Kauzu jako Babiš EU ještě nezažila. Na spiknutí se vymlouvat nejde, říká analytik

Ondřej Houska Ondřej Houska
5. 12. 2018 10:30
Podezření, kterým čelí premiér Andrej Babiš (ANO), jsou z pohledu Evropské unie vážnější než ta, která se týkala například bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Deníku Aktuálně.cz to řekl Eric Maurice, ředitel bruselské kanceláře prestižního francouzského think-tanku Nadace Roberta Schumana. Maurice zdůrazňuje, že žádný premiér ještě v EU nečelil obviněním ze zneužití evropských peněz ani obavám z toho, že může mít zájem přihrávat evropské dotace firmám, z nichž má sám prospěch.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Podle analýzy právníků Evropské komise je Andrej Babiš ve střetu zájmů, protože může mít zájem na tom, aby jeho firmy, které převedl do svěřenských fondů, dostávaly evropské dotace. A Česku kvůli tomu hrozí, že bude muset ze svého rozpočtu zaplatit možná až dvě miliardy korun. Zažila EU někdy podobný případ?

Byli tu premiéři, kteří doma měli problémy s justicí, jako byl italský premiér Silvio Berlusconi. Ale toto je první případ, kdy je nějaký předseda vlády podezřelý ze zneužití evropských fondů. A navíc ještě pro své osobní obohacení. To je bezprecedentní.

Eric Maurice z francouzského think-tanku Nadace Roberta Schumana.
Eric Maurice z francouzského think-tanku Nadace Roberta Schumana. | Foto: Ondřej Houska

Tento případ ale nespadl z nebe - i tady v Bruselu bylo dobře známé, že Babiš je podnikatel a že při svém politickém rozhodování vždy bral ohled i na své byznysové zájmy. Neřekl bych tedy, že kauza vyvolala nějaké velké překvapení. Teď jde o to, jestli bude tento případ mít nějaké důsledky. Je na Evropské komisi, aby rozhodla. A nejspíše se bude muset řídit závěry své právní služby.

Zmínil jste Berlusconiho - spory, jestli je ve střetu zájmů, se týkaly domácích italských záležitostí. Jak jste řekl, u Babiše jde ale o obvinění ze zneužití evropských peněz. Znamená to, že z evropského hlediska je jeho případ vážnější, než byl ten Berlusconiho?

Berlusconi na všechny výtky ze střetu zájmů reagoval tím, že jde o politická obvinění a že se mu mstí jeho domácí soupeři. To bylo předmětem ostrých sporů v Itálii, ale z evropské úrovně k tomu bylo těžko možné něco relevantního dodat. Babišův případ je ale kvůli tomu, že jde o evropské peníze, jiný. Prošetřoval ho Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), zkoumá ho Evropská komise. Babiš nemůže říct, že jde jen o to, že si na něj zasedla česká justice. Pracovat začaly i evropské mechanismy, které kontrolují nakládání s evropskými penězi. Pro Babiše tak bude mnohem těžší tvrdit, že jde jen o politicky případ, o nějakou mstu či hon na čarodějnice.

Evropská komise zatím své stanovisko nevydala, ale na veřejnost unikla analýza její právní služby, která tvrdí, že Babiš je jednoznačně ve střetu zájmů. Jakou váhu takové stanovisko má? Je možné tvrdit, že to nic neznamená, protože jde jen o názor nějakých právníků?

Za prvé - Evropská unie je politický projekt, ale založený na právním základě. Funguje podle evropského práva a smluv. To, jaký je na konkrétní věc právní názor, je proto velice důležité, protože jde o samé základy unie. Podle evropských smluv je Evropská komise strážkyní toho, že jsou tyto smlouvy skutečně dodržovány. V rámci komise je přitom tímto strážcem fakticky její právní služba.

Takže není možné, aby právní služba vydala nějaké účelové stanovisko?

Snažit se tuto službu zpolitizovat, třeba v neprospěch někoho, by bylo extrémně těžké. Opravdu jen stěží by někdo mohl tvrdit, že komise evropské právo vykládá nějak účelově. Právní služba poskytuje komisi právní analýzu. Následuje rozhodnutí předsedy komise nebo sboru všech eurokomisařů. To už je politická rovina, tam může vyvstat diskuse, jaké rozhodnutí by komise v tomto konkrétním případě měla udělat. Ale pokud jde o právní službu, v jejím postoji nehraje politika vůbec žádnou roli. Tam jde čistě o právní analýzu.

Andrej Babiš zdůrazňuje, že je v EU velmi aktivní, například že často mluví se svými protějšky v Evropské radě, tedy s ostatními premiéry a prezidenty. Může ho v jejich očích tato kauza nějak poškodit? Často se říká, že lídři mají pochopení jeden pro druhého a nezajímá je, kdo má zrovna doma problémy…

Evropská rada je klubem šéfů vlád a hlav států a všichni chápou, že jeden z nich může mít doma problémy. Dokud to nemá vliv na jejich společné rozhodování, tak takové problémy nejsou pro toho konkrétního člena Evropské rady překážkou. Jenže Babišův případ se týká evropských peněz a právě teď začínají jednání o tom, jak bude vypadat příští víceletý evropský rozpočet. V rámci toho se dá čekat tlak na omezení peněz na podporu chudších regionů a na zemědělství. A taky snaha více kontrolovat, jak se s těmito penězi nakládá.

Chcete říct, že Česko může kvůli Babišovým problémům dostat z příštího evropského rozpočtu méně peněz?

Tak bych to neformuloval. V rámci unie se teď ale klade větší důraz na dodržování zásad vlády práva, než tomu bylo dřív. Především kvůli podezřením z narušování vlády práva v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Do toho přichází Babišův případ v Česku. Bude větší snaha zajistit, aby evropské peníze nemohly být používány na něco, co není v souladu s evropskými hodnotami, jako je právě vláda práva. Tento kontext může být pro Babiše a jeho postavení v rámci EU větším problémem než sám fakt, že je vyšetřován.

Babiš říká, že se mu na fungování EU sice řada věcí nelíbí, ale že je jednoznačně proevropským politikem. Je takto vnímán i v Bruselu?

Na to je těžké odpovědět, protože jeho názory nejsou moc jasné. Nestačí jen opakovat, že jste proevropský. Musíte to taky v konkrétních případech ukázat. Zatím nevysvětlil, co chce ve jménu Česka v rámci EU prosazovat. Můžete říkat, že jste proevropský, ale co to znamená? To říká spousta lidí, například i maďarský premiér Orbán. S tím, že chce jinou EU.

Debata o tom, jaká by EU měla být, je v pořádku. Ale pouhý fakt, že zdůrazňujete, že jste proevropský, vás v rámci unie rozhodně nemůže uchránit před kritikou. To by pak nemohl být kritizován vůbec nikdo. A pokud chce někdo být proevropský, tak by na prvním místě měl respektovat evropské právo. Jestli ho Babiš respektovat bude, to nám musí teprve prokázat.

Video: Babišovo stíhání bude velmi pravděpodobně zastaveno, něco o tom vím, tvrdí Válková

Vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla v souvislosti s výkonem své profese právničky, říká poslankyně ANO Helena Válková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy