Mayová prosí o ústupky v brexitu, EU je ale proti. Jiná dohoda nebude, vzkazuje Babiš

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 14. 12. 2018 0:13
Britská premiérka Theresa Mayová chce o dohodě o brexitu ještě jednat s evropskými lídry. Ti jsou ale proti. Pouze nabízejí vysvětlující deklaraci, ve které by Brity ujistili, že v ideálním případě nikdy nebude nutné použít tzv. irskou pojistku.
Foto: ČTK

Brusel (od našeho zpravodaje) - Britská premiérka Theresa Mayová žádá Evropskou unii o protislužbu. Od členských zemí unie potřebuje ústupky, aby zachránila dohodu o brexitu a dost možná i své setrvání ve funkci.

Státy EU jí jsou ale ochotny vyjít vstříc jen částečně. Odmítají její požadavek na změnu smlouvy o brexitu, kterou EU a Británie uzavřely minulý měsíc. "Je jasné, že žádná jiná dohoda nebude," zdůraznil i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Mayová se s unií dohodla na smlouvě o tom, jak by měl brexit vypadat. Nemá ale dostatečnou podporu na to, aby ji prosadila doma v parlamentu. A tak lídry ostatních členských zemí žádá, aby souhlasily se změnami v už podepsaném dokumentu.

"Usiluji o právně závazná ujištění, která zmírní obavy britských poslanců," oznámila premiérka. Jde jí hlavně o změnu ustanovení, která se týkají budoucích hranic mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Británie a z unie odchází.

Podle stávající dohody o brexitu má problém Irska vyřešit definitivní obchodní smlouva, o níž začne Londýn s EU jednat hned po svém vystoupení. Pokud se ji ale během příštích několika let nepodaří dohodnout, vstoupí v platnost takzvaná pojistka - Spojené království na základě ní zůstane členem evropské celní unie. A bude muset respektovat řadu evropských pravidel, i když o jejich podobě už nebude moci hlasovat.

Navíc by Londýn o ukončení platnosti této pojistky nemohl rozhodnout sám, ale jen v souhlasu s unií. To vše vadí domácím kritikům Mayové a premiérka teď chce o těchto ustanoveních jednat znovu.

Lídři zemí unie včetně Česka ale jakékoliv změny v už dojednaném dokumentu odmítají. Nabízejí Britům pouze vysvětlující deklaraci, ve které by je ujistili, že irskou pojistku v ideálním případě nikdy nebude nutné použít. "Uděláme vše pro to, abychom urychleně vyjednali a uzavřeli obchodní dohodu, která pojistku nahradí," stojí v návrhu závěrů čtvrtečního a pátečního summitu lídrů států EU, které má server Aktuálně.cz k dispozici.

Lídři to také večer potvrdili po asi tříhodinové diskusi o způsobech, jak britské premiérce vyhovět. Ve stručném pětibodovém prohlášení také zdůraznili, že na této nové dohodě, která by irskou pojistku vystřídala, chtějí pracovat rychle a to samé očekávají i od britské strany. "Takže pojistka by existovala jen po nezbytně nutnou dobu," uvedli lídři.

Kritici chtějí zásadní změny

Otázkou je, jestli budou Mayové pouhá ujištění stačit k tomu, aby své domácí kritiky přesvědčila. Proti dohodě o brexitu, na které se s evropskými vyjednavači domluvila, chce hlasovat zhruba stovka poslanců její vlastní konzervativní strany. Ti tvrdí, že by se mohli rozhodnout jinak jedině v tom případě, že by Mayová z Bruselu přivezla zásadní změny ve smlouvě o brexitu. Ujištění, která nabízí EU, jim nestačí.

Premiérka sice ve středu ustála snahu části konzervativních poslanců o své odvolání. Pokud ale její kritici nezmění názor, nemá momentálně šanci, že by dohodu o brexitu dokázala v parlamentu prosadit.

Čas, který mají Britové na vyřešení svých domácích sporů, se přitom krátí. Británie z EU odejde už zhruba za čtvrt roku, 29. března 2019. Stále víc tak hrozí takzvaný "divoký" brexit bez jakékoliv dohody. V tom případě by ze dne na den přestala platit všechna dosavadní pravidla, podle kterých Spojené království a EU obchodují nebo například spolupracují v záležitostech jako je letecký provoz. To by poškodilo evropskou, ale ještě mnohem víc britskou ekonomiku.

Část britských politiků si přeje opakování referenda o brexitu. Momentálně pro to ale ani zdaleka nemají většinu.

Video: Britská premiérka Theresa Mayová se nemohla dostat z auta. S dveřmi u mercedesu chvíli marně zápasili dva lidé

Britská premiérka Theresa Mayová se nemohla dostat z auta. S dveřmi u mercedesu chvíli marně zápasili dva lidé. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy