Zajišťovací příkazy jsou zločin s účastí státu, řekl Zaorálek. Babiš: Zoufalý pokus nahrabat hlasy

Martin Ťopek Lukáš Prchal Luboš Kreč Martin Ťopek, Lukáš Prchal, Luboš Kreč
Aktualizováno 17. 10. 2017 16:23
Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na příštím zasedání vlády navrhne odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Zaorálek to řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že se hodlá sejít s šéfúředníkem Josefem Postráneckým a řešit s ním, jak odvolání takto vysokých úředníků uskutečnit. Důvodem jsou podle Zaorálka případy, kdy finanční správa likvidovala firmy pomocí zajišťovacích příkazů.
Foto: Libor Fojtík

Praha - Za trestnou činnost, na které se podílí stát, označil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vydávání takzvaných zajišťovacích příkazů. Poukázal na to, že pomocí tohoto nástroje mohla finanční a celní správa libovolně likvidovat firmy. Podle Zaorálka tímto způsobem úředníci likvidovali nepohodlnou konkurenci bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše

"Osudy lidí byly rozmetány naprosto bezdůvodně, jenom proto, že vadili panu Babišovi," řekl ministr zahraničí. Uvedl, že se situaci kolem zajišťovacích příkazů věnuje už delší dobu, ucelený obraz získal po reportáži na serveru Seznam.

"Jsou to však také informace z dostupných veřejných zdrojů. Přiznávám, že jsme donedávna neměl tak přesný obraz o zajišťovacích příkazech, jako mám dnes," řekl Zaorálek.

Jak už informoval deník Aktuálně.cz, Zaorálek hodlá na příštím jednání vlády požadovat odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové.

"Máme reference, že náměstkyně Schillerová vstupovala do živých kauz. Tohle je hrubé pošlapání toho, čím má být stát pro občany. Jsme na stopě zločinu, na kterém participoval stát. Tato kauza musí být vyšetřena, volby nevolby," komentoval svůj další postup Zaorálek. . 

Hodlá se proto v nejbližší době sejít s šéfem úředníků Josefem Postráneckým a řešit s ním, jak postupovat při odvolání úředníků, kteří se podle něj podíleli na kriminální činnosti státu. 

Poukázal také na to, že se Andrej Babiš během svého vyšetřování podezření na dotační podvod v jeho sídle Čapí hnízdo opakovaně zaštiťuje presumpcí neviny, zatímco za jeho vedení finanční správa při likvidaci podnikatelů naopak upřednostňoval presumpci viny.

"Podle této logiky by zítra mělo být zabaveno rodinné sídlo pana Babiše a nesměl by se vůbec divit," dodal ministr zahraničí s tím, že mu postup finanční a celní správy připomíná řádění mafií, které byly omilostněny amnestií Václava Klause. "Jsou to cílené likvidace firem. Nebyly žádné důkazy, že by se nějak provinily," uvedl Zaorálek. . 

Také poukázal na to, že při soudech se zničenými podnikateli přijde stát o miliardy korun. "Škody budou větší, než kolik stát vybral na daních. Za tyhle věci se budou platit miliardy, soudní spory bude stát prohrávat," prohlásil Zaorálek. "Tohle je něco, co v této zemi nesmíme připustit za žádnou cenu," dodal.

Návrh na odvolání je unáhlený, říká Pilný

Redakce se snažila získat vyjádření ředitele Janečka i náměstkyně Schillerové. Oba však nebrali telefon a nereagovali ani na zaslanou SMS. Náměstkyně Schillerová pouze odkázala redakci Aktuálně.cz na zprávu ministerstva financí. 

V ní se ministr Ivan pilný ohrazuje proti zmíněné reportáži serveru Seznam i vyjádření ministra Zaorálka a jeho vyjádření označil za nepravdivé. "Vyzývám důrazně pana ministra Zaorálka, aby s podobně závažnými obviněními nevystupoval na tiskové konferenci, ale, disponuje-li konkrétními důkazy, aby splnil svou občanskou povinnost a neprodleně informoval příslušné orgány činné v trestním řízení," uvedl Pilný ve zprávě.

Připomněl, že odvolání generálního ředitele Finanční správy či náměstka ministra financí lze pouze v souladu se služebním zákonem. "Jedná se o sdílenou kompetenci státního tajemníka a ministra financí, které se striktně řídí režimem zákona o státní službě. Vzhledem k tomu, že současná vláda je plně funkční, nebudu na rozdíl od pana ministra Zaorálka předkládat žádné podobně unáhlené návrhy na odvolání," doplnil ministr financí. 

Babiš: Zaorálkovi teče do bot

Zaorálkova nařčení odmítl i šéf ANO Andrej Babiš. "Panu Zaorálkovi teče do bot. ČSSD má nízké preference a rozhodli se používat každý den brutální lež. Finanční správa se už proti zprávám o likvidaci firmy ohradila - její postup dvakrát potvrdil krajsky soud," napsal Aktuálně.cz Babiš s tím, že finanční správa je zcela nezávislá. "Já jsem nikdy finanční správu nezneužíval a paní náměstkyně Schillerová také ne," doplnil.

Zdůraznil, že firmu, o jejímž případu informoval Seznam, nezná a neslyšel ani její jméno. "To je úplný nesmysl a totální výmysl. Tyhle lži tři dny před volbami z pera poradců ČSSD vnímám jako zoufaly pokus ještě nahrabat poslední hlasy," dodal.

Soudy neřekly, že firmy daňovou povinnost nemají, hájí zajišťovací příkazy ředitel Finanční správy Martin Janeček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy