Padlý voják byl kynologem, v době útoku seděl na korbě auta i se svým psem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 17:05
Zabitý voják Tomáš Procházka byl příslušníkem Centra vojenské kynologie v Chotyni.
Rotný Tomáš Procházka padl v afghánské provincii Herát.
Rotný Tomáš Procházka padl v afghánské provincii Herát. | Foto: Facebook Armáda České republiky

Praha - Rotný Tomáš Procházka, který v pondělí padl v afghánské provincii Herát, byl kynologem. V době, kdy afghánský voják zaútočil na českou jednotku, jel vozem toyota, na jehož korbě vezl i svého psa.

Vojáci byli vystrojeni balistickou ochranou, tedy neprůstřelnou vestou a helmou, jeli v automobilu, který není "nijak zvlášť pancéřovaný". Padlý voják seděl na korbě. Nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška byl na misi se speciálními silami dlouhodobě připravován.

Čeští vojáci na základně Šindánd se v úterý s padlým kolegou rozloučí, ve středu večer bude jeho tělo přepraveno zpět do Česka. O formě pohřbu Tomáše Procházky vyjednává armáda s jeho rodinou. 

Rotný žil s rodinou v Hrádku nad Nisou, před radnicí vlaje černý prapor. Ve vestibulu radnice připravují pietu s jeho fotografií.

Ministr obrany Lubomír Metnar rotného Procházku povýší in memoriam na štábního praporčíka. Řekl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dá se očekávat, že obdrží i některé z resortních vyznamenání. Státní vyznamenání k letošnímu 28. říjnu pravděpodobně vzhledem k časové blízkosti slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě neobdrží. Podle Hradu by byla pro rodinné příslušníky jejich účast tak krátce po tragické události mimořádně těžká.

Soustrast rodině vojáka už vyjádřili mnozí politici. Sněmovna před úterním jednáním držela minutu ticha.

Soustrast v úterý přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Zároveň vyjádřil podporu českým vojákům. "Tito stateční bojují za nás za všechny," citoval slova prezidenta Ovčáček. Vlajky na Hradě a v Lánech budou na půl žerdi. 

Dodal, že účast českých vojáků na misi v Afghánistánu má mimořádnou a jasnou podporu Zemana, v žádném případě by se neměli stahovat.

Padlý voják Tomáš Procházka:

O okolnostech tragédie v úterý dopoledne hovořili ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Uvedli, že zaútočil afghánský voják, když se vojáci vraceli z rutinního výjezdu pro stavební materiál v areálu základny Šindánd. Nebyl to však člen afghánské jednotky, kterou Češi v zemi cvičí.

Po útoku byl Afghánec zajat. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil z vlastních pohnutek.

Podle šéfa Ředitelství speciálních sil Pavla Koláře se podobné útoky tzv. insiderů stávají dle statistiky asi desetkrát do roka. Vojáci speciálních sil jsou na západě Afghánistánu od začátku léta, jejich mise bude trvat šest měsíců.

Sledujte brífink ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy