Počasí

25. 8. 2020 11:56

Česko ve středu zasáhne silný vítr. Zasáhne hlavně Beskydy a Jeseníky

Česko s výjimkou jihu země zasáhne ve středu silný vítr, který může lámat stromy nebo zkomplikovat dopravu. V Praze, většině Ústeckého a Středočeského kraje začne tento den současně platit výstraha před nebezpečím vzniku požárů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

Vítr může zejména v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů za hodinu. Zejména v Beskydech a Jeseníkách hrozí vzhledem k předchozím srážkám vyšší riziko vyvracení stromů na podmáčené půdě. "Po delším období bez silného větru a vzhledem k olistění stromů je vyšší pravděpodobnost polomů a dalších škod," uvedli meteorologové. Vítr by měl v noci na čtvrtek zvolna slábnout.

Zdroj: ČTK
22. 8. 2020 13:30

V Jeseníkách a Beskydech mohou dnes po bouřkách stoupnout hladiny menších toků

Ojediněle se podle meteorologů mohou večer a v průběhu noci na neděli rozvodnit až na druhý povodňový stupeň. Na Moravě a ve Slezsku může v úhrnu napršet až kolem 60 milimetrů, bouřky přinesou i kroupy a nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu.

V souvislosti s přechodem studené fronty očekávají meteorologové přeháňky a bouřky na většině území ČR, silné a velmi silné bouřky podle nich zasáhnou hlavně Moravu a Slezsko.

Varování před rozvodněním toků platí pro Moravskoslezský a části Olomouckého, Zlínského a Pardubického kraje do nedělních 06:00.

Zdroj: ČTK
18. 8. 2020 12:29

Silné bouřky dnes zasáhnou Moravskoslezský kraj a Jesenicko

Silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím v úterý zasáhnou Moravskoslezský kraj a Jesenicko v kraji Olomouckém. Hrozí rozvodnění hlavně menších vodních toků a zatopení sklepů či podjezdů. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Už v minulých dnech Česko opakovaně zasáhly bouře s kroupami.

Výstraha před bouřkami platí od úterních 11:00 do 20:00 pro celý Moravskoslezský kraj a také pro okres Jeseník v Olomouckém kraji. Meteorologové očekávají, že naprší až 40 milimetrů srážek, tedy 40 litrů na metr čtvereční. Kromě přívalového deště a krup si musí dát lidé pozor také na blesky.

Zdroj: ČTK