Svět nás ovlivňuje víc, než si připouštíme. To nejlepší ze zahraničí v roce 2018

Jan Hejl Jan Hejl
1. 1. 2019 19:01
Přesně před rokem jsme v zahraniční rubrice na Aktuálně.cz odhadovali, co se ve světě stane v nadcházejících dvanácti měsících. Po testech severokorejské rakety schopné zasáhnout údajně i Spojené státy a Evropu jsme upozorňovali na hrozbu války na Korejském poloostrově. Nedlouho poté se ukázalo, že katastrofické scénáře byly liché. Naštěstí.
Ikonický snímek roku 2018. Americký prezident Donald Trump se světovými lídry na summitu G7.
Ikonický snímek roku 2018. Americký prezident Donald Trump se světovými lídry na summitu G7. | Foto: Reuters

Nyní už uplynulý rok byl na světové události velmi pestrý. Snad ještě víc než jindy ukázal velký trend posledních let, ne-li desetiletí: Dění v zahraničí je bytostně spojené s Českem.

Vzpomeňme, jak domácí politiku ovlivnila březnová otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, po které prezident Miloš Zeman zaúkoloval tajnou službu BIS, aby zjistila, jestli se jed novičok nevyráběl v Česku. Události v cizině, konkrétně v Afghánistánu, pak tragicky ukončily život čtveřici českých vojáků. Jak velký vliv na českou politiku i společenské vztahy mělo a stále má téma migrace, je zcela zřejmé.

I proto jsme v roce 2018 v zahraniční rubrice vyrazili na mnohé cesty do ciziny. Navštívili jsme místa v Iráku, která ještě donedávna ovládali obávaní teroristé z Islámského státu, přímo z Jižní Koreje jsme přinesli reportáže o sbližování země s totalitní KLDR a klíčové kongresové volby, jež ztíží druhou polovinu prezidentského mandátu Donalda Trumpa, popisoval náš zpravodaj ze Spojených států.

Se stejným záměrem náš reportér cestoval do předvolebního Švédska a mnohokrát do Bruselu na summity lídrů Evropské unie, kteří jednali například o podmínkách brexitu, který nastane právě v roce 2019. 

Obdobně jako se nepodařilo předpovědět vývoj na Korejském poloostrově, nás v roce 2018 překvapily naprosto nenadálé a do té doby jen těžko myslitelné události. Na Slovensku byli v únoru chladnokrevně zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka a na podzim patrně saúdskoarabské komando zavraždilo žurnalistu Džamála Chášukdžího přímo na konzulátu v Istanbulu.

Takřka v přímém přenosu svět sledoval pád mostu v italském Janově, který nepřežilo 43 lidí. Se zatajeným dechem jste přihlíželi úspěšné záchraně thajských chlapců uvězněných v zatopené jeskyni.

Uplynulý rok jsme si rovněž připomínali historická výročí včetně těch nejvýznamnějších, vzniku Československa v roce 1918 a okupace v srpnu 1968. I při nich klíčovou úlohu opět hráli lidé v zahraničí - tehdejší americký prezident Woodrow Wilson, respektive lídr Sovětského svazu Leonid Brežněv.

Celou řadu historických událostí jsme zpracovali fotografickou formou, často za použití opravdu unikátních snímků. Ty nejlepší galerie vám doporučujeme zhlédnout ZDE.

Stálé místo v naší nabídce měly a mají velké grafické speciály. Dopodrobna jsme se věnovali mořím znečištěným plastovým odpadem, což OSN popisuje jako "planetární krizi". Před prezidentskými volbami v Rusku, které podle očekávání vyhrál Vladimir Putin, jste se mohli na stránkách naší rubriky dozvědět, kam až sahají jeho finanční zájmy a jak sofistikovanou síť byznysových vztahů vládce Kremlu vybudoval. A znovu doporučuji grafiku o největších vesmírných objevech americké NASA.

Naši každodenní realitu zkrátka ovlivňují světové události, byť si to v danou chvíli třeba vůbec nepřipouštíme. Rekordní sucho, nedýchatelné letní parno ve městech nebo neúroda kvůli vyprahlé půdě se tu neobjevila zčistajasna. Je jen důsledkem obecnějších dějů, v tomto případě globální změny klimatu. Tyto jevy pro vás chceme s ještě větším důrazem sledovat.

15 textů ze zahraniční rubriky, které byste neměli minout

 

Právě se děje

Další zprávy