reklama
 
 

EET dělá ze všech automaticky podezřelé, šikanuje slušné podnikatele, napsal čtenářům Skopeček z ODS

Aktualizováno 18. 10. 2017 14:08
Foto: ČTK
Lídr středočeské kandidátky ODS Jan Skopeček se dostal do podvědomí i tím, že navrhoval snížení spotřební daně u piva. Expert pro ekonomiku a finance v minulosti kritizoval i zrušení druhého pilíře důchodového spoření a upozorňoval na to, že zvýšení minimální mzdy je jen marketingovým trikem, nikoliv cestou, jak pomoci chudým. Skopeček kritizuje i některé návrhy hnutí ANO. "U dosavadních vládních stran, zejména u hnutí ANO, je komické, že po více jak třech letech zvyšování daňové zátěže a komplikování daňového systému navrhují nyní před volbami pravý opak. Tomu nikdo nemůže věřit," tvrdí. Skopeček odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Praha - Ekonomický expert a jednička na středočeské kandidátce ODS Jan Skopeček vysvětlil, proč platy v Česku rostou pomalu a proč občanští demokraté nesouhlasí se zavedením EET.

Podle Skopečka zavedení EET vytvořilo atmosféru, která ze všech živnostníků a podnikatelů udělala automaticky podezřelé, kteří okrádají ostatní spoluobčany. "Považuji to za šikanu slušných podnikatelů, kterých je podle mě drtivá většina," napsal Skopeček. "Jestli někde daně unikají, tak to není u malých podnikatelů, ale u velkých korporací," zdůraznil.

Zároveň nastínil, jak by ODS snižovala daňovou zátěž. "Formou zrušení superhrubé mzdy chceme snížit DPH, zrušit daň z nabytí nemovitosti a silniční daň pro osobní automobily," vyjmenoval. Doplnil, že kvůli vysokým daním a odvodům je i růst českých mezd pomalejší.

Skopeček také odsoudil zásahy finanční správy, kvůli kterým skončilo několik firem. "Považuji to za naprosto fatální a neakceptovatelné selhání státu. Byť jediná státem zlikvidovaná firma neprávem je znakem zvráceného fungování našeho státu vůči svým občanům, kteří si ho platí," napsal Skopeček.

Když se Skopečka čtenář zeptal, proč volit právě jeho stranu, politik odpověděl, že ODS je jasně ideově ukotvená pravicová strana, která chce bránit a hájit svobodu jednotlivce. "Máme v programu jasná a konkrétní opatření, jak snížit a zjednodušit daně, řešit školství a další důležité oblasti," uzavřel.

Rozhovor s Janem Skopečkem

Jan Skopeček odpovídá od 12 hodin.

? Radek - 18. 10. 2017 12:40 Dobry den, nas pravni rad ma stale lidi pravujici na ico za podvodniky ktere je treba postihovat a v duchodovem systemu trestat. Faktem vsak je ze projektovy model prace vyuzivajici potrebnych skills v fany moment je trhem prace budoucnosti. Jak na tento budouci vyvoj hodla vaee strana reagovat v pracovne pravnim a fanovem zkonnem ramci?

Jan Skopeček Jan Skopeček: Nevím, zda úplně rozumím Vaší otázce, ale myslím, že budoucností pracovního trhu, jsou pracovní úvazky "na míru", které se budou lišit od standardních zaměstnání na předem daný počet hodin. Musíme více liberalizovat zákoník práce a umožnit takové formy, jako je práce z domova, zkrácené pracovní úvazky apod. Musíme hájit svobodu zaměstnavatele a zaměstnance domluvit si takovou formu pracovního vztahu, která jim nejlépe vyhovuje, nikoliv je nutit do předem daných šablon.

? Stanislav - 18. 10. 2017 12:39 Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jaká je vlastně podpora mladých začínajících podnikatelů (živnostníků) v ČR ?
Všichni o ni mluví, ale já ji stále nevidím...mám zkušenost z Velké Británie kde mě podpora malých živnostníků téměř fascinovala! Zde jako mladý, nezkušený a začínající "podnikatel" mi na patřičných úřadech, kde jsem chtěl pouze informace k vyřešení problému, sdělí, že mě nikdo nenutí onu činnost dělat za peníze...i po jednání s advokátem mi s lítostí sdělil, že se se mnou bohužel nikdo bavit nebude...možná mi doporučíte, abych se tedy vrátil do Británie, ale přijde mi to přinejmenšim smutné...
Děkuji za odpověď a přeji příjemný den!

Jan Skopeček Jan Skopeček: Dobrý den,

nejlepší podporou podnikání ze strany státu je nechat podnikatele svobodně dýchat a neházet jim klacky pod nohy. Musíme zajistit to, aby založení podnikání bylo co nejjednodušší a šlo vyřešit z domova po internetu. Musíme rušit zbytečné formuláře, povinnosti a regulace, které dnes spoustu lidí od podnikání odrazují. Moc ale prosím, vydržte to a nevzdávejte to. Podnikatele naše země moc potřebuje.

? Marketa Bayire - 18. 10. 2017 12:34 Myslíte si, že EET ubližuje podnikání, nebo omezuje podvádění, zejména v oblasti gastronomického podnikání.

Jan Skopeček Jan Skopeček: Více k EET viz moje dřívější odpověď, považuji to za šikanu slušných podnikatelů, kterých je podle mě drtivá většina.

? guus - 18. 10. 2017 12:31 Dobrý den, bohužel v málo věcech se s Vámi shodnu. Ne, že by ostatní byli lepší, ale Vaše nápady mi přijdou daleko škodlivější. Třeba druhý pilíř už od začátku měl počítat s alternativou státního důchodového fondu, spravovaného ČSSZ, který by byl alternativou soukromým finančním institucím a kde by mohli lidé spořit také. Důvěru by měl tento systém daleko vyšší a i účast by byla zřejmě také vyšší. Proč nevznikl?

Jan Skopeček Jan Skopeček: Dobrý den,

nesouhlasit je Vaše výsostné právo. Buďme šťastni za to, že žijeme ve svobodných poměrech. Mysleme na to o víkendových volbách. Nemusíte souhlasit s penzijní reformou, kterou prosadila ODS, ale nemůže nám upřít, že jsme byli spolu s koaličními partnery jediní, kdo se byl schopen do tohoto problému pustit. Současná koalice penzijní reformu zrušila, aniž by přišla se svojí vlastní alternativou. To je nezodpovědné jednání. Ve světě existuje několik modelů financování penzí. Jsem připraven diskutovat o jakémkoliv z nich, jsem připraven hledat kompromis. Musíme si ale přiznat, že současný systém je neudržitelný a je potřeba ho změnit.

? bartunek daniel - 18. 10. 2017 12:27 Dobry den jsem Váš volič z Lodenic . Vcere mi přišel do schranky dopis smlouva s občany od ANA . Ja jsi to nepřál. otazka proč mi takove svinstvo dávají do mého domu do mé schránky ,když si to nepřeji děkuji . Bartunek

Jan Skopeček Jan Skopeček: Doporučuji spálit a v pátek nebo v sobotu jít volit ODS. To je ta nejlepší reakce ;-)

? Jozef - 18. 10. 2017 12:27 Z čeho usuzujete, že jste ekonomický odborník?

Jan Skopeček Jan Skopeček: To musí posoudit jiní. Vystudoval jsem dvě vysoké školy ekonomického směru a mimo jiné pracoval jako poradce prezidenta Klause. Leccos jsem i publikoval, udělejte si podle toho názor vlastní..

? Petr - 18. 10. 2017 12:21 Jaký je Váš názor na přijetí Eura ?

Jan Skopeček Jan Skopeček: Česká koruna je stabilní a důvěryhodná měna, která nám nepřekáží. I s korunou dosahují naši exportéři rekordních vývozů. Nevidím tedy důvod, proč českou korunu pohřbívat a nahrazovat ji problematickým eurem. Eurozóna je od začátku politický, nikoliv ekonomický projekt. Eurozónu tvoří ekonomiky navzájem strukturálně velmi odlišné. Fungovat pod jednotnou měnovou politikou tak mohou jen s velmi vysokými náklady. Přeji si, aby měnovou politiku pro ČR vytvářela ČNB, která bude brát v úvahu naši ekonomickou kondici a bude tak šít měnovou politiku na míru české ekonomiky. Nechci ani, aby čeští daňoví poplatníci ručili za cizí dluhy, což by vstupem do eurozóny nastalo. Držme se koruny!

? Petr K. - 18. 10. 2017 12:17 Dobrý den, jak se díváte na roztříštěnost pravicové scény? Několik stran s menším volebním potenciálem nám zrovna naděje na zastavení pana STB, komunistů a pana nahnědlého populisty nedává. I když Vás volit kvůli Klausovi ml. apod nemohu, přeji nám, pravicovým voličům i Vám hodně štěstí ve volbách.

Jan Skopeček Jan Skopeček: Mrzí mě, že kvůli malým pravicovým subjektům, které nemají naději na vstup do Sněmovny, propadne x procent hlasů. Ty budou chybět a přerozdělí se dominantně ve prospěch pravděpodobného vítěze, tedy hnutí ANO. Vyzývám všechny pravicové voliče, aby vzali rozum do hrsti a neriskovali propadnutí svého hlasu. V těchto volbách jde skutečně o každý hlas. I Vaše poslední věta ale ukazuje, že si situaci komplikujeme sami. V ODS jistě najdete spoustu kandidátů a představitelů, se kterými souznít můžete. Zvažte to, prosím, ještě. Takto si Okamurovci a Babišovci život nekomplikují.

? Jan Oplt - 18. 10. 2017 11:43 Vážený pane Skopečku, dobrý den.
Proč prosím ODS tak moc bojuje proti EET, respektive jej po volbách chce rušit? Chápal jsem váš boj proti jeho zavedení, ale proč rušit systém, který už je vybudován? Podnikatele i daňové poplatníky stál nemalé peníze a jeho zrušení by bylo obyčejným plýtváním. Navíc - je přeci správné, že daně platí všichni a pokud tvrdíte, že zavedení EET někoho zruinuje, pak to musí znamenat, že daně předtím jednoduše neplatil, nemyslíte? Jak k tomu příjdou ti poctiví?

Myslím, že pro většinu lidí (ani samotných podnikatelů) není EET zásadním tématem. Nestojí za tak trochu EET hysterií ze strany ODS spíše nedostatek jiných témat v ekonomickém programu?

Díky.

Jan Skopeček Jan Skopeček: Dobrý den pane Oplte,

za nejhorší v souvislosti se zavedením EET považuji atmosféru, která se o živnostnících a podnikatelích rozšířila. Vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL ze všech udělala automaticky podezřelé, kteří okrádají ostatní spoluobčany. Je to naprostý nesmysl, živnostníci jsou skupina lidí, která toho od státu příliš nechce a spoléhá sama na sebe. Daně se samozřejmě mají platit, ale jestli někde daně unikají, tak to není u malých podnikatelů, ale u velkých korporací. Zrušení EET pomůže, protože vedle pořizovacích nákladů musí podnikatelé hradit i provozní náklady. Hlavně ale náklad na EET může odradit začínající podikatele.

? Jakub Staněk - 18. 10. 2017 11:42 Dobrý den,

kolik Vám zaplatily banky a developeři, abyste tak agresivně bojoval proti ČNB v otázce zastropování hypoték? Za dob ministrů Rašína a Engliše se poskytovaly úvěry na bydlení do maximálně 2/3. Vy ale stále kopete do národní banky, protože chce, aby v ČR byla zachována finanční stabilita a když banky nemají rozum, tak by měla národní banka zasáhnout. Neměla by se ODS už povzdnést nad ty klausovské obsese z roku 1997 a přestat být tak krátkozraká? Copak jste nikdy nic nečetl, co způsobilo krizi v před 10 lety v USA? To nevíte, že limity úvěrů na bydlení používají už od roku 2000 v Jižní Koreji?

Děkuji
Staněk

Jan Skopeček Jan Skopeček: Vážený pane Staňku,

stát nemá vodit za ručičku ani občany, ani soukromé banky. Je odpovědností banky a klienta, jaký úvěr mezi sebou uzavřou. Navíc už dnes ČNB tuto oblast reguluje a musím připomenout i nedávnou novelu legislativy upravující podmínky poskytování úvěrů, která dramaticky zvýšila povinnosti a obezřetnost na straně bank. Rostoucí objem hypoték vyvolala svoji uvolněnou měnovou politikou sama ČNB, která tento problém chce nyní hasit. Všem musí být přeci zřejmé, že rostoucí ceny nemovitostí jsou důsledkem i de facto zablokované výstavby nových domů a bytů zejména v Praze. Problém je tedy spíše na straně nabídky. Když zmiňujete USA, tak tam krize vznikla kvůli vládních agenturám, které motivovaly půjčovat i nebonitním klientům. To se tu naštěstí neděje a o tom novela ČNB vůbec nebyla. Nechme to na trhu, stát a jeho instituce to vždycky ještě více zkomplikují.

? Pavel Novák - 18. 10. 2017 11:36 Dobrý den, taková spiklenecká teorie. Nepřipadá Vám velmi podivné, že policie dosud na Ředitelství Finanční správy - tedy u Janečka nezasáhla, přestože z jednání pléna Sněmovny bylo zřejmé, že kontroly emitentů korunových dluhopisů byl naplánovány již v roce 2012 a přesto je finanční správa nerealizovala? Nepřipadá vám, že by Lenka Bradáčová mohla být placená StBákem Babišem?

Jan Skopeček Jan Skopeček: Dobrý den, nejsem příznivcem spikleneckých teorií. Věc se samozřejmě musí nestraně vyšetřit a volejme po tom. Jakékoliv jiné moje zásahy či rétorika by celou věc ještě více zpolitizovaly, což si nepřeji. Nechce to orgánům činným v trestním řízení a komentujme pouze ve chvíli, kdyby byla vidět evidentní nečinnost či zaujatost.

? Agáta - 18. 10. 2017 11:31 Dobrý den pane Skopečku,
co hodlá ODS udělat s Finanční správou? Považujete za normální, že Babišovi lidi zaklekají na normální firmy, které u nás platí daně? Kde to jsme? To je jak někde v Africe.
Agáta, Nymburk

Jan Skopeček Jan Skopeček: Dobrý den Agáto, považuji to za naprosto fatální a neakceptovatelné selhání státu. Byť jediná státem zlikvidovaná firma neprávem je znakem zvráceného fungování našeho státu vůči svým občanům, kteří si ho platí. Stát se už dlouho stává někým, kdo nás chce řídit, pokutovat, trestat a nyní dokonce i likvidovat firmy, s čímž se nesmíme smířit. Stát se musí opět stát služebníkem svých občanů, kteří si ho platí. A platí si ho kvůli tomu, aby zajistil silnice, školy, zajistil bezpečnost atd., nikoliv aby zaklekl a likvidoval nepohodlné firmy. S tím se nikdy nesmířím.

? Pavel Novák - 18. 10. 2017 11:21 Dobrý den, připadá Vám v korelaci zničení firmy KM Plus, podivné docházky Schillerové na "porady" na Finanční ředitelství i Celní správu s tím, že byl Andrej Babiš StBáckým donašečem?

Jak se díváte na to, že se ředitel finanční správy Janeček vysmíval poslancům, když po něm chtěli šetření korunových dluhopisů?

Souhlasíte s tím, že problém není ve vlastních dluhopisech, ale v tom, že naprosto v rozporu se Zákonem o dani z příjmu a definicí osoby spojené si právě osoby spojené např. StBák Babiš dluhopisy emitovaly a nakupovaly a tím se na straně právnické osoby emitenta generovali náklad na straně vlastníka právnické osoby neplatily daně z výnosu?
Bylo vydáno dle StBáka Babiše a jeho zdůvodnění k jeho pozměňovacímu poslaneckému!!! návrhu korunových dluhopisů za 164 mld. Pokud by tedy všechny emitovaly a nakoupily osoby spojené tak s průměrným úrokem 10 % by byl roční daňový únik cca 5 mld. korun. (19 % právnická osoba, 15 % fyzická osoba ze 16,4 mld.) https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/muz-napojeny-na-agrofert-vedel-ze-se-financni-sprava-chysta-znicit-mladou-rodinu-38518?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Jan Skopeček Jan Skopeček: Dobrý den,

ano, podivností je v tomto příběhu celá řada a na leccos jsme jako ODS dlouho ve Sněmovně upozorňovali. Pár dní před volbami ale nemá smysl se ponořovat do ještě větších detailů. V pátek a v sobotu je potřeba zvolit jiné lidi, se kterými podobná praxe nenastane.

? Tomáš - 18. 10. 2017 11:11 Ve volebním programu ANO se píše, že chtějí do roku 2021 postavit 170km dálnic. Při ceně 370milionů kč za 1km je to 63bilionů korun(tedy cca 50 celoročních rozpočtů) za 4 roky .. co na to říkáte??

Jan Skopeček Jan Skopeček: ANO slibovalo před minulými volbami na svých billboardech dálnice, dálnice, dálnice.... Realita po čtyřech letech vládnutí je ale rekordně nízký počet nových kilometrů dálnic. Nevěřím tedy volebnímu programu ANO, jenom blábolí...:-)

? Robomaster - 18. 10. 2017 10:54 Proč v Česku rostou tak pomalu platy, když se ekonomice daří?

Jan Skopeček Jan Skopeček: V ČR zatěžujeme práci poměrně vysokými daněmi a odvody. ODS přichází s programem nižšího zdanění práce, což automaticky zvýší každému zaměstnanci čistý příjem o minimálně o 7 %. Musíme se také snažit o větší produktivitu naší ekonomiky, se kterou přichází i rychlejší růst mezd.

? Xena_bojovnice - 18. 10. 2017 10:53 Líbila se mi Vaše kritika intervencí České národní banky. Co říkáte na její aktuální snahy zdražovat hypotéky?

Jan Skopeček Jan Skopeček: V Poslanecké sněmovně jsem bojoval proti přijetí novely zákona o ČNB, která měla poskytování hypoték ještě více zregulovat. Naštěstí se mi to podařilo, ale obávám se, že nás po volbách ten boj čeká znovu. Považuji to za chybu, ČNB chce hasit požár, který sama založila velmi uvolněnou měnovou politikou. Problémem je spíše nedostatečná výstavba, která zvedá ceny bytů do opravdu nebezpečných výšek. Bydlení se tak bohužel stává nedostupné pro střední třídu, mladé rodiny a páry. Tento problém by ČNB přísnější regulací ještě více prohloubila.

? Ivoš - 18. 10. 2017 10:52 Kdy už konečně bude Pražský okruh? Všichni pořád akorát slibují a my ze Středních Čech se pořád musíme kodrcat pomalu přes centrum Prahy. Co pro to uděláte?

Jan Skopeček Jan Skopeček: Pražský okruh je pro Středočechy zcela zásadní stavba. Dnes jsme představili v rámci předvolebního balíčku pro Prahu a Střední Čechy i návrhy, jak tuto stavbu urychlit. Měl by být přijat zákon o prioritních stavbách, který by zjednodušil povolovací řízení a byrokracii se stavbou takto náročného projektu. Nečekal bych ani na evropské zdroje, pokud by měly prodlužovat výstavbu byť o krátkou dobu. Potřebujeme okruh dokončit co nejrychleji. Každý, kdo jezdí do Prahy, nebo přes Prahu, to dennodenně vidí...

? viktor kornel - 18. 10. 2017 10:50 Rozhoduji se mezi Vámi a Piráty, proč bych měl volit zrovna Vás a ne je?
Předem díky za odpověď
Viktor Kornel

Jan Skopeček Jan Skopeček: ODS je jasně ideově ukotvená pravicová strana, která chce bránit a hájit svobodu jednotlivce. Máme v programu jasná a konkrétní opatření, jak snížit a zjednodušit daně, řešit školství a další důležité oblasti. Piráti jsou spíše móda, experiment. Mohou na první pohled působit sympaticky, ale známe jen jejich předsedu a víme, že na kandidátkách se objevují i prapodivní kandidáti, kteří obdivují např. Stalina. Nevím, podle mě jejich volič kupuje zajíce v pytli, o kterém zatím příliš mnoho nevíme.

? Jana - 18. 10. 2017 10:49 Hezký den pane Skopečku,
ODS mluví o snižování byrokracie, co konkrétně by v této oblasti chtěla udělat?
Zdraví
Jana z Potštátu

Jan Skopeček Jan Skopeček: Chystáme antibyrokratickou revoluci. Musíme udělat inventuru předpisů, formulářů a regulací, které jsou zbytečné. Chceme rovněž prosadit princip jedněch dveří, kdy potřebnou informaci dáte pouze na jednom úřadu, který ji může přeposlat úřadům jiným a Vy je nebudete muset obrážet všechny a ztrácet čas. Jinak díky za podporu.

? Karel - 18. 10. 2017 10:49 Jak moc chcete snižovat daně? A komu tím prospějete?

Jan Skopeček Jan Skopeček: Daně chceme skutečně výrazně, např. formou zrušení tzv. superhrubé mzdy, chceme snížit DPH, zrušit daň z nabytí nemovitosti a silniční daň pro osobní automobily. Jsme přesvědčení, že stát vybírá příliš mnoho peněz od daňových poplatníků. Chceme snížit státní přerozdělování a nechat více peněz lidem v peněženkách. Lidé vědí lépe než politici či úředníci, jak mají své peníze efektivně utratit.

Děkuji všem za dotazy, čas se bohužel naplnil, tak někdy příště. Můžete mi klidně napsat na FB či mail skopecekj@psp.cz, rád Vám odpovím. Mějte hezký den a v pátek a v sobotu volte ODS.

autor: Domácí | 17. 10. 2017 18:03

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama