Živě: Je tu volební finále. Zájem Čechů o hlasování je velký, před místnostmi se tvoří fronty

Živě
Volební místnosti se uzavřou už ve 14 hodin. Poté se začnou sčítat hlasy. Podle údajů z krajských úřadů se volební účast pohybuje okolo 50 procent. Hodinu po otevření volebních místnosti odvolil premiér Bohuslav Sobotka, po něm svého práva využili i prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Michal Horáček. Během včerejšího dne odevzdali hlas také prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus nebo lídři nejsilnějších politických uskupení. Dle Českého statistického úřadu by výsledky voleb mohly být známy do sobotního večera.
Čekal jsem frontu, podivil se Zeman prázdné volební místnosti a hodil hlas Čechovi | Video: Tomáš Cetkovský
Živě
Aktualizovat reportáž
14:00

Vážení čtenáři, tímto se s vámi loučíme u tohoto on-line přenosu a další dění okolo voleb můžete sledovat v novém přenosu.

13:54

Volební štáb ANO.

13:53

Ve volebním okrsku v Mateřské škole Dětský svět v Opavě se bude volit až do 15 hodin. Důvodem je problém se zámkem, členové komise ani voliči se ráno nemohli dostat do budovy. Také tu zkolabovala členka volební komise. Na sčítání hlasů to nebude mít vliv.

13:51

Volební štáb pirátů.

13:50

Jihomoravský kraj hlásí relativně vysokou volební účast. K 13. hodině odvolilo 58,45 procenta voličů.

13:47

Dominik Feri, který kandiduje z posledního místa v Praze, vyráží sledovat výsledky.

13:45

Volební štáb ANO v Průhonicích.

13:44

Do štábu ČSSD přichází Vladimír Špidla.

13:31

Ve volebních štábech se zatím nic neděje.

13:29

Někteří z účastníků běžeckého závodu Trailmaniacs na Slapech si vybírají poslance během závodu. Voličský průkaz, který jim umožní volit ve volební místnost v Nahorubech na Benešovsku, si vyřídilo deset až 15 běžců. Běžcům odečtou pořadatelé v cíli čas, který ve volební místnosti strávili.

13:16

V Opavském okrsku, kde se ráno zpozdilo otevření volební místnosti a musela tam být ošetřena členka komise, se bude hlasovat až do 15:00. O rozhodnutí okrskové komise informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová.

13:09

Volební štáb ČSSD je podle reportéra Aktuálně.cz připraven.

13:05

Andrej Babiš dorazí do volebního štábu v 16:00.

13:28

Volební účast ve většině krajů Česka se kolem 11 hodiny dopoledne pohybovala kolem 50 procent, místy dosahovala až k 60 procentům. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a radnic.

12:26

Do Poslanecké sněmovny letos kandiduje podle serveru Romea.cz také sedm Romů. Čtyři zaujali místo na kandidátních listinách zelených. A další tři se rozdělili na kandidátky SPR-RSČ Miroslava Sládka, ČSSD a Řádu Národa.

12:00

Zbývají dvě hodiny do uzavření volebních místností.

11:59

V Londýně je to také na dlouho…

11:52

Ve volebním štábu hnutí ANO panuje zatím klid…

11:40

V Bruselu se tvoří fronty před volební místností.

11:36

Pokud nechcete přijít o nic důležitého z volebního zpravodajství Aktuálně.cz, objednejte si zasílání našich zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Jak na to? Přihlaste se v aplikaci přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství dle své preference.

Foto: Aktuálně.cz
11:29

Dramatické ráno prožila komise ve volebním okrsku v Opavě. Hlasovat se začalo až v 8:45, protože volební komise se nemohla dostat do budovy.

Ve stejném okrsku pak okolo 9:30 hodin bylo na 20 minut přerušeno hlasování kvůli kolapsu členky volební komise. Na místě zasahovali záchranáři. Hlasování bylo po 20 minutách obnoveno.

11:18

V Královéhradeckém kraji se členové komise v několika případech setkali s již neplatnými tiskopisy voličských průkazů. Lidé, kteří s nimi přišli, odvolit mohli. Ale až poté, co si volební komise u volební komise v místě bydliště voliče ověřila, že mu byl voličský průkaz skutečně vydán.

11:10

Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a započne sčítání hlasů. Český statistický úřad odhaduje, že konečné výsledky by mohly být známy do večera. Dle ČSÚ je zapojeno více než 2,5 tisíce interních i externích zaměstnanců úřadu, kteří budou v době uzavření místností připraveni na přebíracích místech. 

11:24

Velká volební účast se čeká v Krkonoších..

11:06

Prezidentský kandidát Michal Horáček odvolil na základní škole v Roudnici nad Labem. Do svého volebního okrsku dorazil v doprovodu dcery, oba přijeli na koloběžkách. Těšil se nad odhadovanou vysokou volební účastí. 

11:02

Nechat propadnout svůj hlas nechtějí ani vězni. Například ve věznici v Kynšperku nad Ohří projevilo zájem zúčastnit se voleb asi 600 z 800 vězňů, kteří mohou volit.

11:01

Neobvyklou stížnost na volby musí řešit Krajský úřad v Libereckém kraji. Nespokojený volič na Sychrově na Liberecku se dožadoval dalšího kandidátního lístku. V sadě mu totiž chyběla strana, které se rozhodl dát svůj hlas. Komisi se nepodařilo mu vysvětlit, že dotyčná strana v Libereckém kraji kandidátku vůbec nepodala. Voliči v kraji vybírají z 24 kandidátek, v celé zemi je jich ale registrováno ještě o sedm víc. 

11:06

Nejnižší volební účast je podle komisařů ve vyloučených lokalitách. Například v Předlicích v Ústeckém kraji se pohybuje zatím okolo 5 procent.

11:05

Jak dlouhé volby preferujete?

10:52

Premiér Bohuslav Sobotka před malou chvílí vhodil svůj hlas do urny ve Slavkově u Brna. Volil ČSSD. 

10:50

Odvoleno už má prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

 

10:40

TOP 09 se dlouhodobě snaží, aby se mladí lidé zajímali o politiku. Této snaze odpovídá vizuálně i předvolební kampaň. Nejnovější příspěvek na oficiální facebookové stránce strany, kde Karel Schwarzenberg vyzývá voliče, aby volili "dvacítku", však sklidil vlnu kritiky. 

Karel Schwarzenberg volí "dvacítku". ;) Následujte Karla a volte číslo 20!

Zveřejnil(a) TOP 09 dne 21. Říjen 2017
9:52

Na základní škole v Korunovační ulici v Praze 7 už účast překročila 50 procent. "Je to paráda," netají radost člen volební komise. Častěji sice chodili lidé v pátek, ale zájem o volby je i v sobotu dopoledne. Ve dveřích základní školy, kde je pět volebních místností, si voliči doslova podávají dveře.

Základní škola v Korunovační ulici v Praze 7
Základní škola v Korunovační ulici v Praze 7 | Foto: Michael Švec
9:09

Předsedu Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa Miroslava Sládka v pátek v noci zadržela policie, kvůli údajnému porušení volebního zákona. Před jednou z chomutovských restaurací rozmlouval s lidmi, což policisté vyhodnotili jako propagaci strany v den voleb, což zákon zakazuje. Před půlnocí jej zase propustili, avšak celý incident policie i nadále vyšetřuje.

Demokracie? Rovnost před zákonem? Ani omylem! Právě před okamžikem odvlekla chomutovská policie pana předsedu PhDr. Miroslava Sládka a pana Tomáše Fraňka, který je také naším kandidátem z ulice Mostecká v Chomutově na služebnu s tím, že dělají propagaci strany. Celý incident se odehrál před restaurací Monika, kde v poklidu hovořili s lidmi a kde není široko daleko žádná volební komise, tedy nedochází k porušování zákona. Na jedné straně se tedy předem vybrané strany a jejich zástupci mohou celé hodiny producírovat v televizi a na straně druhé se předem vyřazené strany v rámci „rovnosti“ nemohou setkávat s lidmi ani osobně, a to ani, když jsou stovky metrů od jakékoliv volební místnosti! AKTUALIZACE: Pro pana Sládka a pana Fraňka přijelo celkem dvět policejních aut. Nyní jsou na policejní stanici a snad má být na cestě někdo z Rozhlasu.

Zveřejnil(a) SPR RSČ dne 20. Říjen 2017
8:07

Stále nejste rozhodnutí komu dát svůj hlas? Udělejte si naši volební kalkulačku, odpovězte na otázky a zjistěte s kterou stranou se názorově nejvíce shodujete. 

8:00

Volební místnosti se přesně v osm hodin ráno opět otevřely a voliči, kteří ještě nebyli volit, mohou k urnám zamířit do dnešních čtrnácti hodin, kdy se místnosti opět uzavřou a začnou se sčítat hlasy.

7:02

V sobotu by se k volebním urnám měli dostavit premiér Bohuslav Sobotka či předseda Senátu Milan Štěch. 

Prezident Miloš Zeman, Andrej Babiš či Pavel Bělobrádek odvolili již v pátek odpoledne.

6:58

V pátek, tedy během prvního dne voleb, přišly k urnám podle odhadů volebních komisařů přibližně dvě pětiny voličů z téměř osmi milionů voličů.

6:30

Vážení čtenáři, vítáme vás v druhém dni parlamentních voleb. Veškeré dění můžete i nadále sledovat v našem on-line přenose. 

23:59

Prozatím se s vámi loučíme, ve volebním online přenosu budeme pokračovat zase v sobotu v 6:30. Děkujeme za vaši pozornost.

Foto: Ludvík Hradilek
22:47

V Jihomoravském kraji přišlo k volbám téměř 40 procent voličů, řekl ČTK Jiří Klement z tiskového odboru krajského úřadu. Největší průběžnou účast hlásí z Boskovic na Blanensku, kde hlasovalo už 45 procent voličů. V Brně a Kuřimi přišlo k volebním urnám víc než 44 procent.

22:33

Na Vysočině se dvě hodiny před zavřením volebních místností pohybuje účast voličů v okrscích, které ČTK oslovila, kolem 40 procent. Asi největší byla ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, kde z 15 voličů přišlo sedm, to je 47 procent.

22:30

Odvoleno už mají také některé prvovoličky.

22:19

V Moravskoslezském kraji už svůj hlas do volebních uren hodila asi třetina voličů. V některých obcích Karlovarského kraje, například v Krásně na Sokolovsku, večer účast přesáhla 40 procent. V lázeňských okrscích Karlových Varů byla před 21:00 účast okolo 32 procent, ale po započtení hostů s voličskými průkazy by už účast dosáhla 50 procent.

22:14

Ruští pozorovatelé si natáčeli české voliče, na místo byla přivolána policejní hlídka. Ta zjistila, že se jedná o oficiální mezinárodní pozorovatele.

22:13

Ruští pozorovatelé voleb v pražské Zbraslavi vyvolali rozruch.

22:09

Osmatřicetiprocentní volební účast zaznamenaly volební komise v Olomouci, v Jeseníku se volební účast pohybovala kolem 37 procent. Menší účast kolem 22 procent byla zatím v obci Město Libavá, která vznikla loni vyčleněním z vojenského újezdu. Čtvrtinu i více než polovinu voličů hlásily volební komise ve Zlínském kraji.

22:06

V Hradci Králové se účast zhruba hodinu před dnešním zavřením volebních místností pohybovala na necelých 45 procentech. "Vše je zatím bez problémů. V tuto hodinu již voliči chodí minimálně," řekl ČTK mluvčí magistrátu Petr Vinklář. Volební účast v Pardubickém kraji dosáhla kolem 20:00 téměř 50 procent. Platilo to například pro obec Nedvězí na Svitavsku, na Gymnáziu Dašická v Pardubicích hlasovalo téměř 45 procent procent lidí.

22:05

Volební účast v Pardubickém kraji dosáhla kolem 20:00 téměř 50 procent. Platilo to například pro obec Nedvězí na Svitavsku, na Gymnáziu Dašická v Pardubicích hlasovalo téměř 45 procent procent lidí.

22:03

Volební účast v Libereckém kraji se zatím podle zjištění ČTK pohybuje od 30 do 45 procent. "Lidé opravdu chodí hodně, u nás už odvolilo 45 procent, takovou účast nepamatujeme," řekla dvě hodiny před uzavřením volebních místností zapisovatelka jedné z jabloneckých komisí Drahomíra Duštírová. V Ústí nad Labem chodí k urnám nejvíc lidí v širším centru města nebo například v části Severní Terasa. Volit přišla zhruba třetina lidí.

22:02

Ve středních Čechách je zatím nejvyšší účast v Benešově, kde odevzdalo hlas 40 procent voličů. Beroun hlásí 39 procent, Nymburk a Příbram po 38 procentech. V největším středočeském městě Kladně dorazilo k urnám 37 procent voličů, stejně jako v Rakovníku. O něco nižší účast je v Mladé Boleslavi, kde si zatím našlo cestu k volbám 34 procent lidí.

22:01

Poslance si v pátek - v první den letošních sněmovních voleb - přišly do večera vybrat více než dvě pětiny voličů. Zájem je podle vyjádření řady volebních komisařů vyšší než při předčasných volbách před čtyřmi lety. Někde volilo do 21:00 dokonce více než 50 procent lidí.

V Praze je volební účast nadprůměrná, v některých částech hlavního města do 21:00 volila více než polovina oprávněných voličů, například v Praze 12. V dalších městských částech se účast pohybuje kolem 45 procent, ale například v Praze 4 se podle mluvčího radnice Jiřího Bigase dostavila jen zhruba třetina voličů.

21:10

V Základní a mateřské škole v pražských Komořanech hlásí v pátek ve 21 hodin už 50% volební účasti, hlásí z místa redaktor Aktuálně.cz Tomáš Novák.

20:55

Přečtěte si reportáž z Číhoště, jejíhož faráře faráře Josefa Toufara komunisté umučili. U zdejších obyvatel však mají stále velkou podporu. 

20:35

Restaurace na Pankráci dnes kvůli volbám zavírala dříve.

20:00

Na některých místech se ve volebních místnostech tvoří fronty.

19:50

Další z prezidentských kandidátů Marek Hilšer bude volit kolem 21:00. "Přál bych si, aby volby dopadly tak, abychom mohli za rok oslavit 100. výročí založení republiky bez pochybností o tom, že jsme země, která staví na demokratických hodnotách, na nichž (T. G.) Masaryk zakládal náš novodobý stát," řekl. Dodal, že se toho docílí tak, když nebudou voleny strany založené na autoritářských a vůdcovských principech. Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček budou volit v sobotu. Drahoš na svém Twitteru vyzval, ať se lidé nevzdávají možnosti ovlivnit svou budoucnost a jdou volit.

19:45

Svůj volební hlas dnes odevzdali i někteří z kandidátů na prezidenta. Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek volil na Vinohradech, exvelvyslanec Pavel Fischer v pražských Pitkovicích. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek hlasoval v Jesenici. Novinářům řekl, že volil Realisty, kteří ho v prezidentské volbě podporují. Příjemně ho překvapilo množství lidí, kteří k volebním urnám došli. Doufá proto ve vysokou účast, díky které by volební výsledky mohly více vypovídat o vůli voličů.

19:40

Podle prezidenta Miloše Zemana nejsou letošní parlamentní volby nijak přelomové. "Jediné zásadní a zlomové volby pro Českou republiku byly v roce 1990, ale všechno ostatní byly normální svobodné volby a to, že každý prohlašoval, že jsou zásadní a zlomové, byla jenom reklamní kampaň a nic víc," řekl prezident. S hodnocením volební účasti chce Zeman počkat až na sobotu, kdy budou výsledky.

19:30

V Ostravě odvolil volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Foto: ČTK
19:15

Volbami mohou ještě pořádně zamíchat voliči, kteří byli až do poslední chvíle nerozhodnutí. Podle průzkumů jich může být až milion. Právě jejich hlas může přinést překvapivé výsledky.

19:05

Účast na 3. ZŠ v Rakovníku je zatím průměrná. Tvoří se ale krátké fronty a odvolit trvá i 5 minut.

Foto: Jakub Zelenka
18:54

Prohlédněte si video z volby prezidentského páru na základní škole ‬na Praze 5.

Já myslel, že budu ve frontě. Miloš Zeman volil ve škole na Stodůlkách

Milož Zeman volil ve škole na Stodůlkách
1:56
Já myslel, že budu ve frontě. Miloš Zeman volil ve škole na Stodůlkách | Video: Tomáš Cetkovský
18:52

Předseda volební komise v místnosti 1006 v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích poslal převléknout člena komise, který přišel v tričku s protiislámskou symbolikou. Na oděvu měl obrázek přeškrtnuté mešity v bílém kruhu s červeným okrajem. Na případ upozornil pardubický Deník. "Bylo by to možné vnímat jako konání volební kampaně přímo ve volební místnosti," uvedl Cyril Štangl z organizačního a právního odboru krajského úřadu. Podle něj se chybu podařilo odstranit poměrně záhy po začátku voleb.

18:34

Během prvních několika hodin přišla odvolit desetina až pětina Čechů. Účast se v jednotlivých krajích lišila. Například v Praze přišlo volit 15 až 20 procent voličů, v Jihomoravském kraji to bylo okolo 12 procent.

18:40

Tak se volí v Horní Kalné v Podkrkonoší. Mají tu 286 registrovaných voličů, před 18. hodinou jich odvolilo již více než 60. "Jsme tu zodpovědní," smála se jedna z členek volební komise.

Tak se volí v Horní Kalné v Krkonoších
Tak se volí v Horní Kalné v Krkonoších | Foto: Jakub Šafránek
18:35

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mají letošní volby do Poslanecké sněmovny dvě hlavní témata. Jedním z nich je budoucnost právního státu a druhým otázka směřování zahraniční politiky. Řekl to novinářům v Bechyni na Táborsku, kde odvolil. Dodal, že letošní volby proto mohou být přelomové.

18:30

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou Monikou odvolil v Průhonicích a poté na svém Twitteru vyzval voliče, aby neopomínali své právo podílet se na budoucnosti České republiky a dali hnutí hlas. Dle Babiše hnutí potřebuje ve sněmovně většinu, aby je neomezovaly tradiční strany. 

18:42

Prezident Miloš Zeman svým hlasem podpořil Stranu práv občanů Zemanovce. "Volil jsem Čecha," odpověděl novinářům na ještě nevyřčenou otázku. S manželkou Ivanou odvolil v ZŠ Brdičkova ul. v Praze 5.‬

‪Pan prezident se svojí paní po návratu z třídenní návštěvy Plzeňského kraje odvolili ve volební místnosti v ZŠ Brdičkova ul. v Praze 5.‬

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne 20. Říjen 2017
18:10

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek byl volit v Náchodě. "Poslední průzkum byl 6,5 procenta, očekávám, že to bude snad ještě o něco lepší," odhadoval výsledek strany. Na otázku, s kým lidovci nebudou po volbách vyjednávat, odpověděl, že určitě nebudou v žádné vládě, v níž by byli zástupci extremistických nebo radikálních stran. Odmítl také případnou účast ve vládě s trestně stíhaným člověkem.

Foto: ČTK
17:43 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala doufá, že si na rozdíl od minulých parlamentních voleb strana polepší. Přál by si dvouciferný výsledek. S rodinou odvolil v Brně v Zemědělské ulici. 

17:42

Předseda KSČM Vojtěch Filip odvolil dnes před 17.00 v Českých Budějovicích. Čeká, že KSČM obhájí pozice, v jižních Čechách by byl rád za tři poslanecké mandáty. "Myslím si, že je důležité, aby Česká republika zůstala parlamentní demokracií. Komunistická strana Čech a Moravy v tomto ohledu může garantovat, že bude stejným strážcem ústavnosti, jako byla po celých 25 let existence České republiky," řekl Filip.

17:35

Lídr Starostů a nezávislých Jan Farský vhodil dnes svůj hlasovací lístek do volební urny v Kulturním centru Golf v Semilech. Farský věří, že Starostové ve volbách uspějí a získají nejméně sedm procent hlasů. I kdyby neuspěli, nebude to podle něj znamenat konec hnutí. "Nebojím se, že bychom neuspěli, vidím tu obrovskou sílu, která je v tom celém hnutí, skvělí lidé tam jsou a s tím nejde prohrát," řekl.

17:20 ikona ODS online

Volit už byl i předseda ODS Petr Fiala.

17:33 ikona ODS online

Trojka pražské kandidátky ODS Václav Klaus mladší si k volbám vzal malou pomoc.

Václav Klaus mladší: Spousta lidí je nerozhodnutých, určitě dojde k velkému překvapení

Do urny vhodil obálku už i Václav Klaus mladší. Přál by si jednobarevnou vládu ODS
0:47
Václav Klaus mladší: Spousta lidí je nerozhodnutých, určitě dojde k velkému překvapení | Video: Blahoslav Baťa
17:04

Předseda pirátů Ivan Bartoš chce ve volbách získat alespoň deset procent hlasů. Letošní volby do Poslanecké sněmovny považuje za zlomové, očekává také vyšší volební účast. Na pražské kandidátce podpořil pomocí preferenčních hlasů především ženy, řekl novinářům poté, co odevzdal hlas na základní škole v Sázavské ulici v Praze. Kandiduje jako lídr strany ve Středočeském kraji.

16:44

Volba místopředsedy ČSSD Jana Hamáčka byla jasná.

16:42

Volební místnost na Pražském hradě letos zůstala uzavřená. Důvodem jsou bezpečnostní opatření u vstupů do sídla hlavy státu.

16:40

Parlamentní volby v Moravskoslezském kraji probíhají zatím bez problémů. Kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu zatím odhadují účast okolo 13 % voličů.

16:37

Zeman chce svoláním zasedání sněmovny na 20. listopad předejít obstrukcím při volbě jejího předsedy a sejít se s vedením všech subjektů, které se do dolní komory parlamentu dostanou.

16:21

Dominik Feri odvolil. Dnes to zapije a zítra také.

Dominik Feri odvolil. Dnes to zapije a zítra také

Dominik Feri odvolil. Dnes to zapije a zítra také
0:43
Dominik Feri odvolil. Dnes to zapije a zítra také | Video: Jakub Horáček
16:25

Deník The Washington Post na příkladu českých parlamentních voleb ukazuje, jak je těžké bojovat s dezinformacemi a populistickými stranami.

16:17

Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích. Novináři zaplnili většinu volební místnosti.

Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích. Novináři zaplnili většinu volební místnosti

Andrej Babiš volil v Průhonicích
0:54
Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích. Novináři zaplnili většinu volební místnosti | Video: Tomáš Cetkovský
16:15 Nové logo Zelených.

Svůj volební hlas už odevzdal i šéf zelených Matěj Stropnický.

Foto: ČTK
16:11

Prezident Miloš Zeman svolá po volbách zasedání Poslanecké sněmovny v poslední možný den, tedy 30 dní po volbách. Řekl to na závěr své cesty po Plzeňském kraji.

16:12

Desítky Čechů žijících na Slovensku museli krátce po otevření volební místnosti na ambasádě v Bratislavě vystát frontu, než mohli vhodit svůj hlas do urny. 

16:09

Předseda hnutí STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, který je lídrem Starostů ve Zlínském kraji, odevzdal svůj hlas ve sněmovních volbách ve své domovské obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku. Na kandidátce využil všechny čtyři preferenční hlasy. Neúspěch STAN si nepřipouští, očekává zisk mezi šesti až sedmi procenty hlasů.

"Jsme skromní, s tímto ziskem budeme spokojení. Jsem optimista," řekl Gazdík. Starosty podle něj do sněmovny dostanou především voliči z Prahy a Středočeského, Zlínského, Olomouckého, Libereckého a Karlovarského kraje.

16:05

Svůj volební hlas odevzdal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

16:04 ikona ODS online

Vhodit hlas do urny v pátek přišla také dvojka kandidátky ODS v Praze Alexandra Udzenija.

16:02

Na Tomia Okamuru čekala před volební místností v Hostivaři naštvaná volička.

Na Tomia Okamuru čekala před volební místností v Hostivaři naštvaná volička

Tomio Okamura volí v Hostivaři
1:30
Na Tomia Okamuru čekala před volební místností v Hostivaři naštvaná volička | Video: Tomáš Cetkovský
15:47

Svůj hlas ve sněmovních volbách odevzdala také stošestiletá Magdaléna Kytnerová z Kroměříže, která patří k nejstarším obyvatelům republiky. Voleb se účastní pravidelně, bedlivě sleduje dění v zemi a před volbami i nejrůznější předvolební debaty.

15:45 Ikona KDU-ČSL

Předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi vyjádřila ve volbách podporu německá kancléřka Angela Merkelová.

15:41 ikona ODS online

Bývalý prezident Václav Klaus se bojí nízké volební účasti. "Myslím, že je o čem rozhodovat, a doufám, že lidi tyto volby nepodcení," řekl s tím, že preferenčním hlasem podpořil svého syna, který je na pražské kandidátce ODS. 

Bývalý prezident Václav Klaus odvolil v Kobylisích. Preferenční hlas dal svému synovi

Klaus u urny
1:08
Bývalý prezident Václav Klaus odvolil v Kobylisích. Preferenční hlas dal svému synovi | Video: Blahoslav Baťa
15:40

V Novém Boru na Českolipsku v pečovatelském domě vhodila do přenosné urny svůj hlas stotříletá Anna Hejná. Volebním komisařům vyšla v ústrety. Nejdůležitější při volbách je podle ní vybrat lidi, kteří pomáhají ostatním.

15:40

Na volby upozorňuje své uživatele také sociální síť Facebook. Nabízí jim odkaz na web ministerstva vnitra s bližšími informacemi, ale i možnost sdílet, jak volili.

Foto: Aktuálně.cz
15:33

V Plzni již odvolila také dosavadní ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová.

15:33

ANO se připravuje na sestavení vlády a uklidňuje partnery v zahraničí, že nechystá revoluci. Velvyslanci a další diplomaté v Česku dostali před volbami v angličtině 34stránkový program strany ANO a Babišův pozdrav. "Připomíná to programové prohlášení vlády," řekl pod podmínkou anonymity jeden z velvyslanců členského státu EU.

15:26 Ikona KDU-ČSL

"Volme hlavně slušné lidi," vyzval ministr kultury Daniel Herman.

15:25 Nové logo Zelených.

Šéf Strany zelených Matěj Stropnický očekává, že jeho strana překročí pětiprocentní hranici a vrátí se do Poslanecké sněmovny. Novinářům to řekl dnes poté, co v základní škole na pražském Žižkově odevzdal svůj hlas.

15:18

Odvolit na Hradě chtěl také reportér deníku Aktuálně.cz Jan Hejl, narazil však na zavřenou volební místnost.

15:15

Poté, co Andrej Babiš v pražských Průhonicích odvolil, řekl novinářům, že by rád získal pro ANO co nejvíce procent. Dodal také, že by ve sněmovně nejraději viděl menší množství stran, aby bylo jednání o koalici snazší.

15:16

Andrej Babiš volil své hnutí ANO.

Foto: ČTK
15:03

Tomio Okamura připomněl, že novináři, kteří jsou podle něj nekorektní, nedostali akreditaci k účasti ve volebním štábu SPD. Mezi ně patří i Aktuálně.cz nebo Hospodářské noviny.

15:00

Svůj volební hlas odevzdal i předseda SPD Tomio Okamura.

15:01

Před hodinou se po celé České republice otevřely volební místnosti. Mezi prvními zamířili v Ostravě k urnám bezdomovci a duševně nemocní občané z Domova Přístav. K volbám je doprovodili zaměstnanci zařízení. 

15:00

Majitelé některých zařízení vzali volby tak vážně, že za hlasovací lístky určitých stran slibují pivo zdarma.

Foto: Jakub Viliš
14:57

Petr Dolínek, který za ČSSD v Praze kandiduje z prvního místa, na Twitteru vyzývá, aby lidé šli volit.

14:52

Bývalý tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza svůj volební hlas už odevzdal. 

14:43

Kvůli zvyšujícím se bezpečnostním opatřením Pražského hradu se letos neotevřela volební místnost na druhém náměstí Hradu. Lidé, kteří byli zvyklí v předchozích letech volit zde, musí svůj hlas vhodit do urny na nedalekém Pohořelci. Důvodem přesunutí místnosti byly obavy z nižší volební účasti kvůli bezpečnostním prohlídkám při vstupu.

14:44

Andrej Babiš ještě před otevřením volebních místností stihl zajít na recepci k maďarskému státnímu svátku.

14:41

Svůj hlas odevzdal už i Dominik Feri, který kandiduje z posledního místa v Praze.

14:35

Ve Zbirohu v Plzeňském kraji již odvolil také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

14:28

Předseda ANO Andrej Babiš, poté co odvolil, novinářům řekl, že volil právě hnutí ANO. 

14:21

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval k volbě sociální demokracie.

14:20

Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru apeluje na voliče, aby k volbám přišli a volili občanskou demokracii.

14:12

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho manželka Monika právě odvolili v Průhonicích.

14:10

"Kdo říká 'teď, nebo nikdy', ten vlastně tvrdí, že žijeme v krachujícím systému, musíme ho od podlahy změnit. Což je lež; Česko žije nejlépe, jak kdy žilo, podle více parametrů," píše v komentáři Martin Fendrych.

14:15

Mezi prvními voliči budou tradičně mnozí volební lídři. Hned po zahájení voleb chtějí hlasovat předseda hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus. Během odpoledních hodin mají mít odvoleno také prezident Miloš Zeman, lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a straničtí předsedové Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM), Miroslav Kalousek (TOP 09), Pavel Belobrádek (KDU-ČSL), Petr Gazdík (STAN), Tomio Okamura (SPD), Ivan Bartoš (piráti) nebo Matěj Stropnický (zelení).

14:10

Volby v Česku připomíná i Facebook. Uživatelům nabízí bližší informace o volbách, ale i možnost sdílet, jak volili.

14:07

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. U většiny se akreditovali slovenští novináři, zajímavostí jsou japonské štáby u pirátů nebo u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí ANO, které je favoritem voleb, zaznamenalo zájem několika desítek zahraničních médií. Z volebního štábu ANO chtějí o českých volbách vysílat televize z Německa, Rakouska, Polska, Francie, Itálie či Nizozemska, řekla mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. "Zájem má prakticky celá Evropa," doplnila.

14:05

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi a na Nově především výkony lídra pirátů Ivana Bartoše či šéfa SPD Tomia Okamury. U volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zaujala předsedu Institutu politického marketingu Karla Komínka nezvyklá gestikulace, šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj působil unaveně. Experti se shodli na tom, že politici do diskusí přišli připravení, což svědčí o profesionalitě kampaní.

14:03

Nemáte volební lístky? Nevadí, ve volební místnosti dostanete náhradní. K volbám si ale nesmíte zapomenout doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas.

Volební lístky 2017 do volební řeže
Volební lístky 2017 do volební řeže | Foto: Martin Fendrych
14:00

Volební místnosti se otevřely.

13:58

Ještě stále nejste rozhodnutí, komu dáte hlas? Odpovězte na otázky a kalkulačka Aktuálně.cz vám napoví.

13:55

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže k volbám do Poslanecké sněmovny. Předvolební dění jsme sledovali zde:

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2017 23:15
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy