Putinův velký den. Vládce Kremlu je u moci už 20 let, tudy tečou peníze jeho blízkým

Jan Hejl Ondřej Soukup Jiří Kropáček Jan Hejl, Ondřej Soukup, Jiří Kropáček
16. 8. 2019 12:29
Přesně 20 let v pátek uplynulo od chvíle, kdy se nynější ruský prezident Vladimir Putin dostal k moci. 16. srpna 1999 Státní duma schválila jeho jmenování předsedou vlády. Dnes je Vladimir Putin symbolem novodobého Ruska a s hrstkou svých nejbližších spolupracovníků téměř neomezeným pánem této země. Dlouholetý vládce Kremlu tvrdí, že má jen velmi skromný majetek a vše obětuje službě vlasti. Jeho děti, příbuzní i řada blízkých podnikatelů ale mezitím raketově bohatnou - díky podivným utajeným zakázkám a přesunům peněz i akcií. Znovu nabízíme velký přehled skrytých penězovodů kolem Vladimira Putina, které v roce 2017 zmapovalo mezinárodní sdružení investigativních novinářů (OCCRP).

Zdroj: occrp.org

Gunvor

Volga

Group

Novatek

Sibur

Xenia

Frankovová

Strojtransgaz

Kirill

Šamalov

Jamal

LNG

Gennadij

Timčenko

Jekatěrina

Tichonovová

Pjotr

Kolbin

J. Joost

Faassen

Roman

Putin

Banka

Rossija

Maria

Putinovová

Igor

Putin

Jurij

Šamalov

Kyjevskaja

Ploščaď

Nikolaj

Šamalov

Ilham

Ragimov

Gazfond

Sergej

Roldugin

Viktor

Chmarin

Video

International

Gazprom

Burenie

Michail

Šelomov

Arkadij a Boris

Rotenbergovi

Michail

Putin

Jurij

Kovalčuk

Sogaz

Nědvižimosť

Igor

Rotenberg

SMP banka

Roman

Rotenberg

Sogaz

Strojgazmontaž

býv. vl.

vlastník

vlastník

vlastník

vlastník

dcera

býv. zaměstnanec

býv. manžel

býv. vl.

vlastník

přítel

syn

syn

manžel

přítel

přítel

dcera

vl.

vlastník

příbuz.

dcera

syn

vl.

přítel

přítel

prezidnent

vl.

přítel

přítel

příbuz.

přátelé

vl.

vl.

příbuz.

přítel

vlastník

vl.

příbuz.

vl.

vlastník

příbuz.

spr. rada

býv. vl.

vlastník

major. vl.

×

Vazby ruského prezidenta na byznys

Kliknutím na jednotlivé osoby si zobrazíte podrobnosti.

Autor grafiky, kterým je mezinárodní sdružení investigativních novinářů (OCCRP), nezahrnul do svého přehledu ruské politiky a vrcholné manažery státních podniků, blízké Vladimiru Putinovi. Stejně jako řadu dalších jeho přátel, jejichž majetek zůstává neznámý.

Putinovi podnikatelé (majetek podle časopisu Forbes, v miliardách USD)

Statistiky časopisu Forbes zachycují odhady obřího nárůstu majetků Gennadije Timčenka a bratří Rottebergových mezi lety 2011 a 2019. Řadí je dlouhodobě do první stovky nejbohatších Rusů. V roce 2000, kdy Vladimir Putin nastoupil do funkce prezidenta, přitom tito jeho blízcí přátelé neměli podle dostupných informací žádný větší majetek a nefigurovali v jakýchkoli podnikatelských žebříčcích. Zahraniční média trojici oligarchů často přezdívají „Putinovi bankéři,“ kteří pro něj spravují obrovské sumy peněz a vládce Kremlu je tiše využívá pro své cíle.

Další články

Zdroje snímků: Fotobanka ČTK, Shutterstock, Archiv Aktuálně.cz, kremlin.ru, wikimedia.org - A.Savin

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy