Za první dítě 50 000, za každé další 100 000. Lidovci představili svůj balíček na podporu rodiny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2017 11:14
Několik dní před volbami představili lidovci prorodinný balíček, který je podle nich vůbec největší po roce 1989. V něm chce KDU-ČSL především podpořit pracující rodiny stejně jako samoživitelky. Ten, kdo by nepracoval, by na žádnou velkou podporu neměl nárok.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Potřebujeme české děti, jinak budeme muset vozit lidi ze zahraničí. To tvrdí předseda KDU-ČSL  Pavel Bělobrádek, který v úterý dopoledne představil nejnovější bod programu strany. Týká se rodiny, tedy tématu, na které lidovci sázejí ze všeho nejvíce. Průzkumy veřejného mínění jim ale zatím dávají jen něco kolem šesti či sedmi procent hlasů. Za této situace tedy  představili patrně svůj poslední "trumf", který má oslovit další voliče.

"Tímto balíčkem dokazujeme, že české děti a česká rodina jsou středem našeho zájmu. Náš balíček je postavený na tom, že chceme další daňové slevy pro pracující rodiče, chceme také mimořádné bonusy pro narozené děti," oznámil Bělobrádek. Konkrétně 50 tisíc pro první dítě a 100 tisíc pro další děti.

Stejně tak chtějí lidovci nižší odvody pro pracující rodiče na důchodovém pojištění. "A chceme porodné i pro ty maminky, které na ně nyní nedosáhnou. Je tady hodně rodičů, kteří pracují a na limit nedosáhnou. Je to nespravedlivé," doplnil šéf KDU-ČSL.

Přidal se k němu i místopředseda Jan Bartošek, podle kterého je program lidovců určený pro zodpovědné rodiny. "Jsme přesvědčeni, že plošné rozdávání dávek je nefunkční model sociální politiky. Ti, kteří se systematicky vyhýbají práci, nedostanou nic," prohlásil Bartošek, kterého vzápětí doplnil Bělobrádek: "Nedostanou nic navíc."

Podle Bartoška pracující rodina s jedním dítětem bude mít ročně 18 tisíc korun navíc, rodina se dvěma dětmi navíc 24 tisíc korun a rodina se třemi dětmi o 36 tisíc korun. "Myslíme i na samoživitelky, těm zůstane navíc 12 tisíc korun," tvrdí Bartošek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy