Požár ve Vejprtech, při kterém zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2021 11:45
Loňský tragický požár ve Vejprtech na Chomutovsku založil jeden z klientů domova pro mentálně postižené. Při požáru před rokem zemřelo na místě osm lidí, další muž následně v nemocnici. Událost patří mezi nejtragičtější požáry v Česku. Klient označený za pachatele je hodnocen jako nepříčetný, případ policie odložila. Rozhodnutí o odložení věci je pravomocné. 
Foto: ČTK

V domově Kavkaz B začalo hořet 19. ledna brzo ráno ve společenské místnosti. Při požáru bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. Příčinou požáru byla podle policie manipulace s otevřeným ohněm.

Pachatelem skutku je jeden z klientů domova. "Stav osoby je hodnocen jako nepříčetnost, jde o osobu, která není schopna rozpoznat protiprávnost jednání a ani jednání ovládat," uvedl náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl. Muž podle závěru vyšetřování založil požár zapálením molitanového polštářku na pohovce ve společenské místnosti, odtud se šířil kouř, který v zásadě udusil poškozené.

Policie případ vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti. Případnému trestně odpovědnému pachateli hrozilo až osm let vězení. Po požáru byli tři muži z Kavkazu přemístěni do psychiatrické léčebny.

Proti rozhodnutí o odložení případu přišly podle Anděla dvě stížnosti. Obě státní zástupce ve středu zamítl jako nedůvodné, rozhodnutí je tak pravomocné.

Zatímco vyšetřování příčin tragické události skončilo, nadále se vyšetřují okolnosti zabezpečení objektu před požárem. Domov Kavkaz B je již téměř zrekonstruovaný. Opravy začaly krátce po požáru.

 

Právě se děje

Další zprávy