Člověk, jenž degraduje lidi na slimáky, nemá v ČSSD místo, vzkazuje Zaorálek Hrdličkovi

Barbora Němcová Jakub Zelenka Barbora Němcová, Jakub Zelenka
Aktualizováno 6. 10. 2017 21:51
Úvodník zpravodaje městské části Brno-Bohunice obletěl sociální sítě. Místostarosta Milan Hrdlička (ČSSD) v něm upozorňuje na invazi slimáků, z kontextu článku však zcela jasně vyplývá, že má na mysli uprchlíky. Hrdlička sice odmítá, že by výrazem "slimák" označoval konkrétně muslimy, ale obavy z dalšího vývoje země vyjádřil. Starosta městské části Antonín Crha (KDU-ČSL) to však nezakrývá, s Hrdličkovými slovy souhlasí a nabádá k přípravě před invazí lidí, kteří působí problémy. "Oni sem jdou, aby nás ovládli," tvrdí. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se od Hrdličkova vyjádření distancoval.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Repro Youtube - Brno Bohunice

Brno - Kritiku na sociálních sítích sklidil článek "Pozor na slimáky", který napsal místostarosta městské části Brno-Bohunice Milan Hrdlička (ČSSD) do místního zpravodaje. V úvodníku Hrdlička zdůrazňuje, že se slimáky chce bojovat a varuje před jejich invazí.

"Chci protestovat proti těm, kteří tvrdí, že se nejedná o ohrožení naší země, naší přírody, nás samotných. Všichni víme, že někteří slimáci již tu jsou, již se tu množí a zakládají své kolonie," píše starosta.

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se distancoval od vyjádření sociálnědemokratického místostarosty Brna-Bohunic Milana Hrdličky, který přirovnal migranty ke slimákům.

"Kdokoliv se vyjadřuje hanlivě a nenávistně vůči určitému etniku či národnosti a degraduje lidi tím, že o nich mluví jako o slimácích, šíří tím nenávist v ČR, zvyšuje bezpečnostní riziko, a škodí tak naší zemi i jejím lidem. Takový člověk nemá místo v ČSSD," napsal na Twitteru ministr zahraničí a celostátní lídr nejsilnější vládní strany pro nadcházející sněmovní volby.

Označením "slimáci" nemyslím muslimy, tvrdí Hrdlička

Hrdlička odmítá, že by výrazem "slimák" označoval konkrétně muslimy. "Nenarážím tím na muslimy, narážím tím na situaci, která panuje," upřesňuje svá slova místostarosta s tím, že má obavy, jak se tato země bude vyvíjet.

"To není strach, já jenom říkám, že ten, kdo je připraven, není překvapen," doplňuje Hrdlička a opakovaně zdůrazňuje, že není xenofob ani nacista.

"Pouze chci, aby se o tom začalo hovořit a abych já měl do budoucna jistotu, že moje vnoučata budou žít v zemi, která má pořád stále své tradice, hodnoty a která z nich neslevuje, a abych věděl, že tady bude bezpečí," upřesňuje a do telefonu dodává: "Pozor! Připravme se! Ta vlna může přijít."

Hrdlička zároveň připustil, že se jeho slova mohla někoho dotknout. "Určitě to asi může někoho urazit, což bych ale nechtěl. Jestli to někoho urazilo, tak mě to mrzí," řekl a zdůraznil, že v regionu je migrace diskutovaná věc. "Toto téma se v Bohunicích probírá celkem vášnivě," vysvětlil.

Musíme se připravit na invazi lidí, kteří působí problémy

Starosta městské části Antonín Crha (KDU-ČSL) na rozdíl od Hrdličky nezastírá odpor k migraci a uprchlíkům. "Já bych lidi slimáky nenazval, ale ten obsah toho článku je jednoznačně pravdivý. My se musíme připravit na invazi lidí, kteří nám tady působí problémy," řekl s tím, že je toho dennodenně svědkem.

"Ti lidé sem nechodí proto, aby s námi žili, oni sem jdou proto, aby nás ovládli," tvrdí lidovec. Podle něj do Česka a dalších zemí uprchlíci zamíří, až je státy jako Rakousko, Německo a Francie přestanou přijímat. "To, že tady nejsou teď, neznamená, že tu nebudou za pět nebo deset let," uzavírá.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se k celé záležitosti odmítl vyjádřit. "Nechci to v tuto chvíli komentovat," řekl premiér a zdůraznil, že kampaň sociální demokracie není agresivní, není negativistická a snaží se prosazovat pozitivní program.

Nevyjádřil se ani šéf jihomoravské ČSSD Roman Hanák s tím, že Hrdličkův článek nečetl.

Hrdlička není první politik z řad ČSSD, který se dopustil kontroverzních výroků. Náměstek ministra průmyslu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný připodobnil ve facebookové diskusi Romy k medúzám. Podle něj jsou "otravný a k ničemu". Později se za své výroky omluvil.

Pozor na slimáky

Mnoho z nás se již potýkalo s problematikou slimáků. Někteří s nimi bojují, jiným je to lhostejné. Nicméně z dlouhodobého pohledu, já tuto problematiku vidím jako zásadní. Ono nejde o to, co slimák nyní ničí, ale jde o to, co nám může zničit třeba za rok, dva či čtyři. Všeobecně se dá říci, že slimák se nezastaví před ni- čím. Není pro něj překážkou žádná hranice, žádná vzdálenost, ani lokalita, ze které se k nám přesouvá. Je schopen přilézt po svých, autem, lodí, vlakem, je prostě schopen se k nám dostat veškerými možnými cestami. Nenechme se ošálit vzdáleností, ze které přichází, ať je to Španělsko, Itálie či ostatní jižní státy. Pro slimáky je to v podstatě výzva, kterou mají v sobě zakódovanou a kterou musí splnit. Musí se přece dostat do té země zaslíbené, kde je dostatek potravy a kde se bude přiživovat na práci ostatních. Možná má v sobě zakódováno, že jednoho dne se vše otočí a oni se stanou těmi "pány světa". Že je to scifi? Možná, ale já chci být připraven i na tuto variantu, chci se slimáky bojovat již nyní, chci být s těmi, kteří nesouhlasí s jejich příchodem, a chci protestovat proti těm, kteří tvrdí, že se nejedná o ohrožení naší země, naší přírody, nás samotných. Všichni víme, že někteří slimáci již tu jsou, již se tu množí a zakládají své kolonie, připravují vhodné podmínky pro nově příchozí, vše se děje nějak tak potichu nenápadně. Ale pozor, po zimě přichází jaro, a pak léto, teplo je pro slimáky jako palivo pro spalovací motor, a proto musíme počítat s tím, že se nám začnou vyskytovat tu pod kamenem, tu za cihlou, budeme je potkávat na chodníku, jak za sebou zanechávají stopu, aby je po ní mohli následovat další. Proto říkám, připravme se na tuto invazi, protože jen ti, co budou připraveni, budou schopni tuto invazi odrazit a ochránit to, co zde staletí budujeme.

Zdroj: místostarosta Milan Hrdlička, zpravodaj Naše Bohunice

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy