V Lovosicích explodovala výrobna biopaliv. Příčina je záhadou, říká mluvčí Agrofertu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2021 21:04
Škodu po výbuchu v areálu Preolu v Lovosicích provozovatel předběžně odhadl na 200 milionů korun. Zásah zatím hasiči neukončili, na místo už ale jen dohlížejí závodní hasiči Lovochemie. Záchranáři po výbuchu ve výrobě biopaliv ošetřili čtyři lidi, policie událost vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti a prověřuje, zda případně nebyly porušeny bezpečnostní předpisy.
Požár v Lovosicích.
Požár v Lovosicích. | Foto: HZS Ústeckého kraje

K výbuchu ve výrobě biopaliv došlo v pondělí pozdě večer, hasičům se požár podařilo lokalizovat až v úterý v 11:15. Příčiny zatím neznají, zřejmě ale došlo k závadě na separátoru řepky. "Explodoval vysoce hořlavý hexan, používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená," řekl Rudolf. Ve středu dopoledne budou podle něj na místě příčiny exploze zjišťovat vyšetřovatelé hasičů i policie.

První byli na místě hasiči Lovochemie. "Dostali informaci, že v dané budově došlo k drobnému zahoření, oni to šli prozkoumat. Došlo k zahoření na kabelovém vedení, na elektroinstalaci. To zlikvidovali a při návratu došlo k neočekávanému výbuchu hexanu," popsal událost Rudolf. Výbuch podle něj nikdo nečekal, protože linka byla odstavená, byla na ní plánovaná údržba.

Exploze nastala v hale o rozměrech 35 krát 20 krát 25 metrů, v noci na místě zasahovalo 12 jednotek, během dne se jejich počet postupně snižoval. Hasiči se soustředili především na ochlazení technologie. Po ochlazení budovy z 200 na 50 stupňů Celsia již podle Rudolfa nehrozilo vznícení hexanu a hasiči se tak dostali i dovnitř budovy a mohli provést průzkum vnitřních prostoru. Technologii nejprve ochlazovali, později do prostoru položili takzvanou těžkou pěnu, aby zamezili přístupu vzduchu.

Záchranáři na místě ošetřili čtyři lidi. "Tři byli zraněni, jeden utrpěl velmi vážná zranění a byl vrtulníkem transportován do pražského popáleninového centra," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další dva muži byli se středně těžkým poraněním převezeni do nemocnic v Ústí nad Labem a Litoměřicích. Čtvrtý muž nebyl podle Voleníka zraněn, ale do nemocnice ho převezli s kardiovaskulárními potížemi. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života.

Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15, už ráno byla ale podle mluvčí Aleny Bartošové znovu průjezdná. Uzavřená byla kvůli nebezpečí dalšího výbuchu velkou část dne přilehlá železniční trať Louny - Česká Lípa. V úseku Žalhostice - Lovosice nahradily podle informací z Českých drah vlaky autobusy. Vlaky se na trať vrátily po 16:00.

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku a zabývá se také výrobou řepkového oleje pro potravinářství. Patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). "Ta událost se stala v době, kdy nabíhala odstávka a naši lidé říkají, že dodrželi veškeré předpisy a nařízené postupy, takže je to pro nás otázkou a záhadou. Vedení společnosti Preol předběžně odhaduje, že příčinou výbuchu pravděpodobně mohla být technická závada. Přesnou příčinu určí v příštích dnech policejní vyšetřování," řekl ČTK mluvčí skupiny Karel Hanzelka. Doplňují informace k události podle něj zřejmě nebudou k dispozici dřív než v pátek 9. července.

Žádné nebezpečné látky do ovzduší podle mluvčího hasičů neunikly. Řepka, která se na lince zpracovává, není nebezpečná pro životní prostředí a hexan beze zbytku vyhoří. Na nedalekém Labi hasiči postavili norné stěny. "Okamžitě po příjezdu jednotek na místo a zvolení hasební techniky jsme přistoupili k ucpávání kanalizační sítě v areálu gelovými polštáři a na Labi jsme instalovali u výpustních otvorů norné stěny tak, abychom v případě jakéhokoliv úniku hasebních látek mohli tu kapalinu jímat přímo u areálu chemičky," doplnil Rudolf.

Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) dostali hasiči požár poměrně rychle pod kontrolu, a nebylo tak nutné svolávat krajský krizový štáb. Lovosický starosta Milan Dian (ANO) doplnil, že ve městě byl klid, žádné nebezpečné látky do ovzduší neunikly a obyvatelé města nebyli ohroženi.

 

Právě se děje

Další zprávy