Z děčínské zoo utekl samec makaka chocholatého, na svobodě strávil tři hodiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2021 14:00
Z děčínské zoologické zahrady v pondělí dopoledne utekl samec makaka chocholatého. Chovatelé ho chytili zhruba po třech hodinách. Zhruba devítikilový primát přicestoval do zoo v pátek minulý týden. Makak mohl být nebezpečný, proto chovatelé apelovali na veřejnost, aby ho nechytala ani nekrmila.
Makak chocholatý.
Makak chocholatý. | Foto: ZOO Děčín

"My jsme ho totiž v pátek dovezli, takže není na výběh zvyklý. Asi hledal skulinku a asi se mu podařilo ji najít," doplnila mluvčí. Makakové jsou úzkonosé opice z čeledi kočkodanovití.

Zoo vyhlásila pátrací akci, do které se zapojila i veřejnost. Kolem jedné hodiny odpolední se nakonec makaka podařilo odchytit, podle Děčínského deníku na Teplické ulici mezi Podmokly a Dolním Oldřichovem v sousedství ZOO.

Před 17 lety z chomutovského zooparku rovněž utekl opičí samec, tehdy jej zřejmě vyplašil hluk stavbařů při rekonstrukci výběhu. Výlet na svobodu zaplatil životem v roce 2000 medvěd. Vylomil střechu karantény zooparku a vylezl na ni. Než ho stačili ošetřovatelé uspat narkotizační pistolí, přelezl plot oddělující zoopark od silnice a jednoho z chomutovských sídlišť. Zvíře zranil strážník, který mu chtěl zabránit v přístupu do sídliště. Pracovníci zooparku pak museli medvěda zastřelil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy