Putinův velký den. Vládce Kremlu je u moci už 20 let, tudy tečou peníze jeho blízkým

Jan Hejl Ondřej Soukup Jiří Kropáček Jan Hejl, Ondřej Soukup, Jiří Kropáček
16. 8. 2019 12:29
Přesně 20 let v pátek uplynulo od chvíle, kdy se nynější ruský prezident Vladimir Putin dostal k moci. 16. srpna 1999 Státní duma schválila jeho jmenování předsedou vlády. Dnes je Vladimir Putin symbolem novodobého Ruska a s hrstkou svých nejbližších spolupracovníků téměř neomezeným pánem této země. Dlouholetý vládce Kremlu tvrdí, že má jen velmi skromný majetek a vše obětuje službě vlasti. Jeho děti, příbuzní i řada blízkých podnikatelů ale mezitím raketově bohatnou - díky podivným utajeným zakázkám a přesunům peněz i akcií. Znovu nabízíme velký přehled skrytých penězovodů kolem Vladimira Putina, které v roce 2017 zmapovalo mezinárodní sdružení investigativních novinářů (OCCRP).

Zdroj: occrp.org

Gunvor

Volga

Group

Novatek

Sibur

Xenia

Frankovová

Strojtransgaz

Kirill

Šamalov

Jamal

LNG

Gennadij

Timčenko

Jekatěrina

Tichonovová

Pjotr

Kolbin

J. Joost

Faassen

Roman

Putin

Banka

Rossija

Maria

Putinovová

Igor

Putin

Jurij

Šamalov

Kyjevskaja

Ploščaď

Nikolaj

Šamalov

Ilham

Ragimov

Gazfond

Sergej

Roldugin

Viktor

Chmarin

Video

International

Gazprom

Burenie

Michail

Šelomov

Arkadij a Boris

Rotenbergovi

Michail

Putin

Jurij

Kovalčuk

Sogaz

Nědvižimosť

Igor

Rotenberg

SMP banka

Roman

Rotenberg

Sogaz

Strojgazmontaž

býv. vl.

vlastník

vlastník

vlastník

vlastník

dcera

býv. zaměstnanec

býv. manžel

býv. vl.

vlastník

přítel

syn

syn

manžel

přítel

přítel

dcera

vl.

vlastník

příbuz.

dcera

syn

vl.

přítel

přítel

prezidnent

vl.

přítel

přítel

příbuz.

přátelé

vl.

vl.

příbuz.

přítel

vlastník

vl.

příbuz.

vl.

vlastník

příbuz.

spr. rada

býv. vl.

vlastník

major. vl.

×

Vazby ruského prezidenta na byznys

Kliknutím na jednotlivé osoby si zobrazíte podrobnosti.

Autor grafiky, kterým je mezinárodní sdružení investigativních novinářů (OCCRP), nezahrnul do svého přehledu ruské politiky a vrcholné manažery státních podniků, blízké Vladimiru Putinovi. Stejně jako řadu dalších jeho přátel, jejichž majetek zůstává neznámý.

Putinovi podnikatelé (majetek podle časopisu Forbes, v miliardách USD)

Statistiky časopisu Forbes zachycují odhady obřího nárůstu majetků Gennadije Timčenka a bratří Rottebergových mezi lety 2011 a 2019. Řadí je dlouhodobě do první stovky nejbohatších Rusů. V roce 2000, kdy Vladimir Putin nastoupil do funkce prezidenta, přitom tito jeho blízcí přátelé neměli podle dostupných informací žádný větší majetek a nefigurovali v jakýchkoli podnikatelských žebříčcích. Zahraniční média trojici oligarchů často přezdívají „Putinovi bankéři,“ kteří pro něj spravují obrovské sumy peněz a vládce Kremlu je tiše využívá pro své cíle.

Další články

Zdroje snímků: Fotobanka ČTK, Shutterstock, Archiv Aktuálně.cz, kremlin.ru, wikimedia.org - A.Savin

 

Právě se děje

před 57 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy