Počasí

15. 12. 2020 12:15

Ve vyšších polohách se může při mrznoucím dešti tvořit ledovka, upozorňují meteorologové

Ve vyšších polohách na severozápadě a severovýchodě Čech, Českomoravské vrchovině a severovýchodě Moravy se může od uterý do středečního dopoledne tvořit při mrznoucím dešti ledovka. Při mrznoucích mlhách je nutno počítat s možností vzniku námrazy, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle něj přes Německo postupuje nad území Česka slábnoucí studená fronta, před kterou proudí, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry, teplejší vzduch od jihozápadu. "Ve vrstvě zhruba od 600 do 900 metrů nad mořem bude teplota povrchů většinou pod bodem mrazu, proto na nich bude při mrznoucím dešti vznikat ledovka. Na ostatním území je pravděpodobnost ledovky nižší," uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před ledovkou a námrazou platí především pro polohy od 600 do 900 metrů nad mořem v částech Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje, Vysočiny a v okolí města Dačice na Jindřichohradecku. S ledovkou by měli počítat rovněž lidé ve vyšších polohách části Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Zdroj: ČTK
11. 12. 2020 19:02

V noci mráz, přes den mírně nad nulou. Přelom prosince a ledna velké výkyvy nepřinese

Přelom prosince a ledna zřejmě nepřinese žádné větší teplotní výkyvy. V noci bude mrznout, přes den budou teploty asi mírně nad nulou či kolem nuly. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu.

Nejteplejší z příštích čtyř týdnů bude nejspíš ten příští. Zvláště na začátku příštího týdne může rtuť přes den ještě vystoupat poměrně vysoko, při malé oblačnosti až na sedm stupňů Celsia. Později se už ale budou teploty pohybovat nejvýše do pěti stupňů nad nulou a v noci mohou klesnout až na minus tři stupně. Místy, především na horách, může slabě sněžit a vyskytnou se mrznoucí mlhy.

V dalších týdnech se poté mírně ochladí. Týdenní průměry denních teplot se budou pohybovat těsně nad nulou a průměry nočních teplot klesnou postupně na minus pět stupňů. Objem srážek bude mezi 14. prosincem a 10. lednem pravděpodobně odpovídat dlouhodobému průměru pro toto období, nebo bude podprůměrný.

Zdroj: ČTK