Foto: Jejich příběh dojal svět. Thajští chlapci v jeskyni trpěli devět dní, příbuzní pláčou štěstím

Foto: Jejich příběh dojal svět. Thajští chlapci v jeskyni trpěli devět dní, příbuzní pláčou štěstím
Thajsko oslavuje záchranáře, kterým se v pondělí povedlo najít dvanáct chlapců a jejich fotbalového trenéra.
Třináct osob přežívalo od předminulé soboty v jeskynním komplexu Tham Luang Nang Non na severu země, ze kterého jim zablokovaly cestu ven povodně.
Jedná se o chlapce ve věku 11 až 16 let a o pětadvacetiletého trenéra, který se svými svěřenci vyrazil předminulou sobotu na exkurzi.
Záchranáři se domnívají, že skupina zřejmě vešla do jeskyně v momentu, kdy bylo ještě sucho. Pak ale fotbalový tým přepadl nečekaně silný déšť.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
3. 7. 2018 12:53
Naděje klesaly, nakonec ale má příběh šťastný konec. Thajští záchranáři a potápěči v pondělí nalezli dvanáct chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří kvůli povodním uvízli v jeskyni. Záchranáři po třináctce osob pátrali od předminulé soboty. Teď je čeká další nelehký úkol - vyvést osoby ven do bezpečí. To by se vzhledem k zaplavenému podzemí mohlo povést až za čtyři měsíce.
 

Právě se děje

před 21 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy