Rozhodnutí o Babišovi je přelomové i tím, jak znevěrohodnilo bývalé příslušníky StB, hodnotí advokát

Barbora Němcová Barbora Němcová
12. 10. 2017 12:26
Celý spor ohledně údajné spolupráce Andreje Babiše se Státní bezpečností pro slovenský Ústav paměti národa končí. Soud konstatoval, že Ústav paměti národa vůbec neměl být žalovaný. Advokát ústavu Pavol Poláček rozhodnutí považuje za přelomové. Ústavní soud se vypořádal i s otázkou důvěryhodností svědků, kteří jsou bývalí příslušníci Státní bezpečnosti, a jsou proto nedůvěryhodní.
Andrej Babiš u soudu v Bratislavě v roce 2014
Andrej Babiš u soudu v Bratislavě v roce 2014 | Foto: ČTK

Košice - Slovenský Ústavní soud zrušil pravomocný verdikt nad Andrejem Babišem, podle kterého byl předseda hnutí ANO veden neoprávněně jako agent v archivních svazcích StB. Podle advokáta Pavola Poláčka, který zastupuje slovenský Ústav paměti národa, je verdikt zlomový. "Rozhodnutí považujeme za přelomové, a to z více důvodů," řekl Aktuálně.cz Poláček.

Jedním z důvodů je, že Ústavní soud potvrdil, že Ústav paměti národa v této kauze vůbec neměl figurovat. "Ústav paměti národa nikdy neměl být v této kauze žalovaný, protože nenese zodpovědnost za případnou neoprávněnou evidenci," upřesnil advokát. Což ústav osvobozuje i ve všech případech podobných Babišovu.

Ústavní soud se však vypořádal i s otázkou důvěryhodností svědků, kterými jsou bývalí příslušníci Státní bezpečnosti. Odkázal přitom na skutečnost, že komunistický režim je zločinecký. "Lidé, kteří se podíleli na budování tohoto režimu, nemohou být považováni za důvěryhodné svědky," interpretoval Poláček ústavní soudce.

Rozhodnutím Ústavního soudu celý spor pro slovenský Ústav paměti národa končí. "Teď se rozhodnutí zruší a věc se vrátí na krajský soud a ten bude muset žalobu Andreje Babiše odmítnout. A tím vlastně kauza ve vztahu k Ústavu paměti národa končí," uzavřel advokát.

Pokud bude chtít Babiš ve sporu pokračovat, nezbývá mu než žalovat ministerstvo vnitra. Už se nechal slyšet, že tak učiní.

 

Právě se děje

Další zprávy