Vedení ČSSD odmítlo kandidátku do voleb v Ústeckém kraji. Důvody nevíme, říká šéf

ČTK ČTK
4. 7. 2020 15:14
Předsednictvo ČSSD odmítlo koaliční kandidátku s hnutími Ústecké fórum občanů (UFO), ProMOST a nezávislými do podzimních voleb v Ústeckém kraji. Bez ohledu na to projekt nazvaný Lepší Sever pokračuje, sdělil Miroslav Andrt, předseda Krajské organizace ČSSD v Ústeckém kraji.
Lídrem kandidátky je náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika (ČSSD).
Lídrem kandidátky je náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika (ČSSD). | Foto: ČTK

Lídrem zatím nepodpořené kandidátky je náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD), druhé místo obsadila náměstkyně primátora Ústí nad Labem Věra Nechybová (UFO) a třetí primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST). Vyjádření předsedy ČSSD Jana Hamáčka ČTK shání. Krajské volby se uskuteční 2. a 3. října.

"Zvláštní je, že ani neznáme důvody, které k tomuto rozhodnutí vedly. Výsledek hlasování respektujeme, ale budeme chtít od našich vrcholových představitelů a členů předsednictva, kteří návrh našeho kraje odmítli, aby nám toto své nestandardní rozhodnutí a zásah do autonomie kraje vysvětlili," uvedl Andrt.

Spekuluje se, že grémium kandidátku nepodpořilo i proto, že na ní jsou lidé spojeni s dříve pravicovými stranami jako bývalý děčínský primátor Vladimír Raška, který v roce 2016 opustil ODS. "Chtěli jsme kandidátku takovou, aby byla silná, abychom na ní měli osobnosti, lidi, kteří mají zkušenosti, z tohoto důvodu jsme do koaličního projektu šli," řekl ČTK na začátku tohoto týdne Klika. Cílem je podle něj vyhrát volby.

Nepodaří-li se schválit podobu kandidátky, kterou navrhl kraj, mohlo by ji sestavit grémium strany. Tvoří jej předseda a místopředsedové, šéfové poslaneckého a senátorského klubu, místopředseda Senátu Milan Štěch a šéf Ústřední kontrolní komise Roman Váňa. "V nejbližší možné době svoláme krajské předsednictvo ČSSD, kam pozveme i členy nejužšího vedení ČSSD," uvedl Andrt.

V Ústeckém kraji tvoří vládnoucí koalici KSČM s ČSSD a SPD-SPO. V opozici jsou ANO a ODS.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 58 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy