Otevřely se volební místnosti.
Vážení čtenáři, předvolební on-line přenos tímto končí. Aktuální dění z volebních místností můžete sledovat v novém živém přenosu. Děkujeme za pozornost.
Podle šéfredaktora webu A2Larm Jaroslava Fialy nebude mít obsah zveřejňovaný na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman na volby zásadní vliv. Erik Tabery však upozorňuje, že popularita Andreje Babiše v poslední době mezi voliči klesá a že kauza Čapí hnízdo ve společnosti rezonuje.
Podle Erika Taberyho letošní volby vyhraje především strach. Strach z uprchlíků, z Evropské unie či globalizace.
Sledujte předvolební debatu Martina Veselovského od 13:00 na DVTV. Debatovat bude šéfredaktor webu A2Larm Jaroslav Fiala, analytička týdeníku Echo Lenka Zlámalová, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery a šéfkomentátor Livodových novin Petr Kamberský.
Živě: Bude premiérem Andrej Babiš? Uspěje Tomio Okamura? Sledujte předvolební debatu novinářů. Sdílejte, komentujte a napište nám, jestli a jak budete volit vy.
Zveřejnil(a) DVTV dne 20. Říjen 2017
Čtvrteční Duel Zaorálka s Babišem na Nově sledovalo 931 tisíc diváků starších 15 let, sdělila dnes Jana Ondrejechová z TV Nova. Superdebatu, kterou ČT vysílala až od 21:30, sledovalo podle serveru Mediaguru 822 tisíc diváků nad 15 let.
Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkony šéfa SPD Tomia Okamury či Pirátů Ivana Bartoše. U volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zaujala předsedu Institutu politického marketingu Karla Komínka nezvyklá gestikulace, šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj působil unaveně. Experti se shodli na tom, že politici do diskusí přišli připravení, což svědčí o profesionalitě kampaní.
Francouzská politička Marine Le Penová podpořila ve volbách SPD. "Nyní je důležité volit ty, kteří jsou hrdostí vašeho národa," řekla neúspěšná prezidentská kandidátka. Lídr SPD Tomio Okamura a Le Penová mají některá společná témata. Oba jsou pro omezení migrace a zastávají negativní názor na Evropskou unii.
Marine Le Pen otevřeně ve volbách podporuje SPD! Podívejte se na video a přidejte se k nám! Moc děkuji Marine Le Pen za podporu! PROSÍM SDÍLEJTE! Zadavatel: SPD; Zhotovitel: SPD; Politické hnutí SPD
Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne NaN. undefined NaN
Glosa Jana Lipolda: "Pokaždé si u voleb říkám: Proč jsou naše urny tak hrozně škaredé?"
K volbám vyzývá i ministra vnitra Milan Chovanec.
Svobodně volit a podílet se na směřování naší země nikdy neomrzí. Nenechme zemi oligarchům. Pojďme všichni k volbám! Bez Vás to nezvládneme. pic.twitter.com/oNaRFt2r1m
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) October 20, 2017
V Přerově.
Bizar v praxi #volby2017 pic.twitter.com/92yL0mZm3H
— Mickey ₪ ø lll ·o. (@xCOPIx) October 20, 2017
Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. U většiny se akreditovali slovenští novináři, zajímavostí jsou japonské štáby u Pirátů nebo u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí ANO, které je favoritem voleb, zaznamenalo zájem několika desítek zahraničních médií.
Z volebního štábu ANO chtějí o českých volbách vysílat televize z Německa, Rakouska, Polska, Francie, Itálie či Nizozemska, řekla mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. "Zájem má prakticky celá Evropa," doplnila.
"Kdo říká "teď, nebo nikdy", ten vlastně tvrdí, že žijeme v krachujícím systému, musíme ho od podlahy změnit. Což je lež; Česko žije nejlépe, jak kdy žilo, podle více parametrů," píše v komentáři Martin Fendrych.
Volby připomíná i vyhledávač Google.
Na poslední chvíli se snaží voliče přesvědčit i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V deníku Metro dnes na poslední straně vyšla "Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky".
ODS se na poslední chvíli snaží přesvědčit voliče. Na Smíchovském nádraží její členové rozdávali tašku s balónky, tužkami, spoustou tiskovin i cukrovinkou.
Vážení čtenáři, je 20. října, a už dnes se otevřou volební místnosti. Vítáme vás u pokračování kontinuálního předvolebního zpravodajství.
I superdebatu sledoval komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych - a tady je jeho další glosa:
"Superdebata" lídrů v ČT? Muži ku ženám, deset ku nule. To se nedá přehlédnout, je to vizitka maskulinního, svým způsobem nemocného, kulhavého Česka.
Kdo debatu vyhrál? V takovém počtu lidí (a se vstupy dalších aktérů stran) těžko najdete vítěze. Favoritem voleb je Andrej Babiš, ten ovšem debatu rozhodně nevyhrál, nebyl nejlepší. Stejně jako v TV Nova působil unaveně, zavíral oči, zakláněl hlavu, občas chrlil navrčené, stokrát řečené věty jak na kolovrátku: on je úspěšný, zbytek světa krade, korumpuje, on je "nesystém" proti systému klientelismu tradičních stran. Bla bla bla. Oposlouchané, trapné.
V debatě působil, jako vždy, připraveně a přesně Miroslav Kalousek, ale taky Lubomír Zaorálek, byť nedostal ani zdaleka tolik prostoru jako na Nově. Pokud byl vyvolán, stál za poslech Jan Farský, Matěj Stropnický, špatný nebyl Ivan Bartoš. Vojtěch Filip se kroutil, komunista, Tomio Okamura se nechal moderátorem nachytat při neznalosti u zdravotnictví, ale ví, že to jeho voličům nevadí.
Václav Moravec měl dobrý začátek, nasadil téma, co nastane po volbách a zda vůbec půjde složit vláda, téma pro voliče, který přemýšlí, zásadní, ale spád a úroveň, natožpak smysl debaty, ne vždy udržel. Dokázal ostře oponovat Babišovi a Okamurovi, na jiné tak důrazný nebyl, což vyvolávalo dojem, že si na ně poněkud zasedl.
Z debaty se dalo dobře poznat, kdo chce Česko udržet v EU a NATO, Zaorálek, Kalousek, Farský, Bělobrádek i Bartoš a Stropnický nás nikam vyhánět nechtějí.
Finální pocit? Superdebata v ČT sice nebyla super, a přece byla o dost lepší než klipy jednotlivých stran. Těžko však mohla ovlivnit nerozhodnuté. Zajímavý moment nastal, když Ivan Bartoš jasně potvrdil, že Piráti jsou zdrcující většinou pro NATO. O tom se mezi lidmi dost diskutovalo.
Kromě lídrů stran se na "superdebatě" v ČT podílel za každou stranu ještě další představitel, který v zákulisí odpovídal na dotazy přes internet. Podle televize se pro zástupce stran v tzv. on-line zóně sešlo přes 2000 dotazů.
Druhá polovina debaty, která podle vyjádření analytiků mohla plnit klíčovou roli pro řadu dosud nerozhodnutých voličů, se soustředila na otázku zdravotnictví. V úplném závěru dostal každý z lídrů půlminutu na oslovení voličů.
Během první hodiny se v televizní "superdebatě" mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.
Babiš odmítl možnost, že by kvůli kauze mohl nechat jiného představitele ANO, aby se v případě vítězství hnutí ve volbách ujal funkce premiéra místo něj. "Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí," řekl.
Babiš po vstupu na pódium hned musel v televizní "superdebatě" reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel. Šéf SPD Tomio Okamura se před Babišovým příchodem ohrazoval proti jeho slovům, že je loutkou kmotrů. "Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní," konstatoval Babiš. Přítomné publikum pak Babiš, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nestihli začátek závěrečné předvolební Superdebaty v České televizi. Kvůli účasti v předchozím duelu na televizi Nova a následném přejezdu ze studií soukromé stanice na Barrandově do Kongresového centra se zpozdili o zhruba čtvrt hodiny.
Možnost debatovat ve veřejnoprávní televizi dostali kromě nich i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených.
Americká televize Fox News vidí očekávané zvolení Babiše odlišně než britský list. "Pokud Češi udělají, co průzkumy předpovídají, zvolením lídra, který stojí proti unijnímu zasahování do práv členských států, se připojí k Polsku a Maďarsku," uvedla zpravodajská televize. Pro titulek svého komentáře na webu využila slovní hříčku v podobě názvu hnutí, když napsala, že "ano znamená ne otroctví Evropské unie".
Stanice také odmítla obavy listu The New York Times, který označil Babiše za možnou další hrozbu evropské jednoty. K takovým obavám nejsou žádné důkazy a Babiš se jen domnívá, že služba vlastní zemi je důležitější než budování jednotné Evropy. "A to je poselství, které se kontinentem šíří překvapivou rychlostí," dodala televize, která podporuje také amerického prezidenta Donalda Trumpa.
"Třiašedesátiletý Andrej Babiš, jehož odhadované jmění 4,1 miliardy dolarů (89 miliard korun) z něj dělá druhého nejbohatšího člověka v zemi, by se mohl stát dalším politikem, který vrazí klín mezi východ a západ kontinentu," píše britský deník Guardian s odkazem na problematické vztahy Polska či Maďarska s Evropskou unií. Dodal, že Praha již nyní vede s Bruselem spory kvůli přerozdělování běženců.
Češi se očekávaným zvolením miliardáře Andreje Babiše premiérem připojí k evropské vlně populismu, navíc svou zemi mohou zařadit po bok Maďarska a Polska, se kterými je Evropská unie ve sporu kvůli možnému porušování demokratických principů. Dnes to na svém webu napsal britský deník The Guardian s tím, že Babišovo hnutí ANO je favoritem hlasování nehledě na Babišův korupční skandál nebo varování kritiků obávajících se ohrožení demokracie. Naopak americká televize Fox News vidí Babiše jako šanci, jak Evropské unii vzkázat, aby přestala řídit životy Evropanů.
Debatu lídrů ČSSD a ANO na Nově sledoval komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych - a tady je jeho glosa:
Lubomír Zaorálek celkem přesvědčivě vyhrál, argumentoval, byl věcný, přinesl si dokumenty, jimiž dokládal, že (bývalé) firmy Andreje Babiše snižují cenu práce v Česku. Šéf ANO se zmohl více méně na opakování, že to či ono je "sprostá lež", "Zaorálek lže", kde kdo krade, ale nic nedokládal, prostě jen opakoval své stokrát vyřčené mantry. Byl slabý, vypadal unaveně, vyčichle, zjevně zatížen svými kauzami.
Až dětsky, trapně působilo jeho "já", jak se snažil přisvojit si zásluhy za práci celé vlády. Debatu prohrál, stejně jako ji Rey Koranteng nedokázal ukočírovat.
"On se tváří, že jediné, co bylo ve vládě dobrého, byl on," kritizuje Babiše Lubomír Zaorálek.
"Zvýšení důchodů jsem musel na koaliční radě páčit z pana Babiš heverem," podtkl Zaorálek směrem k lídrovi ANO.
"Sociální demokracie nikdy neřídila ministerstvo práce a sociálních věcí, řídí ho špatně. Potřebujeme, aby lidé, kteří pobírají sociální dávky, toho nezneužívali. Nadělají si děti, aby nemuseli do práce. Ty ale do té práce musíme nahnat. To by ale někdo musel resort řídit," kritizoval Babiš práci sociální demokracie.
Lubomír Zaorálek odmítl, že by ČSSD šla do vlády s ANO, pokud by v ní byl trestně stíhaný Andrej Babiš.
Dnes se v televizi Nova střetávají v duelu Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš.
Babiš na Nově vypadá unaveně, vyčichle. Energie fuč. Táhne toho na hrbu moc, je to vidět.
— Martin Fendrych (@fendrych_m) October 19, 2017
Politologové na brněnské Masarykově univerzitě publikovali video, ve kterém varují před populisty.
ODS dnes v Praze ukončila kampaň před sněmovními volbami. Předseda strany Petr Fiala vyzval občany, aby šli k volbám a podpořili ODS, která podle něj může zastavit populisty a komunisty.
"Vyzývám občany České republiky, aby šli volit, aby volili rozvážně a aby svůj osud nenechali na náhodě," řekl Fiala. Podle něj jde v současných volbách o hodně, mimo jiné o zamezení vlády jedné strany. "Jde o to, zda se Česka zmocní jednobarevná vláda a třeba i nebezpečná ústavní většina, a ta potom uskuteční děsivé představy o zmenšení Parlamentu, o rušení normálních demokratických pravidel, tedy uskuteční svůj sen o státu jako soukromé firmě," poukázal na hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše. ODS je podle Fialy jediná strana, která takovému scénáři zabrání.
Češi už vsadili na výsledky voleb téměř 80 milionů korun. Už minulý týden byl překonán rekord v politických sázkách, který dosud s 50 miliony držely prezidentské volby v roce 2013. Favoritem nynějších voleb zůstává ANO (1,02:1), podle bookmakerů dostane zhruba 25 procent hlasů. Následují ČSSD a KSČM se zhruba polovičním podílem.
"Tento týden už volební sázkové šílenství propuklo naplno, nárůst zájmu proti minulému týdnu je opravdu dramatický. Například v pondělí byl v podstatě každý druhý tiket podán na některou z volebních sázkových příležitostí," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Podle něj se nejvíce sází na procentuální zisky jednotlivých stran, na vzájemné duely a také na konkrétní jména. "Nebývalé pozornosti se těší Dominik Feri (1,4:1), který v Praze za TOP 09 kandiduje z posledního místa," doplnil Šrain.
Na lídry stran, které bookmakeři nejvíce favorizují, kurzy nevypsány nejsou. Z ostatních je podle nich velmi pravděpodobné, že se do Sněmovny dostanou Václav Klaus mladší (ODS, 1,04:1), Milan Hnilička (ANO, 1,04:1), Karel Schwarzenberg (TOP 09, 1,2:1), Pavel Ploc (ČSSD, 1,2:1) a Miroslav Grebeníček (KSČM, 1,3:1). Naopak například fotbalový internacionál Ladislav Vízek (Sportovci) má kurz 100:1 a olympijský vítěz ve vzpírání Oto Zaremba (DSSS) 500:1.
V Tipsportu jde zhruba pětina sázek na příležitost, že vyhraje ANO. "S velkým odstupem následují sázky na to, že se Piráti a SPD dostanou do Sněmovny. Jeden z našich klientů na Piráty dohromady vsadil 450 tisíc korun v kurzu 1,2:1. Další zajímavostí je přes 700 tisíc korun přijatých na vítězství KSČM," uvedl Hadrava. Ve Fortuně vsadil jeden z klientů 50 tisíc korun na vítězství SPD v kurzu 100:1. Tento týden podle Šraina přibyl tiket za 41 tisíc korun na výhru ODS za 90:1.
Poslanci se scházeli na první schůzi v nově zvolené sněmovně nejčastěji 24. den poté, co se uzavřely volební místnosti a ohlásily se výsledky voleb. Dosud se tak stalo celkem čtyřikrát, v letech 1996, 2002, 2006 i 2010.
Od začátku voleb nás dělí přesně den.
24 hodin do začátku voleb do Poslanecké sněmovny. Strakova akademie v očekávání. pic.twitter.com/gC8ZJ7uvdF
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) October 19, 2017
Předseda Zelených Matěj Stropnický den před volbami na oficiálních stránkách strany veřejně přiznal, že je gay. Stropnický o své sexuální orientaci také poskytl rozhovor serveru nakluky.cz. "Tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba," vysvětlil serveru. Připustil také, že mu veřejné přiznání může pomoci i ve volbách. "Věřím, že lidé ocení, že s nimi jednám na férovku. Navíc zelení hájí práva LGBT komunity jako jediní naprosto důsledně," dodal.
Matěj Stropnický: „Vaše životy jsou jenom vaše, takže se nikoho a ničeho nebojte. A pojďte volit Zelený. My se taky ničeho nebojíme a budeme hájit vaše práva jako nikdo druhý.“ 🏳️🌈
Zveřejnil(a) Zelení - Strana zelených dne 19. Říjen 2017
O poslanecký mandát se o víkendu utká 7 524 kandidátů, oznámil Český statistický úřad poté, co ve středu odpoledne definitivně vypršela lhůta pro odvolání nebo odstoupení kandidátů.
"Počet kandidátů je nejvyšší v dosavadní historii voleb do Poslanecké sněmovny. Ve srovnání s posledními parlamentními volbami v roce 2013 kandiduje o 1 625 lidí více. Vůbec nejméně zájemců o poslanecký mandát bylo v roce 1998," sdělila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Ve volbách kandiduje 2 154 žen, což je 28,6 procent z celkového počtu kandidátů. Procentuálně nejvíce žen se uchází o poslanecký mandát v Libereckém kraji, naopak nejnižší zastoupení mezi kandidáty mají ženy v Plzeňském kraji.
Volby českých poslanců začnou kvůli časovému posunu už ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první budou mít možnost volit Češi na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, a to od 19:00 SELČ. O hodinu později se začne volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady.
Volební místnosti v Americe budou otevřeny ve čtvrtek od 14:00 do 21:00 místního času a ve stejném časovém rozmezí ještě v pátek 20. října. Ve zbytku světa se bude hlasovat stejně jako v Česku, a to na 108 místech, většinou na českých velvyslanectvích nebo také tam, kde působí v misích čeští vojáci. Jedním z volebních míst je vojenská základna Balad v Iráku.
Češi v cizině si budou podobně jako před čtyřmi lety vybírat ze středočeských kandidátů. Vybrat si budou moci mezi předsedy čtyř stran - Andrejem Babišem (ANO), Miroslavem Kalouskem (TOP 09), Tomiem Okamurou (SPD) nebo Ivanem Bartošem (Piráti). V roce 2013 u voličů v zahraničí vyhrála TOP 09 před ODS a Zelenými.
Vážení čtenáři, je 19. října, den do voleb. Vítáme vás u pokračování kontinuálního předvolebního zpravodajství.
Jako nejpravděpodobnější scénáře se s ohledem na podporu jednotlivých stran jeví možnost pokračování koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, nebo vláda ANO s přímou účastí či alespoň podporou KSČM a hnutí SPD Tomia Okamury. Babiš i předseda komunistů Vojtěch Filip ale koaliční spolupráci svých stran vyloučili. S těmito stranami nepůjdou do spolku ani ODS, TOP 09 nebo Starostové.
Hnutí ANO, které je považováno za jasného favorita na vítězství v nadcházejících sněmovních volbách, si bude moci vybírat, s kým uzavře povolební vládní koalici. S ohledem na dosavadní trendy voličské podpory bude asi muset být znovu tříčlenná. I když hnutí Andreje Babiše patrně nezíská tolik hlasů, aby jednoznačně zabránilo antibabišovské koalici, její vznik příliš reálný není. Vyplývá to z dosavadních vyjádření politiků o povolební spolupráci.
Čeští aktivisté, mezi nimi několik signatářů Charty 77, dnes vyzvali občany, aby volili demokratické strany a odmítli ty kandidáty, kteří volají po zboření politického systému. Varovali před populistickými a extremistickými stranami, kritizovali také KSČM. "Prohlášení podepsalo na 60 lidí. Jsou to lidé, kteří nejsou spojeni s žádnou politickou stranou a jejichž politická volba je různá, někteří volí levici, někteří volí pravici," řekla o zveřejněném dokumentu novinářka Petruška Šustrová. Signatáře podle ní spojuje skutečnost, že odmítají tvrzení o Česku jako o spálené zemi a že jsou přesvědčeni, že země je na tom lépe než řada dalších postkomunistických států.
Z kandidátek do sněmovních voleb bylo dodatečně vyřazeno nejméně deset jmen. Tři kandidáti byli podle dostupných informací vyškrtnuti ve středních Čechách, další tři ve Zlínském kraji a dva na jižní Moravě. Jeden člověk odstoupil z kandidátky v jižních Čechách a jeden v Libereckém kraji. Kandidáti se mohli písemně vzdát kandidatury nebo je zmocněnci mohli odvolat do středečních 14:00.
Ve Středočeském kraji byla vyřazena dvě jména z kandidátky Bloku proti islamizaci a jeden z kandidátní listiny Rozumných.
Ve Zlínském kraji nastaly změny na kandidátce politického hnutí Sportovci. Zmocněnec hnutí z kandidátky odvolal tři lidi. Jde o fotbalového funkcionáře a pedagoga Miroslava Spáčila, předsedu zemědělského družstva Josefa Lišku a fotbalového trenéra Jaroslava Baďuru.
V Jihomoravském kraji odvolali Realisté dva kandidáty. V září to byl lídr Filip Kadeřábek. Jedničkou se stal lékař Filip Otevřel, který byl do té doby dvojkou. Ve středu Realisté odvolali trojku z kandidátky Víta Blahu.
Z jihočeských kandidátů rezignoval Jiří Filip z hnutí Sportovci. Ostatní politické subjekty nechaly své kandidátní listiny beze změn.
V Libereckém kraji v úterý odstoupil z druhého místa kandidátky KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda. Jako důvod uvedl přetrvávající ochotu strany spolupracovat ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše.
Lidovci se vydali Prahou na předvolební pochod nazvaný "S KDU na Západ!"
V Praze právě teď probíhá akce S KDU na Západ! Včetně @jancizinsky, @DanielDherman, Hayato Okamura nebo s hercem Janem Potměšilem :-) pic.twitter.com/iqarubwgxF
— KDU-ČSL (@kducsl) October 18, 2017
Kolik voličů dorazí k letošním volbám? K těm posledním dorazilo téměř 60 procent lidí.
Volby nejsou sexy, z nich nemáš erekci. Svéráznou písní láká k volbám zejména prvovoliče kandidát TOP 09 Dominik Feri.
Zřejmě nedobrovolně se někteří ocitli na kandidátních listinách hnutí Sportovci. Okresní státní zastupitelství v Kroměříži v této souvislosti prověřuje sedm trestních oznámení.
Mluvčí zlínského hejtmanství Renata Janečková potvrdila, že z kandidátky Sportovců ve Zlínském kraji už zmocněnec odvolal tři lidi. Podle televize Prima se na kandidátce bez svého vědomí ocitli fotbalový funkcionář a pedagog Miroslav Spáčil, předseda zemědělského družstva Josef Liška a fotbalový trenér Jaroslav Baďura, všichni z Kroměřížska.
Za hnutí Sportovci kandiduje například bývalý trenér fotbalové reprezentace Petr Rada, někdejší fotbalisté Ladislav Vízek a Horst Siegl nebo hokejový mistr světa a televizní expert Pavel Richter. Právě Siegl s Richterem už v uplynulých dnech v médiích avizovali, že i oni se na kandidátce objevili bez svého souhlasu.
KDU-ČSL navrhne po volbách zákon, který by stanovil pravidla pro fungování alternativních taxislužeb, jako je Uber. Lidovci chtějí zavést společná základní pravidla pro klasickou i alternativní taxislužbu, klasická taxi by navíc měla zajištěna určité výhody. Na tiskové konferenci to ve středu řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
"Sdílená ekonomika je fenomén, který nelze zastavit, který tady je, a my jsme přesvědčeni, že nemá smysl ho zakazovat. Služby jako Uber je potřeba spíše dostat do pravidel tak, aby skutečně platily daně, platily pojištění," řekl Bělobrádek.
Podle něj budou v budoucnu vedle sebe existovat klasická i alternativní taxislužba. "Klasická taxislužba by se měla trochu méně regulovat než doposud. Zároveň by se jí měla nechat některá privilegia, jako je jízda v přednostním pruhu, stanoviště a podobně," uvedl. Zákazník si pak podle něj bude moct vybrat, zda využije klasické taxi nebo jednodušší variantu, která ale může být méně komfortní.
Expert pro ekonomiku a finance Jan Skopeček (ODS) odpovídá na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Tři dopravní startupy, SmileCar, Rekola a Liftago, se rozhodly podnítit své zákazníky k zapojení do nadcházejících parlamentních voleb. V rámci iniciativy Jedtevolit.cz nabízí všechny tři služby společně speciální promoakci, díky které mohou zákazníci cestovat k volebním urnám zadarmo či s výraznou slevou.
V České republice se může po parlamentních volbách k moci dostat populista, který má s americkým prezidentem Donaldem Trumpem společného víc, než by bylo milé, píše o šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi německá verze serveru Huffington Post. Babiš je sice ryzím populistou, nelze ho ale úplně srovnávat s klerikálně-nacionalistickou vládou v Polsku nebo protagonisty "neliberální demokracie" v Maďarsku, napsal server.
"Jeho forma populismu je jiná, ale v žádném případě méně nebezpečná," míní server. Babiš, který je druhým nejbohatším člověkem v Česku, je podobně jako Trump obdivován za své životní dílo. A podobně jako na Trumpa na něj nedoléhají skandály z předvolební kampaně, v níž kvůli kauze kolem Čapího hnízda přišel dokonce o poslaneckou imunitu.
Neděle po volbách pravděpodobně přinese intenzivní politická jednání mezi stranami, které se dostanou do sněmovny. Počítají s tím volební lídři nejsilnějších stran. Část z nich uvedla, že by si chtěli den po volbách udělat i čas na rodinu, které se v době kampaně nemohli dostatečně věnovat.
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek věří, že v neděli bude domlouvat schůzky s ostatními politickými stranami a že se sociální demokracie bude podílet na sestavování vlády. "Po volbách začne něco, co vůbec není lehčí než ty volby a někdy je to dokonce ještě těžší, tím pádem musím odhánět vidinu nějakého odpočinku," doplnil.
"Dne 22. října budu určitě spát bez budíku," řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. K politickým jednáním je ale připraven. "Já jsem člověk flexibilní a schopný reagovat," doplnil.
Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyloučil spolupráci s Tomiem Okamurou i komunisty, v případě hnutí ANO tak jednoznačný nebyl. Zaorálek sice nespěchá na přijetí eura, důrazně ale odmítá zpochybňování českého členství v EU.
Vážení čtenáři, je 18. října a vítáme vás u dalšího dne kontinuálního předvolebního zpravodajství.
Předseda městského výboru KDU-ČSL v Liberci a dvojka kandidátky do Poslanecké sněmovny Kamil Jan Svoboda zaslal předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi otevřený dopis, ve kterém oznamuje svoji rezignaci na veškeré volené funkce kvůli ochotě spolupracovat po volbách s hnutím ANO Andreje Babiše.
"Nadcházející volby osobně chápu ne jako obvyklé soupeření jednotlivých politických stran, ale jako zásadní střet o budoucí směřování naší země. Dospěl jsem k tomu, že jako občan a politik mohu svým jménem podpořit pouze toho, kdo jasně odmítne jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO 2011. S hnutím, které vede a řídí agent StB a obviněný podvodník. Tento postoj KDU-ČSL k mé velké lítosti nezaujala," popsal v dopise Svoboda.
Současně také poděkoval všem, kteří jej podporují a požádal své příznivce, aby stejně jako on v následujících volbách podpořili TOP 09, která se vůči hnutí ANO jasně vymezila.
Volební komise pro blížící se sněmovní volby se podařilo většinou bez problémů naplnit, potíže zaznamenaly například pražské a zlínská radnice. Podle nich lidi odradily nízké odměny, stagnují již devět let.
Komisaři mají nárok na 1300 až 1600 korun. Musí se ale zúčastnit všech jednání komisí, z nichž první bylo již v září. Okrskové komise, kterých je asi 14 900, dohlížejí na regulérnost hlasování a sčítají hlasy.
Europoslanec zvolený za hnutí ANO Pavel Telička, jež před časem kvůli názorovým rozkolům ze strany vystoupil, apeluje na občany České republiky, aby nadcházející volby brali vážně a pečlivě vybírali stranu, které dají svůj hlas.
Nadcházejí volby mohou na dlouho velmi podstatně ovlivnit budoucnost ČR. Proto se na vás obracím s důležitým apelem: https://t.co/8Lr3IlZOFF pic.twitter.com/uc86eaiuHP
— Pavel Telička (@Telicka) October 17, 2017
Na dění kolem zajišťovacích příkazů reagovala i ODS, podle níž ale odpovědnosti leží na celé vládě. "Lubomír Zaorálek se asi vrátil ze čtyřleté cesty kolem světa. Jinak si nelze vysvětlit jeho náhlé procitnutí a starost o firmy zlikvidované zajišťovacími příkazy. Byla to vláda, jejíž je členem, která využívání tohoto nástroje výrazně rozšířila. Byla to jeho vláda, za které byl Martin Janeček jmenován do funkce generálního ředitele finanční správy a Alena Schillerová náměstkyní ministra financí," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
"V posledních týdnech to vypadá, že ANO, ČSSD ani KDU-ČSL nebyly ve vládě a za poslední čtyři roky nemůžou," dodal.
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz řekl, že na bude na vládě požadovat odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Zajišťovací příkazy vydávané finanční správou považuje za trestnou činnost, na které se podílí stát.
Podle Zaorálka tímto způsobem úředníci likvidovali nepohodlnou konkurenci bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Mnoho voličů ještě několik dní před volbami není rozhodnuto, komu dají svůj hlas. Martin Fendrych ve svém komentáři radí, jak se rozhodnout.
Jak volit? Podle průzkumů, kalkulaček? Hlavně bez strachu, nenávisti https://t.co/i2l6codD9x prostřednictvím uživatele @Nazory_Aktualne
— Martin Fendrych (@fendrych_m) October 17, 2017
Podle poslance ODS Marka Bendy se strana pokusí po sněmovních volbách zmírnit protikuřácký zákon. Plánuje mimo jiné obnovení odvětrávaných kuřáckých prostor nejen v restauracích, ale také v kulturních a sportovních zařízeních.
Rád by také navrhl, aby si provozovatelé malých hospod do rozlohy 75 metrů čtverečních mohli podle německého vzoru sami rozhodnout, zda jejich zařízení bude či nebude nekuřácké.
Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.
Nadace sdělila, že manželé Kellnerovi za 15 let rozdělili prostřednictvím svých nadací přes 1,2 miliardy korun a za 12 let existence gymnázia Open Gate pracovalo nebo pracuje ve společnostech Kellnerovy skupiny PPF jen sedm jeho absolventů.
Uberte hlas estébákům a komunistům. Volte jakoukoliv demokratickou stranu, vyzývají celebrity
Pražský městský soud ve čtvrtek dopoledne přednostně a veřejně projedná žalobu Pirátů, která chce zamezit odvysílání předvolebního duelu lídrů ČSSD a ANO ve čtvrtečním hlavním vysílacím čase na Nově. Podle Pirátů by měla televizní stanice poskytnout prostor také zástupcům dalších stran.
Podobu kampaně před letošními volbami do Poslanecké sněmovny ovlivnily i legislativní novinky, zejména omezení rozpočtu jednotlivých stran na 90 milionů korun, ale také odstranění billboardů od dálnic a silnic první třídy. Shodli se na tom experti na politickou komunikaci.
Podle konzultanta pro politický marketing Martina Joachymstála se ukázalo, že strany zatím s limity neumějí efektivně pracovat a výsledkem jsou mdlé a nevýrazné kampaně.
Vážení čtenáři, je 17. října a vítáme vás u dalšího dne kontinuálního předvolebního zpravodajství.
Dolní komora požádala vládu, aby "memorandum vzhledem ke zřejmé neurčitosti jeho předmětu prohlásila za nulitní". Komunisté ještě prosadili text, kterým Sněmovna říká, že memorandum je nezávazné a nemůže mít vliv na případné arbitráže podle dohod o ochraně investic. Okamurovo hnutí uspělo s návrhem o těžbě lithia prostřednictvím státního podniku, přičemž zisk by měl být příjmem státního rozpočtu. "V případě dalšího využití lithia je nutné podpořit projekty zajišťující jeho zpracování na území České republiky podnikatelskými subjekty se sídlem na území České republiky," stojí dál ve schváleném usnesení.
Poslanci podpořili jen dva ze čtyř návrhů, které předložili poslanci KSČM, a návrh hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Pro jiná navrhovaná usnesení, mezi nimi vládní KDU-ČSL a opoziční TOP 09, se ve Sněmovně potřebná většina nenašla.
Sněmovna požádala vládu, aby zrušila platnost memoranda o lithiu, které podepsal s australskou těžařskou firmou European Metals Holdings krátce před parlamentními volbami ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Návrhy usnesení poslanci přijali zhruba po devítihodinové debatě.
Poslanci si odhlasovali, že schůze může pokračovat také po 21. hodině.
"Já bych si přál, aby ten průzkum provádělo Diamo, ale za dané situace, není s kým jiným jednat než se společností Geomet," řekl ministr Havlíček.
Podle Jana Hamáčka firma Geomet nejsou spekulanti.
GEOMET nejsou spekulanti, ale průzkumná firma. Od roku 2010 provádi průzkum ložiska. Nenašli českého investora, našli zahraničního.
— Jan Hamáček (@jhamacek) October 16, 2017
"SPD trvá na tom, aby těžbu Lithia provedla česká firma. Je to náběh na tunel a loupež století," řekl Tomio Okamura.
"Jsme na netradičním předvolebním mítinku. Nevím, jak nám to Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran rozúčtuje," řekl před poslanci předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Stanjura poukázal na to, že nynější vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL snížila poplatky za těžbu lithia 15krát, zajímala by ho prý tehdejší stanoviska ministerstev k tomuto návrhu.
"Neslyšel jsem nic o skandálu a o loupeži za bílého dne," prohlásil Stanjura zjevně na Babišovu adresu. Poukázal na vnitřní rozpor v tvrzení zástupců ČSSD, že něco zajistili nezávazným memorandem.
"Memorandum je velice dobře využitelné v mezinárodní arbitráži. To je důvod, proč se jako hnutí ANO ozýváme," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Kauza lithium je podle ODS předvolební fraška
V kauze lithium je díky diletantismu MŽP a MPO namočena ČSSD i ANO. Je to jak v přísloví "zloděj křičí chyťte zloděje". Předvolební fraška.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 16, 2017
Volte evropskou a demokratickou budoucnost, vyzývá Paměť národa.
"Já zřejmě upoutám vaši pozornost svým prvním prohlášením. Já souhlasím s tím, co řekl pan Babiš, že pan Havlíček 14 dní před volbami neměl memorandum podepisovat," řekl Miroslav Kalousek.
"K vyjádření MŽP přišel mail od ředitele surovinové politiky. Já jsem od začátku věděl, že to nechceme podepsat. V tomto smyslu jsem mu uložil připravit odpověď. Ten úředník udělal chybu. Omylem poslal první verzi, kterou jsem mu vrátil k přepracování. Podstatné je, že memorandum jsem nepodepsal. Čekal jsem, že memorandum bude předloženo vládě. Unáhlený podpis memoranda nedává žádný smysl. K těžbě lithia nedojde dříve než za 4 roky," říká Brabec.
Slovo si vzal ministr životního prostředí Richard Brabec.
"Útoky na úředníky MŽP se snaží překrýt podstatu toho problému. Rád bych vysvětlil roli ministerstva životního prostředí. Postupujeme podle platných zákonů, které platí už 25 let. Udělování licencí je otevřené správní řízení. V případě lithia byl vždy jen jeden zájemce. Pokud žadatel splní podmínky, tak licence musí být udělena," vysvětluje ministr Brabec.
"Licence však nemusí být udělena při nesouladu se surovinovou politikou státu. My posuzujeme dopady životního prostřední a MPO to zohledňuje z pohledu nakládání se surovinami. Mám tady všechna povolení, která jsou vždy v souladu se surovinovou politikou Česka. Není to vůbec formální schvalování," říká Brabec.
"Přestaňte lhát. Já vím, že vás to štvou ty preference, ale já za ně nemůžu," oslovil Babiš poslance ČSSD a svůj projev ukončil.
"Memorandum je prý nezávazné, tvrdí pánové Sobotka a Havlíček. Proč ho tedy podepisovat?" ptá se Babiš.
"Memorandum o lithiu je pro nás maximálně nevýhodné," tvrdí Andrej Babiš
Sociální demokrat Aleš Urban podpořil premiéra Bohuslav Sobotku další fotomontáží k dnešnímu tématu lithium.
Přesně jak říká @SlavekSobotka. #vrtetipsem #bezfantazie #knihyafilmy #obslehneme pic.twitter.com/1NzoXqAYIf
— Aleš Urban (@urbanales89) October 16, 2017
"Nejde o tom, kdo bude lithium těžit, ale jde o to, aby na se zpracovávalo na území České republiky, aby to zaměstnalo naše lidi a mělo to pro ně maximální pozitivní efekt," poznamenal Sobotka.
"Společnost Geomet podala 4 žádosti pro ložisko Cínovec. Všechny žádosti byly podány na územním odboru MŽP v Ústí nad Labem.Všechny povolení podepsal úředník z ministerstva životního prostředí," říká Sobotka.
"Hlavní roli pro průzkum lithia hraje už 7 let ministerstvo životního prostředí. Nikdo jiný. Nikdo neměl kompetence se v té věci angažovat," připomíná Sobotka.
"Možná tady dnes sehrajete roli někoho, kdo bude užitečným pomocníkem v jeho (Andreje Babiše) snaze zakrývat vlastní problémy," hřímal premiér Sobotka.
Sobotka říká, že dění v posledních dnech mu připomíná film Vrtěti psem.
"Babiš a Faltýnek potřebují odvést pozornost od trestního stíhání. Použijí scénář vrtěti psem. Vymyslí se vylhaná kauza lithium. Nezávazné memorandum z ministerstva průmyslu a obchodu se využije jako záminka pro spuštění této kauzy. Nemluví se ale o tom, že o věci rozhodovalo ministerstvo životního prostředí," říká Sobotka.
"Pan předseda Vojtěch Filip naznačil, že memorandum souvisí s tím, že Česko nebude moci do roku 2025 ovlivnit těžbu Lithia. Je to ale nepravda," řekl premiér Bohuslav Sobotka.
"Není nám jedno, co se bude s národním dědictvím dít," hřímal předseda komunistů Vojtěch Filip.
Memorandum Havlíček hájil, jediným cílem prý bylo a je hájit zájmy země. Zároveň taky zopakoval, že není právně závazné.
Tvrdě se Havlíček opřel do ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který podle něho plní roli stranické loutky. Havlíček poukazoval na okolnosti Brabcova dopisu, který mu poslal kvůli spornému memorandu s australskou těžařskou firmou European Metals Holdings (EMH). "Co předvedl, je pro mne nepochopitelné a lidsky nepřijatelné," řekl Havlíček na Brabcovu adresu.
"Je to nechutné a odporné," prohlásil ministr, který se také tázal, zda je náhoda, že si v kauze lithia rozumí ANO, KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. "Ukazuje se, jak jsou si tyto strany blízké," soudí. Babiše nařkl Havlíček z estébáckých metod, "které agentu Burešovi vůbec nejsou cizí". Po těchto slovech se ozval potlesk i nesouhlasné bouchání do lavic.
"Trvám na tom, že memorandum není ani smlouva, ani dohoda," zdůraznil ministr Havlíček.
"Já na rozdíl od pana Babiše a jemu podobným nelžu," pustil se Jiří Havlíček (ČSSD) do šéfa hnutí ANO.
"Umělá, vykonstruovaná kauza," tvrdí o kauze lithium ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).
Hlasy sčítá patnáct zaměstnanců sněmovny. Vzhledem k tomu, že ruční sčítání je výjimečné, museli absolvovat speciální školení.
Poslanci uctili oběti transportů do koncentračních táborů.
Před 76 lety z Prahy odjel první transport Židů. Památku obětí holocaustu, z iniciativy ministra Hermana, uctila na úvod jednání Sněmovna. pic.twitter.com/wxQtTXwmVQ
— Patrik Košický (@p_kosicky) October 16, 2017
Babiše a Kalouska dělí jen necelý metr…
Poslanec Jiří Běhounek (ČSSD) a poslankyně Jana Fischerová (ODS) se omlouvají za zpoždění kvůli neprůjezdné dálnici D1.
Nezvyklý zasedací pořádek také přináší kuriozní "sousedství". Jen úzká ulička tak například dělí dva velké sněmovní rivaly - šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Na některé zákonodárce se dokonce nedostalo místo v lavici, třeba exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak sedí takzvaně na bidýlku, tedy na přistavené židli.
Kvůli rekonstrukci hlavního jednacího sálu dolní komory usedli poslanci v náhradním sále v jiné sněmovní budově než obvykle. Improvizované podmínky přinesly řadu nezvyklých situací. Protože náhradní sál není vybaven elektronickými hlasovacími přístroji, každé hlasování musí spočítat skrutátorky.
Na jednání sněmovny dorazilo 149 poslanců. Situace je komplikovaná, protože v improvizovaném sále chybí hlasovací zařízení, takže hlasy ručně sčítají pracovnice Poslanecké sněmovny. To chvíli trvá.
Poslanci na úvod schůze uctili oběti transportů do koncentračních táborů.
Poslanci odhlasovali, že se 61. schůze sněmovny bude konat dnes.
Začala mimořádná schůze sněmovny kvůli lithiu.
Den před začátkem zákazu zveřejňování předvolebních výzkumů vydala agentura Median svůj poslední volební model. Ukazuje se v něm, že výrazně ztrácejí zejména komunisté, výrazným trendem je také oslabování ČSSD a v menší míře též hnutí ANO. Naopak prudce roste podpora Pirátské strany a SPD Tomia Okamury.
Podle předvolebního průzkumu agentury Median by s 25 procenty zvítězilo hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše.
"Debata (ohledně lithia) jako taková je dnes zbytečná, vláda problém měla řešit dříve," řekl na tiskové konferenci Zbyněk Stanjura (ODS).
Alexandra Udženija (ODS) poznamenala, že vláda se kauzou lithium těsně před volbami snaží odpoutat pozornost od jiných kauz.
Podle říjnového průzkumu agentury Median od září postupně klesá podpor ANO, ČSSD i KSČM, ale těží z toho Okamurova SPD, která se s 9,5 % dostala před ODS. Stejně tak získávají voliče Piráti, kterým průzkum přisuzuje 8,5 %. TOP 09 se drží o procento nad nutnou hranicí vstupu do sněmovny.
Petiční stánek před improvizovanou sněmovnou.
Realisté na brífinku před mimořádnou schůzí ke kauze lithium sdělili, že za klíčové považují, aby bylo nerostného bohatství využito tak, aby to bylo co nejvýhodnější pro Českou republiku a její občany.
"Očekávám, že schůze bude bouřlivá," řekl Jan Bartošek (KDU-ČSL) před mimořádným jednání sněmovny a upozornil, že se obává, aby téma "lithium" nebylo zneužito v předvolebním boji.
Čeští vojáci, kteří působí v zahraniční misích, budou volit stejně jako jiní Češi pobývající v cizině. "Vojáci budou v jednotlivých destinacích volit buď ve volebních místnostech přímo v objektech příslušných zastupitelských úřadů, nebo pro ně budou za účasti personálu zastupitelských úřadů zřízeny volební místnosti v prostorech dislokace jednotek," řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.
Jan Bartošek (KDU-ČSL) zdůraznil, že je důležité, aby Česko také lithium zpracovávalo.
"Chceme aby nerostné bohatství sloužilo naši zemi a našemu národu," prohlásil Jiří Mihola za KDU-ČSL.
"Uděláme maximum proto, aby memorandum bylo prohlášené za neplatné," řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí sněmovny. Podle Babiše udělá hnutí maximum proto, aby lithium zůstalo v rukou státu.
Falešný facebookový účet hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka zcela netradičně zveřejnil vážně míněný příspěvek a vyzývá svých více než 75 tisíc fanoušků, aby přišli k volbám a dali svůj hlas některé z demokratických stran.
Pozor, nesatirický, zoufale nevtipný občanský apel! Milí fanoušci, blíží se nám volby a já bych vás chtěl požádat, abyste je vzali vážně. Není třeba panikařit a tvrdit, že budou "nejdůležitější v porevoluční historii", jak se vždy straší. Nicméně důležité budou. Protisystémové strany (babišovci + komunisti + samurajové) mají reálnou šanci získat nadpoloviční počet mandátů ve Sněmovně. Nevěřím tomu, že by se spolu dokázaly domluvit a nějak konsenzuálně spolupracovat (ostatně těmhle lidem nejde ani tak o politiku jako o vlastní prospěch, takže se stejně dřív či později rozhádají), ale můžou ovlivnit směřování naší země na dlouhé roky dopředu. A aby bylo jasno, naše země patří - a vždycky patřila - na Západ. Ne protože je dokonalý, ale protože je ze všech realistických variant nejméně nedokonalý. Všichni máme na výběr z pěti skutečně demokratických stran, které mají reálnou šanci být v Parlamentu, takže není pravda, že není koho volit. Máte možnost volit nejen stranu, ale dávat i preferenční hlasy, takže váš hlas pro tradiční stranu nemusí získat žádný Chovanec, Klaus, Kalousek či Čunek, ale třeba někdo mladý a šikovný z vašeho města z dolní poloviny kandidátky. Prosím, jděte volit! admin stránky
Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne 16. Říjen 2017
"Je to selhání vlády jako celku," komentoval Miroslav Kalousek kauzu lithium. Podle něj je prakticky nemožné, aby se dnes na mimořádném jednání něco rozhodlo. "Bude to otázka na příští vládu," dodal.
"Vláda selhala v ochraně ekonomických zájmů státu týkajících se strategických nerostných surovin," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na tiskové konferenci před začátkem mimořádného jednání sněmovny kvůli lithiu.
Tváře ČSSD v novém předvolebním spotu vysvětlují, proč se stali sociálními demokraty.
Hodinu po poledni se bude konat mimořádná schůze Sněmovny k těžbě lithia.
Vážení čtenáři, je 16. října a vítáme vás u dalšího dne kontinuálního předvolebního zpravodajství.
Podívejte se na videoreportáž z pražského pochodu sociálních demokratů.
Aktualne.cz tady přináší sestřih nedělního průvodu CSSD - takto jste ještě lídry strany neviděli :) pic.twitter.com/e31SMoTFj1
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 15, 2017
"S požadavkem ohledně minimální mzdy přijdeme na jaře příštího roku. Na Slovensku budou mít minimální mzdu od ledna 480 euro měsíčně, tedy zhruba polovinu průměrné mzdy. Náš požadavek se bude dotýkat této hranice," uvedl Středula. V ČR je nyní průměrná mzda podle něho v přepočtu asi 465 euro.
Šéf odborářů zároveň varoval před plány některých politických stran snižovat odvody na zdravotním a sociálním pojištění. "Když to začneme snižovat, tak ohrozíme zdravotnictví nebo důchody," uvedl.
Odboráři připravili pro budoucí vládu seznam deseti požadavků, které by měla během svého mandátu naplnit. Jedním z nich je požadavek v následujících čtyřech letech navýšit výši minimální mzdy na polovinu průměrné mzdy. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj odbory požadavky představí v následujících dnech.
Andrej Babiš také hodnotil vystoupení prezidenta Miloše Zemana na shromáždění Rady Evropy.
Předseda hnutí ANO upozornil, že odsuzuje anexi Krymu, nicméně sankce proti Rusku zpochybnil, protože podle něj nepřinesly žádný výsledek.
Podle Babiše je třeba, aby Evropa v řešení problému nějakým způsobem pokročila, protože je třeba jednat s Ruskem i kvůli Sýrii.
Evropa podle něj potřebuje Vladimira Putina stejně jako Donalda Trumpa.
"Odmítám, že by s tím mělo ANO něco společného," prohlásil šéf hnutí ANO Andrej Babiš o memorandu na těžbu lithia v pořadu Partie televizní stanice Prima.
Podle Babiše dokument podepsal ministr za ČSSD bez vědomí vlády, cituje předsedu ANO server Novinky.cz.
I komunistické volby před rokem 1989 měly své drobné incidenty, které narušovaly oficiální fasádu "šťastných zítřků". Kromě přímých účastníků se o nich ovšem pochopitelně téměř nikdo nedozvěděl. Zaznamenala je ale početná hlášení informátorů, policie, straníků. Ta jsou dnes v Archivu bezpečnostních složek. Několik jsme jich pro vás vybrali z knihy historika Tomáše Vilímka Všichni komunisté do uren!
Zhruba tři čtvrtiny mladých Čechů nevěří politikům a mají pocit, že pro ně politici nic nedělají.
Ukázal to průzkum mládežnických organizací v zemích visegrádské čtyřky. Z průzkumu dále vyplynulo, že téměř polovina Čechů mezi 15 a 24 lety by se do tří roků chtěla odstěhovat do zahraničí.
"Náš volič je ve skutečnosti volička, ze dvou třetin. Jsou to ženy všeho věku, ale zejména prvovoličky, matky samoživitelky, matky v úplné rodině a seniorky," popsal voličskou strukturu Zelených Matěj Stropnický.
Piráty podporují nejčastěji muži pracující s informačními technologiemi ve věku 20 až 35 let.
Podle šéfa strany Ivana Bartoše je to tím, že uskupení vzniklo na platformě internetu. Nově se podle něj díky vstupu do tradičních médií daří Pirátům oslovovat i starší generaci nad 55 let a dosavadní nevoliče.
Voliči SPD jsou pracující nespokojení lidé, které frustruje, že nemají důstojné životy.
Řekl to lídr strany Tomio Okamura. "Nejsou to absolventi filozofických fakult multikulturních směrů, ale lidé, kteří uvažují zdravým selským rozumem," dodal.
Lídr STAN Jan Farský doufá, že jeho hnutí volí lidé, kteří hledají konsensuální, vizionářské řízení a nevyhledávají konflikty.
"Takové lidi najdete v různých skupinách, je to spíš tou charakteristikou než věkem nebo společenským postavením," řekl.
Lidovci mají spíše starší a konzervativně laděné voliče a nadprůměrně je volí vysokoškoláci.
"Velká část jsou věřící. Nicméně z průzkumů, které jsme měli naposledy, bylo 20 procent lidí, kteří do kostela nechodí," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
TOP 09 má nejsilnější zastoupení mezi lidmi ve věku 30 až 45 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním. "Jsou to lidé přemýšliví, zvyklí starat se sami o sebe, ať podnikají, nebo jsou zaměstnanci," uvedl předseda strany Miroslav Kalousek.
Stranu zelených volí častěji ženy a Piráty naopak muži. Vyplývá to z rozhovorů ČTK s lídry menších stran stran. Větší strany míří na všechny voliče.
Vážení čtenáři, je 14. října a vítáme vás u dalšího dne kontinuálního předvolebního zpravodajství.
Autoři průzkumu uvedli, že podpora ANO a ODS oproti výzkumu z letošního srpna mírně poklesla, naopak vzrostla obliba Pirátů a SPD. U ostatních stran nenastaly ve volebním modelu výraznější změny.
Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny zůstávají Starostové, kterým model Focusu přisoudil 2,9 procenta, Zelení (2,6 procenta) i ostatní kandidující strany.
Třetí příčku by podle průzkumu obsadili komunisté, kterým vyjádřilo podporu 12,4 procenta dotázaných. Do Sněmovny by se podle něj dostaly také ODS s 9,9 procenty hlasů, následuje SPD se ziskem 7,1 procenta hlasů a TOP 09 se sedmi procenty. Piráty dle volebního modelu hodlá volit 6,6 procenta respondentů a KDU-ČSL 6,2 procenta voličů.
Podle nejnovějšího volebního průzkumu agentury Focus by nyní volby vyhrálo ANO s více než desetiprocentním náskokem před druhou sociální demokracií. Získalo by 26,5 procenta hlasů, druhou ČSSD by volilo 15,7 procenta voličů.
Kampaň před letošními volbami do Poslanecké sněmovny doprovází podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska větší tlak i napětí než dříve.
"Kampaň byla, řekl bych, napnutější a doprovázena mnohem většími tlaky zejména v médiích a myslím si, že i v agenturách veřejného mínění," řekl Kalousek. Výsledky některých průzkumů totiž považuje za podivné. "Ale je to logické, je to způsobeno tím, že do volné soutěže politických stran vstoupila již před čtyřmi lety korporace s neomezenými zdroji, která může pochopitelně mimo oficiální volební účet vytvářet efektivní tlak na celou řadu institucí," řekl Kalousek ve zjevném odkazu na předsedu ANO Andreje Babiše a firmu Agrofert, která je nyní součástí jeho svěřenského fondu.
Lubomír Zaorálek jako Forrest Gump. Podívejte se na nejnovější klip ČSSD.
Náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová z hnutí ANO je přesvědčena o tom, že její obvinění v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo je účelové, vymyšlené, založené na fabulaci, neznalosti situace a ignoraci faktů.
"To, co je uvedeno v obvinění, je vymyšlený příběh, založený na fabulacích, neznalosti situace a ignoraci faktů. A s ohledem na jeho zacílení do nejvyšších pater politiky jsem plně přesvědčena o účelovosti. Stejně tak jako věřím, že se obvinění ukáže jako jedna velká lež. Žel, v mezičase z nás budou pro část národa zločinci a to je to, o co autorům jde," napsala ve svém vyjádření.
Volby do Poslanecké sněmovny by podle aktuálního volebního modelu agentury Focus vyhrálo hnutí ANO s víc než desetiprocentním náskokem před druhou sociální demokracií. Do sněmovny by se dostalo ještě dalších šest stran - komunisté, ODS, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, TOP 09, Piráti a lidovci.
ANO by podle zjištění Focusu nyní získalo 26,5 procenta hlasů, druhou ČSSD by volilo 15,7 procenta voličů. Třetí příčku by obsadili komunisté, kterým vyjádřilo podporu 12,4 procenta dotázaných. ODS je připraveno dát hlas 9,9 procenta lidí, následuje SPD se ziskem 7,1 procenta hlasů a TOP 09 se sedmi procenty. Piráty hodlá volit 6,6 procenta respondentů a KDU-ČSL 6,2 procenta voličů.
Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny zůstávají Starostové, kterým model Focusu přisoudil 2,9 procenta, Zelení (2,6 procenta) i ostatní kandidující strany. Autoři průzkumu uvedli, že podpora ANO a ODS oproti výzkumu z letošního srpna mírně poklesla, naopak vzrostla obliba Pirátů a SPD. U ostatních stran nenastaly ve volebním modelu výraznější změny.
Vážení čtenáři, je 13. října a vítáme vás u dalšího dne kontinuálního předvolebního zpravodajství.
"O Andreji Babišovi se dá tvrdit, že byl spolupracovníkem StB, ovšem bez toho, aby to nezávislá instance potvrdila. Anebo vyvrátila. Babiš má právo na spravedlivý proces jako kdokoliv jiný. Vykládat rozsudek Ústavního soudu jako "Babiš je právoplatně evidovaný udavač" je chybné a Miroslav Kalousek, jindy zdrženlivý v duchu "názor soudu je třeba respektovat", se předvolebně ukvapil," píše ve svém komentáři Jan Lipold.
Jak se dostat do volebního štábu SPD? Především je třeba o hnutí Tomia Okamury psát dobře.
Odpověď SPD Tomia Okamury na žádost @DVTVcz o akreditaci na volby.
— martin veselovský (@veselovskyma) October 12, 2017
Tak nevím...stačilo by třeba třikrát zařvat "Ať žije SPD"? pic.twitter.com/UaixO9tWPf
Evropská komisařka pro spravedlnost a bývalá místopředsedkyně Babišova hnutí ANO Věra Jourová rozsudek slovenského soudu komentovat nechtěla. "To samozřejmě neznamená, že ten soud rozhodl, že byl agentem. Věc se vrací zpět k projednání, je to nějaká procesní situace, ke které nemohu mít žádný komentář," řekla v Lucembursku novinářům.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) připomněl, že zrušení rozsudku v kauze Babišovy údajné spolupráce s StB bylo dáno procesními důvody. "Takže pro mne obsahově neznamená vůbec nic. Na Slovensku zřejmě došlo k nějakým chybám v procesu, tak se ten proces bude opakovat a uvidíme, jak to dopadne," poznamenal.
Hnutí Starostové a nezávislí chce pokračovat v krocích, které povedou k možnosti přijmout euro, řekl ČTK volební lídr STAN Jan Farský. Pokud bude účast v eurozóně podmínkou pro setrvání země v jádru evropské integrace, chce Farský, aby Česko bylo připravené euro zavést ve velmi krátké době. Rozhodnutí o tom, zda korunu nahradí jednotná evropská měna, podle něj padne pravděpodobně až za několik let.
Farský v otázce přijetí eura klade důraz na to, aby Česko pokračovalo v přípravných krocích. "Stejně nám to bude trvat tři čtyři roky, než budeme u toho rozhodnutí, zda ano, nebo ne. A to už by měla dělat příští vláda," řekl předseda hnutí. Prvním krokem je podle něj zapojení do evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), který je předstupněm k přijetí eura.
Volební lídr Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský nevidí překážky v možné povolební spolupráci hnutí s lidovci. V předvolebním rozhovoru pro ČTK řekl, že strany jsou si programově blízké a jejich představitelé by se dokázali povznést nad možné rozpory kvůli červencovému krachu projektu společné kandidatury. Lidovci se však podle Farského vycouváním z koalice těsně před volbami diskvalifikovali z obdobných vyjednávání před volbami v budoucnu.
Lidovci v červenci ustoupili od již dohodnuté koalice se STAN a Starostům nabídli, ať vstoupí na kandidátky KDU-ČSL. Pro vstup do sněmovny by tak stačilo pět namísto deseti procent hlasů. Starostové však trvali na rovnocenném partnerství a návrh odmítli. "Já myslím, že předvolební koaliční potenciál lidovců je na dlouhá léta vyčerpán," řekl k událostem Farský.
"Ústav paměti národa nikdy neměl být v této kauze žalovaný, protože nenese zodpovědnost za případnou neoprávněnou evidenci," upřesnil pro Aktuálně.cz advokát Pavol Poláček, který zastupuje slovenský Ústav paměti národa.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) upozornil, že Babišovým problémům nemusí být konec.
@AndrejBabis, jen aby ještě do toho všeho nepřišel: pic.twitter.com/f0U2kBxd5c
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) October 12, 2017
Ostrou kritikou Babiše reagoval na verdikt premiér Bohuslav Sobotka. "Trestní stíhání se Babiš snažil přebít lhaním o lithiu.To už stačit nebude…" napsal na Twitter.
"Rozhodnutí slovenského Ústavního soudu lze považovat za velmi vážnou indicii o sporné minulosti Andreje Babiše. Životopis člověka, který má ambici stát se premiérem, by měl být křišťálově čistý," reagoval pro Aktuálně.cz ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).
Andrej Babiš ve své první reakci zpochybňuje, že načasování verdiktu bylo náhodné. "Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský Ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému," napsal Aktuálně.cz Babiš.
Jako první z Babišova hnutí ANO reagovala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. "Zde není co komentovat, je třeba vyčkat na nové meritorní rozhodnuti soudu," napsala Aktuálně.cz.
Lídr Starostů Jan Farský zdůraznil, že rozhodnutí nezávislých soudů je třeba respektovat. "Pakliže Ústavní soud shledal důvody k tomu, aby byla Babišova kauza znovu projednána, je to jedině správně," napsal Aktuálně.cz.
Podle předsedy ODS Petra Fialy Babiše opět dohnala jeho minulost.
Andreje Babiše opět dohnala jeho minulost. Verdikt Ústavního soudu SR jen potvrzuje, že nemá co dělat ve vládě, natož snad v jejím čele.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 12, 2017
Opoziční politici zdůrazňují, že Babiš by se neměl stát členem budoucí vlády. "Rozhodnutí ÚS musí každý respektovat. To rozhodnutí znamená, že v čele ANO kandiduje do Poslanecké sněmovny člověk nejenom obviněný z podvodů, ale také evidovaný udavač komunistické státní bezpečnosti," řekla Aktuálně.cz předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
"Pro mne je to naprosto šílená zpráva. Člověk, který byl aktivní v StB před rokem 1989… Ještě bych mu prominul, že byl členem komunistické strany, ale že spolupracoval s StB, to už mu neprominu," reagoval za ČSSD místopředseda Jan Birke.
Na rozhodnutí slovenského Ústavního soudu reagují první politici. Místopředseda lidovců Marian Jurečka pro Aktuálně.cz přivítal, že bude o případu soud znovu rozhodovat. "Je důležité, že se tento případ vrací k řádnému projednávání. A hlavně pokud někteří svědci vystupovali bez zbavení mlčenlivosti s ohledem na kauzy, které má pan Babiš posledního půl roku, odmítáme jít s takovým člověk do vlády. Rozhodnutí ÚS je jen další střípek do mozaiky," řekl Jurečka.
Slovenský ústavní soud zrušil rozhodnutí soudu, ze šéf hnuti ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.
On-line rozhovor s Taťánou Malou, která vede kandidátku hnutí ANO v Jihomoravském kraji, začíná ve 13 hodin.
Rozhovor s šéfem ODS Petrem Fialou. "Vážně můžeme dopustit, abychom tu měli jednobarevnou vládu Andreje Babiše? Za podpory komunistů nebo nějakých jiných extremistů?" ptá se občanskodemokratický politik.
Za agresivní považuje končící kampaň před sněmovními volbami předseda KSČM Vojtěch Filip. Je podle něj vedena velmi agresivně mezi stranami dosavadní koalice - ČSSD, lidovci a hnutím ANO, i vůči opozici. "My se toho vzteklého tónu nechceme účastnit, takže většinu kampaně trávíme kontaktní kampaní, tak možná nejsme vidět mezi novináři, ale jsme mezi lidmi," řekl Filip
Vážení čtenáři, je čtvrtek 12. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
Andrej Babiš na Twitteru odmítl, že by Agrofert vlastnil pozemky v blízkosti dolů na lithium v Cínovci, jak ve středu naznačil Lubomír Zaorálek.
Že by měl Agrofert zájem o pozemky v okolí naleziště lithia je naprostý nesmysl. Zajímalo by mě, jak na to pan Zaorálek přišel.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 11, 2017
Úřad prověří dary pro ODS. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dostal podnět od organizace Frank Bold na prověření šestimilionového daru ODS. Jednou straně daroval tři miliony podnikatel a senátor Ivo Valenta, podruhé jím financovaná Strana soukromníků ČR, uvedl v tiskové zprávě právník Frank Bold Petr Bouda. Organizace v tom vidí porušení zákona. Ze zákona může jedna fyzická osoba a jí ovládaná právnická osoba přispět ročně maximálně třemi miliony korun.
Tomáš Hudeček z vedení dohledového úřadu řekl, že úřad dostal podnět ohledně šestimilionového daru některé ze stran, ale nemůže říct podrobnosti, na koho podnět směřuje ani koho se dotýká. Zatím ani není jasné, jak se úřad k věci postaví. "Je otázkou, jestli když je někdo předsedou strany nebo právnické osoby, jestli je v pozici ovládané právnické osoby. Ještě to budeme řešit," uvedl Hudeček.
Zavedení limitu 90 milionů korun na kampaň pro sněmovní volby KDU-ČSL nijak nezasáhlo. Strana tak vysoké výdaje nemá, spoléhá se na dobrovolníky a podporovatele, kteří si věší volební plakáty na vlastní ploty.
"Kampaň je letos ovlivněna tím, že už se do ní nemohou dávat čtvrtmiliardy, půlmiliardy, jak to bylo sice ne oficiálně vykazováno, ale reálně to tak podle počtu billboardů asi bylo. Billboardů není tolik jako dříve, a myslím, že to velmi zkrotilo náklady na kampaň. Což nám nevadí, protože my se do toho limitu vejdeme dvakrát," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
Vláda zamítla návrh hnutí ANO zrušit kritizované memorandum o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou. Ministr zahraničí a lídr ČSSD ve sněmovních volbách Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že pro zamítnutí dohody hlasovali pouze zástupci ANO. ČSSD tvrdí, že memorandum umožní státu podílet se na zisku z budoucí těžby. Podle kritiků dohody hrozí kvůli ní státu arbitráž. Zaorálek uvedl, že toto riziko naopak plyne z dřívějších povolení vydaných ministerstvem životního prostředí v gesci ANO.
Zaorálek přirovnal postoj ANO k lithiu k procesu, kterým stát přišel o práva na těžbu uhlí. Připomněl, že během jednání o budoucnosti těžební společnosti OKD hnutí ANO vedené Andrejem Babišem prosazovalo privatizaci, zatímco ČSSD usilovala o to, aby se podniku ujala státní společnost Diamo.
Více než pětina voličů ČSSD (22 procent) přešla k ANO, 55 procent zvolí sociální demokracii znovu. Téměř desetina lidí, kteří v roce 2013 volili ČSSD, k volbám nepůjde, nebo ještě není rozhodnuta koho zvolit. Vyplývá to ze zářijového volebního modelu agentury Median. Přelivy voličů také ukazují, že ANO čerpá více než pětinu voličů z lidí, kteří v roce 2013 nevolili. Podle Daniela Prokopa z Medianu mohou být tyto hlasy "dosti nejisté z hlediska volební účasti".
Zatímco vládní strany vedou předvolební boj o lithium, Starostové chtějí nastolit další předvolební téma: možnost rušit prezidentské amnestie. Předkládají proto návrh na novelu ústavy, která kromě toho obsahuje i upravená pravidla pro jmenování premiéra.
"Novelou, kterou navrhujeme, reagujeme na dva poslední prezidenty, kteří svým výkladem Ústavy zásadně pokřivili vnímání vymahatelnosti práva a pošlapali politickou kulturu v naší zemi. Novelu Senát projednat nestihne, smyslem je začít diskuzi," říká předseda senátního klubu STAN Jan Horník.
"První změnou, kterou navrhujeme, je, aby prvním a třetím pokusem o pověření premiéra sestavením vlády disponoval prezident, druhý pokus by měl být v rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Reagujeme tím tak na situaci po pádu Nečasovy vlády, kdy prezident nechal vládnout Rusnokovu vládu bez jakékoliv legitimity," říká volební lídr STAN Jan Farský.
"Druhou změnou je možnost zrušení prezidentské amnestie Senátem do 60 dní po jejím vyhlášení. Pokud Senát dojde k názoru, že amnestií došlo k porušení demokratických principů státu, amnestii zruší. Takové rozhodnutí následně přezkoumá Ústavní soud," dodává jedna z předkladatelů novely senátorka Alena Dernerová.
Senát se bude zabývat průzkumem ložisek a možnou těžbou lithia v Česku ve středu v podvečer. Návrh organizačního výboru senátoři zařadili na program schůze v těsném hlasování. Podpořili jej zejména senátoři ČSSD, ODS a hnutí ANO. Hlasy proti byly z klubů KDU-ČSL, Starostů a nezávislých.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl před senátory předstoupit s informací o lithiu po 17:00. Někteří senátoři v diskusi o programu zařazení bodu kritizovali. "Domníváme se jako klub STAN, že je to těžké politikum, které na plénum Senátu vůbec nepatří," řekl za Starosty Jan Horník. Lithium je podle něho věcí zákona. "Ať si to politici vyříkají jinde," dodal.
Přečtěte si dopis, který ohledně lithia odeslal Richard Brabec.
Aktuální obhajoba ministra Brabce - toto jsem nepodepsal a neviděl, je to elektronicky podpis ... pic.twitter.com/HNMISos8JO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2017
S memorandem o těžbě lithia jsem nesouhlasil, můj podpis tam není, tvrdí vicepremiér za ANO Richard Brabec.
Proč jste souhlasil s memorandem k lithiu, proč? Klíčová otázka prave teď - více na Aktualne.cz za chvíli... pic.twitter.com/R6caHfMlJ6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 11, 2017
Hodinu po poledni proběhne bilanční schůzka premiéra Bohuslava Sobotky s místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem.
Vážení čtenáři, je středa 11. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
ODS v závěru kampaně varuje před Andrejem Babišem, Tomiem Okamurou a komunisty.
Česku zřejmě nehrozí, že by se po nadcházejících volbách Praha v důsledku vzestupu populismu přidala k euroskepticky a nacionalisticky naladěným vládám ve Varšavě a v Budapešti, domnívá se politolog Jacques Rupnik, který se v Praze účastní mezinárodní konference Forum 2000.
"Situace v Česku je dost odlišná, zde nehrozí stejný fenomén jako v Polsku a Maďarsku, kde je přímo ohrožena liberální demokracie," řekl Rupnik po debatě o populismu, uspořádané na francouzském velvyslanectví.
Připustil, že "velký otazník a velký problém" představuje v Česku "podnikatelský populismus", projevující se ve snaze vyřadit instituce brzdící politický proces ve prospěch jedné strany a jednoho lídra.
"Naštěstí v českém kontextu nemůže žádná strana vládnout sama, musí být koalice. Bude důležité, jak bude koalice sestavena, jací budou partneři a do jaké míry budou mít možnost být protiváhou silnému lídrovi, který zřejmě vyhraje tyto volby," poznamenal Rupnik.
ODS představuje finální část své předvolební kampaně.
Představujeme závěrečnou fázi kampaně. https://t.co/vb0zRYPEHx
— ODS (@ODScz) October 10, 2017
Do hádky o lithium se už zapojili i lidovci, žádá vysvětlení od ČSSD i od ANO.
Lidovci prave vstoupili také do kauzy lithium... pic.twitter.com/CdwnBNEAyc
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 10, 2017
Lidovci vytáhli předvolební trumf: Za první narozené dítě 50 000, za každé další 100 000 korun.
Už za pár minut začne na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídat Dominik Feri (TOP 09).
Vážení čtenáři, je úterý 10. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
Místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nebude obvinění v dotační kauze Čapí hnízdo stát pozici lídra na Vysočině pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Podle krajského předsedy Josefa Kotta jde o zpolitizovanou kauzu.
Televize Nova se ohradila vůči stížnosti Pirátů, kterou poslali Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli předvolební diskusi, do níž pozvala pouze lídry ČSSD a ANO. "Plán volebního vysílání jsme připravili už na jaře tohoto roku. Skládá se ze série letních interview, plánovaných on-line rozhovorů a intenzivní komunikace politických témat v rámci našeho denního zpravodajství a publicistických pořadů, kde poskytujeme adekvátní prostor všem relevantním politickým stranám. Volební vysílání vyvrcholí přímým duelem dvou nejpravděpodobnějších kandidátů na post premiéra, což je běžná praxe západních televizních stanic," řekla mluvčí Novy Jana Ondrejechová.
Ptejte se v on-line rozhovoru Dominika Feriho (TOP 09), odpovídat bude v úterý od 10 hodin.
Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu Jaroslava Faltýnka obvinila policie v souvislosti s dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo.
Šéf ANO Andrej Babiš podává trestní oznámení na anonymního provozovatele twitterového účtu Skupina Šuman, který nejnověji o víkendu zveřejnil údajné dokumenty z banky HSBC. Ty mají dokazovat, že skutečným majitelem farmy Čapí hnízdo zůstával Babišův Agrofert, i když projekt žádal o dotaci jako malá firma.
Volební stánek hnutí ANO na náměstí Svobody v Brně dvakrát v krátké době napadli vandalové. Poprvé prorazili panely a vloupali se dovnitř, podruhé pokreslili stěny. Například primátorovi Brna Petru Vokřálovi nakreslili knír a u hlavy hákový kříž. Pachatele prvního útoku policie hledá, řekla její mluvčí Andrea Cejnková. Ve druhém případě zajistili mladou Španělku, uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Útoky na stánek odsoudila krajská předsedkyně hnutí Taťána Malá. Podle ní jsou škody v desítkách tisíc korun.
Pracovníci dohledového centra městské policie si podle Ghanema o víkendu všimli, že mladá žena poškozovala stánky dvou politických uskupení a posprejovala je hesly a symboly. Jeden ze stánků mělo hnutí ANO, kde kromě kníru a hákového kříže bylo zaškrtáno Vokřálovo jméno a napsáno anglicky zlo (evil), další nápisy byly u hlavy předsedy hnutí Andreje Babiše a jihomoravské jedničky na kandidátce do říjnových sněmovních voleb Malé. "Škoda bude kolem 20 000, protože tentokrát je potřeba ty panely v uvozovkách pouze přelepit. Tato forma nesouhlasu je pro mě neakceptovatelná. Je jedno, jestli je to volební boj nebo vandalismus, ale takové jednání je v každém případě trestuhodné," zdůraznila Malá.
Kvůli lithiu se před volbami ještě jednou mimořádně sejde sněmovna, potvrdil její předseda Jan Hamáček (ČSSD).
Potvrzuji, že jsem dnes obdržel žádost 62 poslanců o svolání mimořádné schůze sněmovny. Bude zahájena v pondělí 16. 10. v 13:00...
— Jan Hamáček (@jhamacek) October 9, 2017
Nastala volební říje. Multimediální. Věděli jste, že blábolit se dá nejen slovem, ale i obrazem? A to tak, že z cesty, pardon, u cesty. Předvolební komentář Martina Fendrycha a Jana Lipolda.
V Evropě klidněji nebude a my se nejsme schopni bránit, tvrdí lídr Realistů Petr Robejšek v rozhovoru pro DVTV:
Lithium a cena másla nesmí být jedinými tématy předvolební kampaně, říká šéf ODS Petr Fiala. "Musí být o šikaně živnostníků a podnikatelů, o EET, o nízkých investicích do infrastruktury či o nízkých platech," tvrdí.
V žádném případě nepodceňuji kauzu lithium. Je to závažná věc, která musí být vysvětlena. Nesedejme ale na lep Andreji Babišovi. Využil diletantství sociálně demokratického ministra Havlíčka k tomu, aby zakryl své problémy s Čapím hnízdem a vyhnul se hodnocení uplynulých 4 let fungování - nebo přesněji spíše nefungování - vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Tématem těchto voleb nesmí být cena másla či lithium, ale to, co se v naší zemi dělo v uplynulých letech. Musí být o šikaně živnostníků a podnikatelů, o EET, o nízkých investicích do infrastruktury či o nízkých platech. Stejně tak musí být jejich tématem to, zda ANO povládne po volbách s komunisty a/nebo T. Okamurou. To jsou závažná témata, která nesmí být překryta marketingovými triky Andreje Babiše. Pamatujte prosím na to a přijďte k volbám!
Zveřejnil(a) Petr Fiala dne 09. Říjen 2017
Babiš vyrábí kauzu lithium, aby odvedl pozornost od Čapího hnízda, tvrdí premiér Sobotka.
Babiš fabrikuje kauzu Lithium bez ohledu na to, kolik másla na hlavě v tom má jeho ministr. Potřebuje odvést pozornost od Čapího hnízda.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) October 9, 2017
Vypadá to, že těžba lithia bude Českem rezonovat až do voleb.
Nebojíme se otevřené diskuse o lithiu. Diskusi pod dohledem veřejnosti a médií chceme otevřít hned - na středečním jednání Senátu.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) October 9, 2017
Česká pirátská strana se obrátila s podnětem na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli předvolební diskusi mezi lídry ČSSD a ANO Lubomírem Zaorálkem a Andrejem Babišem v televizi Nova. Soukromá stanice podle pirátů poruší zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, pokud poskytne prostor jen dvěma nejsilnějším stranám, sdělil volební manažer strany Štěpán Štrébl.
Piráti navrhují buď přidat k předákům dvou nejsilnějších stran další diskutující, nebo poskytnout v hlavním vysílacím čase prostor i jiným kandidujícím uskupením.
"Není možné, aby na největší televizi dostaly v předvolebním vysílání prostor jen ANO a ČSSD. Tyto volby nejsou o dvou stranách. Veřejnoprávní ČT i soukromá Prima prostor více stranám poskytují. Není důvod, proč by zásady objektivity neměla dodržovat i Nova," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.
Předseda ANO Andrej Babiš několik dní před volbami opět zaútočil na sociální demokraty kvůli tomu, že jejich ministr průmyslu Jiří Havlíček uzavřel memorandum s australskou firmou o těžbě lithia v Krušných horách. Podle Babiše by měl Havlíček odstoupit, pokud celou věc nevysvětlí.
Radim Hejduk (ČSSD) na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídá v pondělí od 10 hodin.
Volby se blíží a politické strany se na poslední chvíli snaží ulovit co nejvíc hlasů. Výsledek jejich snažení je ale někdy přinejmenším úsměvný.
"Nejde o propad obliby ČSSD, o její neprogram, netvář, netvar, jde o to, že vládní strana trpí - a tím i podporuje - nenávistné postoje," píše komentátor Martin Fendrych
Vážení čtenáři, je pondělí 9. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
V nejtěžší české káznici ve Valdicích na Jičínsku bude moci v nadcházejících sněmovních volbách jít k volebním urnám zhruba 980 vězňů z celkem asi 1110 odsouzených. "Předpokládáme, že všichni, kdo budou mít zájem volit, stihnou odvolit již v pátek," uvedla mluvčí věznice Eva Francová. Vězni z části s nejpřísnějším režimem do volební místnosti chodit nebudou, na jejich celách je obejdou členové okrskové volební komise s přenosnou urnou.
Kauza slimáci počtvrté. "Slimáci nemůžou být rétorikou ČSSD," je přesvědčený Radim Hejduk, který kandiduje za sociální demokraty v Praze.
Slimáky k muslimům přirovnal jeho spolustraník Milan Hrdlička v úvodníku zpravodaje městské části Brno-Bohunice.
Díky moc za tyto slova @ZaoralekL - slimáci nemůžou být rétorikou @CSSD, na to máme jiné experty od Okamury... pic.twitter.com/H9RuepbXbV
— Radim Hejduk (@RadimHejduk) October 6, 2017
"Politici mobilizují za zbrojní sebeurčení. Vypukl boj o zbraně a stala se z něj záležitost prvořadého významu, v podstatě existenční otázka," píše Jan Lipold ve svém komentáři.
Přečtěte si více o tom, jak se střelná zbraň stala "absurdním logem českých voleb".
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura jako Mach s utrženým sluchátkem nebo čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hlásající "Neusneme".
Podívejte se, jak si lidé na sociálních sítí umí vystřelit z předvolebních kampaní.
"Teď je pro sociální demokracii klíčové, abychom se soustředili na získání nerozhodnutých voličů, protože velká část lidí neví, koho bude přesně volit," tvrdí předseda vlády Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Podle Sobotky může za nízké preference sociálních demokratů také hnutí ANO, které si přisvojilo úspěchy vlády.
Jako první budou nové poslance volit Češi v Brazílii a Argentině, a to od čtvrtka 19. října, 19:00 středoevropského letního času. Důvodem je časový posun. O hodinu později se otevřou volební místnosti na Kubě, v Kanadě a USA. Volit se bude na 108 místech ve světě, převážně na ambasádách a základnách vojáků v misích. Před čtyřmi lety se voleb v cizině účastnilo 10 571 Čechů, uvedla ČTK.
První místopředseda TOP09 má o motivaci Andreje Babiše pro další volební úspěch jasno.
AB hraje o hodně. 2013 podle Forbesu 40 mld, po 4 letech v politice 88 mld. Chtěl by ještě další 4 roky. #budelíp https://t.co/aGOMpgIFvz
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) October 7, 2017
Kauza slimáci potřetí. Brněnský starosta se brání, volební lídr ČSSD ho prý nepochopil, když mu vzkázal, že pro něj ve straně není místo. Svým přirovnáním migrantů k neoblíbenému nepříteli zahrádkářů chtěl Milan Hrdlička podle svých slov otevřít debatu o migraci.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v DVTV vysvětloval, proč rozpad koalice se Starosty není o chybějící odvaze, ale naopak o zodpovědnosti. Mluvil i o manželství, které má podle něj stále svou hodnotu a je na něj v současné době prováděn frontální útok. Podle jeho názoru klesá i úcta dětí k rodičům.
Lubomír Zaorálek se vyjádřil k hanlivým slovům svého spolustraníka Milana Hrdličky, který v úvodníku zpravodaje městské části Brno-Bohunice přirovnal muslimy k slimákům. Podle Zaorálka nemají lidé, kteří šíří nenávist, v ČSSD co dělat.
1/2 Kdokoliv se vyjadřuje hanlivě a nenávistně vůči určitému etniku či národnosti a degraduje lidi tím,že o nich mluví jako
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) October 6, 2017
O konfliktu Babiše a Zaorálka kvůli lithiu si můžete podrobně přečíst v našem článku.
Andrej Babiš dnes zaútočil na ČSSD kvůli těžbě lithia. Podle předsedy hnutí ANO je to "loupež za bílého dne". ČSSD na Twitteru upozornila, že průzkum těžby lithia povolili ministři ODS a ANO.
Kdo povolil Australanům průzkum těžby lithia? Ministři životního prostředí za ODS a ANO. Díky povolení mají i přednostní právo na těžbu. pic.twitter.com/YtTWiAi3FF
— ČSSD (@CSSD) October 6, 2017
Podívejte se na další z předvolebních rozhovorů DVTV.
Politici před volbami neváhají přicházet se silnými výroky.
Po kauze Čapí hnízdo věří Babišovi méně lidí. Jak jsou na tom ostatní lídři?
ODS chce co nejrychleji po volbách snížit a zjednodušit daně, zrušit elektronickou evidenci tržeb (EET) a omezit byrokracii. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda a volební lídr strany Petr Fiala. Ke změnám ústavy a volebních zákonů se ODS staví opatrně až záporně a Fiala zcela odmítá návrhy na omezení parlamentu.
"My chceme co nejrychleji prosadit daňové změny," řekl Fiala. ODS požaduje změnu daně z příjmu z 15 procent ze superhrubé mzdy na 15 procent z hrubé mzdy, což by znamenalo růst čisté mzdy asi o sedm procent. Chce také zavést dvě sazby DPH ve výši 19 a deset procent a o dva procentní body snížit povinné odvody zaměstnavatelů za zaměstnance. "Tohle opatření je i pro budoucnost, protože to umožní, když růst nebude takový, aby zaměstnavatelé mohli pracovní místa vůbec vytvářet," doplnil Fiala.
Andrej Babiš se na počátku letošního roku zbavil takřka veškerého svého majetku. Kvůli tlaku politické konkurence vložil svou skupinu Agrofert do svěřenského fondu, aby dostál zákonným povinnostem. Mnohokrát pak říkal, že už nic nevlastní, že neovládá média ani největší potravinářskou korporaci v zemi… Že šlo jen o takové divadlo, připouští jak ti, kteří jej k tomu donutili, tak nyní časopis Forbes. Ten totiž Babiše opět zařadil do svého uznávaného žebříčku nejbohatších Čechů. A opět je šéf hnutí ANO na druhém místě za Petrem Kellnerem, majitelem finanční skupiny PPF. Aby toho nebylo málo, nejenže si Babiš podle Forbesu udržel druhou příčku, on dokonce i přes odpoutání se od Agrofertu výrazně rozhojnil své bohatství. Loni u něj v kolonce svítila cifra 70 miliard, letos už 88 miliard korun. Redakce časopisu to vysvětluje následovně: "Druhý nejbohatší Čech se sice o byznysu oficiálně odmítá bavit a Agrofert převedl do svěřenských fondů (on a jeho rodina ovšem zůstávají jejich jediným beneficientem), ale přetlak peněz na trhu a tedy i růst hodnoty firem žene jeho jmění nahoru. Forbes tak pro letošek zvyšuje ocenění Agrofertu, byť jeho provozní výsledky byly meziročně mírně horší." Tolik tedy ke smyslu novely zákona o střetu zájmů, kterou TOP 09, ČSSD, lidovci či ODS schválili dodatečně, když Babiš seděl už pár let s některými z nich ve vládě. Prý aby zabránila tomu, že mocní a bohatí podnikatelé budou zároveň i mocnými politiky.
Vážení čtenáři, je čtvrtek 5. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
Piráti vyměnili garanta programového bodu obrana. Giuseppe Maiella, kritizovaného v posledních dnech za účast na prokremelských akcích, vystřídal Ivan Bartoš. Maiello se z rozhodnutí republikového předsednictva strany bude věnovat oblasti kultury.
Jméno středočeských Olbramovic zní nenápadně, právě tato obec je ale nejblíže od klíčové bojové linie sněmovních voleb - farmy Čapí hnízdo. Favoritovi hlasování Andreji Babišovi kvůli němu hrozí soudní proces, sněmovna ho vydala k trestnímu stíhání. Olbramovice kauzou sice nežijí, přesto ale poodkrývají tajemství Babišovy síly.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) upozornil, že mít trestně stíhaného premiéra si Česká republika nemůže dovolit. Podle šéfa české diplomacie by taková situace byla pro zemi z pohledu vztahů se zahraničím zničující. Zaorálek to uvedl v souvislosti s případem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, kterého sněmovna vydala na začátku září ke stíhání kvůli případu farmy Čapí hnízdo.
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek je spokojen s tím, jak funguje rozdělení funkcí v čele sociální demokracie. Spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou a úřadujícím předsedou Milanem Chovancem podle Zaorálka postupují od června, kdy Sobotka funkce rozdělil, jako jeden tým. Úvahy o sjezdu, který by zvolil nové řádné vedení, odložila podle Zaorálka ČSSD na dobu po sněmovních volbách, aby se na ně mohla plně soustředit.
Vážení čtenáři, je středa 4. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
Pomoc s vyřízením voličského průkazu zajistí chatbot. Facebooková aplikace Volební průkaz je určena pro voliče, kteří se chtějí zúčastnit parlamentních voleb mimo své bydliště.
Česká biskupská konference vyzvala k účasti ve volbách. "Nejít k volbám není správným křesťanským postojem," uvedla konference, která ve své výzvě také odmítla nesnášenlivost a vyzdvihla kultivovanost, slušnost a úctu k druhým.
Předseda konference, arcibiskup Dominik Duka, před pár dny prohlásil, že vidí ve volbách naději na prosazení "umlčované většiny". Která většina má být umlčovaná, nekonkretizoval. Duka, bývalý politický vězeň, bývá oponenty obviňován z nacionalistických či protiuprchlických postojů nebo překrucování slov papeže Františka.
Ještě nevíte, koho budete volit? Pomůže vám volební kalkulačka Aktuálně.cz.
TOP 09 představila své předvolební klipy, hlavní roli v nich hraje bavič Petr Čtvrtníček.
Vážení čtenáři, je úterý 3. října, vítáme vás u pokračování předvolebního on-line zpravodajství.
Podpora českých voličů jednotlivým stranám se v letech 2014 až 2016 nijak dramaticky neměnila. Ukazuje to projekt Volební kyvadlo, který připravili sociologové z Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Podpora ČSSD v minulých třech letech odpovídala asi 50 až 60 mandátům, až letos poklesla na 47 poslaneckých křesel. ANO mělo dlouhodobě šanci získat 70 až 80 mandátů, letos 84. TOP 09 z podpory odpovídající asi 20 mandátům klesla těsně nad deset poslaneckých křesel, podpora ODS vykonala téměř zrcadlově opačnou cestu.
Sněmovně volené lidmi nad 60 let by v uplynulých třech letech dominovaly strany ČSSD, ANO a s odstupem KSČM. Dolní komora, kterou by volili lidé mladší 30 let, by se skládala z osmi až devíti stran. Nejsilnější by bylo ANO, o druhé místo by se přetahovaly TOP 09 a ČSSD. Až ke dvaceti mandátům by získali piráti a ODS a slušnou šanci na přibližně deset mandátů by měli také KSČM, zelení, KDU-ČSL a hnutí Svoboda a přímá demokracie.
Ve sněmovně by po volbách mohlo zasednout o něco více poslankyň. Podíl by se mohl z nynější pětiny mírně zvýšit. Na kandidátních listinách totiž ženám připadá čtvrtina volitelných míst. Trojice stran, které mají podle průzkumů nejvyšší podporu - tedy ANO, ČSSD a KSČM, do voleb posílá také víc žen než v roce 2013. Výsledky analýzy dnes představily zástupkyně Fóra 50%. Tato organizace usiluje o vyšší zastoupení žen v politice. Vyzvala voličky a voliče, aby dali ženám preferenční hlasy.
Podle odborníků je zastoupení vyrovnané, pokud se pohybuje mezi 40 a 60 procenty. Za kritickou hranici označují experti třicetiprocentní podíl. "Poměr žen na kandidátních listinách je dosud vůbec nejvyšší. Není to ale ani 30 procent, přesně 28,6 procenta," uvedla Veronika Šprincová z organizace Fórum 50%. Podle ní jsou v zastoupení žen velké rozdíly mezi stranami i jednotlivými kraji.
Nejčistší financování mají podle hodnocení jeho provázanosti s byznysem zelení, piráti a KSČM. Kvůli možnému střetu zájmů naopak propadly ANO a ODS. S dluhy se potýká nejen ČSSD, ale také ANO nebo SPD Tomia Okamury. Vyplývá to z vysvědčení transparentnosti a rizikovosti financování 12 stran, které dnes zveřejnili ekonomové ze spolku EconLab při Karlově univerzitě.
V případě rizika střetu zájmů upozornil spolek na to, že firmy propojené s hnutím Andreje Babiše získaly v končícím volebním období zakázky a dotace za zhruba čtyři miliardy korun. Kromě firem, v nichž figurovali zástupci ANO, to byly společnosti, které hnutí v letech 2013 až 2017 obdarovaly. K dárcům patřily třeba společnosti Eltodo nebo plzeňský výrobce kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo Škoda JS, uvedl Jiří Skuhrovec ze spolku EconLab.
Díky naší volební kalkulačce zjistíte, s jakou stranou nebo hnutím se nejvíce shodují vaše názory.
Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych: "Hnutí ANO má po čtyřech letech ve vládě, po mnoha volbách konečně program. Andrej Babiš ho se skromností sobě vlastní nazval (citujeme) 'Teď nebo nikdy. Ten jediný program, který potřebujete'."
Podívejte se, koho největší strany ve vašem kraji posílají do sněmovny.
Volič může na lístku zakroužkovat pořadové číslo až u čtyř kandidátů. Přidělením tohoto přednostního hlasu zvyšuje šanci, že právě preferovaní kandidáti zasednou v poslaneckých lavicích.
Volí se tradičně v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. K volbám je potřeba přijít s dokladem totožnosti. Hlasovací lístky dostanou lidé předem do schránek, ale ve volební místnosti budou k dispozici také. Při volbě mimo bydliště je potřeba vyřídit si voličský průkaz.
Velká nejistota panuje kolem toho, kdo se do sněmovny dostane a jak může vypadat povolební koaliční matematika. Kromě ANO mají dostatečně silné voličské jádro zaručující zisk sněmovních křesel také ČSSD, KSČM a ODS. S pomocí svého volebního potenciálu překročí podle agentury Median pětiprocentní hranici také TOP 09, SPD, Piráti a KDU-ČSL. Teoretickou šanci podle agentury mají také Starostové a nezávislí a Strana zelených.
Klíčovým bodem voleb zřejmě bude zisk favorizovaného hnutí ANO, vedeného miliardářem Andrejem Babišem. Toho provází řada kauz, kvůli jedné z nich - dotaci na Farmu Čapí hnízdo - jej poslanci před volbami vydali k trestnímu stíhání. Zvolením do sněmovny ale Babiš opět získá imunitu.
Českou republiku čekají 20. a 21. října sedmé sněmovní volby od vzniku samostatného státu. O hlas voličů se uchází rekordních 31 stran a hnutí.
Podle analytičky týdeníku Echo Lenky Zlámalové stojí za úspěchem SPD či Pirátů především prostor, který lídrům těchto stran poskytovala veřejnoprávní média.