Soud potvrdil podmínku pro bývalého ústeckého hejtmana Šulce v kauze zlatých padáků

ČTK ČTK
23. 6. 2020 17:21
Ústecký krajský soud potvrdil podmíněný trest pro bývalého ústeckého hejtmana za ODS Jiřího Šulce v kauze takzvaných zlatých padáků pro bývalé ředitele dotačního úřadu Regionálního operačního programu Severozápad. Stejně rozhodl i u dalších tří obžalovaných, současnou ředitelku Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Janu Havlicovou naproti tomu obžaloby zprostil, píše iDnes.cz.
Jiří Šulc.
Jiří Šulc. | Foto: ČTK

Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné, Šulcův advokát Daniel Volák chce podle webu podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ústecký okresní soud potrestal Šulce v lednu 2018 za to, že v době, kdy předsedal výboru Regionálního operačního programu Severozápad, vyplatil úřad takzvané zlaté padáky exředitelům Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi. Oba bývalí ředitelé si přišli při svém odchodu na statisíce korun.

Soud shledal Šulce vinným z porušení povinnosti při správě cizího majetku a vyměřil mu trest v délce 18 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky a zároveň mu uložil, aby v rámci svých možností uhradil způsobenou škodu. Podmíněný trest soud uložil i třem bývalým ředitelům úřadu Markvartovi, Jiřímu Červinkovi a Janě Havlicové a právníkovi Janu Martinovskému.

Havlicovou v úterý soud obžaloby zprostil. "Došli jsme k závěru, že její jednání není trestným činem," uvedl předseda odvolacího senátu Radek Šnajdr. Havlicová původně dostala šestiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na 18 měsíců. "U obžalovaných Šulce, Červinky, Martinovského a Markvarta soud prvního stupně správně kvalifikoval jejich jednání jako přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku," doplnila členka odvolacího senátu Andrea Martiníková.

Šulcův advokát nesouhlasí. "Stojíme si za názorem, že ten skutek není trestným činem. Rozhodnutí stojí na nesprávném právním posouzení skutku. Zastáváme názor, že to jednání bylo v souladu se zákonem," sdělil serveru.

Kauza už trvá téměř deset let

Celá kauza se podle obžaloby začala odvíjet poté, co policie na začátku roku 2011 zadržela tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze, jenž byl kvůli podezření z braní úplatků za ovlivňování dotací vzat do vazby.

Šulc se coby předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad následně dle obžaloby dohodl s pověřeným šéfem úřadu Červinkou a vedoucím odboru vnitřních činností Markvartem, že s ním bude uzavřena konkurenční doložka, jejíž text dal dohromady právník z úřadu Martinovský.

Markvart se stal ředitelem po Kušnierzovi a konkurenční doložku v jeho případě obsahovala už jmenovací listina podepsaná Šulcem. Markvartovi, jehož policie následně také obvinila, nechala podle obžaloby peníze vyplatit současná ředitelka Havlicová, byť částku snížila. Proto i ona musela před soud. Dotační úřad exředitelům díky doložkám dohromady vyplatil 1,3 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy