ODS opět mobilizuje. Ať na nás neklekne Babiš s Okamurou a komunisty, varuje Fiala v závěru kampaně

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2017 13:17
Předseda ODS Petr Fiala v úterý po poledni představil zřejmě poslední stranický "trumf" před parlamentními volbami, které jsou už příští týden. Fiala vystoupil s prohlášením, ve kterém varuje před možností, že vládu vytvoří předseda ANO Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a komunisty. "Jediným řešením je, že voliči budou volit ODS," tvrdí Fiala.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - S trochou nadsázky by šlo říci, že ODS opět před volbami mobilizuje stejně jako před volbami v roce 1998. Tentokrát předseda občanských demokratů Petr Fiala vystoupil v úterý s varováním, že hrozí vláda populistů, konkrétně hnutí ANO, Tomia Okamury a komunistů.

"Poprvé od roku 1989 vážně hrozí, že strana jednoho muže získá většinu v parlamentu a klekne na Českou republiku. A pokud volby dopadnou tak, jak ukazují některé průzkumy, tak k tomu můžou Andreji Babišovi pomáhat komunisté a strana Okamury. To vnímáme jako pád na politické dno, to vnímáme jako největší ohrožení české demokracie od roku 1989," prohlásil Fiala. 

Podle něj je ODS připravena tomuto scénáři zabránit. "Záchrana" prý spočívá v tom, že voliči musí dát hlas ODS. "Žádám voliče, aby přišli k volbám a zvážili podporu ODS," uvedl Fiala s tím, že Česko potřebuje silnou pravici. "Jde o hodně, pojďme do toho společně," dodal.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by ODS slevila ze svých požadavků na příští koalici, aby zabránila takové vládě, Fiala odpověděl, že se uvidí až po volbách. "My jsme před volbami. My teď nesestavujeme vlády, protože není po volbách. My teď přesvědčujeme lidi, aby dali hlas ODS. Až uvidíme, jak dopadnou volby, tak můžeme přemýšlet, s kým nejlépe naplníme náš program. Ale neuděláme to s nikým, pokud nebudou splněny body z Vyšehradské deklarace," tvrdil v úterý po poledni Fiala.

Dvanáct nepřekročitelných bodů  

ODS už dříve představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. Předseda Fiala při představení takzvané Vyšehradské deklarace upozornil, že pokud případní koaliční partneři na podmínky strany nepřistoupí, nemohou počítat s účastí ODS v kabinetu.

Strana údajně chtěla tímto dokumentem demonstrovat svůj nesouhlas s vedením současné politické diskuse. Uvědomuje si zároveň svou rostoucí podporu po vládní krizi. Pro občanské demokraty bude ale obtížné najít vládního partnera, který by bez výhrad akceptoval všechny body deklarace. Nemožné to ale podle předsedy není. 

"Nechceme hrát ve vládě roli, jakou hraje v současnosti KDU-ČSL, která se tváří, jako by tam nikdy nebyla, ani ČSSD, která si nechá od koaličního partnera šlapat po hlavě, ani jako ANO, které nedodržuje to, co říká," řekl Fiala.

Občanští demokraté také trvají na omezení byrokratické zátěže a zjednodušení kontaktu občanů se státní správou. Vláda by podle nich měla snížit národní dotace firmám a zrušit investiční pobídky, finanční prioritou by se mělo stát školství. 

V zahraniční politice požaduje ODS odmítnutí závazku přijmout společnou evropskou měnu, který Česko přijalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Vláda by také měla do šesti let zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak se Česko zavázalo v Severoatlantické alianci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Na Letišti Václava Havla se museli cestující evakuovat. Technická závada, zdůvodnilo poplach letiště

Na Letišti Václava Havla ohlásili v pondělí v půl dvanácté dopoledne evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí musely před budovu. "Byli jsme už odbavení a čekali v kavárně na let. Najednou hlásili, že máme opustit budovu," popsala pro Aktuálně.cz situaci cestující Gabriela Dvořáková. O pár minut později už však letiště uklidňovalo cestující, že nešlo o nic vážného. 

"Nejedná se o žádnou vážnou věc. Čidlo omylem spustilo evakuaci, proto došlo k částečné evakuaci Terminálu 2. Situace se už stabilizovala, lidé se vrací do terminálu. Čili byl to omyl," řekl před polednem Aktuálně.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Aktualizováno před 13 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, deset lidí se zranilo

Při ranní srážce dvou tramvají v Brně v Křížové ulici se zranilo více než deset lidí. Dva zraněné záchranná služba ošetřila na místě, tři odvezla do nemocnice a další cestující vyhledali lékařskou pomoc sami. Fakultní nemocnice u sv. Anny v této souvislosti ošetřila deset pacientů. Ulice byla dopoledne uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy.

Nehoda se stala v 8:25, kdy jedna z tramvají zezadu narazila do druhé. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik obnovil provoz linek krátce před 10:00. Podnik bude teprve zjišťovat, co přesně se stalo. Seitl uvedl, že z vozů vyjmuli záznamová média, karty i kamery, i to by mohlo pomoci zjistit příčiny nehody. Mluvčí policie řekl, že klíčové budou i výpovědi obou řidičů.

Další zprávy