Přehledně: Proč je nový koronavirus nyní tak rozšířený? A jaké má Česko vyhlídky?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 10. 2020 18:36
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v úterý pořádala on-line diskusi předních českých virologů, infektologů či imunologů o nynější pandemii. Redakce Aktuálně.cz vybrala informace odpovídající na časté dotazy veřejnosti: Proč Česko tak silně zasáhla druhá vlna? Kde jsou příčiny a jak je napravit? Jaká rizika jsou největší? Jak je to s vývojem léků na nemoc covid-19?
Grafika: symptomy covid-19 přehledně
Grafika: symptomy covid-19 přehledně | Foto: Denis Chripák

Proč jsou nové koronaviry tak nebezpečné?

Virus SARS-CoV-2 - označovaný častěji jako nový koronavirus způsobující onemocnění covid-19 - může v napadeném člověku vyvolat těžký akutní respirační syndrom. Virolog Ivan Hirsch upozorňuje, že již před 8000 lety existoval společný prapředek koronavirů. Nejznámější jsou čtyři koronaviry způsobující mírné příznaky - jeden se u lidí objevil již ve 14. století, další tři v 19. století. Slabé příznaky, které tyto "staré" viry vyvolávají, plynou právě z dlouhého soužití člověka s nimi.

Jenže "nové" viry SARS-CoV a MERS-CoV zaútočily na člověka až v roce 2002, respektive o deset let později. A nynější SARS-CoV-2 teprve loni. Lidský organismus na ně zatím není zvyklý. Proto na onemocnění SARS umíralo 11 procent, a na MERS dokonce 35 procent nakažených, naštěstí jejich výskyt byl omezen v místě i čase. U nového koronaviru vědci zatím odhadují, že zabíjí kolem jednoho procenta lidí, zároveň ale dodávají, že to může být vyšší číslo, neboť se nákazu mnohdy nepodaří odhalit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 45 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy