migrace

Americké občanství mohou získat až čtyři miliony přistěhovalců. Sněmovna projednává dvě opatření

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila dvojici návrhů, které by v součtu vytvořily cestu k zisku občanství pro miliony přistěhovalců žijících roky ve Spojených státech bez povolení k pobytu. Opatření se týkají takzvaných snílků, kteří do USA přišli nelegálně jako děti, a pracovníků farem a jejich rodinných příslušníků. Demokratická strana si tak připsala první letošní úspěchy spojené s tématem imigrace, v Senátu jsou ale její vyhlídky podobně jako u volební či policejní reformy výrazně horší, uvádí americká média.

Ve sněmovně návrhy podpořili i někteří republikáni, podle webu Politico ale v obou případech není pravděpodobné, že by získaly podporu 60 senátorů potřebnou k prolomení očekávaných obstrukcí. Ve čtvrtek si lépe vedla iniciativa kolem zemědělských pracovníků, pro kterou vedle demokratů hlasovalo i 30 republikánů. U návrhu zákona o právním statusu pro dětské přistěhovalce tak učinilo devět republikánů a usnesení tak prošlo poměrem 228 hlasů ku 197.

Podle deníku The New York Times se odhaduje, že dvojice opatření by dala šanci na zisk občanství čtyřem milionům přistěhovalců "bez dokumentů". Politico nebo agentura AP hovoří v součtu asi o třech milionech dotčených, z nichž zhruba dva miliony tvoří imigranti, kteří nelegálně vstoupili do USA v dětství. AP podotýká, že lidé pracující na farmách na černo podle odhadu federální vlády tvoří zhruba polovinu zemědělských pracovníků v USA.

Zdroj: ČTK

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK

Při plavbě z Afriky na Kanárské ostrovy zemřeli čtyři migranti

Při plavbě z Afriky ke španělským Kanárským ostrovům zemřeli čtyři lidé, dalších 43 pasažérů z lodi s migranty se podařilo zachránit. V úterý o tom podle agentury AP informovala španělská pobřežní stráž. Podle ní další tři lidé skončili v péči zdravotníků na ostrově Tenerife kvůli vážným popáleninám.

Pobřežní stráž zasahovala u člunu, který se na moři ocitl v nouzi. Na palubě objevila tři mrtvé muže, další zemřel na pobřeží kvůli selhání srdce. Podle AP jde o první oběti z řad migrantů, kteří v posledním roce připlouvají nebezpečnou trasou přes Atlantik v nebývale vysokých počtech. Na souostroví se v roce 2020 dostalo více než 23 tisíc migrantů, v roce 2019 jich bylo méně než 3000.

Při pokusu o překonání Atlantského oceánu na povětšinou přeplněných a nedostatečně vybavených lodích za loňský rok zemřely stovky lidí, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Nezisková organizace Caminando Fronteras uvádí, že na moři cestou na Kanárské ostrovy loni zemřelo dokonce 1851 lidí.

Zdroj: ČTK

U východního Tuniska se utopilo 20 afrických uprchlíků

U břehů Tuniska se utopilo 20 afrických uprchlíků. Mluvčí tuniského ministerstva obrany oznámil, že záchranáři jejich těla vyzvedli u pobřeží východní provincie Sfax. Uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky a do Evropy se snažili dostat na chatrném člunu.

Zdroj: ČTK

Vyhoštění je pro nezletilé migranty vážnou hrozbou, americký soudce ho zakázal

Americký federální soudce ve středu nařídil vládě Spojených států, aby zastavila vyhošťování dětí, které byly zadrženy bez dospělého doprovodu po nelegálním překročení hranice s Mexikem. Administrativa dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa letos takto vykázala ze země tisíce nezletilých migrantů, přičemž postup zdůvodňovala obavami ze šíření koronaviru. Podle soudce z federálního distriktu metropole Washingtonu aktuální přístup vystavuje děti vážným hrozbám.

Emmett Sullivan vydáním dočasného nařízení vyhověl žádosti několika skupin, které žalují americkou vládu ve jménu osob zasažených novou imigrační politikou. Od jejího zavedení před devíti měsíci bylo podle agentury AP vyhoštěno nejméně 8800 dětí bez dospělého dozoru.

Americké úřady se odvolávají na hrozbu šíření koronaviru a nejen nezletilé migranty vrací do středoamerických zemí za zrychlených procedur.

Zdroj: ČTK

Policisté zadrželi v Otrokovicích čtyři běžence z Afghánistánu

Policisté zadrželi v Otrokovicích na Zlínsku čtyři běžence z Afghánistánu. Schovávali se v návěsu zaparkovaného nákladního automobilu. Všichni cizinci, z nichž dva nebyli plnoletí, předložili policii pobytové průkazy azylanta, které jim byly vydány v Rumunsku. Řidiče vozu policie podezírá z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Oznámení o mužích nacházejících se na ložné ploše návěsu kamionu přijali policisté na lince 158 v pátek. "Na parkoviště výrobní společnosti v Otrokovicích okamžitě vyjely policejní hlídky, které místo zajistily a z útrob kamionu vyvedly čtyři muže. Policisté cizinecké policie je zajistili a provedli s nimi standardní služební úkony, jako je lustrace v evidenčních systémech, sejmutí daktyloskopických otisků a podobně," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl k rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky na Baleárské ostrovy. Informoval o tom dnes deník El Mundo, podle něhož jde v případě Baleár o nejvyšší číslo za jeden den. Celkem připluli migranti ke španělskému pobřeží za poslední den ve čtyřicítce člunů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat