Počasí

28. 7. 2020 23:37

Kvůli silné bouřce jsou bez proudu desítky tisíc domácností, hasiči nejvíc zasahovali na Vysočině

Kvůli silné bouřce jsou v Česku bez proudu desítky tisíc domácností. Společnost E.ON evidovala pozdě večer 36 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo kolem půl jedenácté večer na jejím distribučním území 46 tisíc domácností, přičemž kolem 21:00 to bylo 70 tisíc domácností. ČTK to sdělila mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková. Nejhorší situace je podle ní na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Hasiči řešili od 17:00 do 22:00 v souvislosti s bouřkami 570 událostí. Nejvíce zasaženým krajem je Vysočina, následuje Jihomoravský kraj, Jihočeský kraj, Zlínský kraj a Olomoucký kraj, uvedli hasiči na twitteru.

Zdroj: ČTK
28. 7. 2020 18:05

Česko zažilo zatím nejteplejší den letošního roku, rekordy ale nepadly

Česko dnes zažilo nejteplejší den letošního roku. Teplotní rekordy pro dnešní den překonány nebyly, v roce 2013 bylo ještě o tři až čtyři stupně Celsia tepleji než dnes, řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bylo v úterý v Dobřichovicích u Prahy, a to 35,6 stupně Celsia. 

Zdroj: ČTK
11. 7. 2020 11:55

Na východě republiky hrozí silné deště, hladiny řek mohou stoupat

V Jeseníkách v noci spadlo až 30 milimetrů srážek, hodně pršet tam bude i dnes. Aktuální výstraha na vydatný déšť platí do večera pro severovýchodní části Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí je vyhlášena do nedělního rána pro oblasti Moravské Třebové a Mohelnice. Ve zbývajících částech republiky bylo varování na silný déšť i nebezpečí povodní zrušeno.

Vydatně a trvale pršet v sobotu bude podle meteorologů v oblastech Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová a Žamberk v Pardubickém kraji, v okolí měst Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Šumperk, Uničov a Zábřeh v Olomouckém kraji a na Bruntálsku, Krnovsku a Rýmařovsku v Moravskoslezském kraji. Vzhledem ke srážkám a nasycenosti území mohou některé řeky stoupnout nad hranici prvního povodňového stupně.

Český hydrometeorologický ústav před víkendem varoval i před bouřkami, které v noci na sobotu přešly přes část republiky. Zaměstnaly hasiče v několika krajích, kteří hlavně odstraňovali popadané stromy a odčerpávali vodu, větší škody ale nevznikly.

Zdroj: ČTK
2. 7. 2020 9:39

Česko zažilo první letošní tropickou noc, teplota v Praze neklesla pod 20 stupňů

První letošní tropickou noc v Česku, při které teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia, zaznamenala nejstarší česká meteorologická stanice Klementinum v Praze. Meteorologové tam v noci na čtvrtek naměřili 20,7 stupně Celsia. 

"V ostatních místech Česka bylo v noci povětšinou mezi 19 a 15 stupni Celsia," řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Loni zažili lidé první tropickou noc na řadě míst republiky v noci na 11. června. Nejtepleji bylo tehdy na stanici Jeseník, kde naměřili 21,9 stupně.

Zdroj: ČTK