Súdánovo memento. Nosorožec "dobrák" doháněl lidi k pláči a měl ochranku jako hlava státu

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 31. 3. 2018 21:51
V Keni minulé pondělí uhynul poslední samec nosorožce severního bílého na planetě, který většinu života žil v Česku. Sudán se stal symbolem, jak pytláci vybíjejí vzácná zvířata a jejich rohy prodávají na černém trhu. Reportér Aktuálně.cz navštívil vzácného nosorožce v keňské rezervaci Ol Pejeta jako poslední český novinář.
Nosorožec Súdán v Keni | Video: Aktuálně.cz

Nairobi (od našeho zvláštního zpravodaje) - "Když přijdou návštěvníci k Sudánovi blíž, někteří z nich pláčou," ukazoval na pasoucího se nosorožce jeho ošetřovatel Jacob Anampju.

Jedno z nejvzácnějších zvířat Afriky, tehdy ještě v kondici úměrné jeho vysokému věku, se páslo ve velké ohradě keňské rezervace Ol Pejeta.

V pondělí minulý týden nosorožec uhynul. Loni v listopadu Sudána, který žil většinu života v Česku, navštívil v Keni reportér Aktuálně.cz. Jeho zdravotní stav se ale v posledních dnech života dramticky zhoršil a ošetřovatelé se rozhodli ho dál netrápit.

Více než dvoutunový kolos se stal symbolem i smutnou připomínkou pytláctví a drancování přírody. Sudán byl posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého na celé planetě.

Tisíce dalších už vyhubili pytláci kvůli pověrám o údajných účincích jejich rohoviny. Keňská rezervace Ol Pejeta, kde pětačtyřicetiletý Sudán žil, se dál snaží o takřka nemožné: odborníci chtějí za pomoci umělého oplodnění vzácný druh nosorožce na poslední chvíli zachránit.

Ze Sudánova druhu na světě zbývají už jen jeho potomci - samice Najin a Fatu, obě žijí v Keni.

Výjimečné a hodné zvíře

Nosorožec byl nesmírně krotký. Návštěvníci rezervace se k Sudánovi mohli opatrně přiblížit a pohladit ho. Ošetřovatelé rádi popisovali, jak měl rád drbání na břiše a poslouchal je téměř na slovo.

"Byl výjimečné zvíře, které bylo neuvěřitelně hodné na své ošetřovatele. Nikdy jsem se já ani ostatní nesetkali byť jen s náznakem agrese vůči nám," řekl ČTK Jan Žďárek, jeden z ošetřovatelů nosorožce v královédvorské ZOO. Tam Sudán žil až do přesunu do Keni v roce 2009.

Hned v prvních minutách návštěvy keňské rezervace ošetřovatelé s úsměvem vyprávěli, že Sudán "českou výchovu" nezapře. Kromě lidí mu společnost dělalo hejno kočkodanů, kteří číhali, kdy ho budou ošetřovatelé krmit.

"Nejenže slyší na svoje jméno. Když česky zakřičíme: 'Sudáne, pojď sem,' jde za námi," popisoval jeho ošetřovatel Jacob Anampju.

Nosorožec v posledních letech svého života trpěl šedým zákalem a infekcí. Na začátku března rezervace oznámila, že Sudán je na konci sil. Veterináři se o něj starali 24 hodin denně. Když už se kvůli nemoci nemohl ani postavit, utratili ho.

Sudán žil až do roku 2009 v Česku.
Sudán žil až do roku 2009 v Česku. | Foto: Jan Hejl

Pomáhá i Tinder

Samce Sudána spolu se dvěma samičkami převezli z Česka do keňské rezervace před devíti lety s nadějí, že se v prostředí africké savany přece jen rozmnoží. Pokusy o reprodukci ale selhaly. Umělé oplodnění tak zůstává poslední teoretickou možností, jak Sudánův druh zachránit.

Správci rezervace také využili moderní technologie. Pětačtyřicetiletému zvířeti zřídili dokonce účet na internetové seznamce Tinder, prostřednictvím které dárci posílají peníze na nákladné umělé oplodnění.

Pracovníci rezervace potřebují získat na pokrytí procesu oplodnění vajíček a jejich donošení náhradní matkou příbuzného druhu - nosorožce jižního - 9 milionů dolarů (zhruba 200 milionů korun). "Díky Tinderu se nám podařilo od dárců sehnat asi 90 tisíc dolarů. Projekt jsme spustili spolu s reklamní agenturou Ogilvy Africa," vysvětloval v listopadu marketingový manažer Ol Pejety Jerry Sellanga.

Poslední exemplář vzácného nosorožce dostal jméno podle afrického státu Sudán, kde byl jako dvouletý v roce 1975 odchycen. Pak žil 34 let v zoologické zahradě v českém Dvoře Králové nad Labem, než znovu zamířil do Afriky.

V oploceném prostoru rezervace ho čtyřiadvacet hodin denně hlídala stráž ozbrojená samopaly. Kvůli nebezpečným pytlákům, pro které byli vzácný exemplář a jeho nosorožčí rohy velmi lákavou kořistí. "Problémy jsme tu zatím neměli, je to spíš preventivní opatření," říkal jeden ze správců rezervace Samuel Mutisya.

Podle Světového fondu na ochranu přírody žilo ještě v roce 1960 více než dva tisíce kusů nosorožců severních bílých. O 20 let později to bylo kvůli řádění pytláků už jen 15 zvířat, dnes zbývají poslední dva. Podobně rychle mizí populace dalších druhů nosorožců.

Pytláci totiž za kilogram nosorožčích rohů dostanou na černém trhu až 1,3 milionu korun. Poptávka po nich je hlavně v Asii, kde se z rohoviny vyrábí předražené šperky nebo sošky. Někteří tamní obyvatelé také věří, že jim prášek z nosorožčích rohů pomůže od neplodnosti.

V poslední době se navíc objevují případy, kdy do výrobků z nosorožčích rohů investují překupníci podobně jako do umění. Věří totiž, že se cena vzácné suroviny kvůli úbytku nosorožců ještě zvýší.

Cestu podpořila Evropská unie v rámci projektu Media4Development.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy