On-line: Český řidič má zlomená žebra a propíchnutou plíci. Při pádu mostu zemřely desítky lidí

Živě
V severoitalském Janově se zřítila část dálničního mostu. V tu dobu po něm jezdila auta. Situaci jsme sledovali on-line.
První záběry z místa: V Janově se zřítil most. Počet obětí stoupá | Video:
Živě
Aktualizovat reportáž
23:40

V tuto chvíli se z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme. Tragédii v Janově pro vás budeme sledovat i zítra.

22:21

Regionální vláda v Ligurii už identifikovala 19 obětí. 15 lidí skončilo v nemocnici, z toho devět ve velmi vážném stavu.

22:20

Podle oficiálních údajů citovaných agenturou Reuters si neštěstí vyžádalo nejméně 26 mrtvých. Číslo ale pravděpodobně stále poroste. Podle dřívějších informací italské tiskové agentury ANSA zemřelo 35 lidí.

21:46

Italský červený kříž má na místě specialisty, včetně psychologů, kteří poskytují pomoc rodinám obětem i evakuovaným. Celkem bylo preventivně evakuováno na 440 lidí z jedenácti budov. Na místo neštěstí večer dorazil italský premiér Giuseppe Conte, který mimo jiné poděkoval záchranářům.

21:30

Na záchranných pracích v Janově se podílí už 300 hasičů.

Foto: Reuters
21:00

"Naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich blízkými a italským lidem. Francie je Itálii připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu," napsal na Twitter francouzský prezident Emmanuel Macron.

20:57

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popřál hodně síly přeživším a upřímnou soustrast pozůstalým 

19:53

Podle jednatele firmy SPED-IT Václava Zázvůrka pracuje řidič, který byl při neštěstí zraněn, u firmy osm let. Zboží vezl na vykládku poblíž Janova. "Zatím zůstává v nemocnici a jeho transport bude možný nejdříve za pět dní," poznamenal. Odhadovaná škoda na soupravě je zhruba 2,5 milionu korun. "Vše se řeší přes pojišťovnu a škoda je již nahlášena," dodal Zázvůrek.

19:13

"Nebyl absolutně žádný důvod, proč by měl být most považován za nebezpečný. Prováděli jsme množství různých kontrol a žádná z nich neukazovala, že by hrozilo něco takového," řekl agentuře ANSA Stefano Marigliani z firmy Autostrade, která most provozovala.

19:06

K takřka zázračným se řadí případ Davideho Capella, který jel přes Morandiho most v okamžiku pádu. "Viděl jsem, jak silnice přede mnou mizí a zůstal jsem zkamenělý a bezmocný ve svém autě, které letělo dolů," uvedl 36letý hasič. Jeho auto ale nedopadlo tvrdě a Davide se z něj dokázal sám dostat. "Kolegové říkají, že to byl zázrak," dodal Capello.

Podobně vyvázl řidič kamionu, o kterém informoval web deníku Corriere Della Sera. "Vylíčil nám, že uslyšel obrovský rachot a následně byl vymrštěn z kamionu, který spadl. On se zachránil pouze s poraněnou kyčlí a ramenem," uvedl reportér italského listu.

18:30

Druhý jednatel SPED-IT Tomáš Kubíček v ČT doplnil, že český řidič není v ohrožení života. Má zlomený nos a několik žeber a bude si zajišťovat převoz do Čech. Kdy se vrátí, ještě není jasné. Spolehlivý řidič, který u firmy pracuje osm let, vezl zboží na vykládku poblíž Janova.

O tom, že kamion havaroval, se firma dozvěděla díky sledování polohy vozidla prostřednictvím GPS. Těsně před polednem se souprava podle GPS zastavila v inkriminovaném místě. "Rodinu jsme informovali. Samozřejmě je šťastný, že to přežil," uvedl Kubíček.

18:07

Obálka italského magazínu ze 60. let, na které je vyobrazen most v Janově.

18:05

Informace o poštu mrtvých se stále rozcházejí. Podle italské tiskové agentury ANSA nejméně 35 lidí zemřelo a 13 osob bylo zraněno. Úřad pro civilní ochranu citovaný agenturou Reuters hovoří o 20 mrtvých a 16 zraněných. I podle něj ale budou čísla zřejmě narůstat.

17:56

Rozrušená byla i další přihlížející: "Mám tu scénu pořád před očima. Lidi, kteří padali, jak se most rozpadal. Náklaďáky, auta." Před pádem části viaduktu žena k němu směřovala po ulici pod ním. "Byla jsem deset metrů od mostu, když se zhroutil, jako by byl z mouky. (…) Byl to zázrak, ale je mi líto těch ubohých lidí, protože ten most už měl problémy," řekla obyvatelka Janova o jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města.

17:35

Další svědci uvedli, že neštěstí odstartoval úder blesku. "Blesk udeřil do spodku pilíře. Hned poté se začal drolit cement a pak se všechno zhroutilo a byl konec světa," citovala La Repubblica člena čtyřčlenné rodiny, která tragédii přihlížela. Nyní se v péči psychologů vzpamatovává ze šoku. "Viděli jsme, jak stavba povolila a potom spadl dolů první kamion," popisovali svědci.

17:32

Rozpadl se, jako by byl z mouky. Tak popsala deníku La Repubblica pád části dálničního viaduktu v Janově žena, která se prý v osudném okamžiku nacházela v bezprostřední blízkosti Morandiho mostu.

17:28

Český řidič, který spadl z mostu, je mimo ohrožení života a komunikuje. "Má čtyři zlomená žebra, propíchnutou plíci a zlomený nos," uvedl pro Aktuálně.cz jednatel dopravní společnosti Sped-it Václav Zázvůrek.

17:23

Počet obětí stoupl na 35. Novou tragickou bilanci oznámil kraj Ligurie s odvoláním na hasiče.

17:09

Za údržbu objektu je podle italského ministra dopravy Danila Toninelliho zodpovědná firma Autostrade, která most provozuje. Podle tiskové agentury ANSA byl dlouhodobě přetížen příliš velkým provozem.

16:35

Zřícení mostu se nijak nedotklo českého autobusu společnosti RegioJet, který odpoledne přijel do Janova. "Cestující dorazili v pořádku a vystoupili na standardně používané zastávce," uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

"V tuto chvíli nepředpokládáme, že by byl nějak ovlivněn také zítřejší odjezd autobusu z Janova do Prahy, a to ve 14.40 hodin ze zastávky na Piazza Vitoria," dodal.

16:28

Italský ministr vnitra Matteo Salvini uvedl, že obětí je kolem třiceti. Zároveň je mnoho lidí vážně zraněných.

16:23

Český řidič firmy Sped-it je mimo ohrožení života. Jednatel společnosti Václav Zázvůrek řekl, že i komunikuje. "Náš kamion jsme našli na fotkách na Twitteru, jak lezli do kabiny záchranáři. Takže jsme obvolávali všechny nemocnice. Z návěsu nezbylo vůbec nic," uvedl Zázvůrek.

16:06

"Je to peklo," shodují se podle listu La Stampa záchranáři, kteří jsou na místě. V troskách stále pátrají po přeživších. "Skutečnost, že přestalo hustě pršet, nám naštěstí usnadňuje hledání," říkají.

15:55

Kde most stál?

15:50

Podle některých italských médií se Morandiho mostu přezdívalo "nemocný most": od jeho otevření v 60. letech minulého století se na něm uskutečnilo několik větších rekonstrukcí, poslední v roce 2016.

15:40

V italských médiích se objevily zprávy, že zřícený úsek mostu procházel právě rekonstrukcí. Televize Rai citovala zástupce provozovatele dálnice Giovanniho Castellucciho, podle něhož ale most nebyl nebezpečný.

15:35

Příčiny zřícení mostu zatím nejsou známé, podle prvních zpráv k němu přispěl sesuv půdy v důsledku deště, uvedl server RaiNews. Podle jednoho ze svědků do pilíře před zřícením uhodil blesk, uvedla ANSA.

15:31

Italská policie radí řidičům, aby se v oblasti vyhnuli dálnicím a jeli raději po běžných silnicích.

15:28

Vyjádření Jana Hamáčka, pověřeného řízením českého ministerstva zahraničí:

15:24

Na místo neštěstí míří italský premiér Guiseppe Conte, podle úřadu premiéra zůstane v Janově do středy. Pomoc už v souvislosti s neštěstím nabídl francouzský prezident Emmanuel Macron i španělský premiér Pedro Sánchez.

15:10

Počet obětí stoupá. Podle italských úřadů je mrtvých nejméně 22. Náměstek italského ministra dopravy Eduardo Rixi přitom vyjádřil obavy, že číslo není konečné.

15:06

Řidič z pražské firmy Sped-it, který se zřítil z mostu, je Čech. "Podrobnější informace nemáme. S řidičem jsme nemluvili a ještě několik hodin s ním mluvit nebudeme, protože je v nemocnici," řekl Aktuálně.cz Jan Polák ze společnosti Sped-it.

14:59

Česká televize informuje, že při zřícení mostu v Janově spadl i kamion české firmy Sped-it. Řidič přežil.

14:45

Podle listu La Repubblica je mezi oběťmi i jedno dítě. Hasiči vytáhli z trosek už tři zraněné, které odvezli do nemocnice.

14:24

Jsou mezi oběťmi nebo zraněnými Češi? "Naše ambasáda v Římě to zjišťuje. Stejně tak jsme kontaktovali honorární konzula, kterého máme v místě. Informace o Češích budeme mít v následujících hodinách," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

14:20

Italský ministr vnitra Matteo Salvini mluví o nejméně 11 mrtvých. Podle listu La Stampa je obětí dokonce 20.

14:18

Ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení Čechům, kteří jsou v italském Janově.

14:16

Český premiér o zřícení mostu:

14:11

Rozsah neštěstí z leteckého pohledu:

14:10

Podívejte se na záběry ze zřícení mostu.

Záběry ze zřícení dálničního mostu v Janově

0:26
Záběry ze zřícení dálničního mostu v Janově | Video: Associated Press
14:04

Na místě jsou i psi, kteří pomáhají hledat v sutinách přeživší.

13:50

Italská agentura ANSA informuje, že se záchranářům podařilo z trosek vyprostit zraněného člověka. Letecky jej transportovali do nemocnice.

13:41
13:40

Server RaiNews píše, že důvodem zřícení mostu mohly být prudké deště v Itálii. Část stavby i s pilířem spadla kvůli sesuvu půdy.

13:36

Podle odhadů vyšetřovatelů je deset mrtvých. Z mostu se zřítilo zhruba dvacet vozů, píše agentura Reuters. Záchranáři dříve mluvili o desítkách obětí.

13:35

Mnoho aut je uvězněných pod sutinami, některé nákladní vozy skončily v korytě říčky Polvecera.

13:30

Zatím není jasné, proč se most zřítil. Podle deníku La Stampa je nejpravděpodobnější verzí konstrukční vada.

13:28

Pod mostem je i železniční trať, vlaková doprava byla v oblasti pozastavena.

13:15

"Rozsah je obrovský, mezi těmi, kdo spadli z mostu a uvázli pod sutinami, jsou desítky mrtvých. Hasiči spolu se záchranáři vytahují zraněné, některé už odvezli do nemocnic v Janově," uvedl šéf janovských záchranářů Francesco Bermano.

13:10

Dálnice byla směrem na janovské letiště uzavřena. Úroveň vozovky mostu je ve výšce 45 metrů. Stavba pochází ze 60. let minulého století.

Italský ministr dopravy o zřícení mostu řekl, že jde o "obrovskou tragédii".

13:00

Podívejte se na záběry zříceného mostu:

12:57

Podle agentury Reuters, která se odvolává na italské záchranáře, jsou na místě desítky mrtvých. 

12:51

Agentura ANSA uvedla, že se zhroutila zhruba 100 metrů dlouhá část vozovky. Z fotografií je patrné, že pod některými částmi mostu jsou také budovy. Na místě zasahují záchranáři a hasiči.

Zřícený most u italského Janova
Zřícený most u italského Janova | Foto: Twitter/EBU Social Newswire
12:45

Na frekventované dálnici A10 v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek metrů mostu. V tu dobu po něm jezdila auta.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 8. 2018 23:41
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy