Její snímek se stal symbolem hladomoru. Sedmiletá dívenka z Jemenu zemřela

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 3. 11. 2018 20:15
Minulý týden obletěl svět příběh sedmileté Amal, která žila ve válkou sužovaném Jemenu. Nyní její rodina sdělila, že dívka před pár dny zemřela.
Hladovějící jemenská dívka Amal Hussejnová
Hladovějící jemenská dívka Amal Hussejnová | Foto: Twitter/Tom O'Connor

Saná - Asi nic lépe nevystihne devastující válku v Jemenu než fotografie na kost vyhublé a se strachem v očích těžce nemocné Amal Hussejnové. Snímek minulý týden otiskl americký deník The New York Times, který jím chtěl upozornit na humanitární katastrofu v zemi.

Sedmiletá dívka se prakticky ihned stala symbolem jemenského hladomoru. Fotografii převzala další média. Američané například její rodině nabídli finanční pomoc. Nyní ale přišla smutná zpráva. Holčička přesně v den zveřejnění snímku, 26. října, zemřela. Ve čtvrtek o tom informovala její rodina. 

"Moje srdce je zlomené. Amal byla vždy usměvavá holčička. Teď se strachuji o své další dítě," řekla její matka Mariam Ali s tím, že dcera trpěla průjmem a častými záchvaty zvracení.

Několikaletý konflikt v Jemenu a s ním spojená humanitární katastrofa už stála život nejméně 10 tisíců lidí. OSN i další organizace a jednotlivci dlouhodobě ukazují na alarmující situaci obyvatel včetně těch nejmladších. 

Jen jeden z mnoha případů

Podle rodiny zemřela Amal ve špatně vybaveném uprchlickém táboře kousek od nemocnice, kde předtím pobývala. Z mobilní kliniky v Aslamu, která se nachází asi 140 kilometrů severozápadně od metropole Saná, ji lékaři propustili tři dny před úmrtím. Když nemocniční lůžko opouštěla, byla stále velmi nemocná, jenže doktoři zkrátka potřebovali místo pro další děti. "Šlo o nemocné dítě bez domova. Takových případů tu máme mnoho," vysvětlila doktorka Mekkia Mahdiová, která se o Amal starala. 

"Podívejte. Žádné maso, jenom kosti," ukazovala Mahdiová na zesláblou, pacientku, když ji ve zdravotnickém zařízení navštívil fotograf Tyler Hicks spolu s dalšími novináři The New York Times. Právě Hicks holčičku vyfotil. 

Jak jeden z novinářů popsal, zdravotní sestry dívence každé dvě hodiny podávaly mléko, jenže Amal stále zvracela a měla průjmy. 

Když ji lékaři propouštěli, naléhali na rodiče, aby ji převezli do nemocnice ve městě Abs, kterou tam zřídila nezisková organizace Lékaři bez hranic. Rodina  ale na převoz neměla peníze. Ceny benzinu se za uplynulý rok zvýšily zhruba o polovinu. Dceru tak odvezli do utečeneckého tábora, kde rodina pobývá. I tam pomáhají humanitární organizace, malou Amal ale už zachránit nedokázaly. 

18,5 milionu lidí nemá co jíst

"Ona je opravdu výstižným obrazem toho, jakou tragédií se podvýživa a hladovění v Jemenu staly," řekl fotograf Hicks v newyorském rádiu WNYC. Naposledy minulý měsíc informoval Dětský fond OSN (UNICEF) o stále horší situaci lidí v Jemenu. Podle UNICEF nemá až 18,5 milionu obyvatel dostatek jídla a pitné vody a bojuje se špatnými hygienickými podmínkami. Počet lidí v takto tíživé situaci se může přitom ještě zvýšit. OSN mluví o nejhorší humanitární krizi na světě.

V Jemenu proti sobě soupeří menšinoví šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Boje přinutily přes tři miliony lidí opustit domovy. Ke zhoršení humanitární tragédie přispívá ekonomická krize a také ozbrojené střety v klíčovém přístavním městě Hudajdá, přes které do Jemenu proudí humanitární pomoc.

Příběh sedmileté Amal není první, který se stal symbolem války v Jemenu. Minulý rok například pozornost médií i sociálních sítí upoutala tehdy pětiletá holčička Buthaina Muhammad Mansour al-Raimi, která při jednom z náletů přišla o rodiče i sourozence. Dívenku tehdy v nemocnici navštívil novinář americké televize CNN. Buthaina chtěla vidět, kdo s ní mluví, a tak se snažila rozlepit jedno oko, oteklé a plné modřin. Fotograf moment zachytil a snímek dal na internet. 

Sociální sítě záhy zaplavily stovky příspěvků, ve kterých lidé napodobovali gesto holčičky. V posledních měsících se v médiích o dívence žádné další zprávy neobjevily. Není tedy jasné, jestli stále žije. 

Video: Nálet koalice vedené Saúdy zabil v Jemenu desítky dětí, které jely v autobuse

Nálet koalice vedené Saúdskou Arábií zasáhl na tržišti na severu Jemenu autobus plný dětí. Zemřelo jich na čtyři desítky. Oblast ovládají povstalci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy