Volání o pomoc čínského dělníka? Čech si koupil papírovou čepici, našel na ní zoufalý vzkaz

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 4. 2018 6:16
Podobné vzkazy o nelidském zacházení se v minulosti objevily všité do oblečení vyrobeného v asijských továrnách.
V papírové čepici byl vzkaz od čínského dělníka o nelidském zacházení | Video: Tomáš Cetkovský, Simona Fendrychová

Praha - Na oslavu pátých narozenin svého syna koupil Pavel Pajkrt v pražském papírnictví balení papírových čepic. Když ho rozbalil, všiml si, že uvnitř jedné z nich je propiskou napsáno několik čínských znaků. "Přišlo mi to zvláštní. Vzpomněl jsem si na vzkazy v lahvi. Říkal jsem si, že možná někdo posílá nějakou zprávu," popsal svoje překvapení deníku Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz

Později zjistil, že nejde o žádnou romantiku. Autor vzkazu vyslal do světa zprávu o krutosti a nelidském zacházení. Pravděpodobně jde o dělníka, který pracuje v továrně, kde se podobné produkty před dovozem do Evropy vyrábějí.

Pajkrt nápis vyfotil a dal na svou facebookovou stránku s výzvou, že hledá někoho, kdo by mu ho pomohl přeložit. Sdílením mezi jeho přáteli se mu to nakonec podařilo. 

"Dostalo se ke mně, že v tom jsou zmínky o drcení kostí a vysávání morku, což může být metafora, ale stejně tak to může znamenat něco opravdu vážného," uvažoval.

Jeho překlad potvrzuje sinoložka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Čínské znaky podle ní doslova znamenají: "Krutí a nelidští, rozbíjejí kosti a vysávají morek." "Je to v podstatě přísloví, říká se tak bezcitným lidem nebo krutým činům," vysvětlila.

SOS z Číny

Jestli je vzkaz skutečně pravý, sice nelze ověřit, podobné zprávy ale nejsou výjimečné.

"V USA se našly celé dopisy popisující nelidské podmínky v čínských továrnách. Autenticitu tohoto projevu nelze samozřejmě potvrdit, ale podmínky, na něž by takový vzkaz měl upozornit, jsou naprosto reálné," řekla Anna Zádrapová, expertka na Čínu z projektu Sinopsis.

Tamní dělníci podle ní pracují ve zdravotně a hygienicky nevyhovujících podmínkách, mají nucené přesčasy. Odměnou jim je jen mizivý plat. A to vše bez jakéhokoliv sociálního zabezpečení nebo zákonných pravidel na ochranu pracujících.

Podobné vzkazy dokumentující nelidské pracovní podmínky v továrnách v minulosti provalily skandál světových oděvních značek, jako je H&M nebo Zara. Před čtyřmi lety našla žena v kalhotách koupených v obchodě Primark v Belfastu vzkaz napsaný na vězeňské identifikační kartičce. Stálo na ní slovo "SOS" a čínské znaky popisující, že vězeň byl nucen pracovat 15 hodin denně a vyrábět oblečení, který britský řetězec prodává v Evropě za velmi příznivé ceny.

Oblečení, elektronika i vánoční dekorace

Továrny na textil, které vyrábí oblečení známých značek, stojí kromě Číny i v dalších asijských zemích, kde oděvní firmy profitují z levné pracovní síly. Nízké náklady na výrobu jsou vykoupené často i tím, že dělníci pracují ve starých a neudržovaných budovách bez klimatizace nebo oken.

V roce 2013 došlo k obří katastrofě, která na podmínky dělníků v asijských textilkách upozornila širší veřejnost. V Bangladéši se tehdy zhroutila celá budova textilky, v jejíchž útrobách zemřelo na 1000 lidí, dalších 2500 dělníků utrpělo zranění.

"To, že se na světě mohou takové věci dít, jsem tušil už předtím. Že by se to dělo v souvislosti s papírovými čepičkami, mě ale do téhle chvíle nenapadlo," přiznal Pavel Pajkrt, který vzkaz v Praze našel.

Špatné pracovní podmínky čínských dělníků se skutečně netýkají jen textilních továren. V Číně se vyrábí například také nejrůznější dekorace. Na východě země leží okres I-wu, kterému se přezdívá "vánoční vesnice". V šesti stovkách tamních továren se produkuje až 60 procent veškerých vánočních ozdob, které jsou k dostání po celém světě.

Také značné množství elektroniky, ke které se zákazník v Evropě dostane, pochází z Číny. Nezisková organizace China Labour Watch, zabývající se monitorováním pracovních podmínek v továrnách, na začátku roku upozornila na otřesné podmínky v továrně na výrobu obalů pro iPhony ve městě Su-čchien. Dělníci zde pracují deset hodin denně za dva dolary na hodinu a často bez ochranných pomůcek, přestože manipulují se škodlivými chemikáliemi.

Loni se skandál s nedostatečně placenými čínskými dělníky provalil i na dceru amerického prezidenta Ivanku Trumpovou. Aktivisté ze zmíněné organizace pronikli do továrny, ve které se vyrábějí boty její značky. Zjistili, že dělníci zde pracovali za nižší mzdu, než je zákonné minimum, a vedení porušovalo práva žen. 

Video: V Číně by nás zatkli, hledají nás, bojíme se o rodiny, tady jsme v bezpečí, říkají čínské křesťanky

Kdybychom se musely vrátit do Číny, budeme zatčeny, čínské úřady nás hledají už dva roky, říkají čínské křesťanky, které nezískaly azyl v ČR | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy