reklama
 
 

Babiš je opravdový lídr, ale hnutí má i jiné osobnosti, odpovídala čtenářům Malá z ANO

AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2017
Taťána Malá vede kandidátku hnutí ANO v Jihomoravském kraji. Vystudovala ekonomiku na Mendelově univerzitě a právo na Paneurópské vysoké škole. Od loňského roku je náměstkyní jihomoravského hejtmana pro oblast majetku a investic. To, že se mladá a celorepublikově nepříliš známá politička stala lídryní kandidátky Babišovy strany, bylo pro mnohé překvapení. "Dokázali jsme, že nejsme hnutí jednoho jediného muže. A ráda bych k tomu pomohla svým dílem i já. Chci do politiky vnést svoje zkušenosti s krajskou politikou, s komunální politikou i svůj do jisté míry obyčejný ženský a mateřský přístup k věcem," tvrdí o sobě v kampani Malá, která odpovídala na otázky čtenářů Aktuálně.cz.

Praha - Jedničkou ANO v Jihomoravském kraji je Taťána Malá, která je náměstkyní hejtmana pro oblast majetku a investic. Už za pár dnů by však mohla usedat v poslanecké lavici. V případě úspěchu se ale zatím svého postu na kraji vzdát nechce.

"Často tvrdím, že by města, kraje i stát měly táhnout za jeden provaz. Z tohoto důvodu by bylo velmi výhodné právě pro kraj, abych na postu náměstkyně hejtmana zůstala a zároveň byla poslankyní. Tím bych vytvořila pevné pojítko mezi státem a krajem, což je mým cílem," napsala čtenářům Aktuálně.cz Malá.

Kdyby však dvě funkce současně nezvládala, funkce by se vzdala. "Nemusíte mít strach, nejsem kariérní politik, který musí být všude," odpověděla.

Mnoho otázek mířilo také na předsedu ANO Andreje Babiše. Slovenský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že soudy se znovu musí zabývat tím, zda byl bývalý ministr financí ve svazcích StB veden jako agent oprávněně.

"Dnešní verdikt soudu se vůbec netýká toho, zda Andrej Babiš spolupracoval s StB, nebo ne. Ústavní soud pouze zrušil původní rozhodnutí z procesních důvodů. Tedy soudy budou muset rozhodovat znovu. Bohužel některá média matou občany, a tak se z toho stává téma předvolebního boje," myslí si Malá.

Lídryně v Jihomoravském kraji také čelila otázkám na obvinění Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. "Jako právnička vím, kolik lidí je trestně stíháno (jsou obviněni) a kolik je následně obžalovaných. Věřte, že je to jen malá část z nich," odpověděla na další z otázek.

Podle ní je sice Babiš "opravdovým lídrem" ANO, v hnutí jsou však i další schopní lidé, kteří mají co přinést a za kterými jsou již vidět výsledky jejich práce. "Za náš kraj je to například skvělý primátor Petr Vokřál nebo hejtman Bohumil Šimek," napsala Malá.

On-line rozhovor s Taťánou Malou z ANO

Rozhovor s Taťánou Malou začíná ve 13 hodin

? Jan - 12. 10. 2017 13:38 Dobrý den,

máte nějaké konkrétní řešení/kroky k řešení problémů se soudními znalci? Soudní znalci mimo jiné zasahují (často negativně) i do rodinné a sociální politiky, kterými se také zabýváte. O tomto problému se začíná hodně mluvit a zkušenosti jsou často velice negativní a hlavně to má velký dopad na životy lidí.

Děkuji za odpověď.

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den.
Jako právnička toto vnímám jako obrovský problém a to především v rodinných a trestních věcech. Jsem si jistá, že spoustu věcí je potřeba změnit, ale je to tak složitá tématika, že tento rozhovor nedává prostor tuto věc řešit detailně. Napište mi na mail, který najdete zde: www.tanamala.cz

? VvV - 12. 10. 2017 13:37 Dobry den,
byla jste v Pionýru?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den, stihla jsem vzhledem ke svému věku být pouze jiskrou :-D :-D :-D

? Přemek - 12. 10. 2017 13:09 Dobrý den,
promiňte mi otázku, ale kdo jste? Jmk mi není cizí byť momentálně žiji jinde. Vaše jméno je mi boužel zcela neznáme. Jaká práce za vámi je? Proč bych měl volit právě vás?
Děkuji.

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den pane Přemku,
vše důležité o mě najdete tady: www.tanamala.cz :-)
A děkuji za Váš zájem TM

? Jaroslav, Praha - 12. 10. 2017 12:49 Dobrý den, v případě, že se do parlamentu dostane extrémistická strana pana Okamury, nemáte, náhodou v plánu s jeho stranou vytvářet koalici? Ptám se proto, že nevidím jedinou spojitost mezi moderním hnutím vašeho typu a SPD, která působí jak z 19. století a jejich volební program hraničí s šířením fóbií, strachu, lží a demokratické inkvizice.

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den pane Jaroslave,
Odpověděl jste si vlastně částečně sám. Koalice se tvoří na základě programových průniků stran a hnutí a já osobně nevidím nic, co by ANO s SPD mělo společného...

? mladý volič - 12. 10. 2017 12:44 Dobrý den,
řekla byste mi prosím jeden jediný důvod, proč bych měl volit stranu, jejíž předseda je evidován jako agent StB?
Děkuji.

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den.

Dnešní verdikt soudu se vůbec netýká toho, zda Andrej Babiš spolupracoval s STB nebo ne. Ústavní soud pouze zrušil původní rozhodnutí z procesních důvodů. Tedy soudy budou muset rozhodovat znovu. Bohužel některá média matou občany a tak se z toho stává téma předvolebního boje.

? DžejDžej - 12. 10. 2017 12:16 Dobrý den, paní Táňo, nechtěla byste milence? Líbíte se mi! Jinak budu volit ANO, protože ta šílená štvanice, která se nyní na Vaše hnutí pořádá, je organizovaná živly, které mají strach z toho, že chcete nastolit pořádek! Přeji Vám mnoho úspěchů a vězte, že Vás miluji! DžejDžej

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den, děkuji za otázku, ale musím podotknout, že jsem vdaná... :-))))) ...a za podporu děkujeme.

? Petr - 12. 10. 2017 12:11 Dobry den, jaky mate prosim nazor na migracni krizi, jste pro prijimani uprchliku?
Dekuji za odpoved.

Taťána Malá Taťána Malá: Několikrát jsem zmínila, že jsem máma. Chci bezpečí pro svoje děti, i když to zní jako klišé, tak od matky to klišé být nikdy nemůže. Budoucnost naší země musí být budoucností pro naše lidi. Musíme si uchovat a hájit svoji kuturu, tradice i zvyky.
Z tohoto důvodu zastávám názor, že i o migraci si musíme rozhodovat sami a nemůžeme přijímat diktát EU.
Jsem pro nastavení jasných pravidel a to takových, která zabrání, aby se do naší země dostali lidé, kteří by mohli být nebezpečím pro nás i naše děti.

? Gruberová Anna - 12. 10. 2017 11:54 Dobrý den,
cením si toho, že si ANO vybralo do čela kandidátky ženu? Jak se Vám soupeří se Sobotkou nebo Fialou?
Také mě zajímá váš názor na chystanou koalici všichni proti Babišovi? Jsou výroky např. soc. dem, Ods, lidovců, Kalouskovců a vlastně všech, že s ANO nebudou spolupracovat, míněny vážně, nebo vezmou za své hned po volbách?
Napr. Fiala dnes na Aktuálně měl rozhovor s nadpisem: Vládu s ANO bez Babiše nevylučuji

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den paní Anno.
Podle mého názoru ženy mají do politiky co přinést a těší mě, že v ANO se neřeší kvóty, ale ženy tady prostě jsou a mají prostor.
Pokud jde o volební kampaň, neberu to jako soupeření mezi lídry a nepřipadám si v diskusích s nimi znevýhodněná. Oba jsou v politice už dlouho a mě se zdá, že v některých oblastech jsou už dost odtrženi od reálného života, což mě nehrozí.
Žena, která se stará o rodinu a o děti, těžko přestane být nohama na zemi a přestane vnímat skutečné problémy běžného života. :-)
Rétorika lídrů konkurenčních stran se v posledních dnech hodně změnila, to máte pravdu. Sama jsem zvědavá jaký bude jejich postoj, až budou znýmy volební výsledky :-)))

? Iva - 12. 10. 2017 11:53 Dibry den, včera a dnes probíhá v Brně 1. regionální paliativni konference. Vystupem je požadavek na vytvoření Krajské koncepce paliativni péče, kterou náš kraj nemá. Budete jako zástupce kraje tuto myšlenku podporovat?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den paní Ivo,
Rozhodně toto podporovat budu. Nevyléčitelně nemocní a umírající si to zaslouží. Ostatně spadá to do sociální i zdravotní oblasti, které patří mezi mé priority.

? Petr Trefil - 12. 10. 2017 11:50 Působíte velice sympaticky. Jste přesvědčena o tom, že jste schopna v případě Vašeho zvolení do parlamentu, případně i do vládní pozice mít dost ostré lokty k usměrňování ostřílených opozičních a samozřejmě i koaličních mužských kolegů?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den Petře,
Vaše konstatování že působím sympaticky mě moc potěšilo, ale jsem si jistá, že někteří mí kolegové, koaliční partneři i členové opozice by tvrdili opak :-) :-) :-). Myslím si, že v některých případech jsem rázná až dost, až se to některým nelíbí :-).

? Lukáš - 12. 10. 2017 11:46 Dobrý den, paní Malá,

co si myslíte o zákonu o exekutorech? Je potřeba jej upravit?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den Lukáši.
Ve všech zákonech, které se této problematiky týkají musí být vyvážený vztah mezi věřitelem i dlužníkem. Nelze stranit jedněm ani druhým. Na druhou stranu existuje hranice lidské důstojnosti, pod kterou by se člověk neměl dostávat.

? P. M. - 12. 10. 2017 11:31 Paní Malá, zajímá mě, proč jste při sestavování krajské koalice dala přednost ČSSD před KDU-ČSL.
Dále jakým oblasti se chcete jako poslankyně věnovat?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den.
Ten důvod byl snadný. Požadavky KDU-ČSL byly zcela neadekvátní volebnímu výsledku. Snažili jsme se opakovaně najít shodu, ale bohužel jsme se vzájemně nedohodli. ČSSD přistoupila k vyjednávání mnohem konstruktivněji a bez přehnaných osobních ambicí.
Jako poslankyně se chci především věnovat oblasti sociálních služeb, zdravotnictví a školství. jako mám tří dětí znám skutečné problémy lidí a nejsem odtržena od reality. Například o reformě školství se už dlouho mluví, ale skutek utek.
Protože vím z vlastní zkušenosti, že je to potřeba, tak se zasadím o to, aby se začalo konečně v této věci něco dělat. Řečmi našemu školství a učitelům prestiž nezvýšíme.
A co se sociální a zdravotní péče o naše občany týče, tak do roku 2017 rozhodně šest seniorů nebo pacientů na jeden pokoj nepatří!

? Rostislav Stoček - 12. 10. 2017 11:26 Dobrý den,
ANO a p.Babiš měli z počátku velmi dobré důvody a argumenty - vymýtíme korupci (ta tady byla a stále ještě bohužel je), budeme řídit stát jako firmu,...mnoho lidí na to slyšelo, čemuž opravdu rozumím. Pak jsem si dával věci a informace dohromady, přestal jsem sledovat IDNES, ejhle se začaly dít věci: rozpady místních organizací ANO, informace o agresivním stylu A.Babiše nejen podnikání, ale i v politice...mimo jiné vzhlédnutí filmu Selský rozum (https://www.selskyrozum.online/), kde je ukázáno jak podniká a obávám se, že stejně jedná i v politice, a tak dále. A.Babišovi jde jen a jen o jeho impérium, moc, a příjem vysokých dotací a využívá momentální přízně lidí. Na jeho lep mu skočili také schopní a vzdělaní lidé (p.Telička, p.Šlechtová, p.Vondrák). Postupně ale tito lidé zjišťují, že vstoupit do ANO bylo špatně...nyní p.Telička (děkuji mu za to, ale do voleb již neřekne, co přesně byl důvod). Jsem přesvědčen, že by mnoho dalších z již rozjetého vlaku ANO vystoupilo.

Dotaz: Co konkrétně vás vedlo ke vstupu do ANO? Jak konkrétně vypadalo Vaše přijetí do ANO, probíhá nějakým přijímacím procesem? Vzhlédla jste již film Selský rozum? Co na tento film říkáte?
Děkuji za odpověď.
Rostislav Stoček

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den pane Stočku.
Co mě vedlo ke vstupu do hnutí ANO jsem psala už níže. co se týká mého přijetí do hnutí, tak proběhlo zcela běžným způsobem. Asi v září 2013 jsem požádala o členství a po běžné šesti měsíční čekatelské lhůtě jsem byla přijata.
Film jsem zatím neviděla, ale jeho obsah je mi zhruba znám. Z mého pohledu by pro dokument, který se tváří jako objektivní, měl být dán prostor také Andreji Babišovi, což se nestalo.

? Patrik - 12. 10. 2017 11:26 Dobrý den,
Jaké prioritní stavby by jste ráda prosadila v JMK, kdyby se podařilo vytvořit Váš záměr s investičním fondem. Děkuji

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den Patriku.
Hlavně jsou to tyto: dálnice do Vídně, dálnice na Svitavy, stadion za Lužánkami, Janáčkovo kulturní centrum a mnoho dalších. Mojí proritou je také sociální oblast a to zlepšení života seniorů v sociálních zařízeních a mnoho dalších věcí, ale to už se netýká úplně staveb.

? Petr K. - 12. 10. 2017 11:24 Jak vnímáte problematiku sucha? Co by podle Vás měl kraj a sněmovna/vláda udělat za opatření v boji proti němu, jaká opatření by se měla realizovat?
Diky

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den Petře.
Problém sucha je v našem kraji obrovský. Je to totiž problémem, který byl roky opomíjený a týká se každého Jihomoravana. Rozhodně musíme přijmout opatření, která zabrání dalšímu prohlubování tohoto problému. Nechcem jít cestou stavby velkých vodních děl, ale naučit se zadržovat vodu v krajině a to i ve městech. Je to veliké množství vody, které odtéká nevyužitě pryč a to musíme zastavit. Izrael je země která tento problém řešila také a dnes se s tím umí skvěle porvat. Je třeba se učit od zkušených a také motivovat občany i firmy k tomu, aby se snažili využívat vodu efektivně.
Je škoda splachovat toalety pitnou vodou, když bychom mohli používat užitkovou atd.

? Filip - 12. 10. 2017 11:23 Dobrý den paní Malá,
nemohl jsem si nevšimnout, že jako jedna z mála českých politiků pravidelně navštěvujete brněnské závody MotoGP. Jak se stavíte ke státní podpoře této události? Budete usilovat o uzákonění státní podpory pro sportovní akce globálního charakteru?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den Filipe.
Na motorku bych sice sama v životě nesedla, ale koukat se na závody mě baví :-).
A ano, GP má v Brně a v České republice své místo. Jen málokterý kraj se může pochlubit pravidelnou akcí, kterou zná celý svět. Do Brna se sjede obrovské množství návštěvníků, kteří přináší podnikatelům, živnostníkům i kraji peníze. Z toho jasně vyplývá, že tato akce musí mít uzákoněnou státní podporu.
Budu o ni usilovat.

? Janek - 12. 10. 2017 11:21 Když získáte funkci poslance, vzdáte se pozice náměstka hejtmana? Obě funkce nemůžete zvládat vykonávat naplno.

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den Janku.
Osobně nejsem příznivcem kumulace funkcí, ostatně jsme to také často kritizovali. Sedět na více židlích je obtížné, ale je pravda, že každému je dán jiný energetický potenciál, někdo zvládne méně, jiný více.
Často tvrdím, že by města, kraje i stát měly táhnout za jeden provaz. Z tohoto důvodu by bylo velmi výhodné právě pro kraj abych na postu náměstkyně hejtmana zůstala a zároveň byla poslankyní. Tím bych vytvořila pevné pojítko mezi státem a krajem, což je mým cílem. Uvědomuji si ale, že praxe může ukázat, že obě funkce prostě nezvládnu. V Takovém případě se samozřejmě budu muset jedné z nich vzdát.
Nemusíte mít strach, nejsem kariérní politik, který musí být všude :-).

? Milan - 12. 10. 2017 11:19 Co jste za rok ve vedení kraje změnili k lepšímu? Nikde žádnou změnu nevidím. Letadla z letiště létají stejně, žádný velký projekt např. Pasohlávky se vůbec neposunul. Spíš se rozjeté projekty zastavují - např. bydlení ve větších městech. Proč?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den pane Milane.
Změny se daří a i v létání se brzy dočkáme změn a létat budeme, zatím Vám nemohu napsat podrobnosti, ale dočkáme se všichni :-). Co se týká Pasohlávek tak i tady kraj postupuje. Nové představenstvo pracuje a předloží v listopadu jasný projektový záměr, který navrhne, jak by přesně mělo být území využito. Rozhodně ale nikde nebudou žádné pagody jak říkají fámy kolem tohot projektu.
Mým jasným cílem je, aby na území kraje vznikaly projekty, které budou v souladu s naší krajinou a kulturou a budou prospěšné pro nás, občany a budeme na ně moci býti hrdí.

? František - 12. 10. 2017 11:15 Proč jste nevstoupila k Republikánům, když ty jediný nebudou rozdávat peníze zdravím potřebným?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den.
ANO bude podporovat ty, kteří si svoji situaci objektivně nezavinili sami. Ti si zaslouží pomoc a solidaritu.
Republikáni opravdu nejsou můj šálek čaje :-).

? Pavel Beran - 12. 10. 2017 11:13 Dobrý den paní Malá,
Vaše billboardy jasně ukazují pozice v ANO. Všichni lídři zbožně koukají na pana Babiše a on nepřítomně kouká do budoucnosti - ala soudruh Lenin.

Nyní místně - jak to že JM ANO tak vehementně podporuje ZUR pana Haška?

Taťána Malá Taťána Malá: Zásady územního rozvoje jsou zásadním dokumentem Jihomoravského kraje. Bez nich není možný další rozvoj kraje. A teď odpověď na Vaši otázku. ANO nechce patřit mezi politická uskupení, která smetou ze stolu rozumné návrhy a věci jen proto, že je navrhl konkurent nebo opozičník.
To by nebyl správný přístup. Měli jsme k ZUR výhrady před jejich schválením krajským zastupitelstvem před loňskými volbami, ale fakt, že jsou schváleny, je pro kraj dobře.

? Varel - 12. 10. 2017 10:43 Dobrý den, podepsali váš předseda a místopředseda při vstupu do hnutí Morální kodex, který je zavazoval k neprodlenému odstoupení z funkcí a vystoupení z hnutí, bude-li proti nim zahájeno trestní stíhání? Věřím, že odpovíte ANO. Můžete vysvětlit, nakolik jsou tímto podpisem ostatním členům hnutí, případně české veřejnosti nadále vázáni?

Taťána Malá Taťána Malá: Etický kodex hovoří o odstoupení z funkcí v případě podané obžaloby u trestného činu spojeného s výkonem funkce.

? Pavel Kratochvíl - 12. 10. 2017 10:37 Píšete: "Dokázali jsme, že nejsme hnutí jednoho jediného muže." Jak dlouho myslíte, že ANO vydrží ve vrcholné politice, když Andrej Babiš jako politik skončí? Proč jste si jako politička vybrala zrovna ANO?

Dále píšete: "Chci do politiky vnést svoje zkušenosti s krajskou politikou, s komunální politikou i svůj – do jisté míry obyčejný ženský a mateřský přístup k věcem." Čeho ale chcete dosáhnout přesně a jak? Jaký je přesně Váš konkrétní program? Proč bych Vás měl volit?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobré odpoledne.
Veřím, že ANO má na české politické scéně své místo. Andrej Babiš je dnes jeho nedílnou součástí a je opravdovým lídrem. V hnutí ANO jsou ale také další významné osobnosti, které mají co přinest do veřejného života a je už vidět výsledky jejich práce.
Osobně jsem si ANO vybrala proto, že jsem nechtěla sledovat zavedené pořádky a uvědomuji si, že je potřeba pro změnu neco udělat a nestačí jen lamentovat na gauči. ANO říká věci jasně a bez obalu, někdy tvrdě, ale umět věci pojmenovat, je klíčové pro to, abychom je pak mohli změnit. Práce pro lidi mě baví a mám dost sil a energie pracovat.
Chci dosáhnout toho, aby tato země využila potenciál který má. Mojí prioritou je školství, zdravotnictví a sociální věci. Prostě věci, které každý z nás řeší každý den. Za velmi důležité považuji také to, aby obce, města, kraje a stát táhly za jeden provaz, protože jen tak je možné dotáhnout do konce projekty, které roky spaly. Dálnice do Vídně, dálnice na Svitavy, stadion za Lužánkami, Janáčkovo kulturní centrum v Brně a mnoho a mnoho dalších.

? Tereza - 12. 10. 2017 10:28 Dobrý den,

vy tvrdíte, že ANO není stranou jednoho muže. Proč jste tedy zmírnili svůj etický kodex tak, abyste toho jednoho muže ochránili?

Mluvím o tom, že podle původního znění z roku 2014 by pan Babiš musel rezinovat na své funkce, protože je proti němu vedeno trestní řízení. Jakmile se však začaly letos vyskytovat spekulace o možné stíhání kvůli korunovým dluhopisům a Čapímu hnízdu, hnutí kvůli svému vůdci bleskově tuto část přepsalo.
Má otázka tedy zní - bylo podle vás správné takto měnit etický kodex, aby se i trestně stíhané osoby mohli ucházet o vrcholové státní funkce?

Taťána Malá Taťána Malá: Dobrý den. To rozhodnutí bylo správné a bylo změněno na základě zkušeností jednoho našeho kolegy z jiného kraje, který být dlouho trestně stíhán a pak očištěn. V době stíhání nemohl pracovat pro lidi, ačkoliv se těší obrovské podpoře. O změnu kodexu žádali naši kolegové. Nikoliv Andrej Babiš.
Jako právnička také vím, kolik lidé je trestně stíháno (jsou obviněni) a kolik je následně obžalovaných. Věřte, že je to jen malá část z nich.

? pavel - 12. 10. 2017 10:08 Dobrý den paní Malá.
Chtěl bych se zeptat,jestli máte v plánu po volbách spolupracovat s komunisty.
Děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne.P.

Taťána Malá Taťána Malá: Krásný den pane Pavle,

Pro mě osobně je povolební spolupráce s komunisty nepřijatelná.

? Jiri Havrda - 12. 10. 2017 10:03 A cim jste to prosim dokazali? Ze jste 1 na kandidatce? AB nemuze kandidovat ve vsech krajich...

Taťána Malá Taťána Malá: Máme kvalitní lidi. Vedeme dobře obce, města i kraje. V hnutí ANO jsou osobnosti, kterých si lidé váží. Za náš kraj je to například skvělý primátor Petr Vokřál nebo hejtman Bohumil Šimek.

autor: Domácí | 12. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama