Jen roušky nepomohou, školy musí větrat. Podívejte se, jak se vir šíří po třídě

Tomáš Klézl Jiří Kropáček Tomáš Klézl, Jiří Kropáček
23. 11. 2020 5:30
Prvňáci a druháci se vrátili do lavic a stejně jako na jaře musí dodržovat opatření proti šíření koronaviru. V přicházející zimě ale mohou některá z nich přinést komplikace. I v těch největších mrazech bude třeba alespoň o přestávkách vyvětrat veškerý vzduch ze tříd. Podle vědců právě toto vedle roušek pomůže omezit nákazu covidem ve školách. Ředitelé tak doporučují rodičům děti pořádně obléct.

Poznámka Modelový případ počítá s třídou o rozměrech 10m x 6m x 3m. Přítomno je 24 žáků a jeden učitel, který je nakažený. V místnosti žáci tráví čtyři vyučovací hodiny, učitel mluví nahlas tři čtvrtiny času.

Bez roušek, bez vyvětrání

Nejsou-li zavedena žádná opatření, tedy nikdo nemá roušku a nevětrá se, může se od nakaženého učitele rozšířit nákaza až na 10 žáků.

S rouškami, bez vyvětrání

Mají-li všichni ve třídě nasazené roušky, ale ve třídě se nevětrá, může se od nakaženého učitele rozšířit nákaza na čtyři žáky.

S rouškami a s vyvětráním každých 45 minut

Při opatření, kdy se po každé vyučovací hodině vyvětrá a všichni mají nasazené roušky, hrozí přenos nákazy od učitele maximálně dvěma žákům.

"Z epidemiologického pohledu je zásadní zejména pravidelné větrání vnitřních prostor - v délce alespoň pěti minut během přestávek a zároveň jednou uprostřed každé vyučovací hodiny," přečetli si ředitelé opět otevřených základních škol v manuálu, který dostali od ministerstva zdravotnictví.

Podle odborníků má pravidelné a intenzivní větrání - společně s rouškami - pomoct zabránit ve školách šíření koronaviru aerosolem, který ze sebe vypouštějí i bezpříznakoví nakažení lidé například při mluvení nebo dýchání. Účinné může být zvlášť v nadcházejících zimních měsících. 

"Když je rozdíl teplot vevnitř a venku deset stupňů, tak za pět minut dojde k výměně vzduchu v té místnosti. Takže máte nulovou koncentraci viru a začíná se znovu od nuly," říká expert na fyziku aerosolů Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.

Podle něj ovšem nestačí pouze otevřít okna "na ventilačku". Virus z místnosti vyžene jedině pořádný průvan. "Je mnohem účinnější jednou za nějakou dobu, řekněme za půl hodiny nebo hodinu, otevřít naplno dveře a všechna okna. Vzduch se zcela vymění a na to stačí zhruba těch pět minut nebo přestávka," vypočítává Ždímal. I vrcholně nakažlivé dítě ze sebe v případě, že má roušku, za 45 minut nestihne vydat dostatečné množství viru, aby nakazilo své spolužáky.

V případě, že je nakaženým učitel, je situace o něco horší. Tím, že de facto soustavně a nahlas mluví, ze sebe vydává viru podstatně víc. Pokud jsou ovšem zachována všechna opatření, tedy roušky a větrání o přestávkách, tak v nejhorší situaci, kdy je vrcholně nakažlivý, by za celý vyučovací den strávený s 24 dětmi nakazil pouhé dva žáky. To je pětkrát méně než bez dodržení jakýchkoli opatření a dvakrát méně než v případě, kdy sice mají všichni roušky, ale nevětrá se.

Ukazuje to grafika, kterou Aktuálně.cz ve spolupráci se Ždímalem vypracovalo na základě počítačového modelu Coloradské univerzity. Pokud by 24 dětí s vrcholně nakaženým učitelem strávilo ve třídě čtyři vyučovací hodiny bez roušek a vyvětrání, nakazilo by se jich deset. Pokud by na sobě měli všichni roušky, číslo by se snížilo na čtyři. Vyvětrání o každé přestávce pak zmenší číslo na dva, výměna vzduchu i během hodiny pak na méně než jedna. 

České školy se mohou opřít také o zkušenosti z ciziny. "Doporučení vyvětrat o každé přestávce co nejintenzivněji je v Německu považováno za dostatečné. S tím, že když se to během hodiny ještě jednou vyluftuje, tak je to ještě lepší," říká Ždímal.

Větrat budeme i během hodin, říkají ředitelé

Ředitelé, které Aktuálně.cz oslovilo, situaci rozhodně nechtějí podcenit. Intenzivně větrat plánuje například Jaroslav Jirásko ze základní školy v Lázních Bělohrad. "Každou krátkou přestávku otevřeme všechna okna na deset minut, každou dlouhou na dvacet minut. A pak na pár minut ještě jednou během hodiny. Už je osvědčeno, že to funguje," řekl.

Základní škola Boženy Němcové v Litoměřicích má podle jejího ředitele Václava Hanče výhodu v tom, že sídlí ve staré budově. "Přestože máme relativně nová dřevěná okna, tak dochází k přirozenému větrání. Budeme se ale přirozeně snažit zajistit, aby děti měly přísun čistého vzduchu. Budeme mít otevřené dveře na chodby a pravidelně budeme otevírat okna," říká.

V intervalech přibližně dvaceti minut plánuje třídy kompletně vyvětrat také ředitelka Základní školy Lužec nad Vltavou Pavla Kopeluková. Mimo to počítá také s tím, že po zbytek času budou okna otevřena "na ventilačku". "Samozřejmě jsme ale rozumní lidé, a když bude venku vichřice, tak se tomu přizpůsobíme," dodává.

Když se vyvětrá prudce, teplota se nesníží, říká expert

Nabízí se otázka, jestli nebude ve školách při tak častém větrání zima, a imunita dětí tak nebude vystavena většímu tlaku. Podle Ždímala ale vyvětrání nemusí znamenat dlouhodobý pokles teploty. "Když se vyvětrá rychle a prudce, tak se pouze vymění vzduch, ale stěny mají mnohem vyšší tepelnou kapacitu než ten vzduch, čili jeho výměna nezpůsobí tak velkou energetickou ztrátu," vysvětluje.

Oslovené školy ovšem nechtějí situaci podcenit a budou apelovat na rodiče, aby své děti pořádně oblékli, případně jim přibalili i deku. A to nejen proto, že může být ve školách chladněji než obvykle, prvňáci a druháci budou trávit víc času venku. Někde tak budou mimo školu trávit hodiny prvouky nebo přestávky. "O velké přestávce budeme chodit ven, i když bude kolem nuly," říká Jirásko.

Naprosto podstatné podle Ždímala je, aby měly děti i učitel na sobě roušky. Klidně i ty ušité od babičky. "Klíčem není kvalita roušek, klíčem je, aby to nosili všichni nebo alespoň skoro všichni," upozorňuje.

Video: Před zimou klíčová informace. Superpočítač zjistil, jak vlhkost ovlivňuje šíření koronaviru

Jak ukázala simulace, vlhkost vzduchu nižší než 30% vedla k více než dvojnásobnému výskytu aerosolových částic při srovnání s 60% a vyšší vlhkostí. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy