu, že současní slovenští reprezentanti působící v KHL z různých důvodů - ať už zdravotních, osobních, rodinných nebo jiných - nejsou před vrcholem sezony k dispozici pro potřeby národního týmu, pro výkonný výbor SZLH a slovenskou reprezentaci je toto téma pro mistrovství světa 2024 uzavřené," uvedl svaz v oficiálním stanovisku.

V KHL nastupovalo v této sezoně navzdory pokračující ruské invazi na Ukrajinu devět slovenských hokejistů. Čeští hráči působící v ruské soutěži mají do reprezentace dveře zavřené.

14:16 Vlajka Ruské federace.

Kreml dal dnes najevo, že případná jednání o míru s Ukrajinou by musela přihlížet k tomu, že Rusko během války připojilo ke svému území další čtyři ukrajinské oblasti, po poloostrově Krym anektovaném už před deseti lety. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina současně před novináři připustil, že necítí žádnou ochotu Kyjeva jednat s Moskvou. 

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle tiskových agentur připustil, že dohoda připravovaná během rusko-ukrajinských jednání v Istanbulu na jaře 2022 by mohla být základem pro nová jednání.

"Ale od té doby se hodně změnilo, u nás v ruské ústavě máme zapsané nové subjekty, což před dvěma lety nebylo," řekl Peskov podle agentury Interfax s odkazem na částečně okupované ukrajinské oblasti - Chersonskou, Záporožskou, Doněckou a Luhanskou - anektované v rozporu s mezinárodním právem v září 2022.

"Je řada nových reálií, které nelze pominout, ale současně by to mohl být základ pro začátek jednání," řekl a zdůraznil, že Putin opakovaně potvrdil svou připravenost k mírovým rozhovorům. Pokud jde o to, zda čtyři "nové regiony" by měly být zapsány do příští mírové smlouvy, mluvčí zapochyboval, zda má smysl posuzovat "detaily" příštích dohod, které v současnosti jsou "absolutně teoretické". Stejně tak za nesmyslné pokládá snahy urovnat situaci bez účasti Ruska.

13:22 Vlajka Maďarska

Vláda v Budapešti vyzývá maďarské firmy, aby více obchodovaly s Ruskem. Maďarsko-ruská hospodářská spolupráce má dlouhou a úspěšnou tradici a po maďarských výrobcích je v Rusku poptávka, napsal ve čtvrtek na sociální síť Facebook maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

10:54

Mluvčí ukrajinských ozbrojených sil Ilja Jevlaš řekl, že informace deníku Bild o tom, že Ukrajině prakticky došly střely do systémů protivzdušné obrany, není pravdivá. 

10:20

Velitel amerických sil v Evropě generál Christopher Cavoli prohlásil, že Rusko se s válkou nezastaví na Ukrajině.

10:09

Odstraňování následků ruského útoku v Kyjevské oblasti.

Odstraňování následků ruského útoku v Kyjevské oblasti.
Odstraňování následků ruského útoku v Kyjevské oblasti. | Foto: Reuters
10:05

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila, uvedl vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj
 • Ukrajina za poslední den čelila 91 náletům a dvěma raketovým útokům, uvedlo v sobotu velitelství ukrajinské armády.
 • Kyjev se také přihlásil k leteckému útoku na 12 cílů, kde je soustředěn personál, zbraně a vojenské vybavení, a na čtyři nepřátelské protiletadlové raketové systémy.
10:02

Někteří ukrajinští představitelé naznačují, že situace je kritická. V důsledku ruských náletů na energetiku, útoků na mnoha úsecích fronty a masivního bombardování Charkova je Ukrajina nyní v nejhorší situaci od prvních dní války. Informuje o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje v Kyjevě. V některých místech údajně hrozí zhroucení ukrajinské obrany na frontové linii.

08:38 Vlajka Ruské federace.

Pět ukrajinských dronů v Rostovské a Belgorodské oblasti zneškodnila podle tvrzení ruského ministerstva obrany v noci na dnešek ruská protivzdušná obrana. Uvedla to agentura Reuters. Podle Moskvy šlo o "sérii pokusů o teroristické útoky na cíle na ruském území".

07:39

Rusko dnes nad ránem podniklo další útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, vlna úderů nebyla ale tak masivní jako předchozí noc. Škody jsou hlášeny z okolí Kryvého Rihu v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Trosky sestřeleného dronu tam dopadly na blíže neupřesněný energetický objekt, který začal hořet. Hasiči požár likvidují, píše server Ukrajinska pravda.

07:26 Vlajka Ruské federace.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu byly ruskou odvetou za ukrajinské údery na ruskou energetiku, uvedl ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil také, že v zimě Rusko neútočilo na ukrajinskou energetiku z humanitárních pohnutek. Ruskem rozpoutaná válka si už na Ukrajině vyžádala tisíce mrtvých mezi vojáky i civilisty a denně pustoší ukrajinská města a ukrajinskou infrastrukturu.

20:34

Ukrajina už nemá skoro žádné střely k západním systémům protivzdušné obrany Patriot a Iris-Ttvrdí novinář a analytik deníku Bild Julian Röpcke, který se odvolává na svůj anonymní zdroj. Oba systémy jsou přitom pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami, upozornil novinář, na jehož analýzy vývoje bojů se často odvolávají ukrajinská média.

20:34 Stará vlajka Běloruska

V běloruské vazbě zemřel jednapadesátiletý Aljaksandr Kulinič, kterého úřady obvinily z urážky autoritářského vůdce země Alexandra Lukašenka. Oznámila to dnes lidskoprávní organizace Vjasna, podle níž je Kulinič šestý politický vězeň, jenž zemřel v Bělorusku za mřížemi. Podle oficiálních údajů zemřel na ischemickou chorobu srdeční, napsalo Rádio Svoboda.

20:20

Japonský premiér Fumio Kišida dnes využil svého projevu v americkém Kongresu k vyzdvižení role Spojených států na mezinárodní scéně v době sílících obav spojených s kroky Ruska a Číny. Mimo jiné varoval před ukončením americké podpory Ukrajiny a nastínil paralelu mezi válkou na východě Evropy a vývojem v jihovýchodní Asii. Informují o tom světové zpravodajské agentury. Kišida na společné schůzi obou komor Kongresu vystoupil den poté, co jej americký prezident hostil v Bílém domě v rámci státní návštěvy podtrhující význam, jaký Washington partnerství s Japonskem přikládá. Posilováním vztahů s Tokiem a dalšími asijskými spojenci chtějí USA čelit rostoucímu čínskému vlivu.

19:04

Cílem dnešního summitu iniciativy Trojmoří ve Vilniusu bylo vyjádřit pokračující podporu Ukrajině napadené Ruskem, ale i zdůraznit spolupráci mezi členskými a přidruženými zeměmi v energetice, dopravní infrastruktuře a digitálních technologiích. Českým novinářům to v Litvě po schůzce řekl prezident Petr Pavel.

18:19 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB dnes prohlásila, že britské speciální jednotky dohlížely na většinu ukrajinských operací namířených proti ruské Černomořské flotile a na útoky na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Zároveň s odvoláním na FSB uvedla, že na Ukrajině působí britské námořní speciální jednotky (SBS) a že jejich přítomnost svědčí o přímém zapojení Británie do konfliktu.

18:19

"Bude to možná o dodávkách materiálu, možná o nějaké pomoci nemateriální, jako je třeba podpora se zpravodajskými informacemi, případně technologiemi," specifikoval český prezident, čeho by se mohla týkat bilaterální dohoda mezi Českem a Ukrajinou. "Může to být ale i spolupráce obranného průmyslu, případně přenos některé výroby na ukrajinské území," poznamenal Pavel. "To všechno jsou věci, které souvisejí s obranyschopností," poznamenal.

18:16

Česko už identifikovalo více než milion kusů dělostřelecké munice v zemích mimo Evropské unie, jež by mohly být zakoupeny pro Ukrajinu. Po dnešním summitu iniciativy Trojmoří to českým novinářům ve Vilniusu řekl prezident Petr Pavel.

18:14

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. V květnu či v červnu by mohla být uzavřena, řekl dnes novinářům po summitu iniciativy Trojmoří ve Vilniusu český prezident Petr Pavel. O konkrétní podobě dokumentu je podle něj předčasné mluvit. "Bude to možná o dodávkách materiálu, možná o nějaké pomoci nemateriální, jako je třeba podpora se zpravodajskými informacemi, případně technologiemi. Může to být ale i spolupráce obranného průmyslu, případně přenos některé výroby na ukrajinské území," poznamenal Pavel.

18:01 Vlajka Maďarska

Maďarská vláda zavede nové restrikce na dovoz ukrajinských zemědělských produktů. Uvedl to dnes maďarský ministr zemědělství István Nagy. Vláda chce tímto krokem chránit domácí zemědělce před výkyvy na trhu způsobenými levnějším ukrajinským dovozem, napsala agentura AP.

15:25

Zástupci slovenské a ukrajinské vlády se na dnešním společném jednání na Slovensku dohodli na posílení energetických propojení obou zemí, novém železničním spojení i modernizaci společného hraničního přechodu. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož nynější vláda po nástupu do úřadu loni na podzim zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico rovněž podpořil ambice Kyjeva na vstup do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal po jednání s kolegy na Slovensku ocenil pomoc a podporu Bratislavy.

14:24

Dnešní summit iniciativy Trojmoří ve Vilniusu je důležitý z ekonomického hlediska, ale i kvůli bezpečnostní spolupráci, cílem je posílit odolnost, obranyschopnost a mobilitu napříč regionem. Českým novinářům v Litvě to řekl prezident Petr Pavel. Před summitem se setkal s estonským protějškem Alarem Karisem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, čeká jej také bilaterální jednání s bulharskou hlavou státu Rumenem Radevem.

13:21

Český prezident Petr Pavel se dnes ve Vilniusu sešel se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který mimo jiné poděkoval České republice za iniciativu na zajištění munice pro napadenou zemi ve státech mimo Evropskou unii. Hlavy států probraly i další aktuální potřeby Ukrajiny. Oba prezidenti se v Litvě zúčastní summitu iniciativy Trojmoří.

13:10

Ukrajina a Lotyšsko podepsaly desetiletou bezpečnostní smlouvu, podle níž má Lotyšsko Ukrajině poskytovat vojenskou pomoc ve výši 0,25 procenta svého HDP. Dnes o tom na Telegramu informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který přijel do Vilniusu na summit Trojmoří.

12:25

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo rakouského velvyslance, aby protestovalo proti vyhoštění dvou ruských diplomatů z Rakouska. V odvetě ruská diplomacie prohlásila jednoho pracovníka rakouského velvyslanectví v Moskvě za personu non grata, bude tedy muset Rusko opustit.

11:14 Stará vlajka Běloruska

Do Polska se ve středu snažilo přes hraniční plot dostat z Běloruska v jednom místě asi 220 migrantů. Někteří si přinesli žebříky a podle mluvčí polské pohraniční stráže se chovali agresivně, po policistech a vojácích házeli kameny a větve. Tlak na polskou hranici s Běloruskem v posledních týdnech roste.

11:13

Ruské rakety při nočním útoku úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centrenerho, kterému elektrárna patří.

"Všichni pracovníci, kteří měli směnu v době útoku, jsou naživu," řekl předseda dozorčí rady Andrij Huta. V turbínové části elektrárny po výbuchu vypukl rozsáhlý požár, který se hasiči snaží uhasit.

11:08

Ruští vojáci si "na koleně" zhotovili podivný kovový krunýř pro tank T-72. Ukrajinci si ho překřtili na "želví" tank a jen asi den poté, kdy vyjel na frontovou linii v okolí Krasnohorivky, západně od Doněcku, ho vypátrala jednotka s dronem.

11:07

Nový ukrajinský zákon namísto povinné vojenské služby zavádí "základní vojenskou přípravu", kterou lze absolvovat i v době vysokoškolského studia, anebo v armádních výcvikových střediscích. Příprava má začít od 1. září příštího roku.

Předloha navrhovala, aby je vojenská správa mohla přes soud připravit o řidičské průkazy a také citelné zvýšení pokut. Lidé, kteří nesloužili v armádě či neprošli vojenskou přípravou, nebudou moci pracovat ve státních službách, v prokuratuře či u policie, dodala BBC.

11:06

Ukrajinský parlament přijal zákon o mobilizaci. Pro mnohé kontroverzní norma má posílit armádu, čelící více než dva roky ruské agresi. Hlavním úkolem novinky je podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády. 

Muži ve věku od 18 do 60 let jsou povinni do 60 dnů aktualizovat své údaje, což mohou učinit i elektronickou cestou. Následně jsou povinni mít u sebe příslušné doklady a předložit je na požádání. Ukrajinci žijící bez těchto dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.

11:05

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 
vítáme Vás u nového online přenosu k dění na Ukrajině. Všechny staré informace najdete zde.