Závod s časem. Asie má rekordní čísla a mluví o třetí vlně, Evropa doufá ve vakcínu

Martin Novák Martin Novák
30. 11. 2020 5:30
Evropa se potýká s druhou vlnou pandemie koronaviru a vyhlíží s nadějí vakcíny, na kterých pracuje několik farmaceutických firem. Některé asijské země už ale mezitím procházejí vlnou třetí. Byť ve srovnání se starým kontinentem či Spojenými státy jsou tam čísla nakažených nízká.
Lidé v ochranných oblecích odnášejí jednu z obětí nemoci covid-19 v Dillí.
Lidé v ochranných oblecích odnášejí jednu z obětí nemoci covid-19 v Dillí. | Foto: Reuters

Jižní Korea zaznamenala ve čtvrtek 583 nových případů koronaviru, což je nejvíce od března. Ve velkých a hustě osídlených asijských megalopolích je ale i takový počet problém vzhledem k možnosti exponenciálního růstu počtu nakažených.

Jihokorejská vláda přitom na začátku října v metropoli Soulu a okolí uvolnila restrikce, zavedené kvůli druhé vlně pandemie v létě. Rozvolnění ale netrvalo ani měsíc. Minulý týden kabinet znovu přikročil k razantnímu omezení kontaktů. Školní výuka je distanční, vojáci mají zákaz opouštět armádní základny a všichni obyvatelé mají maximálně omezit setkávání s osobami mimo vlastní rodinu.

Epidemiologové kritizují vládu, že rozvolnila opatření příliš brzy a rychle. "Uvolnění bylo předčasné, učiněné kvůli obavám z ekonomického dopadu a kvůli celkové únavě ze všech omezení. Navíc lidé ztratili ostražitost," řekl agentuře Reuters Kim Vu-ču, profesor z oddělení infekčních chorob Univerzitní nemocnice v Soulu.

Nedaleké Japonsko ve středu registrovalo za den dva tisíce nakažených, což je jeho dosavadní rekord. Největšími ohnisky nemoci covid-19 jsou města Sapporo a Ósaka. "Pokud nezastavíme šíření teď, bude těžké ho dostat pod kontrolu. Možná budeme muset přijmout tvrdá opatření," uvedl Šigeri Omu, člen vládního expertního týmu pro boj s pandemií.

Promořenost je malá

Tokio má příští rok pořádat olympijské hry, přesunuté kvůli konoraviru z letošního léta. Guvernérka hlavního města Juriko Koikeová ale nedávno zapochybovala o tom, že jejich konání bude možné, pokud se situace nezlepší a nebude možné bez karantén plně obnovit mezinárodní dopravu.

Virolog Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity v Brně deníku Aktuálně.cz řekl, že po rozvolnění přijatých opatření se musí počítat s novou vlnou nakažených.

"Ty vlny jsou odrazem toho, jak se chová společnost. A když se uvolní sociální kontakty, dojde ke zrychlení šíření viru. Stupeň promořenosti populace je stále nízký. Je to vidět v Itálii v Lombardii, kde měli už na jaře mnoho nakažených, ale teď jejich počet znovu narůstá," vysvětluje s tím, že promoření populace musí dosáhnout alespoň šedesát procent, možná i víc. "K tomu došlo na některých místech v Brazílii, ale nikde na světě ne na celostátní úrovni," dodává virolog.

Ohledně vakcín je Plevka optimistický. "Je skvělá zpráva, že poskytují i více než 90procentní ochranu před infekcí. Kladný efekt očkování přijde ve dvou fázích. V první se proočkují zdravotníci a starší lidé, tedy rizikové skupiny. Tím odpadne tlak epidemie na zdravotní systém a nebude hrozit jeho přetíženost. Pak přijde druhá fáze, kdy se naočkuje většina populace. Když se toto stane, tak koronavirus přestane být hrozbou," uvádí virolog.

Třetí vlna v Evropě?

Expert Světové zdravotnické organizace David Nabarro v rozhovoru pro švýcarská média řekl, že Evropa se bohužel třetí vlně nevyhne. "Zastihne" ji před tím, než bude široce dostupná vakcína.

Tato třetí vlna podle něj pravděpodobně proběhne v lednu a únoru. "Evropa by se měla poučit z Asie. Na virus je třeba reagovat rychle a rozhodně. Když váháte nebo činíte polovičatá opatření, máte později větší problém," tvrdí Nabarro.

Po několika týdnech bez jediného nakaženého hlásí nové případy také Nový Zéland a první nakažený se objevil i na tichomořském ostrově Samoa.

Video: Česká studentka Anna Povolná popisuje boj Jihokorejců s virem při první vlně:

Česká studentka Anna Povolná popisuje boj Jihokorejců s koronavirem. | Video: Anna Povolná
 

Právě se děje

před 7 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy