reklama
 
 

On-line: Český řidič má zlomená žebra a propíchnutou plíci. Při pádu mostu zemřely desítky lidí

Aktualizováno 14. 8. 2018 23:41
První záběry z místa: V Janově se zřítil most. Počet obětí stoupá
reklama
V severoitalském Janově se zřítila část dálničního mostu. V tu dobu po něm jezdila auta. Situaci jsme sledovali on-line.

On-line: Český řidič má zlomená žebra a propíchnutou plíci. Při pádu mostu zemřely desítky lidí

reklama
23:40

V tuto chvíli se z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme. Tragédii v Janově pro vás budeme sledovat i zítra.

22:21

Regionální vláda v Ligurii už identifikovala 19 obětí. 15 lidí skončilo v nemocnici, z toho devět ve velmi vážném stavu.

22:20

Podle oficiálních údajů citovaných agenturou Reuters si neštěstí vyžádalo nejméně 26 mrtvých. Číslo ale pravděpodobně stále poroste. Podle dřívějších informací italské tiskové agentury ANSA zemřelo 35 lidí.

21:46

Italský červený kříž má na místě specialisty, včetně psychologů, kteří poskytují pomoc rodinám obětem i evakuovaným. Celkem bylo preventivně evakuováno na 440 lidí z jedenácti budov. Na místo neštěstí večer dorazil italský premiér Giuseppe Conte, který mimo jiné poděkoval záchranářům.

21:30

Na záchranných pracích v Janově se podílí už 300 hasičů.

Zřícení mostu v Janově Foto: Reuters
21:00

"Naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich blízkými a italským lidem. Francie je Itálii připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu," napsal na Twitter francouzský prezident Emmanuel Macron.

20:57

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popřál hodně síly přeživším a upřímnou soustrast pozůstalým 

19:53

Podle jednatele firmy SPED-IT Václava Zázvůrka pracuje řidič, který byl při neštěstí zraněn, u firmy osm let. Zboží vezl na vykládku poblíž Janova. "Zatím zůstává v nemocnici a jeho transport bude možný nejdříve za pět dní," poznamenal. Odhadovaná škoda na soupravě je zhruba 2,5 milionu korun. "Vše se řeší přes pojišťovnu a škoda je již nahlášena," dodal Zázvůrek.

19:13

"Nebyl absolutně žádný důvod, proč by měl být most považován za nebezpečný. Prováděli jsme množství různých kontrol a žádná z nich neukazovala, že by hrozilo něco takového," řekl agentuře ANSA Stefano Marigliani z firmy Autostrade, která most provozovala.

19:06

K takřka zázračným se řadí případ Davideho Capella, který jel přes Morandiho most v okamžiku pádu. "Viděl jsem, jak silnice přede mnou mizí a zůstal jsem zkamenělý a bezmocný ve svém autě, které letělo dolů," uvedl 36letý hasič. Jeho auto ale nedopadlo tvrdě a Davide se z něj dokázal sám dostat. "Kolegové říkají, že to byl zázrak," dodal Capello.

Podobně vyvázl řidič kamionu, o kterém informoval web deníku Corriere Della Sera. "Vylíčil nám, že uslyšel obrovský rachot a následně byl vymrštěn z kamionu, který spadl. On se zachránil pouze s poraněnou kyčlí a ramenem," uvedl reportér italského listu.

18:30

Druhý jednatel SPED-IT Tomáš Kubíček v ČT doplnil, že český řidič není v ohrožení života. Má zlomený nos a několik žeber a bude si zajišťovat převoz do Čech. Kdy se vrátí, ještě není jasné. Spolehlivý řidič, který u firmy pracuje osm let, vezl zboží na vykládku poblíž Janova.

O tom, že kamion havaroval, se firma dozvěděla díky sledování polohy vozidla prostřednictvím GPS. Těsně před polednem se souprava podle GPS zastavila v inkriminovaném místě. "Rodinu jsme informovali. Samozřejmě je šťastný, že to přežil," uvedl Kubíček.

18:07

Obálka italského magazínu ze 60. let, na které je vyobrazen most v Janově.

18:05

Informace o poštu mrtvých se stále rozcházejí. Podle italské tiskové agentury ANSA nejméně 35 lidí zemřelo a 13 osob bylo zraněno. Úřad pro civilní ochranu citovaný agenturou Reuters hovoří o 20 mrtvých a 16 zraněných. I podle něj ale budou čísla zřejmě narůstat.

17:56

Rozrušená byla i další přihlížející: "Mám tu scénu pořád před očima. Lidi, kteří padali, jak se most rozpadal. Náklaďáky, auta." Před pádem části viaduktu žena k němu směřovala po ulici pod ním. "Byla jsem deset metrů od mostu, když se zhroutil, jako by byl z mouky. (…) Byl to zázrak, ale je mi líto těch ubohých lidí, protože ten most už měl problémy," řekla obyvatelka Janova o jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města.

17:55
 

Snímek z místa.

Zřícení mostu v Janově. Zřícení mostu v Janově.
17:35

Další svědci uvedli, že neštěstí odstartoval úder blesku. "Blesk udeřil do spodku pilíře. Hned poté se začal drolit cement a pak se všechno zhroutilo a byl konec světa," citovala La Repubblica člena čtyřčlenné rodiny, která tragédii přihlížela. Nyní se v péči psychologů vzpamatovává ze šoku. "Viděli jsme, jak stavba povolila a potom spadl dolů první kamion," popisovali svědci.

17:32

Rozpadl se, jako by byl z mouky. Tak popsala deníku La Repubblica pád části dálničního viaduktu v Janově žena, která se prý v osudném okamžiku nacházela v bezprostřední blízkosti Morandiho mostu.

17:28

Český řidič, který spadl z mostu, je mimo ohrožení života a komunikuje. "Má čtyři zlomená žebra, propíchnutou plíci a zlomený nos," uvedl pro Aktuálně.cz jednatel dopravní společnosti Sped-it Václav Zázvůrek.

17:23

Počet obětí stoupl na 35. Novou tragickou bilanci oznámil kraj Ligurie s odvoláním na hasiče.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 14. 8. 2018 13:15

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama