migrace

Při plavbě z Afriky na Kanárské ostrovy zemřeli čtyři migranti

Při plavbě z Afriky ke španělským Kanárským ostrovům zemřeli čtyři lidé, dalších 43 pasažérů z lodi s migranty se podařilo zachránit. V úterý o tom podle agentury AP informovala španělská pobřežní stráž. Podle ní další tři lidé skončili v péči zdravotníků na ostrově Tenerife kvůli vážným popáleninám.

Pobřežní stráž zasahovala u člunu, který se na moři ocitl v nouzi. Na palubě objevila tři mrtvé muže, další zemřel na pobřeží kvůli selhání srdce. Podle AP jde o první oběti z řad migrantů, kteří v posledním roce připlouvají nebezpečnou trasou přes Atlantik v nebývale vysokých počtech. Na souostroví se v roce 2020 dostalo více než 23 tisíc migrantů, v roce 2019 jich bylo méně než 3000.

Při pokusu o překonání Atlantského oceánu na povětšinou přeplněných a nedostatečně vybavených lodích za loňský rok zemřely stovky lidí, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Nezisková organizace Caminando Fronteras uvádí, že na moři cestou na Kanárské ostrovy loni zemřelo dokonce 1851 lidí.

Zdroj: ČTK

U východního Tuniska se utopilo 20 afrických uprchlíků

U břehů Tuniska se utopilo 20 afrických uprchlíků. Mluvčí tuniského ministerstva obrany oznámil, že záchranáři jejich těla vyzvedli u pobřeží východní provincie Sfax. Uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky a do Evropy se snažili dostat na chatrném člunu.

Zdroj: ČTK

Vyhoštění je pro nezletilé migranty vážnou hrozbou, americký soudce ho zakázal

Americký federální soudce ve středu nařídil vládě Spojených států, aby zastavila vyhošťování dětí, které byly zadrženy bez dospělého doprovodu po nelegálním překročení hranice s Mexikem. Administrativa dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa letos takto vykázala ze země tisíce nezletilých migrantů, přičemž postup zdůvodňovala obavami ze šíření koronaviru. Podle soudce z federálního distriktu metropole Washingtonu aktuální přístup vystavuje děti vážným hrozbám.

Emmett Sullivan vydáním dočasného nařízení vyhověl žádosti několika skupin, které žalují americkou vládu ve jménu osob zasažených novou imigrační politikou. Od jejího zavedení před devíti měsíci bylo podle agentury AP vyhoštěno nejméně 8800 dětí bez dospělého dozoru.

Americké úřady se odvolávají na hrozbu šíření koronaviru a nejen nezletilé migranty vrací do středoamerických zemí za zrychlených procedur.

Zdroj: ČTK

Policisté zadrželi v Otrokovicích čtyři běžence z Afghánistánu

Policisté zadrželi v Otrokovicích na Zlínsku čtyři běžence z Afghánistánu. Schovávali se v návěsu zaparkovaného nákladního automobilu. Všichni cizinci, z nichž dva nebyli plnoletí, předložili policii pobytové průkazy azylanta, které jim byly vydány v Rumunsku. Řidiče vozu policie podezírá z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Oznámení o mužích nacházejících se na ložné ploše návěsu kamionu přijali policisté na lince 158 v pátek. "Na parkoviště výrobní společnosti v Otrokovicích okamžitě vyjely policejní hlídky, které místo zajistily a z útrob kamionu vyvedly čtyři muže. Policisté cizinecké policie je zajistili a provedli s nimi standardní služební úkony, jako je lustrace v evidenčních systémech, sejmutí daktyloskopických otisků a podobně," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl k rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky na Baleárské ostrovy. Informoval o tom dnes deník El Mundo, podle něhož jde v případě Baleár o nejvyšší číslo za jeden den. Celkem připluli migranti ke španělskému pobřeží za poslední den ve čtyřicítce člunů.

Zdroj: ČTK

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK

Italští senátoři zbavili Salviniho imunity, bude souzen za odmítnutí vylodění migrantů

Italský senátor Matteo Salvini může být souzen v další kauze týkající se jeho protiimigrační politiky, kterou prosazoval jako ministr vnitra od června 2018 do září 2019. Horní komora parlamentu ho zbavila imunity pro trestní stíhání kvůli tomu, že loni v srpnu odmítl povolit vylodění migrantů z humanitární lodi Open Arms v italském přístavu. Informovala o tom agentura ANSA. V jiném podobném případu přišel Salvini o imunitu v únoru, soud byl ale kvůli covidu-19 odložen na říjen.

Italští senátoři zbavili dnes Salviniho imunity jen těsně, a to poměrem hlasů 149 ku 141. Sicilská prokuratura viní sedmačtyřicetiletého politika z nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Salvini loni v srpnu povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.

Zdroj: ČTK
Pokračovat