Fiala: Nevylučuji žádnou variantu koalice. Musíme ale být silní a nestát se jen kosmetickým doplňkem

Jan Štětka
12. 10. 2017 5:30
Předseda ODS Petr Fiala považuje následující volby za důležité ze dvou důvodů. Jednak mají rozhodnout, co Česko udělá s dnešním ekonomickým růstem, který podle Fialy současná vláda promarnila. Druhý důvod se týká šéfa ANO, kterému průzkumy přisuzují vysoké vítězství. "Vážně můžeme dopustit, abychom tu měli jednobarevnou vládu Andreje Babiše? Za podpory komunistů nebo nějakých jiných extremistů?" ptá se občanskodemokratický politik, který je zároveň profesorem politologie Masarykovy univerzity v Brně.
Petr Fiala.
Petr Fiala. | Foto: Economia

Aktuálně.cz: Své poslední knížce jste dal název Profesor na frontové linii. Berete blížící se sněmovní volby jako válku? A pokud ano, o co v ní podle vás jde?

Petr Fiala: Budou to velmi důležité volby. A mají několik rovin. Jedna rovina - a nikoliv nepodstatná - je, co uděláme s ekonomickým růstem a jestli ho promarníme, jako to dělá Sobotkova vláda. Jestli snížíme daně, zredukujeme byrokracii, zlepšíme systém vzdělávání. Ale volby tentokrát budou i o obecnějších otázkách. Vážně můžeme dopustit, abychom tu měli jednobarevnou vládu Andreje Babiše? Za podpory komunistů nebo nějakých jiných extremistů? Můžeme dopustit, aby politik ovládající ministerstvo financí a finanční správu klekal na nepohodlné podnikatele a mohl tak klekat na kohokoliv v tomto státě? Tomu musíme zabránit a říkám, že jediný, kdo to může udělat, je silná ODS. A opravdu chceme připustit, aby se v téhle zemi 28 let po listopadu 1989 dostali zpátky k moci komunisté, ať už přímo, nebo nepřímo, za pomoci ČSSD, Andreje Babiše a jiných? To já nechci.

Jenže tradiční odpor komunistů k NATO a Evropské unii dnes čím dál víc rezonuje i v programech dalších stran. Neohrožuje to už naše národní zájmy?

Členství v NATO je něco, co prostě musí zůstat jednoznačně zachováno. A kdo to zpochybňuje, tak opravdu ohrožuje naši bezpečnost. Říkám však jasně, že i členství v Evropské unii je v národním zájmu České republiky. Není tady žádná alternativa. To, že Evropská unie nefunguje dobře a že prochází řadou krizí, není důvod, abychom odešli. To je důvod, abychom se podíleli na reformě.

Nechci, aby to za nás dělali v Berlíně nebo v Paříži. Když mluvíte o růstu počtu lidí, kteří jsou nespokojeni s politikou Bruselu a Evropské unie, tak se jim není co divit. Unie se věnuje řešení detailů a hloupostí a nedokáže se postavit k migrační krizi a zajištění bezpečnosti. Jestliže Sobotkova vláda nedokáže pro nic vyjednat podporu, takže jsme nakonec přehlasováni, tak se nedivme, že jsou lidé frustrovaní.

A nebylo by chytřejší dostat se nejdřív do jádra Evropské unie a teprve pak prosazovat reformu?

Ano, to je argument, který zaznívá. A já na to říkám jednoduchou věc - co je ono jádro? Zabývám se odborně Evropskou unií od jejího vzniku a dneska bych nedokázal žádné jádro definovat. Pokud by měla být jádrem eurozóna, pak by tam muselo být i Řecko. V takovém jádru raději nebuďme.

Mimochodem, to neznamená, že nechceme přijmout euro nebo se o tom bavit. V českém zájmu však není automatické přijetí eura. O tom musíme mít možnost rozhodnout sami, což mi připadá tak srozumitelné, že vlastně ani nevím, co by proti tomu kdo mohl mít.

Říkáte, že si Sobotkova vláda neumí vyjednat v EU podporu. ODS by to uměla, když tradičně euroskeptická Británie unii opouští?

Musíme hledat státy a domlouvat se s nimi. A být schopni podpořit v něčem je, aby oni podpořili nás. Prostě dělat normální evropskou politiku, kterou dělají všechny země. Já dnes vidím obrovský posun v řadě zemí, kde bychom dřív spojence pro určité věci nenašli - třeba Rakousko. Věci, o nichž se tam dřív nemluvilo, jsou dnes znovu předmětem diskuse. To je přesně ta situace, kdy Česká republika musí hledat spojence nejen v zemích visegrádské čtyřky, ale i dál.

Zjednodušeně řečeno, místo Británie teď bude vaším spojencem Rakousko?

Ne, to byl jen malý příklad změny. Musíme vytvářet ad hoc koalice, které nám umožní některé věci prosazovat. Česká republika není Velká Británie, naše budoucnost je v EU. Ale v takové EU, která vyhovuje našim zájmům a která nás posiluje.

Vraťme se k volební kampani. Nezdá se vám, že je nad očekávání klidná, bez velkých faulů? Není už to důsledek únavy a apatie vůči politice?

To je spíš dobře, že kampaň není lemována skandály. Ale jedna věc mě taky zneklidňuje: že si všichni už tak nějak řekli, že volby jsou rozhodnuté. Vyhraje hnutí ANO a nějak se to poskládá. Ale to je něco, s čím já se nesmiřuji. Volby rozhodnuté vůbec nejsou.

ODS navrhuje ve volebním programu zrušení či snížení řady daní. Taky konec EET. Ustála by tak velké výpadky příjmů státní kasa?

Ustála. Máme to dobře spočítáno. Výpadek rušených daní z nabytí nemovitostí a silniční daně pro osobní auta představuje ročně minus patnáct miliard korun. O ještě větší sumu by rozpočet přišel zavedením rovné daně z příjmu ve výši 15 procent z hrubé a nikoliv superhrubé mzdy. Což ale každému přinese sedmiprocentní navýšení čisté mzdy. Taky chceme snížit a zjednodušit DPH.

Ty peníze nebudou nikde chybět?

Každý rok jenom díky ekonomickému růstu rostou příjmy státu o 50 miliard korun.

Jenže růst nemusí trvat věčně, může přijít recese.

Jistě. Ale i jen dva roky růstu znamenají sto miliard navíc. Také chceme až o 20 procent snížit neinvestiční dotace z národních zdrojů, což ušetří minimálně 25 miliard korun a nikdo to ani nepozná. Ale bude to znamenat narovnání podnikatelského prostředí. Další peníze chceme ušetřit na větší adresnosti sociálních dávek, to je asi 10 miliard. A samozřejmě platí i to, že když budou mít lidé více peněz, mohou více utrácet, což se projeví na výnosu z DPH.

Jste připraveni slevit z těchto představ při eventuálním dojednávání vládní spolupráce?

Máme takzvanou vyšehradskou deklaraci, kde je dvanáct bodů, které jsou naší podmínkou pro vstup do vlády. Trváme třeba na snížení a zjednodušení daní, zrušení EET, zrušení zbytečných zákonů, které zaplevelují naši legislativu, redukci byrokracie a také na zvýšení nákladů na obranu. Opravdu nepodepíšu programové prohlášení vlády, které se k těmto věcem nezaváže.

Jak se však s vaší debyrokratizací slučuje váš plán založit ministerstvo hospodářství?

To by mělo vzniknout sloučením agend ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy. Tam jde i o to, že tu máme příliš silné ministerstvo financí. A vytvořením silného ministerstva hospodářství, pod nímž by mohly být i některé státní podniky spravované dnes resortem financí, bychom vytvořili jakousi protiváhu.

Neodráží to jen vaše zkušenosti z dob, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek z TOP 09?

Vidíme všichni, co se může dít s ministerstvem financí, když je ovládá hnutí ANO nebo Andrej Babiš. Podívejme se na to klekání si na nepohodlné podnikatele. Proto je potřeba uvažovat o nějakém vyvážení.

ODS vadilo, když současná vláda zrušila rozjetou penzijní reformu Nečasova kabinetu. Sami se však chystáte zrušit několik projektů Sobotkovy vlády - třeba inkluzi ve školách nebo omezení pracovní doby v obchodech. Nechováte se stejně?

Ne. To nejsou tak dlouhodobě podstatné změny. Ale v jedné věci máte pravdu. Není možné překotně měnit věci, které mají působit déle než jedno volební období. Pokud budeme ve vládě, budu iniciovat dohodu všech klíčových politických stran na parametrech nové penzijní reformy. Protože není možné prosadit takovou věc převahou pouhých tří hlasů, aby to pak zase někdo zrušil.

A už máte představu, v čem by byly vaše návrhy na penzijní reformu jiné než Nečasova reforma?

O tom se musíme bavit. Představu samozřejmě máme, ale nechci teď říkat podrobnosti. Je opravdu důležitá politická dohoda.

Než ODS v roce 2006 utvořila vládu, "zviditelnil" se tehdejší předseda Mirek Topolánek výrokem o  "noci dlouhých nožů" v orgánech firem se státní účastí. Jak byste v případě vládního angažmá postupoval vy?

Určitě bychom byli opatrní. Nemáme v plánu přijít a všechny vyhazovat či se někomu mstít. Pro nás je důležité, aby fungoval stát, aby fungoval dobře, a to je jediné měřítko toho, jak budeme postupovat. Dokonce opakovaně říkám, že chci pozvat všechny pravicově smýšlející lidi, aby se podíleli na vylepšování věcí. Jestli budeme ve vládě, tak už nechci, aby pravice byla takhle roztříštěná. Chci zahájit novou éru pravice, kdy budeme všichni spolupracovat a půjdeme společně čelit levicovému a populistickému nebezpečí.

Znamená to, že kdyby se nedostali ve volbách do sněmovny třeba TOP 09, Starostové nebo lidovci, nabídnete jim nějakou formu integrace?

Mám na mysli spíš různé menší strany. Kdybychom to dali dohromady, tak jsme silnější. My jsme zkusili volební spolupráci se Soukromníky a osvědčuje se to. Ale i topka je strana, se kterou jsme v opozici úzce spolupracovali a na řadu věcí máme blízké názory. Spolupráce v řadě oblastí určitě možná je.

Trochu odbočím: často používáte pojem poctivá politika. Co tím vlastně myslíte? Je to podle vás něco, co ODS dřív nedělala, nebo se tím spíš vymezujete proti dnešním soupeřům?

Je to něco, co nedělají ti ostatní. Je to politika, která není založena na výkřicích, populistických hloupostech, marketingových tricích a koblihách, nýbrž na programu a nabídce konkrétních kroků. A která se pak hlavně uskutečňuje. Já o poctivé politice nemluvím, já ukazuji, jak se má dělat. Jednak jsme byli první strana, která předložila volební program ve 190 konkrétních krocích, které si lidé dovedou představit. Také místo spekulací, s kým jít do vlády, řešíme, zda a proč tam vůbec jít. Co tam chceme prosadit.

Ale byl jste to vy, kdo řekl, že s Andrejem Babišem byste do vlády nešel.

Ale to je jiná věc. Jestli je tu politik, který musel odejít ze současné vlády kvůli problémům kolem své osoby, a ty problémy nejenže přetrvávají, ale rostou, tak přece není možné, aby byl v další vládě. To se volbami nijak nezmění. Nejde jen o kauzy Čapí hnízdo nebo dluhopisy. Z odposlechů jsme se dozvěděli, že tu může někdo zakleknout na nepohodlné lidi a že pan Babiš ovlivňuje obsah svých médií, ačkoliv se dušoval, že nikoliv. Podstatná je nedůvěryhodnost, která bude pokračovat i po volbách a je pro nás nepřijatelná.

Já bych ale poukázal ještě na něco jiného, a to je rozbíjení mýtu, který je kolem Andreje Babiše a této celé vlády. Že to snad je vláda, která je nějak úspěšná. Já opravdu nevím v čem. Andrej Babiš může vykládat, co všechno vykonala, ale když se podívám jen na to, kolik se tady postavilo dálnic, tak je hned vidět výsledek. Jsme v době ekonomického růstu a postavila se jich sotva polovina než za předchozí pravicové vlády.

Pár stručných otázek na závěr. Kolují spekulace, že by prezident Zeman mohl po volbách zastavit stíhání  Andreje Babiše - jak byste reagoval?

To by mě tedy asi překvapilo. Já jen doufám, že pan prezident zachová poslední zbytky důstojnosti hlavy státu a nebude dělat kroky tohoto typu.

Senátor ODS Jaroslav Kubera už se pochlubil, že má slíbenou podporu deseti senátorů pro svou prezidentskou kandidaturu. Stal by se oficiálním kandidátem ODS?

V ODS jsme se domluvili s Jaroslavem Kuberou, že naši strategii k prezidentské volbě řekneme po parlamentních volbách. Není to nic zvláštního. Ani žádná jiná politická strana nic jiného k prezidentské volbě neřekla.

Proč vystupujete na předvolební show ODS na Jižní Moravě s hercem Martinem Dejdarem? Vždyť byl jednou z tváří kampaně Miloše Zemana z roku 2013. Neptá se vás na to publikum?

Ne, neptá. Martin Dejdar je jednak vynikající herec, který hrál v seriálech se společensky závažnými tématy Konec velkých prázdnin, Zdivočelá země. Je ale také autenticky pravicový a antikomunistický, v tom si velice rozumíme.

Nezaregistroval jste, jestli dnes nebere svou podporu Miloše Zemana jako omyl?

Na to je potřeba zeptat se jeho, nechci mluvit za něj.

Chápu, že nechcete říci, s kým byste rád do koalice, a s kým ne. Ale byla by vám v dnešní situaci obecně příjemnější účast ve dvoučlenné, nebo v tříčlenné koalici?

Opravdu neodpovídám vyhýbavě, ale nám teď jde o co nejsilnější mandát. Co nejsilnější mandát pro ODS znamená, že všechny ty věci, o kterých jsme mluvili, od nízkých daní až po investice do vzdělání a dopravy, se dají realizovat. Když nebudeme mít silný mandát, tak to tady nebude. Pro mě je nejpodstatnější silný mandát pro ODS. Pak se rozhlédnu s tím silným politickým mandátem po politické scéně a budeme se bavit o tom, s kým můžeme realizovat náš program, nebo ne. A v tomto smyslu pokorně čekám na to, jak voliči rozdají karty. Jestli budou spíše koncentrovat svoje hlasy, nebo je naopak rozptylovat, jako jsme to viděli v krajských volbách. Uvidíme a počkejme. Samozřejmě obecně platí, že méněčetné koalice mohou dělat srozumitelnější politiku, ale jsme v České republice s poměrným volebním systémem…

Takže nevylučujete ani jednu variantu?

Nevylučuji. Ale vylučuji to, že bychom šli do vlády, kde nebudeme moci splnit to, co jsme slíbili ve Vyšehradské deklaraci. A na tom mi hodně záleží. My vážně nepůjdeme do vlády, abychom tam dělali nějaký kosmetický doplněk nebo abychom měli pár  ministerských křesel. My půjdeme do vlády jenom tehdy, když budeme moci dělat naši dobrou politiku. A to je něco, na co se voliči mohou spolehnout. 

Vážení čtenáři, v původní verzi rozhovoru byla nepřesně formulována předposlední otázka, kterou redakce položila. Za chybu se omlouváme Vám i předsedovi ODS Petru Fialovi.

Speciální volební DVTV Apel: Můžete se spolehnout, že hlasem pro ODS volíte lepší budoucnost pro sebe, pro své děti i pro své vnuky, říká Němcová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 41 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy