Mayová prosí o ústupky v brexitu, EU je ale proti. Jiná dohoda nebude, vzkazuje Babiš

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 14. 12. 2018 0:13
Britská premiérka Theresa Mayová chce o dohodě o brexitu ještě jednat s evropskými lídry. Ti jsou ale proti. Pouze nabízejí vysvětlující deklaraci, ve které by Brity ujistili, že v ideálním případě nikdy nebude nutné použít tzv. irskou pojistku.
Foto: ČTK

Brusel (od našeho zpravodaje) - Britská premiérka Theresa Mayová žádá Evropskou unii o protislužbu. Od členských zemí unie potřebuje ústupky, aby zachránila dohodu o brexitu a dost možná i své setrvání ve funkci.

Státy EU jí jsou ale ochotny vyjít vstříc jen částečně. Odmítají její požadavek na změnu smlouvy o brexitu, kterou EU a Británie uzavřely minulý měsíc. "Je jasné, že žádná jiná dohoda nebude," zdůraznil i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Mayová se s unií dohodla na smlouvě o tom, jak by měl brexit vypadat. Nemá ale dostatečnou podporu na to, aby ji prosadila doma v parlamentu. A tak lídry ostatních členských zemí žádá, aby souhlasily se změnami v už podepsaném dokumentu.

"Usiluji o právně závazná ujištění, která zmírní obavy britských poslanců," oznámila premiérka. Jde jí hlavně o změnu ustanovení, která se týkají budoucích hranic mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Británie a z unie odchází.

Podle stávající dohody o brexitu má problém Irska vyřešit definitivní obchodní smlouva, o níž začne Londýn s EU jednat hned po svém vystoupení. Pokud se ji ale během příštích několika let nepodaří dohodnout, vstoupí v platnost takzvaná pojistka - Spojené království na základě ní zůstane členem evropské celní unie. A bude muset respektovat řadu evropských pravidel, i když o jejich podobě už nebude moci hlasovat.

Navíc by Londýn o ukončení platnosti této pojistky nemohl rozhodnout sám, ale jen v souhlasu s unií. To vše vadí domácím kritikům Mayové a premiérka teď chce o těchto ustanoveních jednat znovu.

Lídři zemí unie včetně Česka ale jakékoliv změny v už dojednaném dokumentu odmítají. Nabízejí Britům pouze vysvětlující deklaraci, ve které by je ujistili, že irskou pojistku v ideálním případě nikdy nebude nutné použít. "Uděláme vše pro to, abychom urychleně vyjednali a uzavřeli obchodní dohodu, která pojistku nahradí," stojí v návrhu závěrů čtvrtečního a pátečního summitu lídrů států EU, které má server Aktuálně.cz k dispozici.

Lídři to také večer potvrdili po asi tříhodinové diskusi o způsobech, jak britské premiérce vyhovět. Ve stručném pětibodovém prohlášení také zdůraznili, že na této nové dohodě, která by irskou pojistku vystřídala, chtějí pracovat rychle a to samé očekávají i od britské strany. "Takže pojistka by existovala jen po nezbytně nutnou dobu," uvedli lídři.

Kritici chtějí zásadní změny

Otázkou je, jestli budou Mayové pouhá ujištění stačit k tomu, aby své domácí kritiky přesvědčila. Proti dohodě o brexitu, na které se s evropskými vyjednavači domluvila, chce hlasovat zhruba stovka poslanců její vlastní konzervativní strany. Ti tvrdí, že by se mohli rozhodnout jinak jedině v tom případě, že by Mayová z Bruselu přivezla zásadní změny ve smlouvě o brexitu. Ujištění, která nabízí EU, jim nestačí.

Premiérka sice ve středu ustála snahu části konzervativních poslanců o své odvolání. Pokud ale její kritici nezmění názor, nemá momentálně šanci, že by dohodu o brexitu dokázala v parlamentu prosadit.

Čas, který mají Britové na vyřešení svých domácích sporů, se přitom krátí. Británie z EU odejde už zhruba za čtvrt roku, 29. března 2019. Stále víc tak hrozí takzvaný "divoký" brexit bez jakékoliv dohody. V tom případě by ze dne na den přestala platit všechna dosavadní pravidla, podle kterých Spojené království a EU obchodují nebo například spolupracují v záležitostech jako je letecký provoz. To by poškodilo evropskou, ale ještě mnohem víc britskou ekonomiku.

Část britských politiků si přeje opakování referenda o brexitu. Momentálně pro to ale ani zdaleka nemají většinu.

Video: Britská premiérka Theresa Mayová se nemohla dostat z auta. S dveřmi u mercedesu chvíli marně zápasili dva lidé

Britská premiérka Theresa Mayová se nemohla dostat z auta. S dveřmi u mercedesu chvíli marně zápasili dva lidé. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy