On-line: Český řidič má zlomená žebra a propíchnutou plíci. Při pádu mostu zemřely desítky lidí

Živě
V severoitalském Janově se zřítila část dálničního mostu. V tu dobu po něm jezdila auta. Situaci jsme sledovali on-line.
První záběry z místa: V Janově se zřítil most. Počet obětí stoupá | Video:
Živě
Aktualizovat reportáž
23:40

V tuto chvíli se z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme. Tragédii v Janově pro vás budeme sledovat i zítra.

22:21

Regionální vláda v Ligurii už identifikovala 19 obětí. 15 lidí skončilo v nemocnici, z toho devět ve velmi vážném stavu.

22:20

Podle oficiálních údajů citovaných agenturou Reuters si neštěstí vyžádalo nejméně 26 mrtvých. Číslo ale pravděpodobně stále poroste. Podle dřívějších informací italské tiskové agentury ANSA zemřelo 35 lidí.

21:46

Italský červený kříž má na místě specialisty, včetně psychologů, kteří poskytují pomoc rodinám obětem i evakuovaným. Celkem bylo preventivně evakuováno na 440 lidí z jedenácti budov. Na místo neštěstí večer dorazil italský premiér Giuseppe Conte, který mimo jiné poděkoval záchranářům.

21:30

Na záchranných pracích v Janově se podílí už 300 hasičů.

Foto: Reuters
21:00

"Naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich blízkými a italským lidem. Francie je Itálii připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu," napsal na Twitter francouzský prezident Emmanuel Macron.

20:57

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popřál hodně síly přeživším a upřímnou soustrast pozůstalým 

19:53

Podle jednatele firmy SPED-IT Václava Zázvůrka pracuje řidič, který byl při neštěstí zraněn, u firmy osm let. Zboží vezl na vykládku poblíž Janova. "Zatím zůstává v nemocnici a jeho transport bude možný nejdříve za pět dní," poznamenal. Odhadovaná škoda na soupravě je zhruba 2,5 milionu korun. "Vše se řeší přes pojišťovnu a škoda je již nahlášena," dodal Zázvůrek.

19:13

"Nebyl absolutně žádný důvod, proč by měl být most považován za nebezpečný. Prováděli jsme množství různých kontrol a žádná z nich neukazovala, že by hrozilo něco takového," řekl agentuře ANSA Stefano Marigliani z firmy Autostrade, která most provozovala.

19:06

K takřka zázračným se řadí případ Davideho Capella, který jel přes Morandiho most v okamžiku pádu. "Viděl jsem, jak silnice přede mnou mizí a zůstal jsem zkamenělý a bezmocný ve svém autě, které letělo dolů," uvedl 36letý hasič. Jeho auto ale nedopadlo tvrdě a Davide se z něj dokázal sám dostat. "Kolegové říkají, že to byl zázrak," dodal Capello.

Podobně vyvázl řidič kamionu, o kterém informoval web deníku Corriere Della Sera. "Vylíčil nám, že uslyšel obrovský rachot a následně byl vymrštěn z kamionu, který spadl. On se zachránil pouze s poraněnou kyčlí a ramenem," uvedl reportér italského listu.

18:30

Druhý jednatel SPED-IT Tomáš Kubíček v ČT doplnil, že český řidič není v ohrožení života. Má zlomený nos a několik žeber a bude si zajišťovat převoz do Čech. Kdy se vrátí, ještě není jasné. Spolehlivý řidič, který u firmy pracuje osm let, vezl zboží na vykládku poblíž Janova.

O tom, že kamion havaroval, se firma dozvěděla díky sledování polohy vozidla prostřednictvím GPS. Těsně před polednem se souprava podle GPS zastavila v inkriminovaném místě. "Rodinu jsme informovali. Samozřejmě je šťastný, že to přežil," uvedl Kubíček.

18:07

Obálka italského magazínu ze 60. let, na které je vyobrazen most v Janově.

18:05

Informace o poštu mrtvých se stále rozcházejí. Podle italské tiskové agentury ANSA nejméně 35 lidí zemřelo a 13 osob bylo zraněno. Úřad pro civilní ochranu citovaný agenturou Reuters hovoří o 20 mrtvých a 16 zraněných. I podle něj ale budou čísla zřejmě narůstat.

17:56

Rozrušená byla i další přihlížející: "Mám tu scénu pořád před očima. Lidi, kteří padali, jak se most rozpadal. Náklaďáky, auta." Před pádem části viaduktu žena k němu směřovala po ulici pod ním. "Byla jsem deset metrů od mostu, když se zhroutil, jako by byl z mouky. (…) Byl to zázrak, ale je mi líto těch ubohých lidí, protože ten most už měl problémy," řekla obyvatelka Janova o jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města.

17:35

Další svědci uvedli, že neštěstí odstartoval úder blesku. "Blesk udeřil do spodku pilíře. Hned poté se začal drolit cement a pak se všechno zhroutilo a byl konec světa," citovala La Repubblica člena čtyřčlenné rodiny, která tragédii přihlížela. Nyní se v péči psychologů vzpamatovává ze šoku. "Viděli jsme, jak stavba povolila a potom spadl dolů první kamion," popisovali svědci.

17:32

Rozpadl se, jako by byl z mouky. Tak popsala deníku La Repubblica pád části dálničního viaduktu v Janově žena, která se prý v osudném okamžiku nacházela v bezprostřední blízkosti Morandiho mostu.

17:28

Český řidič, který spadl z mostu, je mimo ohrožení života a komunikuje. "Má čtyři zlomená žebra, propíchnutou plíci a zlomený nos," uvedl pro Aktuálně.cz jednatel dopravní společnosti Sped-it Václav Zázvůrek.

17:23

Počet obětí stoupl na 35. Novou tragickou bilanci oznámil kraj Ligurie s odvoláním na hasiče.

17:09

Za údržbu objektu je podle italského ministra dopravy Danila Toninelliho zodpovědná firma Autostrade, která most provozuje. Podle tiskové agentury ANSA byl dlouhodobě přetížen příliš velkým provozem.

16:35

Zřícení mostu se nijak nedotklo českého autobusu společnosti RegioJet, který odpoledne přijel do Janova. "Cestující dorazili v pořádku a vystoupili na standardně používané zastávce," uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

"V tuto chvíli nepředpokládáme, že by byl nějak ovlivněn také zítřejší odjezd autobusu z Janova do Prahy, a to ve 14.40 hodin ze zastávky na Piazza Vitoria," dodal.

16:28

Italský ministr vnitra Matteo Salvini uvedl, že obětí je kolem třiceti. Zároveň je mnoho lidí vážně zraněných.

16:23

Český řidič firmy Sped-it je mimo ohrožení života. Jednatel společnosti Václav Zázvůrek řekl, že i komunikuje. "Náš kamion jsme našli na fotkách na Twitteru, jak lezli do kabiny záchranáři. Takže jsme obvolávali všechny nemocnice. Z návěsu nezbylo vůbec nic," uvedl Zázvůrek.

16:06

"Je to peklo," shodují se podle listu La Stampa záchranáři, kteří jsou na místě. V troskách stále pátrají po přeživších. "Skutečnost, že přestalo hustě pršet, nám naštěstí usnadňuje hledání," říkají.

15:55

Kde most stál?

15:50

Podle některých italských médií se Morandiho mostu přezdívalo "nemocný most": od jeho otevření v 60. letech minulého století se na něm uskutečnilo několik větších rekonstrukcí, poslední v roce 2016.

15:40

V italských médiích se objevily zprávy, že zřícený úsek mostu procházel právě rekonstrukcí. Televize Rai citovala zástupce provozovatele dálnice Giovanniho Castellucciho, podle něhož ale most nebyl nebezpečný.

15:35

Příčiny zřícení mostu zatím nejsou známé, podle prvních zpráv k němu přispěl sesuv půdy v důsledku deště, uvedl server RaiNews. Podle jednoho ze svědků do pilíře před zřícením uhodil blesk, uvedla ANSA.

15:31

Italská policie radí řidičům, aby se v oblasti vyhnuli dálnicím a jeli raději po běžných silnicích.

15:28

Vyjádření Jana Hamáčka, pověřeného řízením českého ministerstva zahraničí:

15:24

Na místo neštěstí míří italský premiér Guiseppe Conte, podle úřadu premiéra zůstane v Janově do středy. Pomoc už v souvislosti s neštěstím nabídl francouzský prezident Emmanuel Macron i španělský premiér Pedro Sánchez.

15:10

Počet obětí stoupá. Podle italských úřadů je mrtvých nejméně 22. Náměstek italského ministra dopravy Eduardo Rixi přitom vyjádřil obavy, že číslo není konečné.

15:06

Řidič z pražské firmy Sped-it, který se zřítil z mostu, je Čech. "Podrobnější informace nemáme. S řidičem jsme nemluvili a ještě několik hodin s ním mluvit nebudeme, protože je v nemocnici," řekl Aktuálně.cz Jan Polák ze společnosti Sped-it.

14:59

Česká televize informuje, že při zřícení mostu v Janově spadl i kamion české firmy Sped-it. Řidič přežil.

14:45

Podle listu La Repubblica je mezi oběťmi i jedno dítě. Hasiči vytáhli z trosek už tři zraněné, které odvezli do nemocnice.

14:24

Jsou mezi oběťmi nebo zraněnými Češi? "Naše ambasáda v Římě to zjišťuje. Stejně tak jsme kontaktovali honorární konzula, kterého máme v místě. Informace o Češích budeme mít v následujících hodinách," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

14:20

Italský ministr vnitra Matteo Salvini mluví o nejméně 11 mrtvých. Podle listu La Stampa je obětí dokonce 20.

14:18

Ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení Čechům, kteří jsou v italském Janově.

14:16

Český premiér o zřícení mostu:

14:11

Rozsah neštěstí z leteckého pohledu:

14:10

Podívejte se na záběry ze zřícení mostu.

Záběry ze zřícení dálničního mostu v Janově

0:26
Záběry ze zřícení dálničního mostu v Janově | Video: Associated Press
14:04

Na místě jsou i psi, kteří pomáhají hledat v sutinách přeživší.

13:50

Italská agentura ANSA informuje, že se záchranářům podařilo z trosek vyprostit zraněného člověka. Letecky jej transportovali do nemocnice.

13:41
13:40

Server RaiNews píše, že důvodem zřícení mostu mohly být prudké deště v Itálii. Část stavby i s pilířem spadla kvůli sesuvu půdy.

13:36

Podle odhadů vyšetřovatelů je deset mrtvých. Z mostu se zřítilo zhruba dvacet vozů, píše agentura Reuters. Záchranáři dříve mluvili o desítkách obětí.

13:35

Mnoho aut je uvězněných pod sutinami, některé nákladní vozy skončily v korytě říčky Polvecera.

13:30

Zatím není jasné, proč se most zřítil. Podle deníku La Stampa je nejpravděpodobnější verzí konstrukční vada.

13:28

Pod mostem je i železniční trať, vlaková doprava byla v oblasti pozastavena.

13:15

"Rozsah je obrovský, mezi těmi, kdo spadli z mostu a uvázli pod sutinami, jsou desítky mrtvých. Hasiči spolu se záchranáři vytahují zraněné, některé už odvezli do nemocnic v Janově," uvedl šéf janovských záchranářů Francesco Bermano.

13:10

Dálnice byla směrem na janovské letiště uzavřena. Úroveň vozovky mostu je ve výšce 45 metrů. Stavba pochází ze 60. let minulého století.

Italský ministr dopravy o zřícení mostu řekl, že jde o "obrovskou tragédii".

13:00

Podívejte se na záběry zříceného mostu:

12:57

Podle agentury Reuters, která se odvolává na italské záchranáře, jsou na místě desítky mrtvých. 

12:51

Agentura ANSA uvedla, že se zhroutila zhruba 100 metrů dlouhá část vozovky. Z fotografií je patrné, že pod některými částmi mostu jsou také budovy. Na místě zasahují záchranáři a hasiči.

Zřícený most u italského Janova
Zřícený most u italského Janova | Foto: Twitter/EBU Social Newswire
12:45

Na frekventované dálnici A10 v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek metrů mostu. V tu dobu po něm jezdila auta.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 8. 2018 23:41
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy