Šuman už překročil meze, podávám trestní oznámení, reagoval Babiš na údajné dokumenty o Čapím hnízdu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2017 15:07
Šéf ANO Andrej Babiš podává trestní oznámení na anonymního provozovatele twitterového účtu Skupina Šuman, který nejnověji o víkendu zveřejnil údajné dokumenty z banky HSBC. Ty mají dokazovat, že skutečným majitelem farmy Čapí hnízdo zůstával Babišův Agrofert, i když projekt žádal o dotaci jako malá firma. "Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože ten Šuman už jednoznačně překročil meze," řekl v pondělí Babiš. Na otázku, zda jsou nově zveřejněné dokumenty pravdivé, šéf ANO neodpověděl. "Já jsem ty dokumenty neviděl. Agrofert ani já jsme tu farmu nikdy nevlastnili. Nikdy. Nechť to prověří policie, jestli je to pravdivé, nebo nepravdivé," dodal.
Ať to prověří policie. Babiš se vyjádřil k twitterovému účtu Skupina Šuman | Video: Radek Bartoníček

Praha - Předseda ANO Andrej Babiš oznámil, že jeho právníci podají trestní oznámení na lidi, kteří se skrývají pod twitterovým účtem "Skupina Šuman". Babiš úmysl sdělil v pondělí dopoledne poté, co se na Twitteru objevily nové informace a dokumenty.

Podle "Šumana" jde o dokumenty banky HSBC, které dokazují, že Babiš od začátku věděl o podvodném získání evropských dotací na farmu Čapí hnízdo.

"Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze, a propojení Šumana s některými vybranými novináři je po včerejšku jednoznačné," oznámil Babiš. Žádné novináře nejmenoval ani nepředložil důkazy o nějakém propojení.

Na dotaz, zda jsou dokumenty pravdivé, řekl Babiš, že je neviděl. "Podáváme trestní oznámení, Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili. Nikdy," uvedl doslova šéf ANO. Na další dotaz, zda jsou tedy nepravdivé a zda by se nemohl na ně podívat před novináři, už zareagoval stručně. "Nechť to prověří policie, jestli jsou pravdivé, nebo nepravdivé."

Banka HSBC v prohlášení uvedla, že její interní pravidla nedovolují vyjadřovat se ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob. "Či zda konkrétní společnosti byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení," uvedla společnost.

"Nehodláme jakkoli komentovat anonymní spekulace, které se objevují na sociálních sítích. Čapí hnízdo prověřuje policie a nechceme svými vyjádřeními v médiích její práci narušovat," uvedl tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

V celé kauze je zatím nejdále policie, která už rozhodla o obvinění několika lidí. Jejich jména ale zatím nesdělila, čeká, dokud usnesení o obvinění nepřevezmou. Může mezi nimi být i Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, protože oba byli nedávno zbaveni sněmovnou imunity právě proto, aby je mohla policie obvinit. 

"Státní zástupce obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo," potvrdila před několika dny mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. K počtu lidí, jichž se usnesení týká, ani k jejich jménům se nevyjádřila.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

Další zprávy