SPECIÁL: Srpen očima poražených, vítězů, obětí i okupantů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 8. 2015 17:26
Podívejte se na výběr z fotogalerií, rozhovorů, analýz a vzpomínek, které Aktuálně.cz publikovalo o 21. srpnu i o tom, co mu předcházelo či po něm následovalo.
Foto: Josef Knopp, sbírka Regionálního muzea a galerie v Jičíně

Praha - Válka na Ukrajině učinila z událostí srpna 1968 znovu aktuální téma. V našem speciálu vám nabízíme výběr z textů, které o invazi publikovalo Aktuálně.cz během své téměř desetileté existence.

Ve fotografiích

Foto: Reuters

Srpen 1968: Podívejte se na málo známé dokumenty

Zprávy a informace, které vydávalo v prvních dnech okupace velení Československé lidové armády. Odmítlo invazi, apelovalo na kázeň, pořádek, rozvahu a klid.

Foto: Boris Šmeljov

Tak viděli invazi americký fotograf a ruský výsadkář

Ruský výsadkář Boris Šmeljov pořídil unikátní fotografie. Autorem cenných snímků je i Američan Paul Goldsmith. Někdejší zpravodaj ČT v Moskvě Josef Pazderka fotografie nabídl Aktuálně.cz.

Foto: Miloš Gregor

Jak tanky, Husák a milicionáři zašlapali pražské jaro

Co nedokázaly pásy sovětské bojové techniky, tam pak poslední zbytky odporu převálcoval Gustáv Husák. Kde nezabraly "mírnější" metody, tam nastoupili milicionáři, esenbáci nebo vojáci.

Foto: Ludvík Hradilek

Jak vypadaly české noviny a časopisy v srpnu 1968

Rudé právo, Svobodné slovo, Lidová demokracie, Mladý svět. Dávno zaniklé tituly burcovaly veřejnost k nenásilnému odporu a šířily výzvy vlády, prezidenta Svobody i ÚV KSČ.

Reportáže

Foto: Martin Novák

Neznámý příběh okupace. Co spustilo masakr, zůstává záhadou

Sovětská kolona při průjezdu Prostějovem 25. srpna zastřelila tři lidi a dalších devět zranila. Vyšetřování se nikdy nekonalo, motiv zůstal neznámý.

Foto: Martin Novák

Polský voják vraždil. Pozůstalé později šokoval ve filmu

V Jičíně spáchal příslušník polských okupačních jednotek 7. září 1968 jeden z nejsurovějších zločinů, kterých se vojáci zemí Varšavské smlouvy v Československu dopustili.

Analýzy

Foto: Boris Šmeljov

Historici: Invaze se Sovětům opravdu povedla

"Byla to elegantní a účinná operace," hodnotí vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa americký vojenský historik Edward Luttwak.

Foto: Reuters

Co v roce 1968 tak vyděsilo sovětské maršály

Sovětští maršálové váhali s vojenskou okupací Československa. Když se ovšem seznámili s čtrnácti stránkami Vojenského memoranda z dílny třiceti československých vojáků a politologů, měli jasno.

Foto: Václav Volf - fotovolf.com

Tanky místo koní. Proč se v roce 1968 neběžela Pardubická

Bylo to poprvé od konce druhé světové války a zatím naposledy, kdy byl nejslavnější dostih na českém území zrušen. Dostihoví funkcionáři dlouho váhali s konečným rozhodnutím.

Foto: ČTK

Sověti věděli, že jim Spojené státy kvůli okupaci ČSSR nic neudělají

Sféry vlivu v Evropě byly rozdělené. Američané neměli v úmyslu jít do konfrontace se Sovětským svazem. Takové informace měl Brežněv v předvečer invaze.

Foto: Aktuálně.cz

Nejdelší okupační noc ministra obrany Martina Dzúra

Nová fakta vyčtená z archivních dokumentů vykreslují téměř minutu po minutě, co se dělo o poslední noci před okupací Československa na ministerstvu obrany a generálním štábu v Praze.

Blogy, názory, vzpomínky

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz

Rossija rozjela reality show Dovolená u Brežněva

Ruská televize rozjela reality show Dovolená u Brežněva. Ministr Zaorálek a premiér Sobotka se tohoto výletu v čase neúčastní, prezident Zeman a kancléř Mynář ano, píše komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

Foto: Ludvík Hradilek

Vzpomínky blogerů Aktuálně.cz na 21. srpen. Havel, Dienstbier, Burian, Třeštíková a další

Přečtěte si, co naši blogeři napsali o pohnutém datu naší historie a o tom, jak ho sami prožívali. Například Františka Janoucha zastihli 21. srpna k ránu estébáci v bytě Františka Kriegla.

Rozhovory

Foto: Jiří Just, Moskva

Ukázali jste servilitu, vy Češi, říká sovětský generál

Generál Eduard Vorobjov byl v listopadu 1989 velitelem sovětských vojsk v Československu. Na tehdejší dobu vzpomíná rád. Byl rovněž účastníkem invaze v roce 1968.

Foto: Archiv bezpečnostních složek

Byl jsem spolupachatelem, uvádí k invazi ruský výsadkář

Nečekali jsme tak ostré a masové protesty namířené proti nám. Nikdo nechápal, proč jsme přijeli, vzpomíná na srpnové dny sovětský voják Boris Šmeljov.

Foto: ČTK

Záznamy o Husákovi či Biľakovi Rusko do Česka nikdy nevydá

Historička Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Jitka Vondrová vypráví o práci českého historika v ruských archivech na téma rok 1968 a o spolupráci s ruskými kolegy.

Foto: Jiří Just

Zpravodaj Izvěstije: Za okupací stál vojenskoprůmyslový komplex

Vladlen Krivošejev je jedním ze sovětských novinářů, kteří invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zažili na vlastní kůži. Vpád do Československa podle svých slov nečekal.

Foto: Ludvík Hradilek

Trauma z okupace je stále v nás, může se probudit

Agrese z roku 1968 ovlivňuje naše životy i dnes - více, než si myslíme anebo jsme ochotni si připustit, říká Cyril Höschl, ředitel pražského Psychiatrického centra a přednosta Psychiatrické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: Ludvík Hradilek

Viktor Fajnberg: Rus je hrdý otrok. Slabost nikdy neodpouští

Jeden z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, ostře kritizuje Putina. Rusko se podle něj vrací k diktatuře.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy