Novičok byl u nás vyráběn a testován, tvrdí prezident Zeman, který si objednal zprávu BIS

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 3. 5. 2018 21:16
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že v České republice byl loni testován a vyráběn novičok. Zeman se odvolává na informace Vojenského zpravodajství, přestože Bezpečnostní informační služba odmítla, že by šlo o novičok. Prezidentovo vyjádření zapadá do jeho dřívějších stanovisek, která nahrávala Rusku. Jeho politici Česko nedávno obvinili z výroby novičoku, čeští vrcholní politici s výjimkou Zemana to ostře odmítli.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer v TV Barrandov oznámil podrobnosti ze zprávy Bezpečnostní informační služby, u které si objednal informace o tom, zda byl v Česku vyvíjen nebo skladován jed novičok. 

"V listopadu minulého roku ve Výzkumném vojenském ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A 230," citoval prezident ze zprávy BIS. Množství vyrobeného jedu bylo údajně poměrně malé a jed byl následně zničený.

Podle Zemana Vojenský výzkumný ústav (prezident mylně jmenoval Vojenský historický ústav, pozn. red.) i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že tento jed nebyl novičok. Zeman ale věří zprávě Vojenského zpravodajství. V ní se podle Zemana říká, že přípravek A 340 byl novičok. "Protože vojenské obranné zpravodajství je v této problematice blíže než například BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si závěr, že byl u nás testován a vyráběn novičok. Byť v malém množství a potom zničen," uvedl Zeman v televizi Barrandov. 

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z otravy viní Rusko. To s možnou výrobou novičoku několikrát spojilo jméno České republiky. Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová (všichni v demisi) takové informace odmítli.

Prezident kritizoval také úřad Drábové

Prezidentovo čtvrteční vyjádření zapadá do jeho pohledu na celou záležitost, který je blízký pohledu Ruska. Jeho politici odmítali, že by měli na svědomí otravu Skripala a jeho dcery, a naopak tvrdili, že novičok se vyráběl jinde - mimo jiné prý v Česku. Zeman reagoval tím, že si objednal zprávu Bezpečnostní informační služby. Svým současným vyjádřením dal tak nepřímo za pravdu Rusku. 

Zeman ale v televizi mnoho informací o celé věci neposkytl, nevysvětlil ani, proč nejdříve mluvil o jedu A 230 a následně o přípravku A 340. Stejně jako dříve ale kritizoval české politiky. "Je pokrytectví předstírat, že nic takového nebylo," prohlásil prezident. Stejně tak kritizoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který stejně jako BIS odmítl, že by v Česku byl testovaný novičok.

"Je mi líto, že tento úřad mátl veřejnost i ústavní činitele tvrzením, že žádný novičok se u nás nedělal," tvrdil Zeman. 

Mluvčí BIS Ladislav Šticha reagoval na informace prezidenta nekonkrétně. "BIS splnila zadaný úkol a předala ho prezidentu republiky s nejnižší klasifikací, vyhrazené. Vzhledem k tomu, že i tato kategorie je stupněm utajení, nemůže BIS obsah zprávy jakkoliv komentovat či interpretovat," sdělil Aktuálně.cz.

Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová byla informacemi prezidenta překvapena. "Na kritiku má právo, ale nejsem si vědoma, že bychom se něčeho dopustili," řekla Aktuálně.cz.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun se omluvil, že nemůže slova prezidenta komentovat. "Omlouvám se, ale bez komentáře. Ty jsou výhradně na adresátech našich informací," sdělil. Podobně reagovala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. 

"Nemohu veřejně sdělení pana prezidenta komentovat, protože disponuji informacemi pouze v utajovaném režimu. ČR se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám, a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není," sdělila Aktuálně.cz Šlechtová.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 32 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy