Zápach mrtvol, vybombardované ulice. Navštívili jsme Mosul, který se vzpamatovává z hrůzovlády IS

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 7. 2018 5:30
Před rokem irácká armáda vyhlásila vítězství nad Islámským státem i v západním Mosulu. Přečtěte si reportáž přímo z tohoto iráckého města.
Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol | Video: Simona Fendrychová

Mosul (od naší zpravodajky) - Zhruba deset kilometrů před Mosulem se krajina nepřirozeně vlní. Zákopy, ve kterých ještě před rokem bojovali vojáci proti teroristům z Islámského státu (IS), teď zarůstají trávou a pasou se na nich stáda ovcí.

Západní Mosul rok po válce s IS.
Západní Mosul rok po válce s IS. | Foto: Aktuálně.cz

Doprava při vjezdu do někdejší severoirácké metropole houstne. Silnice je plná děr a lemují ji jen vytrhaná svodidla, vraky aut a zbořené domy.

Kurdské milice pešmergy tady na všudypřítomných kontrolních stanovištích střídají vojáci irácké armády. Nad městem už přesně rok vlají irácké vlajky a prapory iráckých milicí. Více než nadšení z osvobození od IS je ale z místa cítit především vzpomínka na naprostou zkázu, kterou sem válka přinesla.

"Začínáme tady teď od nuly. Vlastně ještě dál než od nuly," vypráví Kamal al-Džabal, majitel obchodu v rezidenční čtvrti západního Mosulu. Tržby jsou stejně špatné, jako byly během nadvlády IS. Nejsou peníze, a tak lidé nemají za co utrácet.

Místo domova kráter

10. července uběhl přesně rok ode dne, kdy irácká armáda vyhlásila vítězství nad IS i v západním Mosulu. Zpátky domů se od té doby vracejí lidé, kterým se před islamisty podařilo uprchnout. Většina z nich ale místo svého domu najde jen kráter v zemi nebo hromadu cihel a kamení. Někteří se pustili do budování, mnozí ale odešli zpátky do uprchlického tábora nebo zkoušejí začít nový život ve východní části města.

Místa, kam je zaveden elektrický proud a kde se obnovují služby, postupně ožívají. A to přesto, že irácké úřady poskytují proud z nedaleké elektrárny jen tři hodiny denně. Zbytek provozu musí obstarat generátory, pokud si je místní mohou dovolit.

V přízemních patrech napůl zhroucených domů se objevují autodílny a obchody s potravinami. Z rekonstruovaných mešit se ozývá svolávání k pravidelné modlitbě.

Historické centrum je prakticky srovnané se zemí. Na zemi jsou jen výmoly zasypané bahnem, cihly a kamení ze zbořených domů se hromadí mezi obnaženými zdmi. Naprosté ticho občas naruší rámus z bourání nestabilních pobořených domů nebo odpalování nevybuchlé munice. 

Na promenádě podél břehu řeky stojí jedna opuštěná palma se spálenými listy. Z trosek se line silný zápach. Kvůli nevybuchlé munici a nastraženým minám irácké jednotky ještě některá místa vůbec neprohledaly a pod sutinami tlejí těla bojovníků Islámského státu i civilistů, kterým se z města ani před konečnou bitvou loni v létě nepodařilo uniknout.

Západní Mosul rok po osvobození od Islámského státu.
Západní Mosul rok po osvobození od Islámského státu. | Foto: Aktuálně.cz

"Je tu bezpečněji, než bylo předtím," vzpomíná Kamal na dobu, kdy tu vládl IS. "Byla to naprostá pohroma," popisuje. "Všechno muselo být po jejich, přikazovali nám, jak se oblékat, co jíst. Navíc bylo všechno hrozně drahé," stěžuje si.

"Ani teď to ale není stoprocentní, i když jsou všude iráčtí vojáci," dodává.

Čekání na návrat

Uprostřed starého města do dálky září zeleně natřená kopule slavné mešity an-Núrí, kdysi známá svým nakloněným minaretem. Právě tady vyhlásil před čtyřmi lety lídr teroristické organizace Islámský stát (IS) Abú Bakr Bagdádí takzvaný chalífát.

Loni její část symbolicky vyhodila do povětří irácká armáda.

Západní Mosul rok po osvobození od Islámského státu.
Západní Mosul rok po osvobození od Islámského státu. | Foto: Aktuálně.cz

Ta nyní kontroluje celé město. Na obloze hlídkuje vojenská helikoptéra a obrněné vozy brázdí ulice, ve kterých se zase zabydlují lidé. Spolu s uprchlíky se do města mohou vracet islamisté nebo ti, kteří s nimi sympatizovali. Kolik jich je mezi současnými obyvateli západního Mosulu, nikdo neví.

Mezitím se opravují mosty, které spojovaly oba břehy řeky Tigris a silnice, které město spojují se zbytkem Iráku.

Některým částem města stále chybí přívod čisté vody nebo opravená kanalizace. V současné době přitom jen v západním Mosulu žije kolem 300 tisíc lidí.

Zbytek někdejších obyvatel žije v uprchlických táborech a čekají, až se budou moci vrátit. Rozsah škod je však obrovský a na opravy chybí dostatek peněz.

Video: Češka natáčela dokument během osvobozování Mosulu

Boj o Mosul byla největší městská bitva od druhé světové války, mrtvá těla vojáků IS v ulicích nikdo neuklízel, lidé se stále nemají kam vrátit | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy