Grafika: To jsou tváře, na které chtějí parlamentní strany ulovit vaše hlasy v podzimních volbách

Kliknutím na kraj v mapě nebo název kraje pod mapou si zobrazíte více informací o kandidátech.

Hlavní město Praha

Petr Dolínek (36)

Česká strana sociálně demokratická

Petr Dolínek je místopředseda ČSSD a náměstek primátorky Adriany Krnáčové pro oblast dopravy, sportu a volného času. V minulosti působil jako asistent v Poslanecké sněmovně. Dolínek, který nedokončil studia Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, byl také mezi lety 2006 a 2010 předsedou Mladých sociálních demokratů.

Martin Stropnický (61)

ANO 2011

Martin Stropnický je od roku 2014 ministrem obrany, v roce 1998 byl ministrem kultury. V minulosti byl Stropnický velvyslancem v Portugalsku, Itálii a Vatikánu. Proslavil se jako herec, ale působil i jako režisér a byl i ředitelem Divadla na Vinohradech.

Marta Semelová (57)

Komunistická strana Čech a Moravy

Vystudovaná učitelka Semelová je známá i svými ostrými výroky, kterými obhajovala popravu Milady Horákové nebo o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Soud ale uznal, že se za své výroky omlouvat nemusí. Semelová je druhé volební období pražskou zastupitelkou a pracuje ve výboru pro výchovu a vzdělávání, ve výboru sociálním a ve výboru pro kulturu.

Karel Schwarzenberg (79)

TOP 09

Karel Schwarzenberg má funkci čestného předsedy TOP 09. Dvakrát byl ministrem zahraničí - nejprve v letech 2007 a 2008 za Stranu zelených, později za TOP 09, kterou založil společně s Miroslavem Kalouskem. Potomek významného knížecího rodu v roce 2013 neúspěšně kandidoval na funkci prezidenta, v druhém kole prohrál s Milošem Zemanem.

Jana Černochová (43)

Občanská demokratická strana

Jana Černochová je starostkou Prahy 2 a zastává post místopředsedkyně poslaneckého klubu. Jako poslankyně se věnuje především oblastem obrany a bezpečnosti.

Petr Gazdík (42)

Lidovci Starostové

Poslanec a místopředseda sněmovny, bývalý starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku. Vystudovaný učitel je předsedou hnutí Starostové a nezávislí, které dříve kandidovalo spolu s TOP 09, nyní vstoupilo do společné koalice s lidovci.

Jihočeský kraj

Ondřej Veselý (41)

Česká strana sociálně demokratická

Ondřej Veselý byl v letech 2008 až 2016 krajským zastupitelem Jihočeského kraje a bývalý starosta města Písku. Vystudoval právnickou fakultu a působil jako advokát. Krajským lídrem se stal po odstoupení Stanislava Mrvky z kandidátky.

Radka Maxová (48)

ANO 2011

Radka Maxová je bývalou místopředsedkyní hnutí ANO, krajskou zastupitelkou a zastupitelkou města Tábor. Vystudovala fakultu potravinářské a biochemické technologie. Pracovala jak na inspektorátu České zemědělské a potravinářské inspekce, tak jako manažerka v kosmetické firmě. Nyní je ředitelkou jakosti v Kosteleckých uzeninách, které patří do fondu předsedy strany Andreje Babiše.

Vojtěch Filip (62)

Komunistická strana Čech a Moravy

Předseda komunistů Vojtěch Filip je ve funkci od roku 2005, dříve zastával post místopředsedy a předsedy poslaneckého klubu KSČM. Filip vystudoval práva a působil jako právník v továrně Sfinx. Na počátku 80. let vstoupil do KSČ a později spolupracoval s StB pod krycím jménem Falmer. Po revoluci byl členem Sněmovny lidu Federálního shromáždění, v roce 1991 vstoupil do KSČM.

Pavel Klíma (46)

TOP 09

Pedagog a výtvarník Pavel Klíma působí jako zastupitel kraje i městysu Malšice. Vystudoval český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě a vyučoval tyto předměty na základní škole. Jako výtvarník se angažoval v dobročinných akcích a působí jako kurátor galerie.

Jan Zahradník (68)

Občanská demokratická strana

Pedagog Jan Zahradník byl nejdříve hejtmanem Jihočeského kraje, nyní je krajským zastupitelem a poslancem. Zahradník absolvoval matematicko-fyzikální fakultu a učil na gymnáziu. Nyní pracuje na katedře matematiky na Jihočeské univerzitě.

Jan Bartošek (45)

Lidovci Starostové

Místopředseda Poslanecké sněmovny, místopředseda KDU-ČSL, krajský zastupitel a zastupitel města Dačice Jan Bartošek vystudoval zemědělskou fakultu a studoval i dramaterapii. Pracoval jako terapeut a zaměřoval se na pacienty trpícími závislostí na návykových látkách. Působí také jako pedagog na olomoucké univerzitě a vysoké škole v Jihlavě.

Jihomoravský kraj

Bohuslav Sobotka (45)

Česká strana sociálně demokratická

Současný premiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vstoupil do politiky už v raném mládí a do sněmovny byl zvolen poprvé už v 25 letech. V letech 2002 až 2006 zastával post ministra financí a několikrát byl i prvním místopředsedou vlády. Do čela strany se dostal v roce 2011, kdy vystřídal Jiřího Paroubka. V roce 2013 pod jeho vedením ČSSD vyhrála volby a v lednu 2014 se stal premiérem. V červnu roku 2017 se Sobotka rozhodl z čela ČSSD odejít a post šéfa strany přenechal Milanu Chovancovi.

Taťána Malá (35)

ANO 2011

Taťána Malá je zastupitelkou Jihomoravského kraje a také obce Lelekovice. Vystudovala zemědělské inženýrství na Mendelově univerzitě a právo na Paneurópské vysoké škole práva, působí jako právnička a mediátorka - byla jednou z prvních zapsaných mediátorů v Česku.

Mgr. Ivo Pojezný (56)

Komunistická strana Čech a Moravy

Kyjovský rodák vstoupil do politiky v roce 1990, kdy byl zvolen městským zastupitelem za KSČM. Mandát zastupitele města Kyjova pak obhájil v komunálních volbách v letech 1994, 1998, 2002, 2006, 2010 i 2014 (vždy za KSČM). Vystudoval učitelství na Univerzitě Palackého v Olomouci a působí také jako předseda Výboru pro regionální středisko mládeže. Je ženatý a má dvě dcery.

Vlastimil Válek (57)

TOP 09

Válek vystudoval všeobecné lékařství, od roku 1985 je ve fakultní nemocnic v Brně, kde vede Kliniku radiologie a nukleární medicíny. Přednáší na univerzitách, věnuje se i pomoci zrakově postiženým a pravidelně spoluorganizuje Běhy radiologů pro Světlušku. Válek působí jako jihomoravský zastupitel a zastupitel městské části Brno-Líšeň.

Petr Fiala (52)

Občanská demokratická strana

Petr Fiala je od roku 2014 šéfem ODS a v letech 2012 až 2013 zastával post ministra školství. Fiala je vystudovaný politolog, univerzitní profesor a bývalý rektor Masarykovy univerzity. Ve své vědecké práci se specializuje na srovnávací politologii a evropskou politiku. Dlouhodobě působí také v institucích a orgánech zabývajících se vysokým školstvím a výzkumem v ČR i v zahraničí.

Jiří Mihola (45)

Lidovci Starostové

Místopředseda lidovců a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL vystudoval pedagogickou a později i filozofickou fakultu. Dříve vyučoval dějepis a zeměpis na gymnáziu a působí i jako vysokoškolský pedagog. Je popularizátorem historie a cestování.

Karlovarský kraj

Markéta Wernerová (33)

Česká strana sociálně demokratická

V ČSSD se angažuje od 17 letech, v 19 letech poprvé kandidovala do zastupitelstva Karlovarského kraje, kam se ale dostala až o čtyři roky později. Kromě toho je poslankyní a zastupitelkou města Karlovy Vary.

Dan Ťok (58)

ANO 2011

Dan Ťok zastává od roku 2014 post ministra dopravy jako nestraník za ANO. Od 90. let pracoval jako manažer ve velkých firmách, naposledy byl mezi lety 2008 a 2014 generálním ředitelem stavební společnosti Skanska. Jako šéf této firmy byl v minulosti ve sporu s ministerstvem dopravy, které teď vede. Kvůli tomu byl kritizován při nástupu do čela resortu pro možný střet zájmů.

Jaroslav Borka (64)

Komunistická strana Čech a Moravy

Původním zaměstnáním učitel ruského jazyka a tělesné výchovy, při studiích na plzeňské pedagogické fakultě absolvoval půlroční studijní pobyt ve Volgogradu v tehdejším Sovětském svazu. Borka je poslanec, zastupitel Karlovarského kraje i města Karlovy Vary. Na pedagogické fakultě vystudoval ruský jazyk a tělesnou výchovu.

Petr Zahradníček (53)

TOP 09

Absolvent plzeňské pedagogické fakulty od počátku 90. let pracoval jako novinář v regionálním tisku, byl i šéfredaktorem Karlovarského deníku. Věnuje se také archeologii a založil občanské sdružení Vladař na ochranu a výzkum archeologických lokalit. Kromě toho je frontmanem rockové skupiny PESTALOZZI, se kterou stále vystupuje. Zahradníček zasedá v zastupitelstvu Karlovarského kraje i města Lokte.

Jan Bureš (43)

Občanská demokratická strana

Jan Bureš je poslanec, krajský zastupitel a bývalý starosta města Ostrov. Dvanáct let pracoval jako recepční a provozní referent v jáchymovských lázních, ve 34 letech pak získal inženýrský titul na podnikohospodářské fakultě VŠE.

Petr Kulhánek (46)

Lidovci Starostové

Petr Kulhánek zastává post primátora Karlových Varů a je krajským zastupitelem. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zakládal vydavatelství Promenáda, v němž stále působí. V politice je aktivní i Kulhánkův otec Vladimír, který byl senátorem za ODS.

Kraj Vysočina

Jiří Běhounek (65)

Česká strana sociálně demokratická

Jiří Běhounek je český lékař a politik původem z Prahy. Od roku 2008 je Běhounek hejtmanem na Vysočině. Do Poslanecké sněmovny se probojoval v posledních parlamentních volbách.

Jaroslav Faltýnek (55)

ANO 2011

Jaroslav Faltýnek je prvním místopředsedou hnutí ANO a bývalým zastupitelem Olomouckého kraje. Faltýnek vystudoval agronomickou fakultu a od roku 2001 působí v Agrofertu. Nejdříve jako ředitel zemědělské divize, od roku 2007 jako člen představenstva.

Pavel Kováčik (62)

Komunistická strana Čech a Moravy

Předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik je původem ze Slovenska, vysokoškolský obor zootechniky ale vystudoval v Brně. Počátkem roku 2003 patřil v rámci KSČM ke skupině vlivných politiků, která podpořila Václava Klause v kandidatuře na prezidenta. V roce 2007 při sněmovní rozpravě omylem oslovil přítomné poslance slovem soudruzi.

Josef Mladý (40)

TOP 09

Podnikatel Josef Mladý se v cizině účastnil různých vzdělávacích programů včetně studií na škole v Kodani. V roce 2005 založil v Česku firmu na výrobu kontejnerů a mobilních přívěsů. Tu ale prodal, aby se dál věnoval podnikání v oblasti agroturistiky.

Jan Tecl (53)

Občanská demokratická strana

Ekonom, podnikatel a krajský zastupitel Jan Tecl je i starostou města Havličkův Brod. Obor veřejné správy vystudoval na CEVRO Institutu až po vstupu do komunální politiky.

Vít Kaňkovský (47)

Lidovci Starostové

Krajský zastupitel, poslanec a zastupitel města Třešť Vít Kaňkovský vystudoval medicínu a pracoval jako lékař ortopedického oddělení. V letech 2006 až 2011 působil jako ředitel havlíčkobrodské nemocnice, nyní je primářem.

Královéhradecký kraj

Jan Birke (48)

Česká strana sociálně demokratická

Dlouholetý starosta Náchoda je od roku 2012 také zastupitelem Královéhradeckého kraje a od roku 2013 i poslancem. V roce 2017 se stal místopředsedou sociálních demokratů a také volebním manažerem strany, v této funkci ale kvůli klesajícím preferencím vydržel jen krátce. Aktivně se angažuje v česko-čínských obchodních vztazích.

Klára Dostálová (46)

ANO 2011

Ekonomka Dostálová je od roku 2014 náměstkyní v resortu místního rozvoje, kam nastoupila za ministryně Věry Jourové a udržela se i po nástupu Karly Šlechtové. Dostálová byla i zastupitelkou Královéhradeckého kraje. Za stranu kandiduje jako nestranička.

Zdeněk Ondráček (47)

Komunistická strana Čech a Moravy

Zdeněk Ondráček je poslanec, zastupitel Královéhradeckého kraje a zastupitel města Trutnov. Ondráček je bývalý policista a ještě jako příslušník Veřejné bezpečnosti zasahoval proti demonstrantům v rámci Palachova týdne. Ondráček, který je nyní šéfem podvýboru pro policii, přiznal, že mlátil lidi a obuškem udeřil dívku. Miroslav Kalousek ho označil za “komunistickou mlátičku”.

Leoš Heger (68)

TOP 09

Leoš Heger byl ministrem zdravotnictví v Nečasově vládě, nyní je poslancem a od roku 2013 je místopředsedou TOP 09. Heger více než dvacet let pracoval jako lékař-rentgenolog a působí i jako vysokoškolský pedagog. Dlouhodobě podporuje zdravý životní styl, byl i předsedou veslařského klubu v Hradci Králové.

Ivan Adamec (57)

Občanská demokratická strana

Poslanec, zastupitel za Královéhradecký kraj a starosta Trutnova. Adamec, který byl v letech 2002 až 2008 i senátorem, je původní profesí učitel matematiky a chemie a ředitel základní školy.

Pavel Bělobrádek (40)

Lidovci Starostové

Předseda KDU-ČSL a od roku 2014 i místopředseda ve vládě Bohuslava Sobotky. Bělobrádek vystudoval veterinární hygienu a management, později získal i postgraduální titul MPA v oboru bezpečnostní a krizový management.. Dlouhodobě podporuje organizace pomáhající lidem s roztroušenou sklerózou, kterou sám trpí.

Liberecký kraj

Michaela Marksová (48)

Česká strana sociálně demokratická

Současná ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD má za sebou pestrou profesní minulost: V 90. letech pracovala jako redaktorka magazínu Cosmopolitan, pak byla ředitelkou komunikace společnosti Gender Studies - rovnost mužů a žen je jejím tématem současnosti. Dále působila jako úřednice na ministerstvech práce a školství. Do ČSSD vstoupila už v roce 1997, působila ale nanejvýš v komunální sféře. Do vysokých pater se dostala až po jmenování ministryní.

Jiří Bláha (55)

ANO 2011

Jiří Bláha se vyučil autoklempířem a profesionálně se věnoval hudbě, nakonec ale uspěl v úplně jiném oboru - jako pekař. Firma Pekařství a cukrářství Jiří Bláha, kterou postupně vybudoval, nyní zaměstnává stovky lidí. V roce 2010 pak získal ocenění Živnostník roku. Za ANO kandiduje jako nestraník, v politice je nováček.

Stanislav Mackovík (50)

Komunistická strana Čech a Moravy

Krajský zastupitel a poslanec Mackovík vystudoval pomaturitní nástavbu zdravotní školy a pracoval u záchranné služby, které se později stal ředitelem. Do současné doby působí jako řadový záchranář skupiny speciálních činností na letecké záchranné službě Libereckého Kraje.

Václav Horáček (60)

TOP 09

Václav Horáček je poslanec, zastupitel Libereckého kraje. V letech 1994-2010 zastával funkci starosty Železného Brodu. Horáček vystudoval pedagogickou fakultu a později učil na prvním stupni základní školy. Působil i jako zástupce ředitele školy.

Petr Beitl (50)

Občanská demokratická strana

Petr Beitl je primátorem Jablonce nad Nisou, zastává i funkci krajského zastupitele. Vystudoval vysokou školu strojní a textilní. Až do svého nástupu do funkce starosty podnikal v oboru pohostinství a ubytovacích služeb. Svaz měst a obcí jej vyhlásil nejlepším primátorem za volební období 2010 až 2014.

Jan Farský (37)

Lidovci Starostové

Vystudovaný právník Farský je poslanec, krajský zastupitel a exstarosta města Semily. Před vstupem do politiky pracoval pro Městský úřad v Semilech nebo pro firmu Škoda Auto. Od dětství se věnoval skautingu a nyní je vedoucím skautského střediska v Semilech.

Moravskoslezský kraj

Lubomír Zaorálek (61)

Česká strana sociálně demokratická

Lubomír Zaorálek je místopředsedou ČSSD a ministrem zahraničí. Do strany vstoupil v roce 1994, na jejíž kandidátce se dostal o dva roky později do Poslanecké sněmovny, kde je nepřetržitě až dosud. Před vstupem do politiky pracoval jako dramaturg v Československé televizi. Podílel se tak například na seriálu Velké sedlo.

Ivo Vondrák (58)

ANO 2011

Ivo Vondrák je profesorem v oboru inženýrské informatiky a v roce 2010 se stal rektorem Vysoké školy báňské v Ostravě. Do politiky vstoupil v roce 2016, kdy kandidoval jako nestraník za ANO v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Nejenže byl zvolen zastupitelem, ale stal se i hejtmanem. Po zvolení do funkce opustil post rektora.

Leo Luzar (52)

Komunistická strana Čech a Moravy

Leo Luzar se nejprve prosadil v komunálních patrech politiky. Již od roku 1994 je zastupitel městského obvodu Ostrava-Jih. Od roku 2002 byl také v ostravském zastupitelstvu, kde skončil až v roce 2014, kdy ve volbách neuspěl. Do vrcholné politiky se mu ale dlouhou dobu proniknout nepodařilo. Neúspěšně kandidoval v roce 2012 do Senátu a v letech 2006, 2010 a 2013 do sněmovny. Do ní se nakonec dostal až v roce 2014, kdy jako náhradník zaujal místo v poslanecké lavici po Kateřině Konečné, která se stala europoslankyní.

Herbert Pavera (59)

TOP 09

Herbert Pavera se politice dlouhodobě věnuje ve svých rodných Bolaticích, kde je od roku 1990 zastupitel a od roku 1998 starostou. Hned pětkrát se pokoušel kandidovat do krajského zastupitelstva, pokaždé bez úspěchu. Nevyšlo mu to ani v roce 2016, kdy byl lídrem TOP 09 v Moravskoslezském kraji. Uspět se podařilo ale na republikové úrovni. A to v roce 2013, kdy ze čtvrtého místa kandidátky přeskočil lídra Pavola Lukšu, který se na rozdíl od něj do sněmovny nedostal. Do TOP 09 vstoupil v roce 2015.

Zbyněk Stanjura (53)

Občanská demokratická strana

Zbyněk Stanjura se začal politicky angažovat v Opavě, kde byl 16 let zastupitelem a polovinu času i primátorem. Do Poslanecké sněmovny se poprvé dostal v roce 2010. V roce 2013 se stal po Pavlu Dobešovi ministrem dopravy. Kvůli demisi premiéra Petra Nečase jím byl ale pouze necelý rok. V následujících předčasných volbách vedl kandidátku ODS v Moravskoslezském kraji.

Pavla Golasowská (53)

Lidovci Starostové

Pavla Golasowská působí v komunální politice od roku 2010, kdy vedla kandidátku lidovců v Třinci. Golasowská se sice ve volbách v roce 2013 neprobojovala do sněmovny, ale v koncem roku 2014 se přece jen stala poslankyní, potom co Tomáš Podivínský rezignoval na poslanecký mandát, aby mohl být českým velvyslancem v Německu.

Olomoucký kraj

Roman Váňa (50)

Česká strana sociálně demokratická

Váňa vystudoval technickou univerzitu, působil i jako ředitel bezpečnosti na ministerstvu kultury a od roku je 2013 poslancem. Váňa získal ocenění Zelená perla za svůj výrok, když bojoval za poslanecké parkoviště na Malostranském náměstí. “S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské.”

Ladislav Okleštěk (56)

ANO 2011

Dlouholetý starosta obce Výšovice na Prostějovsku se stal olomouckým hejtmanem i krajským lídrem z pozice náhradníka. V hejtmanském křesle vystřídal odvolaného hejtmana Oto Koštu a do čela kraje se dostal poté, co se dosavadní lídr kandidátky Jaroslav Faltýnek přesunul na Vysočinu. Od roku 1991 podniká, s manželkou vlastnili i solární park.

Alexander Černý (64)

Komunistická strana Čech a Moravy

Černý vystudoval Vysokou školu politickou ÚV KSČ, do roku 1990 zastával různé funkce v Československé lidové armádě. V KSČM začal působit už po revoluci. Je poslancem a zastupitelem Olomouckého kraje i města Olomouc.

Aleš Jakubec (41)

TOP 09

Olomoucký zastupitel Jakubec je také pedagogem na fakultě tělesné kultury. Doktorský titul získal v oboru kinantropologie, tedy vědě o pohybu člověka. Absolvoval také stáž na univerzitě v belgické Lovani. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 neuspěl.

Michal Zácha (39)

Občanská demokratická strana

Michal Zácha je přerovský zastupitel a bývalý náměstek primátora. Živí se také jako živnostník v oboru investičních staveb a správy nemovitostí. Ve volbách do sněmovny v roce 2013 neuspěl.

Marian Jurečka (36)

Lidovci Starostové

Současný ministr zemědělství, první místopředseda lidovců a zastupitel Olomouckého kraje Marian Jurečka vystudoval obor rostlinolékařství se specializací na ochranu rostlin na Mendelově univerzitě v Brně. Je ženatý, má pět synů a náboženským vyznáním je římský katolík. Od roku 2002 hospodaří na rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku.

Pardubický kraj

Jan Chvojka (36)

Česká strana sociálně demokratická

Vystudovaný právník od roku 2016 zastává post ministra pro lidská práva a šéfa Legislativní rady vlády. Chvojka je zároveň poslanec a zastupitel Pardubického kraje. Před vstupem do vysoké politiky pracoval jako právník na Odboru strategického rozvoje kraje a evropských fondů pardubického krajského úřadu.

Martin Kolovratník (42)

ANO 2011

Martin Kolovratník je poslanec a zastupitel města Pardubice. Vystudoval dopravní inženýrství, živil se PR i marketingem a v roce 2001 zakládal pobočku Českého rozhlasu v Pardubicích, jehož byl až do září 2013 ředitelem.

Václav Snopek (65)

Komunistická strana Čech a Moravy

Snopek je poslanec a zastupitel Pardubického kraje a města Pardubic. Vyučil se automechanikem a později vystudoval Ruský státní sociální institut Moskva a Moskevskou státní Univerzitu. Po studiích se věnoval sociologii.

Jiří Skalický (62)

TOP 09

Farmakolog, vysokoškolský pedagog a primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky v pardubické nemocnici zasedá ve sněmovně od roku 2010. Nejprve byl zvolen jako nestraník, od roku 2013 je členem TOP 09. V loňských krajských volbách byl lídrem kandidátky TOP 09 v Pardubickém kraji, do zastupitelstva se ale nedostal.

Simeon Karamazov (53)

Občanská demokratická strana

Karamazov je od roku 2013 poslanec ODS, býval i členem pardubického zastupitelstva. Do loňska byl děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, kde stále jako profesor přednáší a věnuje se vědecké činnosti.

Marek Výborný (41)

Lidovci Starostové

Výborný je ředitel gymnázia v Pardubicích, kde učí dějepis a latinu. Od roku 2006 je zastupitelem Heřmanova Městce, dvě volební období byl v radě města.

Plzeňský kraj

Milan Chovanec (47)

Česká strana sociálně demokratická

Po odstoupení Bohuslava Sobotky vede ČSSD, zároveň je ministrem vnitra. Chovanec začínal v regionální politice, mezi lety 2010 a 2014 byl hejtmanem Plzeňského kraje. Po minulých volbách se účastnil i takzvaného Lánského puče, kdy se po volbách sešla skupina poslanců ČSSD s prezidentem Milošem Zeman a pokusila se svrhnout předsedu Bohuslava Sobotku. Chovanec vystudoval práva na Západočeské univerzitě, bakalářský titul získal za devět měsíců a nepoužívá jej. Před vstupem do politiky podnikal.

Karla Šlechtová (40)

ANO 2011

Karla Šlechtová byla jmenovaná do funkce ministryně pro místní rozvoj v říjnu 2014 poté, co se její předchůdkyně Věra Jourová stala eurokomisařkou. Předtím Šlechtová pracovala na Úřadu vlády. Je ministryní i jedničkou kandidátky, i když do hnutí ANO nevstoupila.

Jiří Valenta (51)

Komunistická strana Čech a Moravy

Jiří Valenta je zastupitelem Plzeňského kraje a předtím působil jako zastupitel města Plzně. Na vysokou školu nemohl nastoupit, protože jeho matka na protest proti invazi Vojsk Varšavské smlouvy v roce 1970 vystoupila z KSČ. Až po revoluci vystudoval obor sociální politika.

Marek Ženíšek (38)

TOP 09

Politolog Ženíšek byl před vstupem do TOP 09, jejímž je nyní prvním místopředsedou, členem KDU-ČSL. Působil na ministerstvu spravedlnosti, od roku 2013 je poslancem. Ve straně má na starosti mezinárodní vztahy, stále vyučuje na Západočeské univerzitě.

Ilona Mauritzová (57)

Občanská demokratická strana

Ilona Mauritzová je vysokoškolská pedagožka, která byla v letech 2011 až 2015 rektorkou Západočeské univerzity. V roce 2002 založila soukromou vysokou zdravotnickou školu v Plzni, která se o 6 let později začlenila pod ZČU.

Michaela Opltová (32)

Lidovci Starostové

V Plzeňském kraji lidovci a Starostové nasadili 32letou Michaelu Opltovou, která od roku 2010 jako nestraník vede obec Kozolupy.

Středočeský kraj

Jan Hamáček (38)

Česká strana sociálně demokratická

Místopředseda ČSSD pro zahraniční vztahy, mediální politiku a web ČSSD a působí v posledním volebním období jako šéf Poslanecké sněmovny a předseda organizačního výboru. Hamáček, který nedokončil studia překladatelství na Filosofické fakultě UK, se ve straně dlouhodobě specializuje na oblast obrany.

Andrej Babiš (62)

ANO 2011

Jeden z nejbohatších českých podnikatelů je zakladatelem a předsedou hnutí ANO. V květnu premiér Bohuslav Sobotka dosáhl jeho odvolání z funkce ministra financí a prvního místopředsedy vlády. Faktický vlastník Agrofertu má za sebou i kauzy Čapí hnízdo, korunové dluhopisy nebo podezření z ovlivňování obsahu MF Dnes, která také patří do jeho svěřenského fondu.

Stanislav Grospič (52)

Komunistická strana Čech a Moravy

Stanislav Grospič zasedá ve sněmovně za Středočeský kraj od roku 2002, zároveň je místopředsedou KSČM a stínovým ministrem spravedlnosti KSČM. Vystudovaný právník vstoupil ještě do KSČ v roce 1987.

Miroslav Kalousek (56)

TOP 09

Miroslav Kalousek je předseda strany TOP 09, kterou zakládal v roce 2009. Do té doby byl od roku 1984 členem lidové strany, kterou i tři roky vedl. Na funkci rezignoval v roce 2006 poté, co vyjednával o účasti KDU-ČSL ve vládě podporované komunisty. Jako ministr financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase prosazoval rozpočtovou odpovědnost.

Jan Skopeček (36)

Občanská demokratická strana

Ekonomický expert ODS je byl od roku 2006 poradcem tehdejšího prezidenta Václava Klause. Přednáší na Vysoké škole ekonomické, kterou vystudoval. Kromě toho získal titul inženýr i na Jihočeské univerzitě. Je poslancem, zastupitelem Středočeského kraje i rodných Hořovic.

Vít Rakušan (38)

Lidovci Starostové

První místopředseda hnutí Starostové a nezávislí se stal po loňských volbách také prvním náměstkem středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové. Vystudovaný historik a germanista zároveň učí němčinu na gymnáziu v Kutné Hoře.

Ústecký kraj

Jaroslav Foldyna (56)

Česká strana sociálně demokratická

Sociálnědemokratický rebel se nejprve vyučil v oboru lodní mechanik, pak složil zkoušku kapitána vnitrozemské plavby. Od roku 2010 je poslancem, zároveň zasedá v zastupitelstvu Ústeckého kraje a města Děčína. Foldyna, který má po matce srbský původ, studoval i pravoslavnou teologii.

Richard Brabec (50)

ANO 2011

Dlouholetý manažer v chemickém průmyslu - působil na vysokých pozicích v podnicích Unipetrol, Spolana či Lovochemie - se stal v Sobotkově vládě ministrem životního prostředí a nově také místopředsedou vlády. Brabec, který vystudoval přírodovědeckou fakultu a působí ve Svazu chemického průmyslu ČR, je zároveň místopředsedou hnutí ANO.

Hana Aulická Jírovcová (36)

Komunistická strana Čech a Moravy

Poslankyní se stala po posledních volbách ve 32 letech, zároveň je zastupitelkou města Most a v komunistické stínové vládě má na starost resort práce a sociálních věcí. Pracuje také jako vedoucí výkaznictví v mostecké nemocnici.

Michal Kučera (48)

TOP 09

Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě a dříve se zabýval rozvojem obchodních aktivit strojírenských společností. Roku 2013 byl zvolen poslancem a zároveň je i radním v Lounech, kam se v roce 1989 přestěhoval z rodné Ostravy.

Karel Krejza (49)

Občanská demokratická strana

Vystudoval teoretickou jadernou fyziku, podnikal v reklamě nebo obchodoval s akciemi. V mládí se věnoval judu a stal se několikanásobným mistrem ČR. Krejza je zastupitel Ústeckého kraje i města Litoměřice.

Milan Šťovíček (59)

Lidovci Starostové

Byl poslancem už v letech 2010 až 2013, a to za stranu Věci veřejné, jejímž byl i místopředsedou. Dvakrát byl i starostou Litvínova. Šťovíček vystudoval pedagogickou fakultu a byl ředitelem základní školy. Kromě STAN a Věcí veřejných byl před rokem 2009 i členem ODS.

Zlínský kraj

Antonín Seďa (56)

Česká strana sociálně demokratická

Antonín Seďa byl do sněmovny poprvé zvolen v roce 2002, od té doby poslaneckou lavici neopustil. Lídrem ČSSD ve Zlínském kraji byl už při minulých volbách v roce 2013. Aktivní je rovněž v komunální politice. V zastupitelstvu Uherského Hradiště je již od roku 1994. Jeho největším koníčkem je letectví. Na Vojenské akademii vystudoval právě stavbu letadel. A právě letadlům by se rád věnoval i po skončení politické kariéry.

Radek Vondráček (43)

ANO 2011

Radek Vondráček se stal v lednu prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny po Jaroslavě Pokorné Jermanové, která se postu po zvolení hejtmankou Středočeského kraje vzdala. Do politiky vstoupil v roce 2013, kdy kandidoval jako nestraník za ANO na prvním místě zlínské kandidátky. O rok později se stal zastupitelem Kroměříže a následně i jejím místostarostou. V únoru 2017 ho zvolil sněm ANO do předsednictva hnutí.

Vladimír Koníček (53)

Komunistická strana Čech a Moravy

Vladimír Koníček vstoupil do KSČ v roce 1986. Do politické funkce se ale dostal až v roce 1994, kdy se stal zastupitelem v Uherském Hradišti. Tím zůstal až do roku 2006, kdy se odstěhoval do obce Boršice, a kde je zastupitelem dosud. Ve sněmovně zasedá od roku 2002. Ve stínové komunistické vládě zastává post ministra pro průřezový resort informatiky. Kandidátku KSČM ve Zlínském kraji vedl již v předcházejících volbách v roce 2013.

Kristýna Zelienková (42)

TOP 09

Kristýna Zelienková je poslankyní od roku 2013. Zvolena byla na kandidátce ANO, do kterého v roce 2011 vstoupila. V roce 2016 se ale členství v hnutí vzdala a v dubnu 2017 vstoupila do poslaneckého klubu TOP 09. Od roku 2014 byla dva roky zastupitelkou v Berouně. Pak se však přestěhovala a mandát zanikl.

Stanislav Blaha (47)

Občanská demokratická strana

Stanislav Blaha bude usilovat o první poslanecký mandát. S politikou má zatím zkušenosti jen na komunální a krajské úrovni. Zastupitelem Zlínského kraje je od roku 2012. Od roku 2002 je zastupitelem Uherského Hradiště a od roku 2014 starostou města.

Ondřej Benešík (40)

Lidovci Starostové

Místopředseda lidovců, poslanec, krajský zastupitel a starosta obce Strání Ondřej Benešík studoval anglický a německý jazyk. Později vedl jazykovou agenturu, kde také učil. Poté pracoval na krajském úřadu jako pracovník pro zahraniční vztahy a Evropskou unii. Následovně si doplnil vysokoškolské vzdělání a absolovoval na Fakultě sociálních studií UK obor evropská politika.

Podívejte se, kdo ze stran s největšími preferencemi bude ve vašem kraji na kandidátce do sněmovny v podzimních volbách. autor: Domácí
reklama