migrace

Policie loni v Česku vypátrala přes 29 tisíc nelegálních migrantů, počet stoupá

Cizinecká policie loni odhalila při migraci 29 235 cizinců, o 18 065 více než v roce 2021. Významný nárůst zaznamenala u tranzitní migrace, které se z celkového zjištěného počtu dopustilo 21 852 běženců. V roce 2021 to bylo 1330 migrantů. Na tiskové konferenci to v pondělí řekli policejní prezident Martin Vondrášek a ředitel cizinecké policie Milan Majer. Významný nárůst souvisí podle policie s migrační vlnou především syrských uprchlíků.

"Jsme jednou z tranzitních zemí, přes kterou zejména občané Sýrie s nějakým druhem dočasné ochrany v Turecku míří do států západní Evropy," řekl Vondrášek.

Kvůli vyššímu počtu cizinců, kteří se přes Česko snaží dostat do dalších států EU, zavedlo Česko loni na konci září kontroly na hranici se Slovenskem. Vláda je opakovaně prodloužila, měly by pokračovat do středy. Do konce loňského roku při nich policisté odhalili 9404 běženců a 140 převaděčů. Zkontrolovali asi 2,5 milionu lidí.

Zdroj: ČTK

Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům zrušit nelze, uvedl Rakušan

Aktuálně není kvůli migrantům možné zrušit kontroly na česko-slovenských hranicích, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), čekací doby dopravců by se ale mohly zkrátit. Ministr to uvedl v pondělí v souvislosti s noční blokádou jednoho z hraničních přechodů slovenskými autodopravci.

"Já si skutečně při těchto číslech, která stále máme, neumím představit, že by teď rychle Česká republika řekla, že ty kontroly na hranicích končí," uvedl Rakušan. Česká policie od znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistila v celé zemi 8840 lidí při nelegální migraci a 91 převaděčů. Podmínky pro vstup do Česka nesplnilo 1587 lidí, na Slovensko policie vrátila 2841 lidí.

"Hledejme teď způsoby, jak ulehčit dopravcům, jak ulehčit a zjednodušit čekací doby," řekl Rakušan. "Snažíme se budovat další odbavovací pruhy na hranicích i pro dopravce jako takové," dodal.

Zdroj: ČTK

Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem o 45 dní, schválila vláda

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 45 dnů. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Původně měly kontroly platit do pátku, nyní vláda schválila jejich trvání do 12. listopadu.

Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem na konci září. Bez souhlasu EU je může Česko zavést maximálně na dva měsíce. Pro případné prodloužení po 28. listopadu by byl nutný souhlas Evropské komise. Vláda také schválila nařízení, podle kterého bude stovkám policistů na hranicích pomáhat až 80 vojáků a 60 celníků.

Zdroj: ČTK

Západní Balkán a Evropská unie musí ohledně migrace spolupracovat

Balkánskou cestou do Evropské unie přichází třikrát více lidí než loni a desetkrát více než v roce 2018. Na pondělní tiskové konferenci po prvním dnu konference o migraci v rámci takzvaného Pražského procesu to řekla eurokomisařka Ylva Johanssonová. Podle ní je třeba sladit vízovou politiku unie a západního Balkánu, podporovat unijní pohraniční agenturu Frontex nebo zintenzivnit potírání pašeráctví. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že ministři dnes přijali deklaraci a akční plán Pražského procesu pro roky 2023 až 2027.

Mnozí migranti, kteří do Evropské unie vstupují bez dokladů, cestují díky volné vízové politice do balkánských zemí, odkud pak odchází do unijních států. Například Srbsko umožňuje snadný vstup občanům Indie, Burundi, Kuby a Tuniska. Bělehrad za to kritizovalo například Německo. Srbsko sice kritiku odmítlo, pravidla se ale rozhodlo zpřísnit. Nově od občanů těchto států vyžaduje předložit zaplacenou zpáteční letenku s konkrétním datem odletu.

Evropská komise podle Johanssonové stanovila čtyři pilíře pro spolupráci se západním Balkánem. Důležité je podle ní sladit vízovou politiku, personálně podporovat Frontex v zemích západního Balkánu, zvýšit podporu navrácení osob a readmisí a také zintenzivnit práci v potírání pašeráctví.

Zdroj: ČTK

Evropská unie pokračuje v jednání s balkánskými státy kvůli zvýšené míře nelegální migrace

Evropská unie bude v nejbližších týdnech pokračovat v jednáních s balkánskými vládami o snížení počtu migrantů přicházejících nelegálně přes Srbsko a další země, uvedli český ministr vnitra Vít Rakušan a eurokomisařka Ylva Johanssonová při ministerské radě v Lucemburku. Ohlášená jednání se mají týkat především sladění vízové politiky s Evropskou unií.

"Je veledůležité jednat s těmi západobalkánskými státy," řekl českým novinářům ministr vnitra Rakušan, který dnešní radu vedl. Společně s Johanssonovou se na začátku listopadu chystá navštívit Albánii, sám by prý chtěl absolvovat také bilaterální jednání v Srbsku.

Právě Srbsko je v souvislosti se zesílenou imigrací z Balkánu nejvíce skloňovaným aktérem. Do unie totiž poslední dobou ve větších počtech nelegálně přicházejí lidé ze zemí jako Indie, Tunisko a Burundi, s nimiž má Srbsko na rozdíl od zemí unie bezvízový styk. Vízová politika se od té unijní liší také v Albánii a Evropská unie po balkánských zemích požaduje sladění přístupu. Srbská vláda už slíbila, že se tak do konce roku stane.

"Budeme velmi blízce spolupracovat se Srbskem a našimi partnery na západním Balkáně," doplnila na podvečerní tiskové konferenci Johanssonová. Eurokomisařka uvedla, že se zástupci balkánských zemí se hodlá opakovaně setkávat během následujících tří týdnů.

Zdroj: ČTK

Němečtí opoziční konzervativci navrhují zavést kontroly na hranicích s Českou republikou

Parlamentní frakce německé konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu, navrhuje kvůli složité migrační situaci zavést kontroly na hranicích s Českou republikou. Podle agentury DPA to uvádí návrh, o kterém dnes frakce interně jednala. Návrh rovněž obsahuje požadavek, aby Německo ukončilo svou zvláštní migrační politiku a ustoupilo od všech plánů, které by mohly povzbudit takzvanou nelegální migraci. Na odpolední tiskové konferenci německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že Berlín zatím stálé kontroly na hranici s Českem neobnoví.

Faeserová po jednání s regiony o migrační situaci v Německu prohlásila, že počty azylových žádostí a nezákonných vstupů do Německa výrazně rostou, proto je třeba zakročit. "Prodloužíme naše kontroly na hranicích s Rakouskem i po listopadu, a to o dalšího půl roku. Tyto kontroly jsou nezbytné, abychom zabránili nedovoleným vstupům. V prostoru hranic s Českem provádí spolková policie zesílené namátkové kontroly," řekla ministryně. Dodala, že je v úzkém kontaktu s kolegy v Praze a Vídni.

K obnovení stálých kontrol na hranicích s Českem na počátku září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz, který řekl, že je to v podstatě jediná cesta, jak zvrátit zhoršující se migrační situaci.

Zdroj: ČTK , Zahraničí

Šéf německých policejních odborů Teggatz chce hraniční kontroly s Českem. Vývoj je alarmující, řekl

"Ministryně vnitra Nancy Faeserová by měla okamžitě nařídit stacionární hraniční kontroly s Českem," řekl deníku Bild šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz. Dodal, že převáděči si vytvořili nové trasy, které vedou do Německa přes Slovensko a Česko. List dále uvádí, že podle tajné migrační zprávy německé vlády se počty migrantů mířících do Německa přes Česko prudce zvyšují.

Letos v červnu spolková policie zaznamenala na 2000 nedovolených vstupů do Německa přes českou hranici, což bylo podle vládní zprávy, na kterou se Bild odvolává, o 140 procent více než v červnu loňského roku. V srpnu pak policie napočítala přes 3000 takových nedovolených cest jen přes sasko-českou hranici. Do Saska nejčastěji migranti jezdí vlakem z Prahy, případně po dálnici spojující Prahu s Drážďany, využívají ale i dálnici A4 z Polska do Drážďan. Zpráva dále uvádí, že nejčastěji do Německa přes Česko cestují Syřané, Afghánci a Iráčané.

"Tento vývoj je alarmující a je to další indicie toho, že ochrana vnějších evropských hranic vykazuje značné nedostatky," řekl ke statistikám Teggatz.

Pokračovat