SPECIÁL: Srpen očima poražených, vítězů, obětí i okupantů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 8. 2015 17:26
Podívejte se na výběr z fotogalerií, rozhovorů, analýz a vzpomínek, které Aktuálně.cz publikovalo o 21. srpnu i o tom, co mu předcházelo či po něm následovalo.
Foto: Josef Knopp, sbírka Regionálního muzea a galerie v Jičíně

Praha - Válka na Ukrajině učinila z událostí srpna 1968 znovu aktuální téma. V našem speciálu vám nabízíme výběr z textů, které o invazi publikovalo Aktuálně.cz během své téměř desetileté existence.

Ve fotografiích

Foto: Reuters

Srpen 1968: Podívejte se na málo známé dokumenty

Zprávy a informace, které vydávalo v prvních dnech okupace velení Československé lidové armády. Odmítlo invazi, apelovalo na kázeň, pořádek, rozvahu a klid.

Foto: Boris Šmeljov

Tak viděli invazi americký fotograf a ruský výsadkář

Ruský výsadkář Boris Šmeljov pořídil unikátní fotografie. Autorem cenných snímků je i Američan Paul Goldsmith. Někdejší zpravodaj ČT v Moskvě Josef Pazderka fotografie nabídl Aktuálně.cz.

Foto: Miloš Gregor

Jak tanky, Husák a milicionáři zašlapali pražské jaro

Co nedokázaly pásy sovětské bojové techniky, tam pak poslední zbytky odporu převálcoval Gustáv Husák. Kde nezabraly "mírnější" metody, tam nastoupili milicionáři, esenbáci nebo vojáci.

Foto: Ludvík Hradilek

Jak vypadaly české noviny a časopisy v srpnu 1968

Rudé právo, Svobodné slovo, Lidová demokracie, Mladý svět. Dávno zaniklé tituly burcovaly veřejnost k nenásilnému odporu a šířily výzvy vlády, prezidenta Svobody i ÚV KSČ.

Reportáže

Foto: Martin Novák

Neznámý příběh okupace. Co spustilo masakr, zůstává záhadou

Sovětská kolona při průjezdu Prostějovem 25. srpna zastřelila tři lidi a dalších devět zranila. Vyšetřování se nikdy nekonalo, motiv zůstal neznámý.

Foto: Martin Novák

Polský voják vraždil. Pozůstalé později šokoval ve filmu

V Jičíně spáchal příslušník polských okupačních jednotek 7. září 1968 jeden z nejsurovějších zločinů, kterých se vojáci zemí Varšavské smlouvy v Československu dopustili.

Analýzy

Foto: Boris Šmeljov

Historici: Invaze se Sovětům opravdu povedla

"Byla to elegantní a účinná operace," hodnotí vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa americký vojenský historik Edward Luttwak.

Foto: Reuters

Co v roce 1968 tak vyděsilo sovětské maršály

Sovětští maršálové váhali s vojenskou okupací Československa. Když se ovšem seznámili s čtrnácti stránkami Vojenského memoranda z dílny třiceti československých vojáků a politologů, měli jasno.

Foto: Václav Volf - fotovolf.com

Tanky místo koní. Proč se v roce 1968 neběžela Pardubická

Bylo to poprvé od konce druhé světové války a zatím naposledy, kdy byl nejslavnější dostih na českém území zrušen. Dostihoví funkcionáři dlouho váhali s konečným rozhodnutím.

Foto: ČTK

Sověti věděli, že jim Spojené státy kvůli okupaci ČSSR nic neudělají

Sféry vlivu v Evropě byly rozdělené. Američané neměli v úmyslu jít do konfrontace se Sovětským svazem. Takové informace měl Brežněv v předvečer invaze.

Foto: Aktuálně.cz

Nejdelší okupační noc ministra obrany Martina Dzúra

Nová fakta vyčtená z archivních dokumentů vykreslují téměř minutu po minutě, co se dělo o poslední noci před okupací Československa na ministerstvu obrany a generálním štábu v Praze.

Blogy, názory, vzpomínky

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz

Rossija rozjela reality show Dovolená u Brežněva

Ruská televize rozjela reality show Dovolená u Brežněva. Ministr Zaorálek a premiér Sobotka se tohoto výletu v čase neúčastní, prezident Zeman a kancléř Mynář ano, píše komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

Foto: Ludvík Hradilek

Vzpomínky blogerů Aktuálně.cz na 21. srpen. Havel, Dienstbier, Burian, Třeštíková a další

Přečtěte si, co naši blogeři napsali o pohnutém datu naší historie a o tom, jak ho sami prožívali. Například Františka Janoucha zastihli 21. srpna k ránu estébáci v bytě Františka Kriegla.

Rozhovory

Foto: Jiří Just, Moskva

Ukázali jste servilitu, vy Češi, říká sovětský generál

Generál Eduard Vorobjov byl v listopadu 1989 velitelem sovětských vojsk v Československu. Na tehdejší dobu vzpomíná rád. Byl rovněž účastníkem invaze v roce 1968.

Foto: Archiv bezpečnostních složek

Byl jsem spolupachatelem, uvádí k invazi ruský výsadkář

Nečekali jsme tak ostré a masové protesty namířené proti nám. Nikdo nechápal, proč jsme přijeli, vzpomíná na srpnové dny sovětský voják Boris Šmeljov.

Foto: ČTK

Záznamy o Husákovi či Biľakovi Rusko do Česka nikdy nevydá

Historička Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Jitka Vondrová vypráví o práci českého historika v ruských archivech na téma rok 1968 a o spolupráci s ruskými kolegy.

Foto: Jiří Just

Zpravodaj Izvěstije: Za okupací stál vojenskoprůmyslový komplex

Vladlen Krivošejev je jedním ze sovětských novinářů, kteří invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zažili na vlastní kůži. Vpád do Československa podle svých slov nečekal.

Foto: Ludvík Hradilek

Trauma z okupace je stále v nás, může se probudit

Agrese z roku 1968 ovlivňuje naše životy i dnes - více, než si myslíme anebo jsme ochotni si připustit, říká Cyril Höschl, ředitel pražského Psychiatrického centra a přednosta Psychiatrické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: Ludvík Hradilek

Viktor Fajnberg: Rus je hrdý otrok. Slabost nikdy neodpouští

Jeden z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, ostře kritizuje Putina. Rusko se podle něj vrací k diktatuře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy