Chodil na prokremelské akce, teď garanta obrany piráti vyměnili. Není to kvůli kritice, říká Bartoš

Jan Wirnitzer Kateřina Frouzová Jan Wirnitzer, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 4. 10. 2017 22:21
Lídr zlínských pirátů Giuseppe Maiello už není garantem strany pro oblast obrany. Rozhodnutím republikového předsednictva jej v úterý vystřídal předseda strany Ivan Bartoš, Maiello byl pověřen garantováním programu v oblasti kultury. Maiello v posledních dnech čelil kritice kvůli údajně proruským postojům.
Giuseppe Maiello
Giuseppe Maiello | Foto: ČTK

Praha - Lídr zlínských pirátů Giuseppe Maiello v posledních dnech čelil kritice kvůli údajně proruským postojům. Na jeho aktivity upozornil například Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. Piráti nyní svého garanta programového bodu obrana vyměnili.

"V úterý jsme měli jednání republikového předsednictva. K výměně došlo proto, že já jsem opakovaně zván na debaty týkající se obrany, Giuseppe Maiello zase byl nedávno na předvolební debatě na téma kultury v České televizi. Proto ta výměna garantů," sdělil Aktuálně.cz Ivan Bartoš, podle kterého nebyla rošáda bezprostřední reakcí na kritiku, které Maiello v posledních dnech čelí.

Maiello naposledy vzbudil pozornost účastí na besedě "Kam kráčíš, armádo?", pořádané spolkem Hej, občané, za nímž stojí protizápadní aktivista Žarko Raptor Jovanovič. Debaty se účastnil též místopředseda KSČM Josef Skála, který dle svých slov v roce 1968 vítal sovětské tanky, či středočeský volební lídr zemanovské Strany práv občanů generál Hynek Blaško.

Ivan Bartoš redakci Aktuálně.cz potvrdil, že o Maiellově účasti na akci ze 2. října ví. Dodal, že obrana nefiguruje v úvahách pirátů, o která ministerstva by při případném volebním úspěchu a jednání o vládě měli zájem. "To, že je někdo garantem, neznamená, že to je náš stínový ministr, programová skupina 'obrana' měla šest členů," řekl také předseda strany.

Zlínský lídr Maiello není podle jednoho z pirátů, který patří k jeho kritikům, radikálním konspirátorem, ale spíše kulturně orientovaným člověkem s výstřelky, které pokládá za svou svobodu projevu a nedá si je vymluvit. Na kontroverzní akce chodil už dříve. Řečnil například vedle Tomia Okamury, Martina Konvičky či komunistů na proruské demonstraci v květnu 2015 v Praze, kde většina z aktérů vystupovala proti ukrajinské revoluci.

V roce 2014 na jiné demonstraci Maiello zpochybňoval důvěryhodnost České televize. Byl také na akci podporující Donalda Trumpa. "Tam jsem ale podporoval Bernieho Sanderse, což je levicový kandidát demokratů. Nebojím se chodit na kterékoli akce a říci svůj názor, nebojím se vstoupit do kteréhokoli vlčího doupěte," řekl na kritiku Maiello.

Vlčím doupětem - jeho řečí vyjádřeno - však vystoupení v květnu 2015 nebylo. Tady totiž politik překládal dopis italského starosty, jehož město pojmenovalo jednu část obce náměstím Mučedníků z Oděsy. Neštěstí v Oděse se přitom stalo symbolem pro ruské separatisty v ukrajinském Doněcku.

"Nepamatuju si, jestli na té akci byli nějací lidé podporující Rusko. Byla to akce, která se konala kvůli čtyřiceti šesti lidem upáleným v domě odborářů. Tvrzení, že to byla proruská akce, není korektní," reagoval Maiello. Následně však připustil, že v davu posluchačů proruské oranžovočerné stuhy viděl, stejně jako ruské vlajky. "Jenom si nejsem jistý, jestli je něco proruské, když někdo přijde s ruskou vlajkou - někdo přijde s ukrajinskou, někdo s českou," dodal s tím, že ruskou agresi nepodporuje.

Maiello v minulosti spolupracoval s Kateřinou Jacques a Martinem Bursíkem, později s nimi opustil Stranu zelených a přešel do Liberálně ekologické strany (LES). Za piráty poprvé kandidoval v Praze v komunálních volbách v roce 2014 ještě jako člen LES.

Video: Nepůjdeme do vlády s nikým, kdo má korupční minulost, poraženecké řeči o opozici ale nevedu, říká Bartoš

Česko je a bude členem NATO, nechápu, proč je to téma tak přetřásáno, říká předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy