ODS opět mobilizuje. Ať na nás neklekne Babiš s Okamurou a komunisty, varuje Fiala v závěru kampaně

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2017 13:17
Předseda ODS Petr Fiala v úterý po poledni představil zřejmě poslední stranický "trumf" před parlamentními volbami, které jsou už příští týden. Fiala vystoupil s prohlášením, ve kterém varuje před možností, že vládu vytvoří předseda ANO Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a komunisty. "Jediným řešením je, že voliči budou volit ODS," tvrdí Fiala.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - S trochou nadsázky by šlo říci, že ODS opět před volbami mobilizuje stejně jako před volbami v roce 1998. Tentokrát předseda občanských demokratů Petr Fiala vystoupil v úterý s varováním, že hrozí vláda populistů, konkrétně hnutí ANO, Tomia Okamury a komunistů.

"Poprvé od roku 1989 vážně hrozí, že strana jednoho muže získá většinu v parlamentu a klekne na Českou republiku. A pokud volby dopadnou tak, jak ukazují některé průzkumy, tak k tomu můžou Andreji Babišovi pomáhat komunisté a strana Okamury. To vnímáme jako pád na politické dno, to vnímáme jako největší ohrožení české demokracie od roku 1989," prohlásil Fiala. 

Podle něj je ODS připravena tomuto scénáři zabránit. "Záchrana" prý spočívá v tom, že voliči musí dát hlas ODS. "Žádám voliče, aby přišli k volbám a zvážili podporu ODS," uvedl Fiala s tím, že Česko potřebuje silnou pravici. "Jde o hodně, pojďme do toho společně," dodal.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by ODS slevila ze svých požadavků na příští koalici, aby zabránila takové vládě, Fiala odpověděl, že se uvidí až po volbách. "My jsme před volbami. My teď nesestavujeme vlády, protože není po volbách. My teď přesvědčujeme lidi, aby dali hlas ODS. Až uvidíme, jak dopadnou volby, tak můžeme přemýšlet, s kým nejlépe naplníme náš program. Ale neuděláme to s nikým, pokud nebudou splněny body z Vyšehradské deklarace," tvrdil v úterý po poledni Fiala.

Dvanáct nepřekročitelných bodů  

ODS už dříve představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. Předseda Fiala při představení takzvané Vyšehradské deklarace upozornil, že pokud případní koaliční partneři na podmínky strany nepřistoupí, nemohou počítat s účastí ODS v kabinetu.

Strana údajně chtěla tímto dokumentem demonstrovat svůj nesouhlas s vedením současné politické diskuse. Uvědomuje si zároveň svou rostoucí podporu po vládní krizi. Pro občanské demokraty bude ale obtížné najít vládního partnera, který by bez výhrad akceptoval všechny body deklarace. Nemožné to ale podle předsedy není. 

"Nechceme hrát ve vládě roli, jakou hraje v současnosti KDU-ČSL, která se tváří, jako by tam nikdy nebyla, ani ČSSD, která si nechá od koaličního partnera šlapat po hlavě, ani jako ANO, které nedodržuje to, co říká," řekl Fiala.

Občanští demokraté také trvají na omezení byrokratické zátěže a zjednodušení kontaktu občanů se státní správou. Vláda by podle nich měla snížit národní dotace firmám a zrušit investiční pobídky, finanční prioritou by se mělo stát školství. 

V zahraniční politice požaduje ODS odmítnutí závazku přijmout společnou evropskou měnu, který Česko přijalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Vláda by také měla do šesti let zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak se Česko zavázalo v Severoatlantické alianci.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy