reklama
 
 

Padlý voják byl kynologem, v době útoku seděl na korbě auta i se svým psem

Aktualizováno 23. 10. 2018 17:05
Zabitý voják Tomáš Procházka byl příslušníkem Centra vojenské kynologie v Chotyni.

Praha - Rotný Tomáš Procházka, který v pondělí padl v afghánské provincii Herát, byl kynologem. V době, kdy afghánský voják zaútočil na českou jednotku, jel vozem toyota, na jehož korbě vezl i svého psa.

Vojáci byli vystrojeni balistickou ochranou, tedy neprůstřelnou vestou a helmou, jeli v automobilu, který není "nijak zvlášť pancéřovaný". Padlý voják seděl na korbě. Nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška byl na misi se speciálními silami dlouhodobě připravován.

Čeští vojáci na základně Šindánd se v úterý s padlým kolegou rozloučí, ve středu večer bude jeho tělo přepraveno zpět do Česka. O formě pohřbu Tomáše Procházky vyjednává armáda s jeho rodinou. 

Rotný žil s rodinou v Hrádku nad Nisou, před radnicí vlaje černý prapor. Ve vestibulu radnice připravují pietu s jeho fotografií.

Ministr obrany Lubomír Metnar rotného Procházku povýší in memoriam na štábního praporčíka. Řekl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dá se očekávat, že obdrží i některé z resortních vyznamenání. Státní vyznamenání k letošnímu 28. říjnu pravděpodobně vzhledem k časové blízkosti slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě neobdrží. Podle Hradu by byla pro rodinné příslušníky jejich účast tak krátce po tragické události mimořádně těžká.

Soustrast rodině vojáka už vyjádřili mnozí politici. Sněmovna před úterním jednáním držela minutu ticha.

Soustrast v úterý přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Zároveň vyjádřil podporu českým vojákům. "Tito stateční bojují za nás za všechny," citoval slova prezidenta Ovčáček. Vlajky na Hradě a v Lánech budou na půl žerdi. 

Dodal, že účast českých vojáků na misi v Afghánistánu má mimořádnou a jasnou podporu Zemana, v žádném případě by se neměli stahovat.

Padlý voják Tomáš Procházka:

W nocy dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nasz przyjaciel Tomáš Procházka świetny pozorant i uczestnik wielu zawodów mondioringowych odszedł na swoją wieczną służbę. Spoczywaj w pokoju bracie. Nasza mała spoleczność poniosła wraz z Twym odejściem ogromną stratę... Kondolencje dla rodziny i naszych czeskich przyjaciół, którzy trenowali z Tomem na co dzień..

Zveřejnil(a) Mondioring dne 23. October 2018

O okolnostech tragédie v úterý dopoledne hovořili ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Uvedli, že zaútočil afghánský voják, když se vojáci vraceli z rutinního výjezdu pro stavební materiál v areálu základny Šindánd. Nebyl to však člen afghánské jednotky, kterou Češi v zemi cvičí.

Po útoku byl Afghánec zajat. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil z vlastních pohnutek.

Podle šéfa Ředitelství speciálních sil Pavla Koláře se podobné útoky tzv. insiderů stávají dle statistiky asi desetkrát do roka. Vojáci speciálních sil jsou na západě Afghánistánu od začátku léta, jejich mise bude trvat šest měsíců.

Sledujte brífink ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty. | Video: DVTV |  20:37

autoři: Domácí, ČTK | 23. 10. 2018 10:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama