Do konce roku může být hotových pět vakcín na covid-19. Jednu už Británie schválila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
2. 12. 2020 16:20
Británie ve středu jako první na světě schválila použití vakcíny proti covid-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být od příštího týdne. Kromě ní si závěrečnou fází klinického testování podle Světové zdravotnické organizace prochází dalších deset kandidátních vakcín. Ještě letos mohou být připraveny čtyři z nich - tři čínské a jedna ruská.
Foto: Reuters

"Vláda dnes přijala doporučení lékové agentury MHRA schválit vakcínu proti covidu-19 od Pfizeru a BioNTechu k použití," uvedl britský kabinet. "Vakcína bude v Británii dostupná od příštího týdne," píše se v prohlášení. Ministr zdravotnictví Matt Hancock dodal, že nemocnice jsou na přijetí očkovací látky připraveny.

Spojené království si u společnosti objednalo očkovací látku pro 20 milionů lidí, není však jasné, kolik jich země dostane do konce roku. Aby vakcína člověka ochránila, musí ji lékaři podat ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů. Podle britské vlády jsou první na řadě zaměstnanci ve zdravotnictví a obyvatelé domovů pro seniory, dále by se vakcína měla podat starším lidem, píše agentura AP.

Nákup až 300 milionů dávek této vakcíny schválila už v listopadu Evropská komise a žádost o schválení mimořádného nasazení látky si firmy rovněž v listopadu podaly ve Spojených státech. Agentura DPA dříve uvedla, že Pfizer a BioNTech požádaly o registraci vakcíny i v Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku.

Účinnost 95 procent

Na vývoji dalších vakcín také pracují desítky firem po celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v polovině listopadu nacházelo 48 kandidátních vakcín proti nemoci covid-19 v klinickém hodnocení a 164 vakcín je v předklinickém testování.

V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí 11 vakcín včetně té od Pfizeru a BioNTechu. Britské úřady rovněž zvažují další látku od farmaceutické společnosti AstraZeneca. Rusko zahájilo očkování proti covidu svojí vakcínou Sputnik 30. listopadu.

Některé společnosti již oznámily odhadovanou účinnost jejich vakcín. Pfizer a BioNTech má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19, do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Ruská vakcína Sputnik podle ruských údajů dosahuje podle předběžných výsledků účinnosti 92 procent. A vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna má podle testů účinnost 95 procent.

Podle odhadů by mohly ještě v prosinci 2020 být připraveny kromě Sputniku také tři čínské vakcíny z biologických institutů v Pekingu a Wuchanu.

Přehled vakcín proti covidu-19 v poslední, třetí fázi klinických studií (řazeny abecedně):

Firma a vývojové centrum země odhadovaná účinnost (v procentech) místo testování odhad, kdy by mohla být ukončena třetí fáze testovacích studií a vakcína by mohla být připravená k podávání *
AstraZeneca/Oxfordská univerzita Británie/Švédsko 62 - 90 Británie, Brazílie leden 2021
BioNTech/Fosun Pharma/Pfizer Německo/Čína/USA až 95 USA, Německo prosinec 2020
Bharat Biotech International Indie - Indie druhé čtvrtletí 2021
CanSino Biologics/Pekingský biotechnologický institut Čína - Čína, Pákistán prosinec 2020
Janssen Pharmaceutica (Johnson & Johnson)/ BIDMC USA, Belgie, Izrael - USA, Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie, Mexiko, Peru, Filipíny, Ukrajina 2023
Moderna/Národní institut pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) USA 95 USA 2021
Novavax USA - Austrálie červenec 2021
Sinopharm/Wuchanský biologický institut Čína - Čína prosinec 2020
Sinopharm/Pekingský biologický institut Čína - Abú Zabí prosinec 2020
Sinovac Čína - Čína, Brazílie, Indonésie leden 2021
Sputnik V/Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji Rusko 92 Rusko prosinec 2020

Zdroj: WHO, údaje společností

*odhady médií nebo prohlášení zástupců společností

Video: S vakcínami jsme na tenkém ledě. Je otázkou, jestli je pokus Pfizeru na místě, říká Petráš

U RNA vakcíny od Pfizeru nejsme schopni odhadnout dopady, je to velmi překotná technika, míní vakcinolog Marek Petráš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 53 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Horní komora Kongresu bude rozhodovat o tom, zda uzná republikánského exprezidenta vinným z podněcování ke vzpouře při nedávných nepokojích v sídle Kongresu.

Senátní lídři už dříve oznámili, že se žalobou budou zabývat až od 9. února, šéf demokratů v horní komoře Chuck Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy