Volání o pomoc čínského dělníka? Čech si koupil papírovou čepici, našel na ní zoufalý vzkaz

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 4. 2018 6:16
Podobné vzkazy o nelidském zacházení se v minulosti objevily všité do oblečení vyrobeného v asijských továrnách.
V papírové čepici byl vzkaz od čínského dělníka o nelidském zacházení | Video: Tomáš Cetkovský, Simona Fendrychová

Praha - Na oslavu pátých narozenin svého syna koupil Pavel Pajkrt v pražském papírnictví balení papírových čepic. Když ho rozbalil, všiml si, že uvnitř jedné z nich je propiskou napsáno několik čínských znaků. "Přišlo mi to zvláštní. Vzpomněl jsem si na vzkazy v lahvi. Říkal jsem si, že možná někdo posílá nějakou zprávu," popsal svoje překvapení deníku Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz

Později zjistil, že nejde o žádnou romantiku. Autor vzkazu vyslal do světa zprávu o krutosti a nelidském zacházení. Pravděpodobně jde o dělníka, který pracuje v továrně, kde se podobné produkty před dovozem do Evropy vyrábějí.

Pajkrt nápis vyfotil a dal na svou facebookovou stránku s výzvou, že hledá někoho, kdo by mu ho pomohl přeložit. Sdílením mezi jeho přáteli se mu to nakonec podařilo. 

"Dostalo se ke mně, že v tom jsou zmínky o drcení kostí a vysávání morku, což může být metafora, ale stejně tak to může znamenat něco opravdu vážného," uvažoval.

Jeho překlad potvrzuje sinoložka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Čínské znaky podle ní doslova znamenají: "Krutí a nelidští, rozbíjejí kosti a vysávají morek." "Je to v podstatě přísloví, říká se tak bezcitným lidem nebo krutým činům," vysvětlila.

SOS z Číny

Jestli je vzkaz skutečně pravý, sice nelze ověřit, podobné zprávy ale nejsou výjimečné.

"V USA se našly celé dopisy popisující nelidské podmínky v čínských továrnách. Autenticitu tohoto projevu nelze samozřejmě potvrdit, ale podmínky, na něž by takový vzkaz měl upozornit, jsou naprosto reálné," řekla Anna Zádrapová, expertka na Čínu z projektu Sinopsis.

Tamní dělníci podle ní pracují ve zdravotně a hygienicky nevyhovujících podmínkách, mají nucené přesčasy. Odměnou jim je jen mizivý plat. A to vše bez jakéhokoliv sociálního zabezpečení nebo zákonných pravidel na ochranu pracujících.

Podobné vzkazy dokumentující nelidské pracovní podmínky v továrnách v minulosti provalily skandál světových oděvních značek, jako je H&M nebo Zara. Před čtyřmi lety našla žena v kalhotách koupených v obchodě Primark v Belfastu vzkaz napsaný na vězeňské identifikační kartičce. Stálo na ní slovo "SOS" a čínské znaky popisující, že vězeň byl nucen pracovat 15 hodin denně a vyrábět oblečení, který britský řetězec prodává v Evropě za velmi příznivé ceny.

Oblečení, elektronika i vánoční dekorace

Továrny na textil, které vyrábí oblečení známých značek, stojí kromě Číny i v dalších asijských zemích, kde oděvní firmy profitují z levné pracovní síly. Nízké náklady na výrobu jsou vykoupené často i tím, že dělníci pracují ve starých a neudržovaných budovách bez klimatizace nebo oken.

V roce 2013 došlo k obří katastrofě, která na podmínky dělníků v asijských textilkách upozornila širší veřejnost. V Bangladéši se tehdy zhroutila celá budova textilky, v jejíchž útrobách zemřelo na 1000 lidí, dalších 2500 dělníků utrpělo zranění.

"To, že se na světě mohou takové věci dít, jsem tušil už předtím. Že by se to dělo v souvislosti s papírovými čepičkami, mě ale do téhle chvíle nenapadlo," přiznal Pavel Pajkrt, který vzkaz v Praze našel.

Špatné pracovní podmínky čínských dělníků se skutečně netýkají jen textilních továren. V Číně se vyrábí například také nejrůznější dekorace. Na východě země leží okres I-wu, kterému se přezdívá "vánoční vesnice". V šesti stovkách tamních továren se produkuje až 60 procent veškerých vánočních ozdob, které jsou k dostání po celém světě.

Také značné množství elektroniky, ke které se zákazník v Evropě dostane, pochází z Číny. Nezisková organizace China Labour Watch, zabývající se monitorováním pracovních podmínek v továrnách, na začátku roku upozornila na otřesné podmínky v továrně na výrobu obalů pro iPhony ve městě Su-čchien. Dělníci zde pracují deset hodin denně za dva dolary na hodinu a často bez ochranných pomůcek, přestože manipulují se škodlivými chemikáliemi.

Loni se skandál s nedostatečně placenými čínskými dělníky provalil i na dceru amerického prezidenta Ivanku Trumpovou. Aktivisté ze zmíněné organizace pronikli do továrny, ve které se vyrábějí boty její značky. Zjistili, že dělníci zde pracovali za nižší mzdu, než je zákonné minimum, a vedení porušovalo práva žen. 

Video: V Číně by nás zatkli, hledají nás, bojíme se o rodiny, tady jsme v bezpečí, říkají čínské křesťanky

Kdybychom se musely vrátit do Číny, budeme zatčeny, čínské úřady nás hledají už dva roky, říkají čínské křesťanky, které nezískaly azyl v ČR | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 42 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy