Babiš zaútočil na ČSSD kvůli těžbě lithia. Jenže povolení dali ministři ODS a ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2017 22:24
Poslanecký klub hnutí ANO chce svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli těžbě lithia v Česku. Předseda hnutí Andrej Babiš pokládá podpis memoranda za skandální. "Je to od ČSSD pokus o krádež za bílého dne," napsal Babiš na Facebook. Zaorálek naopak oponuje, že to je snaha zanechat lithium v rukou českého státu. "Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví," řekl Zaorálek. Australským těžařům dal prý povolení k průzkumu lithia ministr za ODS již v roce 2010.
Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek
Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek | Foto: Tomáš Cetkovský, František Grossmann

Praha - Poslanecký klub vládního hnutí ANO podpoří svolání mimořádné schůze sněmovny k těžbě lithia v Česku, pokud to KSČM navrhne. Informoval o tom volební lídr hnutí v Pardubickém kraji a předseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník.

Předpokládá, že pokud by byla žádost o svolání schůze k dispozici na poslaneckém klubu, mohli by své podpisy připojit poslanci ANO. Zatím není jisté, zda se KSČM podaří pod žádostí o svolání schůze shromáždit potřebný počet podpisů. Je potřeba 40 podpisů, KSČM má jen 33 poslanců.

K žádosti se připojili i někteří poslanci sociální demokracie a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. KSČM se snaží ještě do voleb vyvolat mimořádnou schůzi sněmovny k těžbě lithia, které se využívá k výrobě baterií.

Komunisté kritizují memorandum o porozumění, které tento týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). "Lithium je strategická surovina a nepatří do cizích rukou," tvrdí předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Měla by podle něho patřit státu.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš pokládá podpis memoranda za skandální. "Je to od ČSSD pokus o krádež za bílého dne," napsal Babiš na Facebook. Podle Babiše je lithium nejdůležitější surovina pro 21. století. "Budeme se ptát premiéra i jeho ministra Havlíčka, jak je možné, že podepsali memorandum bez veřejné i odborné diskuse, bez projednání vlády i sněmovny," dodal Babiš.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na dotaz naopak odpověděl, že jeho strana takovou schůzi nepodpoří.

Zaorálek: Na vině jsou ODS a ANO

Podle Lubomíra Zaorálka to žádná loupež není. "Je to naopak maximální snaha o to, aby těžba a zpracování lithia byly pod maximální kontrolou státu. Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví," řekl Zaorálek.

Volební lídr ČSSD zároveň dodává, že australským těžařům dal povolení k průzkumu lithia ministr za ODS již v roce 2010. Toto povolení bylo pak prodlouženo v lednu 2017 ministrem životního prostředí za ANO Richardem Brabcem. "Pan Babiš by si proto měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři," vzkázal šéfovi hnutí ANO. 

Podle volebního lídra ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka si Babiš nezjistil fakta a ukazuje, že je typickým prototypem "politického plácala".

Brabec oponuje, že ministerstvo životního prostředí soukromé firmě povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR prodloužit muselo ze zákona. "Nemůžeme selektovat, které firmě souhlas k průzkumným pracím dáme, pokud firma všechno splní," řekl ministr ČTK. Podle Brabce by jeho ministerstvo nemohlo licenci udělit jen tehdy, pokud by s tím nesouhlasilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které také mohlo dění kolem případné těžby lithia ovlivnit změnou surovinové politiky.

Havlíček: Chráním zájmy státu

"Je to úplný nesmysl. Ten, kdo vydává souhlas s průzkumem dobývacího prostoru, je ministerstvo životního prostředí," reagoval Havlíček. Představitelé ANO by si podle něj měli pročíst geologický a horní zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo memorandem souhlas investora s tím, aby do projektu mohl vstoupit stát, dodal Havlíček. Ve čtvrtek uvedl, že memorandum nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby.

Podle Zaorálka Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy ČR. "Tedy dohodnul se s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát," řekl ministr zahraničí.

Ministr Havlíček ve čtvrtek řekl, že memorandum posiluje vliv státu na celý projekt těžby lithia na Cínovci. Zároveň podle něj dokument nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby. Už při podpisu memoranda upozornil na to, že lithium získávané z ložiska Cínovec by se mělo zpracovávat do finální podoby v Česku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy