Lapání po dechu a motorová pila. Média zveřejnila detailní záznam Chášukdžího vraždy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 12. 2018 16:03
"Nemůžu dýchat. Nemůžu dýchat. Nemůžu dýchat." Tak zněla poslední slova zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Americká stanice CNN zveřejnila dosud nejdetailnější přepis zvukového záznamu z konzulátu v Istanbulu, kde Chášukdží zemřel.
Novinář Džamál Chášukdží.
Novinář Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Chášukdží vešel na půdu saúdskoarabského konzulátu po poledni 2. října letošního roku. Myslel si, že jde jen vyřídit rutinní papírování nutné k tomu, aby se mohl oženit se svou snoubenkou Hatice Cengizovou. Ve chvíli, kdy vstoupil, mu ale došlo, že všechno je jinak.

Pravděpodobně poznal jednoho z mužů, kteří na něj už čekali. Přesně tím záznam začíná.

Chášukdží se ptá, co tam dotyčný pohledává. Odpoví mu muž identifikovaný jako Maher Abdulaziz Mutreb, bývalý diplomat a důstojník zpravodajských služeb saúdského prince Mohameda bin Salmána. Chášukdží se s ním znal z dob, kdy oba pracovali na ambasádě v Londýně.

"Vrátíš se," říká Mutreb. "To nemůžete udělat. Venku na mě čekají," odpovídá Chášukdží a myslí tím svou snoubenku, které dal instrukce pro případ, že by se dlouho nevracel.

Dál už dialog nepokračuje. Hluk napovídá, že na novináře se vrhla skupina mužů. Chášukdží se dusí. "Nemohu dýchat," opakuje, zatímco bojuje o život. V přepisu zveřejněném serverem CNN stojí poznámky jako "křik" a "lapání po dechu".

Pak všechno přehluší motorová pila. Konkrétně "řezání", jak stojí v přepisu.

"Nasaďte si sluchátka, nebo si pusťte hudbu jako já," řekne muž, který byl podle hlasu identifikován jako hlavní forenzní lékař saúdskoarabského ministerstva vnitra Salah Muhammad al-Tubaiqi.

Celou scénu přerušují krátké telefonní hovory, ve kterých aktéři informují druhou stranu o situaci. "Řekni vašim, že je hotovo," řekne nakonec Mutreb. Podle CNN jde zřejmě o objednavatele vraždy. Komu konkrétně telefonoval, ze záznamu poznat nejde. Podle všeho to ale zřejmě dokazuje, že vražda byla předem pečlivě naplánovaná.

Ze záznamu vyplývá, že novinář bojoval o život se skupinou lidí, kteří měli za úkol ho zabít. To naprosto nabourává oficiální verzi Saúdské Arábie, která trvala na tom, že smrt opozičního novináře, který psal například pro americký deník The Washington Post, byla nehoda a nemělo k ní dojít. Podle Rijádu Chášukdží zemřel během operace, která se nešťastně zvrtla.

Původní přepis zvukového záznamu ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kde novinář zemřel, poskytlo Turecko zpravodajským službám už přeložený. Pouze USA a Saúdská Arábie mají zřejmě k dispozici i zvukovou stopu. Ankara nikdy neřekla, jak se k záznamu dostala.

CNN vyzvala Rijád, aby se k přepisu vyjádřil. Ten však odmítá, že by na záznamu byl poznat telefonní hovor s objednavatelem vraždy.

Rijád vraždu Chášukdžího po původním popírání přiznal, odmítá ale jakoukoli vazbu zločinu na prince Muhammada bin Salmána. Turecko nyní žádá vydání 18 podezřelých, a to včetně 15 členů vražedného komanda. Rijád to ale podle posledních zpráv odmítl.

Video: Záběry saúdskoarabského novináře těsně před smrtí

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy