Babiš útočí na ČSSD kvůli lithiu, vyzval Havlíčka k rezignaci. Kauzu bude řešit Senát i sněmovna

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 10. 2017 13:27
Předseda ANO Andrej Babiš několik dní před volbami opět zaútočil na sociální demokraty kvůli tomu, že jejich ministr průmyslu Jiří Havlíček uzavřel memorandum s australskou firmou o těžbě lithia v Krušných horách. Podle Babiše by měl Havlíček odstoupit, pokud celou věc nevysvětlí. Zároveň chce podat v celé věci trestní oznámení. ANO také podporuje svolání mimořádné schůzce sněmovny. Sociální demokraty kritizovaly minulý týden i další strany.
Předseda ANO Andrej Babiš oznamuje, že žádá vysvětlení ČSSD ohledně lithia a smlouvy s Australany
Předseda ANO Andrej Babiš oznamuje, že žádá vysvětlení ČSSD ohledně lithia a smlouvy s Australany | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Několik dní před volbami žádá předseda ANO a favorit voleb Andrej Babiš sociálně demokratického ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, aby vysvětlil, proč podepsal memorandum na těžbu lithia s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). O lithiu bude ve středu mimořádně jednat Senát, schůze se zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), potvrdila mluvčí horní komory Eva Davidová. O kauze bude příští pondělí mimořádně jednat i sněmovna, informoval její předseda Jan Hamáček (ČSSD).

"Nechápu, proč ministr Havlíček memorandum podepsal. Ani proč ho podepsal s australskou firmou. Pan ministr by měl všem říci, proč to udělal, a je vůbec otázka, jestli k tomu měl kompetenci. Považuji to za naprosto skandální," prohlásil Babiš. "Já se ptám, proč má stát spolupracovat s touto firmou, když povolení mají tři firmy?" uvedl emotivně Babiš.

Poněkud paradoxně přitom mluvil na ministerstvu životního prostředí, které řídí jeho stranický kolega Richard Brabec. Babiš tvrdí, že nejde jen o lithium, ale také o další nerostné suroviny. "Jde o desítky tisíc miliard," pokračoval. "Pokud to pan Havlíček nevysvětlí, měl by odstoupit," vyzval Babiš s tím, že lithium by mělo zůstat v českých rukou.

Šéf ANO se kvůli tomu sešel se šéfem státního podniku Diamo. "Ptal jsem se, proč jeho firma nedělá průzkum a nedostal jsem odpověď. Diamo to mělo řešit," uvedl. 

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek už dříve Babišova obvinění odmítl. "Je to naopak maximální snaha o to, aby těžba a zpracování lithia byly pod maximální kontrolou státu. Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví," řekl Zaorálek.

Zaorálek tvrdí, že ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy ČR. "Tedy dohodl se s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát," řekl ministr zahraničí.

Volební lídr ČSSD zároveň dodal, že australským těžařům dal povolení k průzkumu lithia ministr za ODS již v roce 2010. Toto povolení bylo pak prodlouženo v lednu 2017 ministrem životního prostředí za ANO Richardem Brabcem. "Pan Babiš by si proto měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři," vzkázal šéfovi hnutí ANO. 

Zaorálek lže, tvrdil v pondělí ministr Brabec

Kromě Babiše kritizoval v pondělí dopoledne Zaorálka i ministr Brabec.  Podle něj je podpis memoranda naprosto zbytečný. "Protože minimálně čtyři, pět let, budou trvat další řízení a povolení, a není vůbec žádný důvod dělat takové rozhodnutí dnes," sdělil Brabec. Kategoricky odmítl, že by on dával jakékoliv povolení k prodloužení průzkumů.

"Jsou to lži. Buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví. Prodloužení licence jsem nepodepsal já, ale místně příslušný úředník, což je odbor výkonu státní správy v Ústí nad Labem, což je odbor, spadající pod mého náměstka za ČSSD," reagoval v pondělí dopoledne Brabec. Navíc podle něj se úředník v takovém případě vždy ptá odborníků z odboru hornictví ministerstva průmyslu a obchodu, zda je takový krok v souladu se surovinovou politikou státu.

"Ministr ani žádný jiný politik nemá šanci ovlivnit udělení této licence, ani její prodloužení, protože, když žadatel splní všechny požadavky, tak musí úředník licenci udělit, nebo prodloužit," sdělil Brabec. "Pokud pan Zaorálek a Havlíček napadají ministerstvo životního prostředí, tak obviňují úředníky, že postupují podle platných zákonů země," dodal. 

Podle Brabce je ale nejdůležitější to, že Havlíček i jeho předchůdce v křesle ministra za ČSSD Jan Mládek měli možnost tuto politiku státu ohledně těžby surovin změnit. "Absolutně zásadním dokumentem z pohledu strategie státu ke všem nerostným surovinám je tzv. surovinová politika státu, která je plně v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu," tvrdí ministr životního prostředí za ANO.

Podle Brabce letos v létě předložilo ministerstvo obchodu a průmyslu nový dokument, ve kterém prý absolutně nijak nebyly chráněny super strategické suroviny Česka. "A hádejte, kdo do tohoto dokumentu prosadil zásadní ochranu státu? Ministerstvo životního prostředí," odpověděl si Brabec s tím, že to dokazuje vládní usnesení z 14. června 2017. "Je tam několik nových bodů, které jsme tam dali my," podotkl.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý imám Shehadeh nepodal dovolání proti desetiletému trestu

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimořádný opravný prostředek využil ve sledované kauze jen obhájce jeho bratra Omara, jenž si má odpykat o rok více. Dovolání podle dostupných informací nepodala ani partnerka Omara Shehadeha Fátima Hudková. Dostala šestiletý trest.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné, že k nejvyšší instanci odešlo na konci listopadu spolu se spisem pouze jedno dovolání, které podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci podal právě obhájce Omara Shehadeha. Česká justice stíhala Omara Shehadeha jako uprchlého, stejně jako Hudkovou.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební neschopnosti. Oznámila to dnes agentura DPA. Firma má podle svých slov v Německu kolem 1400 poboček a další v zahraničí, včetně Česka. Firma doufá v reorganizaci a obnovení činnosti na jaře. Jak se situace dotkne poboček v zahraničí zatím není jasné.

Finanční potíže Klieru rostly od začátku pandemie kvůli prudkému poklesu poptávky. Na začátku září firma požádala o ochranu před věřiteli za účelem reorganizace. Nyní soud v německém Wolfsburgu, kde má firma sídlo, uvolnil cestu hlavnímu konkurznímu řízení.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Zeman jmenoval Petra Mlsnu předsedou antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dosavadní náměstek ministra vnitra ve funkci nahradil Petra Rafaje, který k dnešku rezignoval. Jeho konec požadovali zástupci vládní koalice.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se uskutečnilo poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy