Jak začala pandemie: Uniklé dokumenty ukazují jiné počty, než Čína zveřejňovala

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 12. 2020 6:24
O skutečném počtu nakažených koronavirem v Číně se od počátku pandemie vedou debaty. Zatímco čínská strana jakékoliv zatajování nebo nepřesné informování odmítá, zahraniční experti mluví o netransparentnosti dat. Bližší pohled na počátek pandemie nyní poskytly interní dokumenty čínského úřadu z provincie Chu-pej, které někdo vynesl na veřejnost.
Nemocnice ve Wu-chanu.
Nemocnice ve Wu-chanu. | Foto: Reuters

Interní 117stránkový dokument Chupejského centra pro kontrolu a prevenci nemocí pokrývá období mezi říjnem loňského roku a březnem toho letošního. Chu-pej je přitom oblast, pod kterou spadá i město Wu-chan, původní ohnisko epidemie.

Zpráva označená nápisem "interní dokument, ponechejte důvěrné" se však nyní dostala do rukou americké stanice CNN, která potvrdila její autenticitu.

Novinářům ji poslal zdroj, který pracuje uvnitř čínského zdravotnického systému, ale přeje si zůstat anonymní. Jako důvod vynesení tajných materiálů uvedl, že "je vlastenec, jehož motivuje odhalení zcenzurované pravdy a snaha vzdát tak úctu kolegům, kteří o tom už veřejně promluvili". Naráží tím pravděpodobně na čínské lékaře a odborníky, kteří o vážnosti viru informovali už na počátku roku, ale byli umlčeni.

Odhalené dokumenty potvrzují dřívější obavy, že skutečné počty nakažených se neshodují s těmi, které čínský režim veřejně prezentoval. Například 10. února, kdy bylo oficiálně po celém světě 40 tisíc infikovaných koronavirem, země ohlásila 2478 nových případů. Jenže chupejský úřad ve svých interních materiálech ve stejný den zapsal číslo 5918. To je více než dvojnásobek.

Vyšší počet nakažených zahrnuje nejen potvrzené případy, tedy ty, kterým vyšel pozitivní test na koronavirus, ale také pacienty, jimž nemoc covid-19 diagnostikovali jinými metodami, například pomocí rentgenu plic. Tyto případy, označené jako "klinicky potvrzené", se do oficiální statistiky nedostaly. 

Stejně se oficiálním záznamům vyhnuly i takzvané "předpokládané případy". Tak úřad nazývá pacienty, kteří sice nebyli otestovaní, ale přišli do kontaktu s nakaženými a vykazují příznaky onemocnění - mají horečku a dýchací potíže. Obě kategorie se začaly do statistik započítávat až o více než měsíc později.

"Zveřejněná čísla byla umírněná, což odráží, jak zmatená a chaotická situace to byla," řekl pro CNN Chuang Jen-čung, odborník na veřejné zdraví z neziskové organizace Rada pro mezinárodní vztahy.

Nevyjasněná terminologie se odrazila i na uvádění počtů úmrtí na koronavirus. Čínská strana 7. března uváděla, že od počátku epidemie zemřelo na nemoc 2986 lidí. Dokument ale opět započítává i oběti označené jako "klinicky potvrzené" a "předpokládané případy". Najednou jich je 3456.

Více než 23 dní

V dokumentech je popsaný i pomalý proces diagnostikování. Ten na počátku epidemie zpozdily nevhodné testy. Ačkoliv se poté začaly používat jiné metody, ještě na začátku března průměrný čas od provedení testu do stanovení diagnózy byl více než 23 dní.

Jang Ta-li, profesor z americké Chicagské univerzity, který zkoumá původ pandemie koronaviru, se domnívá, že zveřejnění nekompletních čísel vedlo k tomu, že svět si neuvědomoval závažnost nemoci. "Všichni doufali, že to bude jako v roce 2003 s virem SARS, který se podařilo dostat pod kontrolu, a všechno se vrátí k normálu," uvedl. 

Jak ale stanice CNN uvádí, získané materiály nenaznačují, že by čínské úřady zatajovaly data záměrně. Spíš se podle ní ukazuje, že čínské zdravotnictví nebylo na takovou krizi připravené a jednalo chaoticky.

Důležitý prosinec 2019

Dokument se nezaměřuje jen na koronavirus, ale popisuje celé půlroční období. Sahá tedy až dva měsíce před první potvrzený případ nákazy.

Popisuje tak i stav nemocnic v provincii Chu-pej na začátku prosince. Ty v té době čelily velkému náporu pacientů s chřipkou. Jejich množství bylo až dvacetinásobné ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018. To vedlo k dočasnému zahlcení nemocnic a lékařů.

Podle CNN lékaři u některých z těchto pacientů zjistili i neznámou odnož viru, a je proto možné, že mohlo jít o první nakažené koronavirem. Nicméně nejvíce pacientů s chřipkou tehdy hlásila města I-čchang a Sien-ning, nikoliv Wu-chan, který je považovaný za místo původu nákazy.

Tyto informace by mohly mít vliv na nezávislé vyšetřování původu viru, se kterým brzy začne Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta bude také řešit, kolik nakažených bylo v Číně už v loňském roce, tedy u zrodu epidemie. Čína tuto informaci neposkytla, pouze sdělila WHO, že její lékaři zaznamenali 44 případů zápalu plic neznámého původu. Získaný dokument bez bližších podrobností mluví o přibližně 200 takových případů. 

Čínská vláda na dotazy CNN nereagovala.

Video: Covid škodí i srdci. Krevní sraženiny vedou ke smrti mladých, říká Češka z Johnse Hopkinse

Zkoumáme, do jaké míry může koronavirus poškozovat srdce, objevují se záněty a krevní sraženiny, některé studie jsou alarmující, zajímají nás i mladí | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 27 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 43 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 1 hodinou

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy