Šuman už překročil meze, podávám trestní oznámení, reagoval Babiš na údajné dokumenty o Čapím hnízdu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2017 15:07
Šéf ANO Andrej Babiš podává trestní oznámení na anonymního provozovatele twitterového účtu Skupina Šuman, který nejnověji o víkendu zveřejnil údajné dokumenty z banky HSBC. Ty mají dokazovat, že skutečným majitelem farmy Čapí hnízdo zůstával Babišův Agrofert, i když projekt žádal o dotaci jako malá firma. "Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože ten Šuman už jednoznačně překročil meze," řekl v pondělí Babiš. Na otázku, zda jsou nově zveřejněné dokumenty pravdivé, šéf ANO neodpověděl. "Já jsem ty dokumenty neviděl. Agrofert ani já jsme tu farmu nikdy nevlastnili. Nikdy. Nechť to prověří policie, jestli je to pravdivé, nebo nepravdivé," dodal.
Ať to prověří policie. Babiš se vyjádřil k twitterovému účtu Skupina Šuman | Video: Radek Bartoníček

Praha - Předseda ANO Andrej Babiš oznámil, že jeho právníci podají trestní oznámení na lidi, kteří se skrývají pod twitterovým účtem "Skupina Šuman". Babiš úmysl sdělil v pondělí dopoledne poté, co se na Twitteru objevily nové informace a dokumenty.

Podle "Šumana" jde o dokumenty banky HSBC, které dokazují, že Babiš od začátku věděl o podvodném získání evropských dotací na farmu Čapí hnízdo.

"Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze, a propojení Šumana s některými vybranými novináři je po včerejšku jednoznačné," oznámil Babiš. Žádné novináře nejmenoval ani nepředložil důkazy o nějakém propojení.

Na dotaz, zda jsou dokumenty pravdivé, řekl Babiš, že je neviděl. "Podáváme trestní oznámení, Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili. Nikdy," uvedl doslova šéf ANO. Na další dotaz, zda jsou tedy nepravdivé a zda by se nemohl na ně podívat před novináři, už zareagoval stručně. "Nechť to prověří policie, jestli jsou pravdivé, nebo nepravdivé."

Banka HSBC v prohlášení uvedla, že její interní pravidla nedovolují vyjadřovat se ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob. "Či zda konkrétní společnosti byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení," uvedla společnost.

"Nehodláme jakkoli komentovat anonymní spekulace, které se objevují na sociálních sítích. Čapí hnízdo prověřuje policie a nechceme svými vyjádřeními v médiích její práci narušovat," uvedl tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

V celé kauze je zatím nejdále policie, která už rozhodla o obvinění několika lidí. Jejich jména ale zatím nesdělila, čeká, dokud usnesení o obvinění nepřevezmou. Může mezi nimi být i Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, protože oba byli nedávno zbaveni sněmovnou imunity právě proto, aby je mohla policie obvinit. 

"Státní zástupce obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo," potvrdila před několika dny mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. K počtu lidí, jichž se usnesení týká, ani k jejich jménům se nevyjádřila.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy